Riziko předčasného porodu: Test existuje, ale pojišťovny ho nehradí

S MUDr. Michalem Kouckým, vedoucím oddělení rizikového těhotenství v pražské porodnici u Apolináře, jsme si povídali o možných příčinách předčasného porodu. Riziko může včas odhalit jednoduchý test.

* Snižte riziko předčasného porodu. Zdroj: Profimedia.cz.

Pane doktore, proces odmítání plodu mateřskou imunitou probíhá dlouho a skrytě. Co těhotným ženám hrozí?

Objeví se předčasný porod, úmrtí miminka, preeklampsie a podobně. Tyto skryté procesy zatím neumí medicína běžnými nástroji odhalit. Ač jsou zde jisté snahy o rozpoznání takových žen v populaci, například pomocí screeningu v I. trimestru, stále ještě jsou výsledky relativně neuspokojivé.

Přečtěte si 1. část našeho rozhovoru s MUDr. Kouckým, mimo jiné o příčinách problémů v těhotenství

Předčasný porod je spojen s mnoha týdny skrytých příprav v ženském těle. Paradoxně prakticky stejných, jako se mají dít přirozeně blízko termínu porodu, ale bohužel abnormálně brzy. Dochází k předčasné remodelaci děložního hrdla, které se zkracuje a otevírá, aktivaci plodových obalů a sliznice a tak dále.

Mohou předčasný porod způsobit mikrobi?

Vlastní mikrobi v procesu předčasného porodu nehrají prioritní roli. Spíše je důležité to, jak se s danými mikroby vyrovná imunita matky a plodu. Plod nežije ve sterilním prostředí, a tak nemůžeme obvinit jen mikroby z toho, že za všechno mohou oni.

Mluvil jste také o remodelaci děložního hrdla. Ta může být příčinou předčasného porodu?

Zkracování děložního hrdla není příčinou porodu, ale projevem dlouhodobého procesu přípravy lidského těla k porodu. Děložní hrdlo má mít stabilní délku alespoň 25 milimetrů přibližně do 30. týdne těhotenství. Pak začíná proces přirozených remodelačních změn, které trvají několik týdnů. U každé těhotné se potom zkracuje hrdlo zcela normálně, ale zároveň také jinak. Proto nemá žádný smysl měřit děložní hrdlo ultrazvukem po této hranici, po 30. týdnu těhotenství.

Proč se tedy děložní hrdlo měří?

Do 30. týdne těhotenství je délka hrdla jediný příznak, který nás objektivně upozorňuje na to, že se něco může, nebo nemusí dít. Pokud bylo do 30. týdne těhotenství vše v pořádku a žena nemá zjevné klinické obtíže, hrdlo neměříme.

A zjistí-li se, že má žena děložní hrdlo zkrácené již před 30. týdnem?

Abychom si dále upřesnili, jak reálné je ohrožení předčasným porodem, nabízíme test na fetální fibronektin. Je to zatím metoda, která není hrazena pojišťovnou. Nicméně, u nás na klinice ji, díky vedoucímu porodnice prof. Pařízkovi, máme možnost financovat z grantu.

Jak test konkrétně funguje?

Štětičkou je u těhotné ženy proveden výtěr z pochvy. Výsledek máme za 8 minut. Test pátrá po látce, která představuje jakési lepidlo mezi plodovými obaly a dělohou a neměla by se uvolňovat do prostoru děložního hrdla po 22. týdnu těhotenství a pokud je test na něj negativní, má žena 99% pravděpodobnost, že neporodí do 14 dnů a 92%, že neporodí předčasně vůbec.

V závislosti na výsledku testu, jak se poté o ženu staráte?

Ženy s negativním testem propouštíme a sledujeme je ambulantně, byť mají hrdlo zkrácené. Pozitivní test na fibronektin nás pak samozřejmě navádí k větší obezřetnosti. Pacientku hospitalizujeme a delší dobu pozorujeme. Eventuálně podáváme léky na blokádu dělohy a kortikoidy na vyvolání zralosti plic miminka. Princip ale spočívá hlavně v pasivním dozoru.

Pokud je totiž riziko předčasného porodu vyšší, mají těhotné v nízkých týdnech, zhruba pod 28. týdnem těhotenství, takový dar nedar, rodí velmi často rychle, překotně a pak je lepší, když se tak stane v porodnici a ne doma.

Klidový režim s ležením pouze bez stresu. Zdroj: Profimedia.Klidový režim s ležením pouze bez stresu. Zdroj: Profimedia.

Co takový ten zažitý přístup, že žena s rizikovým těhotenstvím má pouze ležet a nic nedělat?

Klidový režim s ležením, natož s nohami nahoře, paradoxně mírně zvyšuje riziko předčasného porodu. Zřejmě také proto, že jde o velmi stresující situaci, být upoutána na lůžko. Takže doporučovat to postrádá smysl.

A co preeklampsie? Máte jako lékaři nějaké možnosti, jak v tomto případě porod oddálit, nebo je brzký porod nevyhnutelný?

Kéž bychom toto uměli řešit efektivněji. Zatím platí, že preeklampsie je důvodem hospitalizace těhotné. Cílem je hlavně prodloužit těhotenství, které se pak ukončuje až při známkách ohrožení plodu, či matky.

Co je preeklampsie?

Porodí-li žena předčasně, je u ní velké riziko, že bude mít komplikace i v dalším těhotenství. Máte možnosti, jak takové ženě pomoci?

Existuje již velká paleta možností, jak riziko snížit. Například již víme, že podáváním vaginálních tablet progesteronu, což je steroidní ženský pohlavní hormon, od počátku dalšího těhotenství významně snížíme riziko opakování předčasného porodu. Jedná se sice o nespecifické, přesto velmi efektivní, imunitu matky vůči plodu příznivě modulující opatření. Naprostá většina takových těhotných již donosí těhotenství do termínu.

MUDr. Michal Koucký, Ph.D. Zdroj: Nedoklubko.czMUDr. Michal Koucký, Ph.D. Zdroj: Nedoklubko.cz

MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

Vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství v porodnici U Apolináře (Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK)

Po studiích na 3. lékařské fakultě UK (dvě atestace z gynekologie a porodnictví a jedna atestace z perinatologie a fetomaternální medicíny) absolvoval postgraduální doktorské studium biomedicíny. Velký vliv na jeho pozdější profesionální cestu měla odborná stáž v Perinatology Research Branch of Wayne State University, Detroit, Michigan, USA. Je aktivním členem mnoha odborných společností. Vyučuje na 1. LF UK a pravidelně přednáší na národních i zahraničních kongresech. Mezi pacientkami je pan doktor Koucký pověstný svým mimořádně empatickým a lidským přístupem. Je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na „pedáku“ – nikdy ale neučila. Dlouho žila „studentským životem“, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla „písmenkový typ“ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...