Brusinčátka ? 46.díl

Rodičovství

Milá Brusinčátka, měsíc zase utekl a nejstarším z nás se pomalu blíží první narozeniny. Určitě jste se zase všichni naučili spoustu nových věcí, čtěte, co jsem se naučila já.

Občas zamávám pápá, ukážu jak jsem velká (když se mi zrovna chce), spolehlivě umím paci paci, což se mi hrozně líbí a mým nejnovějším číslem je vrtění hlavičkou nenene (s radostí u jídla, když nechci papat). Taky si ráda dávám na hlavičku nějakou látku a pak si ji servu a dělám KUK! k obveselení celé rodiny :o) Když někde ukořistím polštářek, položím si na něj hlavičku a dělám HAJÍ.

Když si mám na co stoupnout (obvykle na koš s hračkama, který je hned vedle), vylezu na postel. Na ni si pak lehnu, položím hlavičku a radostně mrskám celým tělem :o). Vzápětí vstanu, trošku se po posteli proběhnu a zase slezu ? už to umím pěkně nohama napřed ? abych se znovu vyškrábala nahoru. Moc príma zábava. Na gauč bohužel ještě nevylezu, protože jsem moc malá, ale když mi někdo pomůže nahoru (nebo si mám na co stoupnout), vylezu z gauče na stolek, po něm se proběhnu a zase slezu na zem, abych mohla kňourat a tím si vykňourat znovuvytažení nahoru.

Začala jsem chodit na nočníček! Sice na něm moc dlouho nevydržím, ale většinou tam během chviličky vyrobím loužičku a maminka mě pak moc chválí. Po spinkání přes den se někdy budím suchá a mamka mě honem dá na nočník a všechno do něj vyčůrám. Akorát Jíra má občas v nočníku i takovou smradlavou hromádku, ale ta mně se udělá vždycky v plínce.

Papání je kapitola sama pro sebe, protože mamka nemůže pochopit, že já si s tím čemu říká jídlo chci jen pohrát. Rvu si do pusinky cokoliv závratnou rychlostí, ožvejkám to a pak to stejnou rychlostí zase vypouštím ven :o) Ze lžičky papat nechci, mávám rukama a dělám nenene a když mi tam náhodou mamka něco propašuje, hned to zase vyplivnu, hihi. Dnes jsem se ládovala rukama bramborovou kaší a nádherně jsem si vyhrála :o) Taky jsem to zkoušela sama lžičkou a trošku se mi to náhodou dařilo! Ale stejně neznám lepší vidličku, než je můj vlastní prstíček ? bramborová kaše je vůbec ideální pro krmení se, vřele doporučuju.
Mamka mě už prokoukla, že mi na chuti jídla vůbec nezáleží, protože totéž, co lžičkou odmítám, vzápětí klidně vypiju z láhve. Zase jsem teď několikrát spala v noci u mamky v posteli, protože jsem se jinak mínila uřvat. Prý další zuby, hoho uvidíme, jestli se zase nějaký vyklube. Každopádně včera jsem spinkala u babičky vzorně až do rána a vydrežela dokonce i bez mlíka, tak mamka závidí :o)

Ještě bych vám chtěla napsat, jaké nové obzory si mi otevřely díky chození bezdrž, snad vás to povzbudí, abyste se taky brzy rozeběhli :o) Tak hlavně můžu přenášet věci, které při lezení nepoberu. Třeba balon, kterým hezky házím a říkám k tomu HOP! Taky už umím do balonu slušně kopat nohama, rozená fotbalistka :o) Venku na procházce jsem vypuštěna z kočárku (protože se v něm vztekám) a můžu prozkoumávat terén. Někdy mi dá mamka do ručičky provázek a táhne za něj a já hezky ťapu jak pejsek na vodítku :o) než mě to omrzí. Taky se díky chození seznamuju s velkýma klukama, kteří by o mě v kočárku ani pohledem nezavadili - to jsem si takhle jednou špacírovala a na silnici jezdili dva asi patnáctiletí kluci na skateboardu. Ten jeden zrovna slezl a něco tomu druhému povídal a já jsem si to zamířila přímo k tomu prkýnku :o) Mamka se mě snažila zadržet (snaha marná), tak se aspoň toho kluka zeptala, jestli bych se tedy nemohla povozit. A dovolil, tak mě na to prkno mamka postavila a trošku mě povozila.

Doma jsem se naučila vylézt do velkého náklaďáku a tam pak poskakuju a balancuju na kraji a honem mě musí někdo jít vozit. Když slyším hudbu, začnu se pohupovat v kolínkách a dělám tanyny. Taky si s oblibou na něco sednu (na polštářek, ležící rodiče) a poskakuju a říkám hop.
Naučila jsem se dávat kostičky do vkládačky, jen mi musí mamka natočit správný otvor (nejradši mám kolečka, ty rozpoznám i bez mamky neomylně).Vydržím si s tím hrát klidně půl hodiny, jen nesmí být doma Jíra, protože mi všechno bere a já už se taky tolik nedám, takže většinou jeden z nás začne řvát. Když se mi podaří kostičku vhodit, volám hop, spolu s ?haťa? a ?be!? je to nyní moje nejoblíbenější slovíčko.
Jíra má ještě takový malý rozebírací jeřáb a je k němu maličkej šroubovák, který já si hrozně ráda na:,–(ím na prstíček a pak s ním chodím a všude ho ukazuju.

Milá mimčata-batolata, komu se blíží narozky, přeji všechno nejlepší, krásně to oslavte, rozpatlejte dort a napište, jaké to bylo! Pavlíčkovi posílám velkou pusu a o svých narozeninách já napíšu už příště.

Ahoj Hanička, 11 měsíců

Váš příspěvek
Jirina
Neúnavná pisatelka 15087 příspěvků 26.10.04 20:17

Hola kde jste všichni, vy s námi nemluvíte??? Nebo už si užíváte na plavací dovolené? Tak si holt musím napsat sama.

poslední dny jedu přesně podle scénáře jako cca před měsícem. To znamená, že se několikrát za noc budím se řevem a mamka toho moc nenaspí. Dnešní noc jsem prokvílela a vzbudila se s horečkou, takže půjde-li to tak dále, nejpozději koncem týdne mi vyleze další zub (prý je v očekávání horní levá jednička). Tak držte palce, ať moc netrpím. Ještě ke všemu se mi k tomu vrátila rýma a šíleně slintám, takže mi teče ze všech otvorů, no paráda. Nicméně náladu mám dobrou, už v noci jsem po mamce skálala a křičela hop a když mi dala láhev s mlíkem, tak jsem s ní mlátila tak dlouho, až se mi podařilo vyrvat dudlík a část láhve jsem vylila mámě do postele a musela mě i celou převlíct.

Noemko, prosím, jak Ti mamka vaří kukuřičnou kaši? Mamka mi ji dělala několikrát, ale pokaždé je to moc hrubé a to mi vadí, tak ať si to jí sama!

Ahoj Háňa, přesně za 4 týdny rok

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 26.10.04 22:24

Ahoj, Hani!
Tú kašu mi maminka varí z kukuričnej krupice, asi ako tebe, aspoň na 20 minút ju namočí, potom zaleje vodou, keď treba, taj počas varenia ešte doleje, a varí tak maximálne 20 minút, skôr menej. Krupica krásne napučí, je mäkkučká a mooooc mi chutí. Tak neviem, žeby u vás predávali nejakú extra hrubú krupicu…?
Ja som sa teraz šííílene rozkecala a rozpapala, vraj sa tá moja reč, podobá čínštine! To je ale somarina, čo? :-) No to aby si naši zohnali nejaký slovník, nie? Aby konečne pochopili, o čom im to celý deň tak nadšene rozprávam…
Viem dať „pápá“! Ale jediný, „kto“ mi za túto námahu stojí, je lietadlo :-))) Ani ho nemusím vidieť, stačí počuť a už ukazujem, hlásim a kývam mu. Minule s dedkom na prechádzke sme dokonca jedno videli štartovať, to bola paráda!!!
Papám ukážkovo, otváram pusu ako vráta a poháňam rodičov hlasným „ňam, ňam!“, aby nakladali rýchlejšie. A keď sa na dne tanierika konečne objaví kravička, som celá vytešená :-)
Maminka ma učí, v ktorej kocke je aké zvieratko a ako robí a mne sa to veľmi páči, dokonca sa mi už párkrát podarilo správne vybrať havina. Ale mojím favoritom ostáva pípacie kuriatko a tiež mám rada kačičky, lebo ich dokážem sama otáčať.
A najlepšia sranda je hádzať sa do perín, to milujem!
Tak sa majte všetci bájo!
Noemka 9m

Jirina
Neúnavná pisatelka 15087 příspěvků 27.10.04 20:55

Ahoj Noemko,
asi k vám půjdeme do učení - mamka k tvojí mamce, aby se naučila zacházet s tou kukuřicí, a já prý k tobě, abych viděla, jak se papá :o))
Házení do peřin mi ještě nikdo nedopřál, hned si o to řeknu!
 Hanča

Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 28.10.04 14:56

Ahoj Haničko a ostatní Brusinčátka,

Zoubky Ti dávají koukám pěkně zabrat :o(( . A mamce též :-) . Tak ať se brzy vyklubou a dají zase na čas pokoj. Mně se dere dolní dvojka. Ještě prořízlá není, ale mamka se snaží co chvíli špionit a snaží se mi proniknout prstíkem k dásničkám a hledá . Nebo mi různě odhrnuje rttíky, jenže nemá šanci. Bráním se vehementně a v lepším případě se jen vykrucuji, v horším začnu nabírat a vztekat se.
Na oplátku jí v nestřežených chvílích koušu. Chichi, nejlépe když stojí u linky zády ke mně :o) Pravda, je to trochu nesportovní, ale co. Mrňatům vše odpuštěno, že? :o))

Kašičku z jemných vloček s klíčky mi mamka jednou též dělala. Chutnala mi. Osladila ji mírně Glukopurem a jakýmsi sladem, bála se zřejmě, abych to baštila. Jenže já jsem otesánek a baštím jako o život. A přesto mamka někdy brblá, že jsem se začala při krmení hodně ošívat a vrtět. Říká mi holube na báni. No co, trochu hemžím v židličce. Když je z ní takový pěkný rozhled :o))

S chůzí myslím zdaleka tak rychlá jako Ty nebudu. Už se sice bez držení udržím docela dlouho, ale nějaké obcházení nábytku mě zatím nebere a když mě chytnou pod křídlo, po pár kručcích se mi podlomí kolínka a jdu k zemi. Co by chtěli, kdo má vláčet ta kila. ?Svatá pravda, do třetího patra nic moc :o))) (pozn. mamky :-.)
A jak čtu, bude z Tebe zřejmě horolezkyně. Ta záliba ve výškách :o)))

A Tvůj slovník. Paráda. Určitě mě musí mamka zase k vám vlakem přivézt. Abych se něco přiučila. Smějí se mi, že budu do dvou let nemluva :o)) Jen ať si užívají. Pak pusu nezavřu a budou mít hlavu jak pátrací balon.

Zatím paaa a mějte se všichni krááásně,

Janinka (již brzy 11ti měsíční)

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 28.10.04 17:31

Tak ako, Hani? Už si tie periny vyskúšala? ;-) Mne keď maminka povie „á bum!“, tak sa s výsknutím švacnem hlavou do paplóna a je to fakt sranda, odporúčam :-) Ale ešte lepšie to je, keď sa hádže so mnou :-)))
Hlavne nech už ťa prestanú trápiť tie zúbky, také preplakané noci sú hrozné, tiež vtedy kričím z plného hrdla a nič nepomáha :-/
 Noemka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.04 21:42

Ahoj kamarádky a kamarádi,

my jsme byli v Bratislavě a než se mamka stačila domluvit s tetou LULU,tak nás taťka odvezl domu:-(,ale já Noemku poznám naši tam prý pojedou brzo zase.

Já nemám žádný zub,ale pořád si hrabu v pusince,tak asi poleze.Já lezu a sedím,ale ještě nestojím.

Aktuální váha 10 900 a 78 cm,Paní doktorka říkala,že mám míry rok a půl starého děcka.Tak snad slon ze mně nevyroste.

Jinak papám s rodičema a kousky a vybírám si to rukama.To je binec,mamka pak uklízí a někdy mně musí i vykoupat.

Tak zatím Ahoooj

Patrísek

kostka
Kecalka 405 příspěvků 29.10.04 16:51

Ahoj Haničko,ahoj kamarádi,

ůůůůůůůůůůůůů­ůůůůůůůůůůůůů­ůůůůů,tak tohle je jen ode mě a ted už mi mamka s psaním pomůže.

Hani,ty už toho umíš,ale já taky nezůstávám pozadu,za poslední 2 týdny jsem se tak rozběhal,že už lezení používám,jen když se potřebuju postavit-bez opory to totiž zatím ještě nezvládnu. Taky jsem začal povídat - táá (tak), dee(dej)-to jsou moje nejčastější slova, nee,když se mi něco nelíbí,táády(ta­dy),deje(kde je),tyty-i ukazuju prstíčkem, jak dělají hodinky-říkám tyta a mávám ručičkou. Paci paci a jak jsem velkej mě už nebaví,toho jsem se už naukazoval dost.

Mamka slíbila tetě Báře nějaký básničky:

Kuřátko a obilí

Jak to bylo,pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou,mezi poli,
pípá,pípá,nožky bolí.
Ve vysokém obilí
bude večer za chvíli.

„Povězte mi,bílé ovsy,
kudy vede cesta do vsi?“
„Jen se zeptej ječmene,
snad si na to vzpomene.“

Kuře bloudí mezi poli,
pípá,pípá,nožky bolí.
„Pověz, milý ječmínku,
jak mám najít maminku?“
Ječmen syčí mezi vousy:
„Ptej se pšenic,
vzpomenou si.“

Kuře pípá u pšenic,
nevědí však také nic.
„Milé kuře,je nám líto,
ptej se žita,poví ti to.“

Kuře hledá žitné pole,
ale to je dávno holé
a na suchá strniska
vítr tiše zapíská:

"Vždyť jsi doma,za chalupou,
slyšíš,v stáji koně dupou,
kocour ve stodole vrní
a tvá máma za vraty-

  • zob zob,zobe bílé zrní
    s ostatními kuřaty.

„Děkuju ti,žitné pole!“
„Pozdravuj tam ve stodole.“
„Koho,milé políčko?“
„Zrno i to zrníčko.
Ať se ke mně zjara hlásí,
vychovám z něj nové klasy.“

A tak mámu zakrátko
našlo malé kuřátko.

Zatím pa,tobě, Haničko,posílám taky pusu a pofoukání na bolavý dásničky

Pavlík 11,5m

kostka
Kecalka 405 příspěvků 29.10.04 18:26

A ještě jedna

Paleček

Narodil se chlapeček
malý jak tvůj paleček.
V náprstku ho vykoupali,
ve skořápce kolébali.
Spi, Palečku, spi.

Nerostl a zůstal tak,
z makovice snídá mák.
Jeden máček,druhý,třetí,
a má po snídani,děti.
Tolik málo jí.

Jak si hraje?
Nemá s kým.
Pejsek vrčí:Já tě sním.
Kočka si ho s myškou plete.
Pozor,že ho zašlápnete!
Je to chudinka.

Máma volá babičku:
Co dám tomu človíčku,
aby rostl jako z vody,
dožil světa bez nehody?
Chudák maminka.

Bábě slova popřáli:
Ten tvůj synek zahálí.
Dej mu práci,poroste ti,
jako rostou jiné děti.
Práce je tu dost.

Na stole dnes Paleček
sbírá každý drobeček
po chlebě či po koláči.
Co se přes den naotáčí
mámě pro radost!

Hrášku,kuli,ku­lilíč!
Kutálej se jako míč.
Na dvě misky přeberu tě,
už si na tě dělám chutě.
Kuli,kulilíč!

Když mu zbyde chvilička,
honí mouchy od mlíčka.
Leťte, mouchy nenechavé!
Máma chce mít jídlo zdravé.
Kššc ať jste pryč!

Roste,roste čím dál víc
z rukávů i z nohavic.
Když si chce hrát,kočku chytí,
náprstek je zase v šití,
už má vaničku.

Už to není chlapeček
malý jak tvůj paleček.
Přerostl už všechny chlapce,
dávno nespí ve skořápce.
Koukej,Honzíčku!

Jirina
Neúnavná pisatelka 15087 příspěvků 29.10.04 20:29

Hurá hurá, pomaloučku to tu ožívá!
Janičko ? už se moc těším, že s mamkou přijedete. Jen počkejte, až se zbavím rýmy ? snad příští, nejhůř přespříští týden už zase budu ve formě (snad i ty zuby nějaké vylezou a dají pokoj). Nejlépe přijeďte hned dopoledne, ať se pořádně užijeme! My už trénujeme přechod na zimní čas, už zvládáme tak půl až ¾ hodiny, snad to od neděle zvládneme. Dnes v noci už jsem spala líp (jen s jedním buzením na mlíko) až do 8 ráno, včera dokonce bez probuzení až do 7,30. Dle tvého vzoru jsem mamku dnes pořádně hryzla ? no neradovala se :o))

Noemko ? tak ta kukuřičná kaše se mamce konečně podařila! Prý to dělala takto (to pro Mišutku a další, komu se nedařila): 2 lžíce kukuřičné krupice do skleničky, zalít studenou vodou, aby tak 1 cm přesahoval. Sice ani po půl hodině se ten 1 cm vody nezmenšil, nicméně po zavaření do 2 dl vroucí vody byla za 15 min kaše hotová. Mamka mi do ní rozvařila kompotovou meruňku a byla fakt dobrá. Jenže! Včera jsem zrovna neměla náladu na kaši ze lžičky a když mi to mamka přelila do lahve, tak ty meruňky ucpaly dudlík a nedalo se to pít, takže jsem na noc dostala mlíko. Nicméně dnes vpodvečer, když táta jedl a já jsem somrovala, tak mi mamka tu včerejší kaši dala jen tak studenou ze lžičky a zdlabala jsem to, dokonce hodinu na to jsem spapala ze lžičky další misku kaše vločkové. Pak prý aby se ve mně jeden vyznal, chichi. Peřiny jsme pořád nevyzkoušeli, snad ráno si mamka vzpomene.

Rýma mě pořád drží, dnes mě mamka odsávala a půl hodiny potom jsem ječela.

Pavlíku, tyhle básničky jsou taky naše oblíbené, Palečka máme v knížce a Kuřátko nám mamka recituje (se spoustou dalších, prý takovéhle blbiny si pamatuje :o)

Tak doufáme, že se brzy ozvou i ostatní absentéři.
Ahoj Hanička, za 25 dní rok

Lajka
Kecalka 296 příspěvků 30.10.04 17:31

Ahoj kamarádi!

Omlouvám se, že píšu až teď, ale chtěla jsem počkat na páteční poradnu, že se rovnou pochlubím se svými rozměry v 10 měsících. Jenže když jsme tam přijeli, byla na dveřích cedulka, že má paní doktorka dovolenou, takže míry a váhy dodám snad v pondělí. Máma tipuje, že jsem za ty dva měsíce přibrala víc než kilo, tak jsem zvědavá.

Haničko, ty jsi taková šikulka, že se nestačím divit. Pavlíček jakbysmet, jste pašáci.

10. měsíc
To já neběhám. Co neběhám, já ani nechodím a vlastně pro jistotu ani nestojím. Pořád se plazím, ale aby se neřeklo, začala jsem zhruba v polovině tohoto měsíce trochu pérovat na kolínkách, takže naši očekávají, že už aspoň polezu. No, možná se do toho pustím, asi to bude trochu rychlejší. Kromě toho by to po těch dvou a půl měsících nejspíš vážně chtělo nějakou změnu.
Trénuju taky klečení, nejčastěji u takového nízkého stolečku, který byl původně na kytičky, teď mi tam mamka na noc ukládá některé hračky. Tak k tomu stolku se připlazím a snažím se ty hračky si sama podat, jak se na ně natahuju, zjistila jsem, že dosáhnu dál, když si přitom kleknu. Taky jsem už zkusila napnout i nožičky, jak jsem se po čemsi zajímavém sápala, ale gecla jsem si pak na zadek, to stání má asi fakt ještě čas.

Z těch klasických miminkovských dovedností dělám jen čau, nejsem cvičená opička, abych tleskala a ukazovala , jak jsem velká, na požádání. Dokonce jsem už i zrušila indiána, protože se mi pak všichni smáli a to přece nemám zapotřebí. No, někdy, když mám hodně dobrou náladu, zahryznu se aspoň do ručičky.
Ale něco nového jsem se přece jenom naučila. Na začátku měsíce jsme s mámou začaly hrát novou hru na stavění komínů. Mamka z takových barevných kelímků postavila komín, já se k němu připlazila a mávnutím ručičky ho zbourala. Ohromně zábavné. Doporučuju. Ale chce to dospěláka, co vám ty komíny bude dokolečka stavět (a hledat zakutálené kelímky - pzn. mamky). Pokud nikoho ochotného nenajdete, zjistila jsem, že se s těmi kelímky dá hrát i jinak. Dají se vkládat do sebe. A to je právě ta moje novinka. Umím vložit menší kelímek do většího a když mi je mamka podává ve správném pořadí, naskládám je do sebe úplně všechny. A to na mě zkouší už i takový finty, že mi je podává třeba vzhůru nohama. Ale já se nenechám zmást a přetočím si je tak, jak patří.

O jídle a váze snad ani nemusím psát, všechno je při starém. Pořád jím a pořád přibírám.
Zato spinkání tento měsíc určitě stojí za zmínku, protože jsem se rozhodla, že budu za vzorňáka. Takže usínám až na výjimky nejpozději v osm večer. Někdy se pak ještě proberu, když třeba nemám dudlík, ale většinou pak rychle usnu i bez kojení. No a pak v noci když se proberu, tak nevřískám, ale lezu si po postýlce, po chvíli si začnu vykládat a až mě to omrzí, hulákám, aby mě naši vytáhli a vzali k sobě. To bývá tak kolem šesté, dostanu mlíčko od mámy a ještě si schrupnem aspoň do sedmi. Uvidíme, jak to bude s tou změnou času, co se na nás chystá.

Stal se ze mě trojzubec! Konečně se prořezala ta pravá horní dvojka, co mě už nějakou dobu trápila. Dokonce jsem párkrát měla i zvýšenou teplotu a jeden den trošku průjem, ale byla jsem jinak veselá a spokojená, tak jsme ani k paní doktorce nešli.
Zřejmě těch zoubků budu mít ještě víc, levá horní dvojka je už taky nachystaná a mám v pusince i pár dalších bouliček, i když ty jsou zatím malinké a žádný zub pod nimi vidět ještě není. Ach jo, je to ale trápení s těma zubama!

Teda jestli jste to přelouskali až sem, tak gratuluju. To víte, máma mi to rovnou dá do zápisníčku na mých stránkách, tak aby s tím neměla moc práce.

Mějte se krásně a pište, Áňa (dnes 10m)

PS: Díky za básničky, mamka se hned začne učit.

Vložit nový komentář