Křesťanské jesličky - Příběh (nejen) Natálčin.

Rodičovství

V dubnu letošního roku patrně každým slušným člověkem otřásla zpráva o neuvěřitelném žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku.

V médiích jsme mohli sledovat zprávy o tom, jak v domě, kam kdosi vhodil zápalné láhve, málem uhořelo malé dítě. A byl to podle mě jinak docela obyčejný večer, kdy ulehnete a předpokládáte, že ráno vstanete a prožijete další den. Možná máte naplánováno něco dobrého uvařit, někam zajít, s někým se setkat, s někým mluvit… A ono žádné ráno není, protože v noci prožijete peklo.

Rozuměla jsem pocitům Natálčiny matky, která ležela rovněž s popáleninami ve Fakultní nemocnici. A to nejen proto, že mám také děti. Je přirozeným faktem, že v jakékoli mezní situaci, kdy člověk padne k zemi, už si neumí na nic hrát. Stane se z něj třesoucí se změť pocitů, strachu, bolesti a hrozné bezmoci. Najednou vás nebolí vlastní zranění, protože toužíte dát život za své trpící dítě. Věříte lékařům a zároveň se bojíte slyšet pravdu.

Ležela jsem se svým synkem v téže budově Fakultní nemocnice, kde nyní bojuje o život a vlastní budoucnost malá Natálka. Byli jsme na tomtéž poschodí, jen na jiném oddělení. Sledovala jsem v televizi lékaře, se kterými jsme běžně přicházeli do styku, jak pro zprávy popisují jejich obrovský společný boj o život malého bezbranného dítěte. Pevně věřím, že tento boj bude nakonec úspěšný.

Na jedné straně člověk schopný jinému pomoci a napnout veškeré úsilí na záchranu života jiného (nemluvím jen o lékařích, ale taky o dalších laskavých duších - Nicolas Winton, Oskar Schindler, či jiných, bezejmenných a statečných), který je podle některých teorií nesmyslný a nepotřebný … A na druhé straně člověk všehoschopný, který se neštítí uvrhnout v obrovské utrpení a bolest někoho jiného, byť by to bylo třeba malé dítě… a pak se pokojně vrátit domů, ke své rodině, svým dětem, a vést v podstatě mírumilovný život hodného člověka „odvedle".

Nedokážu pochopit (ikdyž je to možná i zřejmé), kdo může natolik zmanipulovat lidskou mysl, aby pozbyla jakékoli úcty k životu a lidství, a potlačila i své svědomí tak, aby mlčelo. A možná to ani pochopit nechci.

Někdy si říkám - kde je chyba? V odlišných způsobech života, ve kterých si navzájem vadíme? V odlišném jazyce? V odlišných zvyklostech?
Romské mentalitě lze porozumět, ale není snadné ji vždy přijmout. Židé jsou Bohem vyvolený národ a já ctím jejich historii i tradice.

U Boha jsme si všichni rovni, a před touto pravdou jednou budou stát i ti, kteří se dnes hrdě hlásí ke křesťanství, českým tradicím, Bibli - a zároveň nenávidí Židy nebo Romy.

Bůh nás stvořil a dal nám do vínku mnoho variací, ale všechny k obrazu svému. Nemáme v rukou takovou moc, abychom měli nárok na přesvědčení, že zde na Zemi má někdo větší práva na život, a dokonce k tomu stanovovali jakási kritéria - dobré fyzické i duševní zdraví, ekonomická aktivita, atraktivita, správná barva pleti… Pokud čteme Nový zákon, je v něm velmi patrné, kdo stoloval s těmi nejubožejšími, žijícími na pokraji společnosti. Kdo si z těch nejprostších vyvolil své následovníky. Kdo viděl v těch maličkých a nejmenších dědice nebeského království. Kdo si za šíření lásky a pokoje nakonec vysloužil smrt z rukou těch „moudrých, vážených a ctnostných".

Byl to Bůh samotný. Je to ten, ke kterému křičíme ve chvílích, kdy si přečteme o tom, jak někde umírají hlady ženy a děti, nebo když se dovíme, že člověk nám blízký zemřel vinou jiného. Nebo když nás postihne přírodní katastrofa. Nebo když opilý řidič srazí na přechodu pro chodce matku tří dětí, aniž by jej stihl nějaký trest. Nebo když :,-(istický vrah znásilní a zavraždí mladé děvče.

Bůh není zodpovědný za zlo a bezpráví páchané člověkem na jiném člověku. Není zodpovědný za to, když člověk dá ze své vůle prostor pro zlo vlastnímu odvěkému Nepříteli. Bůh dovede čekat a dát člověku pokaždé novou šanci. Jednou před ním bude stát každý za sebe. „…Pane, kdo obstojí?"

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Efa
Kecalka 208 příspěvků 10.09.09 13:24

Demi, moc hezky napsane. Dik za takoveto zamysleni. Sice nepatrim do vaseho denicku, ale nedalo mi to nenapsat.
 Efa

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 10.09.09 13:51

Efi,
taky děkuji :-).  

D.

 
janine24
Generální žvanilka 23506 příspěvků 10.09.09 15:27

Nepatřím k vám do deníčku, „jen“ se shodujeme ve víře a v nepochopení motivů tohoto činu. Díky moc za krásná slova a svoje svědectví. Často na tuhle rodinu myslím a xkrát mě napadlo, jestli by pachatel opravdově, až do morku kosti, mohl pochopit svůj čin, kdyby stál kousek od Natálky nebo viděl tváří tvář bolest a utrpení té rodiny…

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 10.09.09 17:59

Ahoj,  

jak jsem si tak pročítala portály stran Dělnické nebo Národní, tak bych řekla, že nejen ti pachatelé, ale žádný z tamnějších vyznavačů různých „hluboce lidských a etických“ teorií, by nepochopil vůbec nic… „však si za to ti cikáni nakonec můžou sami…“nebo „…jak může být na cikánské pleti vidět spálenina?“To člověku fakt stačí.

 
Efa
Kecalka 208 příspěvků 11.09.09 08:42

To je strasne! Na jejich stranky jsem nikdy nekoukala. Jak nekdo muze neco takoveho napsat??!!! Je mi zle a do place…

 
janine24
Generální žvanilka 23506 příspěvků 11.09.09 16:15

Jako fakt???? Teda já to snad pohledám a dám na Poldy k vyšetření..... Jak může někdo tohle napsat? A žít s tím a s podobnejma myšlenkama? :((

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 11.09.09 16:24

Jo, to se asi diví každý… ale příspěvky v diskuzích takovýchto lidí jsou díky možnostem internetu anonymní, takže za taková tvrzení se může schovat kdokoli. A žít s tím taky.
Anebo takovéhle: „těším se na to, až se celá věc vyšetří a ředitel TV Nova bude vyplácet odměnu jinému cikánovi, který udal toho, kdo to udělal, protože jsou za tím nesplacené dluhy…“ (ale to není citace, nepamatuji si přesné znění, jen tu myšlenku)

 
janine24
Generální žvanilka 23506 příspěvků 11.09.09 17:05

Já nevím, jestli jsem taková naiva, ale přece kde se může v těch lidech brát takovejhle názor?

No ber to, jako povzdych, sama jsem etnomíchanice a vím, čím si člověk od mala prošel… Je mi jich tak líto. Kamarádky skoromuž je napůl Romák a má to dnes a denně na talíři. Přitom tak pracovitýho a čistotnýho kluka, aby pohledal. Ale dělá na stavbě a netroufá si na lepší práci i když má VŠ. Že už zažil, co to je, když mu podřízenej řekne, že od „cikána se nenechá úkolovat.“

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 11.09.09 17:50

Janine,
strašné, a je mi to moc líto :-(  

Já si teď ještě jednou dala tu práci a koukla jsem znovu na ty různé stránky, které jsem si pročítala, když jsem psala o Natálce. Původně jsem chtěla psát jen takovou obecnou úvahu o dítěti, které nechápe, proč mělo trpět, o lékařích, o víře a pokoji… Ale jak jsem tak listovala všemi těmi takynázory, komentáři, diskuzemi ke zprávám o celé kauze i obecnými ohledně Romů, dokonce jsem se dočetla, že existuje jakási extrémistická studie Konečné řešení romské otázky, kterou chtěla realizovat jedna z těch stran… mám ti nějak žaludek jako na vodě.  

Kéž se vám už podobné zkušenosti, o jakých píšeš, v životě vyhýbají.

 
christabel
Závislačka 3546 příspěvků 12.09.09 21:23

Demi, napsala jsi to moc pěkně.
Já o této otázce psala už několikrát na blogu, trochu z jiného hlediska. Ty jsi to pojala moc pěkně.
Je mi té holčičky a jejích rodičů strašně, strašně líto. Také nechápu, jak někdo může takto uvažovat a nechat se strhnout k tak hrozným činům.
Jsem jenom ráda, že už ty pachatele mají, doufám, že světská spravedlnost je dostihne a dostanou příležitost hodně, hodně dlouho přemýšlet o tom, co provedli.
Díky za článek:)
Christabel + 2

 
janine24
Generální žvanilka 23506 příspěvků 14.09.09 10:27

Extrémistická studie???? Tak jako to nemůžu vydejchat. Tolik námahy si dají, místo aby řešili něco potřebnýho. Nebo jen koukali na TV nebo se šli projít do lesa…

 
harpyje
Extra třída :D 10425 příspěvků 14.09.09 22:17

jojo, vystihuješ podstatu.

kolikrát když čtu o rasove motivovaných útocích zmocňuje se mne beznaděj a jsem ráda za každý případ, který se dostane před soud. ještě raději jsem za každého polepšeného rasistu, kterému časem docvakne, jak je hloupý.
Zrovna mne napadlo,   jestli alespon nekdo z té partičky skinů, kteří mne a mého kámoše před lety zmydlili  baseballkou, dostal rozum a je mu to zpětně líto.
Odpustila jsem jim už dávno, ale vědět, že to někoho z nich mrzí, potěšilo by mne to.

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 14.09.09 22:55

Co… jak to… zmydlili??? To jako fakt - vás napadli nějací „tamti“??? zírám jako blázen. FUJ.  

Demi.

 
harpyje
Extra třída :D 10425 příspěvků 15.09.09 08:44

připadalo jim, že potřebujeme nakládačku za to, že se pacičkujeme a přitom máme každý jinou barvu pleti. no jo, no. Tudíž nám namlátili každému z jiného dúvodu. Jmen které mi dali jsem v té době polovinu ani neznala.  Za bílého dne.

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 15.09.09 12:52

Někdy si říkám, jak je snadné pro člověka spíše vpustit do svého života to zlo, než se snažit přijmout dobro. Ty projevy odklonu od dobra jsou pak jedna tragédie vedle druhé.  

Udělala jsi dobře, že jsi jim odpustila, to každý neumí (kdo ví, jestli bych to já dokázala, zvláště v případě, že by něco podobného potkalo třeba mé děti…).
Stejně se i tak člověk neubrání, aby mu z takových „nadlidí“ nebylo do fuj.  

D.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 27.09.09 19:23

Ahoj Demi napsala jsi to moc hezky.
Nejhorší na tom je že Natálka nikdy nebude mít normální život. Ponese si následky po celý život, nejen na těle , ale hlavně na duši.
Mluvila jsem o tom s naší pacientkou, jsou s Natalkou rodina, sami nedokáží pochopit jak mohli tohle udělat lidé.
Jen se snad za malou Natalku a její rodinu se modlit.
 Barča

Vložit nový komentář