Tatínci můžou k porodům. Porodnice ale musí zajistit specifické podmínky

Těhotné ženy si mohou oddychnout. Ministerstvo zdravotnictví opět povolilo přítomnost doprovodu u porodu, a to za dodržení velmi přísných opatření. Některá zařízení je ale nemohou splnit.

Tatínci můžou k porodům. Porodnice ale musí zajistit specifické podmínky Zdroj: Profimedia.cz.

Zákaz doprovodu k porodu už neplatí

Od 18. března platil ve všech českých porodnicích zákaz doprovodu rodících žen. Řada otců tak přišla o možnost být u narození svého potomka. Toto vládní opatření zvedlo vlnu kritiky. Budoucí rodiče argumentovali tím, že pokud by byl partner rodičky nakažený, musela by být nemocná i ona.

Po měsíci od vyhlášení zákazu třetí osoby u porodu se budoucí rodiče konečně dočkali. Ministr zdravotnictví, Adam Vojtěch, oznámil tuto radostnou zprávu ve středu na Twitteru. S ohledem na příznivý vývoj epidemie nevidí nadále důvod, proč by rodička nemohla mít u porodu doprovod. Po konzultaci s předními epidemiology se rozhodl svůj původní zákaz přehodnotit.

Samostatné porodní boxy se sociálním zařízením

Od 16. dubna může otec nebo jiná blízká osoba zůstat s rodičkou v porodnici. Vojtěch ale upozornil, že bude třeba důsledně dodržovat specifická opatření. Tatínkové musí mít po celou dobu roušku a teplotu nižší než 37 stupňů. Další podmínkou je, aby porod probíhal v samostatném pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Zamezí se tím kontaktu s dalšími rodičkami. Toto kritérium ale nejsou schopné splnit všechny porodnice.

Například ústecká porodnice uvedla, že nesplňuje podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví, a rodičkám tak nemůže umožnit doprovod k porodu. Stejný problém hlásí boskovická porodnice v Brně, která disponuje čtyřmi porodními sály, ale pouze u jednoho je sociální zařízení.

Tatínky u porodu na eMiminu také rozebíráte

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Zákaz otce u porodu - koronavirus

9.4.20 07:47
382

Doprovod u porodu

20.3.20 18:19
94

Co říkáte na rozhodnutí vlády za těchto podmínek?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
230
19.4.20 12:33

Pokud se nemocnice vyjádří, že povolit nemůže, protože disponuje 4 porodními sály, ale pouze u jednoho je sociální zařízení, tak buď neumí číst, nebo prostě otce u porodu povolit nechce.. :zed:

  • Zmínit
  • Nahlásit
217
17.4.20 19:29

@Pajka89 Většina porodnic to hned povolila. Nezbývá vám než se s tím smířit a nebo jet jinam.

  • Zmínit
  • Nahlásit
3397
17.4.20 10:34

Prdlajs, jak se to komu kde hodi.. V nasi porodnici to zakazuji dal, i kdyz podminky splnuji.

  • Zmínit
  • Nahlásit