8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze Příroda si zaslouží naši ohleduplnost. Zdroj: PopTika / Shutterstock, Inc.

Neberte v obchodě tašku, ani papírovou

Papírová taška vypadá ekologičtěji než plastová, přitom opak je pravdou. K její výrobě je totiž potřeba spousta vody, která přijde vniveč, když papír hned hodíte do odpadu. Proto je lepší, použijete-li jednu plastovou tašku opakovaně a další novou si neberete.

Tip eMimina: Točte obaly pořád dokola a zkuste si nebrat další, vždyť i mikrotenové sáčky lze používat opakovaně. Plastová taška sama o sobě špatná není, problém je v tom, když se po prvním použití vyhodí. Nerozkládá se totiž desítky let.

Znovu naplnitelné kapsičky pro děti

Ovocné kapsičky jsou hygienické a ohromně praktické. Vezmete je všude s sebou, dítko se nají samo a zapatlá se mnohem méně, než kdyby jedlo lžičkou. Pokud vás ale rozčiluje množství plastu (a také obsažená chemie v kupovaných pochoutkách), kupte si plnitelné kapsičky a plňte je svařeným ovocem. Kapsy pak stačí vymýt v myčce.

Bez obalu i v supermarketu

Tam, kam běžně chodíte nakupovat, vyrazte s vlastními síťovkami nebo krabičkami. Nenechte se odradit ani ve velkých řetězcích – řada supermarketů respektuje, že máte vlastní pytlík na sýr, šunku nebo pečivo. Jídlo nebo nápoj vám do vlastního dají i obchody jako Oxalis nebo Tchibo.

Tip eMimina: Státní zdravotní ústav oficiálně prohlásil, že obchody mohou spotřebitelům předat jídlo do vlastního obalu (celé vyjádření najdete ve formátu PDF na stránkách SZÚ).

Recyklace má smysl

Když vyhodíte sklo/plast/tetrapak/kov do pytle na směsný odpad, celá nálož rovnou putuje na skládku nebo do spalovny. K užitečnému materiálu se tak už nikdo nedostane. Proto opravdu má smysl třídit, co se dá, a zohlednit materiál i při nákupu. Vybírejte raději obaly, které jsou vyrobené z jednoho materiálu (nikoliv neoddělitelný papír od plastu).

Tip eMimina: Kelímek od jogurtu a další obaly nemusíte vymývat, stačí je jen poctivě vyjíst nebo vyprázdnit.

Návrat k látkovkám

Spočítejte, kolik korun ročně utratíte za odličovací tamponky, papírové utěrky do kuchyně nebo kapesníčky. Číslo vás nejspíš nemile překvapí, a to nemluvíme o jednorázových plenkách, kde létají desetitisíce korun! I proto zažívají návrat pratelné trvalé materiály, které vydrží dlouho a dají se i dědit z dítěte na dítě.

Kompostér i do bytu

Poctivě třídíte, přesto máte každý den plný směsný koš? Zpracujte kuchyňský odpad ve výživný humus, který se hodí k pěstování bylinek a dalších domácích plodin. Pokud bydlíte v bytě, o váš organický odpad se postará domácí kompostér. Do zbytků z kuchyně se pustí kalifornské žížaly, které rychle schroustají slupky od ovoce a zeleniny, ruličky toaletního papíru nebo obyčejné pytlíky od čaje.

Bytový kompostér, takzvaný vermikompostér, můžete mít na chodbě, v komoře nebo i v kuchyni. Odteklá tekutina je vynikající hnojivo pro rostliny. A nebojte, nezapáchá.

Tip eMimina: Vermikompostér pořídíte i v hezkém designovém provedení. Násada kalifornských žížal se dá koupit nebo vám je věnuje někdo v okolí, kdo už vermikompostuje.

Další malé nápady, které šetří čas i peníze

 • Houbičky na nádobí a pěnové utěrky vyperte a používejte opakovaně, dokud slouží.
 • Cucají děti nápoje brčkem? Vymyjte je a použijte znovu. Nebo jim pořiďte nerezové slámky, které vydrží navždy. Na pečlivé vyčištění doporučujeme štětinkový kartáček.
 • Pokud vám nádoby na jídlo zabírají moc místa v kabelce, pořiďte si skládací misku nebo kelímek. Když jsou prázdné, jednoduše je složíte.
 • Řada kaváren a obchodů vám poskytne slevu, když si jejich zboží odnesete ve vlastním.
 • Existuje také zálohový systém Otoč kelímek na kávu s sebou nebo mapa Dolej si, který ukazuje místa, kde vám zdarma dolijí vodu.

Spoustu dalších eko tipů najdete v diskuzích eMimina

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Zero waste (bez odpadu)

15.11.20 21:34
863

Ekologická domácnost

8.5.19 14:10
12301

Jde žít ekologicky v paneláku?!

24.4.19 22:15
50

Ocet....perfektní pomocník doma

23.4.19 09:59
52

Co vše děláte pro ekologickou a ekonomickou domácnost?

11.4.19 07:09
40

Jak naši planetu šetříte vy?

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Schöneck je rájem pro děti i dospělé

 • 05.02.19
 • komerční sdělení
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
13856
29.4.19 13:36

@Tableta Děkuji za postřeh, opravila jsem. :kytka: Monika

 • Zmínit
 • Nahlásit
6231
22.4.19 09:12

Mapa se jmenuje Dolej si.

 • Zmínit
 • Nahlásit