Vybírání hraček: Jak svému dítěti dopřát tu nejlepší a nejbezpečnější?

Nákupy a slevy

Výběr hraček – o Vánocích aktuální téma, že? Kromě dobrého nápadu se vyplatí brát ohled také na to, co vašemu dítěti přinesou. Víme, jaké hračky pomáhají psychomotorickému vývoji.

Dejte dětem pod stromeček hračky, které je naučí spoustu  nového. Zdroj: Pressmaster/ Shutterstock, Inc.Dejte dětem pod stromeček hračky, které je naučí spoustu nového. Zdroj: Pressmaster/ Shutterstock, Inc.

Proč jsou hračky důležité?

Hraní s interaktivními hračkami neslouží jen k zabavení, ale také jako prostředek k rozvoji. Většinu dětí bude nejvíc bavit hračka, která vydává zvuky, je nutné u ní vyřešit nějaký problém (skládání, hlavolamy apod.). Je to přirozené. Taková hračka totiž nabízí interakci, a tím pádem i možnost k rozvíjení řady dovedností.

Hračky mohou působit na:

  • jemnou motoriku (v případě hraček s tlačítky, posunováním apod.)
  • hrubou motoriku (v případě např. odrážedel)
  • stimulování smyslů
  • psychický vývoj
  • dovednost plánovat

Na co dát při koupi pozor?

Ať už stojíte u regálu v hračkárně, nebo brouzdáte v internetovém obchodě, vždy byste měli vybírat z hraček, které jsou vhodné pro věk obdarovávaného dítka. Pokud totiž vyberete hračku, která je určená pro mladší děti, pravděpodobně pro něj bude příliš snadná a nebude ho bavit. Zvolíte-li takovou, co je naopak pro starší, bude mít problém pochopit, co je jeho úkolem, což může vést i k frustraci z nedokončeného úkolu. A nejen to. V takovém případě je ohroženo také zdraví. Hračky pro starší děti často obsahují malé části, u kterých hrozí spolknutí nebo vdechnutí.

Kde se můžete na kvalitu spolehnout?

V herní laboratoři Fisher-Price odborníci testují hračky, aby splňovaly požadavky na maximální bezpečnost a co nejvíce podporovaly vývoj.

Spolupráce probíhá také s dětmi a jejich rodiči. Protože jsou to právě oni, pro koho je hračka určená a komu musí vyhovovat.

Na hračky pohlíží ze tří hledisek, podle toho, jak působí:

  1. Tělesný rozvoj (smyslové vnímání, hrubá a jemná motorika, zdravé návyky)
  2. Kognitivní schopnosti (myšlení, vědomosti, rozvoj jazykových dovedností, kreativita a představivost)
  3. Emoce a sociální dovednosti (vztahové dovednosti, komunikační dovednosti, emoce a sebevyjádření, pocit bezpečí a spokojenosti)

Podívejte se, jak vývoj v herní laboratoři probíhá

Maminky na eMiminu se o výběru hraček také radí

Na co dáváte pozor při výběru hraček?

Článek vyšel ve spolupráci s Fisher-Price.

Váš příspěvek