Život s protikvasinkovou dietou aneb můj život s Candy

Naše adminka Dominika přestala na počátku roku jíst cukr. Lékařka ji totiž diagnostikovala nemoc jménem candidóza! Jak probíhá léčba protikvasinkovou dietou a jak se Dominice teď žije bez sladkostí?

Zdroj: Shutterstock.com

Dětství upatlané od čokoládových tyčinek

Od malička jsem milovala sladkosti. Nebyl den, kdy bych něco nesnědla. Pamatuji si, jak prolézám každou škvírku brzo ráno v našem domě, abych nalezla alespoň kousek, který by obsahoval minimální množství cukru. Občas to bylo úsměvné, když mě maminka našla u televize s upatlanou pusou od čokolády, občas to bylo děsivé, když jsem dostávala záchvaty vzteku, že doma není nic sladkého.

I když je moje máma povoláním zdravotní sestra, nikdy jí nenapadlo, že mám problém jménem kvasinky. Přisuzovala to začínající pubertě a vývinu. V té době taky neexistovalo, aby si sedla k internetu a začala „googlit“, jako je tomu dnes. V odborných knížkách bylo pramálo a u doktora se o tom nemluvilo. Na co taky, nikdy jsem oplácaná nebyla a k tomu závodně sportovala.

Že by mohlo být něco špatně, jsem pocítila až letos v lednu, kdy jsem pomalu a jistě začala přibírat na váze. Poslední ročník vysoké školy, hektická práce a nedostatek pohybu udělaly své a ručička na váze začala být nemilosrdná. A ta neodolatelná chuť na vše, co obsahovalo cukr! Poslední týdny před mojí diagnózou už chuť hraničila s obsesí. Každý den jsem spořádala na posezení dva zákusky z cukrárny. Samozřejmě potají, aby na to nikdo nepřišel… a s pořádnou porcí výčitek navrch.

Zdroj: Shutterstock.com

Tichý zabiják jménem cukr

V hlavě se mi začaly hromadit myšlenky o tom, že takhle to dál nejde, ale ta zpropadená chuť (nebo spíše doslovný hlad po sladkém) byly silnější než má vůle. A pak to jeden den skončilo nesnesitelným bolením břicha. Do toho se ozvala vaginální mykóza a časté chození na malou. Testy u obvodní lékařky však ukázaly tu správnou diagnózu! Přemnožení kvasinek nebo-li odborně Candidóza. Doktorka mi poté naordinovala tzv. protikvasinkovou dietu.

V té chvíli se mi zbortil svět postavený z cukrkandlových tyčinek a milované čokolády. V první fázi diety totiž nesmíte skoro žádný cukr. Samozřejmě sacharidy jsou dnes v podstatě ve všem, ale z toho dobře známé cukry se dají ohlídat dietním režimem. Omezení platí i na glukózu, takže žádné přeslazené ovoce. Naštěstí se zákaz netýkal kyselejších jablek a hrušek, což mé utrpení alespoň malinko snížilo.

První dva dny jsem zvládla na brokolicové polévce a žitném chlebu s avokádovou pomazánkou. Třetí den jsem začala doslova šílet po cukru. Kvasinky totiž začaly v mém těle postupně odumírat a jejich poslední záchranou je vyměšování určitého enzymu, po kterém dostáváte enormní chuť na sladké. Můj stav by se dal přirovnat k závislému člověku, který potřebuje svojí dávku. Trpěla jsem jako zvíře a měla záchvaty hysterie, protože se to nedalo vydržet. V těchto chvílích mi byl velkou oporou můj přítel, který mě skoro dvě hodiny utěšoval v náručí. Budiž mu velké díky!

Čtvrtý den jsem se vzbudila bez tíživého dojmu, že bych potřebovala něco sladkého. Byl to víceméně divný pocit. Jiné také bylo to, že cokoliv jsem ochutnala, začalo opravdu chutnat. Tím myslím, že jsem konečně poznala jak opravdu chutná třeba normální pažitková pomazánka a třeba obyčejné jablko. Cukr totiž tlumí ostatní chutě, takže vlastně skoro necítíte, co vlastně jíte.

Zdroj: Shutterstock.com

Život s dietou

Momentálně držím protikvasinkovou dietu dva měsíce a můžu s jistotou potvrdit, že můj zdravotní stav se zlepšil o 100 %! Kvasinky totiž ovlivňovaly i mé nehty a vlasy, které byly roztřepené a často se lámaly. Dnes mi nehty i vlasy hezky rostou, jsou pevné a netřepí se. Velmi se mi také zlepšila pleť a zhubla jsem již 5 Kg, které jsem nabrala ve své cukernaté obsesi.

Poprvé v životě jsem si začala dávat pozor, co jím a dívám se na nutriční hodnoty na obalech. Není špatné totiž zjistit, kolik ho vlastně spořádáme i v normálních produktech. Nejsem zastánce úplného vysazení, v další fázi diety už normálně jím sladší ovoce a občas si dám čokoládu slazenou stévií, avšak je dobré si hladinu cukru hlídat, aby se kvasinky opět nepřemnožily. Osobně mám moc ráda recept na chia puding.

Svůj zdravotní problém jsem řešila pozdě, proto jsem také souhlasila se sepsáním svého příběhu a věřím, že by mohl pomoci i ostatním. Cukr je plíživý zabiják, co si nebere servítky. Bohužel v dnešní době ho potkáme takřka všude a jeho konzumaci tak nemůžeme úplně zabránit. Proto je to na naší vůli a odhodlání začít se stravovat zdravě a hlavně správně.

Zdroj: Shutterstock.com

A co vy a sladké? Máte zkušenost s kvasinkovou dietou? Napište nám do komentáře.

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
6996
18.6.18 18:28

Palec nahoru za osvětu, nicméně by nebylo od věci konzultovat alespoň google, máte tam pár věcí, které jsou poněkud nebezpečně napsané. A k těm nehtům a vlasům, pokud nemáte na hlavě ježka, tak po dvou měsících se Vám vlasy nepřestanou třepit, vlas je odumřelá rohovina nikoliv živý orgán se schopností regenerace (navíc roste rychlostí 1-1,5cm za měsíc), to samé platí o nehtech -nehty na rukou rostou 3mm za měsíc, tedy za Vaše 2 měsíce o cca. 6-7mm, takže to, co se Vám netřepí (zase mrtvá, regenerace neschopná rohovina) bylo stále ovlivněno malnutricí a jedná se tedy jen o Vaše přání a spíš to odráží Váši pozitivní, cukrem neotupělou náladu - což je asi největší přínos života bez cukru - čistá mysl:-)

  • Zmínit
  • Nahlásit
17505
18.6.18 18:07

Popravde dost me prekvapilo, ze osetrujici lekarka uznala kandidozu. Se mnou se nekolik lekaru hadalo, ze to neni mozne, ze kandidozou muze onemocnet jen nekdo, kdo ma velmi silne oslabenou imunitu, napr. HIV…
A pozor, kvasinky jsou velmi chytra houba, ktera si pamatuje cesticku zpet. Me se vse vratilo 6 mesicu po ukonceni 3 mesicni diety.

  • Zmínit
  • Nahlásit