Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

Dita Ptáčková se dlouhodobě zabývá výživou dětí a zařazováním příkrmů do dětské stravy. Inspirovala ji metoda BLW, při které si dítě samo řekne, kdy chce s příkrmy začít. Metoda u nás není příliš známá a to se Dita, která založila stránku Jídlo do tlapky, snaží změnit. Přečtěte si více o novém přístupu k příkrmům v rozhovoru pro eMimino.cz.

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka shutterstock_283100222.jpg

Co přesně uživatelky na stránkách Jídlo do tlapky naleznou?

Na stránkách je čekají obecné informace o příkrmech. Kdy a jak se kterou potravinou začít, kdy zavést maso, mléčné výrobky, jak je to se solí apod. Ale hlavně informace o metodě zvané BLW.

Jak byste vysvětlila zkratku BLW?

Baby led weaning v anglickém originálu. U nás je mylně překládáno jako odstavení vedené dítětem. Znamená to spíše příkrmy vedené dítětem nebo jídlo zcela v režii dítěte.

Hlavní filosofie spočívá v tom, že každé dítě začne jíst v ten správný čas. Podobně jako s motorikou, některé dítě začne chodit v deseti měsících, některé v roce a jiné klidně v roce a půl. S jídlem je to stejné. Nejde plošně říct, že všechny děti musí jíst v šestém měsíci. Stejně jako u chození ani u jídla není dobré dítě nutit.

Normální a zdravé dítě se začne příkrmů dožadovat samo, až přijde jeho čas. Hlavní rozdíl mezi BLW a krmením lžičkou a mixovanou stravou je v tom, že u BLW se dítě učí nejdříve kousat a potom polykat, což je přirozený proces, zatímco u lžičky je tomu obráceně.

Začínáte s příkrmy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami v diskusi.

Nemusíme se bát, že se dítě zakucká nebo mu zaskočí?

Zaskočit nebo zakuckat se samozřejmě může, ale to se stává i u mixované stravy. Děti mají dávicí reflex posunutý mnohem více dopředu než my dospělí a je to právě na jejich ochranu. Vše, co se dostane na pomyslnou hranici dávicího reflexu, jde hned ven. Buď to dítě vydáví, vykašle anebo vyzvrací. Vypadá to děsivě, ale jde spíše o pozitivní znak toho, že vše funguje, jak má.

Je to u každého dítěte velmi individuální. Například můj starší syn se dávil na spoustě nových věcí, které ochutnal. Nejvíce se dávil paradoxně na mixovaném a můj mladší syn se nedávil ani jednou. Je to opravdu u každého dítěte jiné.

Každopádně by se dítě nikdy nemělo krmit v lehátku nebo v autosedačce - vajíčku, a to ani lžičkou. Aby správně fungoval dávicí reflex, mělo by dítě být vždy ve vzpřímené poloze. Dítě se nikdy nesmí nechávat bez dozoru. Mně osobně vždy pomáhalo počítat, než jsem napočítala do čtyř, bylo sousto venku a syn se smál a dožadoval se dalšího.

Metoda BLW nezahrnuje pouze stravování, ale celé stolování. Jak je to s používáním příborů a pitím z kalíšku nebo ze skleničky?

My jsme nabízeli od začátku lžičku, vidličku a později i příborový nůž. Děti se učí nápodobou. Obě moje děti uměly kolem patnáctého měsíce bravurně používat jak lžičku tak vidličku. Vodu jsme nabízeli od začátků příkrmů vždy u jídla a jinak samozřejmě byly kojeny na požádání.

U prvního syna jsme koupili spoustu různých učících hrnečků a pítek atd. a ani z jednoho pít nechtěl. Vždy akorát přišel na to, jak to udělat, aby z nich voda vytekla na zem a mohl se v ní plácat. Nejradši pil z obyčejného hrnku. U druhého syna jsme pořídili Baby cup. Bavilo ho to od začátku a za pár týdnu z něj uměl pít bravurně.

Pokud začne dítě jíst s námi, určitě si musíme dávat pozor, jaké jídlo mu nabídneme. Čemu bychom se měli vyhnout?

Do prvního roku je určitě dobré se vyhnout slanému, pálivému a silně kořeněnému jídlu. Dále pak tvarohu a mléčným výrobkům. Výjimkou jsou zakysané mléčné výrobky (bílý jogurt, kefír atd.), které se mohou nabízet už dříve. Také oříšky, sója, celozrnné pečivo, instantní kaše, bílek jsou do prvního roku tabu.

Mně osobně na BLW vyhovovalo právě to, že jsme začali jíst mnohem zdravěji a vydrželo nám to dodnes. Rádi máme třeba lososové rizoto, pečené cuketové karbanátky nebo cuketový koláč.

Další recepty na zdravé mlsání

Setkala jste se například s výjimkami, kdy bylo dítě nemocné nebo ho trápilo zažívání, a tak příkrmy zcela odmítalo?

Spousta dětí právě odmítá příkrmy v doporučovaných šesti měsících. Nově se teď začíná dokonce doporučovat přikrmovat už od čtyř měsíců, což je opravdu příliš brzo. Spousta dětí s citlivým reflexem třeba příkrmy odmítá a začíná později. Nedonošené děti také potřebují více času. Je to vše o konkrétním dítěti a jeho potřebách. Setkala jsem se i s tím, že děti odmítaly lžičku a být krmení, ale u BLW začaly jíst hned.

Jak to bylo u vašich dětí?

Můj starší syn začínal s příkrmy na české poměry pozdě. Až v devíti měsících začal teprve jevit zájem a pořádně jíst začal až v roce a čtvrt. Dnes je to zdravý tří a půleťák. Setkala jsem se ale i s dětmi, které začínaly i těsně před šestým měsícem a byly jedlíci od začátku.

Děti jsou chytré a mají důvod, proč dělají to, co dělají. Pro spoustu maminek bývá u BLW problém právě důvěra v dítě. Nechat rozhodnutí na něm a věřit, že ví, co dělá.

Poslední dobou se opravdu hodně tlačí na odstavování miminek v 6 měsících a rychlý nástup příkrmů. Přitom příkrmy jsou od slova přikrmovat, ne vykrmovat. Na kurzu o výživě dětí nám říkali, že jeden z velkých, nejen českých, výživových nešvarů je právě brzké odstavování miminek od mateřského mléka.

Na stránkách Jidlodotlapky.cz jsou také zdravé recepty. Jaký je váš nejoblíbenější?

Můj nejoblíbenější je polentová pizza. Moji dva malí kluci milují vaření. Pizza je oblíbená, protože si ji mohou nazdobit, jak se jim líbí.

Pamatujete si, co nejvíce chutnalo na začátku vašim dětem?

Prvnímu synovi nejvíce chutnal hrášek, dýně, brokolice a později ovesná kaše, bílý jogurt a jablko. To má rád dodnes. Mému druhému synovi nejvíce chutnala mrkev, hrášek. Chutě se v čase měnily, vždy si vybíral něco jiného a s nadšením ochutnával a tak to má dodnes.

Vedete přednášky a semináře. Jaké jsou ohlasy maminek, které se nechaly inspirovat a metodu samy vyzkoušely?

Ohlasy jsou velmi pozitivní. Když jsem celý projekt před 3 roky rozjížděla, byla jsem spíš takový nadšenec. S BLW metodou jsem se poprvé seznámila před deseti lety v USA. Od té doby jsem ji praktikovala se spoustou dětí, včetně vlastních.

Vadilo mi, že jsou u nás informace téměř nulové. Založila jsem tenkrát FB skupinu a začala dělat semináře. Maminky byly nadšené, spousta z nich přišla právě proto, že má dítko, které v šesti měsících ještě nechce jíst. Nebo se jim nezdá, že by měly začínat s příkrmy už ve čtyřech měsících a v šesti přestat kojit.

Moje stránky jsou také prostorem pro sdílení zkušeností ostatních. Každopádně maminky odcházejí kromě informací i se sebevědomím, že si mohou příkrmy udělat ke své spokojenosti a hlavně ke spokojenosti dítka.

Já vždy na semináři říkám, že BLW nemusí být pro každého a maminky by se měly řídit hlavně tím, co jim bude sedět a vyhovovat.

Jakou zkušenost máte s příkrmy vy?

Autor:

Se Zuzkou se potkáte, pokud se rozhodnete využít eMimino jako prostor ke zviditelnění. Stará se o to, aby byli klienti spokojení a vše, co se domluví, bylo v pořádku splněno. více

Přečtěte si také

Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit?

 • 02.05.20
 • komerční sdělení
Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit?

Věděli jste, že pokud jsou oba rodiče alergici, je 50 až 90% riziko, že se u jejich dítěte alergie také projeví? Alergie nám přijdou na mysl často právě v době jarní pylové sezony, která je nyní v...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
309
2.12.18 22:42

Jako asi krásná metoda , ale viděla jsem par fotek metody BLW a jako se mi i navalilo :zed: když jsem viděla ten bordel všude dítě nak prase kdyby se vyvalelo někde ve zvratkach … tak mi spíše bylo do breku . Jako nechat jist dítě ryzí rukama no nevim nevim ..... radeji si dítě nakrmim . Ale ovoce a zeleninu proč ne takhle nabízet … a jak psaly ženy níže dítě si řekne samo kdy chce jist priborem Atd …

 • Zmínit
 • Nahlásit
104
23.11.17 20:40

Já moc nechápu jak bych toto praktikovala u dcery. Od 5 měsíců nás začala hypnotizovat u jídla, tak jsem ji zkusila dát mixovanou mrkvičku a už od druhého dne krmení končí tím, že mi dojde jídlo. Nevím, jak by se najedla sama když se ani netrefí do pusy a očividně jíst chce. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1925
22.11.17 16:09

Tak jsem to prolitla ty stranky. A za me - nelibi se mi to. Ale verim, ze to ma spoustu priznivkyn. My zustaneme u mixovane stravy lzickou.. ;)
I tak preji hodne uspechu :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
101
12.11.17 20:44

@starnew Ještě jsem tedy neslyšela pediatra doporučovat, aby se dítě v 6 měsících odstavilo, ale věřím tomu, že i tací jsou, když jsem viděla ten přístup ke kojení v porodnici.. Nejde to, nepřibírá, tak šup flašku s nutrilonem a jde se domů, hlavně když se nám uvolní místo pro další.. Naštěstí to nebyl můj případ a ještě jsem tam pomohla jedné mamince se rozkojit, jinak by zaručeně s tím nutrilonem odešla.. :oops: Naše pediatrička je skvělá.. Ve 3 měsících se syn zastavil s váhou, šla mu pomalu dolů a byli jsme na pozorování v nemocnici.. Na nic nepřišli, ale váha se teda moc nezvedala, třeba jen 10 g za týden.. Nakonec jsem mu začala večer dávat infatrini a na 5 měsíci jsem pomalu začala s příkrmy.. a váha lezla nahoru :potlesk: Vzhledem k tomu, že už pokukoval, když jsme jedli a otevíral pusinku, když viděl lžičku, si myslím, že už na to byl připravený. Samozřejmě kojíme do teď ;).. Nikdy jsem od ní neslyšela, abych vyměnila kojení za lahev, naopak vždycky říkala, že je škoda, abychom přestali kojit, ať kojíme, co to jde a posledně byla spokojená a říkala, že všechny protilátky a další potřebné má malý pořád ode mě. Ale nebýt těch příkrmů, nevím, jestli by ta váha šla tak pěkně nahoru :nevim: i tak je to pořád drobek, na 16 měsících 75 cm a 9,3 kg, ale má se čile k světu :dance:

Příspěvek upraven 12.11.17 v 20:46

 • Zmínit
 • Nahlásit
9831
11.11.17 14:59

@stinga no právě, že bohužel jo :-( a právě ženy které mi píšou nebo přijdou ke mě tak 50 procent s tim, že jim doktor doporucil ukoncit kojeni a jim se to nezda…jsou i vyjimky samozrejme, ale bohuzel se s tim setkavam posledni dobou cim dal tim vic

 • Zmínit
 • Nahlásit
140
11.11.17 09:19

Já si zase myslím, že paní Dita má pravdu ve všem. Já jsem se například nesetkala s moc mamin, které by kojili. Spousta doktorů to opravdu nedoporučuje, obzvláště pokud miminko nepřibírá přesně podle tabulek. Příkladem mi je například bratrancova dceruška, která byla nedonošená. Jeho manželce v nemocnici snad i doporučili, ať se nesnaží rozkojovat, že je lepší UM na dobré přibírání.
A dalším příkladem, a dokonce i zkušeností, mi bylo, zajít v době dovolené mé doktorky k jiinému lékaři. Tam mi bylo dost jasně naznačeno, že bych v šesti měsících už kojit nemusela a možná ani neměla. Že, když jsem začala dávat příkrmy od čtvrtého měsíce (Kluk byl neuvěřitelně jedlý. Baštil i dušenou mrkvičku v ruce), tak už by v šesti měsících měl plně jíst a místo kojení by měl bumbat nutrilon z lahve. Ale to jen tehdy, pokud má na to mléko chuť nebo není jiná možnost, než mu ho dát. :think: V tu chvíli jsem si opravdu myslela své a vzala jsem si recept na léky a raději utekla co nejrychleji jsem mohla. :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16271
10.11.17 22:39

@starnew já jsem to pochopila, jak to je myšleno, já se pozastavuji nad tím, že jste se setkala se spoustou pediatrů, kteří doporučují v 6 měsících odstavit, prostě tomu se mi nechce věřit, protože právě se všude úplně všude doporučuje kojit co nejdéle, je to napsáno i v brožurkách od Hami, že se má kojit a že kojení je nejlepší
kolem mně je teď miminkovský boom, a všechny známé s miminama se setkávají jen s doporučením kojení, tak prostě mně zaráží ten boj s protikojícími doktory :nevim: v našem městě a okolí teda takové nemáme, takže není proti komu bojovat :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
9831
10.11.17 21:13

@stinga @90-60-90 ale dyt tak je to cele mysleno, ze BLW je hlavně o tom, že dítě je kojeno, to je to nejdulezistejsi a zacne jist az je pripraveno a MM je stále nejdulezitejsí zdroj. A odstavit v 6 m doporucuje spousta pediatru a ja s tim nesouhlasim. Tak to melo vyznit jsem to teda asi vysvetlila spatne se omlouvam. Ale je to o tom ze dite zacne jist az je pripravene a hlavni zdroj zustava MM to dost dlouho

 • Zmínit
 • Nahlásit
9831
10.11.17 21:10

@ASAndrea ale dyt ja to tak myslim ze doktori to doporucuji, ale neni to spravne, vzdyt cela BLW je o tom ze zaklad je kojeni, a kazde dite zacne jist ve svuj cas ne v 6 m…tak sem se to teda snazila rict tak asi to spatne vyznelo nevim, ale cele o je o tom ze dite to hlavni dostava v MM a jidlo je do roka az roka proste jen uceni se, experimentovani atd. Muj syn zacal jist az skoro v roce a pul a kojeny byl do 3 let. Asi sem to spatne vysvetlila pouceni pro priste

 • Zmínit
 • Nahlásit
7383
10.11.17 19:50

Skoda, ze jsem o tomto nevedela pred 5 lety u prvni dcerky. V 6 mesicich jsme zacaly s prikrmy. Byla to tragedie. Kdyz snedla 1 lzicku, byl to uspech. Kazdy den po obede jsem brecela. Dcerka zacala jist az v 9 mesicich, kdy si sama sedla a mohli jsme ji dat do zidlicky ke stolu a kdy jsem ji navarila kousky ruzne zeleniny, brambor, testovin a jedla sama… Jinak byla jen kojena. U druhe dcerky uz jsem s tim pocitala a vse bylo v pohode…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
10.11.17 13:27

@starnew

Nic nedává, aha.. :nevim: tak proč když mám rýmu, nejmladší kojený ji nikdy nedostane a starší, pokud mu dám mléko od sebe, také ne? Náhoda? :nevim: Takže takto doma léčíme rýmu u dětí.

6měsíční dítě nebude plně jíst, není to dospělý a není dobré ani z batolat dělat malé dospělé. Pak máme obézní děti ve školkách a na základce si už s nimi nevíme rady…

 • Zmínit
 • Nahlásit
9831
10.11.17 09:08

Tak to byste se divila mě samotné lekařka říkala, že po 6 měsici už kojení dítěti nic nedavá a mělo by plně jíst, takže ano opravdu spousta pediatrů to tak doporučuje

 • Zmínit
 • Nahlásit
8690
9.11.17 19:37

No já nevím…mám 3 děti, dvěma starším jsem normálně zaváděla příkrmy klasickým způsobem a k tomu dávala jídlo do ručky aniž bych tušila co je BLW…nechávala jsem je zkoušet jíst lžičkou asi od doby kdy sami seděli, v roce normálně jedli s námi, jedli všechno a pohoda. :D Myslím, že není třeba metod, postačí selský rozum, když má dítě zájem, stačí dát mu kousek jablka, hrušky, kůrku chleba…později trošku jogurtu do misky a vhodnou lžičku. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9.11.17 19:37

Mám takový pocit, že staré matky mají vždycky tendenci být hrozně přechytřelé…copak dítě může v šesti měsících sedět? Které? Mi obě děti seděly až kolem 9 měsíců.

 • Zmínit
 • Nahlásit
749
9.11.17 19:31

@stinga lékaři to určitě nedoporučují, máte pravdu, čím déle tím lépe, jak pro dítě, tak matku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
749
9.11.17 19:29

To je naprostý nesmysl, ideální je když je dítě kojeno. mateřské mléko nenahradí karbanátky z červené čočky, stránky jsem rychle proběhla, zase někdo, kdo byl v USA ;)

Neblbněte maminkám hlavu, vše je jednoduché, dokud se někde neobjeví nějaký nový trend, který je pro naše české děti nevhodný.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16271
9.11.17 07:01

Určitě má paní Dita ve spoustě věcí pravdu, ale kde proboha přišla na to, že někdo (kdo? lékaři, výživoví poradci) doporučuje dítě odstavit v 6 měsících? Všude úplně všude se doporučuje kojit co nejdéle, je to např. i v příručkách ke kojenecké výživě

 • Zmínit
 • Nahlásit