Lékaři dokáží zachránit nedonošené děti narozené už ve 22. týdnu těhotenství

Těhotenství a porod

Podle statistik se v loňském roce narodilo přes 8 000 nedonošených miminek. Předčasný příchod na svět přináší určitá rizika a především náročnou péči lékařů a zdravotních sester. A protože medicína jde i v tomto ohledu neskutečně vpřed, lékaři dnes zachraňují děti narozené už ve 22. týdnu.

* Lékaři mohou zachránit miminko narozené na začátku 6. měsíce. Zdroj: OndroM / Shutterstock, Inc.

Na hranici potratu a porodu

Každá nastávající maminka netouží po ničem jiném než porodit zdravé miminko, pokud možno v termínu. Bohužel ne vždy se to podaří. Problémy mohou přijít bez varování kdykoliv během těhotenství.

Na oddělení neonatologie dnes zachraňují miminka narozená ve 22. gestačním týdnu (v této době žena vstupuje do šestého lunárního měsíce těhotenství). Podle lékařů je porod mezi 22. a 25. týdnem hraniční, kdy ještě mohou miminku pomoci přežít. Platí ale, že čím déle zůstane v matčině děloze, tím lépe. Každý den navíc je důležitý.

Rodičům předčasně narozených dětí pomáhá nezisková organizace Nedoklubko.

Medicína dnes umí zázraky. Zdroj: napocska / Shutterstock, Inc.Medicína dnes umí zázraky. Zdroj: napocska / Shutterstock, Inc.

Lékaři zapojují do péče o nedonošeňátka i rodiče

Péče o nedonošeňátka je náročná. Stará se o ně celý tým lékařů a sester. Miminka v takto nízkém gestačním věku se rodí obvykle s váhou pod 500 gramů a potřebují neustálou kontrolu. Nedonošené děti jsou umístěné v inkubátorech, které dodávají tepelný komfort. Dále potřebují plicní ventilátor, který jim pomáhá s dýcháním, žaludeční sondičku, co zajišťuje výživu, a celou řadu dalších kanyl s výživou a léky. Personál musí neustále hlídat miminkům dech i tlukot srdíčka.

Do rané péče lékaři zapojují také rodiče předčasně narozených dětí, aby se svými miminky mohli trávit co nejvíce času. Za nedonošené se považují děti narozené před 37. týdnem těhotenství. Podle statistik se v loňském roce narodilo méně nedonošených miminek než v předchozích letech. Důvodem je především snižující se počet vícečetných těhotenství.

V pražské porodnici U Apolináře se ročně narodí přibližně 280 nedonošených novorozenců a téměř polovina z nich má porodní váhu nižší než 1 500 gramů.

O předčasně narozených dětech na eMiminu diskutujete

Narodilo se vám nebo někomu z vašeho okolí „miminko do dlaně“?

Témata článku

Váš příspěvek
hanula23
Kecalka 472 příspěvků 12.07.19 09:53

@P4ja přesto by, ale ta možnost volby být měla… i když jí ve finále využije málo rodičů…

Králičice
Extra třída :D 13448 příspěvků 11.07.19 16:52

Je to uz 6.5 roku, kdy jsem tady na emiminu mela diskuzi s nastavajicima maminkama dvojcatek. Jednoho dne, ve 26. tydnu jsem si s holkama psala, ze jdu na kontrolu. Par hodin na to, ze jsou deti na svete..Mesic na to, ze chlapecek umira..po 6.5 letech chci vzkazat tem, ktere me drzely nad vodou..Terca je zdrava sikovna slecna, ktera jde v zari do skoly..A omlouvam se za preruseni kontaktu, ale ja vam zavidela. Ale nikdy nezapomenu na vasi podporu..

P4ja
Extra třída :D 10098 příspěvků 11.07.19 13:53

@hanula23 No, já si taky říkala, že je lepší nechat děťátko odejít. Ale teď jako rodič si myslím, že bych to nedala, že bych musela stoprocentně vědět, že to prostě bude špatné. Jinak bych pořád věřila a doufala. :nevim:

hanula23
Kecalka 472 příspěvků 11.07.19 09:48

@Miraklo to je mi moc líto, že jste si s tím musela projít.
Mám v okolí rodinu, kde zachraňovali holčičku 24. tt cca 550g - několik měsíců trápení, holčička neprospívala a má velmi vážné trvalé následky, nikdy nebude mít plnohodnotný život.

Rodiče si nepřáli resuscitaci, nicméně bylo jím vysvětleno, že právě ta zákonná lhůta je 24. tt a 500g a bude li jevit známky života zachraňovat jí musí…
Já bych byla pro, aby tu hranici zvedli na ten ukončený 26.tt - do kdy si rodiče mohou rozhodnout, zda si miminko přejí zachraňovat. Ono to sice vypadá jako " pouhé" 2 týdny, ale často jsou velmi rozhodující - statisticky se hodně zvyšuje šance nejen, že miminko přežije, ale hlavně, že vyvázne BEZ nebo s minimálními následky… Ano, zázraky jsou - kdy z miminek narozených ve 24. tt jsou zdravé děti, ale je jich málo… šance že takové dítě přežité dítě bude bez následků je velmi malá… A někdo to prostě takhle nechce a raději ho nechá odejít…

Miraklo
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 10.07.19 22:09

Zákonná hranice, kdy se lékaři musí pokusit o záchranu je 24tt nebo váha alespoň 500g. Ano, zachraňují se i menší miminka. I narozené ve 22tt může přežít bez následků. Těch komplikací je samozřejmě mnoho a rizika veliká. Když se miminko narodí v šedé zóně tzn. mezi 22-24tt, je rozhodnutí, zda-li zachraňovat na rodiči. Pokud narozené miminko jeví známky života, tak se většinou, pokud si to rodiče přejí, lékaři snaží ho zachránit. A věřte, že rozhodovat, zda-li má vaše dítě žít či ne, je něco šíleného a zanechá trvalé rány. Vím o čem mluvím, sama jsem začala rodit ve 23tt a musela si tím projít. Měla jsem silnou infekci a lékaři dělali vše co mohli. U mě to bylo bohužel zanedbání ze strany gynekologa, kdyby udělal potřebné testy a neignoroval výsledky krve, mohlo vše být jinak. Malé nedávali skoro žádné šance a v případě přežití by nejspíš měla trvalé následky. Antibiotika nakonec zabrala a já vydržela skoro tři týdny do 26tt. Celou dobu hrozilo, že se malá porodu nedožije, lékaři nedokázali říct, jestli se narodí zdravá a bez poškození. Bylo to hrozné období plné strachu. Malá se nakonec narodila naprosto zdravá měla přes 700g. Nastaly další týdny šíleného strachu, zda to zvládne bez následků. Kvůli nízkému hemoglobinu měla 3× zástavu dechu. Dvakrát jsem byla u toho a není pro mámu nic horšího, než sledovat jak se sestra snaží rozdýchat zmodralé nehybné miminko. Dostala dvě transfuze, naštěstí to pokaždé zvládla a povedlo se jí rozdýchat bez zaintubování. Byly to dlouhé tři měsíce plné strachu, než mě s malou propustili domů. Zároveň to byly i chvíle štěstí a zázraků. Moje holčička je obrovská bojovnice a já jsem nejšťastnější máma na světě. Za ty tři měsíce, co jsem s ní byla v nemocnici, jsem potkala mnoho maminek. Bohužel ne všechny měly takové štěstí. Viděla jsem bojovat o život jak extrémně maličká miminka, tak i miminka narozená v termínu.
K tomu bych chtěla říct těm, co odsuzují lékaře, že zachraňují i takto malá miminka, případně rodiče, že to dovolí, každé má nárok na život a pokus o záchranu. Děti v termínu se také rodí s postižením, s problémy a to poměrně dost často a mají doživotní následky. A věřte že takových dětí je hodně a také by se je lékaři neměli pokusit zachránit? Protože třeba budou mít následky? Co jsem byla svědkem, tak většina extrémně nedonošených miminek a to i jedno mělo pouhých 400g, se podařila zachránit bez následků a jsou v naprostém pořádku.
Navíc lékaři nezachraňují bezhlavě, jen aby si pohonili ego. Když je to miminko vážně postižené, či nejeví známky života, nebo se jeho stav příliš zhorší a nemají šanci vyváznout bez extrémního postižení, tak pokud si to rodiče vyloženě nevydupou, tak miminko nezachraňují, případně mu uleví od bolesti a nechají ho dožít.
Tyhle věci kritizují a odsuzují hlavně ti, kteří si ničím takovým neprošli a měli by se zamyslet a opravdu vše zvážit, podívat se na to ze všech stran. Já jen mohu říct, že nikomu takovou situaci zažít nepřeji. Nepřeji nikomu rozhodovat o životě svého dítěte. Já děkuji každý den bohu, za zdravou dceru, která si vše vybojovala. Vy co máte zdravé děti, obejměte je a uvědomte si jaké máte obrovské štěstí, protože nic není samozřejmé a ne každý má to štěstí.

eva valoi
Extra třída :D 12083 příspěvků 10.07.19 09:09

No ono je tam vic faktoru - tyden tehotenstvi a vaha plodu. Nekdy tyden nemusi sedet a dite muze byt teoreticky o tyden starsi.. Fakt je, ze zachranili uz i deti narozene pred 24. tydnem, ale jsou to vyjimky. Ted se snad experimentuje s nejakou umelou delohou, coz by mohlo byt do budoucna reseni. Ale nabizi se rada etickych otazek. Lidstvo podle me vsemi temito zasahy degeneruje..

free333
Nadpozemská drbna 25690 příspěvků 10.07.19 08:22

@stinga

Děkuju… :)

Ale téma je zajímavé, ráda jsem si to přečetla… ;)

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 10.07.19 07:14

@free333 čárka je tam dobře, odděluje vedlejší větu „co zajišťuje výživu“

free333
Nadpozemská drbna 25690 příspěvků 10.07.19 04:47

Dále potřebují plicní ventilátor, který jim pomáhá s dýcháním, žaludeční sondičku, co zajišťuje výživu, a celou řadu dalších kanyl s výživou a léky. Personál musí neustále hlídat miminkům dech i tlukot srdíčka.Opravila bych si tu čárku před „a“.

Myslím, že jde o poměr slučovací a tam se čárka nepíše…

Příspěvek upraven 10.07.19 v 04:48

berruuska
Závislačka 3930 příspěvků 1 inzerát 08.07.19 22:25

Ono to není tak, že by se zachraňovali za každou cenu. Pokud je jasné, že to miminko bude postižené, tak se mu v případě zástavy srdce prostě nepomáhá, samozřejmě po konzultaci a s vědomím a souhlasem rodičů. Protože lékaři si nehoní triko, oni chtějí, aby ty děti mohly žít plnohodnotný život. A vím o čem mluvím a mám tu zkušenost bohužel hodně čerstvou.

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 08.07.19 16:15

@katintheBOx63 naštěstí s tím nemám zkušenost, tak pravidla neznám - ťukám na dřevo, asi se to lehko říká z nadhledu, když to člověk nezažil, než být v kůži té maminky

katintheBOx63
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 08.07.19 15:42

@stinga Já měla za to, že s tou záchranou takhle malých miminek musí rodiče souhlasit nebo se pletu? Ale chápu, že pokud přijde porod kolem toho 22tt+ a mimčo má těch 500g tak asi málokterý rodiče i když jsou lékaři upozorněni na komplikace a následky, tak řeknou ne neresuscitovat a poskytovat jen zákonně nezbytnou léčbu. Ono člověk vždy doufá, že právě to jeho miminko bude to zázračné co se z toho dostane bez úhony.

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 08.07.19 15:20

@hanula23 chtěla jsem napsat něco podobného co ty a dvě anonymní, jsem téhož názoru, to si jen lékaři honí triko, co vše dokážou, ale jaký život pak má dítě a jeho rodina to jim je samozřejmě jedno

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.07.19 15:08

Máme v rodině jedno takto brzo (24+3) zachráněné dítě a všem by bylo líp, kdyby se zachránit nepovedlo. Těžká mentální retardace, ve 4 letech úroveň 3 měsíčního mimina, samo si neřekne na WC, nemluví, nekomunikuje, nic.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.07.19 13:58

@jizerka divila by jste se, ale snaží se i o záchranu mladšího dítěte. Kamarádka ve 22.týdnu porodila císařem chlapečka, vážil 320g, dr. v Brně se snažili o jeho záchranu, týden to vypadalo dobře, ale bohužel se jim ho zachránit nepodařilo :,(. Ale snaha tam byla, i když neměl ani tu váhovou hranici 500g. Dám anonymně kvůli informacím o kamarádce, pokud to vadí tak raději smazat, dekuji.

hanula23
Kecalka 472 příspěvků 08.07.19 13:52

@jizerka ano je to tak, pokud se teď něco nezměnilo je to ukončený 24. týden… A i tak, pokud se podaří dítě zachránit je mnohdy velmi postižené.
Já bych byla osobně pro, aby se nechal ten 24. týden s tím, že by si ale rodiče mohli do ukončeného 26 tt. ( EXTRÉMNÍ NEZRALOST) rozhodnou zda si dítě přejí zachraňovat nebo ne.
Dále by se mělo vzít v úvahu zda dítě - extrémně nezralé netrpí nějakou velmi závažnou vadou a takové děti také nezachraňovat…
Možná to zní hrozně, ale dítě narozené v např. 25. tt - s velmi závažnou vadou ( mozku, srdce, chybějící ledviny…) - nemá příliš šancí na obstojný život do budoucnosti…

jizerka
Kecalka 211 příspěvků 08.07.19 13:19

Nezlobte se na mě, ale to co píšete není pravda. Ze zákona se zachraňuje od 24 týdne. Pochybuji, že se někdo snaží o záchranu mladšího dítěte. Naopak tu byla snaha zvednout hranici zachraňování na 25 týden.

Vložit nový komentář