Rodičovský příspěvek se má zvýšit na 300 tisíc korun

O čem všichni mluví

Rodiče, kteří půjdou na rodičovskou dovolenou od roku 2020, mají dostat o 80 tisíc Kč více. Na navýšení rodičovského příspěvku se domluvily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně financí Alena Schillerová.

Vyšší rodičovský příspěvek by mnohé rodiny uvítaly. Zdroj: Monkey Business Images / Shutterstock, Inc.Vyšší rodičovský příspěvek by mnohé rodiny uvítaly. Zdroj: Monkey Business Images / Shutterstock, Inc.

Momentálně rodičovský příspěvek činí 220 tisíc Kč, vláda by do konce tohoto roku měla schválit jeho navýšení na 300 tisíc Kč. Pro jsou všechny politické strany v Poslanecké sněmovně. Stát dávku nezvyšoval už dlouhých deset let.

Proč se příspěvek zvýší až za dva roky?

Na konci října poslanci schválili státní rozpočet na nadcházející rok. S navýšením rodičovského příspěvku nepočítali, proto na něj rozpočet není připravený. Zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun totiž vládu přijde na více než 7 miliard ročně. Z toho důvodu je tuhle změnu možné zavést až k 1. lednu 2020.

Jak funguje rodičovský příspěvek nyní?

Každý rodič, který nastoupí na rodičovskou dovolenou, má od státu k dispozici 220 tisíc korun. Ty nečerpá najednou, ale Úřad práce mu každý měsíc posílá částku na účet. To znamená: čím kratší rodičovská dovolená, tím vyšší částka chodí na účet (a tím rychleji ji vyčerpáte). Od 1. ledna 2018 už neexistuje omezení doby a výše příspěvku. Lze si tedy rozložit čerpání, přičemž dolním stropem je 6 měsíců a horním čtvrté narozeniny dítěte.
Rodiče dvojčat a vícerčat mají nárok na rodičovský příspěvek ve výši 330 000 Kč. Měsíčně mohou dostat 1,5násobek toho, co dostávají rodiče jednoho dítěte.

Vždy aktuální informace, které souvisejí s vyplácením rodičovského příspěvku, vám přinášíme v naší Encyklopedii pod heslem Rodičovský příspěvek. Co na chystané změny říkáte?

Témata článku

Váš příspěvek
hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 12.11.18 16:07

@hospodki Ok, ale v tomhle případě ať zruší ten náš slavný stát vysoké odvody a jakékoliv dávky pro určitou skupinu obyvatel a šetřit se bude jedna radost. Když vidím manžela, kolik mu stát urve, tak je mi do pláče a vlastně za to člověk nic nemá. Silnice jsou tragédie, nemocnice také často nic moc a tak bych mohla pokračovat… Ono, spoléhat se na stát to ne, ale stát vlastně mi všichni živíme a pokud bych mluvila sama za sebe, tak důchodu se stejně nedožiji, takže na mě ten slavný stát stejně ještě vydělá víc, než si během těch 20měsíců doma vezmu. :-)

hospodki
Zasloužilá kecalka 945 příspěvků 12.11.18 15:41

@podaji to jsou stále jen výmluvy. Existují soukromé školky. Zase se vracíme k tomu, že je to příspěvek. Když chci dítě, musím mít zázemí a našetřit si dopředu, stabilní práce manzela. Nejde tam hrnout jedno za druhým a spoléhat, že mě stát bude 10 let zivit. Určitě to nemyslím na nikoho konkrétně, jen mi vadí, že to plno lidí vidí jako že má stát povinnost je v dané době zabezpečit.

podaji
Kecalka 499 příspěvků 2 inzeráty 12.11.18 13:14

@hospodki no a to je právě ten problém. Spousta ženských by se i rady vrátily do práce dřív na půl úvazku třičtvrtě ale bohužel…do školky dvouleté dítě moc neberou. Bydlení s prarodiči tady v ČR moc nefrci že by je hlídali navíc spousta prarodičů ještě sami chodí do práce. To se takhle srovnávat nedá. Osobně nejsem pro navýšení ale zadarmo být doma si také nemohu dovolit.

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 12.11.18 10:23

@Leli83 Tak s tím prodejem nemám dobré zkušenosti, ale asi prodávám za moc nebo nevím … :-D To je jedno. Každý na to máme jiný názor. A k „rodičáku“, upřímně po tom, co člověk odvede, si něco málo vezme zpět. No a nestydím se za to. Nikdy jsem já ani manžel nebrali ani podporu, prostě nic. Tak pokud budu mít nárok (RD mi končí únor 2020), tak peníze pro kluka přijmu s úsměvem a odložím mu je na jeho potřeby.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1621 příspěvků 2 inzeráty 12.11.18 08:37

@hanabenešová Samozřejmě že prodat. Stejně tak jako se prodávají běžně jiné věci na děti (oblečení, kočárky, hračky…), které v podstatě „každý má“. Buď si je koupí nové nebo použité. A můžeme se bavit i v duchu, ve kterém byl váš první příspěvek - nižší DPH na pleny, ale látkové. Tím budou samozřejmě levnější. ;-)

Jinak ke zvýšení rodičáku obecně (ať jenom neplevelím mimo téma) - pokud stát nedokáže funkční rodiny zajistit jinak, tak ať je to prostřednictvím rodičáku. Nevnímám ten systém jako zrovna správně nastavený, naopak bych měla spoustu výhrad, ale na druhou stranu chápu, že vyhovět se nedá všem. Takže o.k., stát chce, aby se zvyšovala porodnost, tak ať to těm rodinám nějak kompenzuje.

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 12.11.18 07:45
hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 12.11.18 07:40

@GoldGirl Ok, ale látkové pleny jsou hodně drahé a pokud máte jedno dítě tak co s nima? Prodat, když je bude mít každý? Jinak snížení DPH na jídlo (aspoň ovoce, zelenina a produkty zdr.výživy, to snad problém není! Sama jsem vegetarián, ale kupovat například alternativy v BIO kvalitě, tak to je u nás drahá záležitost. Takže to DPH na jídlo smysl má. Samozřejmě v omezeném množství. Upřímně si myslím, že v ČR to bude jen o tom zdražení masa, mléka atd… to aby se tady něco zlevnilo, tak to se nestane. Tedy já tomu fakt nevěřím.

7.straka
Kecalka 314 příspěvků 11.11.18 20:02

Kdyby raději stát nechal v rodině to, co táta vydělá. Můj mužskej odvádí o devět tisíc víc, než mi stát posílá na kapesném. Místo vlastní rodiny živí černý líný netáhlo.

Astyna88
Kecalka 327 příspěvků 11.11.18 17:56

@hospodki

v USA to mají taky podobně, jenže tam jsou zaměstnavatelé na to zvyklí, od státu dostávají matky zdarma odsávačky a v práci jim musí umožnit kojit, chodí jim tam i chůva s dítětem na kojení :nevim: navíc když nepočítám to, že ty ženské nemusí pracovat hned 8-10h denně, tak je to slušný bonus + příspěvek na chůvu… Až tady budou podobné podmínky, tak toho taky plno žen využije.

Astyna88
Kecalka 327 příspěvků 11.11.18 17:53

Já bych brala spíš výhodnější podmínky a více míst v jesličkách, více mš a vyšší daňový bonus na děti. To by se aspoň týkalo těch, kteří si nedělají děti jen tak, „protože není práce“, ale těch, kteří chtějí pracovat…zvýšení se mi nelíbí.

GoldGirl
Kecalka 242 příspěvků 10.11.18 20:28

@hanabenešová Nizsi dph na pleny? Urcite nesouhlasim. Ty pleny preziji dite ktere je nosi a ti chytrejsi pouzivaji ekologicke latkove pleny bez chemie. Napr. Nemecko zavede vyssi dan na mleko, maso, vejce a zlevni vegan veci protoze oni chapou ze bez toho abychom koukali na planetu vymřeme.

lovethelife
Zasloužilá kecalka 994 příspěvků 1 inzerát 10.11.18 16:51

@Káťa19 Ze ano? A pokud clovek nechce byt doma do 4 let veku ditete, tak to muze byt i pekna mesicni castka ;) Mame studium zdarma a dobry rodicak, za to jsem v teto zemi vdecna :) Kdyz vypravim pratelum z ruznych koutu Evropy, jak tu tyto veci funguji, jen vali oci 8o :mrgreen: Samozrejme mame tu i jine veci, ktere zase nefunguji, nejsou veci jen cerne nebo bile, ale v tomhle se proste mame fain :) co se tyce socialni podpory, ktera by mohla byt mnohem lepsi, tak za me pro rodice pecujici o postizene dite. Jenze to u mnoha brblajicich vyvola diskuzi na tema - mela jit na potrat, pokud to predem vedela… :roll:

Káťa19
Echt Kelišová 8079 příspěvků 19 inzerátů 10.11.18 11:07

@lovethelife naprosto souhlasim, me prijde takove navyseni celkem vysoke

B EL
Zasloužilá kecalka 520 příspěvků 10.11.18 10:39

Mě by zajímalo, která že „zachraňovatelek“ státního rozpočtu šla do práce po pár měsících. Jak je to přece v jiných zemích ne? Tady když jde do práce člověk po dvou letech na rodičáku, tak je pro většinu za krkavčí matku. Navíc státní školky mladší děti nechtěj a každý nemůže mít pracovní dobu jak se mu zamane a dojíždět X kilometrů do města, kde by možná zaměstnavatel na něco přistoupil a ve finále se to nevyplatí, možná pro ten pocit. A kam zatím to dítě dám nikdo neřeší, možná do soukromý školky kde si to nechají tvrdě zaplatit. A škemrat u příbuzných s hlídáním… pak tě maj akorát pěkně v kapse. :roll:

Suzínek
Ukecaná baba ;) 1054 příspěvků 1 inzerát 10.11.18 05:54

@suzka1 I navýšení by mělo být 1,5 násobku, takže 330 + 120. Celkem tedy po navýšení na jedno dítě 300 000, na dvojčata 450 000. Alespoň tak jsem to slyšela na čt24.

suzka1
Stálice 95 příspěvků 09.11.18 19:01

Holky,tyka se to automaticky i na dvojcata? Tzn. 330 000 + 80 000 Kc?

Náhodná kolemjdoucí
Povídálka 18 příspěvků 09.11.18 11:22

@Netopýr1 Pokud se to bude vztahovat i na ty, kteří rodičovský příspěvek začali pobírat dřív, tak je jedno, jak si to „roztahají“. Je nějaká určená částka (aktuálně 220 000 Kč) a tu můžeš pobírat až do vyčerpání do čtyř let věku dítěte, s tím, že můžeš nastavovat výši měsíčního příspěvku, můžeš si čerpání zastavit a pak zase obnovit (tak to dělají například ti, kteří mají dítě do dvou let ve školce víc než 46 hodin měsíčně), a v momentě, kdy se částka navýší, tak prostě můžou jako osoby pečující o dítě do čtyř let požádat o obnovení čerpání. Pokud tam nebude nějaké další omezení.

Netopýr1
Zasloužilá kecalka 712 příspěvků 09.11.18 07:52

Nejdříve to bylo tak, že se zvýšení bude týkat všech, kdo má děti do čtyř let. Kdo ve chvíli zvýšení bude pobírat RP, tomu se zvýší automaticky, kdo ne, bude si muset zažádat. Proti tomu se ohradilo ministerstvo financí, že jsou to moc vysoké náklady a asi to bude tedy jen pro ty, co pobírají v lednu 2020 RP. Tak či tak, kdo bude mít trochu rozum a rodicak mu má končit třeba v listopadu 2019 a má dítě si 4 let, tak si to půjde rozložit tak, aby ho pobiral ještě v lednu 2020 a dostane ty prachy taky. Takže si dle mého moc nepomůžou.

hospodki
Zasloužilá kecalka 945 příspěvků 08.11.18 23:06

@lovethelife presne tak! Ve Francii dostanes dva mesice, v Lucembursku se nam vraceji kolegyne po 4-6 mesicich na trictvrte uvazek.

hospodki
Zasloužilá kecalka 945 příspěvků 08.11.18 23:04

Vzdyt je to prispevek a ne plat! Moje mama na me a brachu tenkrat nedostala vubec nic, tata holt musel vydelat tolik, aby uzivil rodinu. V dnesni dobe si to lide pletou s tim, ze by je po danou dobu mel stat zivit minimalne na urovni co meli pred materskou. :zed:

Pennya
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 6 inzerátů 08.11.18 19:24

@janickaIII tak to materska treba je závislá na práci že..
Ps. Kdo davky ( rodicak) nechce at ho nebere. Mě to přijde jako dobrá podpora, taky člověk platí daně, tak proč by si je timto nevzal zpět.

lovethelife
Zasloužilá kecalka 994 příspěvků 1 inzerát 08.11.18 10:10

Budu za rejpalku a schytám to, ale nedá mi to… Vypadá to, že zvýší rodičák a lidé jsou stejně stále nespokojeni. Tady v té zemi snad budeme na vše nadávat pořád. Zkuste se na to podívat takhle, jak by se Vám líbilo být doma s dítětem max. půl roku na mateřské a šupky dupky do práce, jako v jiných zemích? Buďme rádi za to, co tu máme :)

podaji
Kecalka 499 příspěvků 2 inzeráty 08.11.18 08:43

@hanabenešová jasně i tohle si myslím by spoustě rodin pomohlo

Pennya
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 6 inzerátů 08.11.18 07:31

Ti co budou na rodičáku a přijde rok 2020 na ten přípěvek taky budou mít nárok, ale nevysvětlují tedy jestli ti tech 80 tis vyplatí třeba ve zbývajícím roku/pár měsícíh atd..když je také podmínka maximálního měsíčního příspěvku..nebo jestli třeba nedají jen poměrnou částku.. pochybuju že kdyby někomu zbývali dva měsíce rodičovské, že mu přistane na účtě 80 tisíc. Myslím že to zvýší maximálně na tu max. měsíční částku a co stihneš vyčerpat, vyčerpáš. jo budou v tom mít bordel, snad to maj promyšlený.

mystiq
Kecalka 145 příspěvků 08.11.18 00:48

Také jsem zvědavá, jak to dopadne, protože nejdříve slibovali, že navýšení dostane každý, kdo má dítě mladší 4 let a teď o tom není ani zmínka…Takže jak to nakonec bude? Ten, kdo už nebude na RD, nic nedostane? Nebo nedostane ani ten, kdo na RD bude, ale už bude mít vybraný rodičovský příspěvek?

janickaIII
Závislačka 2875 příspěvků 07.11.18 22:23

@podaji :palec: naprosto souhlasim! Take by pripadne podpory (kdyz uz je chce stat vyplacet), mely byt zalozrne na tom jestli rodic pracoval/pracuje.

Rezii
Zasloužilá kecalka 887 příspěvků 07.11.18 19:15

Snad jsem pochopila že ti, co na ní ještě budou , i kdyby už jen měsíc, to dostanou. Mě končí někdy v květnu 2019, kdyby zůstala v současné výši, já si ji raději půjdu,roztahat' aby mi to vyšlo. Stejně už si chci začít vydělávat. Nemám z toho blbý pocit, stát jinak maminky moc nepodporuje tak jakypak copak. Pokud to klapne bude se to moc hodit.

Mrs.bloud
Kecalka 244 příspěvků 07.11.18 18:19

No to udelali proto, aby lidi, kteri ted maji treba tri lete a chteli by navazat druhym to nestihli, malokdo pocka jeste dalsi rok na druhe dite kvuli 80ti tisicum, ale budou taci…:-)

monty.python
Kecalka 283 příspěvků 07.11.18 14:28

@podaji Souhlasím s tebou, udělat třeba na 6 let daňové prázdniny, slevu na sociálním i zdravotním, ale to by neprošlo :zed:

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 07.11.18 13:56

@podaji Ano, jenže realita je a bude jiná. Půl úvazku s tím platem je často k ničemu, když dojíždíte. Dobrý by byl home office, ale to se také dá sehnat jen málo. Znám z vlastní zkušenosti. Do státních jeslí dítě nedostanete atd… Já bych ocenila třeba takovou věc, jako je 5%dph na jídlo, dětskou výživu a třeba pleny. Jenže to se bohužel nestane.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.11.18 13:27
Opravte si to !!!

Na rodičovský příspěvek dosáhnou rodiče, kteří na něj budou mít nárok v lednu 2020, i ti, kteří již budou pobírat rodičovský příspěvek v době jeho navýšení. Takovým rodičům se zvýší rodičovská automaticky.

Jančakecalka
Generální žvanilka 22310 příspěvků 07.11.18 13:07

No, to zas bude zajímavý, budou se rozmnožovat ti, kteří by raději měli mít jen jedno dítě. :roll:

podaji
Kecalka 499 příspěvků 2 inzeráty 07.11.18 13:04

I když jsem teď na MD a budu nastupovat na RD nejsem zastáncem toho aby nás živil stát. Děti ano jsou potřeba ale ne navyšováním státního dluhu. Raději slevy na daních místa ve školkách půl úvazky. A mimochodem milionář nejsem taky se ne hodí každá koruna.

Skovik
Nováček 1 příspěvek 07.11.18 12:34
Bude se týkat

Cituji "Na rodičovský příspěvek dosáhnou rodiče, kteří na něj budou mít nárok v lednu 2020, i ti, kteří již budou pobírat rodičovský příspěvek v době jeho navýšení. Takovým rodičům se zvýší rodičovská automaticky. " … zdroj finance.cz

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 07.11.18 11:49

zlaticko29: No, právě. Hlavně, že slibovali, že to bude pro všechny maminky, no jo, bylo před volbami…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.11.18 11:41

To by mě právě také zajímalo. Myslím si, že nejdříve slibovali, že přidají 40 000 od 1.července 2019 a ted je to rok 2020 a podmínky nejsou ještě dané. Nakonec to bude ještě později a jen pro ženy, které po roce 2020 porodí. No, ale hlavně, že si páni poslanci našli peníze na zvýšení platů, ale na nás maminky prostě kašlou, nám ta almužna stačí :cert: :cert: :cert:

zlaticko29
Nováček 1 příspěvek 07.11.18 11:41

@hanabenešová jsem na tom stejně taky mi končí rodicak v roce 2020 já si myslím, že asi nebudeme mít nárok. Že to bude pro ty co v tom roce porodí. :roll:

Gulile
Nováček 2 příspěvky 07.11.18 10:59

A když budu ještě na rodičovské můžu žádat o rozdíl? :)

hanabenešová
Stálice 95 příspěvků 3 inzeráty 07.11.18 10:32

Také nechápu, protože já budu končit na rodičovské v únoru 2020. Budu mít nárok i tak a nebo mám smůlu. Hlavně, že se slibovalo, že přidají už v příštím roce… :-(

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.11.18 10:17

A to dostanou ti, co porodí v roce 2020? Nějak jsem to z toho článku nepochopila :?

Vložit nový komentář