Legální prodej dětí. Matky vymyslely způsob, jak zajistit sebe i dítě

O čem všichni mluví

České matky, které nemají peníze, aby uživily dítě, přišly na způsob, jak svou nelehkou situaci vyřešit. Dítě před narozením nabídnou k přímé adopci. A to vše legálně. Jaké jsou důsledky?

* Těhotné ženy mohou být ve složité situaci. Zdroj: Shutterstock.

Otcem může být kdokoliv

V posledních letech přibývá případů, kdy těhotné ženy na internetu oslovují páry toužící po dítěti a nabízejí jim své dítě. Většinou se jedná o mladé ženy či dívky, nebo matky, které už mají více dětí a další by nedokázaly uživit.

Obchodování s dětmi je trestný čin a hrozí za něj odnětí svobody. V zákoně však existuje skulinka, díky které lze legálně „nabízet“ děti k přímé adopci. Těhotná žena se domluví s náhradními rodiči, aby se muž přihlásil k otcovství. Dítě je tak oficiálně jeho a může ho vychovávat. Matka se následně rodičovství vzdá a mateřství se ujme partnerka „otce“ dítěte. Biologická matka obvykle požaduje „odměnu“ formou zajištění do budoucna pro sebe i dítě.

Mladé matky v tom vidí nejlepší řešení

Ze zákona je to prakticky neprůstřelné. Svobodná dívka a otec neznámý: k otcovství se tak může přihlásit prakticky každý. Nikdo nebude zjišťovat, zda je skutečně biologickým otcem. A díky tomu se stává přímá adopce zdánlivě jednoduchým řešením.

Páry, které už mnohdy utratily statisíce za umělé oplodnění, jsou ochotné zaplatit nemalé finance výměnou za vysněné miminko. Aby se ovšem na první pohled nejednalo o obchodování s dětmi, uzavřou s matkou dohodu, že se o ni v budoucnu „postarají".

Některé maminky se miminka vzdají pro jeho vlastní dobro. Zdroj: Shutterstock.Některé maminky se miminka vzdají pro jeho vlastní dobro. Zdroj: Shutterstock.

Přímých adopcí přibývá. Jaká jsou pro a proti?

V roce 2014 se kvůli změně v občanském zákoníku prodloužily čekací lhůty na adopci. Sociální pracovníci také poukazují na to, že matky, které se dítěte chtějí vzdát, musí dát souhlas u soudu, a to je často odrazuje. Dítě navíc nelze dát do náhradní rodiny hned, ale musí se půl roku čekat.

Na druhou stranu přímá adopce umožní dostat do péče dítě také párům, kterým by stát dítě adoptovat nepovolil (například nemají čistý trestní rejstřík, neprošly by psychologickými testy a podobně). To s sebou přináší další rizika.

Změny v zákoně zatím nebudou

Rodiče by měli v případě přímé adopce vždy informovat odbor sociální péče. I když se muž díky osvojení stává otcem dítěte, matkou zůstává žena, která dítě porodila. Osvojit si dítě může náhradní matka pouze se souhlasem samotného dítěte, které bývá zastoupeno pracovníky odboru sociální péče. Pracovníci ze střediska náhradní rodinné péče apelují na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby zakročilo. To v současné době ale žádné kroky podnikat nebude.

O přímé adopci diskutujete na eMiminu

Jaký je váš názor na přímou adopci?

Váš příspěvek
Leviatan
Závislačka 3173 příspěvků 05.08.19 12:24

To je hrozný článek, jako by maminky si dělaly děti aby je mohli prodat. Nevěřím že to nějaká matka dělá…

Janli
Echt Kelišová 9785 příspěvků 05.08.19 11:09

To je zase výplod :roll:. Většina novorozeňat, které jsou obětí vraždy, jsou zdravá. Pokud se matka k vraždě rozhodne, udělá to ihned po porodu a zdravotní stav dítěte fakt nezkoumá a nejedná se ani o stud. Fakt by mě zajímal autor tohoto skvostu :roll:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.19 10:55
Jak může někdo utopit dítě?

Ne vždy se rodí zdravé dítě. Jestliže se dítě narodí vadné, né každá matka má odvahu se k němu hlásit, natož ho prodat. Stud donutí ty matky utopit dítě v kýblu. Správný postup je ale překonat odpor a vadné dítě zanést do babyboxu. Tam už si s ním poradí. A vy si zachráníte život.

Russet
Neúnavná pisatelka 17914 příspěvků 05.08.19 07:44

@Náhodný host
Uniká ti spousta věcí, ale je marné ti to tady vysvětlovat. Ty bereš dítě jako věc. Tobě nemůže v břiše růst nový život, nevíš, jaké to je. Pro tebe je to jak auto. Dal jsem za něj čtvrt melounu, tak si ho budu považovat. Kdybych do něj vrazil častku rovnou jednomu porodnému, moje péče nebude dostatečná :roll:

rena621
Ukecaná baba ;) 1332 příspěvků 04.08.19 12:32

Lepší prodat dát k adopci, než hodit do popelnice. Nechapu jak to někdo dokáže udělat. Hnusná vražda.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 23:02

@Veveří Máš pravdu, co píšeš, pro lidi bez prostředků je hodně 250 tisíc. Ano, chudý pár si dítě koupit nemůže - ale to je spíš lépe. Já bych radši, aby děti nemusely vyrůstat v chudobě. Nemyslím v přepychu, ale v chudobě dobré není. Dražbu bych nevyčítal, tak se prodává byt, chalupa, ojeté auto. Přece neprodám, kdo mi dá nejméně, je-li více zájemců. U dítěte to zas nebude jen o penězích. Potom, jsou lidi, kteří mají hodně, ale nejsou ochotni dost zaplatit, proti tomu jsou lidé ne tak majetní, ale o co stojí, tak zaplatí. V případě dítěte mi to přijde v pořádku. Dítě, kde lidé takto investovali, tak si ho budou víc vážit. Asi ví, než když jde vše snadno, manželství, otěhotnění, porod atd. 250 tisíc může klidně dát i pár, kde mají průměrné příjmy, když o dítě stojí. Stejně výchova dítěte, to je bude stát více.
Pro mě je toto jeden ze způsobů, jak někteří lidé můžou získat dítě, nepovažuji to za méněcenné proti klinikám asistované reprodukce, kde pak je třeba spermie i vajíčko od cizích lidí a „matka“ to musí odnosit, což je leckdy problém. Právě takovéto kliniky, tam se točí obrovské peníze, to nikomu nevadí. Proč by mi mělo vadit, že nějaké chudší dívce někdo zaplatí třeba 300 tisíc za odnosené dítě, napůl její, napůl muže, který bude dále fungovat jako jeho otec.
Ono se to moc nemluví, ale je řada případů, že si chlápek myslí, jaké má krásné dítě, ale jeho žena má tajemství. Kdosi v mém okolí se radoval z potomka, ani nebyli spolu, nejen manželé, ale ani nebydleli, oba dosti mladí. Pak po čase se rozešli, on si nechal udělat testy a už zkrátka dítě nemá, nebylo jeho. Kdyby byli manželé, měl by problém, zákony u nás byly takové, že dítě je manžela. Nevím, jestli to změnili, pak chápu, že někteří lidé se do manželství nehrnou. Ani nemyslím, že by takto „koupených“ dětí bylo hodně. Ta odměna je spíš kompenzací za jiné ztráty, není to žádné terno ani laciný zisk.

Veveří
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 03.08.19 22:03

@Náhodný host pro člověka v nouzi je 250 tis. čili čtvrt milionu obrovský balík peněz. Další paradox - chudý neplodný pár si dítě nemůže dovolit koupit, je to jen pro majetné. Nastávající matky si dají inzerát a některé často rozjedou klasickou dražbu - kdo přihodí víc. Pořád věřím, že víc než peníze snad větší roli hrají sympatie. Jenže často jsou to opravdu chudé ženy a pro ně jsou peníze otázka existence. Ony nemají moc na výběr :(

Janli
Echt Kelišová 9785 příspěvků 03.08.19 21:31

@Náhodný host je vidět, že jsi chlap a nechápeš to.
@barbuchablond nepsala jsem, že je to posvěcené zákonem. Jen diskutujícímu vysvětluju, že jeho tok myšlenek nekoresponduje s realitou a požadavky neplodných párů, potažmo náhradních matek.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 21:20

@barbuchablond Ano, vzdát se mateřství nejde, asi to je, že matkou dle zákona je žena, která dítě porodí, ne tak, z jejíhož vajíčka se narodilo. Ale adoptovat dítě jde a poskytnou dítě k adopci taky jde, jestli jsem četl dobře i co jsem dosud znal. Nakonec děti odložené do babyboxu nebo poskytnuté k adopci neanonymně, to tu existuje. Trochu mi vadí, když centra asistované reprodukce si dělají na tuto oblast monopol a rýžují velké peníze. Proč by naproti tomu nemohla některá mladá žena porodit dítě a předat k adopci, kde navíc by otec zůstával, takže jen by adoptovala matka?

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 21:17

@Janli Jistě, city, možnost tu je, že se dítěte nebude chtít vzdát, i když její bude stejně jako toho manžela. Ale je více žen, které jaksi svolí k tomu, aby jejich dítě vychovávaly hodní lidé. Nemyslím, že by zas bylo tak zásadní, kdyby ona odnosila dítě z cizího vajíčka. U neplodnosti je mnohdy problém, že právě ta vajíčka nejsou. Ale k dítěti získá vztah při těhotenství a porodu, nemusí být zásadní, že si uvědomí, že geneticky není její. Zas vyrůstalo v jejím těle, bylo živeno z její krve, genetika to není, ale když se bavíme o citech, tak právě o situaci, kdy racionální úvaha jde stranou.

barbuchablond
Ukecaná baba ;) 1127 příspěvků 03.08.19 20:46

@Janli to, že náhradní mateřství funguje a centra asistované reprodukce do něj jsou ochotna jít ale neznamená, že by to bylo legální. Je to šedá zóna, kterou stát neřeší a je tam celá řada etických problémů, které jdou zákonem řešit dost obtížně. Vše záleží jen na dobré vůli a dohodě bezdětného páru a náhradní matky. Podle českých zákonů je matkou dítěte žena, která ho porodila a veškeré smlouvy o vzdání se mateřství apod. jsou tedy neplatné a soudně nevymahatelné.

Janli
Echt Kelišová 9785 příspěvků 03.08.19 20:10

@Náhodný host to je marný, ty prostě nechápeš tu nejpodstatnější věc a to city :roll:. Nikdo nepůjde do toho, aby náhradni matka porodila vlastní dítě a hrozilo by, že si ho nechá. Je tam několikanásobně vyšší pravděpodobnost než když porodí dítě z cizího vajíčka… Tvoje úvahy jsou úplně mimo. Navíc pokud se jde cestou ivf, pak mají všichni zůčastnění genetické testy, testy na pohlavní choroby a geneticky jsou vyšetřená i embrya. A to vše platí pojišťovna.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 19:37

@Veveří Jak už jsem psal, ono menší částka, nějakých 250 tisíc, to je spíš kompenzace jiných ztrát, to není opravdu kšeft. Zas to není prodej vlastního těla, jako darování orgánů, např. ledviny.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 19:35

@Janli Nevím, myslím, že žena dostane porodné - pokud je málo majetná, bohatší nedostane nic. Pak je otázka, jestli to porodné u druhého dítěte není. Co vím, tak původně plošné porodné za každé dítě, tak se začalo platit jen sociálně slabším a snad jen první dítě. Částka 13 tisíc, pokud se o dítě nebude dále starat, tak nedostane nic dalšího, jestli vůbec to porodné jí dají. Těch čtvrt až půl milionu, to může být dohodnutá odměna. Nakonec, pokud by manželka měla rizikové těhotenství, tak nebude brát 9 měsíců plat, jen nevelkou nemocenskou. Plat žádný. 200 tisíc za necelý rok, to není velký plat. Pokud ta najatá matka bude těhotná, tak v době těhotenství nebude plně výkonná - těžko může dělat vrcholový sport, nějakou rizkovou práci, cestovat po světě a kdo ví co. Krom toho si těhotenství někdy vezme na těle svoji daň, např. pryč dva zuby. Takže mi nepřijde kompenzace třeba 250 tisíc vůbec vysoká, to spíš jen kompenzuje jiné ztráty, obětuje rok života, nemluvil bych o obchodu, jen o kompenzaci nákladů, ztrát, času. Uteče i rok, kdy by mohla studovat na vš, jistě, může i těhotná, ale myšlenky bývají jinde a ne vždy to prostě jde. Hormonální změny se projeví na náladě. Když bude studovat poté, nebude mít nárok na výhody a slevy po 26 letech věku. Jinak nějaké IVF, tam lze nacpat statisíce bez problémů a výsledek může být nulový, prostě jen pokusy, trápení na různých procedurách a výsledek nula. Když by nevyšlo oplodnění sjednané slečny, tak odměna bude nula. To je docela rozdíl.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 19:16

@modravlocka Tak slečny mladšího věku klidně mají jednorázový sex s náhodnou známostí na jednu noc. Pokud jí jde o riziko nemoci, tak co je jednoduššího než požadovat, aby otec dítěte např. daroval krev, plazmu nebo měl jiné vyšetření, které vyloučí pohlavní nemoci. Třeba nákaze spermatem, ústav, vaginálně, k té by došlo spíš při nějaké oděrce v ústech nebo vagině. Tj. spíš při styku než při inseminaci. Právě proto, že tato možnost není plně legální, tak matka za úhradu nemá možnost mít všechna potřebná vyšetření. A druhá strana smlouvu, tj. že si ona dítě nenechá a nebude chtít alimenty. Pokud ona chce např. studovat, nebo do zahraničí, tak spíš uvažovat takto. Dnes se mateřství odkládá. Na druhou stranu, právě porozené dítě výrazně zlepší šance u pozdějšího mateřství.

Janli
Echt Kelišová 9785 příspěvků 03.08.19 15:27

@Náhodný host tak já ti to objasním, protože ti uniká jeden dost podstatný detail. Žena, která dítě odnosí, má nárok na úhradu nákladů spojených s mateřstvim. Pod to se schová odměna za službu, v reálu 250-500 tisíc. Klinika dostane jen klasickou úhradu nákladů. Žádný aspoň trochu příčetný pár nesvolí k tomu, aby ta náhradní matka odnosila vlastní dítě. Vždy se volí buď vajíćko neplodné ženy nebo darované vajíčko. Je to kvůli tomu, aby se co nejvíce omezila citová angažovanost náhradní matky. Není moc žen, které by se po porodu dokázaly vzdát vlastního dítěte, byť před otěhotněním byla dohoda jiná. Jak to mají gayové a lesby nevím, ale málokdo se chce o dítě dělit s dalším párem. Nicméně článek je původně o něčem úplně jiném, že? O ženách, které hledají náhradní rodiče až po otěhotnění…

Veveří
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 03.08.19 15:19

Já to všechno chápu, sama nevím, co bych dělala, kdybych nemohla mít děti. Ale vadí mi v tom ty peníze, koupit si dítě… Kdyby se to dítě jednou rodičů zeptalo: „Tak kolik jste jí za mně dali?“. Je hrozné, že se dají děti zobchodovat. Kdyby to bylo bez těch peněz jako projev dobré vůle na obou stranách, ale takto?

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 03.08.19 15:15

@Náhodný host 8o Ty si myslíš, že slečna, která je při smyslech, si do sebe dobrovolně vpravi cizí sperma (slušně řečeno)? Co např. přenos infekce a pod? A že do toho nějaký pár jen tak půjde? Dokážeš si představit, jaká rizika by si bral na triko (možnost vydírání ze strany náhradni matky, nepredani dítěte a požadováni výživného po X let…)

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 15:06

@Janli Nevím, co mi jako mělo uniknout. Ano, náhradní mateřství ano - ale za účasti center asistované reprodukce. Asi aby někdo z toho měl peníze, ne ta matka, co dítě odnosí, ale nějaká soukromá klinika. Skvělé. Já reagoval na článek. Nevidím důvod, k čemu mít nějakou kliniku, když oplodnit tu slečnu může ten muž bez jakékoli kliniky. K čemu darování vajíček, když je ochotná to dítě odnosit. Je hezké vajíčko oplodnit uměle, pak vpravit do těla ženy, která sama vajíčka nemá. Tohle vyjde na pár desítek tisíc, výsledek nejistý.
Pokud si můžou vypomoci navzájem homosexuální páry - muži poskytnout sperma lesbickým ženám, o děti se nějak podělí, tak proč nemůže některá žena pomoci manželskému páru, kde paní nemůže mít děti? U muže, tam se to neřeší - tedy nepíše se o tom. Ono v praxi se to řeší, nemusí o tom manžel ani vědět. Ženu oplodní jiný muž, manžel se pak raduje z krásného potomka. Pro muže je ten úkon přece jen méně náročný než následné těhotenství a porod.

Janli
Echt Kelišová 9785 příspěvků 03.08.19 14:34

@Náhodný host asi ti trochu uniklo pár věcí… náhradní mateřství tu funguje normálně a to dokonce za účasti center asistované reprodukce.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 12:11

Jen ještě doplním, mně nevadí možnost „prodeje“ dítěte, nebo spíš svěřit dítě, o které se můžu postarat nějakým hodným lidem, třeba i za peníze. Nevadí mi ani možnost, že muž bude mít s náhradní matkou svoje dítě, ať dojde k oplodnění přirozeně nebo stříkačkou, jak to prováději typicky lesbické ženy od dárce. Proč by nemohla za to náhradní matka dostat zaplaceno? Obávám se, že za tím je silný tlak lobby lékařů, kteří za zabývají umělým oplodněním. To je zlatý důl a někdo by jim snižoval počet zájemkyň. Proti tomu bych byl striktně proti darování orgánů za peníze. Před časem jsem viděl, nějaká paní darovala svou ledvinu kamarádce. Až později mi docvaklo, že to možná nebylo jen tak zdarma. Toto se neuhlídá, z mého pohledu je to podezdřelé, když orgán daruje někdo mimo rodinu, myslím žijící dárce. Nechci, aby to v naší zemi fungovalo jak někde v Turecku nebo Pákistánu, Bangladéši. Nakonec kvůli nejasnostem kolem „darování“ orgánů byl před časem odsouzen nějaký transplantační chirurg v Německu, přitom špičkový lékař. Odnosit dítě, to sice se na těle taky podepíše, ale je to fyziologický proces. U chybějící ledviny to je jinak, v případě úrazu, nemoci ap. tak pak ten člověk musí sám na dialýzu, ač by jinak nemusel. Prostě jako jednooký, vidí skoro stejně jak s dvěma očima, ale pokud přijde o oko, je pak slepý. Nevadí mi darování kostní dřeně, kde se obnoví, to je jak darování krve nebo plazmy. Ale darovat orgány, z mého pohledu problém a měli by je dávat jen mrtví nebo příbuzní dárci.

Náhodný host
Kecalka 259 příspěvků 03.08.19 10:36

Já jsem proti prodeji dětí, ale dát dítě po narození k adopci, to mi nepřijde zlé. Jsou páry, které by dítě nedostaly, nebo by to trvalo, než jim to někdo schválí, např. musely by být doložené pokusy, než nejde to vlastní dítě ap. Čistý TR ani psychologické posudky nemusí odfiltrovat ty špatné a nechat jen ty dobré. Pokud žena přenechá své dítě lidem, kde si myslí, že se bude mít dobře, tak proč ne. Lepší než babybox a lepší, peníze mi tady zas tak nevadí. Nemyslím, že by někdo tak kšeftoval, měl děti profesionálně. Spíš řeší nechtěné těhotenství, třeba zprvu chtěné, ale pak partner odejde.
V podstatě mi ani nevadí, když někomu odnosí jeho dítě. Tj. bude skutečně její a manžela, jehož žena si pak adoptuje to dítě, jeho bude bez adopce. Hlavně by to nemělo vadit manželce, že to bude takto. Měla by určit, jestli povolí jednorázový styk, nebo manžel té mladé ženě poskytne semínko v injekční stříkačce a ona aplikuje inseminací. Pak proč jí nezaplatit, ona tratí finančně jinak, i na těle si dítě vezme svoje, např. přijde o zub, nebo ty se najednou kazí. V šestinedělí by taky měla mít klid, i když je otázka, jestli na tuto dobu jí dítě nechají, aby krátce kojila, nebo vezmou hned po porodu. Každopádně tělo po porodu potřebuje nějaký čas, aby se vrátilo do normálu. Do práce s plným platem asi chodit nebude. Proč toto u nás nejde?
U nás je dosti klinik, které pomáhají s umělým oplodněním. Tady se točí obrovské peníze, výsledek zaručený není, ale platba být musí. Asi by vadilo náhradní mateřství, kdyby jim mělo kazit kšeft. Přitom když taková náhradní matka potratí, tak jí nikdo nic nedá, její tělo je tím vysilované, stejně jako porod znamená trvalé změny. Neříkejme tomu za peníze, ale s finanční kompenzací. Když to jde u darování plazmy, v deníku Metro mají stále inzerci, tak proč nesmí zaplatit mladé ženě, která tu dává něco ze sebe, opotřebení vlastního těla vč. řady potenciálních komplikací, musí i víc jíst, různé těhotenské lékařské prohlídky. U mladých mužů, co prodávají semeno v klinikách pro asistovanou reprodukci, tak tam nikdo etickou stránku taky neřeší. Tady nejde o nějakou újmu, mladý muž tam provede jen úkon, který stejně dělá sám zcela pravidelně.

stinga
Echt Kelišová 8370 příspěvků 02.08.19 11:35

Tak teď nevím z kterého je to státu- viděli jste někdy před 20ti lety seriál Přátelé - reprízuje se dodnes - tam to fungovalo už v roce šutru, není to žádná novinka

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 02.08.19 07:18

@Boros Řešíš něco trochu jiného. V článku nejde o náhradní mateřství, ale o tzv. přímou adopci (jedná se o biologické dítě rodičky). A protože tuto formu adopce stát nepodporuje, děje se tak v podstatě načerno. Je to pro ně jednodušší, ať už ve větší anonymitě, menší byrokracii nebo v tom, že vidí, od koho a jakému páru dítě svěří. To, že si za to některé matky nechají zaplatit, už je věc jiná.

Russet
Neúnavná pisatelka 17914 příspěvků 01.08.19 21:37

@Boros
Tak by stačilo, kdyby inkubátor dítěte ty 4 dny o dítě v porodnici pečoval a pak by si ho vzali „rodičové“ budoucí.

Boros
Povídálka 11 příspěvků 01.08.19 18:47
chaos

A teď si představte ten chaos v porodnici- matka, která porodí dítě je přijata jako rodička, pojišťovna zaplatí péči. Že se matka dítěte vzdá, to pojišťovně nevadí, zaplatila by ji stejně. A ta, pro kterou to dítě je, tam leží jako co? jako doprovod dítěte? tudíž by měla ležet na dětském oddělení a ne na porodním. A jelikož je dítě pod 6 let, platí doprovod pojišťovna. není to trochu divné? neměla by si to tedy tahle paní zaplatit jaksi taky komerčně? a jak to pak kde vykázat? dítě si musí vzít do péče otec- prostor pro sociální sestru, jak to má, chudák, řešit. těch otazníků je celá řada a osobně bych byla ráda, kdyby byla jasně daná pravidla. nechodí nám takové pacientky často, ale vždycky jsou jen administrativní potíže…

Boros
Povídálka 11 příspěvků 01.08.19 18:39

Neexistuje oficiálně náhradní matka. A Češi jsou vynalézaví. Osobně si myslím, že přímá adopce je lepší řešení, protože to, co se tu popisuje je prostě náhradní matka a za chvíli to bude svádět ke komerci. ty dětičky za nic nemohou

7.straka
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 01.08.19 13:04

Stát by to měl zlegalizovat a dohlížet, potencionální řidiče prověřit stejně jako před klasickou adopcí, aby se děti nedostávaly nějakým prapodivným individuím, a hlavně bez úplaty rodičce, protože dítě není věc. Vznikla by agentura, na kterou se budou obracet těhotné v nouzi a která je propojí s prověřenými rodiči, nemusí to nutně být hetero páry, za mě klidně i homosexuální páry nebo singles. Legální = bezpečnější pro všechny. Včetně tolik důležité rodinné anamnézy alespoň od bio matky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.07.19 20:05
Přímá adopce

Mám přímou adopci krásnou dceru, po 13 potratech v 12-14.tydnu, kdy nikdo nepřišel proč, po dlouhých pokusech ivf…jsem za ní strašně ráda, zlatíčko, s bio jsme se seznámili náhodou, ona mladá, nemohla se o dítě postarat, žádné zázemí, chtěla studovat…
byla jsem u porodu, a malou jsem měla první v náručí a od té chvíle je s námi, s bio jsme zůstali v kontaktu, ví jak roste, ale jednou do roka se vidíme, jsme si vděčné navzájem, soudy proběhli bez potíží…

kreto
Kecalka 186 příspěvků 31.07.19 16:21

Když jsou na obou stranách spokojeni, tak proč ne. Když se můžou prodávat vajíčka a spermie…

barbuchablond
Ukecaná baba ;) 1127 příspěvků 31.07.19 13:48

Zcela okrajový problém, nechápu, proč se to najednou řeší. Úplně stejné jako surogátní mateřství (akorát tam chybí to umělé oplodnění) - taky se to děje, taky šedá zóna, kterou zákony neřeší. A za mě - lepší dát dítě hned po porodu milujícím rodičům než ho strčit do kojeňáku, kde ho bude stát x měsíců zprocesovávat.
Jestli někdo hodlá plodit za úplatu pravidelně, tak to si fakt nedokážu představit.

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 31.07.19 12:39

@Russet To sice není. Na druhou stranu, kdyby stát fungoval lépe a pružněji než funguje, mohlo by to vypadat také trochu jinak. Vezmi si, že můžou být matky, které chtějí vědět, kde se jejich dítě nachází a komu ho svěřili.

Russet
Neúnavná pisatelka 17914 příspěvků 31.07.19 12:34

@Micaella22
Dítě není kus salámu.

Micaella22
Ukecaná baba ;) 1713 příspěvků 31.07.19 12:22

Kdyz tu jsou zakony 100 let za opicema, tak se nedivim, ze to delaji touhle cestou. Lepsi, nez aby dite vyrustalo bez prostredku a bez lasky. Lepsi nez ho soupnout do kojenaku

Russet
Neúnavná pisatelka 17914 příspěvků 31.07.19 10:55

Spíš návod pro ty, které to ještě nenapadlo :roll:

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 31.07.19 09:12

@warita Okurková sezóna. O něčem se psát musí. :jazyk:

MichaelkaT
Kecalka 145 příspěvků 30.07.19 21:21

Vubec si neumim predstavit co se musi odehravat v hlave matky, ktera se zrekne ditete, musi to byt strasny. Na druhou stranu, pary cekajici na adopci maji touto cestou moznost sve miminko vychovat defacto od narozeni, narozdil od oficialni cesty.. Hlavni pruser vidim v tom, ze biologicka matka nema 100% jistotu ze nahradni rodice jsou “normalni” a nejsou to nejaci psychopati :?

Astyna88
Zasloužilá kecalka 607 příspěvků 30.07.19 18:21

V mém okolí znám rodinu, která podobným způsobem přišla k synovi, v těhotenské ambulanci se sešly dvě ženy - jedna plánovala se dítěte zřeknout, další na kontrolu po zamlklém těhotenství. A obě odešly spokojené. Nyní jde kluk do první třídy…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.07.19 14:24

Oficiální cestou to trvá měsíce…než nás vytipovali pro dceru (zákonné lhůty, byrokracie atd.), bylo jí 5 měsíců…a to jsme měli velké štěstí. Já bych sice nikdy náhradní matku nehledala (bála bych se), ale kdybych měla dát své dítě do adopce, viděla bych toto jako nejrychlejší cestu, kdy se dítě dostane do nové rodiny. Páry už mají za sebou kolikrát oficiální přípravu, psychotesty…

warita
Extra třída :D 11740 příspěvků 30.07.19 14:15

@Bubla Bůčková ja nepochopila, jestli clanek kritizuje, informuje nebo to ma byt navod, jak na to, pokud nejakou maminku „v nouzi“, tohle jeste nenapadlo. Na mne cely clanek vyzniva, jako by to stale vic zen delalo z vycuranosti. Dost me udivuje, ze tam rovnou nezahrnuli statistiky jak roste obchod s darovanymi vajicky.

Skoda ze uz nemam ten vek na to si „privydelat“.

Příspěvek upraven 30.07.19 v 14:15

Uživatel je onlineBubla Bůčková
Echt Kelišová 7778 příspěvků 30.07.19 13:40

No a hned ta první diskuze hledáme těhotnou maminku… Nic jinýho, že peníze se předat „nemůžou“ se tam v podstatě neřešilo :P tak jak to teda je oficiálně? Neoficiálně je podle mě zcela jasný, že paní najde v obálce 200-500 tisíc.

warita
Extra třída :D 11740 příspěvků 30.07.19 12:23

A tohle ma byt jako navod, jak na to? Nejak jsem nepochopila smysl toho clanku.

Vložit nový komentář