Kolektivní imunita: Británie bojuje s koronavirem po svém

Zatímco většina evropských zemí bojuje s koronavirem tvrdými opatřeními a karanténou, Velká Británie zvolila zcela jinou cestu. Tamní vláda vsadila na strategii kolektivní imunity. Co to znamená?

* Velká Británie vsází na kolektivní imunitu. Zdroj: Profimedia.cz.

Británie zvolila jinou strategii

Covid–2019 sužuje všechny evropské státy bez výjimky. Většina z nich se rozhodla bojovat pomocí opatření. Podobně jako Česká republika, která je od pondělí v karanténě, je na tom řada dalších zemí. Lidé téměř nevycházejí z domovů, školy jsou zavřené, mnoho lidí přišlo dočasně o práci a nošení roušek je povinností. Ve Velké Británii však zvolili zcela jinou strategii, a to kolektivní imunitu.

Britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci oznámil, že se lidé musí připravit na vyšší úmrtnost. Zároveň vyzval občany, kteří na sobě pozorují jakékoliv příznaky nemoci, aby zůstali 7 dní v domácí karanténě. V současné době je ve Spojeném království nakažených více než 2 600 lidí a nejvíce jich přibývá v Londýně.

První nákaza z matky na novorozence

Vládní poradce, Patrick Vallance, odhaduje, že se koronavirem nakazí až 50 tisíc lidí, a cílem britské vlády je, aby zemřelo méně než 20 tisíc občanů. Dodal, že na klasickou chřipku zemře až 8 tisíc lidí ročně. Británie oznámila prvního pacienta pozitivního na COVID–19 letos 31. ledna. Od té doby zemřelo ve Spojeném království 69 lidí s touto diagnózou. Mezi oběťmi jsou nejčastěji lidé mezi 45 až 93 lety. Ve Velké Británii se také objevil první případ nemoci u matky a narozeného dítěte. Podle lékařů však není jasné, zda se dítě nakazilo v děloze nebo až po porodu.

Školy a školky stále fungují, místo opatření jen doporučení

Určitá opatření však Británie přeci jen zajistila. Podle vlády je důležité omezit šíření viru. Od pondělka tak platí zákaz většího shromažďování lidí. V čtyřměsíční karanténě jsou nyní lidé nad 70 let, kteří jsou nejvíce ohroženi a je potřeba je izolovat a chránit.
Situace se neustále mění a protože nemocní rychle přibývají, začíná Johnsonova vláda uvažovat o dalších opatřeních. Od příštího týdne se zavřou všechny školy v zemi.

Jitka Mikulová, Češka žijící v Anglii s manželem a dvěma malými dětmi, uvedla, že většina škol a školek je zatím v provozu. „Při vyzvedávání dětí ze školky musí rodiče počkat venku, nesmí vstupovat dovnitř. Ve škole ale takové nařízení není,“ popisuje svou zkušenost. Dodává, že školy ruší nebo posouvají různé akce jako například výlety nebo vystoupení pro rodiče a zvýšily hygienická opatření mezi dětmi a od příštího týdne by se měly zcela uzavřít. „Zatím tu máme spíše doporučení než zákazy. Lidé chodí normálně do práce, obchody jsou otevřené, služby fungují,“ pokračuje a dodává, že také v Anglii se situace mění každým dnem.

O koronaviru diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Koronavirus máte strach?

MartinaIrena
dnes v 18:36 
35533

Koronavir - kolektivní imunita v Anglii

babanci
18.3.20 09:10 
98

Zavření hranic kvůli koronaviru?

Anonymní
11.3.20 11:42 
14

Jaký je váš názor na postup Velké Británie?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Ztrpčuje vám život celulitida? Máme řešení

  • 19.03.20
  • komerční sdělení
Ztrpčuje vám život celulitida? Máme řešení

Nemůžete si dovolit utrácet za drahé masáže? Anebo nemáte čas o sebe pravidelně pečovat? Vyzkoušejte legíny proti celulitidě. Tento unikátní kousek dámského šatníku krásně vyhladí vaši kůži.

Váš příspěvek

Odesílám...