Devítiměsíční dítě je na babybox příliš staré, shodují se odborníci

Na konci loňského roku našli lékaři v babyboxu na Českolipsku odloženého devítiměsíčního chlapečka. Případ, který vzbudil vlnu emocí, má nyní další obrat.

Devítiměsíční dítě je na babybox příliš staré, shodují se odborníci Babybox je určený pro novorozence a kojence. Zdroj: Profimedia.cz.

Babyboxy jsou především pro novorozence

Do babyboxů bývají obvykle umístěni novorozenci nebo kojenci. To byl hlavní účel založení těchto zařízení, do kterých mohou rodiče anonymně odložit své dítě. Jejich zakladatel, Ludvík Hess, vyjádřil zklamání nad tím, že rodiče do nich odkládají i starší děti.

Případ chlapce, který dostal jméno Vojtíšek, byl od počátku nestandardní. Batole bylo čistě a teple oblečené a zdravotně zcela v pořádku. Dítě mělo u sebe také veškeré dokumenty, díky kterým bylo možné vypátrat rodiče.

Chlapeček by se mohl vrátit k matce

Osudem Vojtíška se nyní zabývá orgán sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD), který zjišťuje, z jakého důvodu rodiče dítě odložili. Podle dostupných informací odnesl dítě do úložné schránky partner jeho matky. Ta má o syna zájem a ráda by ho získala zpět do své péče.

„Pokud je totožnost dítěte známá, jako je tomu v případě malého Vojtíška, pak má OSPOD povinnost kontaktovat rodinu dítěte. Sociální pracovníci mohou zprostředkovat rodině odbornou pomoc, aby v případě, že je to pro dítě bezpečné, o něho mohla pečovat. Zajištění péče o dítě a jeho prospívání v rámci rodiny je následně ze strany OSPOD sledováno," upřesňuje Mgr. Marta Konvičková,
vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Nejstaršímu dítěti v babyboxu byly dva roky

Devítiměsíční Vojtíšek není nejstarším dítětem, které bylo do babyboxu umístěno. Tím byl dvouletý chlapec Karel, kterého odložila jeho matka. Případ tehdy dopadl dobře, o dítě se přihlásil jeho dědeček.

Podle odborníků je devítiměsíční dítě na babybox příliš velké. Dítě celou situaci vnímá, chybí mu máma, bývá více plačtivé a citově strádá. Psychologové poukazují na to, že do budoucna může mít také problémy s navazováním vztahů.

O babyboxech diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Babybox - vaše názory na ně?

24.8.19 16:43
93

Názor na babybox

20.9.15 19:41
41

Jaký je váš názor na tento případ?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
27.1.20 05:29

Kazdy clovek je nekdy na totalnim dne. Jak musi byt matce, ktera takto odlozila sve dite? A zase se do vseho motaji urady, to nevidel nekdo driv, ze se neco deje?

  • Zmínit
  • Nahlásit
3455
25.1.20 15:34

@Samy Ti, kdo odloží dítě do babyboxu, nejsou z těch, kteří by mu ublížili, kdyby žádné babyboxy nebyly. Odnést dítě do babyboxu znamená mít vůli bezpečně ho porodit, po porodu aspoň základně ošetřit, zjistit, kde ten nejbližší babybox je, a odnést ho tam. To neudělá člověk, který by to dítě jinak v igelitce hodil do popelnice. Po zavedení babyboxů se prokazatelně nesnížil počet mrtvě nalezených novorozenců - jediné, co se stalo, je, že více rodičů odkládá své děti, protože nevidí jinou cestu. Ten, kdo odloží dítě do babyboxu, pro něj chce dobrý život, takový, jaký mu ve svých očích nemůže dát - a místo toho, aby se řešila situace rodičů dítěte, místo toho, aby (obvykle) matka toho dítěte dostala podporu, kterou potřebuje, aby se o něj zvládla postarat, místo toho, aby se pracovalo s celou, i širší rodinou (jak dlouho to je, co se prarodiče snažili marně dostat zpátky svoje vnouče, které jeho rodiče jen tak z plezíru a nezodpovědnosti do babyboxu odnesli?), se zařídí schránka, kam se dá to dítě jednoduše odnést a všechno je „v pořádku“. Místo toho, aby se řešil systémově nějaký problém, se na něj nabalí další. Fakt skvělé řešení.

  • Zmínit
  • Nahlásit
4373
25.1.20 13:11

Ano, tyto dvě děti již byly v době odložení velké, ale za sebe razím názor, že sice jsou velké, ale hlavně když byly odložené někam, kde se jim dostane pomoci a nikdo je někde nepohodí nebo jim neublíží, když je nechce.

  • Zmínit
  • Nahlásit