Učitelky mluví nespisovně/dialektem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

lapagerie
Kecalka 499 příspěvků 27.01.17 13:05
Učitelky mluví nespisovně/dialektem

Zajímalo by mě, zda vám vadí, jak mluví učitelky na základní škole. Moje dcery chodí na první stupeň. Obě po začátku školní docházky začaly používat „dialekt“, kterým se mluví ve městě, kde žijeme. Já sama tu bydlím přes 10 let, ale „rodilých“ známých mám málo, většina je naplavenina jako já a místní „nářečí“ nepoužívají. A ve školce učitelky mluvily spisovně. Proto mě rozdíl ve vyjadřování zaskočil. Místní specialitou je spojování předložek 3. pádu s podstatným jménem v jiném pádu (příklad: „O prázdniny pojedu k babičce, o hodinu nesmíme mluvit, o přestávku se nasvačíme…“) Osobně mi to ukrutně trhá uši, ale to není tak podstatné. Vadí mi, že takto běžně mluví i učitelky, které moje děti vyučují českému jazyku. A pak jim jako chybu opraví, že napíšou do písemky, že „o víkend jely na výlet…“
Co si o tom myslíte? Neměly by učitelky mluvit spisovnou češtinou?

Příspěvek upraven 27.01.17 v 13:11

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »
Reakce:

Uživatel je onlineRusset
Extra třída :D 11628 příspěvků 27.01.17 13:09

Kde to bydlíte?!

lapagerie
Kecalka 499 příspěvků 27.01.17 13:11

:) ve městě, kde se za totáče objevovala rudá záře :)

reinkarnace
Závislačka 4471 příspěvků 1 inzerát 27.01.17 13:11

@lapagerie učitelky budou vždy mluvit na děti tak, aby se jim přiblížili (čili pražskou učitelku taky nebudou pranýřovat, že řekne ve výkladu „kterej“…samozřejmě to nebude diktovat v diktátě. Osobně si myslím, že vliv učitelek přeceňuješ. I kdyby mluvila učitelka jak kniha, děcko se stejně většinu dne baví s vrstevníky. Přestěhovala ses, smiř se s tím. Jsem z kraje kde se spisovně mluví přirozeně, ale každému, kdo sem přijde, to zas připadá taky kýč. Tvoje dcera bude za „normální“ prostě považovat jiné věci, než ty. :nevim:

Svistice
Neúnavná pisatelka 17408 příspěvků 20 inzerátů 27.01.17 13:12

@lapagerie Ty bydlíš v Kladně? Taky mi to rve uši. Chlapa už jsem přeškolila. :mrgreen:

Gosi
Kelišová 5689 příspěvků 27.01.17 13:12

Myslím, že učtelky by na děti na prvním stupni měly mluvit spisovnou čestinou, ale dítě ti říkalo, že používá o hodinách dialekt, nebo tak mluví s vámi na třídních schůzkách?

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 27.01.17 13:12

Nehrotila bych to - děti nejsou hloupé a dokážou poznat, co je nářečí a co spisovná čeština. ;)

Marketka25
Ukecaná baba ;) 2013 příspěvků 27.01.17 13:15

@lapagerie bydlíš v Kladně? :lol: chodila jsem tam jenom na střední, a do teď to nemůžu slyšet, naše češtinářka byla to samý :mrgreen: taky by mi to vadilo.

lapagerie
Kecalka 499 příspěvků 27.01.17 13:16

@reinkarnace U vás by se mi líbilo :) Mně ani tak nevadí, že děti mluví místním dialektem. Jen si myslím, že učitelky by měly mluvit spisovně. Samozřejmě dětem při diktátu nediktují místní výrazivo, ale když ho děti použijí v písemné formě, berou to jako hrubku. 8o

monrom
Echt Kelišová 9686 příspěvků 27.01.17 13:17

Vadilo by mi to a stěžovala bych se. Minimálně na hodinách češtiny by se mělo mluvit spisovně. Dítě nerozpozná dialekt od spisovného jazyka, prostě mluví tak, jak to slyší. A za top považuji, že jim pak tyto chyby v písemce opraví. :zed:

reinkarnace
Závislačka 4471 příspěvků 1 inzerát 27.01.17 13:19

@lapagerie tak jasně že je to hrubka..v diktátě určitě :-)

lapagerie
Kecalka 499 příspěvků 27.01.17 13:19

Ano, prosím, Kladno, to je to město… Můj manžel tu žije léta, ale taky tak nemluví… :)

Misheli
Kecalka 223 příspěvků 27.01.17 13:20

Slyším poprvé tato spojení, také by mi to trhalo uši…na prvním stupni to musí být pro děti děsně matoucí. Ale co s tím? Nedovedu si představit, jak přeučit učitelku…ten, kdo se bude muset v problému spisovná/nespisovná Čeština zorientovat jsou bohužel děti. Učitelce bych to asi řekla, ale jen tak mezi řečí, aby jí to docvaklo, ale nenafrněla se.

lapagerie
Kecalka 499 příspěvků 27.01.17 13:20

@reinkarnace No právě. Jenže když jsem to dceři vysvětlovala, nechápala to. Paní učitelka to přeci taky říká…

králíkovna
Ukecaná baba ;) 2018 příspěvků 27.01.17 13:21

Mě by se to taky nelíbilo. Minimálně ve školce a na prvním stupni by měly mluvit spisovně. My se stěhovali před dvěma lety a místní nářečí mi nevadí, ale co nezkousnu je úžička a popěstovat miminko… Pěstujou se ředkvičky, miminko se chová :jazyk: (no jasně, že se pěstují, ale tak mluvím na dospělé lidi, ne na děti)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Brzy budu venku! Pašeračka Tereza věří v zázrak a píše v base knihu za knihou

Ve čtvrtek k pákistánskému soudu opakovaně přišla Češka Tereza H. (22), která... číst dále >

Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >