„Já tam nepudu“

Rodičovství

Lákám a lákám, ale zatím bez úspěchu.

V úvodu musím zmínit, že ač by mi to mnozí nevěřili, jsem kovaný introvert. K sumarizaci dobrých známých si bohatě vystačím s prsty jedné ruky, některé z nich ještě zůstanou smutně nevyužity. Společnost nevyhledávám, nevyhledávala jsem ji ani v dětství a dospívání. Můj drahý muž je na tom dost podobně, nedá se tedy příliš předpokládat, že by naši rodinu rozšířil potomek s povahou lva či lvice salonů.

Ač své povolání velmi miluji, rozhodla jsem se po narození dětí zůstat na rodičovské dovolené – stát se maminkou na plný úvazek a dopřát tak svým potomkům možnost nerušeně si užívat tepla rodinného krbu plnými doušky.

Když se na svět vyklubal nejstarší syn, v žádném případě jsme se nevyhýbali dětským hřištím, herničkám, ani dalším místům, kde se to drobotinou jen hemží. Syn tak nebyl rozhodně ochuzen o kontakt s jinými dětmi. Příliš o něj však nestál. Možná i to byl jeden z důvodů, proč u nás slovo školka dlouho nepadalo.

Až krátce po čtvrtých narozeninách začaly být u syna patrny jisté snahy o začlenění se někam. Právě školka se jevila jako nejvhodnější místo pro naplnění těchto snah. Těsně před tím, než mu bylo pět, stal se tedy právoplatným členem instituce předškolního vzdělávání.

Jak už to tak bývá, první rok připomínala jeho docházka noty na buben. Týden ve školce vystřídalo deset dnů doma, tu s rýmou, s kašlem, jindy s virózou. I tu vešku si jednoho dne k mému velkému nadšení domů donesl.

O všechny bacily a zvířátka se vždy zcela nezištně podělil s mladšími sourozenci a často nezapomněl ani na nás – své milé rodiče. Ať tak či tak, do školky se pokaždé těšil, byť tam byl vzácnější než bílá vrána. Učarovala mu spousta nových hraček, tvoření, malování. Okouzlila ho holčička z vedlejší třídy, tím pádem se vždy těšil na pobyt na zahradě, kdy mohli být spolu. Jiné kamarády, dle mého správného předpokladu, nevyhledával.

Ráno vstával pokaždé ještě před zazvoněním budíku a celý lačný se mě jal pobízet, ať si pospíším s oblékáním sourozenců a můžeme konečně vyrazit. Školka byla prostě to nej. Žádné stesky, žádný smutek, žádné srdceryvné scénky v šatně. Co víc si může matka přát.

V letošním školním roce už je z něj mazák předškolák. Jeho nadšení pro tuto instituci značně ochladlo, troufám si tvrdit, že je na bodu mrazu. Veškerý entuziasmus je ten tam. Z postele ho ráno tahám jak Bob Bobka. Hned po probuzení se mě nezapomene dotázat, jaký že je den a v duchu kalkuluje, kolikrát ho ještě čeká martyrium v podobě vstávání, než konečně přijde víkend.

Nevím proto, jak mě mohlo napadnout, že právě on by mohl být mým spojencem v lákání prostředního potomka k radostem školkové docházky. Snad jsem se řídila heslem: „Tonoucí se stébla chytá.“

Druhý synek oslavil nedávno čtvrté narozeniny, zápis se nezadržitelně blíží a já od něj slyším stále stejně rezolutní: „Já tam nepudu.“ Během pár měsíců, které ještě zbývají, ho musím nějak přesvědčit, že školka, to jsou jen samá pozitiva. Zatím mi to moc nežere.

Nezabírá lákání na neokoukané hračky, skvělé skříňky, bezvadné paní učitelky, ba ani vychvalování synových schopností do nebes. „Podívej, jak krásně se umíš najíst, ani s oblékáním už nemáš problém a záchod zvládáš levou zadní. Jsi velký šikula a konečně můžeš do školky, co by za to jiné děti daly.“ Vše marné. Nic nefunguje. Syn si stále vede tu svou. „Já tam nepudu.“

Když jsme se minulý týden vraceli ze školky domů, starší syn měl skvělou náladu, dával k dobru jednu povedenou historku za druhou, zřejmě se zapomněl i nudit, rozhodla jsem se tedy bezodkladně využít této vzácné příležitosti a povídám: „Podívej, jak se Jeníkovi ve školce líbí, viď Jendo, řekni bráchovi, jak je to tam prima, ať se může těšit.“

Jeník si mě přeměřil svým sytě modrým pohledem, jakoby chtěl přezkoumat mé duševní zdraví, pak zcela vážně pronesl: „Je to tam pěkně hnusný a nudný, už abych byl ve škole.“

Spadla mi čelist. Takhle prostřední robě do té školky opravdu nenalákám. Po tomto výlevu se jen utvrdil ve svém postoji: „Já tam nepudu.“

A teď babo raď.

Váš příspěvek
finduska
Neúnavná pisatelka 16993 příspěvků 1 inzerát 01.02.19 05:05

:lol: :lol: :lol: moc neporadim,ale zasmala jsem se :mrgreen:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 06:30

@finduska ona na to asi ani žádná rada není :think: děkuji za reakci a přeji prima den :mavam:

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1255 příspěvků 01.02.19 07:29

dobře, nepudeš, pojedeš tam na kočárku :mrgreen: naše se všechny děsně těšily, nejstarší se tam líbilo pořád, ale mladší to přibližně po týdnu chození přešlo a od té doby je to skoro každé ráno smlouvání, jestli by nemohy zůstat doma :jazyk:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 07:41

@sinapis.alba :palec: :mrgreen: tak to je dobrá hláška. Snad ji nebudu muset realizovat. Hezký den :mavam:

Martanka92
Kecalka 391 příspěvků 01.02.19 08:31

@Jadala u nás teď bude mít školka den otevřených dveří, nepomohlo by na nalákání něčí takového? Že by se tam podíval, aby věděl, do čeho jde :think:

Citronkalekninka
Zasloužilá kecalka 927 příspěvků 01.02.19 09:03

Nase dcerka nastupovala do skolky ve 3 letech. Protoze chtela a stradne se tam tesila. Nikdy jsme od ni neslyseli ja nechci do skolky. Spis naopak. Ted „chodi“ druhym rokem a bohuzel i tento rok je na nemoci velmi bohaty :-(. Takze tam spis neni. Je ji to lito. Chybi ji kamaradi. Syn pujde az ve 4 letech. Je narozen v Listopadu

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 09:07

@Martanka92 jelikož tam chodí každý den se mnou pro brášku a navíc už se byl parkrát kouknout i ve třídě, tak nevím, jestli by to mělo nějaký efekt :think: ale třeba jo, určitě to vyzkouším :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 09:11

@Citronkalekninka Ach ty nemoci, u nás to letos je o dost lepší, ve školce je určitě častěji než vloni, i když teď jsme kromě manžela všichni k.o. Skoro tři dny jsme měli téměř 40. Dnes už máme jen necelých 38 :palec: hezký den :mavam:

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2448 příspěvků 01.02.19 09:12

Deníček vtipný a hezký, jako vždy.

Jinak asi bych řekla, že kluci cítí, že jsi stejně doma, tak proč by nezůstali taky. U nás oba dva nastupovali docela brzo, musela jsem se vracet do práce. První si pár týdnů pofňukal při předávání, pak v pohodě, poté jsme měnili školku, první dva měsíce v pohodě a pak taky vzpouzení se a nechuť. Pak to nějak přešlo a od té doby byl klid. Teď už je ve škole.
Mladší nastupoval v roce a půl úplně bez problémů, ani jedno nezabrečel, šťastný dítě, odměna všech učitelek a dětí ve školce. Teď v téměř 3 letech po vánocích a dlouhé dovolené se nějak nemůže vrátit do svých kolejí: neustále ráno tvrdí, že nejde do školky… pak je tam v pohodě…
Ale prostě u nás oba věděli, že jiná možnost není.

Držím palce. :srdce:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 09:39

@Janina81 Děkuji za reakci, až půjdu do práce, jiná možnost zkrátka nebude, hlavní problém vidím u staršího v tom, že se už ve školce nudí.Doufá, že ve škole to bude lepší, pro mladšího je starší bratr velkým idolem, takže co Jeník řekne, to platí. Jestli v jejich nechuti ke školce hraje nějakou roli to, že jsem doma, nevím, ale možné to samozřejmě je. Hezký den :mavam:

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2448 příspěvků 01.02.19 10:03

@Jadala
Jsem pak zvědavá na zážitky ze školy, u nás byl ten problém, že jsme se ve 4,5 letech staršího jsme se přestěhovali do zahraničí, on nastoupil do školky, která je ale předstupeň té školy, do které chodí. Takže mezi školkou a školou neproběhla žádná změna, akorát posun do jiné třídy a k jiné učitelce. Těšení moc nebylo, úkoly dostávali už ve školce, takže je stejně otrávený. A to musí ještě dělat českou školu.

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 10:52

@Janina81 jo, taky jsem zvědavá, co nám školní léta přinesou. Ale nedělám si iluze, že by to bylo nějak výrazně lepší. Podle mě bude znuděný i ve škole, teď se tam strašně těší, protože si „už nechce hrát, to je nuda.“ :mavam:

Citronkalekninka
Zasloužilá kecalka 927 příspěvků 01.02.19 10:59

@Jadala ona je tyden ve skolce a 3-4 tydny doma. Nakazi vzdycky mladsiho. Ten trpi na laringytidy. Dnes jim mudra brala krev na podrobne vysetreni protoze tak casto marodi.

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 12:12

@Citronkalekninka u nás naštěstí letos převažuje jen rýma a kašel a s tím k doktorce nechodím. Ať je u Vás vše v pořádku :mavam:

Maja25
Závislačka 3940 příspěvků 01.02.19 17:22

Můj bratr byl neskutečný bojkotér školky. A to nepřeháním. Když jsem šli do školky, tak to věděli všichni sousedi, jelikož jeho řev na ulici všechny vzbudil. A nepomáhalo nic. Fakt ji nesnášel. :nevim: Ještě nedávno to mamce soused připomněl… :mrgreen: A to už mu je 19 let. :mrgreen:
Syn do školky chodil docela rád.
Nevím zda to bylo tím, že od mala byl s dětma co šly do školky také na hřišti atd. :nevim:
Ráda bych ti poradila, ale nevím jak. Snad se to zlomí a do školky půjde rád. :)

yse
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 01.02.19 20:31

Jednoho takoveho zarytce mam doma. Naposledy mi to predvedl,kdyz jsme se sli jako rodina fotit. Dcera musi mit vse dopredu naplanovane a pak je v pohode. Takze tyden dopredu jsem avizovala foceni a syn tvrdil “ja se fotit nebudu” a takhle to bylo kazdy den. Rikala jsem si “to vis ze jo”. Hmm v atelieru to bylo na par koni, nakonec ruce na ocich a to fotografka delala psi kusy,aby aspon ty ruce slozil-ani omylem. Aspon,ze dcera neni takovy mezek. Preji hodne stesti a budu se tesit na zarijovy denicek :mrgreen:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 20:48

@Maja25 jo, někdy je s dětmi opravdu zábava, to museli být sousedi z takového budíčku hodně nadšení, když si ho i po tolika letech pamatují, jen doufám, že nebudeme také podobní budiči :lol: hezký večer :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 01.02.19 20:56

@yse :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: úplně živě to vidím, my se byli fotit v ateliéru zatím jen jednou, nejmladší nebyla ještě na světě, prostřední negativista byl tříměsíční neškodný uzlíček, kam jsme ho dali, tam se vyfotil, po ateliéru jsem tehdy naháněla pouze nejstaršího, tehdy skoro dvouletého, neboť se mu líbily všechny rekvizity. Zpocená jsem byla tehdy až na zadku a řekla si, focení nikdy více.

Na září se také těším a možná ještě víc na duben a květen, už teď se totiž nemohu dočkat toho, co předvedou pánové u zápisů. :roll: hezký večer :mavam:

Uživatel je onlinedagmarkaa
Neúnavná pisatelka 18608 příspěvků 03.02.19 09:38

Opět milý deníček, který se hezky četl :kytka:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 03.02.19 20:37

@dagmarkaa děkuji, takováhle milá reakce mě vždycky moc potěší :mavam:

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 4 inzeráty 04.02.19 11:03

Vtipně napsané a jak tu padlo - bohužel neporadím. Ale pobavila jsem se :). Líbí se mi Tvé obraty a hlášky, typu buzení Boba a Bobka apod., ale i jiné :). Co se školky týče, tak náš chlapeček je tam druhým rokem, tentokrát instituci vzal na milost, už jsme začali i chodit „po spi.“ namísto „po o.“, po večerech mi vypráví, že bych chtěl, aby už bylo ráno a mohl jít do školky, že to tam má rád. Tak nějak jsem naivně doufala, že to bude setrvalý stav, tak snad nedojde k ochladnutí toho vřelého citu a podaří se nám tam nalákat i holčičku :lol:. Ještě musím dodat, že od doby, co ve školce i spí, se nám domů vrátil dr. Jekyll a zdá se, že pan Hyde, kterého jsme měli poslední rok a půl, si dal na nějakou dobu pauzu :lol: .

Příspěvek upraven 04.02.19 v 11:04

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 04.02.19 22:23

@PenelopaW děkuji :lol: syn zatím chodí pořád „po o“ a jinak už to asi do konce školního roku nebude. Už se opravdu hodně těší do školy, tak jen doufám, že mu to nadšení vydrží co nejdéle, nejlépe napořád. :lol: ale ne, tak naivní opravdu nejsem :mavam:

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 05.02.19 11:02

@Jadala Jee vy mate Jenika? ;) Nasi znami rikaji malymu taky Jenda, ne Honzik a mne to vzdy pripomene tu pohadku - neni vase mala Marenka? :lol: A jak se jmenuje ten prostřední? Klidne do SZ…:) nebo je Jenik jen pseudonym jako je Cenek v Denicku moderního fotra? :lol: Omlouvám se za zvědavost,jen uz mě parkrat napadlo, jestli je tvuj nick zkratka jmen deti…:)

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 05.02.19 11:40

@Jahudka82 jo jo, uhodlas, píšu sz

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 05.02.19 12:27

@yse Taky dobra prace, neni nahodou Beran? :lol: :potlesk: Nase se zase chteji fotit porad:)

yse
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 06.02.19 10:05

@Jahudka82 Blizenec po mamince-trosku se to v nem pere :mrgreen:

Vložit nový komentář