Paní na úklid: Jak se domluvit, aby úklid byl podle vašich představ

O čem všichni mluví
*

Když máte poctivou paní na úklid domácnosti, stojí to za to, pochvalují si maminky na eMimino.cz. Chcete ji taky? Tak nevěřte hned na zázraky - napoprvé budete nejspíš kroutit hlavou, jestli byste to neudělala lépe.

Na první dobrou? To se povede málokdy

Nebudeme vám lhát. Možná potrvá pár týdnů, než najdete tu pravou „úklidovou maniačku“, po které nebudete chodit nešťastně po bytě s prachovkou v ruce.

„Já jich měla několik a nejlepší byl mladý kluk. Byl rychlý, pečlivý. Teď mám starší paní, byla tu dvakrát a ještě to asi musíme vypilovat, vadí mi kapky v koupelně zaschlé, špatně vytřené parkety,“ píše uživatelka pikola v diskuzi Máte doma paní na úklid? Vaše zkušenosti.

Na eMimino.cz se uživatelky shodují, že se jim osvědčilo dát na doporučení známých. Poptejte se proto po okolí a když neuspějete, teprv pak vyvěste inzerát nebo vyhledejte agenturu. Úklidová agentura šetří čas se sháněním další pomocné ruky a řeší případné problémy, ale počítejte, že za vyšší ceny.

„První paní na úklid, kterou poslali, nebyla moc dobrá. Po 2 týdnech jsem se s nimi dohodla, že mi najdou novou. A ta nová je perfektní. Uklízí rychle a efektivně,“ popisuje Xsenova ve stejné diskuzi (tu doporučujeme pročíst, najdete tam spoustu zkušeností).

Než přijde, tak uklízím. Také znáte syndrom příchodu paní na úklid?

Přesné instrukce

„Ukliďte tak nějak všechno.“ S tak nekonkrétní představou si koledujete o nespokojenost. Každý vidí jinou míru. Ujasněte si, co si představujete. Ideálně si vše sepište na papír.

Nejprve si odpovězte na otázky:

  • Představujete si generální úklid (třeba i vnitřek skříněk), nebo jen klasický povrchový (luxování, prach, koupelna)? Stačí nám jednou, nebo dvakrát týdně, nebo stačí jednou za dva týdny?
  • Jaké všechny domácí práce má udělat? Projděte byt nebo dům a napište všechno, co všechno by se mělo blýskat.
  • Je součástí úklidu i žehlení, nebo na něm se dohodnete zvlášť?
  • Kam nechcete, aby chodila? Má nechávat pohozené věci na místě, nebo je uklízet do skříní?
  • Kromě běžného úklidu, na co se má v daný den zaměřit? Například si všimnete pavučin v rozích, prachu pod křeslem nebo umazaného zrcadla, potřebujete převléknout povlečení nebo vyčistit sporák po víkendovém vaření. Upozorněte paní na úklid, ještě než začne. Nebudete pak po úklidu lamentovat, že to nejdůležitější neudělala.

Zkušenosti z diskuze

Black_Orchids píše: „Paní na úklid už mám nějakých 5 let. Uklízí (a žehlí) každý týden 2× to samé + vždycky něco málo navíc, co nespadá do každodenního úklidu, ale to tzv. velkého úklidu. Takže ty „velké“ úklidy neděláme, prostě se všechno uklízí průběžně.“

Verkom píše: „Paní na úklid chodí 1×týdně vždy ve čtvrtek, ráno jí otevřu a pak ji už nechávám v domě samotnou. Má na starosti: vyluxovat, vytřít, utřít prach, umýt koupelny, poklidit kuchyň a 2× ročně jsou v tom okna. Dávám jí paušálně 400 Kč za úklid, je tady cca max. 3 hodiny. Pokud potřebuji např. vyžehlit (stalo se zatím 2×), připlatím podle času, většinou je to koš prádla, takže 100,– navíc. Koše, myčku, květiny, povlíkání si řeším sama a běžný úklid přes týden taky.“

Je 400 Kč za celý úklid bytu akorát? Tato částka se zaznívá v diskuzích eMimino.cz nejčastěji. S tím, že za tři hodiny má paní hotovo. Studentky dostávají cca 110 Kč, zkušené paní s referencemi 140 Kč a více. Za žehlení nebo mytí oken se připlácí 100 Kč navíc.

Když to nedopadne podle představ

Hned po úklidu nebo před tím následujícím byt projděte a ukazujte, s čím nejste spokojená. Doporučuje to i uživatelka maili, která se živí jako paní na úklid: „Já vždy po prvním úklidu s klientkou byt projdu, zda je spokojená. Je to o domluvě. A nebo pomáhá sepsat požadavky na papír.“

Na druhou stranu, jsme lidi a chybička se může vloudit. Kdykoliv vám něco nesedí, ozvěte se. Naučit se dávat zpětnou vazbu je lepší než platit tisíce korun měsíčně a nespokojeně brblat. Když ale vidíte, že se stejná chyba znovu opakuje, případně člověku nedůvěřujete, raději zkuste někoho jiného. Za takový úklid domácnosti vaše peníze nestojí.

Ne všechny neshody ale musí ukončit spolupráci. Občas se stane chybička lidského faktoru, kterou vyřešíte rázně a jednou pro vždy. Své o tom ví Ter85 z diskuze Sehnat paní na úklid je peklo: „Po více jak roce se ke mně doneslo, jak si paní na úklid pustila pusu na špacír - že když k nám přijde, tak sedím u počítače (mám firmu a dělám z domova) a máme doma binec. Tak nevím, jestli čeká, že jí u toho budu asistovat a ještě před tím uklidím. Nicméně jsem jí narovinu řekla, že pokud se to bude opakovat, tak se budeme muset rozloučit. A od tý doby je klid.“

Máte nějakou zkušenost s paní na úklid? A jak jste našli tu pravou, na kterou nedáte dopustit? Napište nám komentář pod článek.

Témata článku

Váš příspěvek
bel
Závislačka 3571 příspěvků 23.06.16 13:29

@Pudloslava optej se vecky zminovala ze ma nekoho vybornyho a ta pani chodi i k mismis pokud se dobre pamatuju ;)

Uživatel je onlinePudloslava
Vesmírná mluvilka 34283 příspěvků 22.06.16 21:07

Tak uroven clanku je jako obvykle chaba, ale tema je pro me aktualni - zrovna si chci takovou pani domluvit. Asi si zalozim diskusi, tady asi neni sance, ze se rozproudi nejaka rec.

Příspěvek upraven 22.06.16 v 21:07

Vložit nový komentář