Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
No nazdar. Jsem docela zdesena ted, vcera jsme se opet chytli s tchyni, cekam druheho prcka a podle doktora mam velke riziko potratu. Vcera mi bylo zle hrozne. pote co me tri hodiny ignorovali (prijeli, ackoli jsme uz nekolikaty tyden nemocna, mam porad teploty a zachvaty kasle)za dvermi zabrbrala, ze to je vrchol, ze se ani nerozloucim podanim ruky (pozdravila jsem je jen slovne, jako oni me). Za tri hodiny na me nikdo z nich nepromluvil, tvarili se, ze tam nejsem, jen memu muzi rikali, jake to tam ma pekne.Tak jsem vystrelila lapaje po dechu, ze za slusne taky nepovazuju jezdit na navstevu k nemocnym lidem a at uz me necha na pokoji. Muz nic, vecer mi rekl, ze to je muj problem. rekla jsem, ze si to nemyslim, kdyz je to jeho rodina a ze drzim hubu jen proto, abych ho neranila, ale jestli mi nemini pomoct, tak uz teda ohledy brat nebudu.
No a prvni vec, ktera me napadla, kdyz mi rano nebylo blbe, jestli jsem nepotratila. Jsem nervozni a trochu bezradna, ze pri me muj muz nestoji, jen vim, ze odmitam, aby se tak ke me chovali kor pred mym ditetem. mam to resit sama? Hlavne at je male ok proboha
@janinka4444 píše:
Za mně? Ano začni boj! Nic jiného nezbývá! Já bych šla na tu zahradu a řekla jí to slušně,ale jasně,nepřeju si abyste s ní byla venku,pokud nechce respektovat,beru dítě a odcházím s ním domů,tchyně netchyně. Nechci aby jí dávala čokoládu,řeknu to přímo jí,neposlechne,vezmu dítěti čokoládu a úměrně věku vysvětlím. Je to nepříjemné,ale jinak to nejde,vím o čem mluvím.U nás to zatím funguje. Je to tvoje dítě a pokud se ti něco nelíbí,nechceš aby se to dělo,řekni jí to přímo do očí! Držím palce
S tou čokoládou. Naše děti jsou vychované tak, že pokud přijde teta, nebo někdo a dá jim sladkost, tak děti vždy přijdou za mnou a zeptají se jestli si to smějí vzít a já rozhodnu o tom, jestli smějí. ( jestli jsou po obědě, nebo jestli už něco sladkého měly, tak si to schovají do špajzu na jiný den ) Nikdo z rodiny ani z přátel s tím nemá problém.Jen tchýně z toho udělala kdo ví co. Jak dětem nedopřeju a že si chudáci nesmějí nic vzít. Na muj vkus je toho v dnešní době až dost. Skoro každý den něco dostanou. Je třeba to hlídat.Takže pokud to nejde přes dospěláky, musí se prostě apelovat na děti. Bydlíme na vesnici a tak se mi i stávalo, že lidé dávaly dcerce bombony venku. Měla tři roky a tak už chodila sama před barák. Jenže takovej tvrdej bombon když zaskočí, tak je zle. Děti venku běhají s bombonem v puse je to o malér. Takže jsme jí naučili, aby to prostě přinesla domů ukázat, nebo si nic nebrala. Je to nebezpečné.
@kalafunka píše:
S tou čokoládou. Naše děti jsou vychované tak, že pokud přijde teta, nebo někdo a dá jim sladkost, tak děti vždy přijdou za mnou a zeptají se jestli si to smějí vzít a já rozhodnu o tom, jestli smějí. ( jestli jsou po obědě, nebo jestli už něco sladkého měly, tak si to schovají do špajzu na jiný den ) Nikdo z rodiny ani z přátel s tím nemá problém.Jen tchýně z toho udělala kdo ví co. Jak dětem nedopřeju a že si chudáci nesmějí nic vzít. Na muj vkus je toho v dnešní době až dost. Skoro každý den něco dostanou. Je třeba to hlídat.Takže pokud to nejde přes dospěláky, musí se prostě apelovat na děti. Bydlíme na vesnici a tak se mi i stávalo, že lidé dávaly dcerce bombony venku. Měla tři roky a tak už chodila sama před barák. Jenže takovej tvrdej bombon když zaskočí, tak je zle. Děti venku běhají s bombonem v puse je to o malér. Takže jsme jí naučili, aby to prostě přinesla domů ukázat, nebo si nic nebrala. Je to nebezpečné.
To máš pravdu,tvrdé bonbony jsem zakázala úplně,teď už je dcerka tak rozumná,že sama bonbon schová staršímu bráchovi,ty měkké smí.nenapadlo by mně dát venku nějakému dítěti bonbon!
katko - když to jinak nepůjde, jo máš to řešit sama
kalafunka …máme to stejně Jiřík je naučenej, že se příjde zeptat, jestli může dobrotu, vždy až po jídle a to jenom jestli vůbec jedl .....jelikož jeho jídlo je děs běs
a dávat dětem na ulici bonbony je docela síla …
ono to chce holt se nebát a bránit se, sami sebe svoje děti …já kdybych to nedělala tak už se tady za těch 13 let co bydlime s tchánovcema v jednom baráku zbláznim
zrovna nedávno sem tchýni z plných plic řekla, že se mi plete do života víc než je zdrávo, tak se mnou chvíli nemluvila, pak jí to snad docvaklo a od tý doby se drží stranou a je dokonce milá .....tak doufám, že jí to vydrží ..to bych jí pak měla i ráda ![]()
@brumdinka Jo diky, uvidime jak to pujde dal. Nastesti vcera prisel muz s omluvou a otazkou jak to budeme do priste resit, uznal, ze jemu se to tak taky nelibi, tak jsme to probrali. A me se moc ulevilo, ze uz stoji za mnou. Je to skvelej chlap, ta jeho matka je ale slabe misto jeho, neni to, ze by ji miloval, on ji vlastne spis nema rad, ale chce byt slusny, protoze to je jeho matka. Akorat mu cely zivot stacilo jednim uchem sem druhym tam a ted jsou v tom zamotany i deti a ja, takze uz ten postoj musi nejak zmenit. Ona deti hrozne manipuluje, coz ja nesnasim a casto se jich zastavam, coz ji taky hrozne vytaci, ale v tom teda budu nemilosrdne pokracovat. No vsem podobne postizenym takovou zivot zbytecne otravujici tchyni, drzim palce ![]()
Ahoj děvčata, nevím jestli jsem tu správně, ale musím se aspon někomu jak se říká vylít srdíčko. Ani nevím jak začít, nebojte nebudu se tu rozepisovat, to by vyšlo doslova na román. Asi někdo zná přirovnání tchýně a čarodějnice, já to poznala doslova ze všech stran. Ani ne dva měsíce po svatbě a už se dovídám takové věci o sobě, že nepřestávám kulit oči.( No ona mě neměla ráda už od začátku) Na to, že se na moji tchýni vybodly její tři dcery a já jediná se o ni starala, zjistila jsem, že to byla největší hloupost světa. Vyčetla mi, že prý sem se o ni nemusela starat, že o to nestála. Já se snažila být s ní zadobře a ted jsem prý líná, že si mě její syn neměl brát a že by byla radši, kdyby mě nepoznal. Taková oslovení jsem nikdy nezažila jako od ní na začátku, č…a s malou č…u-první holčička je z předešlého manželství. Myslím si, že nejsem tak špatná snacha jako ty, se kterými chodil přede mnou. Je určitě spousta,,nevěst,,,které jsou neštastné se svými tchýněmi. Ale co je ještě horší, když vy vidíte, že vás chce rozeštvat a dělá vše pro to, i dokonce lže a váš manžílek jí to žere, jen proto, že ji je prý za několik věcí vděčný…Vylívám si tu srdíčko, i když mám komu-své brášky-tak jim nemůžu říct co se děje, protože sami mají spoustu svých starostí…Škoda, že už moje maminka nežije, ta moje tchýně by ji nesahala ani po kotníky.
![]()
Za dobrotu na žebrotu jak se říká..Ber to z té lepší strany, po tom co navykládala se s ní nemusíš už stýkat, partnerovi bych nebránila, je to jeho matka, ale já bych ji už rozhodně nechtělA vidět. ![]()
@poletucha poletava píše:
zdravím vás maminky.Ani nevím kde mám začít s přitelem žijeme ve dvojdomku který vlastní jeho rosiče.Tudíš se nám pletou oplně do všecho od auto až po to co kupujemale proto jsem za váma nepřišla.CHtěla jsem se zeptat zda vám tohle tchýně dělá taky.Dneska je venku hhnusně fouká studejej vítr je zima a poprchává.Nutno podotkonut že dcerka je nachlazená a celou noc mi prokašlala.Ddes přišel přítel stím že tchýně chce malou ksobě, protože jí přišla navštěva.Neochotně jsem jí oblekla a říkam příteli aby jí řekl že je nachlazená kašle a měla zzvíšenou teplotu aby jí nechala teple oblečenou.A po pul hodině se kouknu ven a ona je sní nazahradě.Já ted tsdy sedím brečím a mám nervy ta tam.A to jsem příteli řekla že aby jí to řekl a on že jo a pak mi řekl že když chci něco říct abych šla sama za ní a tohle mě dostalo jak mužu za ní jít já on je její syn a on mi na to řek že se nechce hádat.Říkám jí nedávejte jí čokoládu stejně ji dostane.Prostě to co řeknu stejně neuděla co mám sakra dělat jsem uplně na dně((( a dneska jsem zjistila že jsem těhotná no to bude uplně horor.Mám sní začít boj nebo co mám sakra dělat
a kašlu na to že to nenapíšu anonymě ikdyž sem tchýně chodí at si to přečte
heled ja to mela uplne jako akorat muz me vzdy branil kdyz sem neco rekla..Jinac musis si zatim co reknes stat ja si z toho taky delala hlavu..Jinac ji nedovol aby s tebou takhle mavala..
@MLKH Psala jsem tu o svých zkušenostech s tchyní a že nechybělo moc a byli bychom se rozvedli… Lámat to moc nešlo (spousta mých vrstevnic by si byla sjednala pořádek hned - já to neuměla, byla jsem asi jinak vychovaná) - ale z dnešního pohledu vím, že jsem do toho měla slušně, ale měla, „šlápnout“ - nastavit hned zkraje pravidla a striktně je dodržovat. Ušetřila bych si spoustu slz, nervů ap. Takže - asi zavčasu ta pravidla nastavit. (Moje tchyně se hned po svatbě taky snažila nás rozeštvat, potom při druhém dítěti, bylo to „jedno peklo“). Taky mi do roka po svatbě zemřel otec a do pěti mamka a připadala jsem si v tom fakt sama - sestru jsem taky nechtěla zatěžovat…
Dnes vím, že jsem si spoustu věcí neměla nechat líbit, prostě slušně ale striktně ji utnout. Protože - skoro nic jinak by nebylo, protože i když jsem byla „zlatá a stříbrná“, byla jsem stejně pořád špatná…
Takže - neboj se. Možná zkraje „zalapá po dechu“, ale pak jí to třeba dojde.
A když ne - není to žádná škoda… Ale já myslím, že jí to dojde. Přece nechce přijít o vnoučata, potažmo ani o syna…
Drž se!!!
PS - Nechci radit, je to jen moje zkušenost, tvrdá. A jsem dnes ve věku těch tchyní…
@poletucha poletava píše:
zdravím vás maminky.Ani nevím kde mám začít s přitelem žijeme ve dvojdomku který vlastní jeho rosiče.Tudíš se nám pletou oplně do všecho od auto až po to co kupujemale proto jsem za váma nepřišla.CHtěla jsem se zeptat zda vám tohle tchýně dělá taky.Dneska je venku hhnusně fouká studejej vítr je zima a poprchává.Nutno podotkonut že dcerka je nachlazená a celou noc mi prokašlala.Ddes přišel přítel stím že tchýně chce malou ksobě, protože jí přišla navštěva.Neochotně jsem jí oblekla a říkam příteli aby jí řekl že je nachlazená kašle a měla zzvíšenou teplotu aby jí nechala teple oblečenou.A po pul hodině se kouknu ven a ona je sní nazahradě.Já ted tsdy sedím brečím a mám nervy ta tam.A to jsem příteli řekla že aby jí to řekl a on že jo a pak mi řekl že když chci něco říct abych šla sama za ní a tohle mě dostalo jak mužu za ní jít já on je její syn a on mi na to řek že se nechce hádat.Říkám jí nedávejte jí čokoládu stejně ji dostane.Prostě to co řeknu stejně neuděla co mám sakra dělat jsem uplně na dně((( a dneska jsem zjistila že jsem těhotná no to bude uplně horor.Mám sní začít boj nebo co mám sakra dělat
a kašlu na to že to nenapíšu anonymě ikdyž sem tchýně chodí at si to přečte
Ahoj škoda slz úplně zbytečné se trápís nikdo ti za to nic nedá ani tě neocení ani nepolituje. postav se pevně na nohy a starýmu řekni ze si mu něco řekla a tak to bude ze nemáš máslo na cele a de..b.la.. ze sebe dělat nebudeš a holka je nemocná nikam nejde ať se baba klidně pos..e. A když bydlíte vedle sebe tak nevím kdo dřív si půjde uvázat lano tohle je největší chyba co se mohla stat. Boje budou a neskočí teprve to začne uteč holka dokud můžeš stěhování vše vyřeší. A taky jestli starej není mamanek
Přesně jak říká @Chupakabra25, místo pláče bych si dupla a stála za svým. Manžel Tě také nerespektuje a na nějaké to jeho,, nechci se hádat,, bych mu od plic něco řekla, a bylo by hodně zle
.
Pokud je dítě nachlazené tak bych ho ven nikomu nedala ať se všichni třebas po…
.
Pokud si nebudeš stát za svým a nebudeš tvrdá, budeš mít v téhle rodině peklo na zemi.
Mmch, také bych hodně vážně přemýšlela nad bydlením, kde budeš žít se svou rodinou v soukromí, a hlavně bych to řekla i manželovi, že je to otázka času kdy se vrátí a Ty už tam s dětmi nebudeš. ( Trochu bu bu bu mamánkovi vážně neuškodí a vůbec bych se s ním o dalším nediskutovala). Určuj hranice za které nikdo nesmí a dávej to najevo.