Vodácký výlet na Sázavu

Rodičovství

Byl překrásný letní den a manžel jakožto skalní vodák se ještě se třemi kamarády domluvil, že by si mohli sjet Sázavu. Vody bylo dost, lodě měli své, tak na co čekat.

Ještě se můj drahý ptal, jestli mi to nebude líto, protože jsme tenkrát měli doma 3měsíční miminko a žádné hlídání. Já jezdím vodu už více než 10 let, tak mi to líto bylo. I dostali jsme bezva nápad, že bych mohla jet aspoň jako doprovodné vozidlo. Aspoň se ušetří čas a jízdné za vlak.

Přemluvili jsme ještě těhotnou manželku jednoho z kamarádů, že pojede jejich autem. Já, nezkušená mamina jediného dítěte, patřičně naivní, jsem si to představovala jako děsnou romantiku. Jak v každé druhé zatáčce na ně zamáváme, budeme se s kočárkem procházet po lese, pít kafíčko v restauracích a ve zbytku času si budeme opalovat šunky.

Ráno se však valila mračna, tak já nabalila bundy, mikiny, na sebe dlouhé rifle. Vysadili jsme vodáky, zamávali jim na rozloučenou a chtěli se odebrat k autu. Když už byli asi 200 m pryč, náš pes se rozhodl, že pojede raději taky. Začal zběsile plavat po proudu řeky. Chudáček, neměl šanci. Všichni jsme dostali záchvat smíchu a nakonec byl tedy naloděn. Pak tedy vyjela i obě doprovodná vozidla. Sraz byl v Kamenném Přívozu. Bohužel naprosto selhala moje orientace v mapách a nemohla jsem najít trasu podél řeky. Takže místo romantického mávání v zatáčkách jsem bloudila v Posázaví.

Konečně jsme po spoustě odboček a vracení dorazili se dvěma auty na místo, kde jsme chtěli jít na procházku a pak konečně na kafe. Dítě mi chvilku před tím usnulo v autosedačce. Bohužel, sotva jsme ho přeložili do kočáru (čímž se samozřejmě vzbudil a řval), kluci volali, že Ti druzí dva mají díru v lodi, tudíž končí a potřebují, abychom se vrátili zpět a předali jim auto!

Vyslala jsem kamarádku samotnou, a když už dítě řvalo, rozhodla to s procházkou nevzdat. Říkala jsem si, že určitě zase usne. Bohužel jsem si doma na stole zapomněla turistickou mapu, takže jsem sice vyrazila po červené, ale ta vedla celou cestu po rušné silnici a do veeelmi prudkého kopce. Po 20 minutách dítě splavené, ze mě taky lilo – ranní mračna byla dávno ta tam. Ve stínu bylo snad 40° C, já na sobě rifle. Zpocená jsem byla snad i na zadku… Koukala jsem, jestli by přece jen nevykoukla někde cestička po rovině, ale nikde nic. Jen ty hrozné kopce. Asi po 2 km jsem to vzdala a otočila, že půjdu raději do hospody na pivo.

Ještě chvíli jsem jezdila po okolí a hledala v roští kolem kousek lesa, kam by vedla nějaká cesta, abych mohla malého alespoň nakojit. Až jsem vyčerpaně zastavila před nějakou chatovou osadou. Tam jsem padla do trávy i s mrňousem, který chudák sál jak o život a pak usnul. A v tom mi volal manžel, že už toho mají plný brejle, že to balí a čekají v Kamenném Přívoze, až je vyzvednu! Takže jsem zase vzbudila prcka, který zase plakal, a jeli jsme domů.

Ale pozor, jestli si myslíte, že se nám výlet nelíbil, tak omyl. Přijeli jsme domů a náš syn byl tak neuvěřitelně spokojený, že si celý večer broukal, chechtal se na nás, a když jsem ho dala do postýlky s očekáváním řevu z přetažení a hodinové uspávání, zavřel jen oči a chrněl jak dudek. To stejné pes. Spokojeně se vyložil do pelíšku, vystrčil bříško a normálně se ze spánku usmíval. A my s manželem na to dodnes vzpomínáme, chechtáme se tomu a už sháníme pro našeho syna vodáckou vestu s malým pádlem. Tak někdy na nějaké řece Ahoooj!

Hodnotilo 7 lidí. Score 3.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Alichi
Kelišová 5611 příspěvků 19.10.12 06:35

Tak koment u vodáckého deníčku si nemůžu odpustit. :lol: Jsme vodáci a zmíněný úsek Sázavy znám poměrně dobře, už si ho sjela i dcerka (tedy s námi :lol: ).
Trasa (=cesta pro auta) podél řeky pravda moc nevede, tak to „nemohla jsem ji najít“ bude asi tím. Představa pití kafíčka v restauracích mne pobavila, protože si vybavím maximálně pár vodáckých hospod, kavárnu nikoli (vážně jezdíš na vodu přes deset let?). A mít toho dost v Kamenném Přívozu je docela škoda, protože plout přes Luka pod Medníkem je paráda.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 19.10.12 12:47

@Alichi Jasně, že jsem předpokládala, že tam nebudou zrovna 4* restaurace, taky jsem na vodě zažila převážně kempy s „pozvracenými umyvadly a posranými záchody“, protože bohužel v poslední době přibývá na vodě ožralů, který prostě nalezou do raftu, chlastají a vezou se z bodu A do bodu B. Ale kafe snad proboha uvaří i ve stánku a upřímně, nejvíc jsem se těšila do Týnce do pizzerie, ale v tu dobu už jsme byli v tom vedru fakt grogy. Bylo snad 40°C ve stínu. :pocitac: Jinak trasu kolem Medníku samozřejmě znám, jeli jsme to 2× z Poříčí do Pikovic.

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 19.10.12 14:04

Super deníček, doufám, že brzo bude další z dalšího výletu :mrgreen:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 19.10.12 17:25

:mrgreen: Ještě že jsem akci voda s dětmi odmítla. :D A mimochodem, po 10 letech ježdění na vodu ještě někdo leze do kempů? :mrgreen:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 19.10.12 20:49
:palec: :potlesk:
 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 20.10.12 12:26

@Miš-El @Makinaa007 @Surikata Děkuji, už jsem si říkala, že asi nemám spisovatelské buňky. Komentář mě opravdu potěšil. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Příspěvek upraven 20.10.12 v 12:27

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 20.10.12 14:07

Sázava je i s malýma dětma fajn. Co na mimino (nové) příště sehnat víc kamarádů a raft? Při rozumném stavu vody není problém půjčit v Týnci a sjet do Pikovic. S dvouleťákem se pak už dá i na kanoi.

Vzteklý pidirafťák

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc01614.jpg

hladovci:

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…sc01627b.jpg

spící pidirafťák (na raftu v úvazu na břiše, omlouvám se za blbou barvu fotky, páč jsem si ho fotila sama, takže foťák moc blízko, neb jsem měla krátký ruce. Usnul během cesty, takže jsem si ho spícího navázala i s vestou, aby nespal na dně raftu, kde je voda)

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…sc01683a.jpg

zbylí tři střídající se u táty na háčku

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc01580.jpg http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc01638.jpg http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc01667.jpg

zmoklé krysy po dobrovolné koupeli v Pikovicích

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc01717.jpg

Děti tehdy rafťák 18 měsíců, ostatní 3,5r 5,5r a 8let
Další rok na jaře už všichni na kánoích, nejmenší 2 1/4 u nás jako porcelán, ostatní rozdaní do lodí kamarádům. Samozřejmě s rozumem, jsou věci, co batole nesjíždělo a holt šlo na háček nějaké ze starších dětí nebo sjel zadák sám.

Čekání na vlak

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…2012/090.jpg

Vemte to někdo se mnou a jdem, na co pořád čekáte?:

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc00087.jpg

hladovci

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc00103.jpg

koupačka

http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…dsc00106.jpg

Jinak jak se tu někdo podivoval lezení do kempů, tak třeba Pikovický kempy v červnu a září s dětma úplně na pohodu.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 20.10.12 21:17

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: Tleskám, krásný fotky a jste fakt borci. Já už taky chci příští rok posadit našeho pinďu na kanoi (2 roky v dubnu). Ale sama opět nejedu, budu mít pro změnu v kočárku dalšího kojence :lol: Letos jsem si sjela Berounku ještě ve 4. měsíci, i když jsem se trošinku bála, manžel vybral rozumnou trasu bez šutrů a bylo to super. :palec: Jinak můj ortoped mi tvrdil, že s nejmenším dítětem byl na vodě tak, že v kanoi měli upevněnou autosedačku vajíčko, což bych teda fakt neriskovala. Vodu mám ráda, ale mám k ní velkej respekt. Ale je to každýho věc.

Příspěvek upraven 20.10.12 v 21:22

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 21.10.12 15:10

Nikdy bych nepřidělala ani na té nejmírnější vodě dítě ani dokonce ani psa k lodi, to je to nejhorší co může člověka napadnout 8o :zed:, jsou totiž kritický situace, kdy i na klidné vodě s lodí ani smečka chlapů rychle nic nenadělá. Jediné vázání dítěte, které je pro mě ještě přijatelné pro relativně klidnou vodu, je vázání dítěte šátkem nebo ergonomickým nosítkem na tělo dospěláka plavce.
Jinak miminko a za další rok batolátko bych si troufla zrovna na Sázavě vzít na raft. Do kanoe nikde (s výjimkou rybníka, tam bych mimino ve vestě klidně vzala, když ho tam beru i bez lodě). Tam kanoe až dítě co dobře snáší nečekané přistání do vody a umí se ve vestě otočit na záda, aby mělo obličej nad vodou. Naši to splňujou cca od těch dvou let, ale jsou plaváčči od narození a pád do vody s vodáckou vestou maj relativně nacvičenej.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 21.10.12 15:14

@Bludicka Krásné fotky :potlesk: podle obrázků se zdá, že tedy řešíte osazení lodě 1 dospělý + 1 dítě? Jak to máte na raftu? Má taky jeden dospělý přidělené jedno dítě k dozoru případně záchraně? Raft bych musela půjčit, mám jen svoji starou lamino kanoi a v té by to asi s malými dětmi nešlo.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 21.10.12 15:15

Jo a ještě náš čtvrtorozenej je taky únorňáček, první léto na vodě nebyl, zrovna nemohli kamarádi a sami s tolika dětma to nedáváme, to už je člověk fakt závislej na partě. A to druhý léto, kdy mu bylo přes rok, už si to na raftu užil dobře.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 21.10.12 15:31

Na čtyřletý dítě a batole je vždy na každýho určená jedna zachraňující osoba která se nestará o nic jinýho. Nejmenší řeším já (jsem lepší plavec než muž a cizímu batole nepůjčím, aneb svoje mimino si utopím sama). Šestiletej a devítiletá už se s přehledem zachraňujou sami v tom smyslu, že si dávaj bacha, aby nebyli pod lodí a umí plavat na zádech, jak dlouho bude třeba, takže sice nedáváme do lodi ani na raft nikdy víc dětí než dospělých, ale tam už to tak striktně neřeším, páč s nima jezdíme jen takový vodní stavy, aby tam nebylo riziko a vždycky, když se sjíždí něco cvaknutelnýho a jedou to starší děti (mladší to nejezdí s vyjímkou raftu), tak dole je i dost dalších lidí z party, kteří už to sjeli a mohou lovit trosečníky. Raft je na Sázavě v tom úseku Týnec Pikovice, pokud nevalí extrémní množtví vody nepotopitelnej, spíš to sotva jede, takže tam připadá v úvahu jen, že nějaký dítě do vody spadne nebo skočí. :lol: a chce to tolik dospělých, kolik potřebuješ pádel, páč dítě ti raft neupádluje (narozdíl od kánoe, kde šestiletej už je velmi funkční háček).

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 21.10.12 15:37

Jo a na Sázavě s dětma právě půjčujem lodě v Bisportu i když doma máme kánoi vlastní. Člověk nemusí řešit dopravu lodě, do kempu jezdíme v pátek večer, přespíme do soboty, vlakem vyjedem do Týnce a na půjčenejch lodích nebo kombinaci lodě a rafty jedem zpět do Pikovic, přespíme a neděli ještě vymyslíme vždy nějako ptákovinu v okolí a večer domů. Je to velmi příjemný a romantický pro děti v té kombinaci s vláčkem. Jen malý mokrý děti i v teple rychle ztrácí energii, tak je potřeba nějaký funkčnější prádlo co trochu hřeje i mokrý a furt je krmit :lol:

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 21.10.12 15:55

Osazení Raftu tady: http://bludickovicskritci.syrovatkovi.net/…sazava-2011/
vepředu dva dospělí, pak dvě velké děti (cca 9 let) nebo jedno velké a jedno prostřední dítě (4 až 6 let), podle toho jak se ti tři střídali na háčku v kánoi, pak jedno prostřední dítě, batole jorkšír a já bez pádla (jakožto krotitel jorkšíra a batolete), a dospělej kotrčník (ten co kormidluje raft). Takže v přepočtu 4 dospělí na 4 děti a psa. Při sjezdu něčeho ostřejšího se děti krom batolete držely samy, já držela batole a psa. Jinak na všechny děti jsem dohlížela já, aby se chytly včas a seděly dobře a pevně a nedělaly v kritických úsecích bejkárny, ovšek kritickej úsek v pravým smyslu slova tam nebyl, kritický jsme říkali jen těm, kde by se dětem nevedlo nejlépe ve vodě, ale raft nic z toho jako kritické nepocítil.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama