Kdo s koho

Bojujeme s obdobím vzdoru.

*

Každému rodiči, nebo přinejmenším téměř každému, bude toto období jistě důvěrně známé. Potomek poněkud povyroste a my usínáme na vavřínech s pocitem blaženosti, radujeme se, jak dobře svému robátku rozumíme. Za ty měsíce společného putování světem jsme rozklíčovali, co se skrývá za jeho úsměvem i pláčem. Dokážeme reagovat na jeho potřeby. Když tu se náhle uděje obrovská změna. Z roztomilého kojence se stává uvztekané a naprosto nepředvídatelné batole, naše dosavadní poznatky tím jaksi ztrácí na významu.

Někdy se tato událost přižene nečekaně. Jako intenzivní letní bouřka strhává všechny naše jistoty a za sebou zanechává jen hromadu trosek a v nich na padrť rozsekaná veškerá naše předsevzetí o tom, že období vzdoru zvládneme v klidu a v pohodě. Jindy může být nástup vzdorovitosti pomalejší a méně nápadný, ale nedělejte si iluze, i tak to bude jízda.

Ano, uhodli jste správně, moje nejmladší prochází právě tímto skvělým obdobím. Kdesi za horami je mé pevné přesvědčení o tom, že potřetí už mě nic nerozhodí. Zřejmě milosrdný čas zahnal do nejtemnějších koutů mého mozku vzpomínky na to, jak urputně vzdorovali synové, snad proto jsem byla tak stoicky klidná. Až nyní se mi do mysli vkrádají scénky, v nichž vystupuje vztekající se rudé batole, které snad ani nemůže být mým dítětem.

Jediné, co mi v tu chvíli u kluků alespoň trochu pomáhalo udržet nervy na uzdě, byla vzpomínka na přednášky z vývojové psychologie. Paní profesorka se nám tehdy snažila osvětlit názorným příkladem, co období vzdoru vlastně obnáší. Povídala něco o tom, že si máme představit, jak jsme v cizí zemi, nutně potřebujeme na záchod, ale neumíme ani slovo z domorodého jazyka. Plni naděje se vrháme na kolemjdoucího, aby nám poradil, kde se skrývá ona toužebně vyhlížená místnost, ale dotyčný na nás místo rady začne křičet.

Když se do situace vžijeme, máme si do role osoby prahnoucí po wc obsadit naše nešťastné vztekající se dítě, do role kolemjdoucího pak sebe a následně si uvědomit bezmoc dítěte, které ve svém nitru ví, že má nějakou potřebu, ale musí se teprve naučit, jakými prostředky dosáhne jejího naplnění. Zkouší proto, co se dá, neovládá své emoce, když mu místo pomocné ruky nabídneme jen křik, ocitáme se v začarovaném kruhu a křikem se jen vyčerpáváme.

Jo, hezky se to říká, ale ne vždy je to snadné dodržet, obzvlášť máte-li za sebou několik bezesných nocí a oči se vám klíží do té míry, že byste uvítali i vložení sirky mezi víčka.

Vzdor u naší berušky začal zcela nenápadně zhruba úderem dvanáctého měsíce, neměla sice ani jeden zub, do chůze se také příliš nehrnula, leč slovní zásobou mohla směle konkurovat dětem o dost starším. Nad všemi slovy však poměrně záhy začala vítězit dvojice NE a JÁ SAMA.

V samostatnosti jsem ji samozřejmě ráda podporovala, jenže odsud posud, převlékat během pár chvil už popáté oblečení zašpiněné tu od oběda, tu od ovoce nebo jiné pochutiny, to by umořilo i jedno rohaté zvíře. Následně se proto přidala samostatnost v oblékání. Nejnovějším přídavkem k samostatnosti je vypínání přístrojů, jakmile zapomenu na to, že při odchodu z domu je osobou oprávněnou k vypínání rádia, případně zhasnutí světla, jen a pouze dcerka, nastává jekot, za který by se nemusel stydět ani nejděsivější exemplář z Jurského parku.

Jedno jsem pochopila: nejlepší je snažit se o to, aby záchvat zuřivosti nepřišel. Odvádět pozornost, nezačínat aktivitu, když vím, že nemáme dost času na její dokončení, nikdy neslibovat nesplnitelné, ale zároveň neustupovat. Když už hněv propukne, vyklízím pole a nechám dcerku, aby upustila páru, komunikace s ní má smysl až ve chvíli, kdy vše pomine. Takže ano, přiznávám se, ve dne ji s klidným svědomím nechám takzvaně vykřičet, dbám jen na to, aby si neublížila.

Jenže ona je potvůrka mazaná, když zjistila, že herecké etudy prezentované během dne nechávají maminku více méně v klidu, přesunula svoje úsilí do hodin nočních.

Občas jí přezdívám PŘENAŠEČKA. Zamiluje se do libovolné věci. Jednou to může být panenka, podruhé miniaturní kolečko, které v nestřeženém okamžiku sebere z bráchova autíčka, jindy zase hopík, zkrátka škála věcí je nepřeberná, tu jednu věc pak uchopí do své malé ručky a celý den ji s sebou tahá, když ji náhodou na chvilku odloží a zapomene, kam ji dala, je to tragédie obrovských rozměrů. Poslední dobou se vzbudí klidně i třikrát za noc, posadí se v postýlce, zamyslí se, bez čeho nemůže rozhodně být, a následuje žádost o nalezení věci, intenzita žádosti se neustále stupňuje, to podle toho, jak dlouho trvá, než maminka zareaguje. Je si téměř jistá, že v čase nočním ji rozhodně řvát nenechám, nebudu riskovat, že by vzbudila zbytek osazenstva, mám proto novou zábavu, lítám s baterkou po domě a v jejím syrovém svitu hledám předmět z nejdůležitějších, modlím se, abych byla úspěšná v rekordním čase a mohla se opět vrhnout do náruče spánku.

Toto vylepšené období vzdoru začalo zhruba před dvěma měsíci a přiznávám, občas mě to přece jen trochu zmáhá, na noční mejdany už jsem zkrátka stará. Nezbývá mi nic jiného než doufat, že se brzy navrátíme ke klidnému spánku a boj kdo s koho bude napříště probíhat výhradně v denních hodinách, spánková deprivace je totiž mrcha a já bych nerada skončila v jejích tenatech.

Váš příspěvek

Odesílám...
8262
1.5.19 01:38

Jj, pekne, my delime s muzem deti na 2 druhy, casto se ovsem i prolinajici a premyslim, co je horsi - jestli verze kazisuk nebo kazispanek…;) Asi jak kdy a pro koho z nas :mrgreen: :D Ja se spis hlasim k te 2.verzi samozrejme, tu urcite snasim - ano, i tim vekem to bude - podstatně hur… :roll: :) Ovsem prirovnani k hledani WC je jako fakt super! :palec: :potlesk: Takový jako ze zivota :lol:

Příspěvek upraven 01.05.19 v 01:39

 • Nahlásit
 • Zmínit
8262
1.5.19 01:47

@Jadala Kolik ze je ted te nejmladší? U nas už to období „nevim co chci, ale neprestanu jecet, dokud to nedostanu“ (jak rika manzel, no je to zenska holt, co chces - ma to mit po kom…:-)) taky uz nejaky ten cas trva, ale zacalo bych rekla o neco pozdeji, tak v 15 měsicich… ja posledni dobou uz jen říkám, dyt ono to tak letí, za chvili budou v pubertě a to je teprv chci vidět - nebo spis nechci… :roll: :zed: :think: :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 05:43

@Jahudka82 zajímavé dělení :lol: holčičce je dva a půl, kolem toho roku to byly jen takové slabé náznaky, které se postupně stupňovaly, největší grády to nabralo cca před 4 měsíci, tak doufám, že už jdeme do finále. Jo, taky si říkám, jak to letí a zrovna včera, po jednom z afekťáků jsem si tak říkala, že se nás asi snaží připravit na pubertu, jinak to není možné :zed: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1366
1.5.19 09:51

Druhá dcera nastoupila tuto výbornou fázi vývoje v podstatě se sfouknutím dvou svíček na dortu. A první dcerou jsme si fakt užili a protože je dvojka taková… koncentrovanější… čekám, že to bude fakt rodeo :-)
Ale už to není nový, vždycky jí říkám, že už to znám, ať mě zkusí překvapit :mrgreen:
Navíc starší má nějakou pubertu předškoláků nebo co, takže mě udržuje ve střehu.

Příspěvek upraven 01.05.19 v 09:53

 • Nahlásit
 • Zmínit
78
1.5.19 10:03

Super deníček! Naše holčička má 14 měsíců a prozatím jen dva male náznaky vztekani se a to když jsme sly domu z venku a ona ještě nechtěla a chtěla zůstat venku. Tak jsem ji přenesla a doma v předsíni se normalne hodila na zem, kopala nozickam a řvala. Nemohla jsem si pomoct, přišla mi strasne zranitelna a roztomila zároveň. Tak jsem ji vzala do náručí a konejsila. Nacez však polovička docela nesouhlasila, že je to nevychovne…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 10:44

@7.straka držím palce :palec: a o „pubertě předškoláků“ mi ani nemluv, něco takového právě prožívá nejstarší syn, zkrátka z náročných období asi hned tak nevyjdeme :nevim: hezký den :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 10:47

@aaaki děkuji, jo, taky se občas s manželem o výchovných postupech lehce handrkujeme, ale naštěstí jsme se zatím vždy dokázali dohodnout, držím palce, ať období vzdoru zdárně překonáte :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8858
1.5.19 12:17

Skvěle napsáno :mrgreen: taky u našeho třetího lovíme všechny psycho řady, ptz u nás je to teď Pan Mimino. :roll: když napřímí ukazováček a řekne TO, tak přes to nejede vlak. Dneska teda obědval lupínky se svíčkovou a byl spokojen. Je mu 13m. Postupně ho nechávám chvílemi bekat a nepribehnu na první kviknuti. Babička a tatínek na to nemají srdce, takže mimino ví, co na koho použít za strategii. Držím nám všem palce

 • Nahlásit
 • Zmínit
1366
1.5.19 12:18

@Jadala tobě taky :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 14:16

@Ariadne ta naše Zlatíčka jsou zkrátka pěkně mazaná :lol: pevné nervy :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1708
1.5.19 17:42

Tento týden jsem koukala na syna, když se budil. Probouzel se s úsměvem, najednou se zamračil a zařval NÉÉ… tohle slovo už úplně nesnáším, syn mu dodal třetí rozměr :mavam: Starší dcera byla fakt zlatíčko, tohle nikdy nedělala. Musím ji zpětně docenit, tenkrát jsem to považovala za plody mé správné výchovy 8) chachá :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
8262
1.5.19 20:12

@Jadala @7.straka Devcata, tak s predskolni pubertou se tez hlasim do klubu, to je asi fakt demoverze te skutecne, ktera doufam u kluka driv jak za min.7-10 let neprijde… :mrgreen: A co bude v puberte predvadet nase dracice, to bude asi teprve na Chocholouska, no ne ze by ted nebylo :lol: :lol: :lol: :roll: :zed: :mavam: Jo, asi si nas fakt postupne pripravujou resp. zocelujou na dalsi levely…posilam foto do SZ:)

 • Nahlásit
 • Zmínit
637
1.5.19 21:24

Tak toto musím zatukat u malé neznám :-D.
Ne znamená ne, když ji něco nedovolim tak prostě odejde a jde jinam, když řeknu pod tak jde. Je pravda, že od 10 měsíce už běhá :-D a byl problém asi jen první měsíc, než pochopila přesná pravidla a jak co funguje. Když to občas zkusí tak ji jasně dám najevo, že takhle NE ( žádné fyzické tresty u nás neexistuji) stačí zvýšit hlas a popřípadě její jméno vyslovit jinak než je zvyklá. Hned pozná, že je zle q udělá svůj kukuc. Dám jí v 19 spát a vím o ní až v 8 ráno. Pak v 10 dopoledne ji dam spát a vím o nic až po 13 hod :-D. Spí takto už od narození. Vlastně nedávno jsme s partnerem zjistili, že do 3 měsíce jsme ji neslyšeli brečet. Pak jen občas asi na 1 minutu zabrecela, ale jinak je to kouzelná usměvavá holčička. :srdce:
Budu se modlit aby do budoucna se to nezměnilo :-D

 • Nahlásit
 • Zmínit
755
1.5.19 21:55

:hug: tak u nás je to podobně ještě kořeněnou dcerky (4,5) před pubertou. Jeji první vzdory byly mazec ale tohle je sakra vyšší level. A když to lehce přisolí syntator(23m) To je pěkný mejdan. :zed: :zed: :zed: :zed: :zed: Moc pěkný po dlouhé době přečtený deníček dávám :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 23:16

@123Soňa já už mám podobnou alergii na slova sama a neci. Co se týče intenzity prvního vzdoru, tak musím říct, že dcerka ve spoustě věcí překonala i nejstaršího syna a to jsem byla přesvědčená, že něco takového není možné, nejklidnější průběh měl syn prostřední, u něj začalo toto období až cca ve 2,5 letech a to už se s ním dalo na spoustě věcí domluvit. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 23:17

@Jahudka82 jo jo, pubertu pak zvládneme s prstem v nose :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 23:19

@Leo44 tak to můžeš mluvit o velkém štěstí, držím palce, ať vám tato idylka vydrží co nejdéle :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.5.19 23:21

@miskakr děkuji a přeji pevné nervy :lol: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15707
2.5.19 00:13

Zřejmě jsme obdržely stejný klon dítěte :mrgreen:. Jen ty noční bojovky s baterkou neznám…zatím!? :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1487
2.5.19 07:48

@Jadala To tahání jedné věci v ruce po celý den taky moc dobře známe už nějakou tu dobu, teď už budou synkovi 3 roky a pomalu to ustupuje, ale běda, jakmile to odloží někam a neví kam..celej barák na nohou. :lol: Naštěstí bydlíme v domku, nedovedu si představit bydlet třeba v paneláku, by se sousedi divili.. :lol: Jinak u nás se momentálně záchvaty vzteku odehrávají převážně tehdy, když mu nerozumíme nějaké slovo, nebo když dostatečně rychle nepochopíme jeho sdělení. To mu potom asi připadáme jako naprostí ignoranti a spustí.. :lol: Tak období vzdoru zdar! :lol: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
2.5.19 12:31

@Janli přeji, ať je ani nepoznáš :D :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
2.5.19 12:33

@Anitramm přesně tak, za barák jsem neskutečně vděčná, vůbec nechápu, jak s námi mohli rodiče bydlet v paneláku a nikdo se je nesnažil vystěhovat, mé období vzdoru prý také stálo za to :nevim: :mavam:

Příspěvek upraven 02.05.19 v 12:34

 • Nahlásit
 • Zmínit
8262
2.5.19 17:44

@Leo44 Ty kraso to taky existuje, takovyhle zazracny dite? To jsem nezažila ani u jednoho takovyhle spani tak do 2 let se budil kluk a 2.je necelých 20mes. a manzela uz stihla (a nejen s tim spanim, obdobi vzdoru s ni mlati uz nejaky ten patek takze mj. jekot, jakmile neni po jejim a neco ji sebereme nebo zakazem) z touhy po třetím kousku dokonale vyléčit :mrgreen: :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
16327
3.5.19 07:17

Nasi maly je ted 2,5 a co chce dokaze vyjadrit naprosto jasne, mluvi jako 4leta. Takze to prirovnani k toalate v cizi zemi ponekud pokulhava. A vetsinu casu je milionova, ale kdyz se sprajcne, nebo ma nedejboze spatny den, tak to jede.

Me silene vytaci vecne odpovedi „NE“ na uplne vsechno. Ona to nakonec udela a ani neklade vyrazny odpor, ale prvni odpoved musi byt NE, jinak by se asi neco stalo.

Taky jsem si vsimla, ze hodne pomaha odvadet pozornost a hlavne se nesmi dovolit, aby se vystupnovala do spatne nalady, protoze jak se jednou nastartuje modus „dnes se vztekam a budu se vztekat“, tak je uz cely den ztraceny. To pak jede cely den a jedakuje pro kazdou blbost.

Rada zakladatelce: a to ja bych se domluvila s rodinou, ze ted par dnu bude v noci jecak a tyhle nocni predstaveni bych decku netolerovala.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
3.5.19 07:47

@warita děkuji za postřehy, u toho přirovnání nejde primárně o úroveň řečových schopností, ale o to, uvědomit si, že dítě není ve chvíli záchvatu vzteku schopné ovládat své emoce, dospělý by to umět měl, a proto je použita situace, ve které také něco nezvládá, tady je to jazyk.

Co se týče nočního vyřvávání, tak je to opravdu problém, nechat ji křičet, děti bych mohla nechat vyspat ve dne, ale manžela, který má už tak málo spánku a vůbec nechápu, jak může fungovat, o to málo co má, nepřipravím, musela bych ho vyexpedovat pryč z domu a nebo počkat do dovolené, :think: ale věřím tomu, že tyhle scénky brzy skončí, už nyní, s odstupem jen pár dnů od sepsání deníčku, vidím drobné pokroky. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
16327
3.5.19 08:23

@Jadala

Jasne, ze pro manzela to bude zahul. Ale nemyslim si, ze ta situace bude trvat dele nez par dni, max tyden. Kdyz pochopi, ze tim revem nedosahne nic, tak to zase prejde.

 • Nahlásit
 • Zmínit
637
3.5.19 09:33

@Jahudka82 jojo existuje :-D trochu větší zázrak. Ale taky se tak jednou do 14 dnů zavzteka. Když není po jejím. Ale stačí zavřít dveře a odejít. Pak přijde, dá pusu a je zase v pohodě. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8262
3.5.19 22:25

@Leo44 Tak to ten nas 20mesicni zazrak, jak neni po jejim, sebou klidne flakne na zem, a ani to kopani nozickama nechybi, ale nas to, ac to asi neni uplne výchovné, s muzem az pobaví - jeste porad je u toho takova legracni a spis na ni musime davat pozor, aby si neublizila…;) No jsou to zlaticka, doufam ze z toho vyroste driv, nez to roztomile batoleci prestane byt… ;) Kluk tohle treba nedělal vubec, ten byl klidnejsi - oni celkove casto byvaji kluci pry klidnejsi a ne az takovy ujeceny hysterky, spis jsou uknourany, kdyz uz…nebo se urazi a trucujou, taky zname.

Příspěvek upraven 03.05.19 v 22:28

 • Nahlásit
 • Zmínit