Filutové z Chytrálkova - Velikonoční zvyky u Vrabčáků

Rodičovství

Ahoj kamarádi, maminky a ostatní čtenáři! Konečně začalo jaro, hurá! Ukryli jsme sáňky do sklepa, odložili zimní bundičky, oteplováky, šály a čepice a chodíme na zahradu. Trvalo asi tři dny, než slezly poslední zbytky sněhu, ze kterých se vylouplo moje nadšeně očekávané PÍSKOVIŠTĚ. Mamka si pochvaluje, že nám oblíkání na ven trvá polovinu času, takže chodíme dvakrát denně většinou se vyvalíme na naši nebo babiččinu zahradu a já rozhodnu, že se nejde nikam jinam než na písek. Radostně jsem přivítal všechny své bábovičky a lopatičky a jen doufáme, že sluníčka bude čím dál víc.

Mamka hned s prvními náznaky jara připravuje doma velikonoční aranžmá (často to bývá i dva měsíce předem, letos kvůli dlouhé zimě a brzkým Velikonocům to máme sotva týden) - do knihovny naskládá celou sbírku kuřátek, slepiček v hnízdečkách, kohoutků a zajíčků (pozn. m. - za ty roky, co bydlíme v baráčku, jsem stihla nashromáždit asi 30 kusů a každý jiný - jsou to taková ta žluťoučká peříčková kuřátka za pár korun). S další výzdobou jsem vehementně pomáhal - větvičky, které jsme venku natrhali, jsem celou cestu nesl a zametal s nima, pak jsme na ně navěsili mamkou kdesi vydolované „kraslice", pak jsme ještě namalovali papírová vajíčka a beránka a zajíčka a k tomu už nám hezky klíčí pšenička v květináči se zajíčkama a všechno to máme vystavené na krbu a každému příchozímu to chodím hrdě ukazovat.

Zbytek velikonočních věcí vám popíše mamka - já si to přeci jen od loňska moc nepamatuju.
Hezky si jaro užívejte, zdraví vás
Vrabčák Jíra

Tak ahoj ještě jednou,

letos se na ty Velikonoce opravdu těším, snad pro to, že pro mě je to důkaz, že jaro je opravdu tady. Křesťanské pozadí s ukřižováním mi k Velikonocům moc nesedí, prostě je beru jako svátek jara. Dále bych chtěla popsat, co všechno na Velikonoce děláme a hlavně si přečíst, jaké zvyky se drží u vás - rádi přijmeme něco dalšího :o))

JÍDLO: piškotového beránka jsem už několik let nepekla (nikdo ho nejedl), ale Jíra o něm už teď mluví, tak budu muset :o)) Také jsem dělávala mazance (z těsta jako na vánočku), ale vždycky mi ty bochany popraskaly, tak jsem posléze místo nich pletla vánočku - velikonočku. Na velikonoční pondělí má být k obědu maso z mláděte, což u nás znamená pečené kuře se sekanicí (podobné jako nádivka, ale pečené zvlášť mimo kuře, mimo jiné obsahuje uzené, mandle a čerstvé bylinky, zkoušela jsem i z kopřiv, ale to mi nechutnalo, před pár dny se ze sněhu vyloupl můj mini záhonek a doufám, že nějaká ta pažitka či petrželka bude použitelná).

VAJÍČKA: přestože znám několik lidí, kteří umí nádherné kraslice voskem malované, já jsem hrozný levák a nešika, takže vosk mi nedrží, když už drží, tak nejde smýt, barva nechytá, kocoury dělá … no prostě jeden by se vztekl, takže mám uloženo asi 8 kraslic nabarvených obtiskem polepených a ty doma vystavuju a o jiné se nepokouším :o))) Vejce natvrdo vařená obarvuji v cibuli (ty kupované barvičky mi prostě na hnědá vejce nechytají a už to nehodlám zkoušet), tj. natrhám drobné rostlinky, zabalím do starých punčoch (je to horor, aby to drželo), ponořím do šlupek od cibule a vařím a vařím … Když se zadaří, mám žluté kytičky na hnědo-červených vajíčkách. A co se nepodaří, spapá Jíra nebo padne na vajíčkovou pomazánku :o)))

POMLÁZKA a KOLEDOVÁNÍ: díky synovi pro mě nabylo nového rozměru, vždy jsme byly doma samé holky, takže se nás pletení pomlázky a chlapecké zvyky netýkaly. Můj taťka většinou nařezal proutky, upletl si pomlázku a my jsme mu ji večer schovaly :o)) Tak předpokládám, že uplete i maličkou pro Jíru a vezme ho na koledu (tatínkovi připadá koledování trapné a s Jírou jít nechce a já jako ženská zase nemůžu :o). Hody hody už s nápovědou docela odříká, tak ho vyšlu s dědečkem obejít aspoň pár holčiček v okolí - snad se vrátí děda ve stavu střízlivém a Jíra bude spokojený :o)) Jinak jsem koledníky moc domů nepouštěla, styděla jsem se za ty svoje vejce malovaný :o) a když už, tak radši rozdávám tatranky či jiné sladkosti. Nicméně holky - kolednice nevpouštím, považuji to za vý:,–(u hochů. Na Haničku ale asi zatím nikoho nepustím :o))

NADÍLKA: u nás doma bylo zvykem, že v noci z neděle na pondělí chodil „beránek" a spícím dětem zanechal v pokojíčku nadílku - čokoládová vajíčka, zajíčky apod. Já si pamatuju, že jako malá jsem byla u sestřenic toho času žijících na Šumavě a tam bylo zvykem, že naděloval „zajíček" a dobrůtky schovával dětem do bačkůrek či mezi oblečení. To se mi moc líbí, takže asi použijeme tuto variantu a velikost nadílky bude úměrná velikosti botiček :o)))

Někde se taky traduje, že člověk musí mít nějaký nový kus oblečení, „aby nás beránek nepokakal". Já sama to nedodržuju, ale za poslední léta občas něco nového dětem či mně přihrála babička - takže se necháme překvapit.

Jinak úklid - když jsem ještě neměla děti, využívala jsem volný den k úklidu a hlavně mytí oken (to je hrůza, když na rok nemytá okna vysvitne jarní sluníčko). Ale letos se na to s největší pravděpodobností raz dva tři z vysoka :o)))

Tak pište pište jak Velikonoce prožíváte vy a za týden napíše Jíra, jak to proběhlo a jak se mu to líbilo.
 Jiřina

Váš příspěvek
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 24.03.05 21:32

Ahoj holky,

Tak jsem se vrátila z rekonvalescen­čního pobytu u maminky, tentokrát se mnou byla i Verunka. Chlapi tráví týden na horách. Kvůli té blbé nemoci jsem prošvihla dvoje hory, dva plesy a jednu megaoslavu narozenin:-((((.
Po vysazení ATB se můj stav rapidně zlepšoval a teď se cítím naprosto OK. Takže už vím, že mám alergii na makrolidy.

Na Verunku oškubánka už jsem si zvykla, trvám na tom, že delší vlasy přes ouška jí sluší víc, nicméně tenhle sestřih asi líp koresponduje s její povahou a vylomeninama.

Na e-mimino jsem se za celý týden nemohla dostat. Vám fungovalo?

Velikonoce mám strašně ráda právě kvůli té jarní náladě. Takže jak to chodí u nás? Zamlada jsme se s našima sebrali a jeli do Jeseníků na chatu čistit krmelce. Mamka totiž nesnáší ožralý koledníky.

Já jsem ale ráda doma. Lehce si to tady zvelikonočním - ale s Tebou Jiři se nemůžu srovnávat. Někde v knihovničce mám zahrabošený jedno kuře, ještě jsem ho nehledala. Vajíčka maluju ráda, ale poslední roky se mi moc nechce. Letos ale Verunka od babičky nafasovala samolepky, tak budeme barvit a Verča bude lepit.

Koledníci - dokud jsme měli jen Filipa, byl to pěkný veget. Chlapi šli mrskat a já jsem si užívala klidu. Teď už k nám taky chodí na Verunku, takže nějaký čokoládový vája musíme nachystat. Já ještě většinou peču z těsta na mazanec malý vajíčka (spíš různě tvarovaný bobky). Každý rok si říkám, že místo toho udělám velikonoční perníčky, ale už asi 5 let tam ty vykrajovátka leží nevybalený. Na tom koledování po Brně je super, že jsou kamarádi po všech koncích, takže Hynek s Fildou jezdí autem, tudíž nepijí.

Jídlo - kromě těch vajíček ještě peču mazanec. Mňam, ten nesmí chybět. Piškotovým moučníkům neholduju, takže beránka nepeču. A navíc se každý rok těším na ten mazanec, a dělat k tomu ještě beránka mi připadá jako zhýralost.
Velikonoční oběd nechám na neděli, letos mám v mražáku to jehněčí od Silvestra. V pondělí už bývají Hynek s Filípkem tak zaplácaní tím, co dostanou, že obědvat nechtějí.
Jinak na velikonoce tradičně chodíme odpoledne s kamarády do hospody, někam na zahrádku, kde se vyřádí i děti. A taky již tradičně mívá Hynek podvečerní „dobrovolný" trénink, na který ale jako trenér přece musí, takže jsem vždycky na velikonoce v podvečer naštvaná, že kazí rodinnou pohodu.
Jo, a večer dělám vajíčkový salát, jak jinak.

O tom, že existuje nějaké rozdávání dárečků na velikonoce, jsem se doslechla až tady a zavádět to nehodlám.

Takže to jsou zhruba naše zvyky.
Mějte se krásně jarně sluníčkově.

Ahoj Jana a Verunka zrzecka oskubánek spící

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 25.03.05 14:04

uf, konečně to chviličku nepadá, tak zkusím něco připsat.
Já znám taky jen ty velikonoční zvyky z dívčího pohledu, i když jsem dětství trávila s bandou kluků na chalupě jako jediná holka v blízkém okolí, takže jsem chodívala koledovat taky, ale kdo si to má pamatovat :-)
Nedávno se mě tu někdo ptal, co peču na Velikonoce, takže znovu oznamuji: Jooo Velikonoce? Na ty já letos peču :-)))))
Ale zneužila jsem svátku k tomu, aby prababi vybalila už zabalené vařivo a neseděla 14 dní o hladu na zabalených krabicích, protože mazance jsou její specialita - takže mazanec bude. Já mám radši beránky, ale k formě se nepropracuju, je někde na dně nějakého balíku.
Jarní úklid se samozřejmě vzhledem k stavu všech domácností (těsně po bombardování) nekoná
Jinak mám zasetu řeřichu a čočku, obojí už hezky vyklíčilo, takže v pondělí budou pražené čočkové klíčky, řeřichu budu ostřihávat až do léta na maso a do salátů. Johana ji chodí spásat jak králíček, děsně se jí líbí tráva, co se dá jíst. Tím mě dostala, už jsem vybalila i semínka petrželky a pažitky a pár květináčů stěhování-nestěhování holt musím udělat, když je ta tráva tak mňam.
Jediný velikonoční zvyk, který zavedla moje mamka a mně se děsně líbí a hodlám ho provozovat s Joko, je omalovávání vajíček - v sobotu večer se uvařej vejca, vezmou obyč vodovky nebo kalíšky s potravinářskou tekutou barvou a štěteček a maluje se, co koho zrovna napadne - rozhodně nevznikají kraslicové vzory, ale vajíčka malovaná pro tatínka a brášku a pár kamarádů s nadšením a láskou.
V pondělí očekávám, že se taťka pochlapí a obě svý holky pěkně promladí, Filip se vrací až v pondělí večer z velikonočního výletu, takže mívá povolenu večerní dynovačku.
Cizí koledníky nepouštíme, protože ve zdejším okolí chodí s pomlázkou jen tmaví spoluobčané všeho věku a těm rozhodně nejde o vajíčka, většinou si koledujou mimo jiné o cigarety a větší bankovky.
Stěhování probíhá a neprobíhá, furt všici na všechno kašlou a já odmítla kmitat, neb už třetí den prodělávám lehkou střevní asi virozu, dnes už konečně konflikt mezi horní a spodní cestou dosáhl vrcholu a zvítězila cesta spodní, tak už snad budu v pořádku. Ještě ráno jsem si užila trošku zimnice, ale už se cítím o třídu lépe, takže se zase vrhnu do krabicování a prohánění elektrikářů a advokátů po telefonu.
Johana znuděně řádí doma, protože se tudíž ven moc nedostane, rozvoj řeči opět stagnuje, i když japonské výrazivo se opět rozšířilo. Ale věty říká jen nenápadně a hodně potichu, aby ji při tom nikdo nepřistihl. Hesla stále vládnou našemu světu. Choroba se jí snad vyhla, jen měla opět problém s moučnivkou a afty - to jsou ty zatracené noční flašky s pitím a tatínkovo mytí nádobí - naštěstí genciánka hned zabrala. Takže si vlastně sama způsobila ne moc hezký velikonoční zvyk - třídenní půst, už je skoro kost a kůže, doufám, že žravé období se dostaví brzy. Začíná to být na pováženou.
Tak už mě zase volaj, že se tu nemám flákat a jít něco dělat, tak se tu mějte hezky, užijte si velikonoc a sluníčka, jestli bude vykukovat.
ahoj
Romana a Johana spící nespící u babičky - asi naposled, příští týden už by měla být babi v novém.

Jirina
Neúnavná pisatelka 15076 příspěvků 25.03.05 16:53

Ahoj v rychlosti,

máme několikadenní návštěvu (babičku se synovcem) tak nemůžu na počítač. Taky mi to 3 dny vůbec nešlo, dnes jsem se sem dostala poprvé v tomto týdnu :o((

Dopoledne jsme s babčou upekly mazance - ve sporu o to, zda je lepší těsto hníst rukama nebo vařečkou jsme udělaly obě varianty :o)) takže máme 3 malé bochánky a jednu vánočku a já jsem se samozřejmě přežrala teplé a je mi zle :o)) Jíra jde zítra s dědou na proutky no a jinak se máme dobře a více napíšu asi až v neděli nebo pondělí.
Páčko Jiřina

P.S: Jani gratuluji že už je ti líp!

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 25.03.05 18:36

Ahoj všichni,

koukám, že děti v tom předsvátečním (či jiném, že, Romano?) shonu nějak nemají čas na psaní :).

Já přilepila ještě komentář ke starému deníčku, tak ho kopíruju (než vás zahltím velikonočními zvyky ála Kudrnkov):

Romano, poklona, takovou encyklopedii zvuků tu ještě nikdo dohromady nedal. U nás už jsou zvuky trošku pasé, teď spíš jedeme v tom, kdo je maminka, kdo tatínek a kdo děťátko (had, hadice, háďátko… apod :).

U nás už je všechno OK, nakonec se ta Viktorčina záhadná viróza prozradila. V sobotu jsme na hory odjeli, Viki nechtěla jíst (potažmo kousat), tak jsem oscilovala mezi dorůstáním stoliček (má je prořezané, ale nedorostlé) a afty (vyloučeno po spokojeném pozření rajčete :). V úterý jsem našla na polštáři krvavo-hnisavý flek, tak jsme mazali k jánskolázeňské zubařce, která po prvním pohledu zkonstatovala „první setkání s virem oparu“. Nevím, jestli to víte (já tedy netušila), ale poprvé se to neprojeví oparem na rtu, ale hnusně rozbolavělými dásněmi a jazykem. Jelikož je to viróza, není žádná specifická léčba, jen snižování teploty a bolesti + vyplachování bylinkama a tekutá strava. Trvá to 7 - 10 dní. Samozřejmě to provázely teploty a protivina nejvyššího stupně. Dítě celý týden žilo na mlíku, jogurtech bez kousků a zmrzlině se šlehačkou. První normální jídlo pozřela až v sobotu v poledne.

Jinak na horách bylo super, konečně jsme si užili i sluníčko a jarní lyžování. Viki splnila tatínkovy ambice ;) a samostatně za ním sjíždí mírné sjezdovky a zatáčí dle pokynů. Zastavovat ji nebaví, radši se nechá chytat :). Ovšem když jí cestu zkřížil další malý lyžař, vyšvihla předpisový vyhýbací manévr, takže když chce, ty prkýnka ovládá zcela s přehledem.

Zítra odjíždíme k babičce péct mazance, a tak zase budeme mít krátkou absenci (a absťák :), takže mi nedá pochlubit se dnešním ranním vejšplechtem. Viki ráno nějak neudržela stoličku, než jsem doběhla pro nočník, a pustila to do plínky. Když jsem ji utírala, povídám „takovej fujtajbl“, na což mi mé dítě s úsměvem odpovědělo: „to není fujtajbl, ale čistejbl“ :DDD.

TAK A K VELIKONOCŮM: Já taky nejsem přes piškotový moučníky, takže beránka jsme u babi upekly a nechaly dědovi, ten ho rád. Jinak máme mazance a jihočeskou sekanici (nádivku z housek, uzeného, kopřiv, kvasnic atd.atd.). Já mám na Velikonocích ráda právě to chystání - od zelenající se břízy a modřínu ve váze s vajíčky a mašličkami, přes kuřátka a zajíčky (letos poprvé i window color - Viki se to moc líbilo, matlala mi do toho, co to šlo :) až po barvení a zdobení vajíček. S kámoškou jsme nanečisto vyzkoušely ozdobit klasicky obarvená vejce pomocí barev na okna a vypadá to super, takže už se těším na sobotu. V pondělí Honza nafasuje ratolest včetně vlastnoručně upletených pomlázek a pojedou po koledě po kamarádkách. Já budu v klidu doma u kafe reciprocičně čekat na koledníky :). Odpoledne k nám dorazí tchýně se švagrem a jeho holkama, tak rozdám zbytek koledy a bude po svátcích jara :).

Omlouvám se za délku, myslím, že „přečíst zbytek…“ mě nemine.

Přeju všem krásné svátky, ať už je prožíváte jakkoliv a spoustu jarního sluníčka!

Iva

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 25.03.05 21:17

Jé, tak to by mě zajímalo, která varianta zvítězila, já s prababi odjakživa tvrdíme, že rukou je to nejlepší a nejlíp se těsto nadýchá, mamka tvrdí, že je to jedno a že prý i hnětačem dokáže dobré těsto. Spor sice zatím na chuť vyhrávaj ruce, ale přeci jen hnětačový čas a síla nejsou marný. Takže mě zajímají i zkušenosti od jinud.
Tak dej vědět, jak jste dopadly vy.
Pa
 Romana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.03.05 22:53

U nás vítezí robot. Rukou jsem to delávala zamlada a na to uz nemám trpelivost. Na robotu mám excelentní testo za 2 minuty. Ale je pravda, ze dál pokracuju vareckou (podle hesla, kynutý testo musí dostat 3×100 zduchancu). Takze první stovka robot, pak já.:-)
 Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.03.05 22:57

Tak zkusím stestí podruhé:-) Treba to ted nespadne.
Tak já delám kynutý testo zá:,–(ne na robotu. (Vareckou jsem to delala prvních 25let svého zivota, robotem mi to zabere 2 minuty). Ale je pravda, ze pokracuju taky vareckou, tj. prvních 100 zduchancu robot, dalsích 2krát 100 já :-))
Ahoj Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.03.05 22:59

to teda nevím, co mi to blbne. Tak si to prectzete dvakrát, no.

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 26.03.05 22:29

Ahojky všem!!!!

Měli jsme poslední dny trochu fofr, během tří dnů jsme kompletně předělali dětský pokoj,Terča má super novou postel, chybí pouze vymalovat:-(( Čtvrtek jsme strávili na horách, byla to paráda, lyžování v mikině spojené s opalováním bych brala, problém je pouze v mé výborné kondici, neboť ve vypůjčených botách a na hodně dlouhých lyžích jsem po třech jízdách padala na ústa :-))) Zato Terezka nás hodně překvapila, loni stála na lyžích poprvé a pouze týden, letos asi tři dny, vše o jarních prázdninách, takže jsme jí vlastně ještě neviděli lyžovat a fakt jsme koukali, tam kde já jezdila z jedné strany sjezdovky na druhou, brala to Terča šusem a absolutně nemohla pochopit, proč pořád zatáčím :-)))))

A co velikonoce u nás doma?
Pomlázky kupujeme, žádný šikovný pletař se u nás nevyskytuje. Mazance peče babička, letos napekla nádherné zajíce a beránky (dle dědy psy), bohužel jsem je nestačila vyfotit :-(( Po dlouhé době jsem dnes upekla beránka s představou, jak mu uvážu na krk mašli a budu ho vystavovat. Vojta měl ovšem představu okamžitého krájení a servírování, beran měl připálené uši a nos a vzápětí mu upadla hlava, Vojta brečel „chudáček beláneček“ a vesele se s ním ládoval :-))))
Velikonoční obědy tradičně vynechávám, každou velikonoční neděli totiž vyrážíme na 12km pochod „Za velikonočním vajíčkem“, letos sice vynecháváme, protože babička má operované koleno a pochoduje s berlemi,ale svátečně obědvat stejně nebudem. V pondělí jsou děti (tedy předpokládám že letos i Vojta) natláskané čokoládou a tatínek byl většinou těžce mimo,tudíž oběd postrádá význam.
V pondělí ráno vyráží Vojta s tatínkem na koledu, tudíž tatínek bude už druhý rok na velikonoce střízlivý,hurá!!! My s Terezkou očekáváme tradiční davy, dvě plata vajec,chlebíčky a hory čokolád to jistí, schází se u nás hodně známých dospělých i dětí a samozřejmě máme doma skoro slečnu, takže zástupy nápadníků nás taktéž neminou :-)))) A jelikož jsem kvůli těhotenství a následnému dlouhému kojení nemohla s koledníky připíjet, letos určitě těžce podlehnu, už jsem si nachystala zásoby!!!!
No a na vejce používáme bezfantazijně barvy a obtisky na vejce, při tom množství by mě jednotlivé zdobení zabilo, takhle to rychle odsýpá a děti se vyřádí při nalepování obtiků.
Takže přejeme vám všem veselé velikonoce, pěkně si to všechno užijte, já mám tyhle svátky rok od roku víc v oblibě, jako malá jsem se nějak nemohla smířit s tou nespravedlností :-)))))

Ahojky Stáňa a spol.

Jirina
Neúnavná pisatelka 15076 příspěvků 27.03.05 21:46

Ahoj vespolek,
uf návštěva odjela, tak máme zase klid :o))) Sice mám babičku moc ráda, ale synovec (13-letý) je často na ránu a s dětma mi nijak nepomůžou - není jak - takže tu lítám okolo 4 lidí :o)) Ještě že je babička (je to manželova babička, čerstvě 75-nice) hodně tolerantní, ale přece jen už má svůj věk … Naštěstí má jednu ohromnou výhodu, a sice vůbec není vztahovačná a urážlivá, takže občas není problém ji usměrnit … no asi to znáte, ale kdyby byla mojí tchýní, leckdo by mi ji mohl závidět :o)))

No takže mazance jsme snědli (konstatovala jsem, že je jedno jestli ruce nebo vařečka, chutnaly oba stejně dobře. Ale přece něco jsem se přiučila - dělala jsem těsto zbytečně husté, babča ho dělá řidší), barvení vajec dopadlo tak jak jsem čekala (ty co se hezky obarvily, tak popraskaly, ty co jsou celé, mají kocoury), Jíra už hned chtěl vajíčko a odříkal mi hezky celou hody hody a divil se, že mu nechci dát to nejhezčí vajíčko, co jsem slibovala :o)) Za chvíli jim půjdeme do pokojíčku uložit beránkovu nadílku, tak už se těším na to nadšení ráno. Letní čas nám přinesl spánek o pouhou půlhodinku delší než obvykle, uvidíme jak to bude dál.

Ještě jsem vám chtěla napsat - jak nefungovalo emimino - že se musím pochválit a pochlubit, že jsem to raz dva tři vzala trošku z jiného konce a okna v přízemí jsem ve středu umyla!. S tím jarním sluníčkem to šlo ale krásně, dokonce i s dětma to šlo - jen jsem kytky z parapetů musela přenosit do kuchyně a zpět, položit je na nejbližší příhodné místo (na zem) by s dětma neprošlo. Ještě Háňa mi vždycky začala ječet, jakmile jsem okno otevřela (snad se bála že vypadnu nebo co) tak jsem pořád do zblbnutí zpívala „kolo kolo mlýnský„, protože to se točí dokolečka a je hodná a jen vyžaduje „etě“ :o))) Abych pokračovala i v patře mi zabránilo jen to, že došel iron :o))

Už vůbec nevím, co jsem chtěla psát, tak končím.
Ahoj Jiřina

P.S: od Jíry: ahojda kámoši, zdravím vás a přidám zase jeden můj výrok. Už asi dva měsíce jsme byli objednaní k zubařce a já jsem trénoval, jak otevřu pusinku. Den před naším termínem jsme šli okolo a zjistili, že zubařka je nemocná (už je to 3 týdny a nemocná je dodnes). Šli jsme se zeptat za sestřičkou a dala mi obrázek - auto. Táta mi doma četl, co o tom autíčku psali, třeba že má výkon 450 koní. Jíra: „a tatínku, kde jsou ty koníčkové?". Mamka mě učila novou písničku a dnes jsem si přeříkával: dú valaší dú jeden nese česnek, druhej taky česnek, třetí cibuli :o))))
Tak hody hody doprovody a bohatou nadílku!
 Jíra

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 27.03.05 22:06

Hele Jíro,
Valachy já znám, přeci jen jsem zpola Valaška a tak vím, že ten druhý nese pepřek, u vás ne? Nejste tím ochuzení? :-))))
Jinak se u nás zatím vůbec žádné velikonoce nekonaj, uvidíme, co se bude dít zítra, ale bojím se, že ani ta vajíčka nebudou, jen tatínek mamku zmlátí - jako obvykle :-)))), dnes už vyhrožoval, že někudy to ven jít musí a velikonoční pondělí je prý ta nejlepší příležitost. No doufám, že na mámě se vybije a na mě už nedojde.
Ahojky
 Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 27.03.05 22:08

I ne, to byla já, Johanka
U nás se to poslední dobou vážně dost mate a už to postihlo i mamku, tak se na ní nezlobte a na mě taky ne, my už obě slyšíme na oboje
Johana a Romana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 28.03.05 10:53

Ahoj holky,
Tak jsem si říkala, že vzhledem k počtu komentářů a stále aktuálnímu tématu bych tento deníček ještě týden nechala a nový napíšu až v neděli. Máte někdo něco proti?
 Jana

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 28.03.05 10:57

Ahoj kamarádi!
Tak jak mrskáte? U nás už byli dva kamarádi - Ondrášek mě odmítl vyšlehat, prý mlátí jenom maminku, tak jsem zmrskala já jeho. I básničku jsem přidala.
Ráno jsem dostala i od taťky a Fildy, jenom jsem nemohla pochopit, že jim mamka dala čokoládky a mě ne. Nakonec jsem dostala taky, a to se zase zdálo děsně nespravedlivý Filipovi.
A po obídku jdeme vymrskat celá rodina ještě jednu Filípkovu kamarádku a přitom přivítat jejího čerstvě narozeného brášku. Už se moc těšíme.
Tak se mějte
 Verča

Jirina
Neúnavná pisatelka 15076 příspěvků 28.03.05 21:02

Ahoj kamarádíčkové,

tak jaká byla vaše nadílka? Já jsem si to moc užil!
Ráno jsem si trošku přispal a hned v postýlce jsem objevil první překvapení - plyšánka králíčka. Hanička tam zase měla plyšové kuřátko, takže mi bylo jasno: beránek tu byl! Při oblékání jsme ještě každý vydolovali z bačkůrky čokoládové vajíčko (Háňa na nic nečekala, hned ho rozbalila a dlabala) a z druhé zase maličkého čokozajíčka. Pod mikinkou ještě čekal pytlíček maličkých čokovajíček. I když mamka říkala, že beránek je pěknej filuta a nadílku různě schovává, myslel jsem, že už je to všechno. Jenže dole u stolu ještě čekal velikonoční hrneček s dalšíma čokoládkama a perníček k snídani a na židličce jsme měli každý nový svetříček, aby nás beránek nepokakal. Je snad jasné, že snídani jsme moc nedali, ale začokoládovali jsme se náramně. Když už jsem myslel, že je to fakt všechno, našel jsem další vajíčko v nočníku :o))) Po snídani jsem vzal pomlázku, odříkal mamce hody hody doprovody a dostal do začátku to nejhezčí malované vajíčko. Dal jsem si ho do taštičky a šli jsme koledovat (Háňa mi tam ještě naložila dvě cibule, abych nešel s prázdnou :o)). U tety Veru jsem koledu nechtěl říct, prý až venku za zavřenýma vrátkama, řekl jsem ji napůl a vajíčko dostal :o)) Pak jsme byli u mamčiné kámošky Vlaďky, tam jsem řekl koledu hned za plotem, takže slyšela jen půlku, ale vajíčko jsem taky dostal a ještě k tomu malované perníčky. Na dalších dvou zastávkách jsem už jako koledník - mazák všechno krásně odříkal a za čtvrt hodinky jsem měl taštičku plnou a mohli jsme jít domů :o))) Vykoledoval jsem 7 vajec a ještě spoustu bonbonků a dvě čokoládová autíčka a ty jsem spapal hned.
Tatínek na mě byl náležitě hrdý :o))

Mějte se prímově a ahoj
Jíra

Od mamky:
Romčo, já jsem taky měla ponětí, že druhý valach nese něco jako pepřek, ale nebyla jsem si jistá, co to je :o))) To jako pepř nebo něco úplně jiného?? Až to budu vědět, tak to Jíru naučím a vysvětlím :o))) Díky moc.

A že se ty Velikonoce fakt vyvedly! Za posledních iks let si nepamatuju, že by bylo tak krásné jaro a navíc s dětma (a hlavně koledníčkem) to má úplně jiné dimenze!
 Jiřina

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 28.03.05 23:05

Ahojky lidičkové :-)

Tak už máme to koledování za sebou, mělo by se to zavést častěji, čokodnů je vždycky málo!!! U nás vše proběhlo podle plánu, sice mě ráno budili násilím v devět hodin a to už se prý bytem přehnalo několik koledníků,ale jinak všechno super! Kdybych měl vyjmenovávat, u kolika tet jsme byli, četli byste ještě zítra, takže to vezmu zkrátka, téměř všude jsem vzorně přednesl svoje hody hody a nafasoval dobrůtky, přinesl jsem plný košíček + jednu velkou tašku, prostě hory čokolády! No nebojte, doma se mi na to vrhli a do večera jsme společně dlabali, zdá se, že nám zásoby dlouho nevydrží :-)))
Dle Terezky hlášení, doma taky vše proběhlo dle očekávání, dveře se snad ani nezavřely, polštářky na zadku byly hned odhaleny, maminka se statečně držela, ale s posledním strejdou koledníkem dopili nějakou ňam lahev, oběd se proměnil v brzkou večeři - zbytečnost, protože jsme všichni z různých důvodů jaksi postrádali chuť na řízečky, a zbytek dne jsme strávili televizně, rodičové částečně chrupajíce :-))))
A podávám stížnost, pomlázku mi hned odpoledne schovali, prý šmidlající mašle v obličeji nic moc :-(( No, pomohl jsem si hokejkou, poslední dobou mám oblibu v bojových sportech a zabíjení (pozn.mamky: už z něho šílím, neustále se na nás vrhá s pokřikem „zabiju tě!“ a když s ním odmítáme zápasit, jde cvičně jednu lupnout Terezce), vlastním dokonce pravý zabíjecí nůž.
Tak to bylo naše velikonoční zpravodajství, jenom u vrabčáků bylo zřejmně lepší počasí, u nás bylo převážně zataženo a naše teplomilná maminka byla spokojená jedině s počasím asi tak před pěti lety, kdy se chodilo koledovat v kraťasech :-)))

Vojta kecka, zvláštní zpravodaj, Kecálkov.
Ahóóóóóój!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 29.03.05 14:23

Teda klucí, vy jste to měli super, to u nás bylo vysloveně maso a žádná sranda. Ráno (tedy kolem desáté, protože jsem s mamkou řádila v noci) taťka vlítl do postelí s jakousi ofáborovanou pleteninou a začal mamku mydlit, tak jsem začala brečet, že takovéhle věci mamce smím dělat jenom já a ještě jen v legraci. No chytla jsem docela pěkného hysteráka i z té symboliky, co taťka předváděl. Když se mi párkrát trefil přes noční naducanou plínu, tak mě to nechávalo chladnou, ale na mamííí mi prostě takhle ošklivě šahat nebude. No a pak mě oba utěšovali, že to byla legrace a já jim ještě dlouho nevěřila. Taťka dostal za to všechno mlácení od mamky i velmi krásná mňam vajíčka - no chápete to? Nakonec mamka poradila, ať ji na taťkovi pomstím, že mi z toho možná něco kápne, tak jsem to zkusila, párkrát pošimrala taťku fáborkama ze zadu a světe div se, fungovalo to, dostala jsem dvě čoko a dvě normální obarvená vajíčka - všechno bylo fajn. A pak mi naši vyhověli a zase mě svezli autem (další stěhovací várka), což miluju a poslední měsíc každý den vyžaduju. Babičky nikdo neomladil, protože taťku honily tak, že na nějakou dynovačku vůbec nezbyl čas. A Filip se vrátil z výletu až kolem sedmé, takže už nebyla nálada.
Od mamky:
Stěhování by mělo finišovat, ale babičky fungujou jako dokonalé brzdy, co nezvojtěj elektrikáři nebo zastupující advokátka, to zabrzděj babičky - jedna je sbalená na pár svršcích a zbytek rozdává, jakoby umírala (včetně osobního nádobí a vkladních knížek), máma sedí v křesle, brečí bolestí od zlomené ruky a nadává, jaktože není vše hotovo. A moje popohánění k aktivitě berou obě jako znásilňovací akt. Vůbec nevím, kde seberu síly na naše stěhování, když mi babííí dávaj tak zabrat. A do toho ještě řešíme, kde budeme oba v následujícich letech dělat. Taky žádná radost. Ufff, už aby toto divné období bylo za námi. Alespoň že s Filipem je starostí jen minimum, novou školu zvládá, puberta s ním lomcuje jen v rámci snesitelnosti, takže pohodička
Zatím se mějte
Johanka a Romana

ps. Stále zjišťuji, co to ten pepřek je, pražáci si to změnili na Pepře (tedy nesou toho pepře), ale kdysi v nějaké debatě bylo vysvětleno přímo slovo pepřek, holky sice mluvěj o pažitce nebo koriandru či jiném koření, ale já v mé vypité hlavě pátrám po čemsi masitém - snad nějaké klobásky, či speciálně upravené masíčko. Ještě budu zjišťovat, jo kdybych si vzpomněla, která paní a odkud to asi před pěti lety v telce vysvětlovala, hned by nám bylo jasno. Jak vidno, ani valaši vlastně nevědí, co obvykle nosívaj.
 Ro

David1
Kecalka 287 příspěvků 29.03.05 14:56

Ahojky kamarádi

Hlásíme se pozdě ale nějak tradičně nestíháme:) Navíc jsem si vymyslel nějaké to teplůtkování, rýmu a kašlíček tuberáček:)) Musím se ale rychle uzdravit, protože mám slíbený kolotoč. Tak čekám až bude venku sluníčko a já budu zdravý jako řípa. Teploty nejsou až tak vysoké (do 38,5 st. - pozn. mamky), takže řádím vesele dál. Byl jsem dnes u paní doktorky, dostal obrázek a pak jsem doma ukazoval kde všude mě doktorka poslouchala. Máma ale říká, že jsem ostuda, páč jsem nepoděkoval (to dělám jen doma) a ani nepozdravil (vždycky se stydí a neřekne ani slovo - pozn. mamky).

Teď už se na nás sluníčko nesměje, a že to sleduju (kvůli kolotočům:), ale předtím bylo hezky. Už jsem byl poprvé oprášit svou motorku. No paráda. Moc by se mi líbila i bráškovo koloběžka ale je to na mě velký a musí mě někdo vozit.

Poslední dobou jsem si moc oblíbil dětské puzzle. Skládám to sám klidně několikrát dokola:) Moc mě to baví a máma mi slibuje, že koupí další ale jen když je nebudu ničit. A jsem teda pěkný soukromník, protože puzzle můžu stavět jen já sám a nikdo jiný, jinak je zle:))

Velikonoce byly fajn, největší radost mi udělala televize když hrála můj milovaný film Harry Potter:)) Na to bych se mohl dívat pořád. Bylo to ale nějak dlouhé a pak jsem usnul. Jinak já jsem koledovat nebyl, nikdo se mnou nechtěl jít:(( Zato čokoládička mi chutnala akorát máma koupila nějaký blbý vajíčka, protože v nich nebyla žádná hračka:(
Barvení vajíček se mi taky moc líbilo, chtěl jsem něco nakreslit ale vajíčka mi nějak padala z rukou, tak jsem se radši jen díval. A večer jsem pak tátovi pyšně ukakzoval, že to jsem dělal já:o)

Tak a ted vám něco poví mamka:
Mě dříve velikonoce moc nebraly, byla jsem ráda, že bylo volno a mohla jsem být doma:o) Letos to bylo jiné. Dokonce jsem koupila pomlázku:) Čokolády jsem tolik nekupovala, protože jsem si představovala jak to kluci budou brát a rozmačkávat a nic moc z toho nebude. Ale letos kluci překvapili a čokoládu si postupně snědli. Naštěstí né najednou.
Koledovat byl Filípek akorát u mě a u babičky. Čekala jsem, že se pomlázky taky rád ujme Davídek a bude nás mlátit hlava nehlava ale jeho to vůbec nezajímalo. Docela překvapil:)
Doma jsme měli jen maličkého beránka a to kupovaného. U nás to nikdo nejí, já si zobnu jen trošku a tak nám ten malý stačil akorát. Úklid nehrozil, počkám si na lepší počasí. Teda menší úklid samozřejmě byl ale mytí oken určitě počká:) A taky by to už teda potřebovaly:o))
Doufám, že Davídek bude brzo fit. U nás se snad ty bacily pořád přenášejí z jednoho na druhého, protože nemáme vůbec klid. Už tak od ledna si to marodíme na střídačku. Já mám zase taky zvýšenou teplotu a to už jsem letos stihla 2 angíny a 1 chřipku. Davídkovi napsala dr. sirup Sinecod, tak snad taky rychle zabere. Už ho mám vyzkoušený na Filipovi a vždycky docela rychle zabral.

Tak a teď by to chtělo zase trochu sluníčka a tepla ať můžeme vyrazit na pořádnou couračku ven:) Mějte se všichni hezky.

Ahoj Davídek s mamkou Evou

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 29.03.05 15:01

Zdravím všechny Filuty,

koukám, že Velikonoce byly velký pro všechny. Mě se to tedy moc líbilo, i když ty vajíčka, co mi dovolili omalovat, jsem hned nemohla sníst, a to je přitom děsně miluju :).

Pomlázku jsem dostala svoji, taťka mi ji vlastnoručně upletl, a jelikož mamka jako zkušební oběť neječela (měla totiž zaťatý zuby), nechala jsem se taky mírně pošimrat na zadku, abych byla hezká a zdravá. Pak už jsem to ale nikomu nedovolila a zdatně pomáhala taťkovi hulákat Hody hody a vyšlehat všechny tety a ostatní ženský, co jich v příbuzenstvu a sousedství máme :). Odměna byla samozřejmě sladká, nejlepší úlovek je asi 30cm čokoládový zajíc, jemuž jsem uhryzla uši, pak ho mamka schovala - asi proto, že už jsem předtím snědla asi kilo čokovajec.

Musím říct, že co se přídělů sladkostí týká, řadím Velikonoce co do oblíbenosti k Mikuláši a Vánocům… nevíte někdo, kdy nás zase čekají nějaký čokoládový svátky? :D

Dneska jsme s mamkou byly odevzdat přihlášku do školky a já tam chtěla zůstat, protože mi půjčili koloběžku, na které jsem asi půl hodiny drandila po zahradě a závodila se staršíma klukama. Paní učitelky se smály, že se září nedočkám, což asi nedočkám, prej je to až po létě, a to je až po jaru, což by mělo být teď, když kvetou první kytičky a na ně lítají první včeličky, ach jo…

No, ale to zdržení stálo za to, protože mamka kvůli tomu nestihla udělat oběd, a tak jsme si vezly jídlo z čínského bufetu - začínám závidět Davídkovi s Filípkem čínskou babičku, to byla ňamka nejňamkovatější!

Ještě jsem se chtěla pochlubit, jaká jsem zahradnice pomocnice - v neděli jsem osprchovala hadicí komplet živý plot, co máme kolem zahrádky + dva očumující sousedy :D - no jo, to mají za to, že drbou s mými rodiči, když já pracuju.

Tak to by bylo od nás všechno, doufáme, že teta Jana už je zdravá na těle a teta Romana přiměřeně zdravá na duchu!

Papapa, vaše Viki

David1
Kecalka 287 příspěvků 29.03.05 15:09

Ahoj Vojtíšku

Nezaložíme náhodou nějaký bojový klan? Já totiž taky pořád někoho mydlím. Už vím na koho si můžu troufnout a na koho musím opatrně. Jasně, že Filipovi můžu dělat co chci, takže ho občas beru ovladačem po hlavě či jinými věcmi co jsou zrovna při ruce. Filip pak bulí a říká, že ho to bolí a většinou mi teda taky nějakou dá a pak řvu i já, že mě to bolí. Nato se pak asi dvě minuty hádáme koho to bolí víc než příjde máma a vynadá mi, protože jsem si prej začal:)
Jinak ovládám dobře kung fu, kopance, facky a jiné mi jdou dobře. Bojové pokřiky taky zvládám a hlásím „seš mrtvej“ ať je to kdo je to:) Jinak jako nepřátelé počítám pejsky a jinou zvěř, těm venku hned hlásím, že je zabiju:)))
Ty máš nůž a já mám zase velký opravdový meč, sice je větší než já ale společně by jsme si s ním určitě poradili:)) To by jsme mohli být povedená partička, jako želví ninja:)))

Tak paa David

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 29.03.05 23:14

Ahojte všichni,

Tak velikonoce se mi dost líbily, ještě teď lítám s mrskačkou a všechny oblažuju doteky jara. Ale básničku přidávám poctivě.

Mamka už se cítí docela dost zdravá, jenom když se víc namáhá, tak ji večer pálí na hrudníku. A jak do sebe každý ráno cpe ty kortikoidy, tak se jí pěkně zhoršila pleť.

Jíro, tak u vás jsou velikonoce honbou za pokladem? To ti teda závidím. Já mám jediný štěstí, že Filda si donesl čokoládek tak na půl roku a jak je toho takový kopec, ochotně se dělí. Dneska rozdával dokonce i sociálně slabým dětem ze sousedství:-)).

Johanko, hysterický záchvat při pohledu na mlácenou mamku jsem měla loni. Letos jsem se vztekla, jak už jsem psala výše, proto, že Filda ráno dostal čokoládku a já ne (že přitom mamku vyšmrdlal žílou a řekl básničku jsem nebrala v potaz).
Co je pepřek s mamkou nevíme, mamka si prý vždycky myslela, že je to zdrobnělina pepře.

Davídku a Vojto, já jsem taky bojovnice, ale bojové pokřiky se teprv budu muset naučit. Moje oblíbené heslo v poslední době je ALE JÁ CHCI!!!

Viki, školky už se taky nemůžu dočkat, dokonce jsem kvůli tomu rezignovala a při obouvání botiček už nepropínám vytrvale špičky. Mamka tvrdí, že kdybych dělala problém s obouváním, nevzali by mě do školky.

Přejem tetě Romaně pevný nervy a snad už se taky cítí dobře aspoň na těle.

Jo a pocasí u nás bylo vcera i dnes naprosto skvelý, jarní, sluníckový.

Ahoj Verča

Jirina
Neúnavná pisatelka 15076 příspěvků 30.03.05 20:33

Ahoj kámoši,
dnes jsem byl u zápisu ve školce. Nic moc zvláštního se ale nepřihodilo a proběhlo to v podstatě očekávaně - mamka celou dobu, co čekala frontu na řiditelku, drbala s ostatníma mamčama (skoro se všema se zná) a já jsem si tam hrál. Měli tam Verčo ty dřevěné medvídky co asi máš ty - moc se mi líbily a docela mě mrzí, že mám jen toho tatínka a maminku a ne i ty malé, no ale co nadělám. Taky jsem si hrál s panenkou a nádobíčkem a stavebnicí a náklaďákem … Pak jsem objevil ponk s nářadím a přesvědčoval jsem mamku, že „pilu si Jía vežme", ale neprošlo to. S říďou mamka mluvila sama, v podstatě to dopadlo tak, jak jsme čekali - že se ještě neví, kolik dětí budou brát, protože nevědí, kolik postoupí do školy, takže nevíme, jestli pro mě bude místo - pokud se tedy něco nezmění a mamka bude nadále doma. Taky mamka říkala, že pro ni nebude žádná zvláštní úleva, když mě bude vodit do školky a s Háňou bude doma, což jí říďa potvrdila, že má pravdu, ale na druhou stranu prý mi prospěje, když si budu moc hrát bez asistence ségry, která mi všechno bere a bourá. No takže čekáme do května, kdy se dozvíme, jestli pro mě místo mají nebo ne - mamka to stejně moc neřeší, protože se zatím nemůže rozhodnout, jestli bych chodil naplno nebo částečně nebo zatím vůbec. Každopádně za rok jdeme s Haničkou do školky oba - to už nás asi budou muset vzít.

Pak mě mamka nemohla dostat domů, chtěl jsem si odnést zmiňovanou pilu, až mě nějakou lstí dovedla na záchůdky a tam jsem se vyčůral a pak už jsme šatnou proklouzli ven. Já jsem utekl ještě na školkovou zahradu a lítal tam pod prolejzačkama (říkám jim „domečky") a ještě chtěl na klouzajdu a dost dlouho mamce trvalo, než mě přesvědčila jít domů.

Jinak mamka tvrdí, že jsem jako její ozvěna (a Hanička je zase její stín), protože neustále všechno opakuju. To si pak mamka uvědomuje, jak hezky česky mluví. Třeba: M: „Jíro, podívej, jak von (myšleno ten kluk v televizi) chodí po rukou." Jíra: „Jak von chodí po rukou, jak von chodí po rukou, jak von chodí po rukou". A Hanička zase mamku všude sleduje - stín a ozvěna, hezké, ne?

Tak hajdula pajdula
Jíra

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 30.03.05 22:21

Ahooj všichni!

Jak vidím, Velikonoce jste si krásně užili..my jsme je letos strávili na chatičce..docela netradičně-mamča vymrskala taťku-taťka v neděli v noci vzbudil mamku a ona pak ne a ne usnout..pak nás oba probudil i ráno, když přikládal do kamen a pak vesele chrněl ..takže mamča byla dost naštvaná a pořád do něj dloubala, aby nespal..takže čilý a zdravý bude asi taťka o:)) No a než jsme se vyhrabali z pelíšku, teta s holkama (naši sousedi) už odjeli za příbuzenstvem..tak jsme si alespoň udělali pořádnou jarní procházku po okolí. o:))
Zásoby čokoládek a dobrůtek už, bohužel, docházejí (nadílku od babiček jsem dostal už v sobotu)-rodiče mi s ní vydatně pomohli..o:(
Na chatě bylo jako vždy skvěle..celých 5 dní jsem si od rána do večera užíval mamču i taťku i našeho hafíka a taky jsem řádil s děckama..s ká­moškou Martinkou jsme se vodili za ručičky a láskyplně po sobě házeli písek a mlátili se kyblíčkama o:))

Cpe se mi tu mamka, tak zatím ahooj Ondra

Nemohli jsme se dostat na e-mimčo, takže jsme vám ani nepopřáli..ale i tak se Velikonoce vydařily..Já k těmto svátkům moc vřelý vztah nemám…v dětství to byla pro mé 3 bráchy skvělá příležitost, aby mě pořádně vymrskali..(jinak se máme opravdu rádi o:))) A nějak se mi nechce sedět doma a čekat na opilé koledníky..takže už hodně dlouho na Velikonoce vyrážím do přírody (nejlépe na celý den),dříve s hafíkem, teď i s manžílkem a Ondrou…je to pro mě příjemnější způsob přivítání jara.
Příští rok už asi Ondru opravdu „zasvětíme“ a vajíčka a čokoládku si poctivě vykoleduje…Snad už příští rok i snese pohled na to, že mu někdo mlátí maminku…teď spustí hysterický jekot, i když se s manžílkem pošťuchujeme jen z legrace..

Jani, jsme rádi, že už je ti lépe..tak doufáme, že už brzo budeš úplně fit!

Hodně síly v boji s bacilama přejeme i ostatním marodům a Romči i dobré nervy! (a ať se všichni co nejdříve zabydlíte o:))

Ahoj Andrea a Ondra

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 31.03.05 14:45

Ahoj kamarádi,
tak jsme včera měli návštěvu z Anglie. Mamka si pěkně domluvila, jak to tam s Filípkem v létě stráví, a já jsem si taky užila. Ta teta se mi líbila, nějaké jazykové rozdíly jsem nebrala v potaz. Hned jsem se na ni vrhla, popsala jsem, co mám na sobě, co je starý, co je nový, jakou to má barvu, mamka nestíhala překládat. A když jsem se setkala se zájmem, donesla jsem i všechny hračky a všechny knížky. To bylo supeer. Nakonec jsme si ukazovaly zvířátka - já česky, teta anglicky a moc dobře jsme si rozuměly. No a pak už mě návštěva přestala bavit a šla jsem si hrát na písek.
Filípek na tom byl hůř, protože nerozuměl ani slovo, a to chodí do angličtiny! Taky z toho byl dost nešťastnej.
Tak se mějte, mamka vám to píše z práce a už musí spěchat, takže končíme.

Ahoj Verča

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 31.03.05 15:25

Ahoj všichni!

Tedy, Verunko, ty jsi hotový internacionální typ, vypadá to na kariéru v diplomacii, když ani řeč není překážkou :). Máme to my prcci přece jen výhodu, pamatuju si, jak jsme kamarádili na Krétě s Christosem, ani překladatele jsme nepotřebovali :D.

U nás není nic novýho, jen snad to, že jaro si užívám - vstávám se slovy „jdeme ven?“ a spát chodím se slovy „zítra půjdeme ven“. Máme za domem malý rybníček a zahnízdily se tam dva páry kachen, hnízda s vejci jsem ještě nenašla (mamka mě nepustí do rákosí :(), ale spotřeba rohlíků v naší domácnosti narostla o 100%. Při zkulturňování záhonků neustále vyžaduju žížaly, takže mamka už ví líp než kdejaký zdejší kos, kde jich máme nejvíc :))).

Bohužel ale naše dětské pidihřiště prochází buď rekonstrukcí (v samém začátku) nebo konečnou destrukcí, těžko říct, takže na písek jezdíme autem buď k tetě nebo do vzdálenějších končin. Možná bych mohla ukecat taťku na nějakou bedýnku u baráku, jenže mě to samotnou nebaví, radši plácám bábovky cizejch dětí.

Ovládla jsem tříkolku, šlapu jako drak, a tak mě mamka (bláhová :) dneska po:,–(ila ve sportu na kolo, a to neměla dělat. S takovým řevem odcházím pouze z pouťových atrakcí. (Mamka: já blbá, bylo nádherný Author, za 2,5 tisíce, asi o 1000% lepší než ty levný v hypermarketech, takže asi budeme pumpovat tatínka ;). Samozřejmě jsem na něm prosvištěla celou prodejnu a pokoušela se vyjet nepozorovaně ven, ale neprošlo to. Každopádně mě kapku překvapilo, že když šlápnu dozadu, necouvám jako na tříkolce, ale brzdím :).

Jinak mě napadlo, že bysme mohli spáchat nějaký pražský minisrazík na Matějské (předpečeno na včerejším chatu) - co byste říkali na začátek příštího týdne? Má být hezky a kromě atrakcí tam určitě mají i zakázané poživatiny jako párky, cukrovou vatu apod. :).

Loučím se s pozdravem jaru zdar!

Vaše Viki

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 01.04.05 03:16

V pondělí či úterý jsme vaši, zavolejte
Joko a Ro

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 01.04.05 15:17

Tak já se ozvu v neděli navečer, naplánujeme to podle počasí, jo?

Co Eva s Davídkem - nepřipojíte se?

Iva

David1
Kecalka 287 příspěvků 01.04.05 21:29

Ahojky,
my se rádi přidáme. Nic nemáme, takže je nám celkem jedno který den to bude. Dnes jsem počasí neviděla ale má být hezky prý do středy. A snad kolem 17ti stupňů, což je bájo:))
Tak dejte vědět kdy a kde a my tam budem jako na koni:))
 Eva

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 01.04.05 23:16

No a já už zase vaše nejsem, už jsem zase elektrikářů, bylo to ve schránce a Standa to dotáhl až teď večer, v pondělí přijde revizák a v úterý musím na PRE - to je tak na čtyři hodinky čekání. Takže smůla. A ve středu by konečně měli dovézt chybějící ledničku a zapojit ost. spotřebiče a pak už zase chystat prababi, protože další víkend by měl být její. Ach jo, to bude zase Joko znuděná a zanedbaná, je mi jí líto, ale holt musí ještě vydržet.
Tak se omlouvám za halooo a hezky si to holky užijte
 Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 02.04.05 03:53

Já docela čuměla, když jsem vytáhla anglické pohádky a nutila je Filipa číst - má totiž děsnou výslovnost a čtení nahlas mu umožňuje se víc hlídat. Johana, která začíná zvládat první jednoduché věty v češtině, zcela bez problémů zvládla opakovat Filipovy komoleniny anglické. I když vlastně čemu se divím, japoncům šla angličtina odjakživa dost dobře :-))))
Ale nechtěla jsem si tu honit triko, jen jsi mi připomněla ten zážitek tuším z Carefoure, kdy si Johana vůbec nerozuměla s celou emimiňáckou skvadrou, ale nakonec si dokonale vyhrála s jednou dívčinou trošku tmavěji vybarvenou asi o rok starší - holky si vážně rozuměly skvěle, já cizojazyčnost zjistila, až když si pro holčičku přišla maminka v sárí. A přitom to bylo poprvé, co Johana vypustila milostivě z hrdla pár svých japonských slabik na veřejnosti mimo zdi domova. Možná jsem to sem tenkrát i psala. A doteď mě dojímá, když mi dojde, že děcka si prostě rozuměj. Asi na té miminkovštině něco bude. Anebo je vážně možné, aby se valachovi a pražský pepičce narodila japonka :-)))))
pa
 Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 02.04.05 12:26

Sláva, už jsem slaměný sirotek :-)))))
Za stěhováky jsem právě zavřela dveře a jdu si k vám odpočinout. Maminka mi závěr stěhování zpestřila zaspáním a tím, že poslední dvě skříňky s osobním prádlem prostě nechala tak, ať je prý odvezou i s tím :-))) A tak jsme se stěhovacíma mládencema ještě přebírali její kalhotky a dobalovali tisíce zapomenutých věcí. No a stejně jich tam ještě tak na tři až čtyři naše škodověnky zůstalo. Starosti ještě nekončí, ale už je jich skoro o třetinu míň, hned se mi lépe dýchá. Tak já jdu balit mámin počítač a kytičky a zbylé skleničky a a a a… panebože, ono to snad nikdy neskončí.
Ahojky
 Romana

Filutíííí, byli tu páni a kradli babičce věcí, já na ně děsně řvala a obrečela jsem každou odnesenou skříňku či židličku - no prostě jsem měla děsně srdcervoucí dopolodne, naštěstí mě teď HBO odměnilo oblíbenou pohádkou o Půovi a prasátku, takže už jsem klidnější. No představte si, že mi vzali i můj nejoblíbenější stařičký kočárek, bůůůůů. Na řeči, že to najdu u babičky, vůbec nedám, naši totiž občas dost kecaj. Včera taky říkali, že dnes pojedu autem, a prdlačky, dnes zase, že prý ne. Ale já si to všechno pamatuju a občas, když už mě hodně naštvou, tak jim pak pěkně vyčítám.
Jo už mě tu máma práskla, že začínám trošku česky? No stav byl neudržitelný, takže holt občas povolím, aby se neřeklo.
Mějte se hezky, prasátko skončilo, jdu sledovat Olího a luxovat ledničku
pa
Johanka

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 03.04.05 21:50

Milá Joko,¨
jen se nedej, já dospělákům taky nevěřím. Jenom si teď rychle nemůžu vzpomenout, co mi kdy provedli. Medvídka Pů jsem objevila až nedávno a pořád se s ní hádám, že se nejmenuje Pů, ale Puk. Ale ta mamka je tááák tvrdohlavá…
Nějak jsme o víkendu nebyli vůbec doma, včera poprvé na hřišti (začíná nám baseballová sezóna) a dneska na hřišti a pak na oslavě strejdových třicetin. Dorazili jsme až večer a mamka si uvědomila, že by teda měla napsat ten deníček. No na dnešek to nevidím. Ještě nemá přípravy do školy a je dost ospalá.
Tak já se taky loučím,
Užijte si pražský srazík a stěhovači stěhování
Vaše
Verunka zrzečka okudlánek

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 04.04.05 13:48

Ahoj Evi,

zatím to s námi moc nevypadá, vyvrbily se nějaké příbuzenské návštěvy, takže na nás kdyžtak nečekejte a jděte sami, než se zhorší počasí :).

My můžeme nejdřív ve čtvrtek, a to má pršet.

Papapa, I.

Jirina
Neúnavná pisatelka 15076 příspěvků 06.04.05 21:10

Ahojda, kde je nový deníček? Mám už něco sepsáno a nechci už to posílat do starého, tak si to tu ještě budu chvíli sušit :o)))
 Jiřina

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 06.04.05 22:18

Uz je poslaný. Kaju se. Jsem lenoska líná a navíc me nic nenapadalo.
 Jana

Vložit nový komentář