Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí? Ženy by mohly rodit pouze s pomocí asistentek nedaleko zdravotnického zařízení. Zdroj: Kzenon / Shutterstock, Inc.

Přirozený porod v péči porodních asistentek

V některých zemích porodní domy a centra představují běžnou součást zdravotního systému, a to už řadu let. O rodičky se starají pouze porodní asistentky. V České republice tato zařízení dosud nezískala od státu zelenou. To by se však v budoucnu mohlo změnit.

Rozdíl mezi zařízeními je v tom, že domy jsou stavěny samostatně a nachází se nedaleko nemocnice. Zatímco porodní centra bývají součástí nemocnice.

Hlavním cílem je zachovat přirozený způsob těhotenství, porodu a zajistit i komplexní poporodní péči. Přináší služby pro ženy od pozitivního těhotenského testu až do konce šestinedělí. Vše je v plné kompetenci proškolených porodních asistentek.

Porodní dům konečně také u nás?

Po vzoru ostatních států Evropské Unie, jako jsou například Francie, Německo, Velká Británie či skandinávské země, by se mohl objevit porodní dům také v Brně. Jednalo by se o malý penzion obklopený zdravotnickými budovami, ve kterém by pracovaly pouze porodní asistentky.

V České republice již fungovalo porodní centrum v letech 1998–2000 v pražské porodnici na Bulovce. První porodní dům u nás byl postavený v roce 2002 v Praze na Roztylech a nese název U čápa. Stát ho však nepodpořil, proto je porodní dům určený na předporodní kurzy, poskytuje poradnu pro těhotné a přípravu na domácí porod.

Porodní dům by měl fungovat také v České republice. Zdroj: Newman Studio/ Shutterstock, IncPorodní dům by měl fungovat také v České republice. Zdroj: Newman Studio/ Shutterstock, Inc

Možnost volby

Na rozdíl od našich babiček a maminek máme dnes možnost do jisté míry ovlivnit průběh svého porodu. Většina žen preferuje klasickou porodnici. Přibývá také těch, které touží rodit v příjemném prostředí, nikoliv v klasické nemocnici.

Porodní domy a centra jsou vhodnou volbou pro ženy, které nemají komplikované těhotenství ani vážné zdravotní potíže. Služby jsou velmi individuální, přizpůsobené potřebám a přáním každé z nich.

Tato zařízení maximálně podporují fyziologický průběh těhotenství, porodu a poporodního období s ohledem na zdraví rodičky i dítěte. Součástí těchto zařízení bývá také porodní bazének či vana.

O porodních domech se na eMiminu diskutuje:

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Právo rodit, jak chceme!

21.3.16 20:53
287

Domácká porodnice, porodní dům

5.9.13 08:57
30

Porodní dům Rakousko

29.6.12 18:44
16

Výhody a nevýhody

Příznivci porodních domů poukazují především na to, že kontinuální péče zvyšuje pravděpodobnost bezproblémového porodu. Provozování porodních domů je méně nákladné oproti porodnicím. Rodičky mají v těchto zařízeních větší možnost volby, jak by měl jejich porod vypadat.

Žena rodí podle vlastního tempa a v poloze, kterou si sama určí. K porodu si může vzít vyjma partnera i další blízké osoby. Pokud se neobjeví komplikace, matka s dítětem mohou odejít domů již několik hodin po porodu. Tento systém funguje běžně například ve Velké Británii.

Porodní domy v České republice podporují i některé známé osobnosti, například manželé Tamara a Tomáš Klusovi nebo Bára Poláková a Pavel Liška či David Koller.

Odpůrci porodních domů argumentují tím, že se jedná o zbytečný hazard se zdravím, když u porodu není přítomný lékař. Obávají se, zda by dané zařízení bylo dostatečně vybavené i na případné komplikace při porodu.

Jaký je váš názor na porodní domy? Využili byste těchto zařízení, nebo raději dáte přednost klasické porodnici?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2.8.19 09:13

Přeji každému úspěch, tedy ho přeji i porodnímu domu.
Znaje však poměry, jsem doopravdy a bez ironie zvědav, která pojišťovna porodní dům pojistí a z čeho porodní dům pojistné zaplatí. Zatím nejvyšší částka přisouzená soudem za poškození novorozence při porodu je třicet milionů Kč - nejméně na tolik je tedy nutno se pojistit. A pokud je mi známo, mají velký problém s pojištěním i „normální“ porodnice.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
16.1.19 12:49

@Adrasteia: Já též nechci svíčky, vanu, hudbu ani podobné „kraviny“, jak píšete. Ale chci, aby mi nebyl nabízen H. hmat několik dní před termínem, přestože není žádný náznak problémů a miminko má 3 kg, nechci, aby mi byla píchána voda ihned po příjezdu do porodnice a aby mi byl nabízen oxytocin, když je hned v druhé větě konstatováno, že miminku se evidentně dobře daří, jen se mu nechce. Taky nechci, aby mi jej brali po 5 minutách bez jakéhokoli zdravotního důvodu, přestože bylo slíbeno něco jiného. Chci, aby bylo samozřejmostí, že s ním jdu na všechna vyšetření a aby mi nebylo říkáno, cituji: Vaše kojení je o ničem apod. A protože vím, že v porodnici je nereálná toto zažít, chci rodit v porodním domě jako člověk, ne jako pětiletý fracek, kterého musí vychovávat veledůležité sestřičky s inteligencí podomního prodejce. Až se v nemocnici budou chovat stejně jako ambulantní doktoři, tj. s elementární úctou, a nebudou s dětmi zacházet jako s koťaty, pak prosím, porodní domy nebudou potřeba. Určitě ne kvůli svíčkám a podobným věcem ;)

 • Nahlásit
8328
12.1.19 23:10

Jsem pro, už mě porod nečeká, ale klidně bych to využila. Příznivkyně medicínsky vedených porodů, nebo nemocniční péče by měly kam jít a ty, co chtějí nějaký kompromis, by taky měly svoji volbu.
Třeba v Německu to problémů funguje, tak proč ne i tady.Navíc je to cesta, jak udělat porody bezpečnější i těm, které do nemocnice nechtějí a chtějí radši rodit doma. Takhle by s třeba vybraly porodní dům. navíc by péče mohla být i pro stát levnější než v porodnici

 • Zmínit
 • Nahlásit
3705
12.1.19 13:42

@Micaella22 Souhlasím. Srovnávat péči o těhotné u nás a v UK je fakt výsměch. Jedna rodinná příslušnice tam žije. První dítě rodila tam a zařekla se, že už nikdy víc. Naprostý nezájem, špatná péče v těhotenství i při porodu. Všechno za nehorázné příplatky. Když čekala druhé, odjela na poslední trimestr sem do Čech a byla naprosto spokojená, jak se tady starají. Já nikdy nepochopím, jak někdo může brát péči lékařů při porodu jako obtěžování. :roll: Já jsem byla naopak šťastná, že se starají, často měří malému ozvy, vyšetřují a informují mě o průběhu porodu. Mně šlo primárně o zdraví mého dítěte a fakt jsem nepotřebovala řešit kraviny typu svíčky, hudba, vana, poloha, zážitek atd. Každý ať dělá, jak myslí, ale já bych do porodního domu nikdy nešla. Přítomnost lékaře mě při porodu naopak uklidňovala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
11.1.19 14:41

@Micaella22

Neco podobneho jsem cetla na fb. :think: delozni cipek se vysetruje az kdyz je v anamneze v problem v minulosti,napr opakovane potraty, testy jen na prani dle platebnich schopnosti rodicek. Je zajimavy,ze se vsude zminuji jen klady…

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
11.1.19 14:39

Ja vam nevim. Jak by rekla moje mama: driv jsme se srovnavali s Ruskem,pak s Amerikou,ted zase s UK. :think: je zajimavy,ze cesky zijici v UK radeji rodi v Cesku… :think: ja bych ty penize dala spis jinam. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2879
11.1.19 11:41

Takze stat zase nacpe miliony jinam, kdyz klasicky nemocnice nemaj ani poradny vybaveni… kdyz by to bylo soukromi tak ok, ale od statu at nic pak nepozadujou.
Odejit par hodin po porodu bych diteti ani sobe nikdy neudelala. V UK tohle mozna maj, ale proto, ze tam si lidi ani nemuzou dovolit zustat v porodnici/ nemocnici delsi dobu. Nemaj na to. Nevim, proc se to porad s nekym srovnava. Ja v UK byla v nemocnici, zenskou tam nechali v cekarne mezi vsema do posledni minuty, nez z ni necakala krev, pak ji teprve laskave nekam odvezli aby porodila. Do ty doby nejakej monitoring? Ani napad… clovek chtel pomoci jak se dalo, ale proste nemeli jsme jak, jeji chlap ji tam drzel za ruku a byli oba bezmocni. Zadny socky to nebyli, nevim proc se o ne nepostarali. Asi nezaplatili? Nemeli? Nejhorsi zazitek co jsem kdy videla. Ikdyz mate zaplaceny pokoj, musite za kazdy den vysolit neco kolem 800-1000£, kdo na to ma? Takze s UK se srovnavat, je fakt holej nesmysl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12761
10.1.19 10:52

Druhe dite jsem rodila podle definice v porodnim centru (bylo soucasti nemocnice) a podle me to je vyborny kompromis. Mene nemocnicni prostredi, u porodu jen porodni asistentka, ktera me nechala delat, co jsem potrebovala a aktivneji se zapojila az kdyz videla, ze je to potreba. Nicmene to cele s vedomim, ze kdyby se neco semlelo, tak je po ruce jak lekar, tak potrebne vybaveni. Domu jsem sla 7 hodin po porodu a nemuzu si to vynachvalit.
(Nebylo to v CR).

 • Zmínit
 • Nahlásit