Máma zanevřela na život

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Monikap3
Kecalka 491 příspěvků 20.08.19 08:49
Máma zanevřela na život

Ahoj,
už jsem tu jednou svou maminku řešila a nyní bych se ráda zeptala na vaše názory znovu. Jsme totiž s bráchou už docela v koncích a nevíme, co dělat.
Ve zkratce- mamině je 47, rodiče jsou 15 let rozvedení, měla pár nevydařených vztahů a v podstatě žila jen pro mě a mladšího bráchu. Peněz nikdy nebylo úplně nazbyt, ale vždy se o nás dokázala postarat, i když náš otec ztratil zájem ve chvíli, kdy překročil práh bytu. Nikdy mi nepřišla jako nějaká mega šťastná osoba, ale kdo je :nevim: Ale poslední dobou je to peklo. Mamina docela pije, denně si dá víno, chodí i s kamarádkama a už jí nedělá problém se opít i při malování obýváku přede mnou a bráchou. V tu chvíli začne fňukat, že jí nebaví život, že chce jen jezdit k moři (kam jezdí s kamarádkami často), chodit po zábavách (je docela pařmenka) a že jí chybí děda ( všemi milovaný děda zemřel před šesti lety, všichni jsme to těžce nesli a bohužel mamina se s tím dodnes nesmířila). Kdykoli se napije, tak je navíc silně nepříjemná, člověk se na ní bojí promluvit, buď brečí nebo nadává na celý svět, jak na ní s bráchou kašleme, ačkoli se jí snažíme pomáhat jak můžeme. Ale oba máme své vztahy a domovy a nejsme na příjmu 24/7, což nedokáže pochopit. Teď už to vypadalo, že si našla přítele, kterého ovšem ani ne po měsíci poslala do háje s tím, že jí nevyhovuje a nevěří mu a žádnýho chlapa nechce- bude radši napořád sama jako teď. Svou práci nesnáší, ale měnit jí nechce, k psychiatrovi nepůjde, antidepresiva brát nebude a problém s pitím nemá. Jsme už docela zoufalý a nevíme, co dělat. Napadá vás něco? Je strašný vidět svou mámu permanentně nešťastnou a zcela sobecky- je i únavný pořád řešit jí, když by člověk chtěl žít i svůj život bez výčitek.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Reakce:
Halamka
Závislačka 4140 příspěvků 20.08.19 09:04

Moje máma prochlastala mé dětství. Je to jedna z nejhorších věcí, co může máma udělat svému dítěti. Na druhou stranu je to dospělá osoba, může si žít svůj život, jak uzná za vhodné. Ovšem potom musí počítat s následky. U mé to znamenalo, že jsem s ní ukončila vztah a stala se pro mne naprosto cizí osobou. Ano, je to dost děsivé, ale pro mne to byl jediný možný způsob, jak se vypořádat s nezájmem, absencí citů a lhostejností z její strany v době, kdy jsem ji nejvíc potřebovala.
Mezi vámi ještě asi není vztah úplně zničený. Takže bych jí řekla, že pokud potřebuje pomoc, jsi tady pro ni. Jestli ale chce svůj život utopit v alkoholu, že tomu nebudeš přihlížet a že budeš věnovat raději energii svému životu. Tečka. Víc se nebavit. Pokud bude mít stěžovací nálady, tak utnout a nenechat ji mluvit. To je tvůj problém, mami. Buď se postaví zpátky na nohy nebo v tom zahučí. Ale ani jedno není na tobě. Je to na ní, co si vybere. Je to její život a její problém. Ne tvůj. Nezatěžuj se výčitkami ani ji ani sebe nestav do role oběti. Je to její život. Ona si vybere.

Lalelale
Kelišová 5430 příspěvků 20.08.19 09:04

Je mi to líto, ale nemůžeš jí pomoct. Sama píšeš: problém s pitím nemá, k psychologovi nepůjde, nic měnit nebude a vůbec, problém má přece okolí, s ní nic špatně není. Tito lidé si to musí uvědomit sami, což se někdy stane, a někdy ne. Nabídni pomoc, když bude třeba, ale nenech se stáhnout do světa negativity, kde tvá matka chce dobrovolně žít.

Uživatel je onlineRusset
Neúnavná pisatelka 18254 příspěvků 20.08.19 09:07
@Monikap3 píše:
Ahoj,
už jsem tu jednou svou maminku řešila a nyní bych se ráda zeptala na vaše názory znovu. Jsme totiž s bráchou už docela v koncích a nevíme, co dělat.
Ve zkratce- mamině je 47, rodiče jsou 15 let rozvedení, měla pár nevydařených vztahů a v podstatě žila jen pro mě a mladšího bráchu. Peněz nikdy nebylo úplně nazbyt, ale vždy se o nás dokázala postarat, i když náš otec ztratil zájem ve chvíli, kdy překročil práh bytu. Nikdy mi nepřišla jako nějaká mega šťastná osoba, ale kdo je :nevim: Ale poslední dobou je to peklo. Mamina docela pije, denně si dá víno, chodí i s kamarádkama a už jí nedělá problém se opít i při malování obýváku přede mnou a bráchou. V tu chvíli začne fňukat, že jí nebaví život, že chce jen jezdit k moři (kam jezdí s kamarádkami často), chodit po zábavách (je docela pařmenka) a že jí chybí děda ( všemi milovaný děda zemřel před šesti lety, všichni jsme to těžce nesli a bohužel mamina se s tím dodnes nesmířila). Kdykoli se napije, tak je navíc silně nepříjemná, člověk se na ní bojí promluvit, buď brečí nebo nadává na celý svět, jak na ní s bráchou kašleme, ačkoli se jí snažíme pomáhat jak můžeme. Ale oba máme své vztahy a domovy a nejsme na příjmu 24/7, což nedokáže pochopit. Teď už to vypadalo, že si našla přítele, kterého ovšem ani ne po měsíci poslala do háje s tím, že jí nevyhovuje a nevěří mu a žádnýho chlapa nechce- bude radši napořád sama jako teď. Svou práci nesnáší, ale měnit jí nechce, k psychiatrovi nepůjde, antidepresiva brát nebude a problém s pitím nemá. Jsme už docela zoufalý a nevíme, co dělat. Napadá vás něco? Je strašný vidět svou mámu permanentně nešťastnou a zcela sobecky- je i únavný pořád řešit jí, když by člověk chtěl žít i svůj život bez výčitek.

Naposledy jí řekni, že potřebuje pomoct, že vás ostatní trápí, že pije a nebaví jí ve 47! život. Ať se rozhodne konečně s tím něco dělat. Jinak že odmítáš neustále řešit její nenálady. Že nechceš, aby dopadla špatně. Protože k tomu má slušně našlápnuto. Vem ji třeba do kina, někam ven. Bez alkoholu. Ukaž jí, že se jde bavit i bez něj.

Mně je jen o 6 let míň a v jejím věku budu mít doma puberťáka. Takže na nějaké fňukání nebudu mít čas. S alkoholičkou jsem si něco zažila a řeknu ti, když nechce, nic ji nedonutí.

Yves6511
Kecalka 385 příspěvků 20.08.19 09:08

Naprostý souhlas s @Halamka ..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.08.19 09:09

Jako bys mluvila o naší rodině. Mojí mámě je taky 47, mám mladšího bráchu. Oba jsme už z domu pryč a žijeme si po svém. Naši jsou rozvedený přes 20 let a máma to zřejmě dodnes nerozdýchala, paradoxně se rozvést chtěla ona, protože si našla někoho jiného. To ovšem také nevyšlo, opět odešla a takhle pořád a pořád. Až zůstala úplně sama a ve 47 vede řeči jakože půjde do důchoďáku a že to bude nejlepší a jak nechce skončit sama v důchodu a bla bla. To mi přijde ve 47 dost smutný. Místo toho aby užívala života, že jsou děti odrostlé, tak přemýšlí jak půjde do domova důchodců. A to je jen střípek, její stavy kdy mi začne z ničeho nic vyprávět jak dělala vždy v životě vše dobře a že se neměla rozvádět, upřímně mě to po 20 letech už fakt nezajímá a poslouchala jsem to celý život, bohužel jako starší jsem to odnášela hlavně já. Co s ní netuším. Musela jsem omezit vztahy, protože začala být i zlá a vysavač energie. Snažila jsem se jí i s manželem všemožně pomoci, jenže nemůžeme žít její život a být jí k dispozici neustále, to prostě nejde. Není ani stará, ani nemohoucí. Jen je dlouho sama a leze jí to na mozek už hodně dlouho a dokud si někoho nenajde, tak to jiné nebude, ale má stejný problém, paradoxně má tendence chlapi pohrdat a na to taky nikdo není zvědavý, přitom ona sama taky není žádný poklad. Je to strašně zamotaný a člověku který pomoc nechce prostě nepomůžeš :nevim: Časem tě to bude unavovat víc a víc až ti dojde trpělivost, pokud se něco nezmění z její strany. Moje máma navštívila psychoterapeuta, byla tam jednou a že už tam nikdy nepůjde, hrozně se proti tomu uzavřela, protože tam pracovali s jejím dětstvím. Takže to neklaplo. Bohužel tímto způsobem života vypadá ve 47 tak na 55 a ten smutek má snad vrytý ve tváři :( ale já jako dcera s tím těžko něco udělám :nevim: Celý život jsem poslouchala jak se těší až dospějeme, že se jí uleví od starostí a tak a bude žít, no a co jsme oba odešli z domu je to s ní horší a horší :nevim: Prosím zachovat anonym, soukr. info

Lalelale
Kelišová 5430 příspěvků 20.08.19 09:16
@Anonymní píše:
Jako bys mluvila o naší rodině. Mojí mámě je taky 47, mám mladšího bráchu. Oba jsme už z domu pryč a žijeme si po svém. Naši jsou rozvedený přes 20 let a máma to zřejmě dodnes nerozdýchala, paradoxně se rozvést chtěla ona, protože si našla někoho jiného. To ovšem také nevyšlo, opět odešla a takhle pořád a pořád. Až zůstala úplně sama a ve 47 vede řeči jakože půjde do důchoďáku a že to bude nejlepší a jak nechce skončit sama v důchodu a bla bla. To mi přijde ve 47 dost smutný. Místo toho aby užívala života, že jsou děti odrostlé, tak přemýšlí jak půjde do domova důchodců. A to je jen střípek, její stavy kdy mi začne z ničeho nic vyprávět jak dělala vždy v životě vše dobře a že se neměla rozvádět, upřímně mě to po 20 letech už fakt nezajímá a poslouchala jsem to celý život, bohužel jako starší jsem to odnášela hlavně já. Co s ní netuším. Musela jsem omezit vztahy, protože začala být i zlá a vysavač energie. Snažila jsem se jí i s manželem všemožně pomoci, jenže nemůžeme žít její život a být jí k dispozici neustále, to prostě nejde. Není ani stará, ani nemohoucí. Jen je dlouho sama a leze jí to na mozek už hodně dlouho a dokud si někoho nenajde, tak to jiné nebude, ale má stejný problém, paradoxně má tendence chlapi pohrdat a na to taky nikdo není zvědavý, přitom ona sama taky není žádný poklad. Je to strašně zamotaný a člověku který pomoc nechce prostě nepomůžeš :nevim: Časem tě to bude unavovat víc a víc až ti dojde trpělivost, pokud se něco nezmění z její strany. Moje máma navštívila psychoterapeuta, byla tam jednou a že už tam nikdy nepůjde, hrozně se proti tomu uzavřela, protože tam pracovali s jejím dětstvím. Takže to neklaplo. Bohužel tímto způsobem života vypadá ve 47 tak na 55 a ten smutek má snad vrytý ve tváři :( ale já jako dcera s tím těžko něco udělám :nevim: Celý život jsem poslouchala jak se těší až dospějeme, že se jí uleví od starostí a tak a bude žít, no a co jsme oba odešli z domu je to s ní horší a horší :nevim: Prosím zachovat anonym, soukr. info

Zvláštní, jak jsou někteří úplní přeborníci v ničení vlastního života v domnění, že to okolí dávají sežrat. Také máme v rodině, a souhlasím, pomohlo jedině omezit styky.

Kačus82
Echt Kelišová 7552 příspěvků 20.08.19 09:17

Je mi lito, ale dle ruznych znaku to vypada na alkoholismus. Krome piti samotneho na to ukazuji ty naladicky, to bezduvodne urazeni, dobrovolna izolace (aby ji nikdo nevidel). Pokud budete chtit bojovat, s brachou se muzete domluvit a hucet do ni, je to ale beh na dlouhou trat bez zaruky uspechu, jako prvni samozrejme vyprudi vás, aby si mohla spokojene popijet. Doporucuji stranky Karla Nespora. Drzim palce

Monikap3
Kecalka 491 příspěvků 20.08.19 09:19

@Halamka @Lalelale @Russet Jenže když jí řeknu, že nás trápí a ať se sebou něco dělá, tak se neskutečně urazí, že nás teda už nebude obtěžovat a ať si žijeme sami, ona že si poradí sama, jako vždycky. Tak to dopadlo pokaždý, když jsme se s bráchou snažili s ní mluvit. Děláme z ní alkoholičku a chudinku a jsme najednou strašně chytrý, když máme svoje partnery. Teď s ní pojedu na pár dní do Francie, protože se urazila, že s ní nikam nechci jít (což už má bohužel i pravdu, protože trávit čas s ní začíná být poměrně energeticky náročný), od včerejška se mnou nemluví, protože jsem na víkend odmítla s ní odjet do Itálie. A tak to je vždy- jakmile není po jejím, je zle. Brácha se oprostil, ten víc žije za sebe s tím, že jí pomůže, ale nebude furt řešit její nálady. Ale já mám vůči ní nějakej pocit zodpovědnosti, od tátovo odchodu jsem přebírala roli dospěláka a pomáhala jí se vším. A teď jsem tudíž i já ta špatná, co jí najednou od rána do večera nepíše, nechce s ní chodit po vínech a zábavách a netráví každou neděli s ní… Je mi smutno, chtěla bych, aby byla šťastná, svou mámu miluju. Ale nevím, co udělat. Ani nevíte, jak se děsím Vánoc, až bude zase zle, že jsme děti na prd, který chtějí trávit Štědrý večer s partnery a ona bude radši teda sama doma, protože k babi jet nechce (svojí mami). Už loni byly kvůli tomu hádky od listopadu…A nejvíc mám strach z toho pití. Nemůžu říct přesně, jak moc pije, protože s ní denně nejsem. Ale na vína chodí tak dvakrát týdně, do toho určitě pije i doma, protože to poznám podle stylu její psaní sms a i na návštěvě u babi si klidně dá panáka, nebo dva. Prý i při obědě v práci si dá víno. A to mi nepřijde normální :( Já mám víno taky ráda, sem tam si u televize sklenku naliju nebo si jdu sednout s přítelem nebo kamarádkou, ale tohle mi přijde už moc. Nebo jsem jen hysterická? :nevim:

Monikap3
Kecalka 491 příspěvků 20.08.19 09:22
@Anonymní píše:
Jako bys mluvila o naší rodině. Mojí mámě je taky 47, mám mladšího bráchu. Oba jsme už z domu pryč a žijeme si po svém. Naši jsou rozvedený přes 20 let a máma to zřejmě dodnes nerozdýchala, paradoxně se rozvést chtěla ona, protože si našla někoho jiného. To ovšem také nevyšlo, opět odešla a takhle pořád a pořád. Až zůstala úplně sama a ve 47 vede řeči jakože půjde do důchoďáku a že to bude nejlepší a jak nechce skončit sama v důchodu a bla bla. To mi přijde ve 47 dost smutný. Místo toho aby užívala života, že jsou děti odrostlé, tak přemýšlí jak půjde do domova důchodců. A to je jen střípek, její stavy kdy mi začne z ničeho nic vyprávět jak dělala vždy v životě vše dobře a že se neměla rozvádět, upřímně mě to po 20 letech už fakt nezajímá a poslouchala jsem to celý život, bohužel jako starší jsem to odnášela hlavně já. Co s ní netuším. Musela jsem omezit vztahy, protože začala být i zlá a vysavač energie. Snažila jsem se jí i s manželem všemožně pomoci, jenže nemůžeme žít její život a být jí k dispozici neustále, to prostě nejde. Není ani stará, ani nemohoucí. Jen je dlouho sama a leze jí to na mozek už hodně dlouho a dokud si někoho nenajde, tak to jiné nebude, ale má stejný problém, paradoxně má tendence chlapi pohrdat a na to taky nikdo není zvědavý, přitom ona sama taky není žádný poklad. Je to strašně zamotaný a člověku který pomoc nechce prostě nepomůžeš :nevim: Časem tě to bude unavovat víc a víc až ti dojde trpělivost, pokud se něco nezmění z její strany. Moje máma navštívila psychoterapeuta, byla tam jednou a že už tam nikdy nepůjde, hrozně se proti tomu uzavřela, protože tam pracovali s jejím dětstvím. Takže to neklaplo. Bohužel tímto způsobem života vypadá ve 47 tak na 55 a ten smutek má snad vrytý ve tváři :( ale já jako dcera s tím těžko něco udělám :nevim: Celý život jsem poslouchala jak se těší až dospějeme, že se jí uleví od starostí a tak a bude žít, no a co jsme oba odešli z domu je to s ní horší a horší :nevim: Prosím zachovat anonym, soukr. info

Tak to je ale naprosto totéž. Taky byla jednou u psychiatra, prý je to idiot, který jí stejně nic nevyřeší, tak co by mu cpala prachy. Ale přece neomezím styky s vlastní mámou! Už nemám tátu, máma je mi nejbližší člověk, hrozně mě trápí jí takhle vidět. Vím, že se v práci trápí, vedoucí jí dává zabrat, ale napsala jsem jí životopis, našla spoustu nabídek a radila, jak z práce odejít. I v jejím věku by ve svém oboru našla práci jako nic. Ale nechce. A z nervů z práce nejí a pije. Začarovanej kruh :(

Monikap3
Kecalka 491 příspěvků 20.08.19 09:22

@Kačus82 Já si pořád snažila říkat, že to alkoholismus není :( Že si každý dá rád skleničku a že o nic nejde :(

Lalelale
Kelišová 5430 příspěvků 20.08.19 09:25

@Monikap3 nejsi hysterická, máma jen zneužívá tvou dobrou povahu. Myslím si, že tvůj bratr to vyřešil lépe. Je tu, když bude třeba, ale vysávat se nenechá. Ať se urazí, však ona se zase od-razi, jak přijde na to, že to nebude fungovat. Alkoholismus je zlo, mrkni se tu na diskuze na tohle téma. Mohla by ses rozkrájet a neuděláš s ní nic.

Monikap3
Kecalka 491 příspěvků 20.08.19 09:28

@Lalelale Jenže když se do ní vcítím, tak jí musí být fakt mizerně. Chlapa nemá, práci nesnáší, má pocit, že děti na ní kašlou (proto se snažím fungovat já), je po vážné úraze ramene s trvalými následky hybnosti, které jí pořád bolí… Tohle na jednu stranu není snadné. Snažím se jí chápat, ale už se i přistihnu, že jsem na ní ostrá a ztrácím trpělivost. Nejradši bych se kolikrát odstěhovala někam hodně daleko a pak bych si za tohle myšlení nafackovala. Zvlášť když mi babi hučí do hlavy, jak musím být na maminu hodná, protože nikoho jinýho nemá…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.08.19 09:29
@Lalelale píše:
Zvláštní, jak jsou někteří úplní přeborníci v ničení vlastního života v domnění, že to okolí dávají sežrat. Také máme v rodině, a souhlasím, pomohlo jedině omezit styky.

Ano, řekla si to přesně… ničení vlastního života. S rodinou se nijak nestýká, co uměla vždycky dobře, tak odstříhávat lidi ze svého života i za blbosti kolikrát. Má pocit že jí všichni ubližují a ten pocit si hýčká. Když jsem se plně osamostatnila, tak dokázala perfektně odhánět i mě, neustále mi něco vyčítala, až došlo k obrovské hádce. Já jí opakovala že jsem tu pro ní, tak ať se svěří jestli má problémy a je nešťastná. Nene, ona žádné problémy rozhodně nemá. Řvala jakej jsem pražskej spratek a nána, vyloženě měla potřebu mě pozurážet a ublížit mi, no tak zničila ten poslední zbytek nějakého normálního vztahu a já se odmlčela a utla jsem to, byla to pro mě poslední kapka, protože zatímco já brečela jak malá holka, tak. Dodnes jsem se nedozvěděla co jsem udělala a to mi nebylo 18 a ani jsem po ní nic nechtěla, což byl asi ten problém. No docílila toho že jí zbyl jen brácha a ten je podobného ražení jako ona. Já se s ní snažím bavit i stýkat, protože to je prostě máma, ale je to těžké, ona je hromada negativní energie. Teď už se aspoň naučila mě respektovat a přestala se ke mě chovat jako k malýmu spratkovi.

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1296 příspěvků 20.08.19 09:30

Mate to těžké a myslím, ze váš bratr zvolil správně. Je to přirozená sebeobrana z jeho strany. Vaše maminka je dospělý člověk a za svůj život odpovídá jen ona sama. Jistě jste jí vděčni za výchovu a za to, ze se o vas starala, ale vy to jednou vrátíte svým dětem. Je normální podat v rodině pomocnou ruku, když jde o nemoc, neštěstí, starého člověka, postižené dítě apod. To ale není úplně ten případ. Vy mate svůj život a maminka také. Nemáte povinnost trávit s ni volný čas, pokud nechcete. Aby s námi někdo rád byl, o Te se musíme snažit my sami. Nabídněte mamince pomoc s terapií a změnou životního stylu. Pokud nechce, vezmete si příklad z bratra. Možná alespoň něco v mamince zahlodá a začne se sebou nebo dělat.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Váš příspěvek
Reklama