Dětské koutky mizí z restaurací. Kam máme jít, ptají se matky

Vaření

Slibovaly si více hostů a příjemnou baby-friendly atmosféru, nakonec se začaly zbavovat dětských koutků a stolečků s pastelkami. "Nestojí to za to. Malé děti vadí ostatním hostům a nám klesá zisk," zní teď z restaurací a kaváren.

* foto: David Materna, MAFRA a.s.

Rušením dětských koutků ale nevědomky rodičům vzkazují Zůstaňte doma! To pochopitelně vyvolává nevoli z řad rodičů, kteří nechtějí zimu prosedět mezi čtyřmi stěnami.

Nejde o děti, ale o maminky

Proč by mateřství mělo být překážkou chodit do kavárny? Téma dětí v restaurací bublá i proto, že maminky ve velkých městech nemají v zimě kam jít. A hlavně se nebojí bránit, jak je vidět na článku Děti nemůžou za vaše posraný životy.

Mizející prostory pro děti na hraní ale neomezují tolik ratolesti jako jejich maminky. Ty se na rodičovské dovolené chtějí socializovat a právě dětské koutky jim dávají trochu prostoru pro sebe, aniž by se dítě nudilo.

Vyloženě dětské kavárny jako Divoké matky nebo Nudný otec řeší problém jen částečně - scházejí se v nich většinou jen rodiče s dětmi. Zkuste sem vytáhnout na kafe bezdětnou kamarádku… Sociální izolace je tedy jen částečná.

Přečtete si také článek na Ona.DNES.cz Dítě v restauraci: po čem touží rodiče a po čem ostatní hosté?

Kavárny se brání: Musíme vydělávat

Z ekonomického hlediska mají restaurace jasno - vyplatí se jim spíše podnik bez dětského koutku. Maminky často neutratí tolik jako bezdětní zákazníci nebo alespoň ti, kteří přišli bez dětí. Stůl navíc přináší kavárně větší zisk, než když na samém místě je vyhrazený dětský koutek. Restaurace tedy argumentují útratou dětských hostů. Dětské menu pochopitelně nestojí tolik jako dospělá porce. Navíc pokud maminka kojí nebo přinese dítěti vlastní příkrm, restaurace opět tratí.

A jak to máte vy? Vítáte dětské koutky, nebo chápete jejich rušení? Podělte se v komentáři s ostatními, který podnik se Vám s dětmi osvědčil a kde už se ani neukážete.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.16 13:50

No já se přiznávám, že když jdu někam bez dětí (s partnerem, kamarádkou…), tak taky nemám radost když tam jsou cizí ratolesti. Člověk má kolikrát nervy z vlastních dětí a když jdu jednou za čas ven bez nich, tak si od nich chci odpočinout a ne poslouchat cizí děcka… To můžu rovnou zůstat doma… A nepřijdu si izolovaná, je plno možností kam s dětmi můžu jít a je to tam pro ně lepší prostředí než klasická kavárna nebo restaurace. Nevím jak jinde, ale v Brně je Bongo, Wikyland, Bruno, jsou tam i speciální dětské kavárny, těch možností je moc! A třeba do Wikylandu běžně chodím i s kamarádkama, které děti nemají - nevím proč by to měl být problém…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.03.16 09:22

Naprosto souhlasim…moje dite je take moje vizitka, malo mamin si to asi uvedomuje. Dite neni nekontrolovatelne nebo uvriskane, jen ukazuje na vysledky vychovy.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.03.16 09:22

Naprosto souhlasim…moje dite je take moje vizitka, malo mamin si to asi uvedomuje. Dite neni nekontrolovatelne nebo uvriskane, jen ukazuje na vysledky vychovy.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.03.16 09:20
no to je neskutecne hloupa vymluva

Az restaurace zacnou nabizet vlastni materske mleko nebo vyber z prikrmu pro kazdy ukonceny mesic, tak at vymluvu ze trati za pulrocni miminko pouzivaji, do te doby mi ten komentar prijde neuveritelne zcestny.

jakanas
Kelišová 6513 příspěvků 14 inzerátů 04.03.16 09:06

@coffewomen mělo by vzniknout víc dětských kaváren, kde bude prostor přizpůsobený pouze dětem, za mě je určitě lepší zajít sem, pokud v okolí taková kavárna je. :D

No prvně se to musí ekonomicky vyplatit potom se svobodný podnikatel rozhodne zda chce do toho jít, nebo ne.

Nebo by se to taky dalo nařídit zákonem.

coffewomen
Stálice 60 příspěvků 2 inzeráty 04.03.16 08:46

Záleží hlavně na maminkách jak své děti dokáží usměrnit a pohlídat, když jdu s dětmi do kavarny určitě je nenechám pobíhat mezi stoly a vřískat, bohužel skutečnost je takové, že některé maminky toto dělají, jsou zabrány do hovoru a dětí si všímají minimálně, byla jsem dokonce svědkem jak dítě stáhlo ubrus a opařilo se čajem, na druhém konci kavárny jak seděla jeho maminka :nevim: pak se nikdo nemůže divit, že se k tomu v kavárně staví negativně, mělo by vzniknout víc dětských kaváren, kde bude prostor přizpůsobený pouze dětem, za mě je určitě lepší zajít sem, pokud v okolí taková kavárna je. :D

jakanas
Kelišová 6513 příspěvků 14 inzerátů 26.01.16 08:50

@reinkarnace jako proti kaluži s blátem nic nemám, dokud je relativně teplo a je to do deseti minut od baráku, nebo u nás na zahradě. Ale do rozblácenýho lesa fakt nechodíme ( nejezdíme)

Dianela
Ukecaná baba ;) 1220 příspěvků 25.01.16 22:29

Osobně si myslím, že velký problém je také v přístupu některých maminek, které si myslí, že když odloží dítě do dětského koutku, končí tím, po dobu popíjení kávy, veškeré hlídání dítěte. Je velice nepříjemné, když nekontrolovatelne rvouci dite beha a vriska po kavarne a maminka na to jen z povzdali kouka, aniz by sve dite napriklad napomenula ci jakkoliv upozornila. Je fajn, jit nekdy na kafe s kamaradkou a ditetem ale chce to toleranci vuci ostatnim a nepraktikovat to bezne misto vyletu do prirody, ktere detem prospivaji mnohem vic nez pobyt v obchodaku.

reinkarnace
Závislačka 4472 příspěvků 25.01.16 20:42

@jakanas hehe..krásná fotka lesa..můžu se zeptat, co je na tom špatně? Ideální prostředí i počasí pro dětskou hru a dovádění…nebo ty jsi jedna z těch matek, která je alergická na bláto? :mrgreen: dovedu si živě představit, že v těchto místech dítě zabavím na dvě hodiny a můžu sedět na pařezu a ani nehnu brvou :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

reinkarnace
Závislačka 4472 příspěvků 25.01.16 20:39

Argumentaci restaurací naprosto chápu a souhlasím s tím, že matky by měli s dětmi navštěvovat jiná místa, než kavárny, kde jsou plkat a vysedávat (to se můžou sejít snad i u někoho doma nebo někde v dětských hernách :nevim: a sociální izolace? Tak snad jednou za čas dám dítě na starost manželovi nebo pohlídá babička či kamarádka a jdu se socializovat…nevím, proč by se svět měl měnit kvůli matkám??? 8o

Danča_87
Kecalka 326 příspěvků 23.01.16 21:40

Večer uspím dítko, jdu na kafe/limču a manžel hlídá. Moje dítko po kojení hezky usne a vzbudí se, až když jdeme spát nebo spí až do rána.
Odreagování je potřeba a moje půlroční dcera by v kavárně stejně nevydržela. Pocit odtržení teda opravdu nemám, akorát prostě chodím s přáteli na kafe večer a nechodím přes den… takže u mě žádná změna. Jo a přes zimu prostě chodím ven alespoň na hodinku a půl, i když je nasněženo nebo břečka. :)

jakanas
Kelišová 6513 příspěvků 14 inzerátů 23.01.16 17:56

@MartinaIrena moji kluci v restauraci jako malí nevydrželi déle jak 15 minut. Ted v 6a 4 letech je to lepší a vydrží max 45minut. restauraci volim podle toho jak tam vaří a chodíme tam pouze ve chvíli kdy jsou kluci správně připraveni. Taková tříhodinová procházka, nebo dvě hodinky na bazéně je ta správná chvíle kdy se můžu v klidu najíst. Do klasické kavárny prostě děti nepatří a ani by mě nenapadlo je tam brát.

MartinaIrena
Extra třída :D 10894 příspěvků 23.01.16 15:55
@jakanas píše:
Les máme nejblíž 20 minut autem. A kam chodíte ( jezdíte autem) když les vypadá takto?
@Darwin píše:
Jdete do lesa

To je rada nad zlato zase :mrgreen:

Ale jinak za mě, jestli v restauraci nemají dětský koutek, tak to pro mě není důvod, proč se tam nejít s dětma najíst. Někdy prostě nestíhám uvařit a nevím, proč bych měla sedět jen doma. Beru s sebou knížky a nějaký hračky z auta a tu hodinku nějak zvládnu. Neříkám, že jsou celou dobu zticha jak pěny, ale ještě si nikdo nestěžoval ani se nepohoršoval. Samozřejmě se je snažím krotit.

adlita
Ukecaná baba ;) 1315 příspěvků 7 inzerátů 23.01.16 15:27

@jakanas :lol: :mrgreen: to je trefne! Každý ma pravo zajit si na kavicku a dortíček nebo tak proste posedet, kort když venku stoji počasí za prd. Mam pocit, ze se ted všechno moc resi. Drive nebyly zadne specialni kavarny pro deti (tedy alespoň co si pamatuji) a když rodice chteli, proste si zasli na kafe a nikdo nikoho nebuzeroval, ze tam litaji jeho deti. Mají proste moc energie a vydrzi sedet 10-15 minut. Jsou neposedni a chteji objevovat svet.

Me obecne jen vadi, když je nekde enorme rozjivene (vylozene nevychovane dite) a rodice mu nereknou ani pul slova. To pak ostatní samozrejme obtezuje. Ale když se ocitnu v kavarne bez dětského koutku, tak moji malou jednim okem porad sleduji a kdyby dělala nepristojnosti, tak ji usmernim. To je snad normalni :-)
Pokud nekomu vadi i pouha pritomnost prcku, tak at si davaji kavu jenom doma, kde mají 100% klid :dance:

Příspěvek upraven 23.01.16 v 15:28

jakanas
Kelišová 6513 příspěvků 14 inzerátů 23.01.16 15:15

@H8N2O4S tak psal jsem o dětských hernách ne o kavárně. Les máme nejblíž 20 minut autem. A kam chodíte ( jezdíte autem) když les vypadá takto? http://www.geocaching.cz/…5_306694.jpg

A ano moji kluci běhají doma. MAjí vlastní tělocvičnu plus 15m dlouho a 1,7m širokou chodbu kde se dá taky dělat spousta věcí.

Do kavárek nechodíme. nevidím jedinný důvod, max občas dokud bylo kam tak za špatného počasí do té herny.

H8N2O4S
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 23.01.16 14:41

@jakanas nedá se tam běhat? V baráku nechávate děti taky běhat? Panebože, k běhání slouží hřiště! Je t to na čerstvým vzduchu a k tomu určené. Díky bohu že jsme s manželem opravdu jiná kategorie a běhat chodíme spolu do lesa a s dětmi na hřiště nebo zahradu.

Darwin
Kecalka 204 příspěvků 23.01.16 13:15

Jdete do lesa

JohanaK
Ukecaná baba ;) 1431 příspěvků 23.01.16 13:00

Mně nejvíc vadí ta netolerance. Já mám taky děti, do kaváren nechodím, protože mám děti aktivní a musela bych za nimi pořád běhat, ale dokáže mě vytočit, jak někdo furt dokola mele, jak jsou děti nevychované a ruší ostatní atd. To je taková paušalizace. Nejednou zase mě někdo rušil v hospodě. A maminky, které jsou už zase v práci a mají větší děti už moc dětské koutky nepotřebují. S těmi „vychovanými“ dětmi, které jsou starší už se dá chvíli sedět u stolu. Ale cca roční nebo dvouleté dítě prostě u stolu nevydrží a mě rozhodně nevadí, když si i maminka dvouletého dítěte zajde jedou za čas na kafe nebo oběd. Třeba ta prostě jde i kvůli staršímu dítěti aby měli nějakou změnu. Je to o toleranci. Hodně často se setkávám s tím, jak spousta lidí podporuje průměrnost a hlavně ničím nevybočovat!!!

adlita
Ukecaná baba ;) 1315 příspěvků 7 inzerátů 23.01.16 12:43

@jakanas Jj, beru to podle sebe samozrejme, bydlim v Praze. Kazdy tyden chodime nekam jinam. Sice je to na auto (s mhd moc prestupu), ale vyziti tu je hodne pro deti.

jakanas
Kelišová 6513 příspěvků 14 inzerátů 23.01.16 08:37

@adlita tak u nás není ani jedna, takže toto tvrzení platí max pro největší města. U ná zkrachovaly už i dvě ze tří dětských heren. A do té malé moji kluci nechtějí chodit, protože je to tam moc malé a nedá se tam běhat.

adlita
Ukecaná baba ;) 1315 příspěvků 7 inzerátů 23.01.16 00:08

Ano. Proč se cpát, kde o nás nestojí. Je dost dětských kaváren, kde je navíc vše přizůsobeno dětem tak, jak to potřebujeme :-) Vyloženě vyhledávám místa, kde jsou prckové vítání. Proč kazit náladu sobě i ostatním…

Kaac
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 22.01.16 19:09

Nevidím problém dítě mít s sebou a mít ho u stolu u sebe. Sama jsem nikdy dítě do koutku v restauraci nedávala, protože jsem na něj chtěla vidět a ohlídat, co dělá. Vychované dítě vydrží i v luxusní restauraci sedět u stolu s mámou a kamarádkou a hrát si s přinesenými hračkami. Koutek jako odkladiště neposlušných dětí, aby máma měla chvíli klidu, mi také vadí. Děti lítají z koutku ke stolu, který je často přes celou restauraci a ruší ostatní. V baby-friendly restauraci mi postačí erární pastelky a jedny nakopírované omalovánky. Dítě se nenudí a nikoho neruší.
PS: ubrečená miminka mne také ruší, když bylo dítě ještě v plenkách, byla jsem s ní v kavárně/ restauraci max 3× a sama jsem si ani návštěvu neužila.

ntkv
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 22.01.16 18:14

Kde se socializovaly matky husáhových dětí? Né že by to byl nějaký argument, ale děti i matky jsou asi pořád stejný.. a to nebyl internet :pankac:

krokodylka
Kelišová 7401 příspěvků 22.01.16 16:05

Pokud je bezdetna kamaradka opravdu kamaradka, tak s clovekem rada pujde i na hriste nebo si kecnout na deku do parku. Predpokladam tedy, ze by prezila i detskou kavarnu :)

Katy 89
Nováček 7 příspěvků 22.01.16 15:43

Ono nejde jen o dětské koutky. Obecně se na matky s dětmi moc nemyslí. V málo kterém obchodním centru mají parkovací místa pro auta s kočárky (a nemyslete si, vytáhnout dítě z autosedačky s přivřenýma dveřma, abysme neťukli do auta vedle, tj fakt dřina), málo ve kterém obchodě mají košíky na autosedačky (takže vajíčka buď kloužou po vršku, nebo zaberou celý prostor košíku), málo ve kterém centru mají toalety s přebalovacím pultem (ne jednou jsme přebalovali vedle umyvadel), nedej bože abysme chtěli místo na kojení (to jedině v autě nebo s pohledy ostatních ) a v málo které restauraci mají dětské židličky nedej bože veřejné mikrovlnky na ohřev jídla. Z mých zkušeností jsou na tom nejlíp velká nákupní centra (Ikea, Globus, a u nás vede Jihlava s opičkami (nevim jak se to tam jmenuje, ale bude tam jen jedno) ).

4family
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 22.01.16 14:50

Jen jestli to nebude tím, že silné ročníky husákových dětí povětšinou mají odrozeno, kaváren s dětskými koutky vzniklo v posledních letech dost a tak některé prostě nepřežijí. To je normální vývoj. Když jsem měla 1. dítě před 11 lety, tak jediný podnik, kam jsme s matkami v okresním městě o 50 000 obyv. s kočárky mohli byl Mc Donald. V klasických kavárnách se kouřilo a cukrárny byly příliš malé. A když děti začali lézt, tak jsme se na kávě scházet přestali. Dnes je možností ve městě víc a jestli někde něco zruší, no tak co, je dalších x-možností, kam se dá jít. Nechápu moc smysl toho článku.

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 21560 příspěvků 22.01.16 14:37

Já se ani nedivím, prostě matky s dětma netáhnou. Děti dělají brajgl, lítají, překážejí jak servírkám, tak ostatním hostům a co si budem povídat, ty mámy tam prostě neutratí :nevim: Je každého hospodského věc, zda koutek bude mít nebo ne. Pokud zjistí, že se mu to nevyplatí, tak není možné na daného hospodského startovat, že bere matkám možnost socializace.
Před dvaceti lety se děti socializovali po hřištích a lesích a loukách, v zimě se bobovalo, stavěli se sněhuláci. Dnes si mámy sednou do kavárny, dítě vypustí a mají pocit, že mají vystaráno.

Já taky ráda chodím do dětských koutků, ale já to beru „tak nějak naopak“. Jdu do dětské herny, která je na hraní dětí specializovaná jako celek, a kde si můžu navíc dát dortík, kafe, nebo něco malého k obědu. A protože chápu, že taková místa, aby se udržela, potřebují vydělávat, tak tam také něco utratím. Né jak má bohužel spousta ženských ve zvyku, srkat tam jedno latté celý den, a dítku dávat pít z flašky schované v kabelce. Pak se nemůžou divit, že baby friendly podniky zanikají.
Kamarádka takovou jednu kavárnu měla. Polovina kavárna, polovina dětské prolejzačky. A přišla na hůl :nevim: Průměrná útrata pade za tři hodiny obsazenou „židli“ :nevim:

LenkaRoh
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 22.01.16 12:52

Už nějakou dobu sleduji tento „problém“ mizejících dětských koutků. U nás zmizela celá kavárna s dětským koutkem i kavárna bez dětského koutku a na místo jednoho baru je nově sídlo pohřebního ústavu. Má to znamenat, že všichni máme zůstat doma? Nebo jenom hold některé podniky jsou úspěšnější než jiné. Že maminky méně utratí je možná pravda, když s mojí akční dcerkou zvládnu vypít jedno kafe považuji to za super úspěch. Nehledě na to, že úspěch je vůbec vyrazit s kamarádkou do kavárny. Dny, kdy jsou všechny naše děti zdravé a máme čas se sejít, jsou čím dál vzácnější.

inkakřivák
Generální žvanilka 21018 příspěvků 22.01.16 12:19

Nevidím problém. Však nikdo matkám nezakazuje do kaváren chodit, i s dětmi. At si chodí, ale děti at si nechávají u sebe. Protože jinak se děcka i v tom koutku začnou za chvíli nudit a otravují okolní hosty. Takže - matky, hlídejte si děti a klidně na kafe chodte dál! Vychované dítě nebo dítě, které si matka drží v kočáře u stolu či na klíně, jistě nikomu vadit nebude.

matapeprna
Stálice 89 příspěvků 22.01.16 11:27

Jo a ten „problém“ s bezdětnou kamarádkou, která nepůjde do herny. Když půjde dětná a bezdětná kamarádka do kavárny a budou tam spolu klábosit aby nebyla ta izolace :D o což asi v článku jde, co tak asi bude dělat dítě/děti?
To asi napsal někdo, kdo děti nemá ;)

matapeprna
Stálice 89 příspěvků 22.01.16 11:20

Co je to za slátaninu :). Jak zůstaňtě doma?? Mám tři předškolni děti bydlíme poměrně ve velkém městě, denně jsme venku často i s ostatními maminami a dětmi a to nechodíme do kaváren;). A právě ve velkých městech herny a cukrármy přímo pro děti jsou všude. Nebo napište o jaké konkrétní vetší město jde ;)
Jde přeci o ohleduplnost k ostatním..
Mimochodem já to naprosto chápu a schvaluju. V članku se dobře píše, že nejde o děti ale o matky - ovšemže jde o matky, protože některé nejsou soudné a nevychovanost mamin a poté i dětí občas zaráží i v dětských hernách, kde je to pro děti určené. Natož v kavárně, kam si chodí lidi dát kafe, zákusek popovídat si…
Podle mě malé děti do kavárny nepatří. Stejně tak do hospody kde se kouří, kde je hlasitá hudba apod.

jakanas
Kelišová 6513 příspěvků 14 inzerátů 22.01.16 07:49

Nějak nevidím ten problém. Ano koutky mizí, u nás mizí i dětské herny kde jediné jídlo je mražená pizza s hranolkama a jedovatá malinovka. Pokud se zaměření na jednu část hostů nevyplatí tak se musí přešupačit na hosty, kteří mají více peněz a chtějí je u nich utratit.

Vložit nový komentář