I když jaro klepe na dveře a venku se příjemně otepluje, v pražské zoo se chystá něco pořádně mrazivého – stavba expozice Arktida. Slavnostní zahájení stavby proběhlo 29. března, kdy zároveň odstartovala již 94. sezona. Nový domov zde najdou lední medvědi, tuleni a další obyvatelé polárních krajin.
V zoo se pořádně ochladíte
Pražská zoo neustále inovuje své expozice. Po vybudování Afrického domu pro žirafy a slony a moderního Pavilonu goril přichází další ambiciózní projekt – Arktida. Nová expozice poskytne domov zvířatům, která milují zimu, a návštěvníkům nabídne jedinečný pohled do života druhů přizpůsobených extrémním podmínkám polárních oblastí.
Arktida vznikne v horní části zoo, naproti Rezervaci Dja, kde žije gorilí rodina a další živočichové. Ředitel Miroslav Bobek ji označil za největší investici v dějinách zoo. Náklady se odhadují na miliardu korun a stavba potrvá přibližně čtyři roky, takže první návštěvníci by se do pražské Arktidy mohli podívat na jaře 2029.

Stavba expozice pro lední medvědy je nezbytná
„Je to pro nás velmi významná událost. Tato investice povede k zachování chovu ledních medvědů a k rozšíření chovu zejména o tuleně,“ prozradil Bobek. Nová expozice se rozprostře na ploše více než osmi tisíc metrů čtverečních a nabídne arktickým šelmám prostorné výběhy i čtyři bazény.
Zahájení výstavby Arktidy proběhlo stylově položením základního kamene s jedinečnou uměleckou stopou. Žulová deska s rytinou ledního medvěda na kře a kajakáře vznikla ve spolupráci se světově uznávaným výtvarníkem Petrem Sísem. Dominantou ceremoniálu byl obří ledový kvádr o objemu tisíce litrů, v němž byly zamrazeny drobné figurky ledních medvědů – symbol budoucí expozice.
Stavba Arktidy je podle zoo naprosto nezbytná, pokud se zde mají lední medvědi nadále chovat. V současnosti žijí v expozici ze 30. let minulého století, která už neodpovídá současným standardům. Součástí areálu bude i stylové občerstvení, které návštěvníkům nabídne delikatesy z mořských ryb.

Další novinky, které vás v Zoo Praha čekají
Arktida však není jediný projekt, na kterém zoo pracuje. Pokračuje také modernizace Plání, kde loni vznikla expozice Gobi s koněm Převalského. Dalším krokem bude umístění divokých velbloudů, vzácných zvířat, která žádná jiná zoo nechová. Ve volné přírodě jich zbývá jen několik stovek.
Zoo rovněž posílila spolupráci s Mongolskem. Při nedávné návštěvě mongolského prezidenta bylo podepsáno memorandum, které Prahu staví do role hlavního partnera při ochraně divokých velbloudů a plánování záložní populace v evropských zoologických zahradách.
Dalším velkým projektem je přeměna bývalého slonince na jihoamerický pavilon. Zatím však prostor obsadí expozice Ballova pyramida, která návštěvníkům představí vzácné strašilky humří. Tento druh byl dlouho považován za vyhynulý kvůli invazi krys na ostrůvek poblíž Ostrova Lorda Howa, kde strašilky původně žily.
Strašilky humří byly znovu objeveny v 60. letech na opuštěné skále poblíž ostrova a v roce 2003 byly převezeny do chovu v lidské péči. „Jako první zoo v kontinentální Evropě je nyní vystavujeme veřejnosti. Náš unikátní chovný areál s modelem Ballovy pyramidy, sochou strašilky v nadživotní velikosti a skleníky pro pěstování rostlin nemá ve světě obdoby,“ uvedl odborný chovatel Vojtěch Víta.
Na eMiminu najdete řadu diskuzí na související témata:
| Téma | Poslední příspěvek | Reakcí | ||
|---|---|---|---|---|
Která ZOO je nejlepší? | 2.5.17 11:26 | 88 | ||
Poprvé do zoo | 15.4.16 14:06 | 18 | ||
ZOO Praha - kdy jít a nemačkat se? | 7.9.14 23:49 | 67 | ||
To nej v Zoo Praha | 27.7.13 10:06 | 13 | ||
Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.
eMimino kartička