Křesťanské jesličky - Růže tmavá nebo bílá?

Rodičovství

Nemám je ráda. Fakt je nemusím. Jsou hluční, na můj vkus poněkud řekněme více spontánní, život berou jaksi taksi, zodpovědnost nula celá nula, jejich děti kradou a obtěžují, nevyhýbají se jim nemoci, kterým se daří ve špíně a ta květnatá mluva... Leckterý dlaždič by se rděl studem.

Jistě víte, o kom a o čem mluvím. Vzhledem k tomu, že bydlíme v Ostravě, kde o naše spoluobčany tmavší pleti není žádná nouze, máme s nimi takřka denodenní praktickou zkušenost.

Minulý týden, který jsem trávila s Danečkem v nemocnici, jsem však nabyla zkušenost i trochu jinou, a pro mě pozoruhodnou.

Na dětském oddělení byla hospitalizovaná šestnáctiletá romská dívka, která svým vzhledem vypadala na třináct. Pokud jsme byli na chodbě, ihned k nám přiběhla a hladila Danečka, nutila mu své ovoce a piškoty, které dostala ke svačině, a mně slané tyčinky. Kamkoli jsme se hnuli, běžela za námi, halasně na nás volala. Abych nepůsobila hloupě a nafučeně, pochválila jsem jí krásný náramek, který jí zdobil zápěstí. Okamžitě si jej sundala a nutila mi jej, když se mi tak líbí, že mi ho dá na památku. Dalo mi moc práce ji přesvědčit, že na její ruce se náramek vyjímá krásněji než na mé…

Všimla jsem si podivných skvrn, kterými měla poseté ruce i nohy a začala mít divné tušení… Sama mi sdělila svou diagnozu:… já jsem tady, protože mě týrali" „Jak týrali? Kdo? Rodiče?" „Pěstouni." „Ty jsi byla v pěstounské péči, kde tě týrali?" „No jo. A v pondělí nastupuju zpátky do děcáku. Netěším se.„
Koukla jsem opět na její nohy a už věděla, že mě tušení nezklamalo. Takhle vypadají spáleniny po cigaretách. Udělali jí to "bílí“.
Nevěděla jsem, co jí říct, abych nepůsobila směšně, a bylo mi jí velmi líto.

Další, asi desetiletá romská dívenka, se jmenovala Žaneta. Byla vysoká, štíhlá, a podle mě z ní jednou vyroste krasavice. Jemná, s hlubokýma citlivýma očima, s něžnými rysy v obličeji. Byla jiná, než jsem u romských dětí doposud byla zvyklá. Brzy ji propustili domů a přišla se s Danečkem rozloučit. „A promiňte, že jsem vás vyrušila, když jste malého kojila," řekla ještě. Přišla si pro ni maminka s tátou, doma ji čekala babička a další tři sestry.

Pak na dětské oddělení přijali pětileté droboučké romské děvčátko. Jakmile pochopila, že v nemocnici zůstane bez mámy, nebyla k utišení, chodila po chodbě a naříkala. Postávala u východu z oddělení a volala mámu.
Porušila jsem všechna doporučení, které hospitalizovaným rodičům u dětí dávali a holčičku jsem oslovila:„Jak se jmenuješ, maličká?“ Chvíli si mě nedůvěřivě prohlížela, ale po chvíli, když už jsem chtěla odejít, špitla: Anička.
Spolu s ní v nemocnici ležel její maličký bráška, ještě mimino. Ve dne v noci byl neuvěřitelně hodný, ani jsme o něm nevěděli.
Matka Aničky a jejího bratra chodila poctivě na návštěvy. Měla ještě jedno dítě, a sama ještě jako dítě vypadala. Pochválila jsem jí Aničku i mimčo, jak jsou oba hodní, načež se celá rozzářila a děti políbila. „A fakt malý nebrečí? Ani v noci?" ptala se. „Ne, opravdu." Byla jsem si jistá, že nelžu.

Romské matky své děti jistě nemilují o nic méně, než my ostatní. Nejsou pravděpodobně natolik sečtělé a informované, ale děti, které jsem poznala minulý týden, byly čistotné, milé a slušné, a podle mě jim mámy dávají, co mohou.

Fakt je nemusím. Nemusím lidi, kteří kradou, sprostě nadávají, obtěžují. Ale jsou to jen Romové? Kdepak. Růže tmavá nebo bílá… Obě jsou krásné a obě mají stejně tolik trnů. Ale obě dohromady mohou vytvořit nádhernou kytici.

Vaše Demi.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
TAPTINKA
Kecalka 408 příspěvků 02.09.08 15:46

Ahoj, ač nevěřící, nakukuji…
Jako malá jsem bydlela ve vsi, kde bylo cca 300 obyvatel. Naši sousedi romská rodina - matka a dvě děti. Nijak extra jsme se nekamarádili, ale přeci jen jsme žili na jednom dvorku, tak jsme si občas hráli. Když je porovnávám „s dnešníma“ romama přijdou mi úplně jiní, i vzhledově..
Tenkrát (cca 25) se o romech moc nemluvilo. Nebo jestli to bylo tím že v mém okolí byli opravdu jen tihle tři ? Všichni s nimi vycházeli. Po čase se to rozmohlo, rasismus všude. Dělala jsem na místní diskotéce a styděla se, když je tam odmítli pustit. Přitom každého druhého gaunera tam pustili.
Když už se tam nějak dostali, dávalo jim to okolí najevo, co si o nich myslí. Říkám si že ne všichni romové jsou vychováni stejně - bohužel ty dobré okolí donutí chovat se stejně jako ty špatné. Přeci proč by se měli snažit, když je stejně všichni hážou do jednoho pytle…
Lída      

 
TAPTINKA
Kecalka 408 příspěvků 02.09.08 15:47

opravuji - tenkrát (cca 25let zpět)

 
Efa
Kecalka 208 příspěvků 02.09.08 18:08

Moc pekne a pravdive. Vsem rasistum bych doporucila cas bydlet v nektere zemi, kde treba my z „vychodu“ jsme brani za ty, „kteri kradou apod.“ Ono by je to pak preslo. Doufam… :o)
Efa a Maxik

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 02.09.08 19:23

Demi,
trefně napsáno. Člověk se předsudkům neubrání a vždycky je dobré a milé setkat se i s druhou stránkou věci…
Jinak kopíruju, co sjem psala na konci minulého deníčku:
Holky, musím se omluvit, že jsem tu tak sporadicky a vůbec nezvládám dočítat a reagovat, ale nějak je toho na mě teď moc. Míša začal chodit do školky (zvládl to nakonec, díky BOhu, dobře), což je fajn, akorát, že se pořád nějak nemůžeme dostat do rytmu. Museli jsme poněkud překopat náš zažitý denní režim a nestíháme. Navíc por něj zatím chodím po obědě (je zapsaný na celý den, ale jsme tak „domluvení“), takže se to ještě víc komplikuje. Bětuška zas blbě spí, bu´d se v noci na dvě hodiny budí (prostě nespí, buď bečí, nebo je v lepším případě potichu, ale nespí) nebo vstává v pět ráno… Začínám shánět výbavu por třetí mimi, abych to pak nehonila na poslední chvíli. Hlavně kočárek mě drásá, ale snad už to mám z krku + Míšova výbava do školky. U nás je všechno drahé, tak přes net… Prostě nějak nezvládám ještě jesličky, sand to bude jen přechodné :)
Každopádně školákům, Gerberko, Lamvinku, přeju, aby se všechno co nejdříve utřepalo a byli v pohodě.
Demi, tobě děkuju za průběžné zprávy z nemocnice, sjem ráda, že už je to za vámi. Zároveň se omlouvám, že sjem nestíhala reagovat, ale myslela jsem na vás dost. Na křížové výpravy momentálně nemám kapacity, ale nejlépe se něco dozvíš na stránkách Českého časopisu historického, příp. Dějin a současnosti. Možná by nějaké publikace mohli být na webu CMTF Olomouc. Co vím, tak smeciální obdorná práce, ne nějaký žblept o křížových výpravách nevyšla. O KV v českém prostředí nejspíše prof. Šmahel v nějakém novém vydání dějin husitství. Tolik teď z hlavy.
Ostatní zdravím a vyprošuju Boží požehnání :). M+3
P.S. Za 14 dní jdu na velký UTZ!

 
pitrisek
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 02.09.08 22:06

Ahoj
měli jsme ve škole před 4 lety dvě Romky. Taková ta „klasická“ komunita je dávno „vyřadila“. Byly ze slušných rodin a v pohodičce odmaturovaly. Letos tam máme zase jednu „cikánečku“, krásnou holčinu, milou a čistou.  Potom ale bohužel naproti nám bydlí „echtovní“ rodina, a s těmi bych se do křížku pustit nechtěla, to by bylo o triko.  Mrzí mě, že ta větší část jejich komunity vyvrhuje takové ty černé ovce, které chytají bílé móresy aneb chodí do práce atd. Bohužel stále těch s nezájmem o práci je zkrátka víc. Jenom bych si teda přála, aby se to nějak změnilo k lepšímu. Je to fakt škoda.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 03.09.08 06:06

Ahoj holky,
Demi napsala jsi to moc krásně,tohle musím dát přečíst Kamilovi, on je taky nemá moc v lásce, ale spíš je to tím, že se setkává cestou do rpáce večer s tou horší částí.Ale máš uplnou pravdu.I k nám chodí takoví pacienti a je vidět, že jsou kolikrát lepší i chováním než bílá ruže.  

Maky budem na Vás moc myslet na ten velký ultrazvuk.
Moje kamarádka porodila minulý týden chlapečka a druhá čeká každým dnem,tak už se těšim až si je pochovám.  

Jinak prosím o modlitbu za správné rozhodnutí, chtějí nám dát Terezku do dyslektické třídy,  přitom se už fixovala na novou paní učitelku a už má nějaké kamarády.A v dys­lektické třídě by jich bylo asi 12, ale jsou tam děti ze soc. slabších rodin.A nebude ji mít kdo táhnout, tak nevím.Co dělat.
Moc díky Barča

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 03.09.08 09:48

Ahoj děvčata,  

předně díky za odezvy na deníček. Proto jsem to psala - je to k zamyšlení, kdo je na tomto světě víc? V očích Božích jsme si rovni, protože On se dívá ne člověka skrze jeho činy, že ano. Taky mám zkušenost tu i onu, ale už budu opatrnější a nebudu tak zevšeobecňovat.   Lamvinku: moc na Terezku myslím. Nevšimla jsem si, že by potřebovala upravovat řeč…? Ale pokud je to nutné, tak si myslím, že si zvykne i na nové podmínky a prostředí. Jen aby měla motivaci na sobě pracovat… to je hodně i o učiteli, jaký je, jak umí na děti působit.
A co Anetka? V pohodě?   Maky: taky na tebe myslím s velkým utz, ale něco mi říká, že bude vše v nejlepším pořádku :-). Díky za náměty ke čtení ohledně toho středověku. Až se nám utřepe školní rok, snad si něco z toho i přečtu, ráda bych.   Gerberko: tak to máte s Jindříškem docela štěstí na nové rozdělení tříd, ne? Určitě si najde dobré kamarády. Ono i setkání s grázlíky má pro dítě podle mého názoru něco do sebe. Pozná, že svět není jen pohodový a růžový, a naučí se v tom postupně orientovat.  

Jinak dnes jsme odvedli Honzíka poprvé do školky, měli jsme obavy, jak to dopadne, ale šlo to docela dobře. Nejdříve mezi dětmi zůstat nechtěl, ale pak jsme v hračkách objevili barevné kostky, se kterýma si doma hraje na AZ kvíz :-) a bylo dobře… Ani nezpozoroval, že jsme se s manželem vytratili. Ale ono nás to asi ještě čeká, pláč a skřípění zubů… :-)). Co se dá dělat.  

Taky máme za sebou první zkušenost s lidským posměchem, a to od někoho, od koho bych tohle vůbec nečekala. Má sestřenice má synka o půl roku staršího, než je Honzík, a vzhledem k tomu, že Davídek pěkně mluví od 1,5 roku (na rozdíl od Honzíka :-(( ), je to pro ni příčinou ke kázání, mudrování, jak mám na Honzíka působit, aby se „rozkecal“ a dokonce k posmívání. V sobotu po mši (!), jak mi moje mamka referovala, se s ní setkala před kostelem a hned prý na Honzíka, jestli ještě tak špatně mluví a šišlá, a hehehehe… A při tom Davídek ač tříletý, už ví, jak vyslovit slovo h…o, sr..t a kdo ví, co ještě… Dost mě to mrzí, protože bych od ní nečekala takovou podlost… Posmívat se malému dítěti za to, že něco dosud neovládlo, je podle mě sprosté.  

Tak jsem si postěžovala a jdu něco dělat…  

Zatím zdraví Demi.

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 03.09.08 11:34

Ahoj holky,
díky Demi za nový deníček, je moc hezký. Inuška chodí už od 1. třídy s jednou romskou holčičkou, celá rodina bydlí v naší ulici a my s nimi nemáme vůbec žádné takové ty „problémy“, jsou to celkem slušní lidé, žijí si tak víceméně pro sebe (ale taky to dělá to, že jsou zde jediní romové jako v okolí).
Posměváčci: máme bohaté a převeliké zkušenosti - bohužel :-(( - už od mateřské školy - Inuška neumí strašnou spoustu věcí, které děti už dávno umí......nebudu raději rozebírat..... Podle „posměváčků“ mám doma zaostalé nesamostatné a neschopné dítě, které nějakým nedopatřením osudu chodí do třetí třídy normální základní školy…pokud je to takhle brzy, jak píše Demi, tak je to opravdu ještě smutnější…
Maky: držím palce na velký utz, abys měla všechno v pořádku s miminkem!
Lamvínku: to je mi líto Terezky, snad se to nějak zlepší!! myslím na vás! ten začátek školy je dost náročný, co? A to já mám „jen“ jednoho školáka a ty máš školačky dvě…
Nevím, jestli bych neměla ještě zajít za ředitelkou a zeptat se jí, jak to vlastně s tou Inuškovou třídou jako je - nás totiž opravdu nikdo nekontaktoval ani nám neřekl, co to bude za třídu, nebo že je takhle popřehází, tak nevím.  

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 03.09.08 22:08

Ahoj holky, dnešní den opět hrůza, Terezka je prý pomalá, nestíhá a to co nestihla jsme za trest dostali domu za úkol, přitom to bylo učivo co ještě nezná, ach jo, a ještě k tomu ji paní uč. zesměšnila před třídou, naše Tery počítá s pomoci prstu, má to jako názornou pomůcku a uč. volala na celou třídu, no děti podívejte ona počítá na prstech.Moc mě to zklamalo, a saomzřejmě se hned ráno ptala jak jsme se rozhodli s přechodem k dyslektikum.Ona dyslektitk není má jen ADHD.No moc mě paní uč. zklamala. a hlavně Terezku.
Takže jsem dnes byla starou paní ředitelkou, a ta nám nabídla at se Terezka vrátí, což asi udělám stojí mi to za to cestování, když bude Terezka v pohodě a nikdo jí nebude se posmívat, zase jsem to obrečelA.
pŮJDU SE JEŠTĚ PODÍvat na tu dys třídu, ale pokud tam budou děti soc. vrtstvy, tak nevím, mám strach, že se mi Terezka ještě zbrzdí.
Museli jsme k výchovné poradkyni tam do nás obě i s učitelkou hustily, že ji tam máme dát.
Ale jí cítím, že to není dobré
Tak na nás myslete.
Gerberko myslíme i na Vás s Jindříškem.
Demi to známe u nás jsou už takové i děti, které se smějí,je třeba se nad to povznést, až bude správný čas rozmluví se.
Pa Barča

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 04.09.08 08:33

Barčo: ve které je Terezka třídě? Oni už se učí? U Inušky ještě vlastně pořádně ne, najednou naplno od příštího týdne. To je hrůza, že i ta učitelka se jí jako „smála“, raději zakroč, než bude pozdě, čím dřív, tím líp - zkus to s tou starou školou - já vím, to dojíždění…    

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 04.09.08 09:18

Ahoj,   Lamvinku: to je teda síla s tou učitelkou, to přece není profesionální chování… Na soukromé škole by dostala vyhazov! Ptala ses jí, proč se Terezce před dětmi posmívala a čeho si myslí, že tím dosáhne? Na tvém místě bych se klidně ozvala. Dítě se ještě bránit neumí a Terezka je taková přátelská a bezelstná, takže na nějaký samostatný projev vůči dospělé paní učitelce ještě není připravená. Taky mě překvapuje, že už se učí, ale ono je to na každé škole trochu jinak.   Gerberko: chtěla jsem se zeptat, jak bratr reagoval ne ten tvůj dopis? Ale nemusíš mi odpovídat, jestli nechceš, jen jsem si tak na to vzpomněla.  

Jinak dnes se Honzíkův příchod do MŠ neobešel bez scény… Slyšela jsem ho vřískat až na chodník, že chce za maminkou… bé bé, taky jsem měla na krajíčku… Dnes tam mají divadlo, tak snad se mu to bude líbit… jdu si pro kapesník.  

A ostatní? Kde jste?  

Zatím zdraví Demi.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 04.09.08 17:39

Ahoj holky,  

Gebrerko Terezka je ve 4.třídě, dneska probrali další dvě stránky a terezka stihla jednu, takže jsme opět tu další měli za úkol.Dnes s ní šel manžel a ráno si učitelku poddal.Což je poprvé co jsem ho viděla někoho bránit, většinou jsem lvice já.Moc mě to potěšilo, ale stejně nic nedocílil, ona vše zapřela.Že se ji věnuje atd.
Ráno šla Terezka s pláčem do školy, brečela před třídou a nechtěla tam jít, říkala že plakal v i v matematice aprosila p.u. at ji pomuže a ta jí řekla, že když to zvládnou ostatní tak musí i ona.Strašně mě to trápí.
Zítra se jdeme s Kamilem podívat na tu dys třídu, tak uvidíme, ale já nějak ztratila důvěru k té škole, a mám už předsudky na tu třídu, asi nebudu objektivní.
Zvažuji pořád návrat na tu starou školu, ale co za dva roky, kdy to tam končí kam pak s ní, budu zase řešit to samé?  

Demi neboj Honzíček si zvykne a určitě se mu tam bude líbit, je to taky pro něj šok, bez maminky a vždy si ho můžeš nechat doma, kdyby to nešlo.Je třeba se obrnit trpělivostí, to ti radí ta pravá.  

Kde jste holky všechny, Maxíku co je s tebou.  

Barča

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 04.09.08 20:23

Ahoj holky,
nestíhám neb jsem stále ještě neohebná. NO však to znáte mamin a emůžš marodit a musí makat naplno . Tak to pak  vypadá … Malej se chce občas nosit a hlavně uspávát 2× denně houpáním na rukou. Večer sice občas zaskočí tatínek, ale přes den tu jsou ještě prolézačky apod. Tož nic moc.
Prodej se   zatím  nehýbe, ale jelikož se příští středu vyměňujou zbylá 3 okna balíme a definitivně se v sobotu stěhu-jem k mým rodičům do  Soběšovic. Děcka tam začnou školkovat od pondělka. Má to svou výhodu - nep¨latí se školné pouze stravné. Ale zas naopak to manžel bude mít horší s dojížděním do Ovy. Teď řešíme hudebku a pár kroužků. Ostravičku rušíme neb mají 2× týdně trenink a hodně drilově :-( docela mě zklamali.  Chci něco najít Karolínce- tanečky ..... ale to dojíždění je blbé . 

Demi- super napsaný deníček . Ještě ,e Bůh nás nerozlišuje  podle barevy kůže.              HOnzík to ve školce zvládne uvidíš. Já vím jak mi to taky rvalo srdce, ale většinou za chvilku dítka zaujme nějaká hra, hračka a na mami si vzpomenou až když ji uvidí. Začátek je sice uplakaný , ale po pár dnech si zvykne a je to lepší než kdyby byl v klidu a pak  po 2 měsících začal brečet… Takhle se to zdá , že to bude do týdne OK. Drží, palec. ****
Lamvínku - teda soucítím a Terezky je mi moc líto. Učitelku bych asi nakopla, tak jeden den řekne jak se jí nevěnuje a druhý hned že  to musí zvládat sama. Trochu si ta dáma protiřečí. Trochu ohledu na nově příchozího žáčka by to chtělo a ne se posmívat - to je skoro na řešení s ředitelkou. S tou dys. třídou bych měla obavy aby se jí právě ta  třída v níž je teď neposmívala (při setkání    v šatnách , obědě…) . Nepřjde mi to jako nejlepší řešení ze strany školy je takhle dělit - jinde se snaží integrovat . tak nevím. Ještě uvidíte s manželem, ale rozhodnutí byhc možná nechala na Terezce. Jestli se bude chtít vrátit ..... Posílám modlitbu, za správné rozhodnutí a pomoc Terezce.

Upřímně mám strach co nás čeká za rok v první třídě.

AHOJ JaneK  

PS. Jestli můžu , tak moc prosím o modlitbu za změnu bydliště a prodej bytu. Dík  

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 04.09.08 23:03

Ahojte,
u nás klasicky nestíhačka - budeme se stěhovat, kupujeme byt, uvažujeme, co s tím současným, řešíme financování, možnou změnu práce u manžela, překládám, Dalek začal chodit do školky, mám problémy se zápěstími na obou rukách, začala mi rychle a výrazně chátrat babička… tak nějak divoko.   Demi - deníček je moc pěkný, připomněla jsi mi můj první rok v práci, kdy jsem měla ve třídě nějakých deset romčat a až na dva z nich to byly fajn děcka, dobrosrdečné, šikovné, vděčné za trochu zájmu; jen bylo smutné slyšet od kolegyně, která v té lokalitě žila a učila skoro čtyřicet let a kolikrát už z té které rodiny měla ve třídě 2. i 3. generaci, jak je často komunita semele… :-(
Ve školce Dalek taky brečí, resp. on nebrečí, když jdu pryč, ale vzteká se během programu (nezvládá moc přechody od jedné činnosti ke druhé) a nechce tam jíst (včera mi došlo, že on v podstatě nikdy nejedl jinde než doma nebo párkrát se mnou a s manželem v restauraci, ani u babiček ne). Zatím dostává jídlo do misek domů, tady ho sní, tak příští týden ho zkusím dostat to do něj tam (teď to nešlo, lítám po doktorech a stíhám to taktak na dvanáctou). Tak doufám, asi podobně jako ty, že si to nějak sedne  a synek si zvykne.   Lamvínku - tož to je mi líto; s tou učitelkou asi zjevně rozumná řeč nebude; mluvili jste o tom s ředitelkou? Dyslektické třídy bych se nebála, pokud ji učí někdo schopný: jde hlavně o to, že v ní je (nebo aspoň 3r zpátky bylo) maximálně 12 žáků, takže mnohem víc času se jim individuálněji věnovat. To, že Terezka není dyslektik, by až tak vadit nemuselo, často jsou ty třídy koncipované spíš jako třídy pro děti s potížemi v učení obecně a velká část dyslektiků je ADHD nebo má některé rysy. Ale je to hrozně moc o učitelce.
Přeju, ať to dobře vyřešíte. Na které škole vlastně teď Terezka je?   Janku - přeju pohodové soužití s rodinou a rychlé uzdravení; s tím prodejem bytu na vás myslím. Jak nesou stěhování děti (nová školka, noví kamarádi)? Asi už tam někoho znají, když je to v podstatě u prarodičů, co?  

A víc fakt nevím. E.   

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 04.09.08 23:17

Gerberko - nemůžu se proklikat do komentářů k minulému deníčku, tak jen doufám, že u vás nástup do dalčšího ročníku proběhl aspoň trochu hladce. Další psycholog už byl nebo bude?  

Jo, ještě k těm integracím - ono je to ošemetné, teď je trend integrovat, kolikrát za každou cenu (ono je to i levnější ;-), ale jak tak čtu o Terezčině p. uč. nebo vzpomenu na některé dámy, se kterými jsem měla tu pochybnou čest se setkat, tak bych řekla, že v praxi daleko lepší než papírová integrace, kdy se vypracují plány, vezme dotace a děcka s potížemi se zanedbávají nebo přímo ponižují, je specializovaná třída s dobrým učitelem, který neřeší, co všecko neumí, ale co všecko by je mohl naučit - ta děti posune mnohem dál, jak znalostmi, tak sebehodnocením (poslouchat nějakých 24 hodin týdně, že jsem k ničemu, musí být vyloženě balzám pro dětskou duši). Nejlepší by byla dobře dělaná integrace, ale je tak hrozně moc o lidech…
E.  

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 05.09.08 09:36

Ahoj holky, konečně se hlásím v novém deníčku.
Demi, je to moc pěkně napsané. My tady u nás nemáme s touto komunitou takové problémy jako na Ostravsku, kromě jednoho městečka tady poblíž, kde hodně obchodují s drogami a je z toho velký problém, spadli do toho i bílí mladíci, přidala se taková ta obecná kriminalita, krádeže a tak. K tématu bych ještě dodala, že jsem se někdy s mladými Romy potkávala pracovně, často jsem u nich pozorovala bystrou inteligenci, která ale bohužel zůstala nevyužita tím, že tyto děti byly prakticky bez výjimky nastrkány do zvláštních škol, bez jakékoliv perspektivy a podle mého názoru se jim nikdy nikdo nevěnoval se snahou je něco naučit.  

U nás nic moc, manžel je celý týden pryč a Helenka měla od středy horečky, patrně od růstu posledních zoubků, přidal se průjem, takže tu trčím s nemocným batoletem a kojencem. Děsila jsem se, aby to nebylo infekční, to nevím, co bych dělala, jelikož Pavlíček ještě nemá tři měsíce a neměl by asi dostávat ty běžné dětské léky na teplotu. No zatím je díky Bohu v pořádku, a i H. už se zlepšila, tak snad to bylo opravdu od zubů. Ale bez manžela je to vše těžší, naštěstí mi pomáhají rodiče.
Hrozně mě mrzí, jaké máte problémy při nástupu do škol a školek.
Barčo, úplně koukám, co je dneska ještě možné, myslela jsem, že takový přístup učitelek už dneska není vůbec tolerovaný, aby děti zesměšňovaly před celou třídou. Je mi z toho do pláče. Je to opravdu v lidech… S integrací nebo neintegrací nemám vůbec žádné zkušenosti, takže opravdu nevím, co je lepší.  

Vůbec je tu nějak začátek školního roku skoro pro všechny komplikovaný, takže všem přeju brzké vyřešení problémů a těším se na lepší zprávy.
Christabel

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 05.09.08 20:02

Ahoj holky tak dnešní prohlídka v dys. třídě proběhla celkem dobře, hned jsme tam nechali Terezku zkušebně na vyučování, paní učitelka je ve středních letech a podle řeči zkušenosti má, Terezka s ní byla spokojená.Je tam devět kluků a 3 holky.Ti kluci jsou pěkní dravci a Terezka říká, že jsou strašně sprostí.Tak nevím.Nechci je odsoudit.
S tou ředitelkou to není jednoduché je to tvrzení proti tvrzení a ona prý není tomu naklponěna.
Maxíku chodí na školu K.Pokorného znáš tam někoho?Učí ji p.u. Jelínková.
Terezka sama neví jak se rozhodnout, říká, že je to moc těžké, že prostě neví.Ale děti z té předchozí třídy jsou asi fakt hodné, jedna Terezčina kamarádka šla Terezku vyprovodit do nové třídy.Bylo to od ní moc hezké.
Ale třídu mají teda tu novu celkem starou, v ostatních třídách nové lavice a židle a v té dys mají lavice a židle ještě v jakých jsem seděla já.Vím na tom nezáleží, ale jim asi taky ne, když jen tahle třída tak vypadá.Když jsou děti unavené můžou si jít lehnout na koberec nerbo skákat na balonech.No prostě neví jak to rozhodnout, trápíme se tím od rána do večera.
Dneska nám omarodila ještě k tomu Anetka od rána zvrací a strašně jí bolí bříško, asi nějyký bacil.Bobešek, tak nevím kam dřív.  

Zdraví všechny KO Barča  

Janku přidáme modlitbu za Vás a držíme palce do nové školky.
Co srazík? Nešel by dřív Demi, potřebuji to jako sůl.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 07.09.08 09:55

Holky,  

teprve dnes jsem opět na netu.  

Včera jsem dostala od Lamvinka SMS, že leží ve špitále po autonehodě- ona, manžel a Anetka (to je prostřední dcerka). Otřesy mozků, naražená žebra a páteř, Anetka ledviny. Prosí mě o modlitby, tak na ně prosím myslete.   Gerberko: mail od Tebe jsem nedostala…?  

My jsme opět marod, Daneček kašle, Honzík smrká, mě bolí v krku… No prostě pohoda. Snad brzy písnu víc.  

Demi.

 
Gerberka
Závislačka 3064 příspěvků 07.09.08 13:27

Ahoj holky,
Demi, moc díky za zprávy o Barče- to je hrůza…budu na ně moc myslet a modlit se, aby byli v pořádku. Co Terezka a Zuzuanka, ti s nimi nebyli? Kdo se o ně postará - prarodiče nebo kdo? Ach jo.....
Demi - tak vy zase marodíte? Držím palce, aby to nebylo na dlouho, abyste se brzy uzdravili. Ještě jsem ti nepsala, nestíháááám. Oproti těm problémům tady je to stejně prkotina s tím bráchou…to je jedno.
Tak požehnanou neděli a celý další týden všem,
Gerberka

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 07.09.08 15:12

Čau!
U nás všichni spí, manžel, děti, jen já tady surfuju a špekuluju o bibli a tradici :).
Dlouho asi spát nebudou, protože Míša je nachcípaný (začíná se projevovat školka), má rýmu a kašle (právě teď chrchle, takže určo Bětu vzbudí)a Běta to od něj chytla.
Jinak školka zatím dobrý. Učitelky se mi zdají docela normál (tedy porti těm vašim Gerberko a Lamvinku určitě) a Míša je spokojený, dokonce uvažuje, že by tam i spával, mno nevím, jak dlouho mu to vydrží :)

Demi, s Lamvinkovima je to hrůza. Čím dál víc mám z cest strach. Stát se může v minutě cokoli. Díky Bohu, že to nedopadlo hůř. Myslím na ně. Vy se taky držte. Ma3

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 09.09.08 09:40

Holky,  

jsem marod, mám antibiotika, tak asi nějakou dobu nebudu na netu… :-(( a budu se snažit kurýrovat (ikdyž známe to, jak se snadno kurýruje se 2 torpédy doma).  

Podle SMS od Lamvinka už by měl být její manžel propuštěný dnes, ale ona a Anetka ještě zůstávají - prý mají krev v moči, tak se sledují ledviny… :-(. Přidávám modlitbu za brzký návrat ve zdraví domů, Lamvi, drž se!  

Demi.

 
Demi
Závislačka 3811 příspěvků 09.09.08 09:44

JaneK: přidávám se s modlitbou za konečně už vyřešení té vaší smůly smůlovaté v prodeji bytu… To je fakt hrůza, tak kéž už by Bůh pomohl, aby se to dalo do pohybu. Už to začíná docela hořet, což…?  

D.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 11.09.08 19:28

Ahoj holky hlásíme návrat, poslala jsem deníček, určitě vít o čem.O tom co nás poznamenalo na celý život.
Barča Kamil a holky

Vložit nový komentář