LETNÍ MIMINKA Č.38 - MAGIE MOZKU

Rodičovství

Co je potřeba, abychom byli chytří? Může strava, kterou jíme v ranném dětství, trvale zvýšit naši inteligenci? Je možné, že velké ženy mají chytřejší děti? Co má vliv na inteligenci?

Jednak jsou to geny od rodičů. Geny nezměníme, ale co se nám stane v průběhu života, to inteligenci ovlivní.
V jednom roce dosáhne mozek dítěte 1/3 velikosti dospělého mozku. Mozek kojence roste velmi rychle. Každou vteřinu se vytvoří miliony spojení mezi neurony (nervové buňky). Při každém novém zážitku se tvoří nová spojení. Znamená to, že bez ohledu na geny IQ zvýšíme, když budeme mozek všemožně vyživovat

Co tedy rozhoduje o výši IQ kromě genů?

PORODNÍ VÁHA- je faktor, který může inteligenci ovlivnit. Obecně se dá říct, že čím větší porodní váha, tím větší šance, že bude dítě chytré. Svoji roli hraje i velikost mozku při narození. Velikost dítěte v děloze je řízena matčiným tělem tak, aby matka chránila v průběhu těhotenství a porodu sebe i dítě. Proto mívají velké ženy spíše větší děti a naopak. Samozřejmě i výjimky potvrzují pravidlo.

JÍDLO - jediná povinnost novorozence je jíst. Je dobře, když malé děti hodně jedí. Ovšem racionální stravu, ne sladkosti apod.. Víte proč malým dětem hned po ochutnání zachutná čokoláda? Není to jen cukrem, ale i tukem, který obsahuje. A ony to instinktivně vědí. U malých dětí kolem 1 roku by měl tvořit tuk asi ½ jejich stravy. Tuk je pro jejich výživu naprosto nezbytný. Každá mozková buňka musí být obalena tukem. Pokud tomu tak není, nejsou spojení mezi neurony pořádku. K tomu docházelo před 100 a více lety, kdy trpívali lidé hladem a děti neměli dostatek živin. Naše děti budou mít asi o 20 bodů větší IQ než my, což je dáno tím, že sice geny jsou stejné, ale zlepšila se dětská výživa. Díky lepší výživě s dostatkem tuků jejich mozek lépe roste a vyvíjí se.

NOVÉ PODNĚTY A CELODENÍ PÉČE RODIČŮ - je další faktor, který zvyšuje IQ. Od prvního okamžiku jedou smysly dítěte v rámci svých možností a nedokonalosti naplno. Díky všemu co dítě vidí, slyší, cítí a zažije vznikají nová a nová spojení mezi neurony a tím se zvyšuje pravděpodobnost, že budou chytré. Naše děti jsou vystaveny takovým zážitkům, které naše prarodiče nemohly nikdy potkat. Dnešní rodiče mají na děti také daleko více času než dříve a tak se i proto lidské IQ zvyšuje. Odborníci prokázali, že dětem se daří nejlépe, když je u nich dospělý, který je povzbuzuje.

HUDBA - už jste určitě v těhotenství něco podobného slyšeli- co dítě slyší v děloze a v 1. roce života, to rády poslouchají i později. Děti si pamatují tyto melodie i dávno po tom, co jim je jejich matky přestaly pouštět, protože už je měly oposlouchané. Jednoznačně to prokázaly testy, které byly prováděny na dětech do 12 měsíců. Zvláštní kapitolu tu ovšem hrají skladby od Mozarta. Nikdo přesně ještě nezjistil proč, ale pravděpodobně je jeho hudba složena podle vzorce, který urychluje procesy v té části mozku, kde máme prostorové vnímání. Posloucháním hudby od Mozarta se i nám dospělým zlepšuje prostorové vnímání a dosahujeme tak na několik minut lepších výsledků například v matematice nebo při hře v šachy. Co asi dělá jeho hudba s mozkem malého dítěte?

MNOŽSTVÍ A POŘADÍ SOUROZENCÚ- u každého dalšího narozeného dítěte se zvětšují společenské shopnosti a tvořivost, ale mírně se snižuje inteligence. Zřejmě proto, že mu nejsou shopni rodiče věnovat tak jako prvnímu. U dvojčat je to přibližně asi tak, jako by se narodili až čtvrtí v pořadí. I přes veškerou snahu rodičů.

ŽIVOTNÍ ZKUŠENOSTI- i dvojčata, která mají stejné geny mají různé zkušenosti, které je ovlivňují. Právě zkušenosti, které máme z dětství můžou udělat z geniálního zanedbávaného dítěte ubožáka a z ne příliš talentovaného dítěte úspěšného člověka. Můžeme ovlivnit růst rozvoj mozku v různých směrech. Úspěchy v životě však nespočívají jen v inteligenci!

Toto je stručný výtah z jednoho dílu onoho seriálu BBC o kterém jsem už psala. Je to projekt ve kterém sledují dětí od početí až do 20 let. Spolupracují s mnoha psychology a pediatry. Děti jsou vybrány z velmi různých sociálních vrstev a koutů Anglie. V průběhu jejich vývoje je testují a zjišťují co a jak je ovlivnilo. A jak dopadly děti v testu IQ v tomto díle? Testovalo se ve věku 12 měsíců. Úplně nejlépe dopadl ten největší jedlík ze všech dětí. V prostorových úkolech byl nejlepší chlapeček, kterému matka operní pěvkyně pouštěla Mozarta. Nejhůř dopadla holčička, která se narodila ve 25tt a jako jediná z trojčat přežila. Ale její rodiče byli samozřejmě vděční i za to. Myslím že v těch dalších dílech to dost dohnala.

A teď pozor! Maminky nejedlíků nebo dětí s nízkou porodní váhou. Nedělejte si zbytečné starosti. Vaše děti jedí kolik potřebují. Kdyby potřebovali víc, dali by si. A přechodná nechutenství patrně nejsou nijak zá:,–(ně škodlivá. A děti s nízkou porodní váhou jako ty vaše dopadly v testech dobře, ale jen pokud se jim rodiče opravdu plně věnovali a poskytovali jim dostatek podnětů. Pro ty z vás, které nemáte možnost třeba chodit do plaváníčka nebo cvičeníčka mám malý tip. Je to kniha kterou jsem si nedávno koupila. Jestli ji už někdo doporučoval, tak se omlouvám, ale to jsem nezaregistrovala. Jmenuje se Hry pro maminky s dětmi od Jany Hanšpachové. Vydal Portál. Je přehledně rozdělená a plná jednoduchých her a říkanek. Mě se moc líbí. Doufám, že si nikdo po přečtení tohoto deníčku nezačne dělat starosti. Byl to jen výzkum.

Ještě se vrátím k těm tukům. Mě samotnou kdysi překvapilo, že jsou pro kojence a mladší batolata tak důležité.

RNDr. Fořt, CSc píše, že s postupem růstu se význam tuků ve výživě snižuje a od ukončených dvou let již není třeba o jejich vysokou konzumaci dbát. Počínaje třetím rokem má být jejich podíl oproti předešlým 50% již jen 30%. Všechny tuky navíc jsou zbytečné.
Mně při čtení těchto informací napadlo, jestli má Šimonek těch tuků dost a tak jsem hledala dál- jak už jsem párkrát psala MM je potravina vysokotučná, takže pokud se i nadále kojí tak v kombinaci s ostatními potravinami by ho měli mít děti dostatek. To samé platí u dětí které jsou na UM nebo na něj po roce přejdou. Ráda bych zde zdůraznila, že děti do tří let by měli vypít ½ litru mléka denně. MM nebo pokračovacího UM ve kterém je také dbáno ve složení na zvýšené množství tuku. Normální mléko, jak víme, není až do tří let doporučováno, ale na druhé straně není po 1 roce tvrdě zakázáno. V takovém případě se doporučuje dávku mléka za den pokrývat spíče jogurty a zakysanými výrobky a mléko používat jen na vaření. Já bych se ale přimlovala za to UM.

A ještě jedna věc- i přes to, že spolupracovali v tom dokumentu s pediatry, bohužel dávali i 5 měsíčním dětem v rámci testování jejich chutí i kaviár, citron, toust namazaný hořčicí a čokoládu. To se mi teda zá:,–(ně nelíbilo. Nevím jaké jsou v Anglii zvyky ve stravě kojenců, ale tohle mi přijde moc. Ani kdyby mi zaplatili jako asi těm rodičům, tak bych malýmu tohle nedala.

PS: I přes moje plánované zavedení masa až v jednom roce jsem jeden den vytáhla Šimonkovi z pusinky kočičí granulu. Nespolkl ji, ale ochutnal…

Hezký týden přejí

CIBULKA + ŠIMONEK (9m+ 19d)

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 18.05.05 09:58

Ha háááá! Prgáááááááááá! :))))))))). Jdu číst.

Karolinka

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 18.05.05 10:36

Druháááá.
To jsem teda nečekala, že vyjde deníček takhle brzo. Posílala jsem ho před hodinkou.

Právě dělám Šimonkovi poprvé jáhlovou kaši z instantních vloče, tak jsem zvědavá, co na to bude říkat. Doufám, že zase nebude objímat záchod…

CIBULKA

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 18.05.05 11:15

Nazdar baby,
tak jsme vcera oslavili 2lete vyroci nasi svatby. Ja jsem dostala krasnou slunecnici, cabajku a vyborny lednak neco jako magnum ale of family frost a byly tam fakt obrovsky kusy mandli a vyborna cokolada, holt on uz Risa vi, cim me nejvic potesi :-) Ja jsem mu nakonec koupila masazni olej. Tak jsme si vecer otevreli flasku vina a ja jsem se po 2 deci tak silene opila, ze bych klidne mohla tancovat na stole :-) Po tom dlouhem nepiti je pak pomer cena/vykon na vino fakt dost dobry :-) rikali jsme si, ze budeme kupovat same lepsi flasky, protoze nam staci jen trosicka. Pak jsme se nalozili do vany (ne, nemame vanu pro dva, proste jsme se tam nejak nacpali i s Risovyma 1,85 metru) ale kdyz jsme vylezli, zjistili jsme, ze vody tam bylo jak pro Betku, kdyz se koupe :-)
No pak jsem Risu namasirovala, ale na moje zada uz nedoslo..Betka to sice trochu komentovala, ale nastesti zase usnula.
Dneska rano nam taky dala darek, v noci se nekojila a rano vstala uz ve ctvrt na 6, ale ve ctvrt na 7 zase usnula a spala az do pul 9, coz se jeste nikdy nestalo, takze Risa zaspal do prace :-)

Ted valime na cvico a pak s holkama ze cvica do hospudky na zebra :-))) uz se moooc tesim.

SVRATKA - taky uz jsem premyslela nad jidelnickem (ja proste furt myslim na jidlo) a zacina se mi to pekne rysovat :-)) Grilovana zebra, grilovane ryby, grilovane steaky a nejaka ta zeleninka, no dam to do kupy a nmapisu, abyste mi napsali, jestli s tim souhlasite.

CIBULKA - teda to jsou veci, nektere mi teda pripadaji fakt divne, napriklad Betka se sice jeste koji, ale jinak ma denne jen 1 lzicku oleje do jidla a jinak ji furt jen zeleninu a ovoce(i to skoro ne), tak nevim, jestli ten tuk vychazi na 50% a taky trosku to o te velikosti mozku, prtooze prece na velikosti nezalezi (coz mi potvrdi vsichni panove :-))) ale spis prave na poctu synapsi, no ale to asi uvidime, az ti nasi brouckove vyrostou, muzes mi priste pujcit na sraziku tu kazetu? A teda kaviar bych Betce nedala ani za milion, ja ho totiz taky nemusim.

Jinak si vubec nic nepamatuju a letim na cvico
Mejte se krasne
Kacica + Betynka 9,5 mes.

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 18.05.05 12:19

Ahojte,
Cibulka, dennicek je skvely, ani nevies, aku si mi urobila radost! Nas Danko sa zatal a neje. Teda denne zje trosku kase (asi tak z 50ml mlieka, vcera na veceru spraskal 100ml, co sme Pavel a ja omdlievali) a nejake ovocie (max. 1/3 bananu a pod.). Uz sme na takmer spodnej hranici grafu vo vahe aj v dlzke. Strasne sa bojim, ze mi z toho ochorie, aj ked zatial je vsetko v pohode - je spokojny, napreduje ako ma, je vesely a usmiaty, len jednoducho nechce (alebo nema cas) jest. Tvoje slova Vaše děti jedí kolik potřebují. Kdyby potřebovali víc, dali by si. su ako balzam na moju utrapenu matersku dusu. Diky!!!!!!!
Tymto sa dostavam k Zuzane. Zuzi, pacia sa mi tvoje nazory na vyzivu, aj ked v niektorych veciach nie som tak striktna ako ty. Avsak, prisla na mna kriza, ako som uz pisala Danko zle papa. Musim povedat, ze je to situacia, kedy idu vsetky uzasne predsavzatia bokom a clovek sa aj na usi postavi, aby dieta jedlo a hlavne aby konecne pribralo a narastlo! Takze, ja, taky zastanca kojenia, som uz siahla po Nutrilone a kase robim z toho mliecka. Umele mlieko je totiz viac „priberacie“, ako dokazuje prax viacerych mamiciek. Aj v poradni mi doktorka vravela, ale mam okrem MM davat aj UM, aby mal Danko dostatok bielkovin a co ja viem coho este, lebo MM toho uz prenho nema dost. S tym sice nesuhlasim, podla mna MM ma pre dieta to najdokonalejsie zlozenie, ale samozrejme, ze cervik pochybnosti uz vrta… Tak isto s masom. Mozno, mas, Zuzi, pravdu, mozno je tam tych bielkovin vela, na druhej strane, ako vravim, aj na usi sa postavim, len aby jedol a pribral. Takze uz mu servirujem kuracinu a morcacinu, ale zje tak 3-4lyzicky a je koniec. To sa hadam ani nemusim bat davat mu to kazdy den.
No vyzalovala som sa, hned mi je o pol percenta lepsie ;o) Ak mate niektora hocijaky napad, ako toho mojho stubrika vykrmit, tak sem s niiiim. Prosiiiiiim!
PavlaHa a zinok v kremoch: ja neviem o ake vyskumy a udaje sa opiera doktorka, ale zinok sa nachadza vo vsetkych miminkovskych kremoch na opruzeniny. Aspon tu v Holandsku ma kazdy obchod s detskou kozmetikou aj „zinkzalf“, co je vlastne zinkova mast. Tak, a teraz sa v tom mame my vyznat, ze? ;o/
Anka - ten uvaz je skvely, ja mam 4m satku a v pohode to uviazem, co ma tesi. Dokonca si to vpredu na prsiach krizim, inak ma z toho trochu boleli ramena. A aj Daninko sa na zdvihacom manevri smeje ;o)))
Pecenie chleba - ja peciem podla tohto receptu [www.babetko.sk]. Chlebik je vyborny, len neviem ako to mam spravit, aby ten moj vytvor nemal 2cm hrubu korku ;o)))
Aaaa, Danko sa zobudil, bezim. Paaa!
schamka a nepapajuci Daninko (o 5 dni 10 mesiacov!!! 7740g a 71cm - bieda, bieda)

 
zagy
Stálice 95 příspěvků 18.05.05 12:29

Ahojky, tak se po hooodne dlouhe dobe zase hlasime. Nefungovalo nam pripojeni, ale snad uz je vse v poradku.
Minuly tyden jsme byly s Anezkou na sraziku, tak jsem aspon trosku v obraze, i kdyz nemam precteno aspon pet denicku. Pokusim se dohnat, i kdyz s tim nasim drakem nevim, nevim…

Anezka spinka venku v kocarku uz skoro dve hodiny, tak cekam, kdy budu muset bezet. Je trosku nastydla a fnukava, zrejme se tlaci ven i dalsi zoubky (zatim ma dva spodni) a hlavne nechce spinkat v noci. Zaznamenala jsem, ze neni v denicku sama, tak je to snad jen nejake spatne obdobi. Nejhorsi je tedy usinani, to vydrzi i hodinu vstavat s brekem a ja ji tu hodinu co tri minuty ukladam a chumlam do perinky. Navic nechce ani Lukase, tak bojujeme jen spolu. Zahodila dudlika, uznava ho uz jen jako hracku a dudlat ho uz vubec nechce. To usinani pricitam hlavne tomu. Tak snad se to casem zlepsi. Behem noci vstavam aspon 15× a kojim a kojim (no, spis si tak dudla moje prsa a rve, kdyz je schovam:-((( Jinak je to drak, ale to asi znate. Leze kam nema, vsechno hned do pusy (nejradsi papirky vseho druhu), otvira skrinky a vyhazuje veci, oslintava zrcadlo (nebo pusinkuje tu holcicku v nem?), tuli se k jedne z nasich kocek (ta druha si to neda libit) i k nam (je to proste maly tulen) a zacina pochodovat za vsim, co se da posunout (velke krabice, jidelni zidlicka…) Pro vsechna ziva zviratka +drevene kocicky, ktere se divaji dolu z polic (mame jich doma mraky, ale na jine nereaguje) ma jeden vyraz, a to „e“ a umi papapa, bumtarata (placa se smichem rucickama do stolu, zidle, kociciho zachodu…) a tuk tuk lzickami o sebe. Taky pozna telefon (na halo halo si ho da k uchu) a budik (ten zas na tiktak). (Mozna to je pro ni stejne, hodinky kazdopadne na tiktak neomylne strci do pusy:-))) Papani se trosku zlepsilo, i kdyz zadna slava to neni. Ne, ze by ji nechutnalo, ale poskakuje u toho, vsechno musi videt, chce tu lzicku „obsluhovat“ sama, matlat ruckama do misky a potom po sobe, mne, zidlicce… Uplne nejlip jedla na sraziku, vsechno skoncilo v pusince a musela jsem na obed dat i svacinovou presnidavku. Zrejme ji motivovali ostatni jedlici. A na pondelni devitimesicni prohlidce mela 7kg a dle sestricky 67cm (ja myslim o kousek vic), ale rozhodla se, ze se proste zmerit neda a kroutila se jako zizalka a kricela jako spravny lev, tak to asi nema zadnou hodnotu. Nejmensi jsme tedy predpokladam my, EVUCHO a KATIKU:-)

O Anezce je to snad vse a jeste jedna novinka od nas. Mame od 4.5. dve kuzlatka, kluky (trosku to u nas vyrovnalo holcici prevahu) a mne pribylo k domacim povinnostem jeste dojeni, protoze mrnousove vsechno nevypijou. Sarce se to nijak zvlast nelibi, tak se s ni musim trochu prat, ale snad si zvykne. Kdybyste mel nekdo zajem o kuzlatko, dejte vedet. Zatim moc netusime, co s nimi udelame.

DENICEK je moc zajimavy. Jen by me zajimalo, jestli rodice vsech testovanych deti meli IQ stejne nebo jak zarucili, ze je u deti ovlivnovano pouze vnejsimi faktory? Mne moje zubarka doporucila tesne po porodu jist, pokud plne kojim, minimalne 15 neloupanych nesolenych mandli denne, ze nekde cetla, ze to ma vliv na rozvoj inteligence u kojenecku. Mam mandle hrozne rada, takze jsem jich jedla urcite vic, ale zas ne tak pravidelne. (V tom mnozstvi to dost lezlo do penez a navic mi ujidal i Lukas:-))) Je pravda, ze mandle jsou dost tucne a hlavne obsahuji mastne kyseliny dulezite pro rozvoj mozku. (Hledala jsem to i podrobneji, ale mne ted vsechno tak rychle z te hlavy vypadne…)

CIBULKO gratulujeme k prvnim kruckum!

ZUZANO omlouvam se za ty dotazy na sraziku, dodatecne jsem procetla denicek a temer vse tam nasla. Celou tu dobu, co jsem se nedostala na net jsem hrozne resila, co male dat a naopak nedat, kdyz jsem to nemohla konzultovat. Jen mi jeste prosim vysvetli Tvuj nazor na ten spenat od Hippu. Ja jsem tam nakonec volala a oni rikali, ze tam mleko je, ale to jejich kojenecke a stejne tak smetana v nejake upravene forme. Tak nevim. Nezda se Ti to kvuli bilkovinne zatezi, moznosti alergie nebo jeste kvuli necemu jinemu? Tvuj nazor me zajima, protoze toho mas opravdu hodne nastudovaneho a logicky serazeneho. Dekuju

HROMIX prosim Te, rikala jsi na sraziku, ze varis jidlo na dva dny. Jak to delas s uchovavanim a ohrivanim, mela jsem pocit, ze se to mrnousum ohrivat nema, tak varim kazdy den, ale nekdy by se mi hodilo mit to uz hotove. A ten Tvuj pribeh me urcite zajima a jako stezovani mi to nepripada, tak pokud mas chut, urcite ho posli.

FLUOR tak ja tabletky nedavam a zatim davat nebudu. Ptala jsem se moji zubarky, ktera dela i deti a my mame v rodine vsichni fluorozu (bile skvrny na zubech z predavkovani fluorem, psala to i Anka). Zatim varim z Dobre vody a cistime zoubky 1× denne nebo i za dva dny detskym Elmexem. Potom podle toho, jak zoubky vypadaji, rozhodne dal zubarka. A cisteni plenou urcite staci, ptala jsem se na to, jde o sundani takoveho toho povlaku ze zoubku. Nekdo doporucuje i vatove steticky. Takze myslim plati, ze zalezi spis na rodinne dispozici a zubari, Moje detska mi tabletky dat chtela, ale kdyz jsem ji to rikala, rozhodla se je zatim nedavat.

KAROLINKO tak na zoubky mame ten Elmex a kartacek (tusim) Mamm a sudlame spolecne 2× denne, vecer nekdy s tou pastou. A na vlasky mam z lekarny detsky sampon Sebamed, dela se i Altermed a oba jsou prima a vhodne i pro alergiky.

Tak zatim od nas vse, pokusim se nejak dohnat ten zanedbany mesic. Ve Francii bylo fajn a pokud chcete, mohla bych o nasem vyletu napsat nejaky dalsi denicek. Treba by se pred prazdninami par cestovacich zkusenosti hodilo…

Mejte se krasne

Veronika a Anezka (dnes 9 mesicu)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 18.05.05 13:47

Ahoj mamky,

dnes jsem slaměná vdova a tak se tu placatím ode zdi ke zdi a do teď jsem nepřišla na to, jak s tím dnem naložit. Ve čtyři má přijít hlídací kamarádka a vezme Elišku ven. Ještě včera večer jsem myslela, že to využuju k tomu gruntování, ale mě se vám dneska vůbec nic nechce. Tak si asi jednou vezmu knížku a budu si číst. Mám tu z knihovny pět knížek od Matějčka, protože toho chci co nejvíc načíst o výchově. Koneckonců - už je čas začít :).
Musím si taky vylít srdíčko. Když jsem otvírala internet (máme jako hlavní stránku Seznam), padly mi oči na jeden titulek ze zpráv o tom, co se stalo jedné mamince a miminku na Českolipsku. Já to tady asi radši ani nebudu psát, abych vám nezpůsobila, tak jako sobě, takovej smutek. Ještě teď z toho nejsem vzpamatovaná. Radši bych to nikdy nečetla. Já už fakt nemůžu číst ani sledovat zprávy. Ale konec smutnění…
S Eliškou je dnes docela prča :). Částečně se po mně plazí, jako psí víno a tulí se, při tom má ale snahu mě pokousat :). A hrozně jí baví, když jí jako papám ručičky a vsunu si je mezi zuby. To se směje až škytá.

Deníček - Je moc zajímavý. Občas přemýšlím, jak na tom Eliška s tou myslivnou asi bude. Trochu jsi mě nahlodala s tím Mozartem. Asi ho občas pustim. (Minimálně kvůli své kojodemenci :).

Kačica - Tak to podle tvého popisu vypadá, že to byla opravdová romantika. Skoro jsem ti záviděla. U nás je v tomto ohledu dost problém s časem. A taky, když se mi chce, tak to většinou není vhodná doba (přes den). A když Eli večer usne, bývám grogy.
Ale co jsem ti určitě záviděla, je to víno. Až přestanu kojit, tak se asi pěkně zlískám (deckou šampusu) :)))).

Schamka - Nevím, jestli tě to povzbudí, ale Eliška taky skoro nejí. Občas má záchvat a sní toho víc, ale to bylo za ty tři měsíce asi jen pětkrát. Já optimistka jsem jí už dávala tři jídla denně a teď jsme na jednom chudičkém obědě (který mimochodem dnes ani nedojedla). Na kontrolu váhy jdeme až za 14 dní, tak se zatím nemám proč nervovat, ale pochopiteně mi to trochu strosti dělá. Už by ta moje holka pomalu měla začít dlabat.
Nemáš nějaké zpávy o Mišce (Konkince)?

Veronika - Tak jsem zírala, co už Anežka všechno umí. Tak přemýšlím, jestli se příště - já ostuda - nebudu raději místo sepisování deníčku o hraní a rozvoji miminek, miminku věnovat :).
A ty cestovatelské zkušenosti mě určitě zajímají.

To je zatím vše. Ale určitě tu dnes budu celej den vysedávat :).

Karolinka a Eliška (9m + 16d)

 
Evucha
Kecalka 288 příspěvků 18.05.05 13:48

Schamka,
ani nevis, jak moc jsi me potesila. Muj Matylda, ktery je zhruba stejne stary jako Dani, taky neji a vazi jeste o neco min, nez Daninko. Mozna si postrehla me nekolikere postezovani si v minulych deniccich. Tedka zacal trochu lepe jist ovoce a vecerni kasi, ale zelenina, to nehrozi…
Jsou chvile, kdy jsem z toho zoufala a kdy pochybuju, jestli ma vse, co potrebuje, ale vetsinou se mi zda, ze je v pohode, motoricky i psychicky je na tom dobre, tak mu snad nic neschazi. Cha, ja uz jsem kdysi rikala, ze jsou si Dany a Matylda podobni - tak jsem rada, ze jste nas v tom nenechali :-)
Tak se budeme vzajemne utesovat, jo?
Evucha&Matylda

 
Kristy
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 18.05.05 13:59

Ahojky,
dneska nám v plavání konečně dali fotky z focení pod vodou, tak to pak zkusím poslat, včera mi fotky posílat nešly. Je to fakt bomba, jen se tam ta naše modelka mohla trošku víc usmívat;-) Na jedné vypadá zcela rozladěně.

KAČICO - teda koukám že jste výročí oslavili fakt moc hezky! A máš docela šikovné dítě když ví, že vám má taky dát dáreček a hezky spát;-)

SCHAMKO - docela chápu že tě to trápí, ale snad fakt jak píše Cibulka, jí kolik potřebuje! Tak doufám že se ti brzo hezky rozjí, aby ses nemusela trápit!

ZAGY - teda taky máš doma malého závisláčka na „mlíkárnách“, to je fakt radost, i když teda vstávám „jen“ 5 a ne 15! Ale určitě je to jednou přejde.

Tak se mějte moc krásně, zdraví Kristy a Danuška (dnes 9 měsíců!)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 18.05.05 15:26

Ahoj.

Šimonek dostal ty jáhly a tak otevíral pusinku, že jsem se bála, aby si nevykloubil panty. Pak byl hodně ukňouranéj a teď usnul, tak snad něco stihnu napsat.

Chci podotknout, že každou novou informaci vítám a samozřejmě i každou opravu či nesouhlas. Nikdo nejsme dokonalý a já taky ne a nerada bych třeba nevědomky dávala malýmu něco nevhodného a tak. Takže se neostýchejte mi klidně napsat něco jako: Hele, ty Cibule, co to tomu tvýmu Šimonkovi dáváš, co to sním provádíš? Chichi.

KAČICA- tak já myslím, že na velikosti mozku opravdu záleží. Teď jsem to hledala po všech čertech a jediné, co jsem našla v učebnici neurologie je, že při narození máme asi 30 miliard neuronů. To znamená při narození v termínu, ale třeba v tom 25tt jako ta holčička ? Hledala jsem, jak dlouho před porodem už jich má dítě ten konečný počet, ale nic jsem nenašla. Třeba pomůže PETIT. Pokud by jsme braly, že měla ta holčička mozek menší, pak na velikosti záležet může. Ale ti rodiče s ní dělali všechno možné, aby ji podněcovali.
Tuky v jídle- Nevím kolikrát kojíš za den, ale pokud bych já kojila dejme tomu 2-3, tak bych přdala to UM, protože si počítám na jedno kojení tak + - 150ml. To jsem kdysi zjistila při vážení, že asi tolik vypije. A tak bych se držela toho půl litru za den, ale to je množství vhodné až po roce, teď je to určitě víc. Jinak těch 50% je množství, které by optimálně měli dostat a ne které dostanou pokud na to nemyslíme. Já vím, teď asi někdo namítne, že to dítě třeba žádný mlíko nechce (je tady nějaký takový?). No, když nechce, tak nechce, hlady dobrovolně neumře. Ale důležitý si myslím je nabízet, aby vůbec mělo tu možnost.
A pro informaci:
Obsah tuku v % jen pro představu: (ABC zdravé výživy- Pavel Ztratil)
plnotučné mléko 3,3-3,5
zakysané ml. výr. 0,5-3,6
tvrdý sýr 25-32
tvarohové sýry 17-27
kuře, krůta 1-3
maso 4-42
těstoviny 2-5
chleba do1
Dále- obilniny obsahují velké množství mastných kyselin, podívej se na jogurt Vitalinea- obsah tuku je v balení tuším jsem to počítala asi necelých 6g, to taky není málo, ve žloutku je taky hodně tuku. Když se na to člověk podívá takhle, tak ono se to i naskládá. A ještě pro zajímavost- cholesterol si tělo dokáže vytvořit samo.

Mimochodem, jsem si vzpomněla na tu přednášku o příkrmech na které jsi tuším taky byla, ale v jiném termínu. Ta Dr. říkala v souvislosti s těmi tuky to samé- jsou nezbytně nutné ve větším množství pro vývoj mozku a taky o tom půl litru mlíka za den.

Teď jsem si ještě jednou četla tvůj komentář a jestli kojíš víckrát, tak si myslím, že tuku dostane dost. Ikdyž jak se říká, že MM má tolik a tolik tuku, tak si myslím, že je to přece jenom trošku individuální. Moje některé kamarádky na odstříkaném MM měli sotva milimetrový potah smetany zatímco já třeba 2-2,5 cm ( ve stejném období od porodu).

Jo a včera bylo v Sama doma i téma vegetariánství u dětí a ta paní, která tam o tom mluvila před několika týdny mluvila i o stravě dětí po 1 roce a taky říkala, že v tom druhém roku se má postupně snižovat množství tuku ve stravě a místo toho přidávat bílkoviny a sacharidy. Její jméno jsem si bohužel nezapamatovala, ale bývá tam častěji.
Já to tady sice píšu jako pro tebe, ale jsou to samozřejmě informace obecně pro všechny.

Ten dokument máme na DVD disku, ale manžel to na tu VHS přehraje a tuším, že to chtěla půjčit i Milena. Je toho ale celkem 9 hod. Chceš jen tento díl, nebo všechny?

ZAGY - je tam např. jeden chlapeček jehož tatínek má velmi nízké IQ a maminka je na tom docela dobře, ale byla v dětsví velmi zanedbávaná a to se na ní velmi podepsalo. Je to spíš taková hodně sociálně slabší rodina (např. ta matka není schopna udržet aspoň trochu pořádek v bytě a mají tam nastláno až do 1m nepořádku). Ale na druhé straně si ta matka uvědomuje, že je nutné se tomu dítěti věnovat, aby nedopadlo jako ona a cíleně se mu věnuje a v těch dětských testech IQ ten kluk dopadl docela dobře i přes to, že geneticky měl poloviční šanci být hodně hloupý. Ten tatínek se nenaučil ani číst atd. Ty děti jsou geneticky vybaveny různě, ale křižmo je porovnávají. Doufám, že je to srozumitelné. Stejné základy, ale jiné podmínky. Kromě těchto dětí se opírají i o jiné výzkumy.

A ještě k deníčku- s tou hudbou to teda u Šimonka funguje. Hodně poslouchám francouzský šansony a hlavně Edit Piaf. Poslouchala jsem ji i v těhu, ale teď po porodu si ji pouštím většinou jen do sluchátek. A viděli jste tu reklamu na Delisu, jak si tam tu ženskou vezme čert? Tak tu písničku k tomu zpívá právě Piaf a Šimonek je vždycky hotovej, když tu reklamu dávají. Rozzáří se a je celej natěšenej a skáče kolem televize. Tak jsem mu to zkusila pustit na CD a ta samá reakce. Prostě to fakt poznal.

No, nic frčím na kalanetiku.

CIBULKA

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 18.05.05 20:53

Ahojky.

Tak denicek je fakt zajimavy. ALe ja zjistila, jak jsem lina. Jeste pred tehu jsem mela predsevzeti, jak budu poustet mmiminku hudbu do briska a pak… no asi jsem mela jine starosti…
Jinak jsem dnes neodolala a opet koupila ANicce v sekaci saticky, aby mela neco extra na vitani obcanku :-). Ja do toho sekace nesim chodit! Doma mame nakoupeny i saticky na zimu!!! :-) ALe nekupte to , kdyz je to krasny a za priznivy ceny!!! :-)))))

Jeee, co ja to jeste chtela napsat? Uz vim. O svem zdeseni, ze kamosky na plavani davaji svym detem jednou tydne tucny tvaroh a k tomu asi dvakrat tydne pribinaka. Jejich deti jsou o necely mesic mladsi nez Anie a tak jsem zirala. ALe jeste vic jsem zirala, kdyz mi rekly, ze jim to doporucil pediatr!!!!!!!!!! No, muj nazor je, ze ten doktor by mel vratit diplom. Bud je uplny ignorat, nebo je jeste uplnejsi ignorant :-) (to byl pokus o zlehceni, nebot me to fakt rozcililo). Jeste ze se holky mame a ze osveta u nas v denicku je co k cemu.

Jinak teda s vasim dovolenim (nikdo neprotestoval) uverenim tu svou story tady mezi komentari (aspon se to tak trochu ztrati v houfu dalsich prispevku) a nebudu nechtene zahlcovat mail…

Tak zatim pa

Hromix a Anie (8 a pul mesice)

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 18.05.05 21:15

Dobrý večer vespolek,

Tak dneska byl nestandartní den. Ráno o půl deváté jsem předala Zuzku Jardovi, ten s ní šel do práce a hlídal ji do půl druhé, kdy jsem se vrátila ze školení. To bylo poprvé co byla Zuzka takhle dlouho ode mě (u nás kojících to moc nejde,že?). Pak jsme si dali obídek a jela jsem na třetí cvičení, které se však konalo už o půl druhé:o)))) (u nás kojících ten mozek taky moc nejde,že?))) Minulý týden nám to „teta" říkala, ale já prospě zapomněla…
Tak jsme jeli domů, Zuzka si dala ovocnou přesnídávku a usnula na hodinu a třičtvrtě. Potom jsem jí udělala kaši (měla toho dneska fakt moc, protože jsem dělala z UM a kukuřičné,pohankové a rýžové kaše ze zdravé výživy a nějak jsem neodhadla konzistenci a musela jsem to rozředit ještě mlíkem. Obvykle dělám Milupu, ale zapomněla jsem ji koupit, tak jsem to zkušila takhle a myslela jsem, že zbyde i pro Jardu - má ji rád - a ona to „sežrala" všechno!!! Bylo toho cca 30 dkg. Já myslela, že jí bude Jarda u krmení ujídat, ale „když ona pořád papala". Pak měla tak nafouklý bříško, že by měla být najezená až do rána, ale jak jí znám tak o půlnoci bude chtít zase ceckovat!
Asi se odpo trošku přespala, protože ještě čumákuje a nechce spinkat, tak jsem ji zkusila dát Jardovi, který se dívá na fotbal, aby ji uspal, protože mě se už po půl hodině uspávání nechce. Tak jsem zvědavá! Obvykle uspávám já (jen když nejsem doma tak Jarda), tak uvidíme jestli bude úspěšný. Ale jsem v jiném pokoji, takže mě nevidí, tak to třeba klapne.
Jinak dneska jsme si vyzvedli fotky a jsou úúúúžasný! Třídila jsem je, které dáme rodině a taky se mi nechce žádnou dávat pryč! Ona je na všech tak krásně!!

Cibulka - to je super deníček. Já na se na srazíku zapoměla zeptat na tu kazetu, ale tys to určitě neměla, protože to ještě nemáš na VHS,že? Jinak jsem přemýšlela, jestli má Zuzka dostatek tuku:o))) Mozarta neposlouchám, i když není špatný. V těhu jsem slyšela, jak je prospěšný, ale prostě to není šálek mého čaje, tak se mi to nechce poslouchat. Jinak jsem na tu kazetu moc zvědavá. Jsem ráda, že na mě myslíš!

Kačica - vidím, že přípravu jídla na Svratku bereš zodpovědně! Když tě tam budeme mít, asi hlady neumřem:o)))) Ptala jsem se na ten gril, ale ten pán, co to má na starosti má dovolenou, a Jarda ho nechce otravovat, tak až v pondělí. Ale na 80 % si myslím, že tam je. A co cyklohelmička - líbila se Ríšovi?

Schamka, Evucha - vidím, že máte opačné problémy. Já zas řeším, co dělat když chce ráno dva jogurty, jestli jí holt dát jen jeden a basta atd. aby nebyla tlusťoch apod. Když ale vidím Matýska, tak si fakt myslím, že kdyby fakt chtěl jíst víc, tak by si dal! Prostě mu stačí míň. Vždyť je moc šikovný a až bude potřebovat, tak si dá. Počkejte v pubertě - přijdou domů - sní ledičku - a vy budete vzpomínat, jak nechtěli jako prcci jíst!!!!

Kristy - co bys chtěla, aby se Danuška ještě pod vodou usmívala??? Dělám si srandu. Já když Zuzku vidím, jak se tváří vyděšeně s očičkama otevřenýma a diví se, proč ji ta matka topí:o)))) Teď máme v plavání nabídku na točení pod vodou - 3 minuty za pětistovku, tak asi půjdem do toho. Na focení jsem zatím žádnou nabídku nezaregistrovala. Tak snad časem.

No nic princeznička stále nespí, tak jdu pomáhat s uspáváním.
Pa Milena a Zuzanka

 
Anonymní  18.05.05 21:23

Ahojda,

je tu nějak mrtvo, na to jak bylo dneska venku hnusně. No my jsme samozřejmě svoje 3 hoďky dopoledne absolvovali, pro Pepina je to už nezbytnost. A já mám aspoň trochu pohybu, když už necvičím.

Zagy - ten špenát ti nedá spát, viď? Nechtěla jsem tě znervózňovat. Co se týče složení, tak pokud dali kojenecké mléko, měli to tam napsat, že jo, nicméně budeme jim věřit, pak je to OK. Co se týče té smetany, podle mě je to prostě potravina, která nepatří do jídelníčku kojence ani batolete, především kvůli tomu, že obsahuje moc živočišného tuku a jinak je to vlastně prázná potravina. Ovšem největší riziko vidím v možnosti intolerance kravské bílkoviny. ALE: v tom špenátu bude té smetany opravdu minimální množství což je na druhou stranu nejlepší způsob, jak reakci Anežky na neupravené kravské mléko, potažmo smetanu, zjistit (i když já bych to zkoušela až později a ne smetanou :-)). Pokud jí tedy nevadí a tolik jí chutná, neměl by to být problém. Dokonce jsem už narazila i na doporučení podávat do kojeneckých zeleninových příkrmů olivový olej nebo pár kapek smetany, takže existují i autoři, kteří to vyloženě doporučují.

Schamko - věř mi, že vím, jak se cítíš. Ema byla podobný týpek jako Daneček. V roce vážila 8,3 kilo, což jistě uznáš, není zrovna moc :-). Už ke kojení se stavěla velmi vlažně, kdybych každé 3-4 hodiny nevytáhla prso a nepřiložila ji, asi by se sama nepřihlásila. Protože byla zvědavá jako opice, příkrmy sice od začátku s radostí ochutnala, ovšem snědla vždy maximálně tři lžičky a stačilo. Nechci tě strašit, ale v batolecím věku, když zjistila, že ona je ona a já jsem někdo jiný a ona může říkat NE, když já chci ANO, to bylo ještě mnohonásobně horší. (Malá útěcha - někdo mi říkal, že batolecí vzdor bývá mnohem horší u holčiček, věř tomu, jestli chceš :-)). Byly dny, kdy snědla půlku jablka a vypila jednu flašku mlíka. Dodnes má dny, kdy mi učitelka ve školce hlásí, že se jídla ani nedotkla (u nás se vždy ptají, zda se mají pokusit do dítěte něco nacpat nebo pouze nabídnout a nenutit a řídí se pokyny rodičů, já jsem jednou pro vždy hned na začátku řekla nenutit, protože na Emu by to mělo opačný účinek), doma si odpoledne dá kousek okurky a do večeře ďobne, nechá ji a jde v klidu spát. Vím, že zvlášť u miminka je to šíleně znervózňující. Dnes už bych tak nervózní nebyla, vím, že dítě vyroste tak jako tak, ovšem druhé dítě už mám jiné… tak to bývá. Být tebou, řídím se především instinktem, jako matka (a ne jen tak nějaká, to my tady už víme!!!) zcela bezpečně poznáš, jestli Dankovi něco schází. Jak už bylo mnohokrát řečeno, děti jsou předurčeny k tomu, aby přežily i za neuvěřitelných podmínek. Přesto je pár způsobů, jak se uklidnit: především sleduj křivku růstu, nejde o to, kolik teď Danko měří a váží a kolik měří a váží jiné děti, ale jak jdou obě křivky nahoru, zda rovnoměrně a souvisle. Pokud ano, je to OK. Druhý ukazatel je jeho čilost a psychická pohoda - píšeš, že je OK. A za třetí - mysli na mléko, pro dítě to není nápoj, ale potravina, a to poměrně vydatná. Píšeš, že jsi na:,–(ila UM, to je jak známo ještě o dost vydatnější než MM. Takže shrnuto a podrtženo - myslím, že jsi udělala maximum a Daninko je naprosto v pořádku. Počkej, ještě před ním budeš jídlo v pubertě schovávat! A ještě jeden tip - děti o mnoho víc baví, když se mohou krmit samy, takže zkus dávat co nejvíce jídla do ruky (nevím, jak jste na tom se zubama a co už Dan dokáže rozkousat, tady u nás jsou velice populární kukuřičné křupky, které se rozpustí prakticky ihned po vložení do pusinky). A pokud by ses obávala o dostatek vitamínů, můžeš mu dávat Multitabs, pokud jsou k dostání v Holandsku. Jsou speciálně pro miminka a je to vlastně multivitamin, pak bys měla jistotu. A ještě jedna věc: vím, jak tě to teď trápí, ale chtěla bych tě zkusit ovlivnit v tom, abys přece jen Daninkovi nedávala cokoliv, hlavně že to sní. Je tisíckrát jednodušší naučit dítě na zdravé a pro něj vhodné věci a teprve s příchodem do dětského kolektivu řešit různé pamlsky, tedy vysvětlovat co je a není zdravé, což víceméně jde s tříletým dítětem, ale s ročním těžko, než odpírat později milované leč nezdravé laskominy. Myslím na vás a držím palce.

Cibulko - deníček je moc zajímavý. Přesně jako tebe mě napadlo, jak se to všechno zkoumá. Už mě to napadlo dřív, třeba když jsem si přečetla, že novorozenci se začnou usmívat, i když jim to nikdo neukazuje, protože jsou naprogramováni tak, aby se chovali co nejzranitelněji a nejroztomileji, aby se o ně všichni kolem co nejvíc starali. Z toho mi šel mráz po zádech, protože to mohli zjistit jedině tak, že se na některé novorozence prostě nikdo neusmíval. Hrůza! Tyhle věděcké objevy bych si radši nechala ujít. Jinak co se týče výživových zvyklostí v Anglii, pravděpodobnoě jsou strašné. Nevím, jestli máš knuhu Penelope Leach Dítě a já, ale tam jsou úžasné perly. Kupříkladu v kapitole 6 měsíců až jeden rok, píše o váhových přírůstcích, že dozajista budou větší, když dítě bude celý týden večeřet pečený sýrový krém. Nebo u kojících matek doporuček hodně pít větou: Když není čas na čaj nebo kávu, napijte se alespoň vody. Bez komentáře.
Jinak určitě souhlasím s tím, že čím víc se dítěti věnuješ, především v prvních třech letech, tím toho později víc umí a dosáhne. Možná naivně ale nesouhlasím s tím o dalších dětech, které jsou na tom hůř a hůř, myslím, že to záleží na rodičích. A ještě jedna poznámka - Emu mnoho lidí, např. učitelka ve školce, náš známý - speciální pedagog a dětský psycholog ad., označili za nadprůměrně nadané dítě (čte od 4 let, umí psát tiskace i psace, má velkou paměť a slovní zásobu, dokáže mluvit s dospělými na mnoho témat a velmi souvisle), nedávno tu byla kamarádka, kterou jsem několik let neviděla, takže Emu neznala a ta z ní byla úplně unešená a říkala mi, že už dávno měla být v nějaké škole pro geniální děti atd. Jenže, každý líc má svůj rub a já vím, že je zřejmě opravdu velmi inteligentní, ale má velké mezery jinde: je neskutečně roztržitá, nesoustředěná, svéhlavá, spoustě lidem velmi nesedne a když je to oboustrané, je to opravdu k nesnesení (moooooc se obávám, jakou dostaneme paní učitelku v 1. třídě) a je taky dost sebestředná, což doufám aspoň trochu napraví Pepino, nebo se o to aspoň už pokouší :-). Na jednu stranu velká ranařka a sebevědomí samo, na druhou citlivka a maminčina holčička. Takže poměrně složitá povaha. Tím románem chci říct, že nic není černé nebo bílé a žádné výzkumy neplatí na 100%.

Howgh. Mějte se krásně!

Zuzana a Pepi (9 měsíců a 13 dní)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 18.05.05 21:34

Muj pribeh…

Tak jak uz jsem nekolikrat predeslala, nadesel pomalu cas, abych se vypsala z meho „zivotniho“ pribehu. No, vlastne na nem az tolik zvlastniho neni, "jen” to, ze to odskalala i moje Anie tim, ze ted nema doma tatu…
Vezmu to asi trochu obsirneji, i kdyz stejne to budou jen utrzky…

Me tehotenstvi bylo rozhodne chtene z obou stran a ja si vzdy myslela, ze jsem nasla toho praveho. Vsak jsem na nej cekala dost dlouho, az do svych 27 let. Vlastne jsem ho mela znat z gymplu, ale ja si ho vubec nepamatovala. Ale tak nejak jsem se nebala ani ponekud rychleho spolubydleni a zalozeni rodiny, nebot jsem aspon vedela, ze to nebude nejaky uchyl… Vzdyt mame spolecne zname a tak…
To, ze jsem tehotna jsem zjistila den pred Silvestrem. A tak nejak jsem cekala, ze ho muj pritel stravi se mnou, v takovem tom opojnem duchu, vzdyt prece budeme rodina!!! Mne nebylo moc dobre a tak jsem rozhodne na zadnou oslavu nemela chut a navic jsem to po jednom potratu nechtela riskovat a chtela jsem byt doma v klidu. Ale muj drahousek se nechtel vzdat oslavy s kamarady a tak me klidne nechal na Silvestra samotnou. Silvestr nijak zvlast neprozivam, ale tehda se me dotklo, ze to neciti stejne jako ja… ale nejak jsem to nakonec prezila a snazila se myslet na to, ze vse bude jine…
Bohuzel, kazdy mame nejake ty negativni vlastnosti. Muj partner mel tu, ze jeho jediny „poradny” konicek bylo chodit do hospody s kamarady. O to by tak ani neslo, zas tak casto do hospody nechodil. I kdyz tuto zabavu zrovna nechapu, snazila jsem se to tolerovat, ale to, ze se drahy ani neobtezoval mi dat vedet, ze nekam jde, abych i ja si mohla udelat svuj program me stvalo. A zaroven ani nedokazal drzet slovo, kdyz treba rekl, ze bude doma do jedenacti vecer. Proste na me kaslal, ani za zavolani jsem mu nestala a vetsinou dorazil az k ranu, tak kolem pate. Ma kamaradka mi moudre poradila, ze bud se s tim smirim a nebo se tim nesmyslne budu trapit porad. No, ja zkousela alespon zmirnit nelibe chovani pritele tim, ze jsem ho nutila mi oznamovat vcas, ze se nekam chysta a zaroven dodrzovat slovo, co se navratu domu tyce. Proste jsem „jen“ chtela mit pocit, ze se mnou pocita jako s partnerkou - ne ze bych ho chtela omezovat. Uspesnost meho napravovani byla tak 30%, ale aspon neco - i kdyz ve zbylych pripadech jsem trpela. Ale o tom muj pribeh neni. Jen jsem chtela nastinit chod nasi domacnosti :-).
Po Silvestru se partner choval pomerne mile a starostlive, proste tak, jak jsem ho „znala” a jak jsem to ocekavala. Hodne mi pomahal s uklidem, i s peci o kocky, jen jedna vec me mrzela - a to jeho nezajem o me brisko. Pry dokud se to nenarodi, tak to neexistuje a nedokaze se vcitit do role otce. Brzy me prestalo bavit neustale se doprosovat pohlazeni briska a i vzhledem k mym zdravotnim problemum v tehotennstvi to bylo s nasim milovanim slabe - i kdyz mohlo to byt jeste slabsi :-).
Bohuzel jsem se jednou ciste nahodou dozvedela (kdyz jsem se zajimala o to, kde vzal partner penize na novy notebook, kdyz jsem pritom mela rodinne finance na starosti vlastne ja) a bohuzel z nej vypadlo, ze mu jeden znamy poradil, aby hral na hracim automatu, kde uz lidi prosazeli "majlant” a ze uz kazdou chvili musi nekdo dostat z automatu spoustu penez. No, muj drahy se zjevne nenechal dlouho premlouvat a hral a hral a prinesl domu neco pres 20 tisic. A vubec mi to nerekl. Vedel proc :-), bal se me reakce. Tusil, ze ja takovyto druh vydelku odsuzuju. Nicmene jsme si o tom v klidu popovidali a uklidnilo me, ze neco takoveho nehodla opakovat, ze vi, ze to bylo stesti atd.
Nicmene presne na Velikonoce jsem se dozvedela hroznou zpravu. Byla jsem sama u rodicu (jedna z mych cest za uklidnenim) a pritel mi tehdy do telefonu naznacil, ze ma problemy. Snazila jsem se byt dokonalou partnerkou a donutila ho, aby se sveril, ze bych mu rada byla oporou. Ale ejhle, vypadlo z nej, ze hral hazardni hry (rulettu) a prohral na nich asi 12 tisic. Pamatuju, jak se ve mne uplne vsechno sevrelo a ja se jen bala, abych nepotratila. Fakt hroznej pocit. Nicmene jsem mu drsne rekla, at si to vyresi sam, kdyz je tak hloupej. Kde vzal penize na splaceni dluhu nevim…Bohuzel doslo k tomu, ze prohral zproneverene penize. V praci inkasuje v cash a to odevzdavaji az druhy den - tudiz dost casu na to, nejak s penezma zatocit… Opet padl slib, ze vi, ze byl blbej a ze to bylo naposled…
Ale nebylo, jak asi spravne tusite. O par tydnu pozdeji se situace opakovala, ale s tim, ze tentokrat chtel pritel po mne pujcit penize, a to 15 tisic. Zacala jsem ho strasit, ze takhle to nejde a ze to reknu jeho rodicum atd., coz opet skoncilo mym mlceni a sliby, ze to bylo naposled a ze penize mi vrati… A tak jsem sve uspory na vybavicku a pro strycka Prihodu tencila… (byly to me soukrome uspory z minulosti)…
Ale pak u nas nastalo "do tretice”, v nasem pripade "vseho zleho”. Pritel se choval mimoradne cely vikend velmi pozorne, konecne jsem si rikala, ze pochopil, ze vuci me musi byt citlivy a pozorny, az najednou se me predstavy rozplynuly, kdyz po krasnem vikendu prislo v nedeli vecer rozcarovani ve forme dalsi zadosti o penize, tentokrat o 40 tisic. Myslela jsem, ze potratim. Nekecam, tak moc se ve me vsechno sevrelo, udelal se mi spatne a skoro jsem se zblaznila… Uvedomte si prosim, ze v te dobe jsem sveho pritele jeste milovala a teprve tehdy jsem pochopila, jak je mozne, ze nektere zenske si nechaji libit od chlapa i fyzicke nasili… proste porad doufaji, miluji, … atd. Tentokrat jsem se vsak rozhodla byt tvrda. Rekla jsem, ze penize mu pujcim jen za urcitych podminek. Za prve pojedeme k nejakemu specialistovi ohledne jeho zavislosti na hazardu a ze musi chodit na terapie, za druhe to proste reknu i jeho rodicum, aby mel vetsi motivaci nic takoveho uz neprovest (i kdyz mi jich bylo lito) a pak jsem taky pozadovala, aby zmenil zamestnani tak, aby proste nemohl inkasovat zadne cash. Plus par dalsich veci ohledne splaceni, zaruk za me penize,… To byla chvile, kdyz jsem se se svym problemem sverila otci a radila se s nim, nebo spis jsem se asi jen potrebovala vypovidat. Nebot pritel me vzdy uprosil, at o tom nikomu nerikam… dobre vedel, ze se ma za co stydet…
Cele to obdobi jsem nastesti mela sveho homeopata, ktery mi myslim pomahal prekonat ony strasne psychicke stavy a opravdu si myslim, ze jsem nepotratila jen diky nemu. Nicmene treti zadost o pujcku skoncila u me bolestmi v podbrisku a ja na tyden v nemocnici, jelikoz jsem se predcasne zacala otvirat (behem 5 dnu se mi zkratil cipek na polovinu a otevrela jsem se na 1 prst). Bylo mi jasne, ze to mam ze stresu…
A pak uz me nas vztah znervoznoval kvuli asi i malickostem, nebot predchozi deni me proste nejak vyvedlo asi z miry vic, nez jsem snesla. Zacalo mi vadit, ze partner nektere ze svych slibu nedodrzel, asi se da rict, ze jsem byla vysazena na vse, co udelal jinak nez dle mych predstav a tak se pomalu zacala vytracet laska z me strany. Az jsem nakonec zjisitla, ze me spolecne bydleni s nim velmi stresuje a ze bych byla rada do porodu v klidu. Sama jsem netusila, ze uz se s nim dohromady nedam, ale jakmile se odstehoval, ucitila jsem takovou ulevu a pocit volnosti a vlnu optimismu, ze mi to pomalu zacalo dochazet. Ale kvuli Anie jsem nic nechtela uzavirat a chtela jsem pockat az jak a co bude po porodu.
Jakmile se Anicka narodila, tak se bohuzel v mych citech nic nezmenilo a citila jsem, ze priteli asi odpustit nedokazu a uz mu nemohu verit. Ale preci jen jsem doufala, ze bych se mohla do nej znovu zamilovat, kdyby nejakym zpusobem zacal byt super tatkou a tim by asi obmekcil me srdicko. Ale on byl naopak urazeny, ze jsem si ho hned nenastehovala zpet k sobe po porodu a dokonce mi vyhrozoval (tyden po porodu!!!), ze jestli se takhle budu chovat dal, ze bych mohla o Anicku prijit. A to byla pro me takova rana, ze jsem si uvedomila, ze takovyho chlapa - nebo spis ubozaka, co mi dokaze jen vyhrozovat - uz nechci!!!!! Myslim, ze ten stres z jeho vyhrozovani mi zpusobil, ze mi zacaly hnisat stehy po siti a i jejich pomale hojeni. Ja jsem proste exemplarni pripad, na kterem se stres projevuje zdravotnimi problemy…
Jak uz jsem taky psala, tak EX neustale tvrdi, ze nas miluje a pritom dokaze z jesitnosti neprijet ani za Anickou treba mesic a pul… take tvrdi, ze nas hrozne miluje a vzapjeti vyhrozuje cimkoli, co vi ze me v danou chvili zrani… atd. Ja vim, ze se mozna citi ublizeny, ale s prominutim, co je mi do toho??? Jestli nas chce ziskat zpatky, tak se ma chovat civilizovane a slusne. Ale naopak jeho chovani mi potvrzuje, ze to neni clovek, se kterym chci ztravit zbytek zivota…
Jedna vec me na celem mem pribehu dost mrzi a to je fakt, ze jsem EX slibila, ze nikomu znamemu nepovim o jeho hazardu (krom rodicu). To znamena, ze vsichni nasi znami me urcite vidi (a EX to dozajista barvite dokresluje) jako tu semetriku, ktera za vsechno muze. Z nekolika zdroju se mi totiz potvrdilo, ze v nasem vztahu jsem vypadala ja jako ten "general” a EX jako „podpantoflak“, takze je mi jasne, ze vinikem naseho rozchodu jsem v ocich ostatnich jen a jen ja. Na jednu stranu bych EX nechtela shodit i kdybych mu to neslibila, na druhou stranu me trapi, kdyz citim, jak se na me lide divaji skrz prsty - vcetne me matky, dokud se nedozvedela o co slo… a i ted expritele omlouva a nejradeji by me s nim dala zpet dohromady - coz me desne mrzi, ze nestoji pri mne…
Je mi jasne, ze nikdy neni vina jen na jedne strane, ale opravdu me rozesmalo (v duchu), kdyz mi EX s vaznou tvari rikal, ze si mysli ze za nas rozchod muzu z vice nez padesati procent ja!!! Ano, to je pravda, ja se s nim rozesla, ale on uz proste nevidi, co bylo pricinou. I kdyz jsem se s nim o tom snad stokrat bavila…je videt, ze chlapi (nebo specielne EX) ma jine mysleni, ktere proste zenske duvody nedokaze pochopit…

Na zaver bych asi jen dodala, ze bych nikdy neverila, jaka moc se mohu mylit v cloveku, jak moc vlastne clovek cloveka muze "nepoznat”, i kdyz si mysli, ze vic znat uz se nemuzeme… a to je pro me asi velke ponauceni. A obavam se, ze to ovlivni i me budouci vztahy…

Tak snad jste to prezily :-). Je to psane asi dost chaoticky, ale abych praavdu rekla, uz se mi to ani nechce vickrat po sobe cist a korigovat. Uz to tolik neboli (jen obcas), ale opravdu me to rozciluje… takze kdyztak sorry.

Tak pa

Hromix

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 18.05.05 21:48

Ahoj holky,

poslala jsem komentar jeste do stareho denicku a koukam uz je novy a v nem tolik komentaru!

My jsme dnes byli omrknout autosedacky a prestoze jsem rekla: Bud Romer nebo Maxi Cosi, vypada to, ze koupime Chicco Key 1. Jak uz jsem asi psala, muj je cely zblby z tech letakovych akci Autosedacka za 999,–!!! apod. a presvedcit ho na neco drazsiho byl docela orisek, ale kdyz uz se poddal, zkouseli jsme Lucku do Romera a Maxi Cosi po:,–(it a polohovat a utahovat pasy, rikali jsme si: No, dobry to je… a pak muj uvidel to Chicco a reknu vam, Lucka do nej pasuje nejlip… Sice to neni vitez testu, ale polohuje se nejlehceji a ma v cene podhlavnicek, ktery je polohovatelny nahoru dolu… tusim Any psala, ze ji maji taky - nebo se mylim? Any ozvi se, jak jsi spokojena! No a ja jsem rada, ze jsme se shodli aspon na tehle a neskoncime u nejakeho polystyrenoveho smejda… tak uvitam reference, jestli ji nektera mate a co na ni rikate.

Marťoch a Lucka

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 18.05.05 22:00

Tak ted jsem precetla pribeh Hromix… a jen jsem tajila dech. Hromix - dobre jsi udelala. Rozhodla ses spravne pro sebe i pro Annie, i kdyz to muselo byt strasne tezke. Neco takoveho by zadna tehotna a ani netehotna zena se svym partnerem nemela zazit… Protoze muj pritel ma hospodu, obcas taky slycham podobne story, nebo tam ty typky i vidam, sedi u automatu uz od rana… jini tam zase chodi kazdy den po praci na pivo a panaka a sedi tam od dvou treba do sesti, pak jdou teprve domu k rodinam (smrdici chlastem a cigaretama) - kazdy den! Je mi z nich na bliti, i z tech jejich podvudku a „cernot“, co tam vymysleji… nekdy tomu clovek ani neuveri, ceho jsou schopni. Jakoby nepremysleli, co bude zitra… ale to uz zabiham nekam jinam. Drzim palce, at uz je jenom lip!

Marťoch

 
Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 18.05.05 22:00

Ahojky holky,

včera jsem chtěla napsat, ale než jsem to udělala, tak mi 2× vypadl net a pak už jsem díky pozdní hodině na nějaký komentář neměla sílui. Tak doufám, že dneska to v klidu dopíšu. Tak co u nás ?
V neděli a v pondělí jsme šli zase k babi a dědovi. Bydlí sice docela blízko, ale vždycky si stěžují, že si Adélky vůbec neužijí, tak se občas nechám ukecat a jdeme k nim. Je to v pohodě, Adélka tam má i svoji postýlku a krmící židličku, takže žádný problém. A já jsem taky opečovávaná. Od našich vždycky přijdu s jedním kilem navrch (i víc :o)))
Zjistila jsem, že Adélka začíná být pěkný závistivec, co se týče jídla. Jak někde nějaké dítko něco papá, tak ona chce taky a žebrá a žebrá a žebrá. Poprvé to ukázala ve školičce. Jedna kolegyňka se nad ní slitovala a dala jí půlku banánu. A to nemluvím o tom, že pojedla od každého ještě tak 5 lžiček z jídla. A dneska u nás byla návštěva a kamarádka dávala klučinovi svačinku a zase pochtívala. A to byla po koju. Tak nevím, pak to vypadá, že ji doma nedáme najíst.
V pondělí měla Adélka ¾ roku, tak jsme byly s babi utrácet. Babi jí koupila mikinku (aby ji ladila ke kalhotům, co ji koupila už minule) a já novou bundičku. Pořád chodíme totiž ven v bundičce s kožíškem. I když dneska tam byla zase taková kosa, že to ani nevadí.
Jo a máme další úspěch - dokázala sama dneska ráno slézt z postele. Už ji to učíme delší dobu. Vždycky, když se přiblížila ke kraji postele, tak jsme ji otočili a vysvětlovali ji, že musí napřed zadečkem. Dneska ráno, když se probudila, si to tam zase namířila a já na ni : Adélko, bude to auva a ona se otočila a šup zadečkem dolů. Tak mě překvapila a udělala obrovskou radost.

Deníček ještě nemám přečtený, ani komentáře a ani konec minulého, ale já to doženu. Takže podrobněji zítra (snad) v poslední době vůbec nestíhám.

Lenka + Adélka (9m +2d)

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 18.05.05 23:08

Nazdar baby,
tak dneska jeste jednou, Risa odesel na nejaky koncert, takze mam klid. Dneska bylo teda pekne hnusne, takze jsme na zebra vubec nesli, protoze na zahradce se proste za deste byt neda, tak snad pristi tyden.
Zato jsem si byla konecne po dlouhe dobe nechat „oskubat“ nohy a Betku jsem mela s sebou v sedacce, nastesti zrovna spala. Bez toho hlidani se fakt nikam nedostanu. Mamce by meli zitra snad tu :,-(ru sundat, tak uvidime, jak bude chodit.

ANKA - konence jsem se dostala do galerky a ten fotoserial je fakt uzasny, zatim jsem to nezkousela, bo mam vyhozenou plotynku a tak ted Betuli nenosim, ale urcite na to dojde

ZAGY - Betka taky dela u jidla vsechno mozne, nez aby jedla, pak aby ji clovek ostrikal hadici

HROMIX - je jasne, ze se rozhodnes sama, ale ja bych to mozna poslala tim mailem, no nevim, jak moc to mas „intimni“, no pak dej proste vedet

KAROLINKA - ja taky jeste kojim, mozna proto me to vino tak dostalo, ale 2 deci nemuzou Betce nic udelat, navic jsem pak kojila za rano a sampano jsem chtela koupit to male, ale bohuzel ho nikde nemeli :-(

CIBULKA - a kdy bys to UM pridala, do kase na veceri? Ona totiz Betka to mliko uz moc nepije a nevim, jestli by pila mliko z hrnku, taky nevim, kdy bych ji ho davala, kojim tak 3-4 denne, vic ne
My si to s Milenou nejak prostridame, nez bych zkoukla 9 hodin, to by stejne trvalo :-)

JIDLO - Schamko, Evucho a dalsi, Betka taky ted ji o hodne min, nez tak pred mesicem a pro zmenu zase ji zeleninu a skoro nechce ovoce a anvic se taky nechce uz moc kojit, i kdyz ted zase zacala trochu vic. Rikam si )a nekdo uz to tady psal), ze dite dobrovolne hlady neumre, tak snad to tak plati a oni proste jednou museji zacti jist vic, tak se netrapte

HROMIX - takz jsem lina a ted poustim hudbu, co posloucham ja, ale Betka neprostestuje, tak se ji to asi libi
Teda tak takhle to bylo? No to je moc dobre, ze jsi to tak brzo skoncila, to chtelo fakt hodne sily. On se nikdy nezmeni, to proste lidi nedelaji a uz si s tim nelam hlavu, on opravdu nebyl ten pravy. Jen jedna vec je mozna trosku mimo, ze pokud jste meli spolecne pratele a ty by ses s nima rada stykala dal, tak ja bych jim to proste rekla, protoze on nedodrzel svoje sliby, tak ty proste taky nejsi vazana, ale pokud to byli spis jeho kamaradi, tak uz bych to neresila, nema to cenu.

MILENA - no snad to v pondeli bude stacit :-))) Helma se libila moc, dokonce i Betce se strasne libi, jen ji proste za zadnou cenu nechce na hlavu :-)
Taky jsem zkousela ty sedacky a asi pujdeme do Maxi Cosi, pripada mi, ze v te Chicco byla Betka proste nejak moc narvana a az by vyrostla, uz by se tam nevesla.

Mejte se krasne
Kacica + Betynka 9,5 mes.

 
Anonymní  18.05.05 23:27

ahoj schamko,
jsem hodně příležitostná nakukovatelka, ale jenom jsem tě chtěla uklidnit s váhou. už nekojím a moje dcera má v 10m míry 7350 g a 71cm. doktorka mi řekla, že vypadá spokojeně a zdravě a že jí určitě nemám jídlo nutit. holt má hodně pohybu…
alice a beruška 10m

 
Anonymní  19.05.05 08:29

Ahoj,

vidím, že tu dnes ešte nikto nebol, určite všetci ešte sladko spíte, len my vstávame každý den o šiestej!

DENNÍČEK - ako vždy velmi zaujímavý, vcelku by som chcela vidiet ten BBC seriál, aj ked sa mi to asi nepodarí. Osobne si ale myslím, že inteligencii sa pripisuje príliš velˇký význam, podla mna existujú doležitejšie veci.

KAČICA - k ankete o čistení zúbkov: Rada by som mu ich šmudlala aspon plienkou, Radko si ale do pusinky nenechá siahatˇ. Máme aj maličkú kefku, tak som sa mu snažila názorne ukázatˇ, ako sa to s kefkou čistí, dosiahla som ale iba to, že ju strká do úst mne ;-) Takže zatialˇ sa u nás žiadne čistenie nekoná

NOČNÍK - ešte ho nemáme ani kúpený, ale priznám sa, už som dostˇ nalomená to skúsitˇ, aspon raz a uvidím, ako bude reagovatˇ

SCHAMKA - rozhodne sa netráp, že Danko málo papá. Dobrovolˇne hladom neumrie ;-) Myslím, že robíš maximum, stačí mu to podlˇa mna pravidelne ponúkatˇ, a kedˇ bude matˇ chutˇ, vezme si. Napadá mi len, skúsitˇ mu do príkrmu na namiešatˇ trošku Nutrilonu alebo MM, aby to dostalo chutˇ, ktorú pozná.

HROMIX - mala si to (a stále máš) velˇmi tˇažké, obdivujem, ako si to zvládla, vedˇ na tebe to ani nešlo poznatˇ, že máš také trápenie. Človeka až desí, ako sa može vo svojom partnerovi mýlitˇ! Podlˇa mojho názoru si urobila dobre, že si sa s ním rozišla, asi by to s ním bolo stále dokola… aj kedˇ asi ako otca Aničky ho budeš musietˇ rešpektovatˇ. :-( Čo sa týka stratených známych, je to určite škoda ale nechcem ti raditˇ, aby si porušila dané slovo. Držím ti palce, aby sa ti podarilo nájst´ čím skor nových priatel´ov a pre Aničku (a vlastne aj teba) nového tátu.

Tak zatial´ sa majte všetci pekne a prajem pekný den, zdá sa, že dnes už konečne bude teplo!

Gabika a Radeček

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 19.05.05 10:51

Ahoj.

Tak abych vás jen nezahlcovala jen informacema, tak vám napíšu historku, která je už sice pár měsíců stará, ale vždycky když si na ni vzpomenu, tak se musím smát (jo, jo ta ženská s kočárkem, co se toulá po Brně a furt se bezdůvodně něčemu nasmívá, to jsem já). Už jsem vám to chtěla napsat několikrát a tak teď nevím jestli jsem to psala nebo ne. Snad ne.

Když jsem začala jezdit s kočárkem v MHD, tak jsem si uvědomila, že ne každému, kdo mi s ním pomáhá musí být příjemné, když musí třeba v břečce sahat dolů na ten kočárek a tak jsem na to vždycky myslela a ptala jsem se jak jim to vyhovuje. Na pomoc s kočárkem si pokud možno vždycky vybírám zdravě vypadající mladé muže. Přece si nebudu říkat nějakýmu vetchýmu stařečkovi. Po několika měsících jsem si všimla, že se vždycky ti mužský, kteří mi pomáhají různě nasmívají když je požádám o pomoc a někteří se se smíchem za mnou i po vystoupení otáčeli. A pak jsem na to přišla proč. Moje žádost o pomoc zněla většinou takto : „Dobrý den, mohl byste mi prosím pomoct s kočárkem? Joo? Budete hodnej. A chcete být nahoře nebo dole?.....“

Když si uvědomím, že jsem v tímto způsobem v MHD oslovila desítky a desítky mužských… no i teď se tomu musím smát.

DENÍČKY- já jsem vás už zahltila dost a tak si teď nejmíň do konce června dám volno. Teď teda rozhodně nebudu mít čas. Už se moc těším až si počtu v těch vašich.

KAČICA- už zase nevím, jestli chápu otázku správně (a to toho Mozarta někdy poslouchám, chichi). Napíšu ti co já a ty si z toho vyber. Zatím kojím 2-3 dopoledne+ 2-3 odpoledne a v noci minimálně 4×, ale to je výjimka, takže spíš6-7×. Takže mlíko zatím moc nepřidávám. Spíš jen když mi prochází odstříkané v mrazáku. Kdybych kojila 2-3× za den tak bych určitě přidala do jídel. V mém případě spíš to odstříkané, něco mám v zásobě a nevadí mi mu to odstříkávat a docela dobře mi to jde. Když by mě to vadilo a nebo mi to nešlo musela bych dát UM. Kupované mléčné kaše jsi myslím už dávala. Já bych mlíko dala do všech těch, co kupujeme ve zdravé a dělám je s ovocem a když o tom tak uvažuju, tak i se zeleninou by to nemělo ničemu vadit. Vzhledem k tomu, že kaše dělám i k večeři i ke snídani, tak bych ho šupla tam. Ta Dr. říkala, že pak až děti snídají třeba chleba, tak jim tu jednu dávku mlíka máme dát k tomu na zapití, další na svačinky atd. V tomto věku při 3 kojeních za den bych aspoň ty 2-3 mléčný dávky přidala. Já vím, že se opakuju, ale jsou to pořád ještě kojenci, tudíž děti jejihž hlavní součást stravy je mlíčko.

Brněnský srazík- je teda teď v pondělí? Jo a chci se vás zeptat, jestli by vám nevadilo kdyby s námi zašla jedna moje kamarádka z těhukurzu. Má stejně starou holčičku jako my a mezi jiné maminky kvůli své Dr. moc nepřijde.
Tímto zdravím HROMIX a její rozhořčenost nad některými pediatry. Pediatrička ke které ta kamarádka chodí jí totiž nedoporučila chodit ani na plaváníčko ani na cvičeníčko z toho důvodu, že má malá v této době kdy jí rostou zuby sníženou imunitu. O tom jsem zatím neslyšela, ale třeba na tom může něco být. Taky jí doporučila dávat malé citrusy (pomeranče prý má malá moc ráda…) a vlastně kromě tvarohu všechno. Když jsme byli v kavárně baštila malá taveňák a Šimonek chudák jen slintal. A ona tu Dr. samozřejmě bere jako autoritu, která tomu rozumí a tak se podle ní řídí. Říkala mi, že se jí malá osypala po knedlíkách a že si myslea, že je to tím bílkem, ale pak že dala malé něco jinýho taky s bílkem a po tom se jí neosypala, takže neví z čeho to měla… Nebojte holky já jsem jí upozornila, že my tu výživu bereme poněkud přísněji než ona. Aby nebyla moc překvapená kdyby s náma na ten srazík šla. Bylo mi jí vlastně trochu líto, že ikdyž jsem jí třeba o nevhodnosti citrusů řekla, její pediatrička jí to prostě řekla jinak. Když jsem jí řekla, že budu malýmu péct pečivo doma, tak nevěřila, že jsem normální. A tak bohužel znovu nemohu pět slávu na další pediatričku. Ikdyž těch které se stále vzdělávají a jsou „pokrokové“, těch je taky dost. Nechci je házet do jednoho pytle.

HROMIX- myslím, že jsi se rozhodla správně, když jsi se se svým expřítelem rozešla. Myslím, že vím jak bylo pro tebe takové rozhodnutí těžké. Můj expřítel nebyl hráč, ale alkoholik, když jsem si s ním chtěla na vážno v klidu o čemkoliv promluvit, tak mi řekl, ať s tím chvíli počkám až si dá dvě pivka a bude mít hladinku. A řekl mi to snad tisíckrát. Taky jsem to byla já kdo se rozešel s ním a to ve fázi kdy jsem se ještě nestihla začít odmilovávat. Naštěstí jsme neměli dítě. Bohužel mezi našimi společnými přáteli jsem byla já ta špatná a tak jsem se rozhodla, že se s nikým z nich nebudu stýkat. Na stranu mého ex se postavila i moje nejlepší kamarádka. S tou se sice vídám, ale málo a už to není ono. Držím ti pěstičky ať už jsi jen v pohodě. Kvůli sobě i Anie.

PETIT- bohužel jsme si nestihly o masíčku na srazíku popovídat. Já jsem ty vaše komentáře z neděle nečetla, protože jsme byli bez připojení. Na srazíku ses mi zdála nějaká hodně unavená. Doufám, že jsi v pohodě a kdyby ne, tak moje SZ je jedno velké ucho kdyby jsi chtěla.

ZUZANA- jo, jo přesně tak. Včechno má dvě strany. Podle těch jejich výzkumů by měl mít Otesánek dobré vyhlídky na to bejt chytrej, ale na druhé straně má taky dobré vyhlídky bejt baculatej. A to bych mu nepřála. Jednak to není zdraví a jednak vím, jaký to je bejt oplácanej. Zvlášť v dětském nebo puberťáckém kolektivu. Tam si nikdo servítky nebere. Mám dotaz. Možná už jsi to psala, ale já si to teď neuvědomuju. Jak jsi to řešila se stravou ve školce a po prázdninách ve škole? Jak jsi psala o tom Eminým svátku a bombonech, tak mě napadlo, že bych třeba malýmu dala pro děti třeba sušený ovoce nebo raciolky s příchutí. Bojím se o to, aby nebyl tak nějak „mimo kolektiv“. Já vím, že se tím naučí být sám za sebe, ale na druhou stranu dětem je přirozená potřeba „zapadat“.

SCHAMKA- za tvůj komentář díky. Trochu jsem se bála že mi maminky malých jedlíků budou spílat, že se mi to mluví (vlastně píše), když mám doma Otesánka. To sice jo, ale jak už jsem psala Zuzane, všechno má dvě strany. A vítám tě zpátky.

Stejně tak vítám zpátky i Kristy a další znovunalezené maminky.
Holky víc si z hlavy nepamatuju a navíc už se musíme jít chystat na cvičeníčko a oběd. Včera jsem si dala se Šimonkem k obědu tu jáhlovou kaši, protože prý zlepšuje produkci a kvalitu mléka. A fakt je, že jsem ty moje holky měla zničeho nic přes noc dekorativnější než jindy.

Hezký den přeje

CIBULKA+ ŠIMONEK (9m+20d)

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 19.05.05 11:47

nazdarek maminy a mrnousci,

tak se priznejte,ktera jste na me v pondeli nezapomnela??? :)) A nebo ze byste mi uz nektera pekla buchty?s pilni­kem?:)) /ja jsem ale radej na maso:)/

No kazdopadne..v pon­deli to dopadlo dobre.sice jeste nevim vysledek,ale dobry..Vyrizovala to prijemna mlada uredni simlice:),ktera mi rekla,ze pro me navrhuje,abych nedostala ani pokutu(pokud to bude schvaleno)ale musim zaplatit spravni rizeni(tisic)Toho lumpa nemuzou ani sehnat,policajti ani urad,je to s nim vesele a ja jakozto pusobici mlada slusna inteligentni(to zastirani kojodemence mi dalo fusku):)) jsem s nimi prijemne porozmlouvala,ani nedobri na me nebyli:) Pote jsem jeste sla dal po uradech,tam uz byla jina simlice,ne moc prijemna..ale zpracovala jsem ji:)

co se tyce Denicku-moc me potesil,ja rada ctu nejake takove podobne clanky,skoda,ze si kazety nemuzu pujcit i ja:( Je to zajimave,s tou stravou…musim pridat,ze taky nemam zadneho naruziveho kojence,jsem rada,ze se koji aspon trikrat denne:( /vecer po kasi spis jen tak na dobrou noc,k ranu to si da pekne no a na snidani uz toho taky moc neni,pac hry jsou asi dulezitejsi a z lzicky se to papa o moc lip./
JIna studie zase prokazovala,ze skupina deti,ktera mela k dispozici spoustu hracek na rozvijeni svych schopnosti a podobne spravne „impulzy“byla sice o neco napred nez deti,ktere tohle nemely,ale v urcitou dobu(bohuzel nevim,uz je to davno)byl temer naprosto srovnane..)
Dost me zaujal vyzkum,kdy zkoumali lhani deti a jejich osobnosti.Dite zavedli do mistnosti kde bylo spoustu hracek a zakazali mu se s nima hrat.Dospeli odesli a pozorovali co na to deti(samozrejme tam byl kazdy sam,aby ho neovlivnila skupina).Nektere se ani nehly,poslechly,nek­tere si hraly,nektere si hraly a pak predstiraly,ze poslechly:).Kdyz se vratili dospeli,zjistovali co a jak a proc.Nektere se priznaly,nektere plakaly,nektere zamlcely a proste uspesne lhaly(tech bylo ovsem nejmin)Vyzkum to byl dlouhodoby,z us­pesne ulhanych vyrostly nejnadanejsi osobnosti,uspesne vedly velke spolecnosti a pod.zatimco poslusne deti zapadly do prumeru…a pak si vyberte..ze lhat je spatne:)))

Z denicku se mi nezda ta porodni vaha a dvojcata-ooo,co ja znam macku pri porodu a tupych omezencu v dospelosti:) a naopak. a dvojcata?sice jejich maminky maji vice prace,ale neprijde mi,ze by se jim venovali mene..no ale to je hoodne individualni,ze?V dnes­ni dobe by nam rostli sami geniove,kdyz vidim nektere ty „rozmazlene“ prvorozene nejlepsi..to je fakt slozita vec.nekdy i prehnanou peci jde ublizit.dle meho..
S genialnimi detmi-myslim,ze ani tam neni co velice zavidet,jak rodici tak detem..bratr meho manzela je jeden takovy mistni mozek.„pracuje“ted hlavou najednou pro tri staty,detstvi mel v ramci moznosti.urcite nejake mel,ale..kdyz rodice vzpominaji kde jakou kdo lumparnu nebo smesneho neco udelal,nebo co kdo neumel ci tak..se smichem se vraceji k manzelovu detstvi.I kdyz jejich prvorozeny milovany syn byl extra,nebyl zadne „skutecne“dite.byl prilis brzo „chytry a dospeli“ Myslim,ze manzel to mel o dost tezsi byt po nekom tak nadanem,kteremu se rodice(i ucite­le)ani vlastne nemuseli moc venovat a umel vsechno velmi rychle,ale i tak ho to „spravne zformovalo“:) v inteligentniho a samostatneho tvora:)
a to uz se dostavam k Zuzane-Zuzko,jsem fakt zvedava jak si povede Ema ve skole,tedy vlastne jak bude vychazet s pani ucitelkou.Uz v zari,ze?protoze kdyz budu mluvit zase ze sve rodiny,neco podobneho byl muj bratr a toho jeho ucitelka v prvni tride nemela moc rada,vlastne ho zacala nenavidet(a mama musela k psychologovi,kde ho museli prezkouset a napsat pani ucitelce,ze jestli ho neprestane „sikanovat“ pekne s ni zatoci:) Neco jako v serialu My vsichni skolou povinni-ten maly Oliva byl cely bracha(uplne tak vypadal:)) Slabikar kdyz jednou precetl umel ho nazpamet,ucitelka je drzela i o prestavce v lavicich a pod…no same poznamky,same petky…ale bubu od psycholozky pomohlo a najednou se mohlo o prestavkach po chodbach,najednou byly jednicky…fakt jsem zvedava,jaky vztah navaze Ema s ucitelkou.Jednak jsou nadane deti,ktere vsichni miluji(viz bratr meho muze)a deti,u kterych jejich chytrost lidem vadi a drazdi je…

No uf,to jsem se rozepsala,a jeste bych toho mela tolik co rict:)))

Kristy-diky za tip na ekzem,ja ted mazu modrou indulonou,tu vim,ze vsichni kozari doporucuji a mista ekzemu mazu nastridacku dvema mastema,co jsme dostali.Dve starsi mista se lepsi,ale jako na potvoru se zase vyhodl na tretim miste:(((

Karkule-chciple ruze:))-to bud rada,ze jsem to nenapsala morbidneji-kamaradcina trileta holcicka ted ma takove obdobi,kdy vsechno umre-kyticky,kdyz se natrhaji,umrou­,tvrdy rohlik=mrtvy rohlik:)) a pod.tak to mame ted zazite:)) a ruze susim taky.jsem takova velka susicka:) jeste nez je dam susit,postrikam je lakem na vlasy,ono to dlouho pak drzi barvu a vypada to svezej:)

Schamka-jak moc te chapu,kdyz ditko nepapa a jeste k tomu nema ani velke zasoby!!u nas to trvalo cca tyden,ale nechtel ani to MM..nic..pak se rozjedl,ale uz se nikdy nevratil k tem svym vetsim porcim.ted ma miru 150mm a proste smitec.Jak jsme na tom z vahou nevim,typuju to tak na 7,6…uvidime az pudem na vazeni,treba do te doby se jeste vypapka a dostahnem k osmicce.Pevne nervy!!

Martoch-tu autosedacku ma myslim Milca.My mame Romerku.Tak ja ti bohuzel neporadim,ale ona si ji taky pochvalovala:) urcite ti napise same dobre zpravy

Milysku-dosly mi fotky!!!dekuji­ii!!!mam hodit sem neco do galerky,nebo to udelas ty?

Petit-jsem velkorysa?:) tod otazka..ale myslim,ze v dlouhodobem vztahu to ani nejde.Manzel se dost venuje sportu,vlastne i kdyz jede na ty sve akcicky,skoro vzdy je to spojene s nejakym turnajem.zakazovat mu to nebudu,stejne by jel,akorat s dusnem.Misto toho mu radej popreju peknou zabavu a ukazu,ze ja umim zit i bez neho a at se snazi abych se az prilis neosamostatnila:))) nebo se mu taky muze stat,ze jednoho dne uz nas doma nenajde:))))))) /to byl zertik/
Nac si drasat nervy?Jsou horsi chvile a zalezitosti…tohle uz me nerozhodi(aspon,kdyz bych mela slabsi chvilku,si tohle rikam:))

Hromix-tebe mam naposled:) Myslim,ze je dobre,ze ses nam mohla sverit,to dela hodne,castecne to ulevi tve dusi.S prominu­tim,tvuj byvaly byl takovy ten „hajzlik“co jich beha mraky,nesnasim to.Nemam ti ho prejet?az pude z hospody?:)))/taky forek,uz nikoho prejet nechci!!/a tve rozhodnuti byt sama je urcite spravne!jen si myslim,ze ho v koutku duse mas porad jeste rada…nevim,mam takovy pocit.
Kdyz jsme s manzelem probirali,kdyby jsme se rozesli(takove teoreticke moznosti,nebylo to brane vazne)dohodli jsme se,ze jsme chytri lide,kteri k sobe meli hezky vztah,tak bysme si navzajem nepusobili problemy a snazili se spolu vychazet pekne i po rozvodu/haha,ze?/a kdyz uz ma spolu nekdo dite,mel by se rozumne domluvit.ale neni to tak vzdy.muzem si to rict my,kdyz se zname spoustu let a nejsme jen partneri,ale i pratele.Ale napr.moje mati zila s otcem deset let,pote se rozvedli,je to nejakych patnact let?nevim,do dnes se neumi pozdravit(potkali se tak dvakrat)na mou svatbu otec nesel a podobne. Nechapala jsem je,ze i po takove dobe…Ale kdyz se tak divam na tvuj pribeh…nekteri lide k sobe opravdu nepatri.Je mi lito,ze zrovna ty jsi musela kapnout na takoveho sycaka.
Prekvapuje me,jake detaily si pamatujes..ja hodne spatnych vzpominek vytesnuju,samoz­rejme si pamatuju dost dobre,ale mam je takove rozostrene..a cim horsi tim mene jasne…
Kazdopadne.Mys­lim,ze ted se mas lip.Mas milovanou Anicku a kazdy den ti nedrasa nervy Ten,ktery si vas nezaslouzi.(sice nekdy jo,ale neni to kazde rano,kazde poledne,kazdy vecer…)

No rozepsala bych se jeste vic,mam dnes nejakou psavku,ale bobik se mi vzbudil a busi mi tu do klavsnice,takze uz to moc nejde,

Tak papa

Any a Sebastianek,ktery se vcera naucil davat nazdar,cest praci:)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 19.05.05 20:52

Ahoj maminky,

dnešek byl co událostí docela fajn, jen já jsem nějaká „chcíplá“. Nějak jsem bez energie a do ničeho se mi nechce. Domácnost mi přijde, jak dokonalé perpetum mobile. Ten bordel se snad množí dělením :).

Eliška byla dnes moc fajn. Je taková mazlicí a usměvavá. Dnes poprvé se mě začala chytat, když jí držím v náručí. Jinak se ze mě vždycky natahuje na všechny strany.
Taky jsme byli na plavču (všichni tři). Taťka za náma dokonce na poslední třetinu taky vlez, protože Eli už byla unavená a potřebovala rozptýlit. Eliška se krásně potápí a i když jsme tam nejmladší (ostatní jsou roční), jde nám to nejlíp. Zatím jsme nebyli schopní fotit, ale až se dokopem, dám něco do galerky.

Papání je čím dál tím horší. Dnes se Eliška zase pozvracela. To už je potřetí! Já už fakt nevím, co s tím??? Taky vám někomu taky děťátko vyzvrací jídlo? Při tom se zdálo. že jí docela chutná, ale tak v půlce to vyhodila :(.

Zuzana - Chci jít trochu do sebe a zdravěji se stravovat. Nejtěžší je pro mě ale to sladký. Já toho spořádám strašný kvanta! Myslíš, že bys mohla poradit receptík na něco sladkého, ale zdravého? Moooc děkuju.

Hromix - Ráno jsem si přečetlo tvůj příběh a celý den na tebe musím myslet. Já jsem se na toho chlapa tak naštvala, že mi to nejde z hlavy. A rozhodně jsi udělala dobře. Ten chlap není ani dost zralý na vlastní život, natož aby měl zodpovědnost za rodinu. Jen kdyby vám už chtěl dát pokoj.

Lenka27 - Adélka je fakt moc šikovná. Přemýšlím, že to Eli asi začnu taky učit. Ona zatím nemá vůbec pud sebezáchovy. Někde jsem četla, že děti v tomto věku už mají pojem o výškách a proto se nakraji postele zastaví. Eliška ne-e. Šla by klidně dál :).

Gabika - Tak s tím (ne)čištěním zubů je to u nás stejné. a Ještě větší problém je čištění nosu. Nemyslím smrkání, ale normální čištění od holoubků. To ti je řev a slzy!

Nočník - Už jsem se zmiňovala, že čtu knížky od Matějčka. Píše docela pškně o tom jak a kdy učit na nočník. Podle něj můžeme dítě začít seznamovat s nočníkem kolem 15. měsíce. Kdyby byl zájem o podrobnosti (jak na to), dejte vědět.

Mléko ve stravě - Vzhledem k tomu, jak nepapáme, nikoho asi nepřekvapí, že kojím tak 7× přes den (každé dvě hodiny). V noci (díky Bohu) jen dvakrát.

Any - Nechápu, proč musíš ty výdaje za úřady platit ty. To je teda…! Ale aspoň, že tě nebudou nikde popotahovat.

No, moc komentáříků se teda dnes neobjevilo… Snad se máte všechny dobře.

Karolinka a Eliška (9m + 17d)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 19.05.05 21:27

Ahojky,

len sa hlásim, že sme včera v zdraví dorazili, nešiel nám net, tak sa hlásim až teraz :-). Prečítala som, čo ste naklábosili, je toho na román, samozrejme mám kopec komentárov + popis nášho cestovania, len netuším, čo to vôbec niekedy stihnem napísať :-(()).

Teraz musím bežať pretriediť zemiaky, máme ich vo vreci a niektoré sa rozhodli zhniť, sviňuchy škaredé :-). Je to taká fuj práca, vôbec sa mi do toho nechce :-(.

Majte sa, snáď čoskoro niečo napíšem :-).

Rozeta + Krištofko 10m+4d

 
Anonymní  19.05.05 21:35

Ahoj,

tak Pepino sice nemluví, ale dneska jsem ho naučila bezva věc - vyplazuje děsně rychle jazyk a zase ho zastrkuje a u toho dělá bl bl bl bl. Náš taťka povídal, že to se mu v životě bude určitě hodit.

Hromix - snad se ti aspoň trochu ulevilo, když jsi se sem vypsala. Obávám se, že v tvé situaci musíš prostě hledat to nejmíň blbý řešení. Věřím, že se ti to povede.

Cibulko - tak co se týče stravy ve školce, je to u nás tak, že učitelky vycházejí z přání rodičů. Pokud někdo chce, aby do dítěte oběd nacpaly, tak to udělají, pokud rodič řekne nenutit, tak nenutí, i kdyby dítě nejedlo nic. Já jsem se s učitelkama domluvila, že si Ema vybere co chce v rámci nabídky, ve 3,5 letech, kdy šla do školky, toho totiž Ema jedla děsně málo a teď nemám na mysli jen množství, ale i druhy potravin. Navíc měla takovou specialitku, jedla nejradši buď brambory nebo rýži nebo těstoviny a vše absolutně suché, to byl její nejoblíbenější jídelníček. Předložit jí maso s omáčkou a rýží nemělo smysl, protože se toho nedotkla. Takže i ve školce řekla, že chce jen těstoviny nebo jen maso nebo jen rýži a taky to dostala. U nás ve školce se vaří racionální strava, není to úplně 100%podle mých představ, ale co vím z okolí, je to velký nadstandard v rámci našeho školství. Takže děti jedí nejčastěji přírodní maso s rýží nebo těstovinami nebo bramborami, zapečené brambory, těstoviny, rýže se zeleninou a sýrem, dokonce měli kuřecí steak s broskví nebo pečené brambory, často mají filé přírodní nebo zapečené, pečené kuře, rýžový nákyp, těstoviny na všechny možné způsoby atd., prostě docela dobrý jídelníček. Ema se tam postupně naučila jíst „normální“ jídlo, ale pravda, většinu jídel jí až poslední rok (myslím ty normální kombinace). A kuchařky už vědí, že nemá smysl dát jí víc než půl kopečku rýže nebo jednu bramboru a pidikousek masa. Vedoucí kuchyně je velmi osvícená paní, navíc se řídí nejnovějšími doporučeními a opravdu počítá, aby to jídlo mělo správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků, ke každému obědu je ovoce nebo zeleninový salát, pije se ředěný 100% džus, voda nebo slabý zelený čaj, ke svačině bývají všemožné cereálie a děti si k nim dávají co chtějí - mlíko, jogurt atd. Takže v tomhle u nás ve školce problém nebyl. Jak to bude ve škole, uvidím, v pondělí máme první rodičák, kde se máme všechno dozvědět, tak se chci zeptat i na jídlo a podle toho se zařídím, buď Emě obědy zaplatím nebo bude jíst doma.
Co ale problém ve školce byl, byly paní učitelky a jejich způsob odměn a slavení drobných událostí, jak už jsem tu nakousla. Když mi první týden učitelka s očima navrch hlavy řekla, že dávala dětem za odměnu bonbóny a Ema (samozřejmě jediná) si nevzala a ještě ji poučila, že se z nich kazí zuby, protože jsou plné cukru, tak jsem se jí zas já s očima navrch hlavy ptala, proč dětem proboha dává bonbóny. Dozvěděla jsem se, že je zažitou praxí, že každé dítě občas (cca jednou měsíčně) přinese do školky pytlík bonbónů, vysype se to na mističku a děti to dostávají za odměnu. Myslela jsem, že mě klepne! A dál, že když má dítě svátek nebo narozeniny, přinese ještě něco „lepšího“ a se všema se podělí. Ema do školky nikdy nic nepřinesla. Svátky a narozeniny slavila nejprve pouze s námi, později s dětmi, které si pozvala, a které musely přijmout fakt, že mnou sestavené menu jaksi bonbóny a podobné věci neobsahovalo, ovšem musím říct, že se nestalo (a máme těch oslav už pár za sebou), že by dětem něco chybělo, naopak všechno snědly (nakrájené ovoce a zelenina, ovocné špízy, vlastnoručně upečené celozrnné sušenky, raciolky, oříšky všech druhů, ovocná bowle - tu nedoporučuju - z koberce jsem ji drhla ještě měsíc :-), lívanečky z ovesných vloček, jednohubky-lodičky z celozrnného chleba potřeného lučinou, na něm vlajka z eidamu… atd.). Možná jsem mimo, ale absolutně nehodlám krmit bonbónama a čokoládou svoje děti, natož cizí :-))), natož paní učitelky :-))))). Je pravda, že jsem byla a asi pořád jsem (i když za ty 3 roky už si asi zvykli) ve školce za exota a možná někteří rodiče si ťukají na hlavu, když mě vidí. Mně ale nezáleží na nich, ale na mých dětech, takže si to prostě dělám po svém. Trochu jsem se bála, aby Ema nebyla na okraji kolektivu, ale bála jsem se zbytečně, děti to přijaly naprosto v pohodě a vůbec to neřešily, u některých naopak ještě Ema stoupla v ceně a pravda, někteří rodiče dávají Emu za vzor. Tož asi tak. Jak už jsem tu mnohokrát psala: je mi jasný, že až jí bude deset, může sebrat kapesný a jít se nacpat k mcdonaldovi, u kterého prosím ještě v životě nebyla, chudinka. Ale dokud můžu její stravu ovlivnit já, což zatím pořád můžu, protože ještě nikdy nešla nikam sama a při mé hysterii asi jen tak nepůjde :-), ovlivňovat ji budu. Ten základ už jí nikdo nikdy nevezme.

To jsem se zase rozvášnila. Ještě jsem chtěla podotknout k debatě o zubech - moc důležitá věc: buď čistit s fluoridovou pastou anebo dávat tabletky, když je obojí, pak je toho fluoru moc a dělají se ty skvrny na zubech (protože malé děti pastu nevyplivnou, ale polykají ji). A co se týče nočníku, protože vidím, že už tu máme první pokusy, nemám splichtit deníček na toto téma?

Zuzana a Pepi (9m a 2t)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 19.05.05 21:39

Cauky babizny!
Hi hi, snad jste se neurazily, my si tak rikame s kamoskou :-), takze nic ve zlym, jo? :-))))

No, zacnu asi tim, ze dekuju za vase komentare k memu pribehu, jelikoz mi v nich vyjadrujete podporu a neodsuzujete me. Ne ze bych si myslela, ze ke mne budete nejak krute :-), ale dost jsem se bala, ze preci jen se muze najit nekdo, komu bude pevny svazek s ditetem prednejsi nez nejake pocity tehule atd. Takze fakt diky. Vlastne jste byly prvni (krom rodicu a me nejlepsi kamaradky), komu jsem to prozradila. Az pote jsem se s tim zacala sverovat svemu okoli… jinak jsem proste o EX nemluvila…

Cibulko - tak vida, taky mas jiste zkusenosti s "nechlapem”… to je holt zivot, clovek natrefi na kdekoho…

Any - tak ty jsi me vazne dostala, kdyz jsi napsala, ze mam EX asi jeste rada… no, tak o tom nemam pochyb, ze jsem na nej alergicka a nemuzu ho vystat. Za tyhle pocity uz si bohuzel muzu sama, je videt, ze se s tim co mi provedl nemuzu smirit… takze jak ho uvidim ci uslysim, mam po nalade a tlak se mi zvedne… no, aspon uz tolik netrpim nizkym tlakem :-)))) Jinak jsi ale vystihla spravne, ze ja si bohuzel pamatuju spoustu osklivych detailu a nedokazu na ne zapomenout. Dodatecne jsem si vzpomnela jeste na par chutovek… bohuzel… jak o tom premyslim, vzdy se mi neco oskliveho vybavi…

Holky, ja nevim co mam delat. Ja se pristihuju, jak na tu svou Anie co chvili kricim Ne! Ne! Ne! Proste nedokazu zvladat, ze mi s chuti brinkne rukou do lzicky s jidlem, ze mi pri prebalovani dela skoro stojky, ze me desne skrabe v obliceji, ze mne vytrhava denne snad tisic vlasu,… fakt mam obdobi, kdy mi prijde, ze vse co Anie dela, je schvalnost a je to proste spatne. Poradite? Mam se jen snazit odvest pozornost jinym smerem, nebo ji mam „vychovavat" aby vedela, ze nektere veci se proste nedelaji? V knizkach pisou o tom, ze i negativni pozornost je pro dite pritazlivejsi nez zadna… ale zase pevne hranice chovani musi byt dany. A kde je ta hranice? A kdy je ten spravny vek pro vychovu? A copak se ty holce malo venuju? Ja fakt nevim… jsem znechucena sama sebou, ze stale casteji zvysuju hlas… proste nedokazu jen tise rici "Ne”, nebot mam pocit, ze Anie na to nereflektuje. A muze vubec male dite na toto reagovat? Mela jsem nekdy pocit, ze vi, co znamena Ne a ted mam pocit, ze je ji jedno vsechno co ji rikam, zakazuju, atd… omlouvam se, ze vas tim zatezuju, ale poradte prosim, aspon jak to vnimate vy…
Diky moc.

Jinak zitra jedeme na chalupu k rodicum a tak jsem rada, ze ma byt hezke pocasi. Tak snad si to uzijeme… :-))))

Zatim pa

Hromix a Anie

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 19.05.05 22:16

Holkyyyyy, dikyyyy! Dakujem za podporu, velmi to pomaha. Najma, ked dieta zatato neje, krivky rastu su na mrtvom bode a moje nervy v kybli. Ale uz je lepsie, vcera i dnes zobral Danko papanie na milost. Budem vas nudit vypoctom, co dnes zjedol, lebo mi to robi radost vidiet to takto pokope napisane ;o) Takze: rano ryzova kasa z 50ml Nutrilonu s bananom, na obed kura s miesanou zeleninkou z konzervicky (piadi mnozstvo - max. 10× urobil ham), na olovrant jogurtik s bananom (celkovo banan mu ide, len bobky su dost tvrde…) a na veceru kasa zo 100ml Nutrilonu s jablckom. Pomedzi to moje mliecko (tipujem, ze aj 10×). Slusne, nie? ;o) Zuzana, dufam, ze ti vlasy nestoja prilis dupkom, snad to nie su nejake velke preciny voci spravnej vyzive… Ozaj, Zuzi, ako je to s mascarpone? Mozu ho deti? Mohli by na 1.narodeninach (niektorym sa to uz blizi ;o) papat nieco z toho? Mam recept na „exoticke tiramisu“, myslim, ze by sa dal prisposobit, len neviem, co to mascarpone… Zajtra ho sem supnem, ale necakajte nic svetoborne ;o)
Hromix - aj ja si myslim, ze si urobila dobre, ze si sa s EX rozisla. Citit, ze to velmi bolelo, a zda sa, ze aj stale boli, ale si nesmierne statocna. Myslim, ze casom by to bolo s jeho zavislostou len horsie a horsie. Anicka potrebuje stastny a pokojny domov a to jej da len stastna a pokojna mamina. Velmi ti drzim palce aj do buducnosti, ale podla mna ty sa nestratis.

Jo, este som vam nepisala nasu kakaciu prihodu. Tak najprv mal muz zazitok z toho, ze mu jeden Dankov bobok vypadol pri prebalovani z plienky ;o) Potom v jedno pekne rano, som dietko vyzliekla z plienky a nechala ho len tak holeho, nech si chvilku vystraja na posteli. Danko je dost zivy a pohyblivy a tak som bola milo prekvapena, ked po chvilke som zistila, ze zmeravel a len si tak stoji na styroch. Potom som ho obliekla, dala do ohradky a isla spravit postele. Zrazu vidim dva cudne predmety lezat na nasej posteli - dve Dankove hovienka… ;o) V momente mi doslo, preco bol chvilku taky krotky ;o) ;o)
No, ale som podvihla intelektualnu uroven tejto diskusie, cooo? ;o)

No a kedze zabavy nie je nikdy dost, tak tu mate jedno video, co mi nedavno doslo od Missorky (dik!;o) → Yoga [www.putfile.com]. Zasmejte sa aj vy. Ma to 2MB a potrebujete Windows Media Player.

No, muz zalahol a ja bezim tiez do hajan. Paaaa!
schamka v lepsej nalade a Danko

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 19.05.05 22:58

Ahojky,

hned na začátek, abych nezapomněla, se hlásím o deníček. Kačico, kdy tam máš volno?

Mám dneska krásný zážitek ze smíchovského houpacího koně- tam je to fakt super. Vlastně mě napadlo, holky Pražačky, proč si neuděláme sraz tam? Je to u metra a automobilistky můžou parkovat v nákupním centru.
Jitka se tam plazila jako hádě, moc se mi líbilo, že tam mají i lehátko pro menší miminka- to ocení zvláště šátkařky. No a když jsem šla na OO, tak jsem Jitku šoupla do ohrádky, takže ji neohoržovaly větší děti.
Taky jsou tam příjemné ceny a co mě překvapilo- mají tam BIO-espresso. Ani jsem nevěděla, že něco takového existuje.
Tak dejte vědět, jak o tom smýšlíte. Slečna u pultu teda říkala, že tam bývá plno když začínají a končí kurzy, ale mně to přišlo snesitelné… Kdyby tam bylo moc lidu, myslím, že by se kočáry daly nechat venku, protože je to ve dvorku a z okna na ně vidíte.

Tož já jdu spát, protože zítra vstávám ve čtyři na tu svou brněnskou štreku.

Dobrou
Anka

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 20.05.05 09:08

Ahoj maminky a miminka.

Máme doma nové domácí zvířátko. Bobříka. Ale nevím, nevím, jak to soužití s ním psychicky zvládnu. Za poslední dva dny ohryzal na třech místech stolek v obýváku. Ten povrch je bohužel tak narušený, že to už nepůjde zabrousit nebo tak něco. Včera jsem připravovala Šimonkovi oběd a on si hrál v obýváku a najednou slyším divný zvuky jako když se vrtá do dřeva. Letím tam a vidím jak Šimonek stojí u stolku a ohryzává ho. No, dost jsem se lekla, protože jsem si říkala, jestli není to dřevo natřené něčím jedovatým. Nevypadalo to teda, že by se toho najedl, takové díry tam zase nevyhryzal. Chichi. A to jsem hlásila první zoubek minulý týden. Teď už tam má 3. To jsem netušila, že to roste tak rychle. Nevím proč to dělá. Něco mu chybí ve stravě? Mám mu už do jídelníčku zařadit dřevo? Musím se kouknout, co na to Fořt… Chichi. Taky mě napadlo, že si prostě ty zoubky brousí a pomáhá jim růst a nebo mě napadá, jestli to není psychického rázu. Že si třeba vylévá agresivitu nebo tak něco.

SCHAMKA- hovínkové příhody máme taky. Jenže Šimonek se u toho nezklidní, ale běhá po čtyřech dál a já za ním a chytám to. Nedávno jsme za ním běželi s manželem oba a stejně jsme všechno nepochytali. Chichi. Ten odkaz je super. Dost jsem se nasmála. Co ty křupinky, jak ti radila tuším Zuzana, je u vás něco takového?

HROMIX- já říkám Šimonkovi ne, ne, ne tisíckrát za den. Když sahá na něco, co nemá a já to nemůžu z jeho dosahu odstranit, když mě tahá za vlasy ( bohužel ta moje skoro 80letá babička ho učí opak a dělá, že je to tahání legrace), říkám to, když se blíží ke kočičím miskám atd. Ve škole jsme se učili, že dítě nejenže ty hranice potřebuje, aby vědělo, co si může dovolit a co ne, ale i proto, že pokud ty hranice má tak se v nich cítí sociálně bezpečně. Někdy z malýho taky nemůžu. Moje krizové situace jsou- při oblíkání se vzteká a já strašně spěchám, dělá ptákovinky při jídle a vzteká se, že mu u jídla nedovolím chodit kolem stolu a nebo zuří, když po něm chci, aby při přebalování chvilku ležel. No, ale to asi je všechno věkem, Když ho pozoruju a vidím na něm všechnu tu zvědavost a dychtění běhat a poznávat a zkoušet a nalézat, tak se mu vlastně ani nedivím, že se mu nechce se na chvíli zastavovat. Tahle období taky přejdou a zase budou další a tak furt dokola. No je to jejich vývoj. Je potřeba to tak brát. Jo a ještě jídlo- všimla jsem si, že tě taky děsí samostatné jídlo. Mě taky. Zatím prubuju křupky a nastrouhané jablko a po každém jídle mu dám pár lžiček „společnou rukou". Na to, aby jedl sám jako Kryštofko, na to ještě nemám.

ANY- jsem ráda, že už to máš za sebou tu dopravní patálii. No a o těch dvojčatech a důležitosti pořadí sourozenců, to jsme se učili i ve škole, že tam přece jen nějaké odchylky bývají. Není to ale tak, že by prvorozený byl genius a druhorozený úplně tupej. Ty odchylky jsou jemnější. Měli jsme na škole předmět psychologie a pedagogika a mě to dost bavilo a tak jsem z toho i maturovala a tak výsledky těchto výzkumů dost porovnávám s tím, co jsme se učili ve škole. Já mám ty výzkumy tak jako ty taky v oblibě. Vždycky mi to dá aspoň nový námět k přemýšlení.

KAČICA- závidím, ale přeju oslavu výročí. My máme 27.7 třetí výročí, ale už si nědělám naděje…

LENKA- Šimonek teď začal taky hrozně žebrat. Nají se a pak ještě žebrá. Jenže já jsem neoblomná a tak žebrá marně. U mě i u ostatních. Někdy je mi ho líto, ale prostě mu vždycky řeknu, že to, co jím není pro dětičky a jestli chce ať si vezme křupinky. Nevím, jestli mi aspoň trochu rozumí, ale u těch křupinek nakonec vždycky rád skončí. Někdy se při žebrání po mě tak sápe až mám modřiny. Tak už před ním moc nejím.

MARŤOCH- u nás je to s autosedačkami spíš naopak. Ne, že bych chtěla nějakýho šmejda, ale zamlouvala se mi ta Chicco Key 1, ale manžel chtěl výtěze testu 2004 a tak jsem nakonec svolila a máme toho Romera. Jsem s ním spokojená a dost často si říkám, že jsem udělala dobře, když jsem se nechala přesvědčit, protože mi přijde takovej prostornejší na toho našeho otesánka.

Zatím se mějte.

CIBULKA+ bobřík ŠIMONEK (9m+21d)

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 20.05.05 10:08

Ahojte holky,
tak Betka mela dneska rano teplotu, takze na plavani nemuzeme a Risa je taky uplne mrtvej, skolilo ho nachlazeni, tak taky zustal doma. No snad je to oba brzo prejde.
Vcera jsme byli s Milenou a manzelama po cviceni na obidku a pak jsme sli jeste na kafco a zakusecek (no pak jsme si na cestu daly jeste zmrzku :-) a bylo to moc fajn. Samozrejme, ze Zuzanka pri obede spokojene spala, zatimco Betka tam lezla po vsem moznem a hlavne delala strasna kukadla a strasne se u toho rehtala na Jardu (od Mileny), on je to teda taky krasnej chlap, ale prece jen uz je zadanej a pro ni trosku starsi, no snad to Betka pochopi :-)

Taky u me byla kamaradka, co mi pujcovala vsechno obleceni, ale dalsi ted bohuzel nebude, zapomnela jsem, ze ona ma tuto velikost ted same zimni veci :-( Takze budumuset vyrazit na nakupy, aby Betka nechodila nahata. Nejvic se na nakupy tesi Risa, no rekly byste to do chlapa?

CIBULKA - srazik je opravdu ted v pondeli, snad se do te doby uzdravime, mliko tam jeste proberem, nejsem z toho moudra
Boze, vy uz mate doma hotovy zverinec, jak jste prisli k bobrovi??? Ja musim rict, ze bych na to nemela nervy a co na nej Simonek? Nechytl to hryzani od nej?

ANY - rehtala jsem se nahlas, jak jsi chtela prejet EX, to se mi fakt libilo :-)))

KAROLINKA - tak bordel se zrejme oprvadu mnozi delenim, u nas to taky funguje :-( ale dost me ta formula pobavila

ROZETA - uz jsem hrooozne zvedava na to vase cestovani, tak az preberes brambory, hned nam to napis :-)

HROMIX - tak s tim ne jsme na tom uplne stejne, taky uz jsem si rikala, jestli na ni furt jen nervu ne, no Cibulka me trochu uklidnila, tak snad tebe taky

SCHAMKA - ja teda na tom, co jsi vyjmenovala, nevidim jediny hrisek proti spravne vyzive :-)
Mascarpone se pripadne da nahradit zerve skoro ve vsech receptech (ja to obsac delam, je to totiz dost drahe a ono je dost tucne, tak nevim, co nas to mimi

ANKA - tak dalsi denicek je tvuj

DENICEK - pristi tyden Anka a pak se hlasily Zuzana s Karilinkou, tak si reknete, ktera chcete driv. Ja mam Matejcka moc rada, tak by me ten jeho nocnikovy pristup zajimal

MARTOCH - tak jsem se divala, ze s tim babypro maji vsichni hrozne zkusenosti, takze tui sedacku asi objednam jinde, taky chceme maxi-cosi priori xp, zkousela jsem betku po:,–(it i do jinych a tato mi pripadala nejlepsi, v te chicokey me rpipadala dost namackana a kdyz pak vyroste asi by „prekypovala“. Tak kdybys nasla nekde levny obchod na netu, dej vedet, ja co jsem se divala, vsude byly za tech zhruba 5500

BRNANDY - budu si objednavat u kamarada v lekarne masove Sunarky za 25 korun, chcete nekdo taky objednat? Nebo muze mit ovocne - hrusky za 17, jabka a boruvky za 12, svestky za 15 a ty dalsi velke tusim za 16. Kdybyste nektera chtely, ozvete se do pondeli.

Mejte se krasne
Kacica + Betynka

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 20.05.05 10:25

Ahoj holčinky,

uplynulá nic byla příšerná. Eliška se svíjela bolestí a plakala. Měla jsem jí u sebe v posteli, tak se ke mně různě tulila a naříkala :(. Nakonec jsme jí dali spát do kojícího polštáře. Občas, když jí bolí bříško to děláme. Stočíme ho do kruhu a položíme jí prdelkou do tý díry, takže má hlavu a nožičky nahoru. Je to něco jako klubíčko. Jen nevím, jestli nevadí, že je v tom třeba několik hodin. Neškodí to zádům???
Potom už byl klid. Dokonce jsem v noci kojila jen jednou.

Dnes si vzal taťka volno, tak máme rodinný den, což je moc prima. Vypadá, že i bude hezky tak půjdeme odpo ven.

Hromix - S tím rozčilováním se na Anii ti úplně rozumím. Já si taky někdy připadám jako úplnej tajtrlík, protože moje neustálé „Ne ne ne!“ se totálně míjí účinkem. Nevím, jestli tě to potěší nebo naopak, ale je to v pořádku. Podle odborníků (mám to z české i ze zahraniční literatury), lze děti vychovávat negací (tedy zákazy) až koncem prvního roku, nejdříve ale v 11. měsíci. Od šestého do desátého děti rozumí a reagují pouze na výchovu pozitivní, tedy na pochvaly. Tak vydrž(me)!
Samozřejmě to neznamená, že by bylo zbytečný, říkat Aničce, co nemá dělat. Pokračuj v tom - tím dřív tomu porozumí. Zatím je ale čas 8o).

Schamka - U toho videa jsem se pobavila. Jaký mělo to děťátko blažený a užaslý výraz :))). Já být tou maminkou, tak se asi klátím k zemi :))).

Cibulka, Hromix - U nás máme tyto krizové situace: přebalování a oblékání (obzvlášť po koupání), jídlo (to zvládám asi nejhůř) a taky kabely od TV. U těch kabelů se nám vyloženě směje a to jí to zakazujeme i 20× denně. Ale jak jsem psala výš, má na to ještě nárok.

Kačica - :))))))))))) Řekla bych, že tím bobrem myslela Cibulka Šimonka.

Deníček - Mně na tom nesejde. Ať ho klidně udělá Zuzka a já to tím Matějčkem třeba jen doplním v rámci komentářů.

Karolinka a Eliška (9m + 18d)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 20.05.05 10:51

Ahoj.

KAČICA- tak teda tak obrovský záchvat smíchu, jako po tvém popleteném komentáři, jsem už hodně dloho neměla. Málem jsem si tím smíchem probudila bobříka, kterého jsem právě ukojila do bezvědomí. Teda fakt se řehtám. Ještě, že je ten smích tak zdravej.

KAROLINKA- vždycky, když píšeš o tom jak Elišku bolívá bříško, tak to úplně cítím za ni. Chudina. Nevím, jestli mi něco neuniklo, ale co na to Dr. tohle přece není normální. A s tou výchovou negací já mám teda trošku jiné informace. Zákazu prý děti rozumí i dříve než v 11m. Asi je to, jako ostatně všechno individuální. Já vím, že Šimonek už tomu nějakej čas (určitě nejmíň od 9m) rozumí. Některé věci ho tak lákají, že sice neposlechne, ale většinou po ne, ne následuje buďto, že se na mě podívá, jestli to myslím vážně a když shledá, že jo, tak jde od toho pryč. Když se mu ta věc moc líbí, tak se i začne vztekat, ale poslechne a nechá to. Jako příklad uvedu kočičí misky. V tom je zatím nejposlušnější. Když řeknu, že ne, tak si sedne kousek od nich a pozoruje jen z dálky. Neposlechl jen jednou- to ochutnal tu granulu. Od té doby stačí i z jiného pokoje mu říct, že ne a on jde pryč. A to to na něj nijak neřvu. Jen to přísněji řeknu. Rozhodně tomu rozumí.

CIBULKA

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 20.05.05 10:57

Cibulka - S bříškem jsme u dr byli, ale neporadila. Prý to přejde časem. Jen nám napsala Sab Simplex. Je fakt, že od té doby už se to dost zmírnilo (není to už denně a netrvá to tak dlouho). Moje mamka říkala, že jsem ty křeče měla taky, tak to Eli asi podědila :(.
A Bobříkovu poslušnost ti závidím. Já myslím, že Eli taky ví, co znamená ne, ale třeba Matějček píše, že ten pocit studu z viny, který děti mají když udělají něco špatného, začnou prožívat až koncem 1. roku. Tak si dělám naděje, že pak začne poslouchat :))).

Karolinka

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 20.05.05 11:07

nazdarek,
dnes jsem jako prastena palici a pritom je venku krasne(zatim a doufam,ze to vydrzi!)

Cibuko-o tech dvojcatech a prvorozenych jsem to zlehcila:) vim,ze literatura to uvadi takhle a je to podlozene,ne vzdy ovsem s tim co si prectu souhlasim.a kdyz uz souhlasim hledam si ta sva ale:)) ale abych zvaznela-samozrejme je to pravda,je to i dost logicke,ale jak jsi psala spis ted,jde o hodne slabe odchylky a taktez je hodne vyjimek.Ty dvojcata jsou vubec fascinujici:) jak jsou v necem stejne a v necem uplne jina.. je to zahada.vubec ten mozek,mysleni a vlastne cely clovek je jedna desne velka zahada.
To co jsi psala Hromix o tech hranicich,s tim plne souhlasim!(a bez svych ale:)taktez si myslim,ze deti rozhodne hranice potrebuji,jsou pak stastnejsi(no budu si muset znova precit Proc jsou stastne deti stastne:) Taky pouzivam durazneho Ne a nemyslim,ze bych tim nejak buzerovala.Jsem v klidku a presto sve Ne reknu dusledne a razne.Pravda,tech Ne zatim moc neni-nejdulezitejsi jsou kabliky vseho druhu a Ajciny misky a jeji pelisek.Pravda je ta,ze to chape dost dobre,kdyz uz si nejaky kabelik najde,vztahne ruku,otoci se na me a uprene kouka co ja na to.kdyz nezareaguju,klidne by zakazane provadel.Druha vec je,ze rozumi,ale nechce:) hlavne u Ajcinych misek.Otoci se na me,nekdy tedy odleze pryc nekdy se tam vrha stale.Kdyz jsem dlouhodobe v kuchyni,misky odstranuju:)
No jak si tu ted vypisuju,kouknu na syna a on u Ajky v pelisku:)) ale ona tam neni,ted je v obyvaku,jde mi spis hodne o to,aby kdyz se pes rozhodne odpocivat,nikdo ho nerusil…

Karolinko-proc mam platit ten spravni poplatek?bylo mi vysvetleno,ze pri bouracce autoXchodec je vzdy na vine ridic a nebo pulnapul.ale ridic jakozto ten,ktery jede nebezpecnym vozidlem ma proste predvidat.padlo tam i o tom lezeni na silnici,pry ma takove pripady,presto je ridic alespon spoluvinen,kdyz takoveho prejede..Toz tak,ja se nehadala,jsem rada,ze dalsi obvineni nepadlo,rikala ze pri tehle kolizi je max trest 7tis +rok bez ridicaku,takze kdyz ja nedostanu nic,jsem rada,ze aspon neco tady funguje a nehledi se na me hned jako na vraha.Co me zarazilo od policie(ale asi ani neprekvapilo:/) ze tomu opilci dali dychat az po vice jak dvou hodinach!!paaani..a presto byl ozraly(teda on tvrdil,ze pil jen tri piva:))

Hromix-ty sama se z nas nejlip,tak na muj chybny usudek nehled:) A nebud spatna z toho,ze zvysujes hlas na Anicku,jak uz jsem psala Cibulce,ja naprosto souhlasim z danyma hranicema.Pri oblekani jsem si taky vsimla,ze zlobi,kdyz zrovinka hodne specham,uz jsem taky byla „zlostna“ ale pak jsem se sama sobe musela zasmat a rict,tak co,prijdem pozde.nadech vydech a s hranim jsme se dooblekali(a prisli pozde:))
A kdy zacit vychovavat?ja myslim,ze porad a prubezne.Nejde rict prvni rok dva si delej co chces,jsi nas nejmilejsi kloucek a pak na nej uderit-chci abys delal to a to…pak jsou deti zmatene,nemaji ty pomyslne hranice,nevi proc predtim mohly a ted je to des bes..Pisu to jen tak v kostce a to dosti zmatene:)) ale jak rychle zcvrknout tolik myslenek do psane podoby,kdyz se vam drape dite na nohu a vam se nekde v hlavicce objevuje myslenka-co jste to za matku,kdyz se mu nevenujete a pisete si tady:))))) -toz tak to mam ja:))))

jo a to video!!super!!mu­sela jsem se od srdce zasmat!:))) /neco podobneho mame rano,i kdyz ja nestojim na hlave:) prcek si jen tak lozi po posteli-kdyz je prvni hlad radne ukojen a sem tam si prilezne cucnout:))

Jo a vsem vam moc gratuluju,kdo jste naucily deti slezat z postele!!ten nas kaskader ma z toho srandu,jak se vrha hlavou dolu:( a nebo taky kdyz pres neco lozi a nabije si cumacek…desna sranda.....

A zebrani!!!ani nemluvim!!kdyz zebra v hudebce na detech lakrumaky,docela me desi,aby nam nekdo nenabidl:))) doma jim radej nekde jinde..

TAk papa,uz letim

Any a Sebastianek

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 20.05.05 14:13

Kacica,
ty jsi fakt bozi:)))))) Ty jsi urcite vycitila,ze se potrebuju dnes od srdce zasmat:))))
Ten bobr,to je super na jednicku!!Jsi hvezda:)) Nemas dalsi ftipek:)))?

app.ale kdyby Cibulka vazne stala o bobra:) o necem bych vedela:)))
v nasi firme je nejake to hejno:) -jsme tezebni spolecnost s veeelkym jezerem a je tam par ostruvku a najednom radi bobri,tak kdo chcete…do obyvaku?:))
A jeste pro Cibulku-ted uz vazne-kdysi davno/to je jako pohadka/ jsem cetla zrejme tady na emiminu nejakou diskusi,kde mely maminky doma bobriky.zkus pohledat,pamatuji si,ze tam bylo,ze deticky hlodaly postylky az trisky litaly:)

papa

Any

PS:pls jeste dalsi srandicky,dnes jsem hezky omladla:))

 
Anonymní  20.05.05 15:32

Ahojky,
moc hezky clanek. ten dokument jsem take sledovala, bylo to dost zajimave. pokus byl delany na nekolika detech: dite operni pevkyne, dite rodicu ktere meli ekologickou farmu, dite velmi predcasne narozene a tim padem droboulinke a neschopne zit bez hadicek, dvojcata a dite ze socialni rodiny (kde socialni pracovnici chteli dite matce odebrat). musim rict, ze vysledky testu inteligence deti ve 12 mesicich me moc neprekvapily. nejlip na tom bylo dite operni pevkyne, ktera v tehotenstvi poslouchala antonina dvoraka (ano, toho „naseho“ :-) a z rodicu bych tuto maminku od pohledu hodnotila jako nejinteligentnejsi. dost me ale prekvapilo a dojalo, jak se venovali rodice nedonosenemu miminku a jakou radost meli z jeho docela minimalnich vysledku, ktere ovsem pro takove miminko byly naprosto fantasticke! jak dopadlo dite, ktere rodice krmili pouze eko vyrobky uz si nepamatuji, myslim, ze dost prumerne, ale dost me zarazilo, ze dite opravdu porad JEN krmili (i kdyz super organickym jidlem) a miminko podle toho vcelku vypadalo…

pozn.: jinak v diskuzi na www.rodina.cz jsem se dozvedela, jak moc dulezite jsou prave tuky pro mozek miminka. proto se za:,–(ne nema detem davat margarin, ale pouze dobre klasicke maslo!

hezky den,
marushka a agathka (10 mesicu)

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 20.05.05 15:48

:-)))) no ja jsem si to precetla jen tak rychle a jeste jsem si rikala, ze to je fakt divny, proc zrovna bobra .-)) no ted jsem si to cetla znova a je to fakt jasny.. ale dneska byl den blbec, krome dvou marodu, zruseneho plavani, nam telecom nauctovat jen tak tisicovku a vybila se nam baterka v aute :-( tak aspon ten bobr..

kac.

 
Anonymní  20.05.05 16:08

Ahoj,

tak jsem taky dneska nějaká polomrtvá a taky k tomu nemám nějakej zvláštní důvod, tak nevím…

Schamka - mascarpone je jak psala Kačica hooodně tučné, což není moc dobré, ovšem pro vašeho hubeňourka třeba jo :-), ne, spíš bych se bála, aby mu z toho nebylo špatně nebo aby neměl průjem, to žervé, ze kterého se tiramisu dá udělat docela dobře, by bylo určitě pro Danečka vhodnější. A já tam taky žádný přečiny proti zdravý stravě nevidím, všechno OK :-).

Karolinka - mám pocit, že jsi se na ten nočníkovej deníček nahlásila první, tak si ho nech, já pak něco doplním, asi hlavně tu praktickou stránku.

Zuzana a Pepino (9m a 15d)

 
Anonymní  20.05.05 16:14

Ahojky všichni,
jsem v práci a mám malinko času, tak napíšu. Jsem ráda, že se mi daří opravdu alespoň jednou do každého deníčku napsat. Všimla jste si vůbec některá, jak jsem se polepšila??????????­? ;o)

Hromix - tak ty srazíky jsou super, že jsou takto pravidelně. Jen ani nevím, kde je ta (název zkomolím) „Tetramánie“ nebo jak jsi to psala.

Kačica - tady je můj mejlík rataj.k@tiscali. cz pokud je to tedy možné, pošli mi prosím seznámek. Jen nevím, jaké info mám o mě a Davídkovi poslat. Tak až mi ho pošleš, něco písnu na tvůj mejl. A co se vůbec stalo s Ajkou? Už ho nedělá? Ani jsem jí dlouho neviděla. Jsou s Lukym v pohodě?

NE, NE, NE - jak píše Hromix, také si někdy říkám, že tyhle slova jsou na mém dením pořádku. A co plácnutí přes ručičku? Už to některá děláte? Není ještě brzy? Já to občas udělám, ale Dáda se tomu směje a nic si z toho nedělá. Vesele bere to co nesmí dál..... Od kdy chápou význam potrestání??? Někdo nahoře psal od 11m Je to tak?

No, moc jsem toho nenapsala. Za půl hodinky jdu domů, tak končím, ať něco udělám. Jsem tu totiž od 15h, jelikož má manžel raní, tak se střídáme.

Zatím pa a přeji všem krásný víkend plný sluníčka!!!!!!

Kamila+Davídek 9m+15dní

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 20.05.05 16:31

Ahoj Marushko.

Ten deníček jsem psala přímo podle té nahrávky. Operní pěvkyně dávala v prvním roce života malému poslouchat Mozarta, proto potom říkali, že mělo nejlepší výsledky v prostorových ůkolech. Ale že v těhu poslouchala Dvořáka je možné. Úpně nejlepší byl chlapeček jedlík. Co mu dávali baštit jsem již komentovala. A byli to právě jeho rodiče, kteří měli tu ekofarmu. Na začátku každého dílu říkají, že testovali 25 dětí. A podle toho co říkají i v ostatních dílech jsme s manželem pochopili, že se opírají i další výzkumy. Kdyby testovali jeden faktor jen na jednom dítěti, tak by to byla spíš fraška, ne? Ty děti které jsou tam vidět jsou jen příklady. Ale to nevadí, jestli jsi to neviděla teď někdy třeba na videu, tak ono se to plete. Když už jsme u toho, nechceš se k nám přidat? Nebo už chodíš do jiného deníčku tady na emimču?

Měj se hezky.

CIBULKA

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 21.05.05 12:10

Ahojky kočeny!

Marťoch - já jsem se sedačkou Chicco Key 1 zatím spokojená (doufám, že ji nikdy nevyužijeme její bezpečnost při autonehodě). Já si myslím, že je to o pocitu. Já Zuzku po:,–(ila do obou - Chicco a MC - a přišli mi hodně podobný. Chicco jsem vlastně hlavně kupovala kvůli tomu skvělýmu polohovacímu podhlavníku. A v testech toho o ní moc nezjistíš, protože je to model z února letošního roku, takže ji ve srovnávacích testech nestihly omrknout. Ale když si ty sedačky srovnáš, tak zjistíš, že konstrukčně jsou velmi podobné.

Kačica - tak bobr mě taky dostal, ale já byla na začátku Cibulčinýho příspěvku taky zmatená… Musím Jardovi ukázat, jakou jsi mu složila poklonu - to bude rád!
A ty Sunárky stačí, když ti řeknu v pondělí?

Cibulka - kamošku v pondělí klidně přiveď!

Any - fotky klidně pošli do galerky ty, já to musím vkládat jedině od Jardy z práce, takže je to složitější. A jsem ráda, že ti do tak dopadlo s tím soudem!

Hromix - takovýho chlapa fakt nebrat, udělalas dobře. Časem by to bylo jen a jen horší, nevěřím, že takový týpci se dokážou změnit. Však jednou potkáš chlapa, kterej bude stát za to. Jako třeba Konkinka!!! Kde je vlastně - ti si užívají pořád na cestách, asi, že?

JO a holky kdo jedete na Svratku - Petit, Cibulka, Evucha, případně Marťoch - pošlete mi ty iniciály (milena.krizo­va@email.cz) - jméno, příjmení - vás i dětí, datumy narození a adresy. V pondělí to potřebuju nahlásit. Díkec¨

Včera jsem Zuzce koupila v Tescu takový ty kuličky - 100 ks a jsou super. Nasypala jsem jí je do ohrádky a krásně je z ní vyhazuje:o)))
Jo a pak jsem ještě si šly sednout s kamoškou a chlapama na zahrádku a přijedem tam a cestou slyším jak Zuzka nějak tlačí a funí. Zaparkuju, vezmu ji ze sedačky a cítím, že je mokrá - ona se totálně - s prominutím - pros*ala úplně durch. A vím cím to bylo - dala jsem jí hrušky od Sunárku - tu velkou sklinku, blbec. Když ono jí tak šmakovalo. Tak jsem jí šla do auta přebalit a jak na potvoru si mezi nohy strčila ručičku, pak nožku v ponožce… no ve finále to měla úplně všude, já samozřejmě nenosím náhradní hadry, protože se mi nikdy nepo.. ani neblinkala. Takže nakonec jsem jí musela vyslíct bodičko a ponožky s kalhotama a měla jen punčocháčky (ty jsem měla z rána, když bylo zima), na holým tělíčku džínovou bundu – zastrčenou v těch punčocháčkách, aby jí netáhlo na záda:o)))) a na ní ještě flísovou bundu, na hlavě riflovej klóbrc a ještě byla zabalená do deky protože večer už bylo chladno. No prostě tam honila vodu:o)))))))))
Doma jsem všechny hadry hodila do pračky a Zuzku do vany, takže už je to snad v pohodě:o)
Jo a to jsem nezmínila sebe, protože jak jsem ji vzala špinavou do náruče, tak to bylo i na mě:o)) - naštěstí jsem byla v černým:o))))

No nic, mládě chrní a já mám být v jednu už někde jinde, asi ji budu budit, chudinku!

Mějte se krásně kočky a koťata - Milena a Zuzka

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 21.05.05 21:32

Ahoj holky.

Dneska jsem koupila Bobříkovi dětský zubní kartáček „Prsťáček" a kupodivu slavil velký úspěch. Normálně se strhává hysterická scéna, když chci malému něco vyndat z pusinky a nebo když ještě nebyly zoubky vidět a já si chtěla sáhnout. S „ Prsťáčkem" se Šimonek vůbec nebránil a dovolil mi, abych mu zoubky vyčistila. Doporučila nám ho ta Dr. na přednášce o příkrmech. Taky doporučovala pastu Elmex, že nevadí, když dítě trošku spolkne. To si myslím, že asi splňují všechny dětské pasty, ne? Ale lékárnice mi říkala, že Elmex je nejlepší, protože ten aminfluorid je účinější. Když jsem to kupovala, tak jsem prohodila něco o tom, že je to u malýho s tím čištěním stejně jedno, když se přes noc kojí a lékárnice mi na to řekla, že kojení, tedy MM, zoubkům nevadí. Tak nevím.

Jinak, holky, jsem měla dneska snad poprvé fakt pocit, že jsem neschopná matka. Byli jsme na návštěvě u kamošky a Šimonek tam ochutnal pribináček, který dává kamoška jejich kočkám a byl tedy na zemi. Jenom si v tom namočil prstík a olíznul ho, ale já jsem z toho byla fakt na sebe naštvaná. Tak se pořád snažím ho uhlídat a stejně se mi to někdy nepodaří. Ach jo. Ještě, že tu i některé z vás taky někdy píšou o tom, co tahali dětem z pusinky. Já totiž od maminek, které vídám naživo nikdy nic podobného neslýchám a pak z toho mám blbej pocit, že já jediná dítě neuhlídám. Konec depkoidního odstavce.

Začátek uspávacího odstavce. Včera večer se Šimonek probudil na kojo a po koju jsem zjistila, že se u toho durch počůral. Při převlíkání se samozřejmě probudil a že bude vstávat. Chtěla jsem ho uspat, ale ne na prsu. Pil předtím, tak teď by ho měl fakt jako dudlík. Tak jsem se tam s ním zavřela a nejprve hladila a zpívala a pak dělala mrtvýho brouka, jak doporučujou na Rodině v té poradně. Malej byl chudák hysterickej. Pak už nepomáhalo ani zpívání, ale už jsem ho nechtěla vyndávat, aby si nemyslel, že si to vyřval. Tak jsem hladila dál. Pak už jsem nehladila, jen si zacpávala uši a brečela. Já vím, že bych neměla, protože by to mohl cítit. Ale já si nemohla pomoct. Byla jsem u něj, takže opuštěnej se cítit nemohl, jen prostě nebylo po jeho. Když jsme se oba po hodině vybrečeli, tak jsme usli a Šimonek se za celou noc vzbudil na kojo jen jednou. Teoreticky jsme to asi zvládli, ale já jsem z toho měla ráno špatný pocit a ten bych asi mít neměla, co?

MiLySEK- já teď počůrané a prokakané dítě přebaluju dost často. Manžel omylem koupil pampersky baby actives a ty jsou strašný. Aspoň pro Šimonka. Každá druhá někdy i první proteče. Bohužel jich koupil 4 balíky…

KAMILA- jo, jo já jsem si všimla, že už jsi zase pravidelná dopisovatelka. Jen tak dál.

Mějte se hezky.

CIBULKA+ Bobřík (9m+ 22d)

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 22.05.05 10:28

Ahoj,

MILENA - a jak se ti zda potah na te KEY 1? Ja jsem cetla v nejakem hodnoceni, ze se v nem dite hodne poti a je pravda, ze byl dost synteticky… tak porad nevim. Jinak bych asi sla do Romer Lord Plus, nejaky bavlneny potah a k tomu podhlavnik, ale to uz cele vyjde o 1500,– vic. Ja mam treba v aute semisove potahy a v tom se clovek poti jako p*ase. Ty bavlnene se driv opotrebuji, ale jsou prijemnejsi.
S tou chatou ja bohuzel porad jeste nevim, protoze auto, ktere ma dalnicni znamku, je v servisu a buhvi, kdy to bude hotove… Takze zatim se mnou prilis nepocitejte, kdyby to nahodou vyslo, myslim ze se tam nejak poskladame. Nebo bych prijela rano a vecer jela zpatky, to je fuk.
Kakaci prihoda me silne pobavila, to znam! Jojo, to pak to dite vypada jako nejaky nalezenec a lidem proste nevysvetlis, ze nejsi zadna socka :-)
CIBULKA - z toho pribinacku nebud nestastna, takovych blbych nahod urcite jeste bude… ja uz to beru celkem v klidu. Vcera jsem byla u babicky, tak jsem Lucce jen z nasi polivky vytahala mrkev a brambory, rozmackala a jak ji to smakovalo! Jeste jsem si vyptala do sklenicky i na dnesek, at nemusim varit :-) Ta polivka byla jinak celkove takova bez chuti, malo slana a zadne koreni, takze to je myslim v pohode. Ale karbanatek uz jsem s diky odmitla :-) S tim uspavanim… jejda, to muselo byt hruza, ale neda se asi nic delat… Preju pevne nervy. Lucce vzdycky staci, ze jsme pobliz, nejlip se ji usina na mne v houpacim kresle anebo kdyz s ni lezim v posteli a pak ji prenesu. Stejne tak v noci se vetsinou vzbudi a musime ji prenest k sobe, pak spi zase jako dudek.
Ja jsem nemocna, beru antibiotika a jsem totalne chcipla. Tak jen doufam, ze to Lucka nedostane taky. Mam pry nosit doma rousku… no zatim jsem ji nebyla koupit, jsem rada, ze ziju. A venku je tak krasne! Volala jsem tchyni, tak mam slibeno, ze pujde po obede Lucku vozit, hura.

Marťoch a Lucka, 8m

 
zagy
Stálice 95 příspěvků 22.05.05 10:43

Ahoj holky,

koukam, ze hezke pocasi vytahlo vsechny nekam ven, v denicku je poradne mrtvo…

U nas vsichni spi (bohuzel krome me). Anezku mam pod oknem v kocarku a Lukasovi neni dobre, tak lezi. A to mame jit odpoledne do kina, kam me pozval a zajistil tchzni na hlidani, tak nevim. Tesila jsem se, i kdyz Anezka ma ted takove fnukave obdobi, kdyz me nevidi, tak nevim, nevim… Kdyby se me zeptal, dala bych prednost spolecne prochazce ve trech treba na Okor… A pak kdo je na kom zavislak:-)))

CIBULKO, pekne jsem se zasmala Tve otazce pri pomoci s kocarkem! A hlodani dreva je u nas taky na dennim poradku. Kdyz si pradstavim, jak jsem shanela nezavadnou barvu na postylku (je jeste po mne) a mala mi ted okouse kazdy kousek nabytku… Jeste o neco vic ji chutna papir a to se umi pekne vztekat, kdyz ji ho nechci pujcit. A vcera jsem ji tahala z pusinky cedulku, ktera upadla Lukasovi z kosile. Nachal ji lezet na zemi, ja si ji nevsimla a Anezka ji okamzite nasla. Mela ji prilepenou na patre a nechtela si ji za zadnou cenu nechat vytahnout… Myslim, ze tyhla nehody se stavaji kazdemu a ze by proto byl nekdo neschopna matka? No, Ty tedy urcite ne:-)
A dnes k ranu jsem taky odmitla Anezce nechat prso v usince po kojeni misto dudlika. Byl z toho hodinovy brekot, mne bylo smutno, ale to se snad prehoupne nekam k lepsimu. Jinak mi moc pomaha zpivani, to jsem od Tebe okoukala, ale v noci u nas nezabira.
Jeste jsi me potesila s tim Elmexem. Ja ho vybrala nahodou, nejak mi to bliklo, co nam rikali ve skole o tom aminfluoridu, ale zubni jsme meli jen tyden, tak jsem rada, ze to i tak k necemu bylo.

SCHAMKA s tim nejedlikem se netrap, u nas je to jak na houpacce, nekdy ji pekne a nekdy tri lzicky. Rikam si, ze treba nema hlad. Jak mezi jidlem kojis? Mne ze zacatku Anezka nechtela papat, pokud mela po kojeni dele nez 1,5hodiny a ted zas naopak musi mit uz trosku hlad, takze od kojeni aspon 2,5-3,5hodiny. Taky ma mnohem radsi tekutejsi polivcicky a kase a z hrnecku je chce pit. To toho sni asi nejvic. Nebo pokud muze aspon pridrzovat lzicku. Je to sice vsude, ale neco i v tom brisku, tak se snazim to cistit s veselou mysli:-))) A jeste mi mala moc nechce nic, v cem je moc mrkve (vetsina kupovanych zeleninovych konzervicek), repa nebo banan. A maximalni mnozstvi jsou u nas tak kolem 100ml. Daninko se urcte rozpapa, tak vydrz!

HROMIX ten Tvuj pribeh mnou tedy pekne zatrasl. Urcute jsi udelala dobre, trapila by ses zase jenom Ty. A nenene taky rikam dost casto. Snazim se u toho nezvysovat hlas, ale nekdy to je des. Anezka tedy podle me vi, ze neco nesmi, podiva se na me a rozhodne se po svem. Pokud je to neco, na co opravdu nesmi, jsem prisna. Placani pres rucicku jsem tedy nikdy nepouzivala u zadnych deti, nejak me to nenapadlo. Nejvc me rozcili, kdyz plnou pusinkou zacne ozuzlavat idlicku, ruku, rukav, muj rukav… Pak musim odejit z kuchyne. A nedavno jsem slysela Lukase jak ji rika, ze nesmi zlobit, protoze na ni jinak maminka zavola Polednici… Ted kdyz si na to vzpomenu, musim se smat a uz me to tolik nevytoci.
Prosim, jak to delas s tim varenim na dva dny?

MIRKO, byla jsem dlouho mimo, tak dodatecne vas s Marketkou zdravim (snad jsem to nepopletla). Ty jsi myslim psala, ze delas neinstantni kase. Z ceho je, prosim, varis? Ja tedy zatim nedavam lepek. Jde mi o to, z jake formy te suroviny. Jestli z kruúpice, vlocek… (nebo pokud odpovite nekdo jiny, budu rada)

RYZOVY CHLEBICEK tak jsem na to koukala a nektere jsou opravdu slane. Tak pozor, co je na etikete.

JABLKA holky, poradite? Dosla mi jablka a BIO jsem nesehnala (v Albiu v Dejvicich) a prz je mit uz taky nebudou. Koupila bych i nebio, ale nemuzu si vybrat. Poradte mi, prosim, druh, ktery davate a mrnousum chutna. Dekuju

Zdravime a prejeme hezkou nedeli

Veronika a Anezka (9m a 4d)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 22.05.05 10:51

Ahoj Marťochu.

Dík za útěchu ohledně pribiňáčka. Když už se stalo, tak už se stalo. Aspoň to byla taková připomínka bez následků, že mám dávat lepší pozor. Ale ta kamoška měla kousek od těch kočičích misek velikánskou „Difnbachii“ s listama až na zem. To už by bylo horší. Nevím, jak se to jméno té kytky píše.

Sedačka- my jsme vybrali toho Romera Kinga kvůli tomu, že to upínání do auta zvládnu i já netechnická vykojená dementice. Je to teda pár stovek navíc, ale potah je dobrej a malej se zatím v tom moc nepotí. A to má na pocení fakt extra talent. Jak jsi psala o podhlavníku- můžu se na něj někde podívat? Dívala jsem se na Matyskovi, kde jsme ji kupovali, ale tam jsem ho nenašla. Já si to totiž nedovedu moc představit, jak by se mu tam vešel a jestli by nebyl malej v tom podhlavníku moc přidušenej.

Brzy se uzdrav.

CIBULKA

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 22.05.05 14:37

Ahojky,

já vařím Elišce kaši s kukuřičné bio krupice, ta jí moc chutná. Dávám na 350 ml tak tři zarovnané lžíce. Chce to tak 10 minut povařit a míchat. (Občas musím ještě přidat vodu, aby se to nespálilo.
Jablka kupuju Goldeny, většinou jsou sladký, i když jednou taky nebyly :?.
Dneska jsem nějaký ufňukaný a moje nervy to těžko nesou. Kuba myslí, že to je tím vedrem, tak nevím…

Karolinka a Eliška (9m + 20d)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 22.05.05 14:38

Ach jo, těch chyb… Pardón. K.

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 22.05.05 17:24

Ahoj,

CIBULKA - ten podhlavnik je tady:

http://www.matysek.cz/…/default.asp?…

Ale sama nevim, jaky je ve skutecnosti. Holky, nemate ho nektera?

Marťoch

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 22.05.05 23:10

Ahojte!
Aky ste mali vikend? Tuna bolo naaadherne! ;o) Dneska sme si spravili rodinny 18km pochod ;o) Uz sa nam to stava nedelna tradicia. Mame tu nedaleko taky lesik, prekrizovany cestickami a s par jazerami. Pri jednom pravidelne krmime kacky. Dneska sme videli aj kacata. Aj Danko kukal z kocika ;o)
S jedenim je to uz lepsie, este raz diky vsetkym za podporu!!!!
Ked som pri tom jedeni, tu je to ***exoticke „tiramisu“**: vymiesame 250g mascarpone s 1dl dzusu maracuja(mucen­ka)+hruska. Vyslahame 2dl slahacky a vmiesame do mascarpone. Polovicu tejto masy rozdelime do 4 misiek. Na to ulozime 4 platky kiwi a prikryjeme dalsou vrstvou vymiesaneho mascarpone. 4 maracuje prepolime a duzinu z nich dame navrch na mascarpone. Ihned podavame.* Este som to nerobila, ale zbiehaju sa mi slinky. Myslim, ze ked sa teda to tucne mascarpone so smotanou nahradi jogurtom a detskym tvarohom (videla som tu cosi take, co nazyvaju tvarohom, co je pre male deti a je z tych mliek, co su 1-3r.) a ovocie sa da napr. banan, hruska, jablcko ci ine ovocie, mohlo by to byt ako narodeninova „torta“ pre nase letniatka ;o) Aj ked, ja si tu robim starosti, co Dankovi na 1.narodeniny pripravit za dobrotu a on sa mi na to aj tak vykasle a pojde rozoberat kocik ;o)))

Hromix - aj ja furt hovorim „no-no, Danko, nie!“ Pripadam si ako absolutny zakazovac. Ale v podstate len komentujem svoju cinnost, ked beriem Danka z miesta, kde si moze ublizit, alebo ked ma nieco nepristojne v rukach a ja mu to beriem. Velmi ma nadchol clanok Netrestajúci rodičia [www.babetko.sk] a povedala som si, ze sa tak budem snazit vychovavat Danka (a premoct svoju cholericku povahu). Takze ja osobne sa na nijake capnutie po ruke ci po zadku nechystam. Viem, ze pridu aj krusne chvile, ale drzte mi palce, aby som to zvladla. Zatial sa mi dari najma pomocou predychavania (hehe, pred rokom som este netusila, ze nielen 23.7.2004 mi to bude dobre). A zial, vybuchujem na Pavla ;o( no nastastie si to vzdy rychlo vydiskutujeme. Takze tak nejak je to u nas.

Jaaaj, muz si uz veselo odfukuje vedla, idem sa k nemu zlozit aj ja. Este ale suchnem foto z dnesneho pochodu (zo zaciatku) do galerky…
Paaaaa!
schamka a zajtra 10-mesacny Danko

 
Anonymní  23.05.05 00:09

Tak Schamka,

si ma normálne predbehla!!! Presne na tento článok som chcela nechať odkaz :-)).

Veľmi, veľmi, veľmi ho doporučujem!!!!

Veľa vecí som u malej robila presne podľa neho, ale inštinktívne. Žiaľ často zlyhávam, ale vždy si to uvedomím a keď treba, v pohode sa deťom ospravedlním a vysvetlím, prečo som vybuchla.

Podľa mňa sa ľudia biť nemajú a deti sú tiež len ľudia :-). To neznamená, že sa to občas aj u nás nestane, ale aby som cielene plánovala, kedy a za čo deti tresknem po zadku alebo pacnem po ručičke, tak to nie :-)). Ak náhodou dostanú (Krištof tuším ešte ani nedostal), vždy ma to veľmi mrzí a ďalší raz sa to snažím riešiť inak.

„No,no,no“ používam tiež denne, ale najviac u ns pomáha odpútanie pozornosti. Pri prebaľovaní robíme blbiny, napr. Krištof ma kŕmi tubou s krémom :-), pri obliekaní mu rozhojdám zvonkohru, ak mu chcem zobrať nevhodnú vec, najprv mu podstrčím niečo nové zaujímavé a pod.

Rozeta

 
Anonymní  23.05.05 00:46

Ahojky,

tak britské zápisky nestíham, snáď ich zhrniem do samostatného príspevku. To mi, Kačica, pripomenulo, že Zagy sa hlásila spísať svoje cestovateľské skúsenosti (Ty ju medzi denníčkami nemáš). A ešte chcela tuším Vlaďka spísať nejaké recepty.

Tak zhrniem aspoň naše novinky. Boli sme s malou u lekárky, kvôli záchvatom kašľa, a dostala antibiotiká. Síce má len trošku zastreté dýchanie, ale pre istotu. Až taký problém to nie je, sú to druhé ATB za vyše štyri roky, okrem toho jej pred rokom zistili zlatého stafylokoka a iné potvory, aspoň sa prelieči. Lenže zisťujem, že k tomu kašľu zrejme v lietadle chytila dalšie nachladnutie, keďže má zrazu poriadnu nádchu. No a Krištof má tiež teplotu, ale tvári sa akoby nič. Včera som mu merala teplotu, v zadočku bez odpočtu mal 38,6C, pod pazuškou len 37,3C. Dnes som mu merala len v zadočku, po odpočte mal doobeda 37,7C a poobede 38,4C, to už som mu dala rozdrvenú polovicu Paralenu 125. Inak je ale ako divá zver, boli sme u našich a celý čas sa bláznil. Spal len doobeda a poobede nám zaspal asi na 20 minút v aute, zobudil sa okolo pol druhej a bol hore až do ôsmej večer. Skúšala som ho dvakrát uspať, no nenechal sa. Celý čas lozil po byte, dokonca sa mu zase vrátili pohybové schopnosti a dvakrát sa krásne postavil v priestore s hračkou, chvíľu stál a hral sa. Tak neviem, čo mu je, tipujem šiestu nemoc. Decká síce vtedy mávajú vyššie teploty, ale u malej to bolo podobne, nemala až také horúčky. A tiež bola chorá tuším v máji, potom som čitala, že najväčší výskyt je na jar. Asi chytil bacila v lietadle a malá zrejme zase nejaký iný. Alebo majú to isté, no uvidíme.

Inak malému sa okolo 10mesačnín prerezal štvrtý zub (jednotka vľavo hore) a lezie mu vedľajšia dvojka. Pohybovo je stále na tom približne rovnako, mám pocit, že preto, lebo je opatrný - napr. keď ho držím za ruky a náhodou jednu ruku pustím, okamžite ide na štyri. Pritom keď sa pozabudne, v pohode stojí sám bez opory - ako dnes. Tipujem, že bude chodiť tak okolo roka (som si spomenula, ako ste mu prorokovali hyperaktívnu budúcnosť 9-mesačného bežca :-)))

Pre zmenu ale teraz napreduje rozumovo, urobil strašný skok, je to úžasné :-))). Veľmi rýchlo sa naučil napodobniť štyri zvieratká - krava robí „bú“, havko „ha-ha-ha“, kapor otvára ústa a chameleón vyplazuje jazyk :-). Ukazuje, aký bude veľký, dáva pá-pá, ťap-ťap.

Najväčšia sranda je, že používa svoje slová - napr. sa spýtam „kde je Barborka (dcérka)?“, malý na ňu pozrie a opakuje si „ba“ alebo „baba“. Myslela som, že je to náhoda, ale používa to fakt väčšinou v súvislosti s malou. Napr. dnes sme spali v spálni, vedľa v izbe sa zobudila malá, ozvala sa a Krištof, keď ju počul, naradostene kričal „BA!“. A keď prišla k nám, hladkal ju a vravel „Baba!“ Alebo poviem „ideme spinkať haji-haji“ a on natešene opakuje „ai-ai-ai!“ Na otázku „kde je mama?“ ma už nájde a opakuje si mama :-). Už verím, že vie, že som mama :-), aj keď občas používa toto slovo, aj keď chce nejakú vec.
Keď niečo vyvedie a ja zo srandy lamentujem „ajajáááj!!!“, tak to opakuje. No a keď kaká do plienky, vždy mu zo zvyku vravím „kakáš? robíš e-e-e?“. Dnes som to zase vravela a keď som mu neskôr vravela „ideme sa umyť, si pokakaný!!“, sám dodal „e-e-e“. Skúšala som to niekoľkokrát a vždy to bolo tak isto :-))).

Je to krásne, ako skúša komunikovať. Naučil sa piť z Aventu, síce veľa nevypije, ale vie, že má zakloniť hlavu :-).S malou sa už niekedy úžasne hrajú, napríklad zalezú do takého domčeka -stanu - a tam sa na niečom smejú. Malá mu robí „kukuk“, napodobňuje mu zvieratká… a on sa smeje. Má ju veľmi rád. Dcéka je zase taká hrdá sestra, v UK vravela neterke : Však je krásny, ten náš malý Krištofko."

No idem spať, ráno bude zase kruté :-).

Rozeta

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »