Marečkovi je 7 měsíců (30 týdnů)

Rodičovství

19. prosince oslavujeme 7 měsíců, v tomto vánočním čase ale na oslavy není čas a tak spíš ve spěchu rekapituluji Marečkovy úspěchy.

1.) váhy a míry ? v porodnici 3,62 kg, 53 cm, v 5 měsících 9 kg a 70 cm, ale růstové sprinty z třetího měsíce nepokračují a podle orientačního domácího měření máme tak těsně pod 10 kg a 72 cm.

2.) zdraví ? O.K. (Mareček je zdravý), jedinými příznaky nemoci byla asi v 6 měsících rýma a při rýmě asi 3 denní kašel. Ještě jsme byli u dětského kardiologa pro bezpříznakový šelest na srdíčku zjištěný náhodně při preventivní prohlídce. Zato maminka si užila embolie a zánětu pohrudnice při Marečkových 3 měsících. Marečkovo očkování proběhlo v pohodě, pokud vím tak TBC 1× už v porodnici, 4 kombinace DiTePe + Hemofilus třikrát, hepatitis B? Kontrola TBC očkování na kalmetizaci v pořádku. Na jaře nás myslím čeká sirupová vakcína proti Polio. Kyčle při druhém UZ byly už v pořádku, takže trojité plíny byly odloženy po tom UZ (asi 3. měsíc?)

3.) kojení a krmení ? maminka Peťulka kojí stále, plně kojila asi do 6,5 měsíce, teď v poledne postupně přidáváme na lžičce vařenou zeleninu smíchanou s mlékem BEBA apod. Jediným nevařeným jídlem dosud bylo pár lžiček rozmačkaného banánu. Zatím jen jednou jsme zkusili originál výživu Hami se zeleninou, ale protože to Mareček ještě nezná, moc toho nesnědl. Tak počkáme až si zvykne lépe na ?domácí? jídlo (mrkev, červená řepa, brambory) ze lžičky. Asi od 4. měsíce jsme zkoušeli na noc dávat BEBU HA 1, pak HA 2, protože po nemoci měla maminka méně mléka. Protože to pil Mareček malou dírkou v dudlíku, kojení se neodnaučil, naopak stále mu moc chutná. Asi 80-90% jeho jídla je stále mateřské mléko.

4.) spaní ? asi proto, že kojíme, tak nic moc, i když náznaky blýskání na lepší časy už byly několikrát, jako že se vzbudil až okolo 4,00 ráno, tak stále musím pro Marečka vstávat dvakrát za noc. Usíná okolo 21,00 tak na dva pokusy, pak se budí okolo 2,00 a pak okolo 4,00 a pak v 6,00 nebo 7,00. Od půl roku spí sám v kolíbce ve svém pokoji, dveře jsou otevřeny a když se vzbudí, tak pro něj dojdu a dám ho mamce do postele, ona ho nakojí a odnese zpět do kolíbky. Poslední noci ale usnou většinou oba a tak mám ušetřeno druhé vstávání, protože maminka je Marečkovi nablízku.

5.) psychomotorický vývoj ? moc do knížek nekoukám, ale všechno většinou Mareček zvládal včas, nebo dříve o různou dobu. Smát a povídat začal docela brzy, už přesně nevím kdy, asi ve druhém měsíci? Je s ním stále větší sranda. Docela brzy si sedal, i když nejdříve ? asi od 4. měsíce ? jen s pomocí za ruce, ale to jsme věděli, že se nesmí, tak jsme to moc nezkoušeli. A naopak zatímco ostatní Cipísci už se plazí o sto šest, tak Mareček začal plazení dopředu až asi od 6,5 měsíce byť dozadu couval už dříve, to se na bříšku i otáčel do stran. Vypadá to, že už zkouší spíše lezení po čtyřech, než plazení, zadeček vystrčí a nožkama se odrazí vpřed po barevných čtvercích, teď už i mimo ně. Tak asi teď okolo Vánoc odstraníme z Marečkova dosahu všechny na zemi stojící květináče a malé stolky. Marečkova rychlost je tak metr za půl minuty, když chce. Otočky bříško-záda-bříško zvládá bravurně až poslední dobou, taky byl trochu líný jako s tím plazením.

6.) společenský život ? vzájemné rodinné návštěvy ho baví, směje se i na cizí, hlavně na ženské, asi z nich cítí mateřský pud. Když vidí vrstevníka, tak se směje asi ještě víc, podobně se směje i na sebe v zrcadle. Nakupování v obchodech taky docela zvládá, buď v kočárku, nebo v naší Chico-synthesis autosedačce, nebo v sedačce na košíku. Zdá se mi ale, že je z toho v šoku a kouká, co je kolem světel a divných zvuků. Nebrečí, jen zírá, někdy jeho pozornost odvedu písničkou nebo básničkou, pokud nehledám mezi regály nějaký jogurt. Společenský život Marečka bude obohacen za 5 dnů Štědrým večerem s mezinárodní účastí. Poprvé budeme na Štědrý večer s Peťulkou doma a nebudeme ještě večer objíždět všechny rodiče jako loni a předloni, naopak oni přijedou k nám. A v lednu nás čeká další vzrůšo (14.1.03, o tom až později)

7.) cestování ? v minulém deníčku jsem psal o Krkonoších, dvě hodiny v autě docela zvládl, někdy ho musíme trochu utěšovat, když se probudí. Delší cesty by asi ještě nešly. V létě jsme byli na Pusté Rybné na Vysočině, horké léto snášel Mareček dobře, jen ho jednou štípnul komár. Už má za sebou jízdy v kočárku i na saních. Zapomněl jsem minule napsat, že jsme ho z těch saní s kočárkem jednou vyklopili tak, že měl celý obličej zasněžený, ale brečet začal až po pár vteřinách, když jsme ho začali zvedat a mít o něj strach. Vůbec nic mu nebylo, brečet přestal asi za minutu a když jsme ho osušili, zase se smál. Vydržel i procházky v minus deseti stupních (dvě čepice, dvoje rukavice, na těle asi 7 vrstev i s fusakem a dekami, na obličeji ochranný krém).

Krásný štědrý večer maminkám i tatínkům Cipísků, hodně štěstí a barevné Vánoce přeje taťka Zdenda, maminka Peťulka a Mareček

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.03 10:50

Zdendo prosím mohl bys upřesnit co za ochranný krémjste použili. Díky Eliska a Kamila 6 měs.

Zajdulanek
Povídálka 47 příspěvků 20.12.03 17:05

Ahoj taťko Zdendo,

předej tenhle dopis prosím Marečkovi, jo? Děkuju.

Teeda, tak tomu říkám „chlapské praktické shrnutí“, to já i moje mamka bysme musely mít ke všemu ještě desettisíc dovětků. :o)
Obdivuju tě Marečku, že se umíš takhle plazit. To já zatím dělám jen hodiny a pak se zkouším přiblížit k hračce tak, že zvednu ruce i nožičky do vzduchu a třepu s nima vostošest a … nefunguje to. Spíš se vzdaluju než přibližuju a to mě teda někdy pěkně naštve. :-/ Ale ještě mám 14 dní čas, tak snad tě taky dohoním. Budu trénovat, slibuju.

Jinak ta chřipka ošklivá už docela povolila, kašílek mám už jen malinko a jsem to zase já. I mamka už vypadá líp, ve středu jsem se úplně bála, že to snad nepřežije, vypadala hrozně nešťastně.

Mám jednu OOOBROVSKOU novinu. Mamka mi našla v pusince … ZUB! Panečku, to se teprve začnou dít věci, hihi, už se těším. A až se vyklube ten druhý, co se tam zatím jen tak vyboulovává … . Ještě jsem si na svůj nový zoubek teda moc nezvykla, pořád o něj drhnu jazýčkem a někdy se zase leknu, jestli tam ještě je, tak si ho honem kontroluju prstíčkama. Jé, já všechno a všechny pokoušu. :o)

Už zase dostávám k obědu mrkvičku a její kamarády. Jak jsem byla nemocná, tak jsem ani nepapala, ale mamka se nevzdala a začaly jsme znova. Ale nic se nezlepšilo. Úplně dřív jsem papala ráda a pěkně jako velká, pak jsem se ale nějak zasekla ani nevím proč a už jsem nechtěla nikdy víc pusinku otevřít nebo dokonce ten blivajzík spolknout. Teď to na mě mamka zkusila mrkvičkou a jablíčkem. Musím říct, že teda dobrý to bylo, to jo, když už se mi to do pusinky nějak propašovalo, tak jsem to docela s chutí polkla. Ale jak už jsem řekla, já otevírat pusinku prostě nebudu a hotovo. >:-(
Dneska jsme to ale udělaly jinak a to mi docela vyhovovalo a aby si toho všimli i ostatní, tak jsem předpisově všechno spapala až se mi dělaly boule za ušima. A víš jak se to stalo? Mamka mě jako vždycky dala bryndák, po:,–(ila do sedačky a dělala to svý oblíbený:" ham ham, dobrůůůtkááá, jéééjejééé, okolo pece, …" no šaškárničky, které mě taky jako vždy nepřesvědčily o tom, že bych měla svůj postoj změnit a protože jsem už měla fakt hlad a ona mi ne a ne dát mlíčko, tak jsem začala brečet. Tím jsem docílila svého. Když jsem se pěkně nabumbala a zvedla se mi tak o 100% nálada, tak mamku napadlo zkusit mi tu její „mňamku“ znova nabídnout, a člověče, víš, že mi to přišlo docela k chuti? Pěkně jsem to všechno zblajzla až mamka nestačila nabírat a ještě jsem to jako závěrečnou třešničku hezky zapila šťávičkou z kelímku.
Mamka byla dojatá, až mě to taky dojalo a usnula jsem z toho dojetí. Tak takhle se na mě musí. Uvidíme jakou náladu budu mít zítra.

Měj se moc hezky, pozdravuj taťku a mamku a zase za týden, jo?
Ahoj Zajduška

Zajdulanek
Povídálka 47 příspěvků 20.12.03 17:12

Ahoj,

mi například používáme od Bubchenu krém, který je přímo na vítr a mráz. V létě jsme měly zase od nich letní s UV filtrem.

Lenka

kocour
Stálice 81 příspěvků 21.12.03 11:16

My taky máme takový krém v modré široké tubě od Bübchenu, je tam německy napsáno něco o větru (Wind…), jako že je to proti větru a zimě.
 Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 21.12.03 11:24

Ahoj Lenďo,
blahopřeji k zubu a uzdravení z chřipky! Já zatím žádný nemám, a zatím mi to nevadí. Mrkvičku, brokolici a jablíčka mi mamka stejně mixuje. Když už je to jídlo namixované, tak s tím stejně jako Ty, bojuji, tedy spíš bojuji s mamkou, která mi dává na llžičce malá sousta a taky zkouší podobné triky jako u Tebe. Je pravda, že když už je něco v puse tak to spolknu, ale jinak pusu zbytečně neotvírám. To koukat se jak ostatní jedí, to ano. A šahat po hrníčku to taky, je totiž pěkně barevný.

Krásný štědrý večer a hodně dárků přeje Mareček

Vložit nový komentář