Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Těhotenství a porod

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen příbuzným, ale také zdravotní pojišťovně nebo městskému úřadu. Na co nezapomenout a co zvládne vyřídit tatínek?

*

Matrika

Rodný list vám vystaví často přímo v porodnici a pošlou vám ho poštou. Pokud tu ale list dítěte nevyřizují, je potřeba do 15 dní dojít na místní matriku v místě, kde se dítě narodilo. Napříkald když máte trvalé bydliště na Praze 5, ale porodila jste v porodnici Podolí na Praze 4, je potřeba dojít na matriku pro Prahu 4.

Co potřebujete? Občanské průkazy obou rodičů, u nesezdaných párů také prohlášení o otcovství (pozor, zařizuje se ještě před porodem!).

Zdravotní pojišťovna

Do 8 dnů od narození je potřeba, aby se o miminku dozvěděla i jeho zdravotní pojišťovna. Dítě automaticky přebírá pojišťovnu po mamince, takže šťastnou novinku nahlaste u stejné pojišťovny, kde jste i v pojištěná.

Některé pojišťovny naštěstí ulehčují rodičům obíhání úřadů a rovnou nabízejí registraci malého pojištěnce on-line. Například u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR stačí vyplnit formulář na webu, kde v části Přihláška novozence máte možnost rovnou připojit i rodný list. Průkaz pojištěnce pak obdržíte přibližně do týdne buď na pobočce, nebo poštou podle dohody.

Co potřebujete? Kopii rodného listu, občanský průkaz zástupce dítěte.

Více se dočtete ve článku Jsem těhotná, mám změnit zdravotní pojišťovnu?

Prohlídka pediatrem

Objednejte se po příjezdu z porodnice k pediatrovi a poptejte se na možnost, zda lékař může přijít k vám domů. Ve větších městech je to složitější, a tak se budete muset vydat do ordinace.

Co potřebujete? Propouštěcí zprávu z porodnice, případně rodný list a kartičku zdravotní pojišťovny, pokud je už máte v ruce. O jejím zařízení výše.

Zaměstnavatel

Zaměstnavateli pošlete datum narození a rodné číslo, případně i kopii rodného listu. Informace je pro firmu podstatná kvůli slevě na dani na dítě, kterou může uplatnit buď otec, nebo matka.

Co potřebujete? Kopie rodného listu.

Ohlášení na místním úřadě kvůli odpadu

Každý občan platí ze zákona za odvoz komunálního odpadu - a to včetně novorozenců. Na tuto část řada rodičů zapomíná, tak pozor na to, aby vám pak nepřišla složenka na dlužnou částku.

Co potřebujete? Oznámit narození na městském úřadu v místě svého bydliště, obvykle s kopií rodného listu. Při návštěvě se rovnou můžete poptat na vítání občánků.

Žádost o rodičovský příspěvek

Pokud jste nepobírala peněžitou pomoc v mateřství (neboli mateřskou), zajděte na Úřad práce a vyplňte žádost o rodičovský příspěvek - vše může vyřídit tatínek za vás. Pokud jste mateřskou pobírala, o rodičák zažádejte až po vyčerpání mateřské.

Co potřebujete? Vyplněný formulář Volba výše rodičovského příspěvku, kopie rodného listu dítěte, vyplněné Potvrzení o denním vyměřovacím základu (vydává zaměstnavatel) NEBO Potvrzení o nároku na dávky z Úřadu práce.

Prohlídka gynekologem

Zavolejte do ordinace gynekologa a objednejte se na kontrolu, aby vycházela po konci šestinedělí. Lékař mimo jiné doporučí, zda už je možné začít opět sexuálně žít.

Volitelně - Žádost o další sociální dávky

Má vaše rodina nízké příjmy? Můžete ještě zažádat na Úřadě práce o jednorázovou dávku zvanou porodné. Na první dítě dostanete 13 tisíc Kč na první dítě, na druhé 10 tisíc Kč. Dávku vyplatí úřady každé rodině, která má nižší příjem než je 2,7násobek životního minima (jak se počítá najdete v encyklopedii).

Stejnou finanční hranici má i přídavek na dítě, což je pravidelná dávka na dítě. Na novorozence pak můžete dostat 800 Kč měsíčně.

Co potřebujete? K porodnému občanský průkaz, rodný list dítěte, vyplněnou žádost o porodné a vyplněné potvrzení o příjmech za poslední čtvrtletí. K přídavku na dítě potřebujete rodný list, vyplněnou žádost o přídavek na dítě, občanský průkaz matky i otce a doklady o výši obou jejich ročních příjmů (vystavuje buď zaměstnavatel, nebo vyplňuje sám žadatel).

A jak probíhalo zařizování po porodu u vás? Zvládl to novopečený tatínek, nebo vy sama?

Témata článku

Váš příspěvek
Pennya
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 6 inzerátů 25.09.18 13:06

Doufám že maj ty miminka aspoň velkou slevu :)

Příspěvek upraven 25.09.18 v 13:09

rozand
Závislačka 4001 příspěvků 22.09.18 01:33

@Janli @andelka83 U nás (Praha, panelák) třeba platí vždy SVJ za celý dům, nic nikam hlásit nemusíme.

Janli
Kelišová 6778 příspěvků 21.09.18 17:57

@romiina povinnost platit odpad vzniká v místě trvalého bydliště za každou osobu. Rozhodně to není povinností majitele bytu.

andelka83
Generální žvanilka 20374 příspěvků 20.09.18 18:12

@romiina odpad přece platí každý člověk,je to podle osob,ne podle bytu. Majitel platí za sebe ( a svou rodinu),proč by měl platit za kohokoliv jiného?

admin
Extra třída :D 11434 příspěvků 20.09.18 09:55

Dobrý den, @romiina

zkuste se zeptat v této poradně: https://www.emimino.cz/…h-financich/

:)

Mějte se hezky, :kytka:

Dominika

romiina
Nováček 1 příspěvek 19.09.18 16:17
Ohlášení na místním úřadě kvůli odpadu

Děkuji za článek! Je prosím potřeba ohlásit novorozence na místním úřadě i ve chvíli, kdy jsme v podnájmu? Povinnost platit má spíše majitel bytu, než my? Tedy spíše bychom měli upozornit majitele bytu? Děkuji za informace

Vložit nový komentář