Doma v karanténě: Jak zabavit děti, aby jim nebyla dlouhá chvíle?

Dny trávené s dětmi doma začínají být čím dál náročnější. Oslovili jsme proto pedagoga volného času a máme pro vás pár tipů, jak je zabavit.

Doma v karanténě: Jak zabavit děti, aby jim nebyla dlouhá chvíle? Zabavit děti je někdy hodně náročné. Zdroj: Profimedia.cz.

Školní povinnosti dětem zůstávají

Děti mají již několik týdnů „koronavirové prázdniny“. Jak však potvrzuje pedagog a hlavní oddílový vedoucí, Mgr. Ondřej Turek, klasické volno to není. „Školní výuka probíhá dál. Řada učitelů přistoupila k on-line výuce skrze sociální sítě a e-mail. Nejedná se tedy o prázdniny.“ Školní lavice se rozhodla v době, kdy v České republice řádí epidemie koronaviru, částečně suplovat Česká televize. Ta od pondělí 16. března vysílá edukativní pořady pro děti a mládež, mimo jiné UčíTelku a Školu|Doma.

Pomoct rodičům se rozhodla i Akademie Věd ČR, která na svém Facebooku sdílí tipy na různé domácí pokusy, e-zdroje, elektronické verze časopisů, on-line výstavy a přednášky. Podle Ondřeje Turka může být zajímavým tipem pro rodiče i seznam otevřených zdrojů, kde najdete užitečné učební materiály.

Přečtěte si také, co pro usnadnění domácí výuky radí ředitelka základní školy »

Tvořte

Pusťte se do výroby domácích hraček nebo se ponořte do výtvarného tvoření. Budou vám k tomu stačit jen ruličky od toaletních papírů a další doma běžně dostupné materiály.

Pro inspiraci na rukodělné a výtvarné činnosti pedagog Ondřej Turek doporučuje web Kreativní brabec. „Kdo by to rád propojil i s přírodou, kterou díky tomu zajímavým způsobem pozná, určitě by neměl minout server Cheekjay. Rozmanité nápady se nachází i na sociální síti Pinterest.“

Zkusit také můžete barvení velikonočních vajíček pěnou na holení!

Vařte

Zapojte děti do běžných domácích prací, jako je vaření. A když už jsme u toho: Velikonoce se nám blíží a my v redakci eMimina se těšíme na vaše zaručené recepty na beránky, mazance a další velikonoční dobroty. Přidávat je a zároveň se i inspirovat můžete v Receptech.

Sportujte

Pohyb je důležitý, nezapomínejte na něj ani v době karantény. Cvičit navíc můžete i v pohodlí domova. Jak to udělat natolik hravě, aby to bavilo i děti? Inspirujte se například maminkou, která cvičí jógu s dcerkou Ninou.

Aby se děti chvíli zabavily samy…

Ranní rozcvičku jste zvládli, výuka skončila, oběd jste uvařili – ale co teď? Zajímavé nápady přináší Česká rada dětí a mládeže.

„Řada organizací nabízí tipy na společné i individuální aktivity na doma či na krátký pobyt v přírodě, který je nyní stále dovolen,” říká Ondřej Turek. A dodává: „Jako jeden z prvních reagoval spolek Junák, který vybídl vedoucí, aby přinášeli tipy na aktivity. Díky tomu vznikla řada inspirativních činností, které si může vyzkoušet doma každý. Tipy naleznete na jejich webu

A přidali se i další kolektivy, které spustily vlastní speciální stránky a soutěže. Jednou z možných aktivit, do kterých se děti mohou připojit, je Skautský borec. Soutěž na motivy Modrého života Jaroslava Foglara. Pražský oddíl Poutníci pak přetvořil jako jeden z prvních své schůzky i výpravy do online prostředí a spustil hru #koronachallenge. Ta spočívá v pravidelném zveřejňování výzev, které může každý plnit.

Bonusové tipy pro děti i rodiče

Kulturní program nemusíme omezit pouze na sledování televize a čtení již několikrát přečtených knih. Po dobu omezení totiž některá divadla spustila on-line streamované přenosy svých divadelních představení. Ze stejných důvodů Městská knihovna v Praze zpřístupnila veřejnosti svůj online katalog knih a mluveného slova. Ke stažení zdarma jsou také na Databázi knih. Zdrojem zajímavých pořadů k poslechu může být audioportál Můj rozhlas Českého rozhlasu, kde naleznete podcasty, rozhovory, audioknihy, pohádky, rozhlasové hry nebo sportovní a historické nahrávky.

Čím se s dětmi zabavujete vy?

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
24
30.3.20 22:30

Docela přesně jste vystihla naši denní rutinu :-) Děkuji za tip na Můj rozhlas, neznám a vypadá to parádně!

  • Zmínit
  • Nahlásit