Jednorázové plenky zamořují planetu, Brandýs proto přispívá na ty látkové

Jedna plenka se bude rozkládat stovky let. Na tuto skutečnost zareagovalo město Brandýs nad Labem, které podporuje maminky v používání látkových plen.

Jednorázové plenky zamořují planetu, Brandýs proto přispívá na ty látkové Látkové pleny opět získávají na popularitě. V budoucnu mohou být žádanější než jednorázové pleny. Zdroj: Profimedia

Tuna jednorázových plen na jedno dítě

Maminky s trvalým bydlištěm v tomto městě mohou využít slevový voucher v hodnotě 900 korun na zapůjčení sady látkových plen pro novorozence od značky Bamboolik.

Město Brandýs nad Labem přistoupilo k tomuto kroku, aby snížilo množství odpadu, ke kterému používání jednorázových plenek značně přispívá. Tato sada je určena pro miminka s váhou od dvou kil a cena na dva měsíce činí 2 699 korun. Maminky s trvalým bydlištěm v Brandýse ji tak získají díky slevovému voucheru za 1 799 korun a mohou si vyzkoušet, zda jim a jejich miminkům bude látkování vyhovovat. Podle koordinátorky ekologických aktivit tohoto města Lucie Materny je velká pravděpodobnost, že řada maminek u látkových plenek už zůstane.

Maminky si mohou látkové plenky výhodně zapůjčit

Město Brandýs nad Labem se rozhodlo jít příkladem ostatním. Látkové plenky neničí životní prostředí, a navíc se dají používat opakovaně. A jak látkování v Brandýse funguje? Vrácené novorozenecké sady plenek se důkladně zkontrolují, kousky v dobrém stavu putují do certifikované prádelny. Následně pak pro další miminko.

O zřízení půjčovny látkových plen mají zájem také v Litomyšli. Tamní centrum od září nabízí zapůjčení látkových plen za vratnou zálohu. Rodiče si mohou látkování vyzkoušet na dva týdny zdarma, a ještě se dozví důležité informace o látkových plenkách.

Proč škodí papírové pleny?

Každé dítě za své plenkové období spotřebuje až jednu tunu jednorázových plenek. Jedná se o odpad, který se velmi těžko rozkládá i spaluje. V Česku se každoročně narodí přibližně sto tisíc dětí. Pokud by každé používalo jednorázové plenky, znamená to sto tisíc tun odpadu ročně. Naštěstí v současné době stále více maminek přichází na chuť klasickým látkovým plenkám. Díky moderním vymoženostem v podobě pračky, sušičky i speciálních kalhotek navíc látkování není tak náročné, jako to měly naše maminky a babičky.

K tomuto projektu se vyjádřila moje kolegyně Monika, maminka roční Adélky, která vnímá podporu látkování jako dobrý nápad. „Vždyť město má obrovské náklady na odvoz odpadu, proto mi to ekonomicky dává smysl. Finanční příspěvek také pomůže rodičům ušetřit hodně peněz, když se pro látkování rozhodnou. Za papírové plínky platí mnohem víc, akorát postupně. Já bych popravdě příspěvek nevyužila, protože jsem látkovky kupovala z druhé ruky nebo jsme je měli půjčené,“ říká. Dodává, že voucher ale může pomoct rodinám, které chtějí pleny jen zkusit nebo jsou pro ně nedostupné.

Látkujete nebo o tom alespoň uvažujete?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
17526
23.10.20 18:28

@Monulie Já teda první taky látkovala a druhé budu taky. Ale musím říct, že mě dost překvapilo, že té vody se spotřebuje dost a stejně tak i elektřina. A to jsem měla letní miminko a dost dlouho sušila venku a ne v sušičce. Takže otázka je, jestli to vůbec vychází líp. i s tím, že se papírovky budou pálit. Jinak jasně na skládce je to humus.

 • Zmínit
 • Nahlásit
367
23.10.20 16:57

@Cenarius Když si představím spotřebu vody při výrobě, tak mě to látková pořád tak nějak od oka dává smysl. :think: Jakožto látkující mě ubezpečuje, že dělám dobře, protože po dítěti nezůstane tuna bordelu, případně to neprosviští komínem. Jo, hoří to pěkně, spalovny si určitě mlaskaj. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
5535
20.10.20 16:46

Opravte si v článku chybu. Plenky se ve spalovně spalují naopak velmi dobře. A záměrně nezmiňujete negativa látkových plen. Tj. spotřeba vody a její nutnost ji vyčistit a spotřeby el. energie. Navíc plno lidí háže i ty separačky do kanalizace, kam úplně nepatří a poškozují kanalizační síť.

Každopádně tohle jako nápad je i dle mého dobrý krok, ať nejsem jenom kritický :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
246
20.10.20 15:09

dobrý nápad

Látkovala jsem nedobrovolně, syn měl ze všeho opruzeniny do krve. Nakonec si to sedlo, ale ty první týdny po porodu, kdy jsem žehlila a prala čtverce každý 2.den a do toho kojila 11× denně..to bylo na palici. :zed:
Jinak čtverce byli po manželovi a po neteři.

Takže chválím, protože tyhle se nemusí žehlit a vleze to kromě svrchních i do sušičky. :srdce:

Příspěvek upraven 20.10.20 v 15:10

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
19.10.20 19:16

Látkuji třetí dítě

A je to easy. Nevaváří se a do 6 týdnů ani nežehlí a ještě jsou krásné. Vzniká na nich závislost…již máme kytičkové, pejskové, kravičkové…

 • Zmínit
 • Nahlásit
17526
19.10.20 10:16

Půjčení bych taky neocenila. A hlavně ne všem ten bamboolik sedí. Kdyby to byla nějaká částka oproti paragonu, tak proč ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3732
19.10.20 09:26

My látkovky používáme od narození, ale popravdě příspěvek na zapůjčení bych asi nevyužila. Kdyby byl i na koupi, bylo by to za mě lepší. Je mi proti srsti dávat dítěti plenky použité někým cizím, ať jsou sebelépe vyprané (já bych si taky nošené kalhotky neoblíkla). Ale za nápad tleskám :)

 • Zmínit
 • Nahlásit