Brusinčata 108.díl

Rodičovství

„Pipavit pištautu požóu teď! Ne, nebojte se, nezbláznila jsem se. Když jsem přemýšlela, o čem psát, když už jsem na sebe vzala tento deníček, napadlo mě jen to, co má Háňa momentálně ráda. Lítání, řádění, poskakování, hopsání a závodění je totiž u ní momentálně číslo jedna. Ať už vyleze na stůl a chystá se ke skoku, nebo zaklekne do bloků v nejzazší části místnosti, nikdy se neopomene odstartovat touto kouzelnou formulkou. Nevím, kde tu energii bere, pořád být v pohybu, běhat, hopsat, nicméně to její „pištautu ve mně vzbuzuje záchvaty neřízeného veselí :o)))

Její pimprlení pokračuje i večer po uložení do pelíšku, kdy (po tmě) vybíhá z postýlky a poletuje po pokoji (spí v pokoji nad obývákem a to její ťapání jen slyším), nebo vybíhá na chodbu a vesele povykuje nad schody, a když mě slyší vyjít z obýváku, jak blesk skočí do postele a nenechá se načapat. Nebo jde aspoň ke dveřím a zabouchává je a zase otvírá. Když už na ně přiletím (Jíra se většinou neúčastní běhu, ale s gustem povzbuzuje z polohy ležícího střelce), Hanina se hurónsky směje a to i poté, co dostane na zadek. Taky si navykla ráno po probuzení (respektive hned jak je trochu vidět, třeba v 5 hodin) vylézt z postýlky, dojít si na nočník a přijít ke mně do pokoje, tiše se ke mně přikrást a zahulákat mi do ucha: „Haninka vyspinkala, už čůrala, vylejt nočník". Jedním dechem pak dodá, že chce ke mně do postýlky a že chce donést mlíčko. Posledních pár dní s tím však přestala (snad to vydrží) a zase na mě haleká ze svého pokoje.

Najednou o sobě začala mluvit v mužském rodě. „Už jsem se vyčůral". Až když se zeptám „co že si se?" odpoví „vyčůraLA" a tu koncovku hezky zdůrazní, aby mi vzápětí řekla, co zase „udělal". Co se týče vyměšování, i nadále je naprosto spolehlivá, i se sama obslouží, takže na mě už je jen ten nočník vylít (při kakání utřit zadek) a podat zaslouženou lentilku. Někdy - zvlášť když se to nejmíň hodí - ji posedne touha vykonat potřebu na záchod, což mě dere, protože si sice sama na:,–(í sedátko a svlíkne se, ale neumí tam vylézt, takže ji musím přijít vy:,–(it. Zato si to pak s gustem sama spláchne a nemusím nic vylejvat :o)
Jak jsou na tom vaše děti s oblíkáním? Hanička zvládá pouze stáhnutí a natáhnutí při čůrání, ale jinak se oblíct ani svlíct neumí. Snad jen si stáhne ponožky, když má hodně volné, někdy si nazuje bačkůrky, ale to jak kdy. Jíra se umí plně svléct a obléct až nyní (3 a pů roku), ale naven i jeho oblíkám, přece jen ty všechny vrstvy jsou mnohem náročnější.

Tím mě napadá další téma - školka. Už jste byli u zápisu? My jdeme příští týden, doufám, že mi obě děti vezmou bez problému (mají tu hodně plno, loni Jíru nevzali, protože jsem doma). Ale na podzim už budu muset do práce, konec idylky, začneme školkovat a já makat, ach jooo :o( Zatím uvažuju, že bych Haničku dala až do 4 let jen na dopoledne, abych si aspoň chvíli užila ten zvýšený rodičovský příspěvek - mám za rohem babičku, která už je v důchodu (i když má pořád firmu a nezahálí), tak by Haničku vyzvedávala po obědě a o ten rodičák se podělíme. No uvidíme, jak to všechno dopadne.

Máme originální oblíbenou věc, kterou si Háňa bere na spaní do postýlky (kromě panenky). A sice kalkulačku :o)) Kdysi jsem dostala modrou kalkulačku ve tvaru lentilky s barevnými čudlíky, teď jsem něco hledala a našla ji a jelikož ji nepoužívám, půjčila jsem jí dětem. Háňa je z ní úplně unešená (krom toho, že jí asi 50× za den upadne), a když si nemůže vzpomenout, jak se to jmenuje, říká jí „pumpuačka" :o))
Jo a víte, jak se říká, když je něco moc dobrý k jídlu? Přece „je to chutnavý" :o))

Jak vaše děti malují? Háňa kromě toho, že mi načmárala na zeď, nic moc, Jíra totéž v barevném. Nejradši mají, když jim maluju já (ne že bych to nějak moc uměla, ale snažím se :o). Teď jsem ovšem objevila skvělou věc, která nám snad pomůže pohnout se kupředu. Znáte takovou tu tabulku, jak se po ní čmáře tužkou, ve které je magnet? Já jsem to dětem náhodou koupila, když jsem byla po letech sama v Praze a slíbila jsem, že jim něco přivezu. Narazila jsem na krámek „vše za 35 Kč" a tam objevila právě tu magnetickou tabulku. Jen škoda, že jsem vzala jen jednu, uživili bychom jich několik (za ty prachy, že). Na rozdíl od běžného kreslení to má totiž tu ohromnou výhodu, že je to pořád po ruce, aniž by hrozilo počmárání zdí, vysypání pastelek, odpadá spotřeba papíru a klouzání po nich … Vyhrajou si s tím mnohem víc, než za celý svůj život s pastelkami, ovládání kresby se viditelně zlepšuje (i když Hanička stejně raději maže :o). Pravda, nadále jsou raději, když maluju já - teď jsem jim malovala pohádku a to bylo mnohem lepší než čtení (u toho mi Háňa pořád zlobí) a ještě jsme si užili spoustu legrace. Vřele doporučuju.

Doufám, že se vám tento deníček nebude zdát příliš sebestředný, ale dlouho jsme si tu už pořádně „nepokecali", tak snad jsem témat nadhodila dost.

Brusinko: jsem žhavá na novinky od vás, jak se malý Jíra sžívá s velkou sestřičkou.
Lajko: nechali jste si říct, co čekáte? Jestli Jíra číslo 3 je pořád nadějný? :o)
Darko: co je s tebou, můžeme ti nějak pomoct?
Těhulky: opatrujte se a ať vám bříška hezky rostou!
A všichni ostatní: pište, pište, pište, ať nám to tu úplně nepomře!

Jiřina, Hanička (2 roky a 4 měsíce) a Jíra (3 a půl roku)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 23.03.06 10:22

Zdravím všechny,

Konečně taky něco od nás. No od pátku večer máme doma „veselo". Janča chytla zřejmě tu střevní virozu, co prý teď tak strašně řádí. Od pát. Večera blila tak do dvou v noci. V sobotu a neděli ještě trochu a strašný průjem. Ještě včera odpoledne plná plena. Už jsem se radovala, že přes den nic. Večer už to vypadalo trochu lépe. Dnes zatím žádná nálož, ale raději se nebudu radovat předčasně. V úterý udělala dokt.výtěr a výsledky budou až v pátek ráno. Taky dobrý co? Teď už jsem lepší, ale první dny jsem byla vynervená, jestli to Jíra ustojí. Snad jo?
Babičky jsou zlatý a každý den máme dopoledne výpomoc, že má Janča aspoň trocho rozptýlení. Už je i při chuti a domáhá se „šušek". Ale má chudák smůlu. Rohlík a dietka to jistí :o)))
Sžívání s Jírou je snad v poho. Někdy při kojení si i sama najde zábavu a nesedí u mě, abychom četli apod. Občas se mi zdá, že si mě trochu přísněji měří, když mám Jíru v ruce, ale občas tak zahlíží. Nevim ? :o)) Tak určitě to je pro ní změna, tak bůh ví, co se jí honí škeblinou. Snažila jsem se jí trochu odsměrovávat v tyto dny od postýlky, nevypadá, že by jí to naštvalo :o)))
Teď už tu pobíhá jako by byla v pohodě.
Musela jsem se smát. Pořád se „rouhám" jak se neustále cpe a je samé mňam a když v pondělí i úterý odmítala téměř cokoli sníst, tak už jsem začínala být nervozní. Ne, že by jí dny půstu nějak ublížily, ale přeci jen ten žaludek stále naprázdno, taky není asi úplně nej. Včera už něco pojedla:o)))

V pondělí jsme byli s Jírou na kontrole. Za 12 dní přibral asi 200 g a od porodu narostl o 3,5 cm. Myslím, že míra 51 cm byla nepřesná. Ono je to beztak baj očko. Už doma se mi zdálo, že dupačky, které měla Janča ještě asi koncem 1.měsíce, mu jsou malý. A to měla při narození 50 cm. A že by v rozkroku udělal pindík takový rozdíl v délce tělíčka??? :o)))
Ještě je trochu žlutší..

Komentáře k deníčku napíši později.

Zatím pa a ať už je tu konečně to jaro.
Neděle byla krásná, ale bohužel Janča ji totálně prosr..... :o)))

Zatím pa,
Martina + JOJO

 
vajo
Kecalka 272 příspěvků 23.03.06 16:12

Ahoj všichni,

Jiřino děkujeme za bezva deníček už to tu pěkně upadá . Melika má teď taky v oblibě běhání, hraní na babu, schovku a skáče jak klokan. Taky se startuje, ale odpočítává do desíti. Můj manžel jelikož neumí žádné básničky, tak trénuje naši malou v počtech. Umí bezproblému napočítat česky i turecky do desíti. Jinak u nás vedou hry na maminku. Melika má totiž tři miminka a musí s nima chodit na procházku. Teď zavedla, že vyrazí s kočárkem do svého pokoje, tam vytáhne mimi z kočárku ona si sedne na židličku dá si nohu přes nohu a začne se mnou konverzovat : Co je nového ? Na moji otázku odpoví buď že nic nebo že mimi zlobí či pláče. Je fakt k sežrání. Větší vzteky teď zase ustoupily a užíváme si poklidné období.

Jiřino - kreslení. My jsme začaly asi před měsícem chodit do výtvarky a Melika se hodně zlepšuje. Vydrží každopádně alespoň 20 minut pracovat. Je už schopná nakreslit jakž takž paprsky sliníčku a teď jsme kreslily šneka a ulitu vcelku taky zvládla. Každopádně v dětském koliktivu to ty naše prďoly táhne víc. Vodovkama a barvama už vybarvuje vcelku obstojně. Taky jsme začaly chodit do sportíku a cvičíme na nářadí a taky mi přijde že už není taková knedla a plno věcí líp zvládne.

oblíkání- obsluha při čůrání je u nás taky bez problému a následuje vždy umytí rukou. Melika má schůdky z menšímu umyvadlu na záchodě a hrozně ráda si myje ruce. Vyslíká si sama bundu a oblíká prstové rukavice. Sem tam se jí povede nasoukat do punčocháčů a oblíct tryčko či mikynu.

Brusinko - tou virózou jsme si taky prošly. Byly jsme zrovna na dětském plese a Meliku to tam chytlo a tak jsme běhaly na záchod a zpět asi 4×. Toto zvládla na jedničku bez prcnutí, ale pak ji přepadlo blinkání a poblinkala se na koberec. V noci ještě měla horečku, ale pak to ustoupilo a vpohodě.

Jinak hlásím jednu horší zprávu. Miminko se mi v bříšku neudrželo. Minulý týden jsem začala krvácet a tak jsem jela hned do nemocnice a tam zjistily, že plod se od 9 týdne nevyvýjí a odumřel. Takže se to stalo už před víc jak 14 dny. Musela jsem hned druhý den na revizi. Teď už to máme za sebou já už jsem i vcelku v pohodě a srovnávám se ze vším. Docela nás to s manželem zase stmelilo a on prozatím nemyslí jen a jen na práci, ale trochu i na rodinu. Takže si říkám že vše zlé je přece pro něco dobré. Snad to brzy zase vyjde.

Moc Vás všechny zdravíme

Eva a Melika

 
Jirina
Extra třída :D 13541 příspěvků 23.03.06 21:37

Evi,
to je mi moc líto, že to s miminkem nedopadlo. Těší me, že to bereš s nadhledem a vezmeš si z toho to pozitivní.

Jak píšeš o Melice, už delší dobu se mi zdá, že je totéž co Háňa v bleděmodrém, takže si živě představuji její startování :o))) A prosím, napočítej mi turecky do desíti, stačí foneticky :o))

Opatrujte se a držím palečky, ať se brzy dočkáš nových //.
A díky za pochvalu deníčku, moc mě to potěšilo.

Jiřina a Háňa

 
vajo
Kecalka 272 příspěvků 24.03.06 15:35

Ahoj Jiřino,

děkuji moc za podporu, opravdu se už cítím dobře. Je to dáno i tím, že mám už Meliku, kdyby se to stalo u prvního těhotenství bylo by to určitě horší.

Jinak turecky počty do desíti :

bir, iky, üč, dürt, beš, alty, jedy, sekyz, dokuz, on

Naschledanou je správně gurušuroz, Melika říká gušušú. Je to fakt sranda.

Jinak další těhotenství jsem pustila z hlavy až to příjde, tak to příjde, ale nechci se stím stresovat. Život přece nejde naplánovat.

Moc Vás všechny pozdravujeme.

Eva a Melika

 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 25.03.06 11:32

Zdravím,

VAJO: posílám velké pohlazení po dušičce. Je mi to moc líto, ale věřím, že jsi statečná a s manželem to nevzdáte. Hodně síly posíláme!!!

Martina s rodinou

 
pasanek
Povídálka 28 příspěvků 25.03.06 14:03

Ahoj holky a všechna spolubrusinčata:-)!!!
Taaak stášně dlouho jsme Vám už nepsali - nějak to nestíhám…i když deníčky čtu - to se přiznávám!!!
Jiřino - deníček je krásně napsaný!!! Pokaždé když ho čtu, dokážu si živě představit jak to u Vás probíhá:-)Píšeš krásně!!!! Hanička je šikula šikovná - stejně tak i Jiřík - máš můj obdiv - takhle rychle po sobě dvě děti!!!Jsi prostě šikulka! Já bych asi zkolabovala:-)Stačí mi náš Tomík:-)
Nevím, jestli si na nás ještě pamatujete - to jsme my - my Kérkonošáčci:-)))My, kteří v současné době toužíme po sluníčku, modlíme se za roztání sněhu, zpíváme si Ladovskou zimu od Nohavici a žijeme vtipem: když nám to letos ten červenec a srpen nezkazí - tak to bude opravdu hezká a dlouhá zima /> Holky - jak se všechny máte??? Starosti přibývá, že? Koukala jsem, že u některých se již očekává další potomek - přeji Vám hodně sil a hlavně zdraví Vám všem, protože to je nejdůležitější!!!!My se na druhého potomka nechystáme - tedy kdyby to bylo na taťkoj, tak už by nás bylo mnohem víc:-))), ale já to zatím „sabotuju“.Chodím už skoro rok do práce, Tomík do jesliček a úspěšně se nám daří splácet byt - za což jsem moc vděčná - nebudím se už v noci hrůzou jestli budeme mít co jíst - je nám dobře - řekla bych až moc.
Tomík je exibicionista - to mu asi zůstalo už od dětsví, má moc rád děti - to je ale tím, že je to jesličkové dítko:-) dětí se nebojí - ba naopak. Vše komentuje, po každé jeho návštěvě zůstává hurikán, ale jinak to jde:-) Alergie na mlíko se nás bohužel drží pořád, ale nepřestáváme doufat!!!
Jiřko..My letos v září taky nastupujeme do školky:-)docela jsem na to zvědavá! Bude to zase něco jiného…Jiné prostředí, jiné děti..jiné tety..trochu se i bojím, aby jsme to neoplakali,ale to k tomu asi patří. Mám jednu školku (asi 200m od našeho bytu:-)vyhlídlou, mají tam pěknou zahradu, bazének a hlavně vařili by nám bez mléka!Tak se jen „modlím“, aby nás vzali - my máme letos zápis až v květnu - což se mi moc nezdá - pokaždé byl už v březnu - nejdýl v dubnu - letos až v květnu:-( tak zatím jen doufám.
Tomča taky „kreslí“..barevně a všechno:-)plete si barvy:-)umí už docela obstojně něco jako auto, učili se i sníh, sněhuláka, stromečky -. všechny výtvory máme doma na dveřích:-)jsou krásné, i když nejsou moc k rozeznání:-)
Válčíme ještě s plenou na spaní, jinak už to jakžtakž jde - chodíme bez plen, ale občas se „při velkém zaujetí v pracovní činnost“ zadaří se pošůrat:-) Čůráme jen do záchodu - nevím proč, ale nočník je prý pro „miminka“ - někdy se nestačím divit co nám z toho synka vypadne za argumenty:-)
Hodně teď, Jiřko, vzpomínám, jak jsi kdysi dávno psala deníček o tom, jak si Tvé ratolesti povídají o tom, kdo co má - jestli pindíka nebo něco jiného:-))u nás je to v současné době asi nejpopulárnější téma:-)
Tomík vždycky všechny obejde a říká „taka tuldík, Tomík tuldím, mamka tuldík-ne, mamka netuldik…“ pak jde znova a říká:" Tomik malej tuldik, taka velkej tuldik, mamka netuldik…":-))no, paráda! Už jsme konečně vymysleli i pojmenování pro slečny - pipinka - ale dalo nám to zabrat:-)
Oblékání flákáme a to dost - občas nám to jde, občas se nám nechce..no, děs:-)
a co Vy všichni ostatní?? Jakpak jste na tom??
Zdravíme Vás ze zasněžených hor!!! Mějte se krásně - zatím pa Iva a Tomík

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 25.03.06 14:22

Ahoj holky,

Evi, je mi taky moc líto, že mimi nevyšlo, ale je to, jak říkáš - život nejde naplánovat. Moc držím palečky, ať to brzy přebolí a mimi se k vám vrátí, až bude jeho čas.

Máte to holčičky-šikulky, Pavlík oblíkání zatím ani náhodou, maximálně si sundá či vytáhne slipy, ponožky a stáhne čepici a to jen když má náladu. Říkal jsem si zrovna nedávno, že holky v jeho věku už byly téměř samoobslužné. A s malováním taky zatím nic moc, vyžaduje pouze, abych nakreslila auto a on doplní kola. Kostrbatě, samozřejmě. Zato na nočník přes den už je docela spolehlivý, vydrží bez plenky i kratší procházku. A v noci už se taky přestal budit, hurá :-). Spějí vám ještě děti po obědě? U nás to tenhle týden začalo být kritický-dnes povídal hodinu a když už jsem se chystala ho vyndat, usnul. V půl druhý.
Taky byl zase nemocný - kašel, se kterým jsme v únoru byli 2 týdny doma, ho přešel jen na chvilku a začátkem března se vrátil i s horečkou - skončili jsme na pohotovosti. Tam jsme samozřejmě dostali antibiotika (Pavlíkovo první). Přijde mi, že stále to není úplně v pořádku. Jako kdyby měl pořád trošku ucpaný nos. A kašle jsme se taky zbavili teprv tento týden.
A co vlastně Pavlíka baví nejvíc - pořád jezdit s autama a venku je sledovat. Pak hned jsou knížky. I tam hledá hlavně auta. Když byl nemocný, začali jsme číst a už vydržel i u delší pohádky s obrázky. Favoritem byla knížka Jak pejsek Fousek ztratil ocásek - ta je snad ještě po mně.

Ze školky máme vyzvednutou přihlášku, chystám se jí vyplnit a odevzdat, mám slíbeno, že ho od září vezmou, pokud nebude plno. Chtěla bych, aby chodil, i když do práce se zatím nechystám, na původní místo mě nevezmou a ani o to nijak nestojím.

Brusinko, Jiřko, napadlo mě rozplánovat deníčky trošku jinak, když nám Darka vypadla. Jestli vám to bude vyhovovat, že by deníček vycházel vždy ze začátku měsíce - 1.,2. nebo 3. Já bych měla ted dubnový, Brusinka květnový, Jiřka červnový, já zas červenec a tak pořád dál, dokud to půjde. Když to někomu nevyjde, bude dost času to napsat do starého a může se přihlásit náhradník. A taky jednou za 3 měsíce to není žádná velká zátěž. Nemusí to být žádné extra téma, stačí, co je nového. Ostatní budou vědět, že tu někde ten deníček je, když budou mít chuť přispět a že začátkem měsíce bude nový. Co vy na to?

Tak se mějte všichni moc hezky, užívejte jara a napište aspoň pár slůvek - Darko, Marty a kdokoli ostatní, co nás čtete

Hana a Pavlík

 
MichaelaVE
Kecalka 441 příspěvků 27.03.06 21:04

Ahoj vsichni,

Mila Evicko, je mi to moc lito, co se ti prihodilo. Jsi opravdu a fakt statecna holka, uvidis, ze se zase brzo zadari. Kdyz jeste pises, ze to poustis z hlavy, tak je to jasny. Drzim palecky a posilame s Misakem pohlazeni po dusicce.

Koukam , jak jste vsichni sikovni, u nas je jedina sikovnost ty plinky, jinak oblikani nic moc, sem tam si stahne slipy nebo teplaky a maluje kolecka :)) rika tomu masina, ale bavi ho to.
Pavliku, taky jsme meli prvni antibiotika, rped mesicem, taky hroznej kasel a v krvi nejake vysoke hodnoty, to byl hnus, jen videl lzici s tim sirupem, zvracel:(

To jsme meli dneska v Praze krasne co, kez uz by to takhle vydrzelo, Misak jezdil na trikolce, teda nechal se tahnout od tatky:))

Vsechny vas moc pozdravujeme a priste napisu vic, nejenom o Misakovi, ale treba se trochu vykecam i sobe, a ze je toho za tu dobu co jsem se tu nezjevovala dost a dost:))

Packo
Misa (Misul) + Misak 2 roky a par fousu

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 03.04.06 22:44

Poslala jsem nový deníček

H.

Vložit nový komentář