Koronavirus versus chřipka. Příznaky jsou podobné, ale chřipka je pro nás teď větší hrozbou, míní epidemioložka

V posledních týdnech se k nám valí informace o koronaviru, které mezi lidmi způsobují panický strach z tohoto onemocnění. Jsou obavy skutečně na místě, a jak se tento virus liší od běžné chřipky? Na to jsme se zeptali epidemioložky MUDr. Kateřiny Fabiánové, Ph.D. z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM.

Zdroj: Profimedia.cz. Zdroj: Profimedia.cz.

Světem se šíří panika ohledně koronaviru. Lidé ho hodně srovnávají s běžnou chřipkou, na kterou u nás také umírají lidé. Můžete prosím přiblížit rizika koronaviru v porovnání s chřipkou?

Chřipkové onemocnění u nás probíhá každý rok. Virus chřipky má ale tendenci se každoročně měnit. Proto se můžete nechat jednou ročně přeočkovat proti chřipce u svého obvodního lékaře nebo v očkovacím centru. U oslabených jedinců s chronickým onemocněním, malých dětí, seniorů a těhotných žen může mít chřipka fatální následky. Malé děti je možné očkovat proti chřipce už od šesti měsíců.

V souvislosti s chřipkovým onemocněním u nás ročně zemře okolo 1 500 lidí. Přesto, že se nyní lidé obávají právě koronaviru, který se objevil v Číně, je potřeba upozornit na počínající chřipkovou epidemii v Česku, která přináší prakticky stejná, ne-li větší rizika.

Koronavirus se projevuje v podstatě podobně jako chřipka. Prvotními příznaky je vysoká horečka, kašel a dušnost, k tomu se mohou přidat ještě další komplikace v souvislosti s dýcháním. Jedná se především o zápal plic. V současné době je koronavirus laboratorně potvrzený u 6 tisíc lidí, z toho 160 lidí zemřelo na komplikace spojené s touto nemocí. Mezi nimi jsou převážně starší lidé. Tato data se samozřejmě mění každým dnem, dokonce i každou hodinou. Problém je hlavně ten, že koronavirus je nový a ještě přesně nevíme, jak se bude vyvíjet dál.

Kateřino, koronavirus v Česku nebyl zatím potvrzen, ale v Evropě už ano. Jak vysoké je riziko, že se dostane i k nám?

Všechny vzorky, které byly doručeny do Národní referenční laboratoře ve Státním zdravotním ústavu v Česku, byly zatím negativní. Riziko, pokud bude existovat cestovní ruch a nebudou dodržována pevná opatření, je vysoké. V současné době zasedá WHO, aby rozhodlo, zda vyhlásit stupeň globálního ohrožení. Informovanost je ale dobrá. Přes lékařskou komoru, ministerstvo zdravotnictví i z dalších zdrojů víme, co se děje, a lékaři se tak mohou připravit na to, co by je v případě nákazy v tuzemsku čekalo. Jsou vybraná i zdravotnická zařízení, kde by se lidé mohli léčit, máme dostatek zdravotnických pomůcek potřebných pro tyto účely.

Koronavirus má téměř totožné příznaky jako chřipka. Kteří lidé by se měli obávat možné nákazy?

Ano, je velmi těžké, a to i pro odborníky, na první pohled určit, zda se jedná o chřipku nebo koronavirus. V současné době se v Česku vyšetřují na koronavirus pouze lidé, kteří se vrátili z rizikové oblasti a mají příznaky, tedy nejen z Wu-chanu, kde se virus objevil, ale prakticky odkudkoliv z Číny.

Jak probíhá vyšetření, které by mělo odhalit koronavirus, a v případě potvrzení je další postup jaký?

V případě podezření na koronavirus se dělají výtěry z nosu a z krku, které se odešlou do speciální laboratoře. Výsledek je známý za šest hodin od doručení vzorku do laboratoře. Odpověď, zda se skutečně jedná o koranavirus, nám dá aktuálně pouze toto laboratorní vyšetření.

V současné době léčíme příznaky nemoci, nemáme zatím cílenou terapii. Užívají se léky na snížení horečky, proti kašli a v případě komplikací nasadí lékař další léčiva. Koronavirus nyní, podle toho, co o něm víme, probíhá v převážné většině podobně jako chřipka. Řada z nich měla pravděpodobně mírný průběh a dnes jsou již vyléčení.

Specialisté zároveň hledají účinná antivirotika, a to i mezi těmi, která jsou již dostupná. V Austrálii se již povedlo vykultivovat koronavirus a experti se snaží vyvinout další diagnostiku a případně účinnou vakcínu. To je ovšem práce na delší dobu a nikdo nedokáže odhadnout, kdy to bude a zda se to vůbec podaří.

Jsou nějaká opatření pro lidi, kteří se vrátili z rizikové oblasti? Co mají dělat, na koho se obrátit, jak postupovat?

Lidé, kteří nemají žádné příznaky, by měli zůstat doma po dobu dvou týdnů v úplné izolaci. To je předpokládaná nejdelší inkubační doba nového viru z Číny. Krajská hygienická stanice vydá opatření o domácí karanténě a o tom poté telefonicky informuje dotyčný svého ošetřujícího lékaře, který mu vystaví potvrzení o karanténě.

Pokud se během dvou týdnů neobjeví žádné příznaky, mohou se zařadit zpět do běžného života. A v případě, že se příznaky objeví, je třeba telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře případně záchrannou službu nebo nejbližší kliniku infekčního lékařství. Je důležité především omezit kontakt s dalšími lidmi.

Ještě v souvislosti s počínající chřipkovou epidemií i obav z koronaviru, jaká je nejlepší prevence, abychom se nenakazili? Co můžeme udělat pro sebe i pro své děti?

Samozřejmě v období chřipkové epidemie je vhodné omezit návštěvy míst, kde je hodně lidí v uzavřeném prostoru, například kina, divadla, koncerty. Cestování MHD se ale vyhnout mnohdy nedá, proto doporučuji nosit rukavice, klidně nějaké slabé, bavlněné, přes ústa si můžete dát šálu nebo nákrčník.

A co je důležité, a na to zapomínají hlavně děti, neustále si mýt ruce. Doporučuji u sebe nosit dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Prodávají se i v cestovním balení. A pak také apelujeme na lidi, kteří jsou nemocní, aby zůstali doma, vyleželi se a mysleli nejen na své zdraví, ale také na zdraví ostatních.

Koronavirus rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Koronavirus máte strach?

dnes v 01:01
176834

Virus v Číně

20.2.20 19:03
60

Máte větší obavu z koronaviru než z běžné chřipky?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
16180
1.2.20 11:06

Stejne jako u zalozene diskuse (nechapu, proc anonymni??? 8o ), nemam zatim z koronaviru strach. Ale chripku uz mame od vcerejska doma (syn si to pololetni volno opravdu neuziva :,(). Takze chripka me trapi mnohem vice.

Příspěvek upraven 01.02.20 v 11:07

  • Zmínit
  • Nahlásit
2586
1.2.20 09:33

Já se dívám na čísla a za loňský rok jen u nas zemřelo na obyčejnou chřipku okolo 1200 lidí…letos už 12.takze když si to spočítám na jednotlivé státy, celosvětově a úmrtí na koronavirus a chřipku, tak vysoký počet mrtvých je jednoznačně u chřipky

  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.1.20 18:32

@redspade máš IG a sleduješ lidi co jsou tam? Jsi v kontaktu s lidma v místě nákazy? Čteš čisté zahraniční stránky? Určitě ne. Tak pak budeš vědět, že přehnané to není.

  • Nahlásit
1
31.1.20 18:11

Koronavirus nás má zastrašit, české média to přehánějí :)

Přikláním se k této informaci :) naše média vše vždy vyhrotí… https://jsemkokot.cz/…-nebojte-se/

  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.1.20 00:18

Doplním informace pro ostatní. Je tu zalozena diskuze od minulé cca středy.

Koronavir máte strach?

Zakl. Diskuze. T.

  • Nahlásit