Rodila jsem v cizině: Zkušenosti maminek, které nezažily české porodnice

Maminky z eMimina rodí nejčastěji v Německu a Velké Británii. Jaké jsou jejich zkušenosti a jak si pochvalují péči v zahraničí?

Rodila jsem v cizině: Zkušenosti maminek, které nezažily české porodnice

Největší rozdíl? Ambulantní porody a poporodní péče

V rozvinutějších zemích se daleko častěji rodí ambulantně - v diskusi Porod v zahraničí - kdy domů? popisují své zkušenost maminky z Velké Británie, Německa nebo Skandinávie.

Jedna z nich, mauska, píše: „Mám za sebou dva porody v Irsku. Po prvním jsem šla domů ten stejný den - po devíti hodinách (mohla bych i dřív, ale měla jsem epidural a trvalo chvíli, než jsem opět cítila nohy). Po druhém jsem šla domů opět ten stejný den po šesti hodinách. Rodila jsem pouze s porodní asistentkou (a manželem) a pak k nám porodní asistentky docházely první týden po porodu každý den, zkontrolovat dítě a mě.“

Právě asistentky, které v prvních dnech pomůžou a poradí, si maminky chválí nejvíce. Například uživatelka Weru: „V Nizozemí chodí ihned od prvního dne domů něco jako sestra a každý druhý den doktorka, a to po dobu jednoho týdne, pokud někdo chce může i 14 dní. Což bylo příjemné, jelikož měla malou i mě několik hodin denně pod kontrolou, mohla se plně věnovat malé, když bylo potřeba, Každý den vyprala a převlékla povlečení, umyla WC, uvařila a uklidila, pohrála si se starší dcerou.“

O porodu v Evropě se dočtete také na Ona.DNES.cz ve článku Jak se rodí v cizině.

Jak to chodí v Německu

Nejčastěji se na eMimino.cz rozebírají porody v Německu. Uživatelka suik o své zkušenosti píše: Poprvé jsem šla třetí den, podruhé jsem tam byla jen přes noc a velmi ráda šla domů… Tady v Německu je třeba běžné, že matku do péče přebírá PA a dochází domů… u nás byla třeba i hodinu, vše vysvětlila. V porodnici na mě teda nikdo tolik času neměl, takže za mě je tenhle systém lepší."

V Německu je také běžné se domluvit s takzvanou Hebamee, porodní asistentkou, která vám bude při ruce. Latika o ní píše v diskusi Co je nutné pro porod v Německu: „… být tebou, tak si u svého německého gynekologa domluvím schůzku s Hebammou - ta ti vše krásné vysvětlí a pomůže se vším, co nevíš i ohledně papírů na rodičovskou a dětský příspěvek.“ A co když jste na tom bídně s němčinou? Není se čeho obávat, tvrdí esther B.: „Našla jsem si gynekologa, co uměl anglicky (to asi problém není), ale se štěstím najdeš i česky nebo slovensky mluvícího. V porodnici jsem si taky vystačila s angličtinou a velmi chabou němčinou.“

Další diskuse:

Velká Británie? Porod na pohodu

Britské království je další zemí, kde často žijí a také rodí české ženy. I tady se dočkáte pomoci v podobě midwife, porodní asistentky. Ta vás vyšetřuje na těhotenských prohlídkách a také pomáhá v prvních dnech po porodu. Běžnou praxí je ambulantní porod nebo porod doma. Možná si pamatujete dokument Čtyři v tom a maminku Pavlu, která ho zažila. V rozhovoru povídá o tom, jak se rodí v Anglii. Maminky žijící ve Velké Británii se v diskusích shodují na jednom - přístup britských lékařů a asistentek bude vyhovovat těm, které nehledají přílišnou až úzkostlivou péči.

Další diskuse:

Přečtěte si deníčky uživatelek, jak probíhal porod v zahraničí. Ne vždy se ale maminkám dostane lepší péče než v ČR. Doporučujeme k přečtení deníček Jak se rodí v Rumunsku. A jak probíhal ten váš? Napište nám do komentářů.

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Vyplatí se dula u porodu a kolik stojí?

Vyplatí se dula u porodu a kolik stojí?

Zvládnu to? Bude miminko v pořádku? Co když porodnice nebude respektovat moje porodní přání? S blížícím se termínem porodu si podobné otázky pokládá snad každá nastávající maminka. Přítomnost duly...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2973
4.2.16 20:51

@Alena27 Reverz samozrejme podepisujes i za dite ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1758
4.2.16 18:08

@Alena27 no a to je zase další věc, která je v zahraničí poměrně běžná. Dokonce znám i případy, kdy maminku i miminko poslali každého do jiné nemocnice, cca 30 km od sebe. To je přesně, jak sis stýskala po péči jaká je v zahraničí. Ono to zkrátka nikde není úplně ideální ve všem ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
346
4.2.16 12:32

@Rozárka78 To sice ano, ale dítě bych tam nikdy nenechala samotné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12724
3.2.16 23:21

Rodila jsem v zahranici, predporodni pece jako v Anglii, standartne dva ultrazvuky a krome toho jen „predpotopne“ mereni a poslechy, ale jako nerizikove mi to nevadilo…porod byl bajecny, i kdyz se neobesel bez komplikaci, ale pristup asistentek i lekaru perfektni, vsechno mi rikali, nahrivali mi zada, pomahali menit polohy, zasahovali, jen kdyz to bylo nutne, vsechno mi vysvetlovali, kdyz to slo tak i davali na vyber, bonding byl samozrejmosti, jeste nas i vyfotili :D…opravdu si nemuzu stezovat. Po porodu pece taky dobra, mile sestry (az na jednu, ale jedna se asi najde vzdy) vyborna laktacni poradkyne, rozkojila jsem se i kdyz maly byl mirne nedonoseny, maly a ze zacatku spatne sal. Jedine, co bylo nic moc bylo to, ze ja byla propustena treti den a maly az po tydnu, takze jsem za nim musela nekolik dni dojizdet, to bylo dost na pytel…ale zvladli jsme to. Po prichodu domu k nam jeste cca 2 tydny jezdili na kontroly kazde 2-3 dny (normalne je tech kontrol mene, my byli sledovani vic, protoze pri propusteni mel maly pouze 2240g). Ja byla rada, maly se narodil behem zimy, moc se mi s nim trajdat a nekde ho furt svlikat nechtelo, takhle mi ho hezky doma zvazili, probrali jsme co a jak a bylo :) Klidne bych tam rodila znova.

Příspěvek upraven 04.02.16 v 16:24

 • Zmínit
 • Nahlásit
2973
30.1.16 23:12

@Alena27 vždycky máš prece možnost podepsat reverz, když nechceš byt v porodnici dele než dobu nezbytne nutnou…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2973
30.1.16 23:02

V rozvinutějších zemích???!!! 8o Dále už jsem nečetla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1758
30.1.16 18:16

@Alena27 @Kajuli ono to s tím výběrem porodnice je trochu zavádějící :D. Většinou se musí registrovat od tuším 14+0 (nechci kecat), já si vzpomněla o 3 týdny později a všechny „vyhlášené“ měly plno. Tak jsem se zapsala na Vinohrady s tím, že to mám nejblíž. Pak to prasklo s těma nožičkama a protože v Praze tuhle vadu řeší jen Bulovka a Motol, obrátila jsem se na Motol. Umožnili mi registraci s poznámkou vrozená vývojová vada plodu. Jenže já měla předpokládaný termín 4.5. a Motol měl 11.-22.4. uzavírku sálů. Ptala jsem se, coby kdyby, ale sestřička na registraci mi řekla, ať se tím nezabývám, dokud to není aktuální. Aktuálně mi voda praskla 15.4. ve 4.15 ráno a Motol opravdu nepřijímal. Takže mě sanitka prostě odvezla k Apolináři. Nožky tam neměl kdo řešit, takže jsem do Motola jela 2 týdny po porodu.
Taky uznán, že ten kolotoč papání, vážení je malinko vopruz, na druhou stranu, mně opravdu uklidňovalo, že když bych byla bezradná, hned tam bude někdo, kdo mi pomůže. Mimochodem kloboučky u nás opravdu neměly význam a až na jednu ježibabu je nikdo ani nevnucoval, stejně to nepomohlo a celé kloboučky byly tak akorát k prdu :lol:
Mimochodem k pediatrovi jsem první 2 měsíce lítala 2× týdně :jazyk: Jak byl malej drobounkej (z porodnice jsme odcházeli 2350g, doktorka si ho chtěla kontrolovat. Jenže on dostal sádry, které mu každý týden měnili, takže se vážilo s novými sádrami a než se sundaly. Pak zase nové sádry a než se sundaly. To bylo teprve výživné :mrgreen: :mrgreen:

A ještě jednu věc bych na zahraničí nepřenesla přes srdce. Třeba právě v Holandsku se 10-12 týdnů po porodu vrací zpátky do práce. Pardon, ale už vidím jak někdo někde v day care řeší miminko se sádrama, nebo cvičí Vojtovku či protahuje nožičky a nasazuje a sundavá celý den dlahy (což jsem musela dělat min 4× denně) :pankac: Počítám, že když už bych se náhodou k podobné péči dostala, tak by mi výplata nestačila, protože už takhle day care běžně stojí kolem 1000 EUR :poblion:

Příspěvek upraven 30.01.16 v 18:16

 • Zmínit
 • Nahlásit
8
30.1.16 11:49

Poslední dobu se objevuje hrozně článků na téma porody v zahraničí a jak je to tam o tolik lepší než u nás. Já jsem ráda, že jsem rodila v ČR. Hned po porodu jsem to tak sice neviděla, ale s odstupem času jsem opravdu ráda, že jsem já i syn měla péči jaká byla a byli jsme pod dohledem. Neumím si představit jít po porodu hned domů a starat se ještě o dítě. Byla jsem po CS, ale vzhledem k tomu, že měl syn nějaké problémy, tak jsme v porodnici zůstali 14 dní a až pak mi přišlo, že se zvládám starat o dítě i o sebe. Pravda, v porodnici jsem si neodpočinula, kolotoč kojení a vážení děti přesně na čas byl hrozný, ale dalo se to přežít. Personál byl vesměs hodný, milý, ukázal, pomohl. Možná porod jako takový je v zahraničí lepší, ale řekla bych, že péče po porodu a péče i dítě je u nás na lepší úrovni. Hlavně, já byla vděčná, že i na první návštěvu k pediatrovi jsme mohli jet do ordinace nejel nikdo k nám. 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit
barakaaa
30.1.16 02:38

V roce 2012 jsem rodila ambulantně v Podolí, v roce 2010, kdy jsem tam rodila poprvé, mi byl odchod po porodu nabídnout PA…taktéž v Podolí. Ambulantní porod bylo mé nejlepší rozhodnutí, porodila jsem v půl druhé v noci a v šest ráno už byla na cestě domů.

 • Nahlásit
2248
29.1.16 15:52

@dendulina Ty bláho, to je síla… Jinak souhlasím s @Alena27, pokud nejsi bezriziková rodička a nežiješ ve větším mstě, máš prostě s porodnicí docela smůlu. I já z Ostravy jsem se svým diabetem omezena v podstatě na 2 porodnice. Před téměř pěti lety jsem rodila v nejvybavenější porodnici v kraji a co se přístupu a postupů týče, jen při vzpomínce dostanu strašný vztek, že si takové věci k člověku dovolí, opravdu jednání jako s kusem hadru. To se mi právě na popisu porodů v zahraničí (tedy krom toho z Rumunska, co nedávno vyšel v deníčku :mrgreen: ) líbí. nepotřebuji, aby kolem mne někdo skákal, nosil mi jídlo a kdovíco, jen bych očekával základní slušné jednání, jako partner s partnerem, ne jako božská entita s mravencem

 • Zmínit
 • Nahlásit
346
29.1.16 12:19

@dendulina No tak já si bohužel porodnici jako v Praze vybrat nemůžu. Nadstandart u nás v porodnici není. Návštěvy chodily na pokoj celý den od rána a jak jsem psala „byly opravdu ohleduplné“. Chtěla jsem utéct už na druhý den. Nevyspaná, vyčerpaná, a děsně otlačená z umělé postele. To jak píšou maminky že si v porodnici krásně odpočinuly já říct nemůžu, odcházela jsem z porodnice jak zbytý pes. S miminkem jsem neměla chvilku pro sebe. Díky tomu jsem si k synovi hledala cestu až doma a trvalo mi to dlouho. Co se týká kojení tak buď se malý přisál nebo mi šouply kojící klobouček.
Já úplně chápu že když je něco zle s miminkem tak samože je na místě zůstat v porodnici ale proč tam být když je miminko a maminka v naprostém pořádku a když celé těhu a porod proběhl normálně a v pořádku bez komplikací.
Co se týká tvého těhu je mi líto čím jsi musela projít :-( Máš pravdu péče je u nás výborná nicméně bych opravdu uvítala aby byla ta možnost rodit ambulantně.

Příspěvek upraven 29.01.16 v 12:20

 • Zmínit
 • Nahlásit
1758
29.1.16 10:13

@Alena27 já nevím, rodila jsem u Apolináře a pokud jsi nebyla na nadstandardu, tak na oddělení návštěvy nemohly a potkávaly se s maminkama na chodbě. Strávila jsem v porodnici 6 dní a byla vděčná za to, že jsme pod kontrolou. Maličkej měl nízkoiu glykémii, hodně silnou žloutenku, musel na fototerapii. Plus jsme řešili problémy s kojením, kdy jsem ho neuměla „připojit“ k prsu, takže jsem kojila se sestřičkou. To fakt nevím, jak by řešili doma
Byla jsem vděčná za to, že jsem se dostala včas do Čech a nemusela rodit v Holandsku, kde jsem žila. Péče v těhotenství byla katastrofa. Měla jsem za sebou 3 neúspěšné IVF pokusy a jedno zamlklé těhotenství s následným potratem. Když jsem začala krvácet v 7. tt na den přesně jako u předchozího toho ZT), řekli mi, že takhle brzo se UTZ nedělá, takže pokud to bude v pořádku, musím si připlatit. To je taky velká logika, že kdyby se zase jednalo o ZT, platit nemusím. Měření tlaku při každé kontrole přes svetr mě vážně dostalo, a srdíčko si Angelsounds umím poslechnout sama :P. Na pořádné vyšetření jsem měla nárok až ve chvíli, kdy zjistili na UTZ ve 20.tt vývojovou vadu nožiček, to mě pak honili od čerta k ďáblu. Ale když jsem na začátku těhotenství řešila genetické zatížení, které máme v rodině a chtěla na testy (neléčitelná nemoc případně začíná až ve středním věku), řekli mi, že na testy můžu pouze v případě, že budu souhlasit s ukončením těhotenství v případě prokázání genu. Odcházela jsem úplně rozebraná a ještě 3 dny v kuse brečela. Za tuhle skvělou konzultaci mi naúčtovali 410Euro.
Mimochodem na nízký tlak a závratě mi na konci těhotenství midwife doporučila pít bujon a jíst ve velkém chipsy. Na tvrdnutí břicha v 27. týdnu mi doporučila vařící vanu :zed: :zed: Jako pardon, ale jsem vděčná, že péče v Čechách je tam kde je. Naopak pevně doufám, že podobná péče jako tam nás ještě dlouho nepotká!!

Příspěvek upraven 29.01.16 v 10:15

 • Zmínit
 • Nahlásit
1581
28.1.16 14:12

Protože v té zemi nežije zas tolik Češek a ráda bych tu byla v jakéms takéms soukromí, protože třeba na Facebooku má Emiminou v oblíbených hned několik mých kamarádek. Jinak bych to tu klidně napsala. :) Jestli chceš, napíšu ti to do SZ, ale prosím nepiš to tu. Děkuji. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1378
28.1.16 13:57

@Twin_Star kurnik proc ty „nereknes“ v jake zemi krale Miroslava to zijes???…ctu si v jedne diskuzi, kam ty chodis, ani tam jsi to nikdy nepustila ven…smim vedet, jaky mas proto duvod?? jsem proste hrozne zvedava, neber to osobne ;) :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1581
28.1.16 13:15

Já bych teda ambulantně rodit nechtěla. Hlavně první dva dny po porodu mě bolel celý člověk a byla jsem ráda, že je o mě postaráno a kdyby něco, tak jsem hned v dosahu doktorů a přístrojů. Rodila jsem v cizině (ale ne v Anglii a ani ne v Německu), péče byla úžasná a cítila jsem se jak v hotelu a ne jak v nemocnici. Jako prvorodička jsem ocenila neustálou přítomnost sester a poradkyň s kojením. Sama doma bych první dny šílela. Myslím, že tři čtyři dny pod dohledem lékařů a sester jsou tak akorát na zotavení a na sžití se s miminkem. V Čechách je podobný systém jako v zemi, kde žiju a jsem za to ráda. Typ Anglie se mi nelíbí. Hlavně předporodní péče Midwife, která místo ultrazvuku poslouchá ozvy děťátka předpotopním sluchátkem uchem přes břicho.

 • Zmínit
 • Nahlásit
346
28.1.16 11:58

Taky bych raději rodila ambulantně než být v přeplněné porodnici 3-4 dny. Nemít žádné soukromí na kojení či sžití s miminkem, neustále každý den prudící návštěva na pokoji která jaksi zapomíná že se mají chovat tiše a hlavně empaticky k ostatním maminkám které si chtějí na hodinu zdřimnout po probděné noci. Bohužel taková péče jako je v Německu či Británii nás ještě dlouho nepotká :-(

 • Zmínit
 • Nahlásit