Křesťanské jesličky č.27 - Narozeninový

Rodičovství

Pamatujete? Před rokem tady Karolínka zažehla plamínek a založila naše Jesličky. S nadšením jsme se „seběhly, věřící maminky i snažilky, a že nás bylo... Postupně jsme se seznámily a poznaly navzájem, a to nejen z hlediska vlastního vnímání víry, ale psaly jsme i o svých rodinách, poměrech, ve kterých žijeme, o dětech, o rodičích, problémech, starostech i radostech. Zrátka tak, jak život šel, co nám dal, dělily jsme se o své zkušenosti a navzájem se respektovaly.

Dokonce nás oslovovaly jiné maminky, kladly otázky, četly si naše deníčky - prostě bylo fajn poznávat, že Jesličky mají také svůj hlubší význam, kromě povídání o běžných záležitostech nás uvnitř. Alespoň já jsem měla dojem, že jsme zde utvořily místečko setkání otevřené všem, kdo v životě něco upřímně hledají nebo řeší. Stejně jako ty jesličky betlémské…

Jenže - proč se mi zdá, že my, kterých zde zůstalo opravdu pár a píšeme si, jak nám to čas dovolí, to prostě nemůžeme táhnout donekonečna samy a dál? Proč už nepíší Joni, Maruška, Šárka, a další, včetně naší zakladatelky, která nás občas nechá nadálku pozdravit?
Všechny máme doma dost svých povinností, málo času, některé holky při mateřské pracují a jsou naprosto vytížené - a přes to jim stojí za to sem nakouknout, napsat, jak se mají a že tady stále jsou…

Možná by nemělo, ale mrzí mě, že Jesličky zůstaly pouhým torzem toho původního, že se s počtem příspěvků už jen nesměle krčí mezi ostatními a jsou jako by tak trochu symbolicky existující.
Nechci a nebudu na žádnou z nás všech, zejména původních přispěvatelek naléhat, aby se „donutily" a psaly. Nemělo by to smysl. Jen si říkám, zda tahle situace třeba nestojí těm, které s psaním skončily nebo se zde objevují jen sporadicky, trochu za úvahu, zda to není velká škoda.

A pokud se na mě sesypou argumenty, výčitky či vysvětlování důvodů těch z nás, kterých se výše uvedený odstavec hlavně týká, tak děkuji za i to a prosím, jen pište!

Demi.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 09.03.07 12:20

Ahoj všem v Jesličkách!
A že by první v narozeninovém deníčku?:-)))

Demi, moc zdravím a dík za nový deníček. Ten starý se mi podařilo zavřít (okno) a pak jsem marně hledala ve sloupečku na komentářky -asi žádné nebyly:-(.

Janka

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 09.03.07 12:37

Tak a´t nám to tu přibývá.:-)

Demi, deníček jsi napsala moc pěkně a pravdivě.(žel). No, já vím, že taky přispívám jen občas, už tak často nejsem na netu, jak je lepší počasí, přes den jsme dost venku, taky proto, že roznáším x týdně ty letáky.
No, finančně je to škoda mluvit, ale aspoň doma nehniju:-) a musím se prostě donutit, nějak si to zorganizovat atd., jsem ráda, že něco dělám.

Barunka už bude mít pomalu 20 měsíců, je moc chytrá(někdy mi přijde až moc:-), všechno pochytí, i co nemá:-), šikovná, hodně povídá, všechno komentuje… Taky mi ráda pomáhá, s prádlem, vařením, uklízením, no, rozhodně se na rodič. dovoledné nenudím:-).

Demi, taky budu moc ráda, když se ozvou holčiny, co mezi námi dlouho nebyly a taky doufám, že to tu znovu ožije.

Buru muset končit, jdu vařit, ať je zítra co jíst:-), uklizeno už tu skoro bylo, ale co sedím u PC, za tu půl hoďku tu dítě udělalo binec snad ještě větší, než byl před úklidem:-(.
Odpo jedu pro manžela, už se těším, že zas bude na 2 dny s námi:-)

Přeji vám všem krásný a požehnaný víkend

Janka s Barunkou

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 09.03.07 15:06

Ahoj Janko,  

však já vím, že sem píšeš, jak se dá. A myslím, že nejen já budu ráda, když se nás tady zase sejde více. Přece jen by byla škoda, kdyby Jesličky zanikly, a že už se k tomu pomalu sunuly.
Mě překvapuje nezájem a neúčast jiných, ale co naděláme? Je to tady dobrovolné, a pokud se dobrovolně rozhodneme skončit, tak taky skončíme. Jen je otázkou, jestli to není škoda.  

Musím už končit, Honzík se probudil. Příště písnu víc!
Ahoj, Demi.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 10.03.07 06:16

Ahoj holky  v novém deníčku.Demi plně jsi vystihla mé myšlenky.Opravdu to upadá.Jak píšeš všichni máme povinnosti a starosti a je na každém napsat pár vět.Chce to jen chtít.Nyní to platilo i u mně.Napíšu důvod.  

Před dvěma týdny nám domů tatínek dotáhl bacila zažívacího.Kolem něj se trochu protáh a na naší Zuzanku si zasedl.Trápil ji průjmem a zvracením i 20× za den,bylo to hrozné byla jsem vyčerpaná a unavená z toho nespání a stáleho chování naší malé,nesměla jsem se od ní vzdálit ani na záchod všude se mnou.Bojovali jsme s kojením nechtěla nic jíst ani pít.Do toho jsem to chytla i já a Terezka a Anetka.S Terezkou mi pomohla babička protože jsem sotva stála na nohou.Modlila jsem se pořád za Zuzanku.Jezdili po pohotovosti a paní doktorce.Díky Bohu jsme to ustáli doma,nemocnici jsem odmítla co by bylo s Terezkou a Anetkou ,když jsou nemocné tak chtějí mazlit taky.Zuzanka zhubla 2,5 kg vypadala jako kostliveček.Nyní už trochu nabrala a máme dvě klidné noci za sebou.Bříško jí stále pobolívá,ale už se to nedá srovnat s tím jak bylo.
Neměla jsem sílu ani napsat do jesliček a poprosit o modlitbu.Nyní už snad můžu napsat, je nám líp.
Zuzanka už baští a trošku přibrala.Není nic drahšího než ten úsměv dětský ,kterým nás ted obdařuje.
u každého kojení trnu at pije dobře jsem stále vystresovaná z toho co jsme si prožili.  

No dost stesku.Dobrá zpráva naše Terezka začal chodit zpívat do scholy a moc se jí tam líbí.Doufám že jí to vydrží.  

Gerberko tu knížečku ti ofotím a pošlu příští týden,doted jsem to nestihla.  

Zdravím těhulky maminky a všechny ostatní .Deníček stojí opravdu k zamyšlení a snad se něco změní.      

Krásný víkend všem  přeje Barča a holky

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 10.03.07 16:47

Tak mám zas chviličku! Já mám tedy důvody dva: většího a malou :-), protože zatím nám nějak nejde skloubit denní režimy. Navíc Bětulinka teď byla nemocná, dokonce jsme byly (tedy já a ona :-) ) i v nemocnici, ale naštěstí jen na čtyři dny (radši se nebudu rozepisovat o způsobu léčení, nejdřív léky pak testy, protože by sem se zas musela rozčílit). Ale hlavním důvodem proč do Jesliček už tolik nepíšu, kromě nedostatku času,je, když to nepíšu natvrdo,  že mi přijde, že už se tu tolik nepíše právě o Bohu, o našem prožívání víry…prostě to, kvůli čemu jsem se do Jesliček přihlásila. Nechci, abyste to špatně pochopily, taky pořád nemůžem řešit „jen“ modlitby, krize, nekrize, že, ale mě se zdá, že se tohle „kouzlo " vytratilo téměř úplně. Já vlastně nevím, co bych chtěla. Určitě ne v každé druhé větě slovo Bůh, požehnání…Nechci abychom si odpovídaly nucenými frázemi o milosrdenství, naději…,ale možná by to chtělo víc zpráv o všednodenním Bohu u nás doma. Jestli se modlíte s dětmi, jak se to mění, co je nového ve vašich církvích, jaké bylo nedělní kázání, co na kostel/sbor tento týden říkaly děti, jak se s Bohem potýkají vaši příbuzní, jestli máte pokřtěné děti (u nás teď aktuální :-) ), jestli už se děti na Boha ptají, co jim říkáte, jak vysvětlit nějaké pojmy, jestli máte zkušenost z církevním školstvím, zda vás čeká zpověď, jak zpytujete svědomí, jak se vám modlí s manželem, když se chvíli předtím pohádáte, já nevím… navíc už to tu klofu s vyspaným Míšou na klíně, takže snad to má hlavu a patu. Je fajn, když si píšem co děti, podporujem se ve snažení, ale to najdu i jinde na emiminu, případně u svých kamarádek a známých, ale ta přidaná hodnota Jesliček se nějak začala vytrácet. Kdybychom měli děti stejně staré, řešily bychom stejné problémy, takhle si jen řeknem že zlobí, jsou nemocné apod., ale tím, že některé ještě nezažily a jiné už zas ne, těžko nějak důvěrněji komentovat. Neberte to špatně, možná jen špatně čtu, pořád mám Jesličky ráda a rozhodně jsem neutekla k jinému deníčku, jen píšu, co mě jako první vytanulo po přečtení Demiina deníčku na mysl. Tak Míša už vykramařil všechny sponky a malá se probudila, takže jdu kojit, ale pokusím se ještě dnes večer nebo zítra "zastavit“. Mám vás ráda. MArkéta
P.S. Mimochodem dost dobře nechápu, co se stalo s Karolinkou?! Měla jsem pocit, že založení Jesliček bere jako své poslání od Boha, alespoň se tak vyjadřovala, tak by mě docela zajímaly důvody, proč nás tak jednoznačně opustila.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 10.03.07 16:50

Barčo, to mi je fakt líto! Já byla teď v nemocnici s naší malou a nebyl to žádný med. Naštěstí Míša je tvdoň a žádné velké scény nebyly. Naopak mi až bylo líto, že to bere tak s klidem :-). M

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 10.03.07 20:27

Ahojte,  

a koukám nový deníček; málem jsem to ještě poslala do toho starého.
My jsme chvála Pánu celkem zdraví, jen na mě zas leze nějaké bolení v krku, tak doufám, že z toho nic nebude. N2jak obecně mě tohle těhotenství zmáhá víc než to první, kdy jsem chodila do práce.
Teď dost řeším před Pánem situaci v nedělní škole u nás; spousta dětí z věřících rodin se chová a mluví neskutečných způsobem, i ty, které o sobě prohlašují samy, že věří v Boha, že s ním chtějí žít; prostě to ovoce víry na nich vidět není, nejsou to běžné dětské lumpárničky, ale opravdu ošklivé řeči a jednání vyplývající ze zcela špatných postojů. Minulou neděli jsem s nimi byla a jsem z toho rozhozená doteď  :-(   Samozřejmě vím, že mnohem větší díl odpovědnosti nesou rodiče, ale prostě mrzí mě to a hledám cestu, jak to aspoň trochu změnit.
Lamvínku - vy si užívate :-(  Snad už je tomu konec a bude jen líp.
Maky - doufám, že to nebylo nic vážného nebo trvalého. Tak orientované, jak jsi psala, že postrádáš, jsou Křesťanské maminy na baby-cafe. http://www.baby-cafe.cz/modules.php?…  Chodí tam pravidelně i některé holky, co tady občas zaskočily; ono v deníčkách se skutečně trošku hůř orientuje a ty mrňavé písmenka…      

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 11.03.07 21:37

Ahojte,  

jenom narychlo - svolávám modlitební pohotovost - jedna maminka z mojí domovské diskuze neplánovaně přes tělísko otěhotněla (3. dítě) a 19/3 má domluvený nástup do nemocnice na potrat - nepřijde mi ale, že by byla z tohoto řešení nadšená, spíš tam cítím smutek, pochyby… mají nějaké problémy, nejstarší chlapeček je nemocný, možná i něco jiného, o čem nepíše… modlím se za to, aby změnili názor a rozhodli se to miminko přijmout, i aby jim Pán požehnal a zasáhl v těch těžkostech, které mají.
Zítra jí budu psát SZ - chci ji trochu povzbudit a nakopnout v tom směru, aby zkusili přehodnotit to rozhodnutí, tak i za mě, ať nepíšu koniny a je to ku prospěchu, ne k ještě většímu trápení. Dobrou, Eva  

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 11.03.07 22:13

Ahoj Evi,  

určitě počítej se mnou, budu se modlit za to, aby Tvá známá změnila názor. SZ jí samozřejmě napiš, i to, že se za ni modlíme!
Kéž nás Pán vyslyší.  

Demi.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 12.03.07 12:53

Ahoj všechny,  

zdravím vás po víkendu. Doufám, že proběhl v pořádku (Barčo, věřím, že ten bacil, co si na vás zasedl, už zmizel - Pán ať vás ochraňuje).
Přečetla  jsem si nové příspěvky , zvláště od Maky, a chtěla bych trochu reagovat.
Víte, já si myslím, že Jesličky byly opravdu založeny s tím cílem, aby se v nich sdružily maminky a snažilky odevšad - tedy ze všech církví, abychom si mohly popovídat o tom, co nás zajímá, ale i trápí, nebo se navzájem povzbuzovat. Je fajn psát si o tom, jak jsme která prožily mši nebo shromáždění, určitě nás to navzájem může o hodně obohacovat, stejně jako když si píšeme o životě v rodině, o vzájemném sdílení víry v rodině i s dětmi, a tak. Takto jsme si prvních, řekněme pár měsíců, opravdu i psaly.
Ale přiznám se vám s něčím. Jak jsme si tak na tohle téma tady psaly, včetně mě, tak alespoň já jsem měla dojem, že nás právě tohle ani tolik už nezajímá. Na začátku jsme se vypsaly o tom, co pro nás naše víra znamená, jakou cestou jsme se k ní dostaly, jak si s dětmi povídáme o Bohu, jak s nimi chodíme do kostela nebo modliteben, jak se v průběhu bohoslužeb chovaly, a podobně. Nevím, jestli z nás opadlo jakési prvotní nadšení, ale také si nejsem jistá, jestli bylo původním cílem založit izolovanou skupinu holek, které si budou psát výhradně o víře, komunikovat v biblických verších, a o tom, co každá skutečně jsme a jaké jsme, jaké jsou naše děti, rodiny, vlastně ani nevědět…
Pokud mají Jesličky splnit své poslání, tak by měly umět oslovovat i ostatní maminky, třeba i nevěřící. Měly bychom si navzájem umět poradit, modlit se spolu za dobré úmysly nás všech, podporovat se v případě problémů, a to myslím obecně, jakýchkoli problémů. Ale nemyslím si, že bychom byly Jesličkami otevřenými, kdybychom zde probíraly jen zážitky z kostelů, sobot nebo nedělí, nebo si tady dělat poznámky o tom, které biblické verše se nám zrovna líbí.  

Podle mého názoru by měly být Jesličky společenstvím stejných holek, jako jinde, ale zároveň se zá:,–(ně odlišovat v tom, co je skutečně podstatné - v životních postojích. Měly bychom umět dát najevo, nastane-li tato situace bude-li to třeba v jiných deníčcích aktuální, že například dobrovolně vyvolaný předčasný porod, interrupce, nep­řijetí postiženého dítěte, nevěra, násilí v rodinách i na dětech, jsou pro nás nepřijatelné, ale hlavně proč je to pro nás nepřijatelné. Měly bychom umět šířit poselství lásky, morálky i tam, kde se na tyto záměrně zapomíná anebo jsou překrucovány k obrazu, který se zrovna hodí.
Ale toho nedosáhneme, uzavřeme-li se samy do sebe. Určitě si můžeme psát o životě v našich církvích, ale to hlavní by mělo spočívat v něčem jiném: v šíření určitých hodnot navenek například prostřednictvím deníčků, v oslovení dalších duší, v pomoci jiným ženám třeba v těžkých životních situacích alespoň tím, že jim nabídneme naslouchání. A zároveň ve sdílení nás samotných navzájem.
Tož tolik můj názor.  

A další problém vidím jako pouze technický - ikdyž bych ráda, tak v systému vkládání komentářů nemám před sebou všechny příspěvky a často zapomenu reagovat na to, k čemu bych mohla něco říci, a pak mě to mrzí. Zpočátku jsem si dělala poznámy na papír, ale teď už nestíhám ani to.  

Ale stejně bych se vás ráda zeptala, alespoň těch, kterých se to týká: jak prožíváte postní období? A vy ostatní - zajímalo by vás to vůbec také?  

Srdečně zdraví Demi (20tý tt)

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 13.03.07 14:51

Ahojte Jesličky!
Demi, já jsem taky nemyslela, že bychom tu měli komunikovat v biblických obratech, to vůbec ne, ale na druhou stranu, jak jsem psala, mi přišlo, že už tady povídání o víře a problémech nebo i radostech v tomhle směru, přestalo fungovat skoro úplně. Ale možná je to jen můj dojem, protože jsem tady tak málo a čtu hodně rychle. To jen tak na okraj.
Postní období. No tos uhodila hřebíček na hlavičku. Já mám pocit, že ho neprožívám vůbec. Prostě funguju. Nechci se vymlouvat na děti, protože jen jimi to není. Já nějak neumím uchopit „odříkání“. Nevím čím to je. Třeba když někdo mluví o pátečním „kajícím skutku“, tak já to nechápu, nejsem s tím vnitřně srovnaná. Neumím nebo nevím proč bych si měla odříkat něco zrovna v pátek, přestože teorii tohoto snažení znám. Říkám si, že asi nemám ten správný vztah k Ježíši, že kdyby byl pro mě na prvním místě, nemusela bych se ptát, proč si mám něco odříct, něco udělat…Jenže ve stávajících podmínkách (mých, nemyslím obecně společnosti) mi to přijde takové umělé, nucené…a tak to nedělám. Říkám si, že k tomu třeba nějak dospěju, ale po pravdě… Podobně je to s celým postem. Když jsem byla svobodná, odjela jsem na exercicie na Velehrad nebo tak něco a „měla ten správný pocit“, teď se večer zhroutím v devět hodin k televizi, kde střídavě kolíbám a kojím naši malou a hned jak usne zavírám oči i já. Nedovedu si představit, že se překonávám a ještě se modlím třeba růženec. Je ale pravda, že tohle moje pojetí je dost statické. Že bych si mohla najít nějaké způsoby, jak půst prožít a nesnažit se naroubovat svoji osobu do „starých pořádků“, ale taky mě to nějak nejde. kolikrát jsem uvažovala, že bych potřebovala někoho, kdo mi mě chvíli vedl, ale bohužel… Třeba mi poradíte vy.
Tak radši to odešlu, než to celé smažu. Už teď si připadám, že to nemá hlavu ani patu, že vlastně sama nevím, co tím chci říct. Někdy si myslím, že nemám svou osobní cestu s Bohem. nechci zavrhnout to tradiční co mou církev provázelo staletí, na druhou stranu nemám dost vůle (ani nevím, jestli bych ji měla mít, když mi to nejde ze srdce), abych pravidelně dělala to „co se má“. Je mojí velkou otázkou, jak moc má o mojí víře rozhodovat srdce, resp. city nebo ještě lépe pocity z víry - věření, potažmo modlitby a nakolik rozum, či spíš vědomé rozhodnutí něco dělat. Jen jásot nestačí, ale bez nadšení to taky nejde. Jsem zvědavá, jak jste na tom vy.
Jinak děti jsou naštěstí zdravé, jen by mohly víc spát, zatím se dost míjejí. Malá nechce večer usnout a Míša vstává klidně před šestou, což mě zabíjí. I teď jsem hooodně váhala, jestli si mám jít lehnout )oba na chvíli zabrali) nebo jít smolit tenhle spisek. Vyhrály jste, Jesličkandy, tak mi odpusťte, že je to takové zmatené, spánkový deficit dělá svoje! A to fakt. Úplně fyzicky cítím, jak se nemůžu soustředit. ÚÚÚÚÚÚ. Už mě někdo zastavte! Mějte se Markéta

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 13.03.07 16:39

Ahoj holky tak Maky koukám,že v tom tápu podobně jako ty snažím se vžít do postní doby,ale vždy v něčem polevím a pak se vezu dál jako dřív,třeba dělám věci které jsem před postem nedělala.
Ale co se mi aspon trošku daří u nás  každou neděli postní  holky ze scholy připravily postní leporelo a každou neděli dostanou děti lístek který vybarví, a mají tam pokaždé nějaký úkol,první neděli měli pomoc bližním, další neděli soustředit se na modlitbu a tuto neděli učit se trpělivosti.Snažím se plnit úkoly s dětmi je fakt že ne vždy se to podaří,ale zkouším to znovu a znovu.No jak jsem psala naše Terezka začala chodit do scholy a moc se jí tam líbí je to moc krásný pocit ,když vidím, že to dělá ráda.Anetka by chtěla taky,ale neumí číst tak se jí to snažíme vysvětlit.
Vždy první neděli v měsíci mají děti dětskou mši svatou,ted začínali i křížovou cestou bylo to moc krásné jak prosí za druhé,moc mě to povzbudilo.
Ještě se vracím k Zuzance tak dneska jsme byli na imunologii, nepotěšili nás.Zuzance nefunguje imunitní systém, není prý správně nastartovaný, od čtvrtku budeme chodit na specialní injekce které by jí měly pomoci.proto u nás ty infekty trvají tak dlouho.Očkování nám odkládají na neurčito.Nějak mě to ráno vzalo,ale vložila jsem to do rukou Božích a je mi o moc lépe.Holky jely dneska k babičce tak mám tři dny volna o nezbednic.
Ještě se vracím k modltibě Maxíku posílám ji i kdsyž až dnes dřív jsem nestihla.Ten pocit je mi blízký, na podzim jsem to prožívala s kamarádkou, bohužel jsem tomu nezabránila.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 13.03.07 16:39

Ahoj holky tak Maky koukám,že v tom tápu podobně jako ty snažím se vžít do postní doby,ale vždy v něčem polevím a pak se vezu dál jako dřív,třeba dělám věci které jsem před postem nedělala.
Ale co se mi aspon trošku daří u nás  každou neděli postní  holky ze scholy připravily postní leporelo a každou neděli dostanou děti lístek který vybarví, a mají tam pokaždé nějaký úkol,první neděli měli pomoc bližním, další neděli soustředit se na modlitbu a tuto neděli učit se trpělivosti.Snažím se plnit úkoly s dětmi je fakt že ne vždy se to podaří,ale zkouším to znovu a znovu.No jak jsem psala naše Terezka začala chodit do scholy a moc se jí tam líbí je to moc krásný pocit ,když vidím, že to dělá ráda.Anetka by chtěla taky,ale neumí číst tak se jí to snažíme vysvětlit.
Vždy první neděli v měsíci mají děti dětskou mši svatou,ted začínali i křížovou cestou bylo to moc krásné jak prosí za druhé,moc mě to povzbudilo.
Ještě se vracím k Zuzance tak dneska jsme byli na imunologii, nepotěšili nás.Zuzance nefunguje imunitní systém, není prý správně nastartovaný, od čtvrtku budeme chodit na specialní injekce které by jí měly pomoci.proto u nás ty infekty trvají tak dlouho.Očkování nám odkládají na neurčito.Nějak mě to ráno vzalo,ale vložila jsem to do rukou Božích a je mi o moc lépe.Holky jely dneska k babičce tak mám tři dny volna o nezbednic.
Ještě se vracím k modltibě Maxíku posílám ji i kdsyž až dnes dřív jsem nestihla.Ten pocit je mi blízký, na podzim jsem to prožívala s kamarádkou, bohužel jsem tomu nezabránila.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 13.03.07 17:04

koukám že se mi to odeslalo dvakrát a nedokončeno.
Tak ted vím že ta kamarádka by to už víckrát neudělala.Když jsme si tak povídaly chtěla utéct ještě z předsálí, ale přítel ji napsal jsi statečná ty to zvládneš tak tam zůstala.A moc toho lituje.Má ponaučení,ale stálo to lidksý život.
Doufám Maxíku,že tvá kamarádka to zváží lépe.Dej vědět.Přeju ti at si těhu začneš aspon trochu užívat.  

Maky k modlení doma u nás se modlíme ráno a večer s dětmi modltiby naučené sem tam vložíme myšlenku.Chtěla bych se propracovat,abychom se modlili srdcem, kamarádka si s dětmi večer sedne a rozeberou celý den co zvládli co se nepovedlo,ale já to nějak nestihám, možná kdybych víc chtěla šlo by to.A s manželem se modlíváme denně růženec,někdy jen desátek.Modlíváme se růženec biblický aspon trochu rozjímáme o Kristu.Jinak je to honem honem.Snažíme se to změnit,ale zatím se to nedaří.Jde to když je nějaký problém to je pak modlitba srdcem.
Demi moc ti děkuji,že jsi zavolala moc mě to povzbudilo.
Doufám že nám vyjde brzy srazík.
Všem požehnaný týden
Barča a Zuzíček.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 13.03.07 22:30

Ahoj všem,   Maky: takže to prožíváme úplně stejně. Myslím to postní období. Já vlastně těchto 6 týdnů vnímám jen jakoby podvědomě. Každý den mou veškerou pozornost vyžaduje Honzík, a když usne, musím si lehnout taky, nebo uklízet, prát, žehlit. Samo se to zkrátka neudělá. Snažím se alespoň občas si něco odříci, ale to je vlastně jen spíše symbolické. A tak plynou neděle jedna za druhou… Takže nevím, co bych Ti měla poradit. Snad jen to, že všechny ty každodenní všední starosti okolo dětí a domácnosti, jsou vlastně také určitou službou Bohu - také prokazujeme lásku, také si musíme dost odříkat -  třeba svůj volný čas a dlouhý spánek, prostor pro sebe. Takhle to prostě beru já.
V pátek maso jím, nepostím se (tím spíše nyní, když jsem těhotná), spíš si to nechávám na chvíle, kdy skutečně chci, kdy sama cítím, že by to mohlo mít ten povzbuzující účinek, ale do ničeho se nenutím.  

Jinak nečetla jsi dnes na Seznamu zprávu z Vatikánu: prohlášení Svatého otce, která se týkala mj. i rozvedených manželství… Já nevím, jak to mám totiž chápat, tak tě chci poprosit, jestli by sis to přečetla a řekla mi svůj názor (hlavně na 1.odstavec zprávy).   Barčo: to mě mrzí, že jste nedopadli zrovna dobře na té imunologii, moc na vás myslím i v modlitbě. Věřím, že to chce jen čas, aby se malá dala do pořádku. Držte se, určitě bude líp. Na jaře to ani jinak nejde :-)  

Dobrou noc,
Demi (20tý tt)  

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 14.03.07 13:48

AHOJ HOLKY Z JESLIČEK,
Demi: děkuji za nový narozeninový deníček, napsalas to velice výstižně. No, já snad mám „omluvu“, že nemám doma internet, to znamená, že můžu psát jenom, když jsem v práci a to se koukám každý den. Upřímně řečeno: každá máme svých starostí dost a dost - a to když ještě přibude prvňáček, tak psát večer úkoly atd. a k tomu chodit naplno do práce a čekat mimi :-)). Ale zvládám s boží pomocí všechno, nestěžuju si. Samozřejmě i já mám pocit, že já nás tady pár jenom takových těch „skalních“, co si píšeme přes tenhle deníček - já navíc nevím, jak bych se mohla zúčastnit nějakého srazu, protože jsem z Brna, a vy jste převážně odněkud ze severní Moravy, pokud jsem dobře pochopila. Nejvíc mě mrzí jedna věc: kam se poděla naše zakladatelka Karolínka. Tohle opravdu nemůžu pochopit. Už nemá přístup na internet nebo proč jako? Nevíte o ní někdo něco?
Barčo: ach jo, tak zase jste marodili? To je smůla. Budu moc ráda, když mi pošleš tu knížečku, opravdu, děkuju, že na mě myslíš i tak, jsi moc hodná!!!
Markétko: doufám, že už jste všichni v pořádku i s malou Alžbětkou.
No, a to nejhezčí jsem si nechala - jako obvykle - na konec mého příspěvku....­.takže:
v pátek 9.3. jsem byla na tom velkém utz v Brně na Veveří a natrefila jsem tam na dr. Vlašína (nebyla jsem k němu předem objednaná - ponechala jsem to Bohu, kdo mě bude tenhle utz dělat), to je tak strašně hodný, starostlivý a milý člověk, všechno mi tak krásně ukazoval a vysvětloval.....no, a nejkrásnější vzpomínku mám na to, když mě samotnou nechal, abych sama poznala pohlaví miminka - no, a hádejte??? Nosím krásného chlapečka!! Jak moc jsem šťastná, to se ani nedá slovy vyjádřit - miminko je krásné, má všechno, co má mít, zdravoučké…to je tak velké požehnání, já to opravdu slovy nemohu říci, jak jsem šťastná. Mám i fotku - mou první (u Jindříška jsem neměla žádnou). Ještě tam půjdu k němu ve 30. týdnu na kontrolu placenty (jestli se posunula a nekryje vnitřní branku). Pokud jste na mne myslely a poslaly mi modlitbičku, moc vám z celého srdce děkuji, byla jsem díky tomu úplně klidná a vyrovnaná a přenechala všechno Bohu......
Demi: tobě budou dělat taky takový podobný velký utz nebo už to máš za sebou? Psalas, že taky čekáš chlapečka, že jo?
Tak vás moc všechny zdravím a nebojte - dokud budu zde, tak vás neopustím, koukám se každý den, snad taky budeme mít časem internet doma.
Ještě jsem se chtěla zeptat: jsou tady někde vložené vaše čísla na mobily, abych zůstala pořád v kontaktu aspoň přes smsky?
Ty stránky křesťanských maminek na baby-café teda vůbec neznám.
Tak ahoj, Gerberka + 2 kloučci

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 14.03.07 14:24

Ahoj zdravím vás  

dokud Honzík po obědě ještě spí.   Gerberko: jůůů, tak to bude přece jen chlapeček! To je nádherné! Už přemýšlíš o jménu?
Já čekám také chlapečka, na kontrolu jdu tuto sobotu dopoledne ke svému gyneDr. Jestli někam půjdu na velký utz to opravdu netuším, ale stále se domnívám, že to zařídí můj gynekolog. Po víkendu pak dám vědět.
Jinak miminko se hezky vrtí, nejvíce jej cítím večer. Také to nechávám v rukou Pána, a věřím, že bude všechno v pořádku.
A ohledně té vzdálenosti mezi námi - my jsme tady 3, kdo bydlíme v Ostravě, takže jsme se scházely i s dětmi, dokud to šlo. Pak jsme dvě otěhotněly a byla zima, nemoci dětí, tak srazíky ustaly. Ale myslím, že se brzy opět setkáme.
Doufám, že Jindříšek už je zdráv, protože už chodíš do práce, jak jsem pochopila.
Jinak z Brna je Maky, pokud se nepletu a jste i ze stejné denominace. ****
Všechny:
Jakpak se u Vás doma připravují Velikonoce? Já už se moc těším na Velikonoční obřady v kostele, moc ráda chodím na Bílou sobotu do Getsemanské zahrady - je tam tak nádherně cítit Boží blízkost. Vlastně celé Velikonoce jsou o Boží blízkosti, už se proto nemohu dočkat. 
Utekl ten rok a že se dost změnilo, že?  

Demi
(20tý tt)

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 14.03.07 14:55

Ahoj DEMI:
také se těším na Velikonoce. Máš pravdu, za ten rok, co jsme tady, se toho změnilo moc a Pán nám všem moc a moc požehnal - Stazičce nadělil kloučka, Maky holčičku, a dalším čtyřem nadělil zázraky v podobě miminek v bříšku - mně, tobě, Karolínce a Maxíkovi. To je prostě úžasné a myslím, že je to důkaz, jak nám Pán je nablízku, jak na nás myslí, jak nám odpověděl na naše prosby, myšlenky, modlitby.....- takhle to chápu já. Naprosto stejně jako ty chápu i každodenní konání a činnosti (to jak jsem ti taky psala v jednom mailu pro tebe) - že všechno vlastně děláme pro Něj, jako důkaz, že si ceníme Pána a děkujeme Mu za každý den - tak veškerou práci vykonáváme pro Něj - a že kolem miminek bude práce zase habaděj - tak to je nám všem jasné :-)). Nevím, jestli to cítíte takhle i vy ostatní, ale já to takhle rozhodně cítím a jsem ráda, že se s vámi o to můžu podělit.
Ještě k tématu deníčku: opravdu nevíte něco o naší zakladatelce? Vždyť ona nás takhle chtěla, utvořila, dala dohromady....­.nechápu. No nic, snad se jí taky daří dobře a čeká v pohodě další miminko.
Ano, Jindříšek už je zdravý, včera jsme byli na kontrole, on bral čtyři dny atb (Ospen) a čtyři dny už byl bez atb a včera v moči neměl žádnou „stopu“ po lécích, takže dnes šel do školy a ještě týden by neměl cvičit, tak jsem to vzkázala učitelce. Je to moc hodný a šikovný chlapec.
Tak pápá, Demi
Gerberka

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 14.03.07 15:26

Ahoj holky,tak koukám že jste se tu sešly prosím o modlitbu.Léky pro Zuzanku na imunitu nejsou v republice k sehnání,musíme čekat.
Gerberko gratuluji k mimískovi chlapíkovi je to moc krásné.A Jindříšek je šikulka.
Já mám holky u babička na prázdninách a je mi už po nich moc smutno,ale myslím že Anetce to prospěje byla už nezvladatelná­.Babička ji postaví do latě.
Demi at je u Vás vše v pohodě a Honzíček taky.
Taky se už těším na Velikonoce jak to všude bude jásat i ta příroda bude slavit,jak pokvete.
Musím končit babička má svátek a čekají na mně.
Požehnaný den všem barča  

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 14.03.07 15:26

Ahoj holky,tak koukám že jste se tu sešly prosím o modlitbu.Léky pro Zuzanku na imunitu nejsou v republice k sehnání,musíme čekat.
Gerberko gratuluji k mimískovi chlapíkovi je to moc krásné.A Jindříšek je šikulka.
Já mám holky u babička na prázdninách a je mi už po nich moc smutno,ale myslím že Anetce to prospěje byla už nezvladatelná­.Babička ji postaví do latě.
Demi at je u Vás vše v pohodě a Honzíček taky.
Taky se už těším na Velikonoce jak to všude bude jásat i ta příroda bude slavit,jak pokvete.
Musím končit babička má svátek a čekají na mně.
Požehnaný den všem barča  

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 15.03.07 09:26

Zdravím! Teď jen bleskově, malá bečí, peru a za chvíli bych chtěla vypadnout ven, když je tak hezky, ale nedá mi to. Včera jsem si četla vaše příspěvky u manžela na mobilu, chtěla jsem napsat, ale nešlo to. Měla jsem fakt radost, že se nám deníček zas povedlo trochu rozjet, snad se brzy přidají i další. Chtěla jsem tímto vyzvat, poprosit,  i další holky, co nás čtou, aby se nebály a přidaly se. Není tu podmínka, že musíte patřit k nějaké církvi!
Včera se mi úplně skládala slova, která jsem vám chtěla říct, ale momentálně si nemůžu na nic vzpomenout, až bude klid, děti budou spát, nebo tak něco, určitě se pokusím popřemýšlet a napsat. Jen snad, že včerejší večer byl asi vážně požehnaný, nejen že mi bylo dobře s vámi v našem deníčku, ale i večerní modlitba s manželem a Míšou byla krásná. Úplně mi pohladila srdce. navíc musím říct, že v této postní době poznávám, jak ráda mám svou církev, jak jsem vděčná za její dlouhou tradici, jak mě právě tahle historie „nese“, teď když aktivně nestíhám číst Písmo apod. Jsem v tomhle hodně pokorná. Hlavně ohledně výkladu biblických textů. Každý se ohání nějakým veršem, který dokládá jeho pravdu a neuvědomuje si ten obrovitánský kontext, tu variabilitu překladů. Navíc mnohdy opovrhovaný katechismus má taky všechna svá tvrzení doložená úryvky z Písma…ale to už jsem se trochu rozjela a nemůžu to dokončit, musím letět za dětmi, tak snad večer. Mějte se krásně, venku je nádherně, tak snad nás to nabudí. M
Demi, článek z Vatikánu jsem nezaregistrovala, pokusím se ho najít , přečíst a pak ti dám hned vědět.
Barunko, je mi malé líto, večer vzpomeneme v modlitbě. Drž se.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 15.03.07 09:29

Ještě: Demi, můžeš mi poslat přesný odkaz toho textu, ať zbytečně netápu? Díky. M

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 15.03.07 12:52

Maky,
tady je ten odkaz:
http://www.novinky.cz/…5_ncnuv.html  

Demi.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 15.03.07 13:13

Ahoj všechny,   Gerberko: jinak pokud jde o Karolínku, tak taky vlastně nevím, proč zmizela, tedy alespoň proč na tak dlouhou dobu. V létě psala, že se odmlčí, protože si dělá kurz účetnictví a nestíhá, což chápu, ale pak se neobjevila asi půl roku, až o Vánocích, kdy psala, že je také těhotná.
Psaly jsme jí, ale už se pak neozvala, jen nás nechala pozdravit a vzkázala, že je v pořádku. Nevím, jestli má přístup k internetu, ale nedala nám vědět, že bude bez připojení.
Tak nevím. Taky se mi to od ní nezdá moc fér, ale co, i takový je život. Ale všechny jí přejeme, ať je zdravá, i Eliška a miminko.   Maky: já to vnímám podobně, jako ty - pokud jde o naši víru, jen bych tady nebyla tak striktní, protože k nám patří i děvčata, kterým je Bible naopak jediným vodítkem v životě i v jejich církvích. Ony zase nerozumí našim tradicím a mají je často za dílo nikoli Boží…
Jinak pokud jde o mě a katechismus, tak ten já četla před léty, ale jen jako druh církevní literatury, nikoli jako nějakou sbírku zákonů. Snažím se řídit Desaterem a tím, co vnímám jako dobré nebo špatné svým srdcem a svědomím. Spoustu věcí nechávám v rukou Božích a mnohokrát jsem se už přesvědčila, že je to to nejlepší, co mohu v mnoha situacích udělat.
Mě strašně trápí spousta věcí, které se naší církve bezprostředně týkají a které ovlivňují i život ve víře a pro víru, a ze kterých bývám minimálně rozpačitá. (Viz článek, který jsem ti poslala - první odstavec). Někdy si říkám, jak by se asi tvářil Pán, kdyby mezi nás do naší současnosti a do Jeho společenství opět přišel - co by asi všechno nazval farizejstvím, pokrytectvím a slepostí… Nevím, zda já jsem tak pokorná, abych před vším, co je mi diktováno, skláněla hlavu - k tomu mi, myslím, Bůh rozum a srdce nedaroval - ale asi nejsem.   Barčo: kéž by se ty léky objevily už co nejdřív. Dáváš malé i nějaké vitamíny na posílení imunity? Pohlaď ji za mě, prosím.  

Tak všem papa a krásný požehnaný den přeje
Demi.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 15.03.07 15:23

Holčiny,
doufám, že jsem tady nikoho neurazila svým předchozím příspěvkem, to jsem fakt neměla v plánu. Tady se ukazuje nevýhoda psaného (statického) textu, při kterém si nejde mnohé vysvětlit a často se obsah posune někam jinam i vzhledem ke konotacím čtenáře. I když tentokrát to bylo zapříčiněno asi hlavně mou neobratností a neuvedením do kontextu. Mně se teď v časové i „myšlenkové“ :-) tísni stává, že si něco přečtu, a pak na to někde reaguju bez uvedení zdroje, bez souvislostí a dopadne to, tak jak to dopadlo teď. Každopádně děkuju Demi za upozornění. Osobně mám taktéž daleko k papouškování jednoduchých „kostelních“ frází. Stejně tak katechismus není mou biblí a spoustu věcí tam uvedených taktéž nechápu. Hlavně mi občas přijde, že se velmi složité věci občas/často obcházejí jednoduchými poučkami, které nejde, mnohdy ani složitě, uvést do života. Na druhou stranu, a v tom jsem myslela tu svou pokoru, existuje řada výborných kněží (dlužno říci, že většinu nebo vlastně téměř všechny jsem je potkala pouze na vysokoškolské půdě), kteří se snaží se složitými životními situacemi pomoci, opravdu se nad nimi zamýšlí a nabízejí „vlastní“ řešení, nikoli jen brožurkové odpovědi (mimochodem na klasické barevné kostelní brožurky jsem dost alergická). Ono je to často těžké a snaha o pokoru v tom nejlepším slova smyslu (tj. ne bez rozumu, ale s vědomím, že často i při nejlepší možné vůli nemám pravdu, což se ukáže třeba až časem) je u mě právě asi jakýmsi typem odříkání. Tím se volně dostávám k tomu textu Demi. V první řadě bych chtěla říct, že je to strašně zkratkovité a tudíž určitě hodně nepřesné a zkreslené. V podstatě se zde neříká nic jiného, než co jsme zvyklí slýchat neustále dokola. Pokud se týká stanoviska k rozvedeným, dost dobře je nechápu, tím myslím obecně. Zde se říká (i když věta je stylizovaná dost nešťastně, takže vycházím spíš z faktů, které znám a kde si myslím, že se Benedikt neodchýlil od cesty, kterou nastolil už jako poradce Jana Pavla) že rozvedení, pokud je „nerozvedl“, resp. nezneplatnil jejich manželství (od samého začátku) církevní soud, příp. ti co jsou vzítí pouze na úřadě spolu mají žít jako bratr a sestra, tj. ne intimně, pokud chtějí chodit ke svátostem, jinak, a to už se zde nepíše, ale opět to předpokládám, hřeší.Takže stále stejná písnička. Osobně přístup církve v tomto směru považuji za přehnaně tvrdý a neoprávněný. Nestudovala jsem tuto problematiku nijak dopodrobna, ale přijde mi divné třeba jen to, že třebaže se v současnosti již nikdo neodváží tvrdit, že ti kdož nebyli pokřtěni, nemohou dojít spasení, tak se klidně dál hlásá, že ti jenž nebyli církevně oddáni, jsou navždy špatní, pokud tedy nežijí jako „bratr a sestra“. Nejsem si tedy jistá, ale navíc mám pocit, a to už mi přijde vyloženě nespravedlivé, že pokud kněz se rozhodne  zrušit své kněžství (dlouho jsem se rozmýšlela jaký termín použít, obávám se že ani tenhle není úplně ok), může dál v církvi plnoprávně působit, což  rozvedeným nebo církevně nesezdaným umožněno není. Ale to už jsem trochu odbočila. Co jsem chtěla hlavně říct ,a čímž se tak trochu zase dostávám na začátek komentáře, k problematice citátů z Písma, celá „kauza manželství“, se opírá o jeden jediný citát z Matouše „Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj“. Nejsem (a musím říct velké BOHUŽEL biblista), ale zajímalo by mě, jestli je tato věta v textu opravdu tak striktní, jestli nemá víc vyznění, jaký byl její kontext nejen v textu, resp. Ježíšově řeči, ale i v historické epoše… Tak jsem vlastně myslela i svůj příspěvek o citátech. Nemám totiž ráda takové to odvolávání se na Matouše kapitola 19 verš šestý a tak podobně, protože je to příliš laciné. Každé slovo v Písmu má v biblických jazycích mnoho významů, jejich gramatika i chápání např. časů v hebrejštině je zcela jiné než v moderních jazycích, proto jen pouhý jeden citát z překladu (těch je navíc také spousta, že; vlastně ani kánon nemají všechny křesťanské církve stejný) nebo i spousta citátů vytržených z kontextu nestačí. Já vlastně nevím, co tím chci říct, bylo by to na strašně dlouho debatu a ne na komentář k deníčku. Osobně obdivuji evangelické křesťany, kteří opravdu věnují bibli hodně času, na druhou stranu bych se neodvažovala striktně něco tvrdit, jen na základě svého studia , resp. četby Písma (tím nechci říct, že to tu někdo dělá!). Asi jsem hodně ovlivněna svým jedním ročníkem teologie, kdy jsem zjistila, co všechno musí skutečný biblista znát a jak nádherné jsou opravdu kvalitní rozbory byť dvou veršů jedné kapitoly, když se to umí a když je to ještě lépe promodlené. Holky já vlastně nevím, co jsem tímhle dlouhým příspěvkem chtěla říct a popravdě z něho mám trochu rozporuplné pocity. strašně špatně se o tom jen píše… Tak snad jen, že mě, Demi, mrzí, že si papež a ostatní biskupové nechtějí pálit prsty snahou o znovunahlédnutí některých problémů. Tím nemyslím hned jejich zrušení (řada lidí to tak jak to je považuje za správné a já se snažím pochopit, kde berou tu víru, protože nepředpokládám, že by to byl jen jakýsi kalkul), ale promyšlení s novými argumenty a ne jen opakováním už tolikrát slyšeného. Kdybychom doteď jen citovali bibli, příp. se drželi pouze jednoho verše, tak jak je tomu v případě manželství, museli bychom teď stále tvrdit, že stvoření se odehrálo v šesti DNECH, protože tak je tomu v českém překladu. Doufám, že se jednou dočkáme…Bohužel tohle čekání žije mnoho lidí příliš bolestně…
Tak jo, děti se mi probudily. Malá mrkoce v košíku a Míša tu sedí polonahý na zemi, musím s tím něco dělat. Zatím pa. M

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 15.03.07 20:48

Ahoj holky , moc se mi líbí,že jste tady na netu vytvořily tohle spolčo. Píšu hlavně pro vaše povzbuzení, určitě toho nenechávejte. Ikdyž není někdy čas psát, je dobré si aspoň něco přečíst a povzbuzuje to ostatní,že nejsou samy/i.
Já jsem tady na emiminu takový jelimánek a tak budu ráda, když mi napíšete jak se s vámi spojit(kde hledat cestu z hlavní strany,jak se značkama, obrázkama apod.)
Abyste věděly něco o mně -Jana FM, 3 děti: Matouš 4r,Karolína v červnu 3r a Václav František 4měsíce. A teď je malý zrovna týden s horečkama. Úplně cítím jak jen „přežívám“ a potřebuju vzpruhu. Někdy mám pocit, že i ta nemoc jedna za druhou je vzkaz shůry DĚLEJ UŽ KONEČNĚ NĚCO se sebou víš KDE čekám! Doufám, že se konečně dokopu ke zpovědi.
Píšu páté přes…  Jsem už ze všeho hrozně unavená, tak se omlouvám. A prosím pište. Dík Jana

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 15.03.07 21:02

Ahoj holky,

doma trochu marodíme, ale nic vážného. Jen jsem nějaká unavená, jsem ráda, že je zítra už pátek a před námi víkend.
Zítra jdeme s Bárou na očkování (Obrna), taky se nám vrátí taťka.

Článek jsem zkoukla, ale vyjadřovat se nebudu, přeci jen nevím k tomu dost, ale jen to, že v tom příp. dalším manželství mi to taky přijde tvrdé a nemyslím si, že to je správný výklad:-(.

Maky:-), nevím tedy, kde by bylo jen v českém překladu psáno, že Bůh stvořil svět v 6 dnech. I třeba v angl. překladu (v hebrejštině jsem to opravdu nečetla:-)), tak je psáno, že stvořil a pak byl večer a jitro, den druhý, třetí, atd.atd.
Bůh je všemocný, nevím, proč my lidé nejsme schopni to uznat i v tomto, že on je schopen říct a stane se. :-(
Z toho vyplývá i sedmidenní týden, týden nemá žádné „logické“ opodstatnění, proč zrovna 7 dní? Proč se tedy v Bibli pak píše -6 dní pracovat budeš a sedmého dne odpočineš? Toto bylo dáno Bohem už v ráji.
Jen přepíšu verš z New Internat. version, -kdo umí anglicky, určitě si to přeloží. Thus the heavens and the earth were completed in all their vast array. By he seventh day God had finished the work he had been doing, so on the seventh day he reste from al his work. And God blessed the seventh day and made it holy, becouse on it he reste from all the work of creating that he had done. - Genesis (1. Mojžíšova)2kap.:1-3verš

Maky, a čemu tedy věříš ty? Budu ráda, když napíšeš:-)

Neberte to prosím jako nějaké prudění), mne by opravdu zajímal i názor vás ostatních např. na stvoření, jak to vnímáte.(Když už to Maky zmínila. Opravdu mi to nedalo.

Jinak já osobně beru a vnímám Bibli jako inspirované Boží slovo, a proto si nemohu a ani nechci říkat, zda je to opravdu tak jak je psáno, nebo to bylo trochu jinak, Pán Bůh určitě věděl, proč to tak nechal zaznamenat. Neříkám, že nedochází k odchylkám v překladech, ale v podstatných věcech zcela jistě ne. No, jinak myslím si že není problém (aspoň my máme tu možnost) hovořit s duchovními, kteří studovali i v řečtině či hebrejštině a měli možnost srovnání.
A hlavní věc - pro mne tedy určitě -nečíst Bibli bez modlitby -jedna věc je, co vám předloží církev (moje či vaše…), ale i to se snažím nebrat jako danou věc, ale prosit, aby mi Duch Sv. ukázal, co je správné. Chce to touhu nejen hledat pravdu, ale umět ji i přijmout, i když nakonec se nemusí slučovat s tím, čemu jsem dosavaď věřila a taky pokoru.
No, tak se moc omlouvám, že jsem se tak rozepsala, jinak jsem si u psaní uvědomila, že Bibli poslední dobou neotvírám tak, jak bych měla:-(((, de facto , co se mi , nevím jak „ztratila“ má anglická Bible, tak tu českou nějak moc neotvírám (jsem nějak odvykla:-( . Čtu si denní zamyšlení, knihy s náb. tématy, taky jestli znáte průvodce životem (nakl. Luxpress), no, ale vnímám to , že te´d jsem docela v presu, a Bibli se přes týden moc nevěnuji:-(

Holky fakt už končím:-), počkám na vaše komentáře -snad ten elaborát aspoň některá z vás přečtě celý:-)

Janka

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 15.03.07 21:24

Ahoj Jani, vítej mezi námi:-)

určitě budou i holky rády, že jsi k nám zavítala.
Jen ted nevím, ve kterém deníčku jsme zařazené -jestli v dětškých či jiných, buď ti to některá z nás napíše, i já, ale teď už se chystám do postele, neb malá (Bára bude mít 20měsíců) tady poletuje, pořád vylézá z postele, no beze mne asi spát nepůjde:-) -odpoledne dlouho spala, te´d se jí nechce.

Musíš se doma pekně otáčet, takhle děti za sebou. ˇUžasné je, že všechny naše starosti můžeme předložit Pánu na modlitbách, budu na tebe taky myslet.

janka

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 15.03.07 21:53

Ahoj ještě jednou,   Janku: klidně se k nám přidej, jsi vítaná. A páááni, tolik dětí, to musí být doma veselé, ale aspoň se nenudíš :-)
Pokud budeš chtít se tady zabydlet, tak napiš něco o sobě bližšího, i ke které církvi patříš (odhaduji, že k římskokatolické, podle té zmínky o zpovědi).   Maky: Ano, myslím, že celou tu problematiku vnímáme podobně, ne-li stejně. Já si také myslím, že vytrhovat z kontextu některé verše z Bible a aplikovat je, jak se komu zrovna hodí, je určitě zcestné a asi to dokáže zamotat život hodně lidem. Vím, že v Bibli se píše v mnoha věcech obrazně, a také, pokud jde například o 4 evangelia, tak já si myslím, že kdo ví, jak bychom ta která slova Ježíšova vnímali, pokud bychom byli osobně účastni Jeho kázání a činů. Tak jsem to myslela v předchozím příspěvku: co by asi říkal On, kdyby přišel mezi nás, jak si vykládáme to či ono, co jsme pochopili správně nebo se ubíráme úplně jiným směrem, než On chtěl. Vždyť kolikrát i On káral své nejbližší, když poznal, že byl naprosto nepochopen… Nezaplakal by třeba i nad námi, kteří si děláme právo na pravdu?  

Jinak pokud jde o tzv.nerozlu­čitelnost manželství - víš, já už jsem se s tím, že jsem prakticky „odvržený člen církve“, když nemohu mít podíl na vykupitelském díle, na tomto pozemském světě smířila. Mě jednou bude soudit jiný Soudce, a jemu to vkládám do rukou. Ale občas to ještě pořád bolí.  

Tak zatím dobrou noc,
Demi.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 15.03.07 22:49

Ahoj Janko,  

já jsem chtěla, ať se ke zmíněnému článku vyjádří hlavně Maky, nebo někdo „od nás“, z ŘK, připadalo mi to logičtější, ale samozřejmě mi nebude vadit, když něco napíše i někdo další.  

Jinak pokud jde o tvůj příspěvek: Bůh je všemocný. Svět mohl vzniknout den po dni. Ale kdo ví, jak dlouho se tehdy svět točil - zda skutečně co 24 hodin - a existovala tehdy vůbec hodina? Otáčíme se stále podle té osy, podle které tomu bylo před těmi miliony let, nebo Zemi vychýlily různé vesmírné jevy? Netrval tehdy den jako dnes třeba dva? Nevycházelo slunce úplně po jiné době, než jsme zvyklí my?   

Nikdo nezpochybňuje Boží všemohoucnost a stalo se to tak, jak On chtěl, to je neoddiskutovatelné.  

Já už strašně dlouho hledám pravdu, a podle toho, co píše, tak určitě i Maky. Sama jsem zvědavá, kam mě to osobně posune, protože mám pocit, že v mnohém mě naučil jen sám život - je dynamický, víra zůstává stejná a neměnná.  

A pokud jde o jasnost biblických pasáží - když píšeš, že Bibli je nutné vnímat (jestli jsem to dobře pochopila) jako co je psáno, to je dáno, jak bys vysvětlila např: Mk 9, 43 - 48, nebo L1, 48 ? Skutečně by mě zajímalo, jak takové biblické teze lze také vysvětlovat? Myslíš, že Bůh opravdu chtěl, aby se lidé kvůli hříchu mrzačili, a proto to tak také bylo zapsáno? Anebo něco je v Bibli zá:,–(ní a něco už ne?
Anebo v případě druhého příkladu, verše z Lukáše…   tak tedy kde je pak úcta jiných církví (i Tvé) k Ježíšově Matce? Proč ji všechna pokolení nebla­hoslaví?  

Já to prostě beru tak, že máme Písmo, jako určité vodítko pro náš pozemský život, Desatero nám určuje mantinely, které jsou jasné. Ale také jsem přesvědčená, že Boha nelze „naskládat“ do Bible a formovat si jej do vlastních představ a církevních požadavků - protože On je neuchopitelný (jak jednou řekl náš kněz). On je nad tím vším, co v Bibli čteme - a mám někdy pocit, že lidé, kteří se příliš věnují studiu Bible, až tak, že se kvůli slovíčkům dovedou roky přít, Boha vlastně vůbec neznají, zato biblický jazyk znají dokonale. Možná se jednou budou ptát: Jak to, Bože, že vidím, že věci jsou takhle a takhle, když v Písmu se píše tohle a tohle? Jak to, že je všechno jinak, než jsme mysleli?  

A Bůh může odpovědět: …protože já jsem to chtěl…  

Toť ale jen můj názor a doufám, že nejsem moc hnusná :-)
 Demi.

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 16.03.07 09:48

Ahoj holky při pátku,
Demi, Maky: já se přiznám naprosto bez mučení :-)), že do těchto debat, jaké vedete o církvi, Bibli a tak, se asi nezapojím, protože jsem se takovými podobnými otázkami nikdy nezabývala. Asi jsem na to moc jednoduchá nebo co :-)), nějak mi tohle nenapadlo - myslím to, o čem píšešte (ty rozbory učení a tak.....), takže se k tomu nemám jak vyjádřit.
Ahoj JANO: vítej mezi námi, jsem ráda. Ty máš tři děti a tak blízko po sobě?? Jéééé, to musí být moc hezké, ale na druhou stranu chápu, jak musíš bývat vyčerpaná. Zase se někdy ozvi.
Barčo: jak to vypadá s tvou holčičkou? Jak to, že v ČR neexistují na její imunitu léky? Co bližšího nebo dalšího tvrdí lékaři? Jaký bude teď další postup? Může aspoň nějaké podpůrné léky, vitamíny a tak? Moc na tebe myslím v modlitbě.
Tak mějte hezký víkend, holky,
Gerberka  

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 16.03.07 15:33

Ahojte!
Janko, vítej! Myslím, že můžu mluvit za všechny, že jsme rády, že se někdo ozval. Taky nevím, kde jsme zařazeny, ale pokud mi pošleš soukromý mail jako soukromou zprávu, vyštrachám někde v archivu seznam, který dělala ještě Karolinka, kde je něco o nás Jesličkandách.
Jinak dnes není čas se rozepisovat, tak jen chci, abyste věděly, že se snažím číst a fakt se pokouším být v Jesličkách co nejčastěji, abych nevypadla z rytmu :-). V neděli máme křest naší Alžbětky, takže mám hodně organizování kolem toho, znáte to, obejít příbuzné, objednat zákusky, domluvit oběd v restauraci…
Asi už jsem to psala v minulém příspěvku, ale venku je tak krásně, co? To člověk úplně pookřeje.
Mějte se a požehnaný víkend! Markéta

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 16.03.07 16:44

Ahojte, stále naživu, jen vás nestíhám dočíst, jste fakt plodné :-) . Snad večer. E.

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 16.03.07 20:15

Tak jsem dočetla a mám hlavu jak pátrací balón ;-)   Janku - vítej, kéž od vás nemoci brzo ustoupí a ty můžeš vidět, jestli ti skrze to nechtěl Pán něco říct.   Demi - prohlášení papeže v podobě, jakou publikovaly novinky.cz, je trochu nejasné - chápu to tak, že se nic nezměnilo. S tím rozvodem z mého ohledu je v Novém zákoně jasně řečeno Ježíšem, že rozvod umožnil Bůh pro tvrdost lidských srdcí, a omezil důvody, pro které je možno se rozvést na smilstvo (Mt 5,32; Mt 19,9) nebo přistoupit na rozvod, pokud ho chce nevěřící partner (1. kor 7,12-16). Jenže to ti není v praxi moc platné, protože stanovisko a tradice tvé církve je jiné. Něco se mi motá, že je možné požádat církevní soud o zneplatnění manželství od počátku, ale nevím, jestli a nakolik tam jsou nějaké specifické podmínky.   Maky - ty jsi chytila druhou mízu :-) !   Sedm dní stvoření - proč ne - Bůh na to má dostatek moci ;-)   Postní období - u nás není, postíme se každý podle svého uvážení + jako sbor jsme se dohodli, že jeden pátek v měsíci bude půst společný (ale samozřejmě to nikdo nekontroluje, je to na uvážení každého) a jako každý pátek modlitební setkání.
Doma s manželem máme takový zvyk zmizet na velikonoční pondělí z toho vajíčkového šílenství někam na výlet, jen tak se projít, popřemýšlet o životě a děkovat Ježíši za to, co všechno pro nás udělal.   Lamvínku - tak nakonec přece jen ta imunita… bobek Zuzanka. Ty léky nejsou vůbec nebo teď aktuálně?  

Mějte se hezky, jdu vařit. E.

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 18.03.07 13:57

Demi,

dík za názor:-)hnusná nejseš, no, doufám, že nebudu ani já:-)

K článečku jsem se právě jen zmínila krátce, a víc to nijak nerozebírala,právě proto, že to máte v církvi vaší, a moc povědomí o tom nemám, jen mne zarazilo právě to, jak jsi pak v dalším komentářku psala, že na této zemi již nemůžeš mít podíl na vykupitelském díle???!!!???, to dost hodně nechápu, myslím a vnímám to tak,že vykupitelské dílo je věc jen a jen Boží, a pokud on bude chtít si tě ve svém díle použít, tak to učiní,(je spousta způsobů a možností) církev, ani „tvoje“ ani"moje" či jiná nemá právo v tom bránit.Boha nemohou lidé omezit svými tradicemi, pravidly či zákazy, a to úžasné.
TY JSI TO VLASTNĚ I MNĚ PSALA, ŽE bOHA nelze naskládat do vlastních představ a církevních požadavků, ano, nelze!, ale žel že to (my jako hříšní lidé) činíme!!!

Btw.K těm tradicím, každá církev má své tradice, i my ne že ne, to asi k t podobným společenstvím patří.(jiná věc je, zda všchna tradice je „správná“)

Ale asi vím jak to myslíš, že prakticky v církvi nemůžeš jednat? je to tak?Prosím, pokud ti to nebude vadit, mohla bys to vysvětlit(mně -ne ŘK, je to třeba tak, že kdybys chtěla př. učit v nedělní škole, tak nemůžeš?Díky.

K tomu studiu Bible :-)
mám pocit, že já sama teď studium Bible zanedbávám, ale to už jsem psala:-(
Myslím, že studium Bible JE důležité, ne proto, abych utloukla svého bratra či sestru, který to nevnímá stejně jako já argumenty, ale pro člověka osobně, podstatné je nechat se oslovit, jedna věc je odhalit původní smysl -proč to tehdy Bůh řekl -ty jsi třeba zmiňovala verš u Marka - tady to tak vnímám -a myslím, že učedníci určitě dobře pochopili jako varování., ano, samozřejmě je taky podstatné přemýšlet, co to znamená pro nás, v tuto dobu v těchto podmínkách.
co je psáno, to je dáno -tak tak bych to opravdu nevyjádřila, myslím, že ani toto jsem nepsala, myslím to asi tak -viz výše. jako že je třeba vnímat v souvislostech, době, komu je to hovořeno (když někdo k někomu mluví, jako tř. v tom v. u Marka., příp. zda je to psáno informačně, že se to stalo. tak dle mého není co k vymýšlení. S tím, že se asi všichni budeme u posledního soudu hodně divit, no, zcela souhlasím. I pán říká v podobenství -Pane, vždyž ve tvém jménu jsme dělali to a to,… a nebude jim to co platné. Ano, jak píšeš, klidně u někoho to může být tak, že řekne, : ale Pane, v Bibli to je přece tak a tak, tak proč je to jinak, než jsme mysleli! To samé může být ale i opačně.
Právě že mám pocit, že lidé mají s Božím slovem ten problém, že k němu potřebují něco dodávat, domýšlet, atp. že už pak nejsou schopni ho vnímat samo o sobě:-(((. Tohle myslím na nás lidi, ne nějakou církev či konkrétně někoho"!!!
Ale pořád trvám na tom, že v . kap. Genesis je psáno, řekl, a stalo se je to pro mne informační-den je tam dán večerem a jitrem(časově, proč by to nemohlo být stejně, nevím, jestli teď nebudu plácat bludy, že 24
hod. cyklus je dán vzdáleností od slunce? Opravte mne prosím,jestli to tak není:-(, jestli je v tom ještě něco jiného:-)
(Miliony let.....to tady asi nevyřešíme:-)))Evoluční teorie je mocná:-)Žel.

K vnímání desatera. Ano, přesně jak píšeš. Stejně tak si myslím, že toto desatero do doby, než ho Bůh nechal zapsat na kamenné desky, bylo obecně známo od počátku stvoření -Adamovi a Evě, jejich dětem atd atd. (ústní tradice???),
Samo že si nemyslím, že Adam s Evou měli hodinky s minutkama:-).No, asi právě proto Židé ( i my) stále zachovávají den sobotní od západu slunce do dalšího západu.

Ad Marie
Marii uznáváme jako Matku Ježíšovu, výjimečnou ženu, proto, že byla ochotna uposlechnout Pána a vzala na sebe toto poslání. Nedávno jsem slyšela krásné kázání o Marii( v naší církvi:-)))
Jiná věc je ta, a do toho se tu nechci pouštět, že těžko můžeme blahoslavit Ježíšovu matku tak jako CŘK, vzhledem k našemu vnímání nesmrtelnosti duše:-/(to se týká i svatých). My věříme ve vzkříšení při druhém příchodu Pána Ježíše.

Pevně doufám, že jsem se někoho nedotkla, snažila jsem se s pomocí Pána vysvětlit, jak nejlépe to šlo. (Není nad osobní rozhovor, přeci jen takto dojde spíše k nepochopení­. Tečka.

A moc, moc se omlouvám, ale kratší mi to opravdu nešlo:-), pevně doufám, že je to můj poslední komentář podobného ražení, člověk nad tím musí fakt přemýšlet:-)))
Jen na konec, každá z nás sice patří jinam(denominačně) - ale, Boží církev je tvořena lidmi, kteří se podvolují Kristu jako svému Pánu, Bůh má jiná měřítka než my lidé a jedině on sám vidí do našeho srdce, naše jednání a pohnutky, a´t jsme kdekoli.

Janka

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 18.03.07 21:09

Ahoj holky,     musím říct, že jsem teď taky nemocná a v horečce mě bolí oči tak Vás nestíhám dočíst(podrobně a úplně do konce). Docela  obdivuju vaši odvahu s jakou diskutujete o takových, viděno mýma bolavýma očima, „nejed­noduchých tématech“. A to myslím upřímně,že obdivuju.                          Já třeba vnímám Starý Zákon (vyjma knihy historiké) spíše jako básnickou sbírku plnou alegorie než aby se slovíčkařilo. Chápu a vnímám to tak ,že Bůh je všemohoucí a není pro něj nic nemožného, není nijak omezen časem a prostorem a jen my lidé omezení potřebujeme pro své pochopení -Jeho- nějaký čas, měřítko. Konec konců vždyť i Ježíš v Novém zák. používal podobenství,aby se co nejvíc přiblížil lidskému chápání věcí-souvislostí a to myslím, ne jen lidem té doby. Mám ten pocit, že ani my dnes bychom ho někdy nemuseli dobře pochopit, právě kdyby v podobenstvích nemluvil. Toť můj pohled laika.  Nejsem v tom  ohledu zrovna sečtělá a musím říct, že jsem písmo byla schopná číst hlavně na spolču spolu s ostatními ještě za svobodna cca 6let zpátky. Teď mi přijde,že mám  málo času, chuti a  energie bohužel k mé vlastní škodě,a proto obdivuju ty, kteří jsou v tomhle dál a sečtělejší. Nerada si něco „vtloukám do hlavy“ a je pro mě těžké si např. pamatovat doslova verše natož  jejich číselné značení- tak se omlouvám, jsem v tom asi „exot“.( To co mě zaujme si  zapamatuju a vím, kde najdu.)                        Taky se omlouvám,že jsem se hned „nepřiznala“ ké své římskokatolické denominaci, ale jste všímavé a bystré a poznaly to samy  „po čuchu“ - dík. Jsem moc ráda, že jsem tady na netu na vás narazila. Nemoce se nám táhnou totiž už od vánoc a tak si připadám poněkud společensky mimo. Máme spolu s holkama z našeho bývalého spolča něco jako „farní mateřské centrum“, kterému říkáme baby-školička a chodíme tam s našimi dětmi jednou za týden. Pohrajem, potančíme, pomalujem, pozpíváme,  pokecáme a nakonec pomodlíme. Děti se tak znají od mala nejen z kostela,ale i z lumpárniček. Už to mi i dětičkám moc chybí. Mám pocit,že co máme od podzimu paušál na internet tak všechen volný čas trávím nenasytně u počítače. Chudáci děti a manžel. A protože nechci aby mě tak ovládal,  snažím se teď   v pátky postit od počítače a řeknu vám je to fuška.  Doufám, že vás dočtu, teď už jdu,ale spát. Zdravím a díky za přijetí JaneK

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 19.03.07 13:26

Ahojky Jani,  

moc tě zdravím a doufám, že už jsi na tom zdravotně lépe. Chtěla jsem se tě i zeptat, kde bydlíš? V prvním příspěvku jsi psala zmínku o FM - bydlíš ve Frýdku-Místku? To by bylo prima, nás je tady několik z Ostravy.  

Jinak závidím ti upřímně to farní společenství maminek u vás. Tady v Ostravě vím jen o společenství pro děti s názvem Hravé náboženství, což bych někdy, až bude můj Honzík starší (má 21 měsíců) moc ráda využila. Teď je ještě moc malý, a tak se mu snažím víru přiblížit co nejjednodušeji - ukazuji mu kříž (už dávno ví, že je tam Pán Ježíš), u babičky si hraje s růžencem, večer se modlíme Andělíčka, ukazovala jsem mu i obrázkovou Bibli pro děti, takže po malých krůčkách se snažím, aby později pochopil víc. V kostele jsme s ním byli několikrát, ale nevydržel déle jak polovinu mše :-(  

Také mě moc mrzí, že v Ostravě neexistují církevní mateřské školky, protože až na to časem dojde, nezbývá, než aby dítě navštěvovalo státní MŠ a ZŠ. Máme tady Charitu, která se umí postarat o potřebné - bezdomovce, důchodce, bezmocné lidi, ale vůči malým dětem, myslím, je tady určitý dluh. Kéž by se to časem změnilo, v podstatě by mi ani nevadilo, kdyby MŠ založila nekatolická církev, klidně bych ji pro své děti využívala.  

Ale to jsem odbočila :-)  

Pokud jde o tvé pojetí Starého zákona - já si myslím, že jde o dokument o tom, jak se formovala historie lidstva vlastně od svého počátku, o tom, jak Bůh přímo komunikoval s člověkem, jak připravoval svůj lid na příchod Syna - Spasitele, o prorocích. Ale v podstatě s tebou souhlasím, že na mnohých místech je použito obrazné vyjadřování, které člověk asi dovede pochopit snáze a je to lépe „stravitelné“ pro všechny lidi bez rozdílu rozumových schopností. Nestudovala jsem SZ hlouběji, snad jen jeho část (Genesis, Mojžíš,…), ale myslím si, že pro nás, pro křesťany je podstatnější Nový zákon. O prvních šesti dnech světa jsem hovořila s Jankou jen jako o příkladu z Bible - do jaké míry lze chápat její text za obrazný nebo faktický.

 

Přeji ti požehnaný den a zase napiš, až to půjde!
Demi (Zdeňka, 33 let, děti Honzík a bříško - 21tt)

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 19.03.07 14:36

Ahoj Janko,  

předně ti chci moc poděkovat za vyjádření a názory. Nevím ale, jestli jsem to pochopila správně a tak, jak jsi chtěla. Máš určitě pravdu v tom, že v mnohém nám diskuzi moc neusnadňuje elektronická - neosobní komu­nikace, jednak proto, že člověk dost dobře nevidí a tedy neodhadne, do jaké míry byl pochopen, a také přece jen hovor z očí do očí je nenahraditelný.  

Pokud jde o mě a můj problém - tak už jsem se o tom před časem tady rozepisovala, ale ono je to asi natolik nepochopitelné normálnímu člověku, že se ani nedivím, že to spousta lidí nechápe…
Prostě jde o to, že oba s mým mužem už máme jednu zkušenost s manželstvím za sebou. Já jsem byla církevně oddána před 14 lety, ale mé manželství bylo rozvedeno a pak i církví prohlášeno za neplatné z některých dosti zá:,–(ních důvodů. Mj i k tomuto máme v naší církvi určenou instituci - Interdiecézní soud, kde zasedají podobně jako u běžného soudci, obhájce manželského svazku, notář…
Můj druhý manžel byl ale poprvé oddán „úředně“ a jakkoli se nám to z hlediska křesťanství může zdát nepochopitelné, tak i toto manželství naše církev považuje z hlediska Božího přirozeného zákona, který v podstatě dal Bůh při stvoření člověku - aby nebyl sám - za navždy platné. Tedy i civilní manželství, uzavřená jako první, naše církev pojímá jako nerozlučitelná (co Bůh spojil, člověk nerozlučuj - podle církve platí obecně pro všechna první manželství, neboť takto Bůh spojil už Adama a Evu). Já se přiznám, že v tom vidím trochu chaos a také chaotické pojetí manželství z hlediska mé církve.
Ale vzhledem k tomu, že já - katolička - jsem prostě nechtěla s mým druhým mužem jen tak volně žít  „na hromádce“, chtěli jsme náš svazek normálně legalizovat a být úplně normálními manželi - i před Bohem. Můj muž pokřtěn není - a tady je právě onen zádrhel: pro církev pořád platí jeho první manželství, neboť uznává existenci Božího zákona přirozeného, který jsem výše popsala. O tom jsem nikdy neměla ani tušení, ani o tom, co to pro mě, jako pro křesťanku do budoucna znamená… Prostě sňatkem s mým mužem (jedině úředním z těchto důvodů) jsem si uzavřela cestu ke všem svátostem, na které mají jinak členové naší církve nárok. Protože v očích církve já svým sňatkem s již jednou ženatým mužem páchám neustálý hřích - cizoložství - nemohu chodit ke zpovědi, protože kdo by věřil, že se upřímně vyznávám z hříchu, že miluji svého druhého manžela, se vším, co s tím souvisí…
A tak nemohu ani přijímat Kristovo Tělo, neboť to podle víry naší církve má přijímat pouze člověk očištěn z hříchu, nemohu mít tedy podíl na Kristově vykupitelském díle, protože je psáno, že …kdo jí mé Tělo a pije mou krev, má život věčný a já jej vzkřísím v den poslední…
V tomto ohledu mám nárok snad jen na církevní pohřeb.  

Jedinou cestou, jak to tohoto začarovaného kruhu ven, je šance, že by můj druhý manžel někdy přistoupil na křesťanskou víru a nechal se pokřtít (viz 2K 17).  Ale to nezáleží na mě, to si u něj nemohu vybrečet ani jej k tomu „dokopat“, protože aby to mělo nějakou platnost (před Bohem), musí jeho odhodlání vycházet jen z upřímné vůle mého manžela.  

A jinak - pokud jde o tvé vyjádření k mým citacím z Nového zákona, tak nevím, jestli mi to takhle stačí. Ke Genesis jsem uváděla jen svou úvahu - že my, dnešní lidé, vůbec nevíme, co bylo tehdy považováno za den, jak dlouho trval, za jak dlouho vycházelo Slunce, zda existoval pojem hodina, minuta, atd., a tím nemám na mysli nošení hodinek… Vždyť například i ničivé zemětřesení v jihovýchodní Asii s tsunami v roce 2004 dokázalo vychýlit zemskou osu tak, že se nyní otáčíme o něco rychleji… a kdo ví, kolik takových událostí (pád meteoritů, aktivita slunce, amgnetického pole a já nevím, co všechno), mohlo zapříčinit, že den v současné době není to, co den v biblické době. Myslím, že k tomuto by mohl lépe podat svůj názor odborník, což já nejsem, nejmenuji se docent Grygar…
Ale samozřejmě tato pouhá úvaha nevylučuje můj absolutní respekt vůči Stvořiteli, je to spíše jen má bujná fantazie…  

A k tomu druhému citátu z Lukáše ses vyjádřila v podstatě tak, jak jsem čekala - ano, chápu, že Maria je pro vás Matka Pána, které je hezké mít úctu, ovšem ne víc, než ke kterémukoli jinému člověku… Tak, jak chápete Marii v podstatě lze chápat třeba Matku Terezu nebo Martii Currie Sklodowskou - ony též přinesly světu víc, než jiné ženy - ale tento elementární druh úcty k člověku nenaplňuje přece tu pasáž z Lukáše.
Ano, my uznáváme, že duše se po smrti těla někde nachází, neboť je nesmrtelná. Pokud bychom tvrdili, že lidská duše umírá s člověkem, tak bychom hrubě popírali podstatu života a úcty k němu, totiž že hmotné tělo je nositelem nehmotné jedinečné duše, kterou člověku daroval při početí Bůh, a která se po smrti těla vydává zpět na cestu k Pánu.
Ano, Ježíš byl třetí den po své smrti vzkříšen, vstal jako Tělo i Duch z hrobu, byl to Boží záměr od počátku světa, od prvního hříchu Adama a Evy. Protože takto Bůh chtěl, aby  s Ním žili i všichni lidé, které povolal ke své lásce, ale člověk měl jiný „rozum“… A tak jsme přesvědčení, že Bůh má právo činit výjimky - totiž, že jakkoli se to může zdát nepochopitelné, že i jiný člověk, krom Krista, mohl dostat to PRIVILEGIUM - člověk, který byl zvláště Bohem vyvolený. A protože Maria byla požehnaná mezi ženami, aby se stala Matkou - proč by měl být pro Boha problém, ji po její smrti vskřísit, aby dál žila v jiné dimenzi, tam, kde žije i její Syn? To, co je pro člověka nemožné, není nemožné pro Boha neboť Bůh se ve svém konání nedá okleštit dokonce ani větami Písma.
K Marii se modlíme, to ano, ale NE PROTO, ABY ONA UČINILA ZÁZRAK, NEKLANÍME SE K NÍ, JAKO K MODLE, ale prosíme ji o PŘÍMLUVU u Boha, který jako jediný má moc učinit zázrak - třeba k uzdravení těla i ducha - protože věříme, že s Ním ona sdílí nadzemský ráj.
Moc její přímluvy jsem mnohokrát ve svém životě na vlastní kůži poznala i já sama, spusta lidí z mé rodiny, přátel…   

Ale jinak i my bez pochybnosti věříme ve vzkříšení těla při druhém příchodu Pána, tak jak On to slíbil. Věříme, že nikdo z těch, kteří jej s láskou následovali, nezahynou.  

No - koukám, že jsem toho napsala víc, než kdykoli jindy, ale snad celý ten elaborát přečteš. Samozřejmě budeš-li mít co k tomu říci, budu jen ráda, když mi odpovíš, a doufám, že jsem tě ničím neurazila.  

Ahoj, Demi.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 19.03.07 16:24

Ahoj Demi,
jo,jo jsem z FM ,tedy z Místku. U nás to máme trochu komplikovanější Frýdek je jedna farnost a Místek druhá a navíc k tomu ještě každý F i M jsou různé děkanáty, no sranda. Koukám,že to budem i stejně věkově mi v listopadu přibude jeden rok navíc oproti tobě. Nemoc se zdá pomalu ustupuje, ale zase ještě marodí a teplotuje prostřední Karolínka. Už se nemůžu dočkat pořádného slunečného zdravého jara. Doufám, že velikonoce budou krásné.           Jinak nerada píšu moc obsáhle, protože se pak dotoho člověk snadno zaplantá a je to na nic, ale plně jsi vystihla to co vnímám i já (SZ , NZ).

          Něco ke mně a rodince:  Já vyrůstala v úplné katol. rodině jako 3. dítko. Tak výchova ve víře byla hodně o tradicích. Můžu  říct, že jsem hodně vnímala rozdíl jakým víru žily moje babičky. Jedna z jihomoravské vesnice mamina 10 dětí plná radosti, schopnosti soucítění, pokory a vděčnosti, no pro mě svatá žena. A druhá (4děti) z města řekněme přísná , striktní, doslovná, hrozící trestem pekla…  dodnes mám problém, a když slyším „musíš“- tak mít srst, naježím se. Člověk si fakt musel najít a stále hledá tu pravou „ořechovou“ cestu a teď už nejen pro sebe , ale i tu kterou chce vést své děti. Moje o 6 let starší sestra mě přivedla do scholy a tam člověk poznal lidičky, juch ! Jak jsem psala , víc než číst písmo a prosedět hodiny na modlitbách mi je bližší modlitbu zpívat, zahrát. A nejen z Cantate či Hosany,ale i z Kancionálu.           Docela mě mrzelo,že se ta moje schola brzy povdávala a poženila. Ale na druhou stranu zase přišlo spolčo,  a tak nějak jsme se tam poženili a povdávali mezi sebou a je nás tak teď 8 manželských párů co se známe už hezky dlouho. Navíc se budou znát i naše děti z baby-školičky. Škoda, že tu nejdou vložit fotky, fakticky mám z té kostelové mateřinky radost.

         V neděli jsme už dlouho(kvůli těm nemocem)  nebyli všichni společně na mši jako rodina. Jinak chodíváme vždycky spolu a dost mě štvou „svaté " kostelové babky, když si stěžují na ruch dětí při mši, ale odoláváme. A v tomhle směru mě dost povzbudila kapitolka z knížky "Co Bůh šeptá maminkám“ dám k dispozici . Doma se snažíme hlavně večer modlit všichni spolu. Vždycky vlastními slovy a aspoň kratičce děkujem za to, co nám den přinesl, litujem toho co se nám nepovedlo a prosíme o Boží ochranu a pomoc…       (Když si vzpomenu na  babi- to byly nekonečné modlitební litanie v kleče před spaním- celý růženec +ještě další modlitby, člověk už u toho spal brrr.) Když jsme byli sami, modlili jsme se s manželem každý den. Teď  on uspává ty starší 2raubíře a já malého, tak je ta modlitba někdy až v posteli a stylem " v Boha věřím a už ležím". S manželem jsme se domluvili a snažíme se spolu modlit vždy v neděli večer místo televize nebo internetu. Jó jó to už jsme se taky „dopracovali“ k tomu,že jsme si spolu ani nepopovídali a každý seděl na opačné straně bytu sám u svého „telete“. Tak i proto, ty mé posty.  

          S Biblí pro děti mám tu zkušenost,že je to docela oříšek vybrat. Doma máme jednu rodinnou-ta bude dobrá až budou číst sami a jednu menší dětskou ilustrovanou a ta má jen pěkné  jednoduché obrázky , ale dlouhý a strašně složitý text na pochopení pro malé děti-překlad  z angličtiny. Tak jsem nakonec šla na radu za kolegyňkama do našeho křesť. knihkupectví a poradily Dobře - od české biblické společnosti „Dětem na dobrou noc“.Text je krátký, jasný a nakonec kratinká modlitba ke čtenému např. děkuji ti,Bože, za krásný svět, který jsi nám dal. Zahrnuje Starý i Nový zákon.       
No končím. Už se to tu budí.
My měli kdysi na chaloupkách rozepsaný pozdrav AHOJ (Ať Hoří Oheň Ježíšův),
tak Ahoj JaneK (33 a kousek)  

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 19.03.07 17:50

 Tak tohle je ten kousek co mě povzbudil k chození do kostela s celou rodinou i za cenu popocházení po venku.
Třeba povzbudí i někoho  z vás. **   ** **        Dej, co máš **

          Teď už se mi to tolik nestává, protože děti mi už trochu povyrostly, ale když ještě byly malé, dost mě to trápilo. Snažila jsem se vždycky v neděli sbalit všechny důležité propriety, které tak člověk potřebuje, když jde na dopoledne někam s dětmi. Hlavně jídlo a pití, nějakou tu hračku, náhradní oblečení a velkou zásobu trpělivosti a odhodlání. To všechno sbalit přehledně do kočárku, včas vstát - to raději dřív, protože vždycky se něco neočekávaného semele, a s předstihem vyrazit. Jít s dětmi v neděli na shromáždění je fyzicky i psychicky náročná práce. Většinu času člověk stejně stráví někde na chodbě, snaží se zabavit děti, aby se nenudily anebo příliš neřádily. Z kázání jsem v podstatě neslyšela nic, občas jsem s někým mohla prohodit pár slov. Samozřejmě, že nás takhle bylo víc matek, co jsme po chodbě vláčely nebo honily svá robátka. Jasně, že nejvíc jsme si tedy povídaly mezi sebou. Ale protože jsme všechny byly ve stejné situaci, těžko jsme si mohly říci něco nového, povzbudivého, obohacujícího nebo k zamyšlení. Zase jen ty plenky, slevy, zoubky, stoličky, první obraty, krůčky a slovíčka našich dětí. 

           Když se sejdeme jako maminky v soukromém prostředí nebo venku na pískovišti, je to pohodlnější. Nemusíme děťátka tak držet zkrátka, nečekáme, že půjde o něco víc než o popovídání nebo kratičkou modlitbu, nejsme pak zklamané, že vlastně nevíme, proč jsme se na to shromáždění tak hnaly. Nebylo by lepší zůstat doma? 

          Jednou jsem se o svých myšlenkách zmínila jedné starší ženě ve sboru. Vyprávěla jsem jí, jak jsme ráno vždycky nervózní, abychom přišli včas, někdy se pohádáme s mužem, pak ten neplodný čas během shromáždění a cesta domů, potom nestíhám s obědem, má to vůbec cenu? Nebylo by lepší být prostě v klidu s dětmi doma, občas se vystřídat s mužem a počkat až mimina povyrostou? Ta dobrá žena se úplně zhrozila. „To přece nemyslíš vážně? Copak si neuvědomuješ, jak moc to pro nás znamená, že tady můžeme pravidelně vídat vás krásné maminky s těmi vašimi rozkošnými dětmi? Jak nás to motivuje k modlitbám za vás? My starší ženy potřebujeme pozorovat vaši svěžest, vaši moudrost a radostnost. Jste pro nás povzbuzením, že to, co my jsme nezvládly, to, v čem jsme třeba zklamaly při výchově dětí a rodině vůbec, to vy mladé maminky dokážete." Žasla jsem nad jejím rozohněním. Ale ještě to nebylo všechno. „Taky máte zodpovědnost. Jste totiž jako mladé matky vzorem pro svobodné dívky. Na vás dost záleží, jestli zatouží mít rodinu. Jinde kolem sobe moc povzbuzujících příkladů neuvidí." Zamyslela se a pak docela tichým hlasem řekla: „Někdy si můžeš myslet, že nic nemáš.Ale dej, co máš. Pro někoho to může znamenat víc, než bys myslela." 

        Dej, co máš. Pro někoho to může znamenat víc, než bys myslela. To mě docela šokovalo. Nemyslela jsem, že jen má přítomnost může mít pro někoho nějaký význam. Ale pak se mi začaly vybavovat různé drobné vzpomínky. ........ ..... jedna stará babička v naší ulici chodí ven o holi na svou pravidelnou procházku schválně určité dny v určitou hodinu, aby nás ( tedy mě a mé dcerky) potkávala. Strašně ji totiž  těší, když může chvilku poslouchat vyprávění našich holčiček. Tvrdí, že pak má lepší náladu a nohy ji tolik nebolí. Já se snažím nevycházet pozdě. 

 

**Co Bůh šeptá maminkám : Hana Pinknerová, Postilla 2003 **

              
 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 19.03.07 20:43

ahojky,
Demi, díky moc, že sis dala práci se čtením:-).
Jsem moc ráda, žes napsala ohledně „problému“ ve vaší církvi s tvým manželstvím a trošku mi to tak osvětlila, právě že se musím přiznat, že o vaší církvi mám dá se říct obecné povědomí, za mých „mladých“, svobodných let vrstevníci či kamarádi byli buď ze sboru,n. věřící nebyli, nevybavuje se mi nikdo, kdo by byl opravdu katol. vyznání, že by chodil běžně do kostela.(Spíš jsem se setkala s tím, že sice byli jako miminka pokřtění, ale jinak jim to nic neříkalo, no, a tady (po přestěhování po svatbě) znám jednu mamku, ale jen tak zběžně, jak se scházíme s maminkama.
Takže jsem ráda, žes to takhle víc napsala.

Asi víš, že co se nesmrtelnosti duše týká, vnímáme to jako církev rozdílně, to ale nemám v úmyslu zde probírat.

Jinak myslím, že mi tvoje odpověď stačí:-))), netřeba se více vyjadřovat:-)
Kojím u psaní malou, hlava mi už nebere, rýma se mi přestěhovala na průdušky,:-(kašlu jak tuberák, tak budu moc ráda, až dnes zalehnu.

Měj se hezky a Pán ti žehnej.

janka

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 20.03.07 00:55

Holky, přečetla jsem jenom pár příspěvků, a nedá mi to a musím se přidat, Jsem ráda, že jsem na Křesťanské jesličky narazila. Chci se nejdřív představit. Bylo mi 25 a loni jsem si pořídila nemanželského syna Vítka, nebudu moc popisovat jak se to přihodilo, prostě se to stalo. Vítek je ale naštěstí díky hodnému panu faráři pokřtěn i když znám případy, že buď jsou tyto děti odmítány, nebo je to doprovázeno mnoha nepříjemnými poznámkami. Jako kdyby za to ti malí mohlí a neměli právo na boží světlo, či milý obřad, který je přivede blíž k Bohu. Chtěla bych znát Váš názor, nemám tušení čím se děti provinily, pokud se někdo provinil tak jsou to rodiče jako jsem já, nezodpovědní a nedůslední, ale i tak nechápu jak se kněz, který by měl mít pochopení opovažuje nás soudit, ano porušili jsme přikázání i dobrý mrav, ale jsme jenom lidi.
Ale dost už toho naříkání. Chci především poděkovat otci Plhoňovi z Třebíče, že Vítkovi umožnil svátost křtu a vyslechl mě a moje trápení, a snaží se nám dodnes pomáhat jak jen může tedy duchovní útěchou, i když jistě nejsem křesťanka podle šablonek, snažím se svůj život žít tak abych se nemusela až tolik stydět před Bohem.
Bůh Vám žehnej.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 20.03.07 09:22

Ahoj Majči,                K těm problémům se křty, bych chtěla říct toto. Víš v ŘK , kde se křtí už malé děti, se za ně zavazují právě rodiče a v křestní slibu se zříkají ducha zla ,všeho co působí i všeho čím se pyšní- pokud jsou oni ve hříchu, tedy chápej takovém, že u nich není možné udělit ve svátosti smíření rozhřešení např. před Bohem neuzavřené manželství- je jedinou možností děti ve víře vychovávat , vést je k Bohu a počkat až se např.v 12 letech třeba samy rozhodnou pro křest ( tady si nejsem jistá, jaká je nejnižší věková hranice stanovená kano­nickým právem). Je třeba říct, že záleží na konkrétních okolnostech, knězi, zda třeba zná dobře křestního kmotra, který se zaručuje a pomáhá křtěnému místo rodičů ( u něj by mělo být vše OK -církevní sňatek a měl by být biřmován).                Mám známého, bývalého kněze, který se oženil, dnes už má 2 holčičky ,jeho žena vystudovala teologii.Je to pro ně velmi těžké, a my všichni co jsme je  znali už před tím, jsme byli hodně v šoku, smutní při těch vyhlídkách co čeká je , a jejich děti. Bohužel jsou tím svazkem postaveni mimo církev oni i ty děti-(exkomunikováni).  Vůbec bych nechtěla být v jejich kůži až se budou děti jednou ptát na porušení celibátu. Kolikrát jsou i „pravověrní“ tvrdí, že se k nim nechcou znát ani v nouzi. Myslím, že je to tvrďárna. Kdyby  to šlo byla bych pro dobrovolný celibát.                           Ještě k tomu o čem tu myslím psala Demi s Maky při zmínce o rozvodech : Když se , kněz neožení, nemá vztah a jen  se nechá uvolnit z kněžské služby, může přijímat svátosti. 

Tak vám dvěma fandím a je fajn, že to u Vítka šlo a je z něj náš bráška. Přeju ti požehnaný ,hezký den, u nás chumelí.
A H O J JaneK

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 20.03.07 13:12

Ahoj Majči,   nejdřív bych tě chtěla mezi námi srdečně přivítat. Jsem moc ráda, že ses ozvala, ikdyž tě neznám, ale věřím, že tady s námi zůstaneš.  

K tomu tvému problému, který jsi nám svěřila, bych ti chtěla napsat, že by podle mého názoru neměl existovat nikdo, kdo by tě měl nějak posuzovat či odsuzovat, protože nikdo z nás lidí okolo tebe, včetně nás v Jesličkách, za tebe na kříži neumřel.
Netvrdím, že mít nemanželské dítě je bezva, ale tys udělala dobře, že sis dítě nechala - kolik žen na tvém místě (i těch, které by tě rády káraly) by to řešily cestou interrupce? Máš Vítečka, zdravé dítě, a to je podle mě obrovský dar. Bůh tvé dítě velmi miluje, a to by pro tebe mělo být tím nejdůležitějším. Na názory jiných, byť kněží, nejsi povinná brát ohled, ty jsi jen povinná svého chlapečka vychovat ve víře a lásce, tak, aby pochopil, až bude větší, že i on má právo na své místo na slunci a že Bůh jej nikdy neopustí.
Já si myslím, že to, zda ti Vítka chtěli nebo nechtěli pokřtít, už není o skutečné víře, ale o předsudcích. Také jsem přesvědčená, že žádný kněz, kterého znám tady u nás, by malému křest neodepřel.
Náš Honzík byl pokřtěn bez jakýchkoli problémů, ikdyž já s manželem nejsme oddáni v kostele. Nyní čekám druhého chlapečka a věřím, že i on bude moci být pokřtěn, že nikdo nebude dělat rozdíly mezi dětmi, které si holt své rodiče (obecně) nevybraly.  

Přeji ti požehnaný den a zase napiš!
Ahoj, Demi.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 20.03.07 13:30

Tak ještě jednou všem ahoj!  

Srdečně zdravím ze zasněžené kalamitní Ostravy :-)! Jak se všechny máte?   Maxiku: chtěla jsem se zeptat, jak dopadla ta tvá známá, která měla jít včera na interrupci? Rozmyslela si to?
A co ty, jak pokračuješ s těhotněním? Už maličké cítíš? Písni zase, až to půjde.   Maky: tak jak dopadly křtiny? Doufám, že jste si je hezky užili a Alžbětka byla hodná :-) Tak písni, nebo pošli i nějakou fotku.   Lamvinku: co to vaše nekonečné marodění? Už jsou berušky zdravé? A hlavně ta nejmenší (léky jste nakonec snad doufám sehnali…).   Gerberko: tak já jsem po kontrole v 21tt, miminko bylo celé zakutané :-), ručičky a nožky mělo pod tělíčkem, ale bylo nádherně vidět, jak si tam lebedí. Na příští kontrolu jdu 3.4. odpoledne, a to vypadá na ten velký utz, protože běžně chodím v sobotu, tak nyní půjdu vyjímečně v úterý. A taky mi nikdo neřekl, jestli mě odešlou někam jinam na utz, takže odhaduji, že to provede můj gyneDr.  

Jo a taky mi dr. naznačil, že se mu nelíbí, že je dítě koncem 20tt „příliš vysoko“. Navíc stále nemění polohu, zůstává hlavičkou hore. Blíž mi nic neřekl, prý, aby mě zbytečně napoplašil, tak nevím, co si mám myslet. Byla jsem přesvědčená, že je pro dítě lepší, když je výše (navíc v polovině těhotenství), než když klesá do malé pánve. Tak uvidíme, co mi řekne příště - snad ne to, že budu rodit až v prosinci :-))))
Nemáte s tím některá taky zkušenost?

  Janko: to sis vybrala čas k marodění. Doufám, že tě to brzy přejde, stejně, jako když staje sníh, kterého je tady všude okolo hnusně :-(  Já jsem ještě minulý týden jen tak polehku chodila s Honzíkem na procházky jen tak bez kočárku, a teď zase sedíme doma. Naštěstí nás letos, Bohu díky, minula obvyklá epidemie viróz, takže je pohoda. S lahvičkami Panadolu a Nurofenu proti horečce si Honzík docela rád hraje - taky dobré využití, ne?
Koukám, že ještě kojíš, to jsi dost dobrá. Já bych si to taky chtěla u druhého miminka užít co nejdýl.   Jinak přivítejme mezi sebou nové jesličkandy. Zas nás bude o 2 více :-)

 

Mějte se hezky a písněte!
Zdraví Demi (21tt)

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 20.03.07 15:03

Ahoj holky,
moc zdravím mezi námi Majči, vítej mezi námi.
DEMI: s polohou plodu „vysoko“ zkušenost nemám, mě zas postrašili, že mám prý placentu moc nízko, a že snad nebude krýt vnitřní branku, jinak bych musela mít císařský řez :-((, na další velký utz jdu ve 30. tt právě kvůli kontrole polohy placenty. Snad se ještě posune tak, jak má. Další informace o placentě apod. raději nesháním nikde, protože by mě to jenom znervózňovalo a nic jiného, takže počkám, až co řeknou doktoři. Jinak už těžce neodolávám :-), kupuju po bazarech oblečení na mimi (tomu prostě nelze odolat - tím spíš, když každý den jsem v centru města, a bazarů mám okolo práce hned pět :-) a už si půjdu koupit ten můj vyhlídnutý košík na mimi.
LAMVÍNKU: už jsou holky zdravé? a jak to vypadá s tou nejmenší?
MAXÍKU: v kolikátém seš teď asi týdnu, asi tak ve 14., že?
Snad Jindříšek zas nebude nemocný, včera večer hrozně kašlal a dneska se probudil už v pět a tak se rozkašlal, až se z toho poblinkal :-((, ale tvářil se normálně a bez teploty, takže do školy šel normálně. Kdybych se neozývala, tak vy už víte, že jsem nejspíš s ním doma (kde nemůžu na net).
Jinak od zítřka přesně za 2 měsíce (od 21.5.) si vybírám dovolenou a od 6.6. jdu na mateřskou 6 týdnů před porodem!!
Tak zatím ahoj, Gerberka (23. tt)

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 20.03.07 16:32

Ahoj Majči,
jsem se tu teprve ohřála a jsem hrozná.  Musím se Ti omluvit , že jsem tě ani nepřivítala, tolik jsem se soustředila na to co chci napsat, že jsem to  nejdůležitější vypustila.  
Takže víteja jsem moc ráda i za sebe, že tu aspoň nebudu jediný nováček.   
Ať je ti tu taky hezky
 JaneK

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 20.03.07 16:49

Holky , ještě mě  napadlo, že se Vás zeptám na dovolenou.
My teď s manželem přemýšlíme, kam vyrazit o prázdninách a protože jsme loni museli koupit auto, kde by se vešly 3
sedačky, tak raději finančně ne moc náročného.
Nemáte nějaký dobrý tip u nás,aby se cesta se 3 dítky dobře dala zvládnout a třeba s nějakou možností, kde by se děti vydováděly a užily si to ( např. houpačka , pískoviště, bazének ). Budu ráda, když mi to písnete, třeba jako soukromou zprávu. Dík za inspiraci. JaneK

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 20.03.07 19:58

Holky, to je fajn, že jsme se tak rozepsaly:-)

Majči, taky tě vítám mezi námi:-) i s Vítečkem.

Demi, no, no, kojíme už spíš tak ze setrvačnosti:-), větš. ráno, n. dopoledne,když si malá řekne, a večer, to bez mlíčka nejde:-). Malá nikdy neměla Umělé mléko,ani není zvyklá pít z láhve s dudlem, takže to ještě do let nejspíš vydržíme(když bude chtít). Jinak ale občas dávám k pití mlíčko sojové(s příchu­tí)n. tř. mandlové, ale to je dost drahé.:-(, ale jí moc chutná.

U nás chumelí už od rána, já ještě dnes musela roznášet letáky, ale te´d už máme do konce týdne volno, tak jsem ráda, venku hory sněhu, tak budem doma odpočívat(no, hlavně já:-). Bára je jak živé stříbro..

holky, vy si tady tak krásně těhotníte, já chci taky. No, te´d nám to nevyšlo, tak se snažení odkládá na léto( nechci zimní mimčo do toho našeho studeného bytu- máme jedny akumulačky na tři místnosti:-((, fakt si tu v zimě nedokážu představit novorozeně, snad kdyby byla zima taková jako letos:-)Tak ještě musím na snaženíčko 3 měsíce počkat.

Holky, končím, jdu uspávat dítko

hezký večer,

janka

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 21.03.07 13:25

Ahoj holčiny,  

tak už píšu 50.komentář v našem deníčku :-)) Docela neobvyklá cifra, že?  

Doufám, že se všechny máte dobře, marodci se uzdravují a brzy se ozvou i holky ostatní.   Janku: nevím, co bych ti doporučila, naše loňská dovolená na Sepetné (Ostravice) nedopadla zrovna podle našich představ, bylo to tam dost drahé, pokoj na hotelu mrňavý - ale příroda okolo nádherná. Ale pro větší rodinu moc nedoporučuju, snad jen je tam možnost ubytování v blízkých patrových chatkách s kuchyní, ale nemám informace o cenách ani jak to uvnitř vypadá. Ale je tam bazén s whirpoolem, blíz­ko je přírodní koupaliště i pro malinké děti, takže pokud jsme zrovna nebyli na pokoji, tak s oběma očima přimhouřenýma by se to tam dalo zvládnout.
Jinak ale vím, že na poslední straně Katolického týdeníku, v inzerci, je dost nabídek na levnou dovolenou pro rodiny s dětmi v rámci ČR nebo SR, s ubytováním na farách, v penzionech, je tam i jeden slovenský hotel v Tatrách nebo Podhájská s termálními koupališti, ale nepamatuji si název. Kdysi jsem se dívala na jejich stránky a vypadalo to tam velice lákavě.
Ubytování a strávení dovolené i s bohatou duchovní náplní nabízí i Hostýn. Přímo u baziliky je solidní ubytovna (trávili tam posvatební čas naši známí), jen by pro vás bylo nutné domluvit si povolenku pro vjezd s autem až nahoru.

  Janko: kolik prosím tě stojí to sojové mléko? Ráda bych si jej také kupovala, protože klasické moc nemusím. Kvůli přetrvávající zácpě jím hodně Activii, piju acidofilní mléko a jím taky sojové jogurty s müsli (výborné), ale sojové mléko jsem ještě nezkoušela. Dá se to koupit i v běžném marketu?    Gerberko: s tou nízko položenou placentou snad nebude tak zle, moje sestřenka měla stejný problém a donosila i v pořádku porodila přirozenou cestou miminko.  

Tak já jdu zase něco dělat, dokud Honzík spí. Dnes dopoledne byl mrzutý, v poledne nechtěl vůbec obědvat, ráno měl ucpaný nos, tak jsem mu jej profoukávala Stérimarem a čistila, což on pochopitelně nenávidí. Manžel dnes přijede dříve, zajedeme na FÚ podat daňové přiznání.  

Ahoj a mějte požehnaný den, plný Boží lásky.
Demi.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »