Sociální pracovnice Armády spásy: Do úzkých se může dostat každý z nás

Křesťanská organizace Armáda spásy působí ve více než 130 zemích světa. V Česku se zaměřuje hlavně na pomoc lidem v nouzi, mimo jiné maminkám s dětmi. O fungování jednoho z azylových domů pro rodiny jsme si popovídali se sociální pracovnicí Armády spásy Ivanou Haringovou.

Sociální pracovnice Armády spásy: Do úzkých se může dostat každý z nás Ivana Haringová ve své kanceláři. Zdroj: Armáda spásy.

Ivano, v Azylovém domě pro rodiny v Havířově působíte jako sociální pracovnice. Co vás k tomuto povolání přivedlo?

Vystudovala jsem magisterské studium v oboru Management organizací služeb sociální práce na Ostravské univerzitě. Už při studiu jsem věděla, že se chci ve svém profesním životě zaměřit na pomoc maminkám a rodinám s dětmi. Do úzkých se může dostat každý z nás. Děti za to ale nemohou, vždyť jsou naší pýchou, budoucností a radostí. Těmto lidem je nutné pomoci, říkala jsem si. A tak jsem také začala. V Armádě spásy.

Armáda spásy pomáhá primárně lidem bez domova. Denně se setkáváte s nelehkými životními příběhy. Je nějaký, který na vás silně zapůsobil?

Rozhovor s klientkou. Zdroj: Armáda spásy.Rozhovor s klientkou. Zdroj: Armáda spásy.

Jeden příběh se mi vryl natolik do paměti, že na něj nikdy nezapomenu. Přišla k nám maminka, na které už od pohledu bylo poznat, že se s ní život nemazlil. Její smutný příběh začal už v dětství, kdy byla svým otcem sexuálně zneužívána. To v ní vyvolalo takovou nedůvěru v okolní svět, a tak nepředstavitelnou vnitřní bolest, že se uzavřela do sebe.

V dospělosti si našla partnera a z prvotní lásky se narodily tři krásné a zdravé děti. Následoval ale další teror. Z ničeho nic přišlo domácí násilí, modřiny a slzy. Partner přestal živit rodinu, nepřispíval na jídlo, nestaral se. Někdy se doma neukázal několik dní. O své malé děti, které spolu tolik chtěli, se přestal zajímat. Maminka si však uvědomila, že děti nemůže nechat zemřít hlady. V této hodně těžké a zoufalé situaci se rozhodla získat peníze vlastním tělem. Byl to pro ni v té chvíli nejrychlejší způsob, jak zachránit od hladu své potomky. Po nějaké době pro mě nepředstavitelného utrpení dostala konečně odvahu vyhledat pomoc a úkryt u nás.

Dá se shrnout, jak vypadá den někoho, kdo se ráno probudí na ulici?

Z příběhu jedné naší bývalé klientky si představuji ráno na ulici tak, že když otevřete oči, přepadne vás myšlenka, kde zalehnete večer. A hlavně, kdy získáte bydlení, abyste mohla být zase se svými dětmi. Sháníte všude možně jídlo, abyste přežila další den. Potulujete se městem, navštívíte své děti, které jsou dočasně v ústavní péči. Uděláte vše, abyste s nimi mohla aspoň chvíli být. Mezitím se snažíte získat místo v azylovém domě, informujete se o dalších dostupných možnostech, protože nemáte nikoho, u koho byste mohla přenocovat.

Kde je možné sehnat jídlo, šaty nebo základní hygienické potřeby, když nemáte vůbec žádné zázemí?

Jídlo a hygienické potřeby zajišťujeme klientům dvakrát týdně v rámci naší další služby Prevence bezdomovectví. Své zásoby si musí rozplánovat tak, aby jim vydržely několik následujících dní. Vedeme tím maminky i tatínky k soběstačnosti a odpovědnosti. Navíc se učí organizovat svůj čas, jelikož výdej probíhá jen v předem dohodnutou hodinu. Poté, co naše zařízení opustí, posíláme je pro ošacení předevím do Adry. Chceme, aby věděli, kam si právě pro šaty, hračky a vybavení do domácnosti dojít.

Řada z nás má doma určitě spoustu šatů i kosmetiky, kterou nevyužívá. Kam případně s nimi?

Určitě je skvělé využívat sběrné boxy. Tím, že si klienti sami dochází právě do Adry, nebo jiných charitativních obchůdku, do kterých se boxy svážejí, je to nejlepší možné řešení.

Co byste po svých zkušenostech s lidmi, kteří se ocitli v extrémní sociální situaci vzkázala našim čtenářkám?

Nikdy nevíme, co nám život přinese. Proto si važme toho, co máme. Každého nového dne, své rodiny, přátel, domova…

Nyní máte možnost Armádu spásy podpořit!

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
390
23.9.20 15:11

Armade spasy donasime vyrazene veci, vzdycky jsem rada, ze poslouzi a aspon takhle muzu podporit ty, co nemeli tolik stesti, jako se dostava nam. :srdce:

  • Zmínit
  • Nahlásit