Nový lék až o 70 % snižuje riziko, že se vrátí nádor na vaječníku

Rakovinou vaječníků v ČR ročně nově onemocní okolo 900 žen a více než 600 jich nemoci podlehne. Podle lékařů se tento typ rakoviny špatně rozeznává a ženy mnohdy přijdou v pokročilém stádiu nemoci. Pomoci by mohl nový lék.

Nový lék až o 70 % snižuje riziko, že se vrátí nádor na vaječníku Jak je to s novým lékem, který snižuje riziko návratu rakoviny vaječníku? Zdroj: Profimedia.cz.

Na nádor vaječníku se často přijde pozdě

Nádor na vaječníku je zrádný, protože v počátku nemusí být patrný na ultrazvuku. Ženy obvykle nepociťují obtíže, přesto se nádor rychle šíří. Lékaři zatím nevědí, proč tyto zhoubné nádory vznikají. Rizikovou skupinou jsou především ženy, u nichž byla diagnostikována mutace genů BRCA. Nositelky tohoto genu mají až třicetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou vaječníků.

Podle MUDr. Moniky Koudové, vedoucí lékařky oddělení genetiky na klinice Gennet, představuje mutace změnu v DNA, která má klinický význam. „Geny BRCA1 a BRCA2 jsou nádorové geny, které se podílejí na opravách DNA při jejím poškození. Mutace genu způsobí ztrátu nebo zhoršení jeho funkce, což nastartuje proces nádorové transformace buňky,“ vysvětluje lékařka.

Dodává, že vrozené mutace těchto genů jsou příčinou dědičného nádorového onemocnění, které se může projevit především karcinomem prsu a vaječníků. „Významně zvyšují riziko vzniku těchto nádorů u žen, nositelek mutace, a jsou důvodem k jejich preventivním operacím,“ upřesňuje. Současně zvyšují rizika i dalších nádorů, například karcinomu tlustého střeva nebo prostaty, proto má význam provést genetické vyšetření v rodině nejen u žen, ale i u mužů.

Ženy po rakovině vaječníků mají nárok na genetické vyšetření

Pacientky, u kterých se objevila rakovina vaječníků, mají už čtyři roky nárok na genetické vyšetření mutace genu BRCA hrazené ze zdravotního pojištění. Tyto testy by měly podstoupit nejen kvůli sobě, ale i ostatním členům rodiny. V praxi je absolvuje pouze polovina žen. Odborníci si to vysvětlují tím, že většina z nich o této možnosti vůbec netuší a ošetřující lékaři je na genetickou konzultaci a vyšetření ani neodešlou. Jen minimum pacientek testování odmítne.

Nový lék by mohl pomoci

Před 1,5 rokem se na trhu objevil účinný lék určený k udržovací léčbě pro ženy, které tímto onemocněním prošly. Lékaři ho mohou nasadit hned po ukončení chemoterapie. Lék snižuje riziko, že se nádor vrátí až o 70 %. Pojišťovny ho ale v prvotním stádiu nemoci ženám neproplácí. Hradí ho pouze pacientkám, kterým se karcinom vaječníků opakovaně vrací a které mají potvrzenou mutaci BRCA.

Lékaři však upozorňují, že nejlepší účinky má léčba právě u žen, které onemocněly poprvé. To potvrzují i studie, které dosud proběhly. Měsíční léčba stojí až 150 tisíc korun a pacientky ji musí užívat alespoň dva roky. Bez úhrady pojišťovny si lék většina z nich nemůže dovolit.

Pojišťovna lék proplácí jen tehdy, pokud se nádor vrátí

Nemocné ženy se mohou obrátit na pojišťovnu a zkusit zažádat o proplacení léku. Z dosavadních zkušeností je však šance na úspěch mizivá. Z jednatřiceti žádostí schválila pojišťovna pouze dvě. Podle mluvčího VZP Vlastimila Sršně byly žádosti zamítnuté z důvodu pozdního stádia onemocnění. V těchto případech data klinických studií nepotvrzují účinnost léčby. Výrobce léku se na podzim loňského roku obrátil na Státní ústav pro kontrolu léčiv s žádostí, aby pojišťovny lék hradily také pacientkám, kterým se nádor objevil poprvé.

O rakovině vaječníků diskutujete na eMiminu

Znáte někoho ve svém okolí s mutací genu BRCA?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...