Když se daří, tak se daří

O životě

Také vás někdy napadlo, že kdybyste si udělali nějakou věc doma a nekupovali ji v obchodě, že to bude 100% lepší? No, mě bohužel ano.

Máme chuť na zvěřinu

Můj tatík má hodně kamarádů. Nejvíce mezi drobnými zemědělci a vesničany. Měsíc před začátkem honů se nenápadně ozve, pozve na panáčka a slovo dá slovo – jde jako naháněč. No, naháněč. Statečně si tak říká, ale jelikož je to chlap jako hora, s velkou vyvřelou horninou v centru těla, tak jeho pohyb má do nahánění daleko. Hned na kraji lesa si najde sukovici, mašíruje si to po cestě a sem tam zahuláká. U vítězných fanfár se tváří důležitě a zrakem přeměřuje úlovek. Vždy vyfasuje bažanta. Když je ho hodně slyšet, tak i dva.

Tradice říká, že zvěřina má 14 dní viset. Jelikož jsme bydleli v paneláku, tak jsme chudáky ptáky zavěšovali z okna. Skvělá podívaná. Načančané záclonky, krmítko pro ptáčky, zase záclonky a naši bažanti. Jeden podzim byla šílená zima. Dá se říct, že mrzlo. Na neděli padlo – uděláme si bažanta. Viděli jste film Na samotě u lesa? Nejlepší zedník v kraji pan Lorenc? Tak to je můj tatík. Zasedl ke stolu a uděloval rady. Bažanta spařit. To se lehce řekne a hůř udělá. Kyblík standartní velikosti, ale zmrzlý bažant ne a ne se tam vejít.

Nejsem trpělivý člověk. Hodina, kdy by se měl pták strčit do trouby se kvapně blížila a hladový tatík uděloval rady. Spařovali jste někdy zmrzlýho ptáka? Bože, to byl hnus. Neustále lezl z toho kýble, špinavá voda všude a všechna pírka na svém místě. Už jsem byla tak vzteklá, že jsem mu zlomila nohy, abych ho tam narvala. A do toho všeho rady: „Musí se pořádně spařit, aby šlo peří pěkně dolů. Krk neškubej, ten nemám rád…“

Měla jsem sto chutí mu toho ptáka strčit do pusy i s hlavou. A v tom jsem si všimla jedné věci. Jak jsem mu zlomila ty nohy, tak okolo vykouklé kosti se kůže odlepovala i s peřím. Zkusila jsem zatahat – a světe div se, šlo to. Takže jsem nařízla kůži pod krkem a milého bažanta prachsprostě stáhla z peří. A bylo to. Tatík byl tak vykulený, že nestihl ani protestovat. Ještě jsem prodedila, že pokud se mu něco nelíbí, tak za oknem má další exemplář a může se ukázat. Nakonec bažant chutnal fantasticky – i bez kůže.

Jak si léčím hemeriody

Ve svém magorském hubnoucím období jsem propadla kouzlu rotopedu. Kabáty na plný pecky a pěkně šlapat do rytmu. Asi po měsíci jsem si uvědomila, že mě bolí kostrč. Začala jsem si pod zadek dávat ručník. Všichni ručník za krk, já na prdel. Netáhnu s davem.Jednou ráno jsem si uvědomila, že mi tam něco vadí. Neznalá věcí, jsem si myslela, že se mi tam asi něco šprajclo a nechce to ven. Ani po hodině na wc nic. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se umývala a nahmatala bouli jako tenisák!

Úplně nenápadně jsem sondovala v práci, co by to jako mohlo být. „No, kámoška mi říkala, že se jí udělalo to a to. Nevíte, co by to mohlo být?“ Tázala jsem se s nohama od sebe, jako kdybych jela Velkou Pardubickou. Dostalo se mi odpovědi: „A visí ti tam něco?“ Já debil: „Ne, nic mi tam nevisí.“ Story o kámošce je v háji. „To budou hemeroidy, kup si dubovou kůru a udělej si sedací lázeň.“ Tři dny před výplatou plácat pár posledních peněz na kůru? Si jí naškubu sama. Do té doby jsem si myslela, že poznám dub mezi tisíci stromy. Dub poznám podle žaludů. Nedošlo mi, že je květen a žaludy jaksi ještě nejsou. Tři dny jsem se toulala po okolí jako spráskanej pes a hledala ten zpropadenej strom.

Čtvrtý den jsem si zašla koupit dubovou kůru do lékárny. Ještě šikovný vandlík a jde se na to. V obchodě se na mě dívali dost divně, když jsem si ho nenápadně zkoušela nasadit na zadek a poměřit, jestli se tam vejdu. No, což už s tím. Dubovou kůru spařte. Vzala jsem ten největší hrnec, nasypala kůru, zalila vodou a přivedla k varu. Odstavila a chystala si ostatní propriety. Já jsem někdy fakt tak blbá, že nad sebou žasnu. V kuchyni máme dlažbu, v obýváku jsme měli parkety. Doprostřed (!) pokoje jsem si hodila ručník, na to postavila lavor, nalila odvar, na židličku bokem jsem si postavila kafe, popelník a cigarety – přece tam nebudu jen tak nečinně sedět, ne?

Archimédes by mě snad samou lítostí adoptoval. Jakmile jsem dožuchla do lavorku, tak se odvar z dubové kůry vyvalil ven. Byla jsem z toho tak překvapená, že jsem jen tak seděla a koukala se na tu zkázu. Pak jsem se začala hrabat ven. Zkoušeli jste někdy dostat něco velkého z něčeho malého, které tam vniklo silou? Říká vám něco podtlak? No, nebudu se tady kasat poučkama. Vcuclo mě to jako sifon. S mlasknutím jsem se odlepila až po tom, co jsem vylila zbytek dubového odvaru na zem. Pohroma dokonalá.

A jestli si myslíte, že jsem hned pochopila, kde jsem udělala chybu, tak jste na omylu. Až pár minut poté mi hlavou běželo: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno… Zkrátka - plný lavorek a můj zadek – něco muselo ven. Na parketách flek jako od ohníčku (kůrou jsem opravdu nešetřila), prasklý nový lavorek a já černej zadek.
U doktorky jsem se styděla. „Dělala jste si sedací lázeň, že?“ „Ano, pani doktorko. Nepomohlo to.“

Jak jsme dělali džus

Před dvaceti lety, pár let po revoluci, byly domácnosti hladové po výrobcích zpoza hranic. Ne každá rodina si to mohla dovolit a jelikož český národ = šikovný národ, poradili jsme si. V té době bylo velice oblíbené vařit si domácí džus. O vitamínech se tenkrát ještě moc nemluvilo, oči jen viděli žlutou tekutinu vonící po pomerančích a sladkou jako cecek. A tak lidi vařili. I u nás v rodině se vařilo. Švagr mě vždycky nalil decánko a chtěl slyšet slova chvály. A já chválila a chválila, protože to bylo fakt moc dobrý.

Nějak jsme nedávno vzpomínali a přišel na řadu i džus. Nemám od nápadu daleko k realizaci, takže jsem začala hledat recepty. A už jsem nakupovala pomeranče, citrony a mrkev. Na deset litrů vody dva pomeranče a kilo mrkve, Není to nějaký nepoměr? Dám kilo a kilo. „Dělej to podle receptu. Paní tam píše, že je to moc dobré.“ - dostalo se mi rady. A nebudu. Půlku pomerančů oloupat, druhou nechat, mrkev, kilo cukru a šup s tím do litru vody, přidat citron a jdeme vařit. Další krok – převaříme si 8 litrů vody.

Vyndala jsem největší hrnec a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že je jen na 6 litrů. Takže další hrnec a budeme holt přelévat. Připadala jsem si jak v polní kuchyni – jen ten kotel chyběl. Ovoce rozmixovat. Ještě štěstí, že mám ten nový robot, tam to půjde jako fík. Šlo. Všechno jsem to přeléváním smíchala a jala se ochutnat. Pili jste někdy teplý džus? Nedělejte to. Humus. Docela mě zarazilo, že to mělo hodně hořký ocas. No, jakmile to bude studené, tak to bude lepší. Nebylo. „Vidíš, já jsem ti říkal, že to máš dělat podle toho, jak to psala ta paní.“

První pokus letěl ještě ten den do wc. A druhý taky a třetí za nima. Pak jsem se na to vyflákla. Přítel ovšem nee. Našel si recept a s přesností jemu vlastní udělal perfektní várku. Bylo to hodně sladké, ale bylo to ono! Příští den dotáhl odněkud přepravku s flaškama od vína a vaří si várku co týden. A jelikož bedna není kam dát, tak do ní neustále kopeme v kuchyni. Smutná připomínka mé nešikovnosti.

Hodnotilo 17 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
catie
Ukecaná baba ;) 1123 příspěvků 14.02.11 08:18
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
katka 79
Kecalka 292 příspěvků 14.02.11 08:24

No tak super som sa dlho nepobavila ako pri hemeroidoch :mrgreen: :palec:

 
MyškaB.
Závislačka 4333 příspěvků 14.02.11 08:32

To je super deníček díky za něj :palec: :mrgreen:

 
Mahora
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 14.02.11 08:48

Teda u těch hemeroidů jsem se nasmála, až mi tekly slzy. Máš talent na vypravování, doufám, že se brzy dočkáme pokračování! :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 14.02.11 08:51

Dík. Podle reakcí - pokračování bude, nebo ne. Napsané je. Už z paměti tahám další zážitky.

 
petra.lovosice
Extra třída :D 12947 příspěvků 14.02.11 09:22

lemaz tak to je tvuj nejlepší deníček..já se teším na další…protože story s bažantyje podobná i u nás :lol: :lol: ..a lavor me absolutně teda dostal :lol:

 
Zaynah
Závislačka 2607 příspěvků 14.02.11 09:32

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: co dodat??!!

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 14.02.11 09:35

:lol: :lol: :lol: já sem se tak nasmála :lol: :lol: díky

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22063 příspěvků 2 inzeráty 14.02.11 10:18

Lemaz rozhodně chci pokračování. Opravdu parádní psací styl.
Taky jsem takový velmi ,,šikovná" dívenka, obzvláště třeba v šití.

 
Vesna006
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 14.02.11 11:05

Krásný! Už dlouho mi netekly slzy smíchu :palec: Děkuji :dance:

 
PeBa
Echt Kelišová 9511 příspěvků 14.02.11 11:37

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
na to bych se koukla i v telce, kdyby se to dalo natočit

 
Ditta77
Závislačka 4189 příspěvků 14.02.11 12:07

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
krásnej deníček-Lemaz ty si číslo :palec:

 
laducha
Neúnavná pisatelka 19328 příspěvků 14.02.11 12:11

Chachachááá…mi tu tečou slzy od smíchu…dík :mrgreen: :mrgreen: :wink:

 
cassinka
Nováček 10 příspěvků 14.02.11 12:33

Úžasné, skvěle napsané.. :potlesk: už dlouho jsem se tak nenasmála jako při hemeroidech :lol: :-D
 Děkuji

 
ibolia
Kecalka 361 příspěvků 14.02.11 12:43

Super deníček. A prosím o pokračování. Máš vážně talent vyprávět.

 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 14.02.11 12:44

LEMAZ teda to je bomba super napsané,moc se těším na další :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Vivik
Kecalka 474 příspěvků 14.02.11 12:47

Tak tohle mi skvěle projasnilo den… zvláštní, jak cizí neštěstí dokáže potěšit. :lol: Asi taky napíšu něco o svých akcích, ať vidíš, že v tom nesi sama. :potlesk:

 
mamina44
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 14.02.11 12:48

Opravdu super napsané,při čtení sem se mohla potrhat smíchy, až manžel začal vážně pochybovat o mém duševním zdraví. :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Marishka89
Zasloužilá kecalka 696 příspěvků 14.02.11 12:51

hemeroidy mě taky bezvadně pobavily :D a vaření džusu mi připomělo moje tvoření čokoládové polevy, která vydrží měkká i po vychladnutí, takže je dobrá na koláče např s tvarohem a tak, že se pak poleva neláme a nerozpatlá to ten tvaroh nebo pribináčky okolo… dvakrát se mi zdrcla a po třetí už jsem u plotny brečela jak malá :lol:

 
Hanulínek
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 14.02.11 13:26

Jéžiš, to je fakt povedený!! :potlesk: :mavam:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 14.02.11 13:45

Super, taky se těším na pokračování! :dance: :palec:

 
Lena F.  14.02.11 13:47

Lemaz :potlesk: :potlesk: :potlesk:

To je nádhera! Už se moc těším na dálší!

 
kaatka
Povídálka 35 příspěvků 14.02.11 13:58

To je úžasný, málem jsem si cvrnkla....... :potlesk:
Perfektně napsaný. Pár dalších příhod a můžeš to vydat, to bude trhák. :palec: :palec: :potlesk:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 14.02.11 15:09

Jako vždy-pecka! :palec: :dance: :lol: :lol: :lol:

 
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 14.02.11 15:36

Ahoj, takhle jsem se vazne dlouho nezasmala. Perfektne napsane. Moc se tesim na pokracovani. Diky ti za vylepseny den.

 
Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 14.02.11 15:37

Lemaz - tak to jsem se teda pobavila :lol: :lol: :lol: :potlesk: :potlesk: :potlesk: Díky moc! A prosím o další příhody :pankac:

 
Píďula
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 14.02.11 16:10

Omlouvám se, ale takhle jsem se dlouho nepobavila :palec: :-D :-D :-D

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 14.02.11 16:15

To jsem ráda, že se vám to líbí. A jelikož má blbost je nekonečná, tak na konci týdne přijdou další příhody. Je z čeho čerpat. Nevím, jestli bohužel nebo bohudík. :mrgreen:

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 14.02.11 18:06

Já už čtu po třetí a je to nejlepší deníček co sem kdy tady zahlédla :potlesk:

 
kikina2004
Kelišová 6552 příspěvků 14.02.11 18:13

Dokonaly denicek,fakt jsem se nasmala :mrgreen: :mrgreen:

 
Bibi11
Závislačka 2868 příspěvků 14.02.11 18:58

Supr napsané. :palec: :mrgreen: :mrgreen:

 
Aspera
Neúnavná pisatelka 18000 příspěvků 2 inzeráty 14.02.11 19:00

Super deníček, i manžel se pobavil.

 
LucaLuca
Závislačka 4455 příspěvků 14.02.11 19:08

Trumbelín jsem stejnej, ale neumím to tak dobře podat. Paráda! :palec:

 
BettyB.
Echt Kelišová 9039 příspěvků 6 inzerátů 14.02.11 20:20

Lemaz- zase opět super čtení, taky mi chvílema tekly slzy smíchem :lol:

 
Markittka
Extra třída :D 14599 příspěvků 14.02.11 20:32
:lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT
POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT
POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT
POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT
POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT POKRAČOVAT

něco tak luxusního jsem už dlouho nečetla. Fakt parádně napsanééééé :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

 
makina
Neúnavná pisatelka 15324 příspěvků 14.02.11 20:53
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Alyss
Extra třída :D 10471 příspěvků 14.02.11 21:02

:lol: :lol: :lol: :lol: Výborný!!Fakt jsem se nasmála :palec:

 
Machalka
Extra třída :D 11763 příspěvků 14.02.11 21:05

Skvělý :lol: :lol: :potlesk: Těším se na další :mrgreen:

 
Pasithea
Kecalka 151 příspěvků 14.02.11 21:24

:-D :-D :-D taky jsem si u hemeroidů poplakala a vzpomněla jsem si na pár svých neuvěřitelných pří­hod

:palec: rozhodně chci pokračování

 
monika215
Zasloužilá kecalka 836 příspěvků 14.02.11 21:52

:potlesk: Fakt super cteni - a hemeroidy jsou suverenne nejlepsi :palec:
Chechtala jsem se u toho, az jsem se za bricho popadala a chudak miminko v brisku z toho dostalo skytavku.

 
Nerine
Kelišová 5317 příspěvků 14.02.11 21:58

Lemaz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Děkuji za super deníček :palec: :potlesk: Skvěle jsi mi jím zvedla náladu, která dnes nestojí za nic, báječně jsem se zasmála, hlavně tedy u hemeroidů :lol: :lol: :lol:
Pokračování určitě musí být :pankac:

 
Lena F.  14.02.11 22:17

Lemaz tak ještě jeden a pak rovnou knižku :lol:
Určitě koupim :huban:

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 14.02.11 22:51

Já jsem si svým hýkáním u tvých hemeroidů skoro vzbudila dítě!
Super, jen houšŤ!!! :potlesk: :potlesk: :potlesk: :lol: :lol: :lol:

 
Kakika
Extra třída :D 14192 příspěvků 14.02.11 22:59

Lemaz, s tím svým vypravěčským uměním by jsi měla napsat knížku. Ta by se četla sama. Fakt jsem se královsky pobavila a věř mi, napsat to někdo jiný, tak to takhle dobře nenapíše. Sice bych se asi taky zasmála, ale neřehnila bych se tady jak blb :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
AliceP
Závislačka 3622 příspěvků 14.02.11 23:18
:lol:
 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 14.02.11 23:35
:palec: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :potlesk:
 
Zizalka
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 15.02.11 00:18

Taky to vidím na knížku… :palec:

Perfektně napsané! :potlesk:

 
Oskynka
Ukecaná baba ;) 1860 příspěvků 15.02.11 11:46

Skvěle jsem se pobavila.SUPER :palec: :palec: :mrgreen: :-P

 
NoeBi
Stálice 77 příspěvků 15.02.11 11:53
super

fakt super :) takhle jsem se snad ještě nepobavila :) napiš další deníček o jiných strastích at s emáme zase na co těšit :) :-D :lol: :mrgreen:

 
nicolinda
Závislačka 3751 příspěvků 15.02.11 13:49
supééér deníček,

fakt luxusně napsané :palec: :palec: :palec:
pokračování tu asi bude hodně vyhlížené :potlesk: :potlesk: těšíme se na další :andel:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama