Křesťanské jesličky – Advent a čekání na radost

Rodičovství

Může mít člověk v sobě místo pro radost, kterou potřebuje, aby žil v plnosti a pokoji? Může ho v sobě hledat, nalézt a rozdat, i když je vyčerpaný a vydaný do všednosti? Mohou starosti a strach z budoucnosti rozdusat plamínek naděje?

„Musíte být hrozně unavená,“ řekla mi sympatická tmavovlasá Fany, se kterou jsem mluvila poprvé v životě. Od vidění se známe dlouho a mě vždy velice zajímala. Povídaly jsme si o dětech, o všem, co přináší dennodenní péče o dítě se závažnou nemocí, a velice jsem se snažila působit pohodově a jeden by řekl „nad věcí“. Zhodnocení od Fany jsem si v mysli převalovala, zkoumala si je z mnoha úhlů a zkoumala jsem i sama sebe.

Do této chvíle jsem žila v přesvědčení, že na nějakou únavu ještě nemám patřičný věk, a tudíž nárok. Doma jsem se večer o trochu déle prohlížela v zrcadle a zjistila jsem, že ty temné šmouhy pod očima nebudou od rozmazané řasenky. A taky, že moje pleť působí všelijak, jen ne zdravě. To bylo letos počátkem léta.

Přešel čas prázdnin, podzim nám prodloužil svými slunečnými dny končící léto a pomaloučku se doba nachýlila přes Dušičky až do současných dnů. Únava už pro mě není žádným občasným jevem, ale každodenním souputníkem. Někdy mívám stavy, kdy se mi podlamují nohy a od rána se zase těším na večer, kdy se zakutám do peřin a budu spát. Často si slibuji, že si lehnu i během dne, pokud k tomu budu mít příležitost. Obvykle to ale dopadne tak, že se nadopuji vitamíny, občas si dám šálek kávy a den uteče.

Přemýšlela jsem, co s tím. Co kdybych si na sebe koupila něco hezkého? Hodil by se mi nějaký nový svetřík, moje bunda na zimu už definitivně skončila v kontejneru, a tak pošilhávám po výlohách, zda by se mi nějaká nová teplá líbila. Anebo bych mohla konečně vylepšit svůj nový záhon s růžemi a okrasnými keříčky. Už dlouho mám připravenou sbírku kamenů z dovolené, které jsou jako stvořené pro zahradní dekoraci. Taky bych si mohla přečíst tu knížku, kterou jsem si koupila, anebo se podívat na film z nového DVD.

Nakonec to za mě rozhodne čas. Přiblížil se Advent - čtyřtýdenní období, které mám velice ráda pro jeho tajemný půvab. Dovede nás k Vánocům, k něčemu líbeznému a tajuplnému, ke zvláštnímu souznění, které může člověk prožívat dnes stejně jako před staletími.

A tak se zvláštním vzrušením vybaluji z krabic adventní věnec (umělý, žel), svíčky, různě zdobené hvězdy, v obchodě s gustem vybírám nejvoňavější vánoční svíčku a dětem vyprávím o Mikuláši. Dárky pod stromeček vybírám co nejpečlivěji, se zřetelem na náturu každého, kterého se chystám obdarovat. Taky už pár týdnů trénuje náš chrámový sbor Českou vánoční mši, a já si dopřávám jeden večer v týdnu, kdy se s vášní zapojím do zpěvu a dvě hodiny si to užívám.

V Bibli čteme z proroka Izajáše nebo Nový zákon, kde většinou porovnávám počátky Evangelií. Fascinuje mě příběh tří králů (jak je možné, že jako jediní dokázali určit poselství ze zvláštní konstelace hvězd, a vydali se daleko k Betlému?), fascinuje mě ta proměna světa ve chvíli, kdy se narodil Ježíš. Stalo se něco neskutečně krásného a velikého, a při tom kromě několika lidí nikdo jiný neměl o ničem ani ponětí. Všichni Židé čekali na příchod Mesiáše, a jen několik málo jej poznalo a následovalo. Přišel mezi své a vlastní ho nepřijali.

Kochám se pohledem na předvánočně načančaný pokoj. Na Ondřejskou pouť na Hukvaldech se těším už několik týdnů, a tak jsme tam včera i s dětmi vyrazili. Pouť má svůj předvánoční půvab, většinou zde prodávají řemeslníci vlastní výrobky, ale narazit se dá jinak na ledacos… Koupila jsem si tam hrozně drahého, za to ale ručně šitého krajkového andělíčka, kterého jsem pověsila Daníkovi nad postel. Přesně tam pasuje, na poslední volný hřebíček ve zdi.

Únava se nějak proměnila. Ovládlo mě těšení se na každoroční prožití veliké a nádherné události, na dotek lásky a naděje. A ten shon za dárky, pečení cukroví, zdobení stromečku, sledování pohádek, pečenou rybu na různé způsoby, atd., to vůbec nezatracuji. Kdepak. I v ruchu, shonu, halasu koled v obchodech nebo všudypřítomných reklam lze v duši prožít Tichou noc.

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
MadGirlNancy
Ukecaná baba ;) 1603 příspěvků 30.11.10 01:10

Moc krásný deníček…taky miluji adventní dobu a Vánoce. S Rybovkou mi mluvíš z duše, ty dvě hodiny zkoušky týdně (teď už to ale zintenzivníme :-)) jsou pro mě jako balzám…(zpíváte závěr? to je síla, ten soprán, viď?)

Přeji krásné Vánoce!!! :mavam: :mavam:

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 30.11.10 14:15

Demi, díky za deníček.

Je tak hezky obyčejně krásný :-).

Mně taky sedí únava za krkem, dnes dokonce i děsně pálí oči (proto tu „pro jistotu“ čučím do PC 8-) ), ale drobné radosti člověka fakt povzbudí. Chce to si je ovšem připustit nebo přímo vyhledávat. Každý den, i ten blbý, je něčím hezký, jako adventní rozjímání jsem si řekla, že se na ty maličkosti musím zaměřit. Uvidím, jak se s tím popere moje perfekcionalistická dušička :-) Jdem dělat perníky! Ma3

 
JaPaS  30.11.10 14:47

Krásně napsáno. Tvůj deníček mě povzbudil a zase „zastavil“ v myšlenkách tam, kde má a co je důležité. Díky

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 30.11.10 16:14

Demi, díky za moc pěkný deníček :palec:
Jako vždy doufám, že se mi podaří adventní čas prožít tak, jak bych si představovala, ale skutečnost je o dost pozadu. Ale to nevadí, alespoň je co zlepšovat :-D

 
Alice19761
Neúnavná pisatelka 17745 příspěvků 30.11.10 16:16

Demi milá,
mluvíš mi z duše!
Jako vždy pěkně napsané, děkuji :hug: !

 
jitka 11
Neúnavná pisatelka 18025 příspěvků 30.11.10 18:08

Demi,
máš krásný, jímavý deníček. :hug: Člověk v tomhle shonu zapomíná, co má hlavně dělat v tento adventní čas. Ne si sednout k televizi, a celý den prokoukat :cert: , ale sednout si s přáteli nebo sousedy a vzpomínat na Ty, kteří už mezi námi nejsou. :andel: Posedět a povídat si, jako dříve, když přišla celá ves k jednomu člověku, dostali pohoštění a odcházeli v noci domů, bohatší o kouzelná vyprávění od třeba místního mlynáře, kronikáře, rychtáře… :palec:
Jako by se prostě neuměli zastavit. :think:
Třeba časem na to lidé příjdou, třeba ne. :nevim:
Je mi z toho smutno. :-(

 
vrony
Závislačka 2919 příspěvků 30.11.10 21:22

Demi, díky za adventní zamyšlení. POznávám se v něm tolikrát…

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 30.11.10 22:19

Ahoj Mad,

nezpíváme Rybovku, to by náš veskrze amatérský pěvecký soubor nedal :lol: . Ale je to Česká mše vánoční, na slova Václava Renče, z roku 1946. Není to tedy takový starodávný klenot, ale jinak moc krásný. Asi si ho budu zpívat ještě dlouho po svátcích.

Soprán ujde… 8-)

D.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 30.11.10 22:29

Jsem ráda, že se deníček líbí :-) . Pořád jsem neměla jasno, o čem by měl být.

Jak píše Jitka, kdysi bývaly časy v mnohém jednodušší, lidé se snadněji sbližovali. Kdo ví, třeba i dnes na nás někde někdo čeká…

Únavu jsem alespoň na tuto dobu vyškrtla z denního kolotoče, a víc se snažím hledat možnosti, kde a jak čerpat energii.

Těšme se na to, co brzy příjde :hug:
Přeji všem pokojný Advent.

D.

 
Rafuska
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 01.12.10 15:07

Ahoj holky!
Píšu jedním prstem se svou Aňulkou na klíně. Už je naše. Moc děkuju za podporu. Večer písnu víc. R.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 01.12.10 16:10

Rafuš: :dance: :dance: :kytka: :hug:
Mám radost!

D.

 
Rafuska
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 01.12.10 19:43

Ahoj holky!
Aňulka chrupe, odpoledne se vůbec nedalo jít ven a doma mi odpoledne neusne. Cesta k soudu byla dobrá. jen já šíleně nervózní. Paní soudkyně byla moc milá. Pochválila Aňulku na fotkách. Když řekla, že je naše, brečela jsem jak želva. Já jsem se strašně bála, že nám ji vezmou. Domů cesta horor. Sněžilo, foukalo, silnice jakž takž, ale viditelnost tak cca 20m. Asi si fakt Aňulku musíme zasloužit. (Když jsme se na ni jeli poprvé podívat, tak byla sněová kalamita.)

Demi, moc hezký deníček. Jsem moc ráda, že si „užíváš“ ve sboru. Škoda, že bydlíš dál, moc ráda bych si tě poslechla.

Prožijte co nejlépe Advent. Myslím na vás.
R.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 02.12.10 20:00

Demi, kéž bych se taky tak dovedla zastavit, mám pocit, že nedokážu z toho rozjetého vlaku vyskočit.
Je to moc krásné jak to popisuješ, já jsem taky chtěla začít pěkně advent, s modlitbou u svíčky a povídáním s dětmi a místo toho večer usínám skoro dřív než naše děti.
Mám pocit, že je ze mě medvěd a ukládám se k zimnímu spánku.
V práci jsem si nahlásila volno, ale bohužel je vše jinak,vždy musím aspon na chvíli a to už je pak celý den.
Všem požehnaný advent plný klidu přeje Barča

Rafusko velká gratulace :kytka: :kytka: :kytka:

 
harpyje
Extra třída :D 10393 příspěvků 12.12.10 16:35

Rafuško- no jasný, že je vaše! už rok . skvělá zpráva, tak si užijte nádherný advent.

MadGirl Nancy- u závěru jsem si vždycky málem vyrvala plíce z těla- my máme taky amatérský sbor, ale k tomu kosttel s velmi dobrou akustikou, tak se o to ten sbor pokouší, aby lidi měli co poslouchat :) jde to… občas…trochu :mrgreen:
naštěstí je ta akustika nějaká kouzelná a ty největší hrůzy nejsou dole slyšet.

Dami- ty umíš napsat věci ssamozřejmé velmi nevšedně :-) a hlavně člověku dojde, že ta samozřejmost, kterou by si přál až tak neplní sám sobě.

No snažím se, trochu mi to kazej v práci (škoda slov :cert: :cert: ) ale jinak máme advent taky moc hezkej

Ale vy byste si potřebovali odpočinout všichni- ty nejvíc :hug:

těším se na další reakce na tvůj deníček - připojte se i nekřesťanky :)

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 14.12.10 23:04

Harpuš: tak ty taky zpíváš? Já už se hrozně těším a jsem zvědavá, jak nám to vyjde. Zpíváme celou mši, ale snad vyjde i prostor pro koledy, které by si mohli zazpívat taky ostatní přítomní. U nás máme letitou klasiku, že krátce před půlnoční zatroubí trubači na lesní roh z chrámové věže do kraje Tichou noc. Nevšední zážitek.

Chris: jo, ten náš domek je dřevostavba, montovaná, nízkoenergetická, takže mezi svátkama by už měla být předávka hotové stavby. Fasádu budeme řešit až na jaře, a stěhování až tehdy, až bude upravený i terén okolo, abychom nežili v blátě. Všechno je tam uvnitř bílé, čisté, a z venku by člověk nanosil.

Všem přeji krásný Adventní týden, nastávajícím vícematkám Boží požehnání a ochranu!

D.

Vložit nový komentář