Jarní knižní nálož: Vyberte si to pravé ke čtení

Čemu dáte přednost: napínavé detektivce, psychothrilleru nebo knize, která upozorňuje na to, jak katastrofální by mohla být budoucnost celého lidstva? A nezapomeňte ani na děti, tip na úžasnou knížku najdete na konci článku.

Jarní knižní nálož: Vyberte si to pravé ke čtení

Poslední dívka


Quincy jako jediná přežila masakr, který se odehrál na chatě, na níž odjela s přáteli. I přes tyto události se snaží žít víceméně normálně. Média i veřejnost ji však označuje jako tzv. Poslední dívku, tedy ženu, která v minulosti přežila hromadné vraždění. Kromě Quincy existují ještě další dvě a právě smrtí jedné z nich se všechno mění. Zvláště potom, co Quincy vyhledá zbývající Poslední dívka, vnutí se jí domů a začne její život převracet naruby.

Nejdříve mi příběh přišel ničím nepřekvapivý. Přeci jen: parta středoškoláků se vzbouřenými hormony si vyrazí na opuštěnou chatu, kde je někdo napadne a kromě jediné dívky, která pak navíc utíká lesem, všechny zavraždí… To není nic moc originálního, že? Na druhou stranu pohled na to, jak se jediná přeživší snaží srovnat s tím, co prožila, je vcelku zajímavý námět pro knížku. Závěr je překvapivý, byť až zbytečně komplikovaný a snad by se dalo říct i špatně uvěřitelný, protože je v něm až příliš mnoho shod náhod.

Modrá

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdyby na světě došla pitná voda? Spisovatelka Lunde Maja se právě téhle myšlence věnuje v knize Modrá. Stejně jako u knihy Bez kůže i tady jsou dvě časové linky. Pro změnu ale jedna v současnosti a druhá v budoucnosti, kdy už voda kvůli bezohlednému chování lidí de facto zcela došla a populace je sužovaná žízní i požáry.

Námět knihy je zajímavý, zvláště v případě příběhu odehrávající v minulosti. Vzbuzuje totiž otázku A co když se to opravdu může stát? Přeci jen všichni víme, že vlivem lidstva se ekologická situace horší. Nicméně místy je kniha velice zdlouhavá, jako například v případě pasáží, ve kterých je detailně popisováno plavení se po moři. V závěru knihy čtenář může čekat více rozuzlení, než je mu podáno.

Strach


Když bylo Lou 14 let, zamilovala se do jednatřicetiletého Mika. Aniž by si to uvědomovala, brzy ji začal ovládat, a to natolik, že s ním odjela do Francie. Její domněnku, že jedou pouze na víkend, brzy vyvrátil, když jí řekl, že domů už se nikdy nevrátí. Romantický výlet se tak změnil na únos, ve kterém nechybělo ani násilí.

Lou se nakonec podařilo zachránit, nicméně v dospělosti se s minulostí nemůže vyrovnat. A tak se vrací do rodného města, kde chce Mika konfrontovat. Místo toho se ve snaze zachránit jinou náctiletou dívku zamotává do vlastních lží i nepředpokládaných událostí.

V knize se střídají vyprávění více postav a některé kapitoly se vrací do minulosti, aby popsaly, co zažila 14letá Lou. Zápletka se odkrývá postupně, a i když v ní tak trochu chybí výraznější napětí, zajímavé téma, střídání postav i čtivý styl dělají z knihy poměrně dobrý čtenářský zážitek. Až konec je značně ve stylu moc náhod najednou, což je škoda.

Uživatelky eMimina také rády čtou

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Jarní čtenářské bingo 2019

17.7.19 17:16
115

Podzimní čtenářské bingo 2018

2.1.19 13:58
153

Letní čtenářské bingo 2018

1.10.18 11:36
178

BONUS: Dětská knížka jako z říše Divů


Ve světě plném fantazie si budete připadat s knížkou Indigové děti. Obsahuje devět pohádek a spolupracovalo na ní stejné množství výtvarníků. Příběhy mají hluboké myšlenky, přičemž jsou ale čtivé a snadno pochopitelné i pro malé děti. Rozvíjí vědomí o tom, že svůj život v mnohém ovlivňujeme sami, posilují kreativitu, svobodu a individualitu.

Další inspiraci najdete v článku Tyhle knihy vás v klidu nenechají. A co teď čtete vy? Rádi se necháme inspirovat.

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Témata článku

Přečtěte si také

Knižní tipy: Čtení psané maminkami

Knižní tipy: Čtení psané maminkami

Ocitnout se na mateřské dovolené je radost, ale mnohdy také starost. Své o tom vědí i autorky dvou knih, které jsou našimi tipy na letní odpočinkové čtení. Zjistíte v nich, že každá máma někdy...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
174
2.4.19 19:16

Ráda čtu a dobře vypadá knížka Strach a pak i ta pro děti děkuji za tip

  • Zmínit
  • Nahlásit