Miminko na slunci? Hlavně dodržujte pravidla

Péče o miminko

Okolo opalování ne náhodou probíhají bouřlivé debaty. Byla by škoda si odpírat rodinnou pohodu s dětmi na sluníčku. Koneckonců vitamin D přispívá ke zdraví všech, malých i velkých. Než se vypravíte na výlet či pláž s dětmi, přečtěte si následující pravidla ochrany dětské pokožky před sluncem.

*

V každém věku potřebuje dítě něco jiného

Dermatologové často tvrdí, že každé spálení v dětství nám tělo vrátí zvýšeným rizikem rakoviny kůže v dospělosti. U dětí je potřeba dbát o jejich citlivou pokožku zvláště obeztřetně.

Miminka do 12 měsíců by na přímé slunce vůbec neměla přijít. Jejich tolerance UV záření a schopnost pigmentace (zhnědnutí) ještě není vyvinutá. Rodiče malých miminek by měli dohlídnout na to, aby jejich dítě bylo ve stínu. Doporučuje se dobrá pokrývka hlavy a prodyšné oblečení.

Malým dětem do 3 let chybí plně vyvinutý obranný systém pokožky. Proto by se měly vyvarovat intezivního vystavování slunečnímu záření

Dokonce ani děti v pubertě nemají ještě plně vyvinutou strukturu pokožky. Proto je třeba myslet na to, že potřebují chránit před sluncem jinak a jinými prostředky než dospělí jedinci.

Věděli jste, že: UVA paprsky ˜jsou hlavní příčinou alergických reakcí na slunce, zatímco paprsky UVB jsou hlavní příčinou spálení?

Jaký opalovací přípravek je vhodný pro Vaše dítě?

Protože se jedná o ochranu těch nejmenších, pečlivě čtěte informace uvedené na etiketě opalovacího krému, spreje nebo mléka.

Praktické balení do kapsyPraktické balení do kapsy

Pro děti obecně platí čím vyšší číslo OF, tím lepší. Pohybujte se tedy výhradně mezi přípravky s OF 30, 50, nebo 50+. Vybírejte výhradně z ověřených značek.

Chytré maminky si správně uvědomují, že ani ten nejlepší přípravek na opalování Vaše dítě neochrání, pokud je špatně použit. Jak tedy při používání opalovacích přípravků postupovat?

  • Při nanášení přípravku nešetřete- použijte na dětskou pokožku dostatečně silnou vrstvu krému
  • Spočítejte si, jak dlouhou dobu bude Vaše ratolest chráněná- např. s OF 50 může být vaše dítě na sluníčku v bezpečí přibližně 3 minuty x 50, tedy 150 minut
  • ˜Aplikaci krému pravidelně opakujte, zejména po koupání nebo po osušení ručníkem.
  • ˜Chraňte děti před sluncem oblečením a pokrývkou hlavy.
  • ˜Vynechejte s dětmi pobyt na ostrém poledním slunci (mezi 11-15 hod).