Manuál k miminku – přebalování

Rodičovství

Jak se u nás ze začátku přebalovalo, tedy na co se má člověk připravit (pleny jednorázové).


5 komentářů

Trochu jiná miminka-v bodýčkách :-D

i takto může vypadat plenka :-)
1 komentář

Co je potřeba:

 • přebalovací pult
 • přebalovací podložka
 • fujkoš
 • nové pleny
 • vlhčené ubrousky (či navlhčený hadřík)
 • kolík na prádlo (vysvětlím)
 • dítě

Manuál

 1. Položíme křičící dítě na přebalovací pult. Budlíkujeme, zubíme se na něj od ucha k uchu, hladíme po bříšku a po tvářičce, chytneme dítě za ručičky a necháme ho, aby nám drtilo pěstičkama palce… dítě pomalu ukončuje hysterák, už jen fňuká, dívá se na nás, usmívá se (mimi starší měsíce. Mladší se zatím jen dívá, nebo šilhá :-D). Můžeme pokračovat.
 1. Rozepneme řadu cvočků na dupajdách, překonáme odpor nožiček, které zrovna v tuto chvíli potřebuje mít natažené, pokrčíme mu je a vyndáme ze šlapek.
 1. Jednou rukou chytneme obě nožičky nad kotníčky a dítě nadzvedneme.
 1. Druhou rukou popotáhneme dupačky pěkně pod zádíčka, položíme nožičky a jdeme rozlepovat plenku.

Můj postřeh:
Před dětmi, které jsou na UM, je potřeba chránit se kolíkem na nos, nebo jiným prostředkem k jeho zacpání, neboť opravdu nevoní :-D (u kojených dětí není třeba). Pokud nemáme, zhluboka se nadechneme a zadržíme dech. :-D

 1. Plenku rozlepíme a podíváme se na výtvor, který to malinké miminko vyrobilo… ty jo, to je hromada…kam se to do něj vešlo?! 8-O Horním lemem plenky utřeme prdýlku z toho nejhoršího, přeložíme plenku na půl a podstrčíme ji pod dítě.
 1. Vytáhneme ze zásobníčku celkem 4 ubrousky. Utřeme jednou, utřeme všechny záhyby podruhé a ještě jednou dočista.
 1. Nadzvedneme dítě za nožičky, vyndáme zpod něj fujplenu, položíme nožičky, pečlivě zalepíme plenku a házíme do fujkoše i s fujubrousky. Posledním ubrouskem zajistíme dokonalou čistotu prdýlky a okolí. Vyhodíme.
 1. Sehneme se pod přebalovák pro čistou plenku. Zjišťujeme, že už tam žádné nejsou, a tak si s povzdechem podáme nový balík. Do balíku se trpělivě snažíme dostat, zatímco jedním okem sledujeme tu výskající rybku, co se snaží všemi možnými způsoby uniknout z přebalovací­ho pultu.

Že nelze sledovat jedním okem dítě a druhým nyní již zuřivé trhání obalu od pampersek? Lze. Z každé maminky se totiž již pár dní po porodu stává nejenom chameleon, který vidí více věcí najednou, ne-li vše. Stává se z ní i chobotnice, která umění, které má každá žena už v základu ženství, a to, dělat více věcí najednou (v průměru tři), s příchodem miminka přirozeně rozšiřuje na umění dělat 6-10 činností najednou. Vícedětné maminky až 15.

Obal od plen roztrhán na cucky, vaše tvář se pomalu mění z temně rudé na vaši původní, a vy s pocitem vítězství berete čistou plínku do rukou. Tedy pokračujeme.

 1. Rozbalíme plenu, nazdvedneme miminko, abychom mohli plenu vložit pod něj a… necháme dítě dovykonat potřebu.

Upozorňuji čerstvé či nastávající maminky, že toto se stává skutečně velmi často. Naše děti se totiž rodí s již zabudovanými různými čidly: vzbudit se a ječet, když si zrovna lehnete, přetočit se na bříško, když jste zrovna otočení zády atd. Jedno z nich spíná právě ve chvíli, kdy se již „odbahněnou“, čistou a voňavou prdýlku chystáte zabalit do pleny suché a neposkvrněné, a zřejmě aby plena zůstala i nadále suchá a neposkvrněná, přesně vteřinu před její instalací spustí dítě gejzír, v případě horším se rovnou znovu posere.

Trpělivě si sundáme „zabahněné“ triko i tepláky, ubrouskem otřeme koberec z nejhoršího a v duchu přemýšlíme, který tepovač bude nejlepší pořídit.

Můj postřeh:
Tepovač se stává velmi záhy po narození mimika nedílnou součástí domácnosti, jelikož takovýchto „nehod“ se stává skutečně hodně.

 1. Utřeme dítě a opatrně zpod něj vytáhneme přebalovací podložku.

Dobrá rada
Podložku je třeba vytahovat měrem k vám-dolů, poněvadž když to uděláte jinak, například do strany, pomažete dítěti jeho výtvorem nohy, někdy i zádíčka (moje zkušenost :-D)

Další dobrá rada
Dítě je třeba před vysunutím podložky lehce nadzvednout. Co se stane, když dítě nenadzvednete, každý normální člověk pochopí (mě to při mém druhém přebalování nedošlo :-D - první bylo to s těmi namazanými zádíčky :-D).

 1. Jako ve zrychleném filmu švihneme rukou směrem k podložce nové, protože pozor, kdo si myslí, že je miminko již vyprázdněné, velmi se mýlí. Profesionálním chvatem nadzvedneme dítě a vložíme pod něj čistou podložku. Stihli jsme to! :-D
 1. Přesvědčíme se, že je dítě čisté a suché, pokud není, ještě jedním ubrouskem dočistíme a již rozbalenou novou plenku dáme s nadzvednutím zadečku pod něj.
 1. Namažene krémíkem proti opruzeninkám a přehneme přes dítě horní lem. Zjistíme, že je to strana, kde jsou lepítka, odfrkneme si nad vlastní blbostí, zpod dítěte plenu zase vyndáme, otočíme(nyní již lepítkama dolů), dáme pod dítě, přehneme přes něj nyní již opravdu HORNÍ lem a zalepíme. Sláva, dítě je přebaleno! :dance:
 1. Překonáme silový odpor dítěte, které má nyní potřebu mít nožičky skrčené, abysme mu narvali nohy do šlapek.
 1. Obrníme se rezervními zbytky trpělivosti na zapínání třistašedesátisedmi cvočků na dupačkách a zapínáme.

Hotovo! :dance:

Hodnotilo 19 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 16.02.11 07:32

A pak se opět po…re :jazyk: :lol: :lol: :lol:

 
Margott
Ukecaná baba ;) 2025 příspěvků 16.02.11 08:53
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Trefné! :palec:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
anebaba
Kecalka 262 příspěvků 16.02.11 08:59
podlozka

Diky za prinosny manual. jelikoz zadne dite ve svem okoli nemam, opravdu ocenuji. mam dotaz. mame koupeny prebalovaci pult (cely dreveny) a na nej jsme koupili prebalovaci podlozku (neco jako molitan a na nem gumova latka). a ty tady pises, ze vytahneme tu podlozku a dame novou, cistou. to moc nechapu, myslis nejakou jeste jinou podlozku nebo myslis tu pogumovanou molitanovou podlozku?

 
rybkabezvody
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 16.02.11 09:15

pěkný!! :mrgreen: :palec:

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 16.02.11 09:28

už se na to těším. :palec:
Pěkně napsané.

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 16.02.11 09:37
anebaba

máme taky molitam aby to bylo měkoučký ale používám vyměnitelné podložky nepročůratelné. Třeba tyhle http://prebalovaci-pulty-a-podlozky.heureka.cz/…lozky-10-ks/ je jich hafo značek :wink:

 
lentilka76
Kecalka 411 příspěvků 16.02.11 09:38

Děkuji za poučný manuál :potlesk: . I když teda já mám nachystaně pleny látkové. Ale postup bude zhruba stejný :mrgreen: .

 
Mikeila
Ukecaná baba ;) 2199 příspěvků 16.02.11 10:13

Chi chi chi, moc pěkné. Už se nemůžu dočkat. Hlavně těch gejzírů, co dokáží chlapečci. :mrgreen:

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 16.02.11 10:54

vtipne napsane, ja malou takhle prebalim a pak ji jdu dat najist a ona se znova po… :mrgreen:

 
Black_Orchids
Závislačka 3738 příspěvků 16.02.11 11:36

Ahoj, pěkný ilustrační fotky :-D
jo a samozřejmě díky za manuál, takhle pěkně popsané od začátku do konce jsem to ještě nikde nevygooglila :-) bude se mi to za pár týdnů hodit :-D

 
Melody 4
Extra třída :D 11694 příspěvků 16.02.11 11:45

No koukám, že se mám na co těšit :mrgreen:

 
žirafííí  16.02.11 11:58

moc pěkné :palec: :-)
naštěstí stou mojí to neni tak složité :mrgreen:
i když se mi taky stalo že jsem vypotřebovala 3 plínky na 1 přebalení :roll:

 
Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 16.02.11 12:02

A v momentě,kdy toto vykonáme a jsme totálně vyčerpané,jindy růžová tvářička našeho roztomilého miminka zbrunátní námahou a ozvě se neklamný zvuk, jako když na heligon dáte dusítko. A můžete začít znova.

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 16.02.11 12:08

Miru, opět super deníček, no s tím přebalováním jsem taky chvíli zápasila a když jsem chtěla dát novou plenu, tak před jejím zalepením mi ji miláček počůral a to i z vrchu a tak jsem ji musela vyhodit, protože se už použít nedala.

Lentilko, ty jo látkovky pro dvojky, to se uplenkuješ! Já bych teda asi nic jinýho než praní, žehlení a skládání plen nedělala.

 
Zaynah
Závislačka 2607 příspěvků 16.02.11 12:23

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: no uz se tesim :mrgreen:

 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 16.02.11 12:32

Miru opět super čtení :potlesk: :potlesk: ,vzpoměla jsem si na svoje začátky a chvílema jsi popisovala přesně to co se dělo u nás :mrgreen: ,jeden postřeh nevěřila bych že holčička dokáže dočurat výš než chlapeček 8-o ,ale z vlastní skušenosti vím že je to tak.

 
Beru*Beru
Závislačka 3112 příspěvků 16.02.11 12:57

Prostě skvělé :palec: Taky se chystám na látkovky, teda až jednou mimčo příjde, ale ten rituál se mě rozhodně nevyhne :lol: :wink:

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 16.02.11 13:07

Miru, skvěle napsané. Já bych mohla napsat podobný článek na téma: Může přebalování trvat půl hodiny? Věřte, může. Moje dítko se zvládlo do čisté plenky počůrat, do další čisté pokakat a když bylo konečně přebaleno a oblečeno, tak poblinkat. Takže půlhodinka perné práce, ale nakonec se zadařilo :-).

 
Anabellka
Závislačka 4771 příspěvků 1 inzerát 16.02.11 13:08

Super :lol: To by chtělo vytisknout jako manuál pro tatínky :lol: I s tím kolíčkem na nos :lol:

 
merett  16.02.11 13:20

moc pěkný :lol: :lol: :palec:

ještě bych dodala, že je dobrý nápad když rozbaléné dítě (u nás chlapeček) začne čůrat, snažit se to chytat do rukou :mrgreen: :mrgreen:

 
Isiska
Kecalka 195 příspěvků 16.02.11 13:34

Je to dokonale trefné… :lol: :lol: :lol:

zrovna dneska to naše Haňula stihla třikrát za sebou - a musím se pochlubit, že jsem pokaždé stihla dát čistou plenku a jen jednou jsem ji musela celou převlíct :D:D

Příspěvek upraven 16.02.11 v 13:36

 
teereka
Zasloužilá kecalka 502 příspěvků 16.02.11 13:51

Ahoj, moc hezký!!! Úplně jsem se v tom poznala. Budiš k dobru, že postupem času člověk vychytává všelijaké mouchy a přebalování je lepší, rychlejší a bez nervů…škoda, že když se dopracujeme téměř k dokonalosti, tak už plínky nejsou potřeba :)))
A ještě vlastní zkušenost se spínačem dítku vrozeném. Ještě v porodnici, když mi sestřička ukazovala, jak přebalovat, spotřebovala plínek 5!!! Viki totiž čůral a kadil na střídačku a přesně zrovna v okamžiku, kdy už měl pod sebou plínku čistou :))) To jen pro zasmání, že to fakt funguje!!!

Moc díky za úžasnej deníček pro dobrou náladu :)

 
Semisek
Závislačka 2951 příspěvků 16.02.11 13:56

:palec: :mrgreen:
opravdu trefný popis, my jsme ještě občas ukončovali přebalování vysušením čůránků z ucha/uší. Teď už se to naštěstí dlouho nestalo :mavam:

 
lidunkaS
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 16.02.11 14:07

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:palec: Miru, jako vždy brečím smíchy :-D
Ty bys měla vydat knihu z těch tvých deníčků :-D

 
Macinkaa
Ukecaná baba ;) 2321 příspěvků 16.02.11 14:18

Moc pěkné :lol: :palec: :potlesk:

 
Majdula83
Nadpozemská drbna 26880 příspěvků 16.02.11 14:33

Jojo, taky uz jsme spotrebovali 3 pliny na jedno prebalovani :-) A nejlepsi je to v noci :mrgreen: :palec:

 
Lowel
Ukecaná baba ;) 1648 příspěvků 16.02.11 14:52

:lol: :lol: :lol: předám tatínkovi jako manuál k dítěti ihned po porodu, už nám vyšel ze cviku :mrgreen: :potlesk:

 
nevada
Ukecaná baba ;) 1797 příspěvků 16.02.11 15:10

Jo v noci u malé lampičky je to nejlepší se občas divím proč má ten overal mokrý když mu ho chci po přebalení obléct.
Před přebalovací pult doporučuji plovoučku - jde otřít.Jinak čůrání zvrchu do nové plínky umíme dokonale.
Zrovna jsem ho přebalila a převlíkla komplet při ležení na břiše se pos.. až na záda nechápu :mrgreen:

 
anebaba
Kecalka 262 příspěvků 16.02.11 15:25

Díky:-)

 
Petruska
Závislačka 2573 příspěvků 16.02.11 16:05

Tak přesně takhle to opravdu probíhalo u mého prvního syna :mrgreen:
Díky, že jsi mi to připomněla :mrgreen: , protože mě to zachvíli zase čeká :srdce:

 
takacek
Kelišová 7338 příspěvků 16.02.11 20:21

Tvoje deníčky fakt baštím :palec: :dance: :pankac:

 
Ijajeki
Ukecaná baba ;) 2203 příspěvků 16.02.11 21:15

Super a naprosto trefné. :mrgreen: Taky se nám daří umazat dvě tři plínky, nebo rovnou oblečení a přebalovací podložku jednou zvládla pokadit i dvakrát za sebou. A ještě jedna specialitka vytáhnu malou z vaničky, zachumlám do osušky a ve chvíli kdy ji položím na přebalovák je osuška durch mokrá.

 
Habibi2606
Kecalka 163 příspěvků 16.02.11 21:16

:potlesk: Super napsáno! Že jsi byla u nás doma? :-)

 
LucaLuca
Závislačka 4454 příspěvků 16.02.11 21:26

Pettulle, to se nežehlí ty látkovky dneska. :lol:
Jinak trefné, jak jinak, že, Prodigy? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Měla jsem pod přebalovákem lino, tak to malýmu asi bylo líto, že se mi to snadno uklízí, tak jednou kakacím gejzírem ohodil žaluzie, okno, štůsek poskládaných látkovek, stěnu, radiátor, to lino, mě celou a svůj přebalovák. Ziglila jsem to všechno půl dne a čerstvě vyprané plíny šly rovnou zase do pračky. :-D

 
Pasithea
Kecalka 151 příspěvků 17.02.11 00:37

:potlesk: perfektní popis :potlesk:

Podlahu jsem zatím u našeho přebalování mýt nemusela. U nás to odnášela jen přebalovací podložka a Emino oblečení. 20× ho člověk vyhrnul dostatečně vysoko a nic a jednou ho člověk vyhrne míň a hned už musí převlíkat.Ty děti na to mají fakt radar. A taky na znečištění plenky těsně před tím než je člověk připravený vyrazit - pokud možno k lékaři, kde je objednaný na určitý čas. :mrgreen:

 
tripetri
Echt Kelišová 9615 příspěvků 17.02.11 05:26

Jo jo, přesné! Ještě v nemocnici, když sem přebalovala, postup stejný, natáhnu se pro čistou plenu…prrrrrrrc…a byla sem os…ná od pasu nahoru…mhm, dobrý, trochu sem se utřela, utřela sem malou, dala sem čistou plenu, natáhla se pro krém, malá se vysmýkla a …prrrrrc…byla sem os…ná od pasu dolů :D Teď už vím, co to stvoření dokáže, takže ji nepodceňuju :D

 
tripetri
Echt Kelišová 9615 příspěvků 17.02.11 05:27

Jo, přesně, Barunka se taky vždycky po nejlépe ve dveřích, když sem celá zbrocená potem na odchodu k doktorce :D A teď v zimě je bezva všech těch stopadesát vrstev sundat a znovu přebalit :zed:

Příspěvek upraven 17.02.11 v 05:29

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 17.02.11 10:53

Když jsem malého za urputného řevu přebalovala, najednou se zklidnil, soustředil se, tak se začnu zajímat, co za tím vězí a malý spustil takový gejzír, že si osprchoval obličej :mrgreen:.

 
son1cka
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 17.02.11 17:30

super napisane :palec: :palec: :potlesk: :potlesk:

 
werro
Ukecaná baba ;) 1566 příspěvků 18.02.11 10:48

:dance: jako bych to viděla u nás akorát u chlapečků ještě maličkost „nasměrovat pinďu směrem dolů, když to jde jinak si pročůrá bok“. Jinak natahování a krčení nožiček i ručiček, chytání kusů oblečení při oblékání jsou u nás na dením pořádku :mrgreen: a to jsou mu teprve 3měsíce co budu dělat až bude větší to teda nevím :nevim: :mrgreen:

 
Tajanka
Zasloužilá kecalka 612 příspěvků 03.03.11 12:32

supr, presne trefné…ještě bych dodala, že když dite začne objevovat sve telo (rucicky, nozicky,…) tak se pripravte na to ze vam do ty pokadeny pliny strci prstiky a nekdy plivne i dudlika :think: ten muj lumpik se uz par krat trefi…a jaka je ti rychlost :think:
PS: podle zvuku co slysím a „vůně“ co cítím myslim že si jdu tenhle manual oskoušet v praxi :mrgreen:

 
Monny
Hvězda diskuse 36573 příspěvků 06.03.11 21:43

Moc se na to tesim :palec:

Kdyz mama prebalovala brasku tenkrat kdyz byl miminko - tak ji spustil gejzir primo do ksichtu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Asteria
Kecalka 392 příspěvků 07.03.11 17:16

Hehe, moc jsem se u toho nasmála.

 
lenca2612
Nováček 4 příspěvky 08.03.11 12:20
trefa

dobré rady… :lol:

 
anavi86
Stálice 92 příspěvků 09.03.11 12:24

Děkuji moc za deníček,
babičky máme daleko a na cestě je první bejbík, a tohle vydá vždycky za všechny knížky. :kytka:

""http://prema­my.sk/images/tic­ker/tehotenstvo/28407­.png:http://premamy.sk/…vo/28407.png

Příspěvek upraven 09.03.11 v 12:35

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 1 inzerát 28.03.11 20:10
:potlesk: :palec:
 
snecek19
Ukecaná baba ;) 1206 příspěvků 29.03.11 16:00

Tak to je paráda,to se mám na co těšit.Když to takhle čtu je to sranda,ale jak se to bude dít mě myslím,že se už tak smát nebudu :lol:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama