Mladá maminka se podílí na výzkumu přírodních látek proti nádorovým buňkám

V rámci projektu Ženy ve vědě, který podporuje značka L’Oréal ve spolupráci s UNESCO, jsme vyzpovídali maminku 20měsíčního chlapečka, Silvii Rimpelovou, která pracuje pro Ústav biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha. Dokazuje, že tento obor není jen pro muže. Jak zvládá skloubit náročnou práci s péčí o malé dítě?

Mladá maminka se podílí na výzkumu přírodních látek proti nádorovým buňkám Silvie získala za svou práci mnoho ocenění. Zdroj: archiv Silvie Rimpelové

Rozhodla jste se pro obor biochemie a mikrobiologie. To není pro ženy zrovna typické, jak jste se k tomu dostala?

Již na osmiletém gymnáziu mě velmi bavila biologie, chemie a matematika. Velkým stimulem mi tehdy byla i skvělá učitelka chemie. Při výběru dalšího studia tak byla VŠCHT Praha první volbou. V průběhu let jsem se díky mnoha vědeckým kapacitám, se kterými jsem měla možnost spolupracovat, začala specializovat na medicinální chemii, které se spolu s buněčnou a molekulární biologií věnuji dodnes.

Jakému výzkumu se věnujete?

V současné době se věnuji zejména studiu a vývoji molekul pro cílení, zobrazování a eliminaci nádorových buněk. Projekt nese název „Fluorescenční konjugáty inspirované přírodními látkami pro zobrazování a terapii nádorových onemocnění“, se kterým jsem se přihlásila do soutěže L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě 2019. Jde o výzkum, který je realizován ve spolupráci se skupinou prof. P. Drašara z Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT Praha a také s doc. E. Kmoníčkovou z Ústavu farmakologie a toxikologie University Karlovy v Plzni.

Jednoduše řečeno, zabýváme se zejména dvěma látkami z rostlin Timoje trojlaločného a z Náprstníku červeného. Vykazují totiž velice zajímavé biologické účinky na nádorové buňky, které mohou hubit. Pokud na tyto látky chemicky navážeme další, „svítící“, molekuly, můžeme nádorové buňky zároveň také zobrazit, čili jedním přístupem můžeme získat nástroj jak pro diagnostiku, tak pro terapii.

Silvie se ve volném čase věnuje malému synovi. Zdroj: archiv Silvie RimpelovéSilvie se ve volném čase věnuje malému synovi. Zdroj: archiv Silvie Rimpelové

Co vás na své práci nejvíce baví?

Práce mě baví tak nějak celkově. Je to můj koníček, navíc je to různorodé, člověk se nikdy nedostane do stereotypu. Také mohu využít notnou dávku fantazie a „ušít věci na míru“, samozřejmě vše v úzké spolupráci s organickými chemiky. Ale dnes bez spolupráce nejde dělat snad už nic. Každý má nějakou velmi specifickou odbornost a je potřeba kooperovat s kolegy z jiných oborů.
Další věc, která mě na tomto oboru velmi baví, je možnost zobrazit a sledovat v reálném čase přímo to, co studuji, což je naprosto fascinující.

Jak skloubíte práci s rodinným životem?

Sladit práci s rodinou není úplně snadné. Synovi jsou necelé dva roky. Do práce jsem se vrátila, když mu byl rok a začal chodit do jeslí. Ale jak to tak bývá u malých dětí, když se zařadí do kolektivu, je často nemocný. Takže vědeckou práci v laboratoři doháním různě po večerech až po nocích, někdy i o víkendu. Část práce se dá naštěstí dělat na počítači, takže z domova, občas seženu hlídání tady v Praze a někdy mi pomáhají také moji rodiče, kteří jsou ale pracovně také ještě dost aktivní, takže to spíše výjimečně.

Musím přiznat, že pro ženy, které chtějí kombinovat vědeckou kariéru s rodinou (péče o dítě a domácnost) a zároveň udržet krok s mužskými kolegy to není vůbec jednoduché. Jedna z těchto aktivit je vždy logicky na druhé koleji a já se zatím pohybuji na propastné mezní čáře, kdy se snažím, aby tomu tak nebylo ani doma ani v práci.

Získala jste nějakou cenu nebo vyznamenání?

Ano, několik, namátkou např. ocenění za nejlepší disertační práci od Československé mikroskopické společnosti a v červnu 2019 cenu za projekt “L'Oréal-UNESCO for Women in Science 2019”.

L´oreal podporuje ženy ve vědě. Zdroj: archiv Silvie RimpelovéL´oreal podporuje ženy ve vědě. Zdroj: archiv Silvie Rimpelové

Jak odpočíváte, co vás baví ve volném čase?

Po pravdě, neumím odpočívat pasivně, takže pokud zdravotní stav a hlavně čas dovolí, sportuji, ráda také cestuji, nebo prostě jen pracuji. Mám totiž štěstí, že práce je i mým koníčkem. Ale kromě práce jsem se ještě do nedávna věnovala aktivně sportu, hodně jsem hrála tenis, badminton, běhala jsem, baví mě i chození po horách a ráda se k tomu vracím, jak jen to jde. Běhala jsem do konce 6. měsíce těhotenství.

Bohužel porod neproběhl úplně hladce a nakonec jsem kvůli akutnímu císařskému řezu a dlouhé rekonvalescenci byla více než 8 měsíců úplně bez sportu. Poté jsem zase začala běhat, ale tím, že jsem poměrně záhy nastoupila zpět do práce (na částečný úvazek), na sport nezbývá už bohužel tolik času. Velmi se ale těším, až bude syn trochu větší a budeme moci sportovat spolu. Mimo sport mě také hodně baví cestovat, poznávat jiné kultury, přírodu apod. a mojí srdcovou záležitostí je a rozhodně vždycky bude Jižní Afrika.

Co vy a kosmetika. Rozmazlujete se ráda?

Řekla bych, že se nijak zvlášť nerozmazluji, ale je pravda, že vzhledem k tomu, že moje velmi dobrá kamarádka ze střední školy pracovala dlouhou dobu ve společnosti L'Oréal, naučila mě používat kvalitní kosmetiku, jako jsou krémy Vichy anebo třeba vlasová kosmetika Kerastase či L'Oréal Professionnel.

Zvládli byste skloubit náročné zaměstnání s péčí o malé dítě?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...