„Tatínek“ a „maminka“

Ne každý rodič si zaslouží nést toto označení.

„Tatínek“ a „maminka“

Ač to někteří členové mé rodiny, zejména ti živící se volantem, nedokáží pochopit, nikdy jsem netoužila po tom, stát se majitelkou řidičského oprávnění.

S přibývajícími léty a s rozrůstajícím se počtem potomků sice v mé hlavě občas zahlodá malý červík pochybností. Uvědomím si, že přesouvání se autem by mi řadu věcí usnadnilo, pak si ale přečtu zprávy, zjistím, kolika tragických událostí jsme na silnicích dnes a denně svědky, a červík je pokaždé rychle umlčen.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsem po řidičáku nikdy neprahla je zřejmě fakt, že od narození žiji ve velkém městě, zastávku MHD máme od domu, co by kamenem dohodil, a intervaly mezi jednotlivými spoji nejsou nikterak dlouhé, tak proč riskovat zbytečné ohrožení života obyvatel naší čtvrti mým řidičským (ne)uměním.

Děti naštěstí cestování vlakem nebo autobusem zbožňují, v těchto dopravních prostředcích se proměňují v dokonale poslušné jedince, a tak jsem možnost návštěvy autoškoly zatím odsunula na neurčito.

I když nedávný zážitek z autobusu mě v definitivnosti mého rozhodnutí lehce nahlodal.

V posledním předvánočním týdnu jsem se rozhodla vyrazit do centra města a vyřešit pár drobností, abych je nemusela nosit přes Vánoce v hlavě. Manžel hlídal a já měla půl dne jen pro sebe. Jaký to luxus. Prvních pár zastávek se cesta autobusem odvíjela v nudném duchu, pak však nastal zásadní zvrat.

Přistoupil mladý pár, s sebou vláčel malé dítě. Jsem daleka toho, někoho soudit, pozorovat a hodnotit, tato zvláštní skupinka si však záhy získala pozornost a to nejen tu mou.

Tatínek mi přišel přinejmenším lehce ovíněný, z jeho úst vycházela jedna perlička za druhou. Hlas silný jako zvon se nesl celým prostorem autobusu, každou svou větu nezapomněl uvést slovem „vole“. Ani maminka nezůstávala ve svém výrazivu pozadu.

Dítě, žmoulající v rukou plyšáka, který by si zasloužil komplexní lázeňskou péči, se po chvíli dalo do usedavého pláče. Žena, láskyplně se plazíc po svém vyvoleném, s citlivostí sobě vlastní pronáší: „Do prd**e, proč ten magor zase řve, ať už zavře hubu.“

Následuje několikero pokusů o uklidnění ukřičeného roběte. Krabička cigaret na hraní neuspěje, sušenka také ne, ani mobil se nesetká s kýženou odezvou. Dítě řve a řve a pár začíná propadat zoufalství. „Ty deb**e, už se uklidni, zas nás někdo napráská a přijde sociálka.“

Tatínek začíná vztekle bušit do okna a z jeho úst se k dítěti line jedno sprosté slovo za druhým. Ostatním spolucestujícím, včetně mě, dochází trpělivost a snažíme se ho mírnit, dozvídáme se však jen to, že zaplatil, a tak si může v autobuse dělat, co uzná za vhodné. Neopomene nás nazvat zvířecími jmény.

Podobných výjevů jsem svědkem po celý zbytek cesty.

Když vysedáme, nedá mi to, matka ve mně se musí zeptat maminky, zda jí přijde normální řvát na dítě, které je tak malé, že nemůže pochopit, proč se na něj vlastně křičí. Přiznávám se, kloudnou odpověď jsem nečekala. „Všímej si sebe, ty krávo blbá, až budeš mít děcko, tak kecej,“ to jediné jsem se dozvěděla.

Moje nálada byla po celý zbytek dne na bodu mrazu. Pořád jsem před očima měla obraz toho prcka a přemýšlela o nespravedlnosti světa. Proč mám kolem sebe spousty super párů, které na cestě za dítětem překonaly možné i nemožné, některým se, i přes jejich snahu, sen nesplnil a vytouženého uzlíčku štěstí se nedočkaly.

Rodiče z autobusu dostali dar největší a absolutně si ho neváží.

Co vyroste z dítěte, které má od raného dětství na očích tyto vzory? Proč si někteří lidé neuvědomují, jak velkou moc mají nad životem svého potomka a že při troše neopatrnosti mu mohou navždy ublížit…?

Je mi z toho smutno.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
4128
3.1.19 00:14

Smutné… takoví lidé by neměli vůbec mít děti… ale bohužel se to děje, a ještě mají více děti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 00:19

@Veru1987 Jo, přesně tak, říkala jsem si, jak je svět v tomhle nespravedlivý, těm dvěma exotům bych nesvěřila ani stěně :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1198
3.1.19 00:27

:cert: strašne,chudak dítě. Je mi z toho úzko. Nedokážu si představit ze bych se takhle chovala ke své dcerce. Já jsem teda na miminko čekala několik let a pomohli nám až doktoři,diky bohu. Ale tohle je fakt sila,ale bohužel To není ojediněle. :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 00:36

@Kikulele Bylo mi toho chlapečka strašně líto, připadala jsem si jak ve špatném snu :,( jak říkáš, ojedinělé to asibopravdu není, bohužel. Přála bych každému dítěti milující rodiče.

 • Zmínit
 • Nahlásit
908
3.1.19 06:12

Je mi z toho tak strasne smutno :,( V tomto pripade pevne doufam,ze tu socialku nekdo zase zavola a dite jim odeberou. Snad by to detatko melo sanci se dostat nekam jinam, driv,nez bude pozde :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
6454
3.1.19 06:54

Bohuzel. takove dva pary mam ve svem okoli mnozi se rychlosti blesku. nekolikrat se vse resilo s ospodem ale bohuzel biorodina nadevse dokud nebude dite v ohrozeni zivota. kde je vsak ta hranice ohrozeni zivota? za me osobne uz ve spatnem psychickem zachazeni s ditetem pro urady nikoliv.

Příspěvek upraven 03.01.19 v 06:55

 • Zmínit
 • Nahlásit
2088
3.1.19 07:08

teda mně občas slušně ujíždí nervy, zvlášť když spustí virvál všechny čtyři najednou, ale kam se na tyhle nádhery hrabu 8o teda řvát na (jedno) malý dítě, co kňourá v autobuse :zed: zajímavý je, že jim nedošlo, že případná sociálka po napráskání nepřijde na řvoucí dítě, ale na deb**y rodiče, asi fakt nebyli z nejbystřejších :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3.1.19 07:28

Tyto hovada ( nemám jiných slov na takové lidi ) by vůbec neměli mít děti ..
sociálka bohužel zakročí opravdu až když bude skoro pozdě :zed: :zed:
Máme tu kousek obdobný případ, děti 4 , barák sotva stojí, děti špinavé, smrduté.. zaostalé, jeden chlapec se v pěti letech počůrává a někdy i pokadí.. o mluvě ani nemluvím.
Přes opakované upozorňování sousedů, lidí okolo a dokonce i ze školy a školky-SOCIÁLKA NESHLEDALA NIC ŠPATNÉHO! :pocitac:

Malému snad přinese život více štěstí a jednou se dočká milující rodiny!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 07:51

@Jedna babička @Veronika5507 @sinapis.alba @Aneta.vecerova je to fakt smutné, jak se lidé dokážou chovat k vlastním dětem. Co se týče ospod, iluze si nedělám, i když chci věřit, že někde může fungovat skvěle. Jeden zážitek s nimi mám z období mé školní praxe. Jdeme si se sociální pracovnicí ulicí na šetření, po protějším chodníku kráčí chlapec a pracovnice mi nevzrušeně povídá," Vidíš ho? Tak ten utekl z děcáku, radši dělám, že ho nevidím. :zed: pevně věřím, že i na ospod se najdou lidé, kteří svou práci dělají skvěle a tohle byla jen výjimka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27117
3.1.19 08:23

Bylo by mi z toho taky zle. Neříkám, že mě to moje zlatíčko občas pěkně nevytočí, ale takhle se k němu nikdo nechová :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
819
3.1.19 08:27

v dnesni dobe neni problem potaji vyfotit a nahrat na mobil… a predat dal policie, socialka… bavit se s takovymi lidmi nema cenu, maji s prominutim fakt vypatlano… musel to byt sileny zazitek :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 08:34

@llida podle toho, jaký rozhovor mezi nimi probíhal si myslím, že sociálka je u nich častým hostem, ale jestli něco zmůže :nevim: Kéž by. Bavit se s nimi bylo fakt zbytečné, ale ta situace byla tak příšerná, že nám to nedalo.

@Russet jo, taky mě dětičky občas dokáží rozparádit, ale tohle bych si k nim fakt nedovolila. : :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27117
3.1.19 08:39

@Jadala
Právě v autobusu nebo vlaku čekám, že ho to bude po chvíli nudit, tak mu ukazuju věci z okna a říkám, co budeme dělat, až vystoupíme. Do řvaní a „zlobení“ bych to nenechala dojít.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27117
3.1.19 08:40

@Jadala
Jinak jsi dobrá, že ses ozvala. To já bych asi držela pusu, protože bych čekala, jaká smršť se na mě snese.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 08:48

@Russet taky bych ve většině případů držela pusu, ale tohle byl fakt extrém. S odezvou jsem počítala, mohla být i horší.

V tomhle mám fakt štěstí, moje děti prostředky hromadné dopravy a speciálně autobusy milují, jediný problém je vždycky v tom, když se mají dohodnout, kdo bude sedět u okénka, pak už jsou vzorní cestující.
Možná je to tím, že děda je již téměř 40 let nadšeným řidičem autobusu a od mala je tahá do garáží, aby i v nich vyvolal podobnou vášeň :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1487
3.1.19 09:03

Tohle mě vždycky dokáže rozesmutnit, všechny dětičky si přece zaslouží dostávat lásku odmalička. :,( Je to moc smutný, ale bohužel se to děje, takových dětí, co tohle zažívají, jsou mraky..obdivuju pak ty, kteří si i přes nedostatek lásky od rodičů dokaží založit svojí vlastní rodinu a jsou milujícími rodiči. :srdce:

Příspěvek upraven 03.01.19 v 09:03

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 09:13

@Anitramm souhlasím, napsala jsi to přesně :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
244
3.1.19 09:16

Uff, tak tohle je mazec… Jenom z toho, co jsem si přečetla mi je toho drobečka hrozně líto… Pokud se z toho nevymaní mám obavu, že z něj bude další takový, protože ho tak rodiče vychovají a jemu to tím pádem přijde úplně normální… já nejsu zdaleka svatá, taky někdy ujedou nervy, někdy i víc než bych si přála, ale tohle je i na koně moc… Co do úřadů, v ty bohužel moc důvěru nemám, jak už bylo zmíněno, kým to dítě nezabíjí, ať je s bio „rodičmi“…

Příspěvek upraven 03.01.19 v 09:17

 • Zmínit
 • Nahlásit
3.1.19 09:20

Tak tohle jsem cist nemusela :-(

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
3.1.19 09:30

Ano, to dítě bude mít těžší dětství, ale to neznamená, že z něj bude automaticky špatný dospělý, nebo rodič. Může tu rodinnou karmu přetrhnout a zvládat to daleko lépe než jeho předchůdci..Však kdo z nás ví, jaké prapředky měl a jak ti se chovali ke svým dětem? Podle úvahy „neměli by mít děti“ BY NÁS TADY DNES SPOUSTA NEMUSELA PSÁT… :think:

 • Nahlásit
1128
3.1.19 09:30

@Rosary taky mi ho bylo strašně líto a nejhorší je ta bezmoc :,(

@Citronkalekninka a já to nemusela psát, ale byla jsem tak šokovaná, že jsem to prostě potřebovala ventilovat

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 09:33

Anonymní: zajímavý pohled, kéž by se ten chlapeček zvládl vymanit. Start do života má hodně složitý.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16513
3.1.19 09:54

Ano, to dítě bude mít těžší dětství, ale to neznamená, že z něj bude automaticky špatný dospělý, nebo rodič.

A ono si nějaký dítě zaslouží mít těžký dětství? To si děláš prd.el? Jeden extrém je Norsko, druhý extrém je česká sociálka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
3.1.19 10:56

@Janli Prosím? Kde jsem psala, že si nějaké dítě zaslouží těžké dětství? Čti pořádně.

 • Nahlásit
3.1.19 12:28

@Janli jezis za co ji nadavas? 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
452
3.1.19 13:44

Je to smutné, souhlasím. Ale jaká je cesta? Tím, že na takové lidi budeme nadávat, ukazovat na ně a kritizovat je (případně jim to dáme sežrat), tak se nic nezmění. Je velmi pravděpodobné, že ti dva mladí měli velmi podobné dětství, nebo prožili něco zlého. Kdo ví…

Já věřím tomu, že člověk, který je v pohodě a je spokojený se nedokáže takto chovat.
Ti lidé nemají vzor, neví jak se mají ke svému dítěti chovat, nikdo jim to neukázal. Navíc lidé kolem se chovají k nim podobně - dávají jim najevo, jak jsou špatní a oni pak jsou špatní.

Lepší reakce je, pokud takové typy lidí uvidíte, zkusit k ním být vlídnější. Ukázat jim tu vstřícnost, pochopení. Reagovat třeba tak (pomoci jim)… pročpak pláčeš, bolí tě něco? Říct jim, že to mají těžké, když jim dítě tak pláče a že je to jistě náročné, atd. Prostě místo kritizování jim ukázat, že to lze i jinak. A věřím tomu, že když se k nim svět začne chovat lépe, tak i je to změní… nesou si zranění z dětství a tím, že na ně bude zlé i okolí, tím se to jen zhorší. Ti lidé na kritiku reagují buď útokem, nebo útěkem. Nemohou za to.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 13:58

@aquawoman neměla jsem pocit, že by jim někdo dával najevo opovržení, já se jen snažila maminku slušně upozornit, že tím, že bude na dítě křičet, ho rozhodně neuklidní.

Jedna starší paní se snažila na děťátko promluvit a dostala od maminky takové kapky, že se chudák pomalu rozbrečela.

Při svých studiích, než jsem zvolila malinko odlišný směr profese, jsem se s takovýmito případy setkávala velmi často a bohužel, v mnoha případech vlídnost nepomohla.

Souhlasím, potřebují pomoc, ale dokud si oni sami nepřipustí, že to tak je a raději budou své problémy utápět v alkoholu a nadávkách, s jakoukoliv pomocí to bude hodně složité :think:

Příspěvek upraven 03.01.19 v 14:01

 • Zmínit
 • Nahlásit
6454
3.1.19 15:02

@llida prave ze v dnesni dobe fotit ci natacet cizi lidi bez jejich souhlasu se oznamovatelum nevyplati a vse se otoci proti nim. ano oznamovaci povinnost tykajici se mozneho tyrani decka je zakona povinna ale jen ne proboha natacet nebo nahravat at si oznamovatel sam nezpusobi uredni tahanice. radeji zvolit pisemnou ci ustni formu. kazde oznameni by měl ospod následne proverit. i kdyz… bohuzel chodi vetsinou na navstevy ohlasene nebo si ucastniky zvou k nim na urad. nejlepsi je, kdyz poda oznameni dětsky lekar, to uz je dukazni prostredek a cela vec se trochu hybe.

Příspěvek upraven 03.01.19 v 15:33

 • Zmínit
 • Nahlásit
6454
3.1.19 15:44

@aquawoman myslíš to dobře, bohužel na tyto lidi vlídnost a slušné slovo neplatí. Svou agresivitu mají jako vlastní osobní normu a ve většině případů jim přináší vnitřní pocit uspokojení. Nejsou to žádná zraněná zvířata, která útočí proto, že je na ně okolí zlé. Jsou to dravci, kteří útočí cíleně proto, že jim to přináší pocit uspokojení, pocit neohroženosti mezi ostatními lidmi, kteří se raději stáhnou nebo jim uhnou z cesty. Samozřejmě jsou výjimky, kteří dokážou řetězec negativních transformačních vzorců chování nesoucích ze svého dětství přetrhnout, ale je jich opravdu strašně málo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
452
3.1.19 15:56

@Jadala Je to už s nimi tak špatné, že neutrální informaci vnímají jako ohrožení, jako útok. Proto také hned odpovídají útokem jim vlastním. Bohužel jejich spíše průměrná, či podprůměrná inteligence hraje v jejich neprospěch a nejsou schopni žádné sebereflexe… a všechno jim je je jedno. Vlastní dítě, to na čem normálnímu člověku nejvíce záleží, berou oni jako zátěž a otravu. Jsou to chudáci. Jsou organizace, které pomáhají sociálně slabým rodinám, shánějí dobrovolníky, kteří rodinám pomáhají. Ale oni musí chtít si nechat pomoci. A vím jen tolik, že se musí cítit přijati takoví jací jsou, aby si nechali pomoci. Jinak budou vždy reagovat negativně, nebo útokem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 16:03

@aquawoman Byla jste někdy v takové organizaci, pracovala jste s těmito lidmi? Zajímá mě jestli máte osobní zkušenosti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
452
3.1.19 16:04

@Jedna babička To jsou pak psychopati. Takoví existují, ale není jich příliš mnoho. Myslím a doufám, že většina se tak chová, protože jim chybí správné vzorce a jsou zranění životem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Pov
226
3.1.19 16:09

To je hnus :zed: mne se dnes stala trochu jina vec,nad kterou je mi smutno a ouzko:vlezla jsem do podchodu,predemnou sli tri dospeli lidi.uz kdyz jsem do podchodu vlezla,slysela jsem od schodu z bocniho vychodu hroznej narek ditete,brek a volani o pomoc.ti lidi co sli predemnou se jen letmo podivali k tem schodum jak prochazeli kolem a sli dal.ja letela nahoru,myslela jsem,ze nekoho minimalne prejelo auto,je tam frekventovana cesta,a nahore brecel tak 8mi letej kluk,uplne hotovej,trepal se,vletel i do cesty,snazil se zastavit auta a volal o pomoc,auta tam zrovna zastavovala na cervenou,ale nikdo si toho kluka nevsimal.nikdo ani nestahl okynko,aby se zeptal co se stalo.ja ho teda chnapla,aby ho neco neprejelo a ptala se co se stalo.a on ze se mu ztratila babicka a nevi co ma delat.babicku jsme za malou chvilku nasli a vse bylo v pohode,ale premyslim,kdyby tam mel treba zranenou sestru,kamarada nebo babicku…kdyby skocil pod nejaky z tech aut nebo pod autobus…stacil moment.a nikdo si toho kluka nevsimal,nikdo se nepozastavil nad tim narkem,kazdej sel dal…je to hrozny. :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
3787
3.1.19 16:21

To je smutné čtení, bohužel moc možností nezbývá, než hledět si svého. A vůbec se nedivím, že jsi se o tento zážitek potřebovala podělit …
Jinak k řidičáku: je fajn, že máte svou zálibu v cestování a ty možnosti. To je super věc, která se opravdu dá využít jen ve velkých městech :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
452
3.1.19 17:01

@Jadala Přímo s touto cílovou skupinou osobní nemám, pouze zprostředkovaně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
3.1.19 18:17

Muj byvaly partner mel takoveho otce,kdyz mu umrel,ani na pohreb nesel, nepovazoval ho za tatu a poucil se,jak se nechovat.

V mem okoli mam podobnou rodinku. Zenska ma tri deti, v tehle mrazech nosi dlouhou slabou sukni a svetrik,stejne jako v lete. Deti na nohou kroksy, slaba tricka s dlouhym rukavem,usmudlana,ani nepoznate,zda je to divka ci chlapec. Deti divoky,bez vychovy,takova zviratka…je mi z nich taky smutno.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8
3.1.19 18:17

Ahoj holky, tady jedna OSPODačka :) předně bych chtěla říct, že tak jako ve všech profesích, i na OSPODech se najdou pracovnice, které mají dost věcí úplně na háku. Působím na malem meste, ale kvůli sociálně vyloučeným lokalitám jsme na výjimku zařazení do nejvyššího stupně zátěže, tak k tomu asi mám trochu co říct :) tu práci dělám přes tři roky a nespočetněkrát jsem se setkala s velice „zvlastnimi“ postupy některých úředníků. Stále si ale troufám tvrdit, že více je těch, co makaji tak, jak se má. Situace popsaná v deníčku je naprosto otřesná a dle uvedených informací se patrně bude jednat o rodinu, o kterou by se měl OSPOD zajímat, ale rozhodně!!! tahle situace sama o sobě není důvodem k odebrání dítěte z rodiny. Vlastně chci říct jen to, abyste, prosím, nehodnotily práci, jejíž kompletní náplň neznáte… odebrat dítě z rodiny je to nejposlednější řešení jeho situace, vždy musíme vyhodnocovat, co je v jeho nejlepším zájmu a odebrání je největším zásahem do rodiny. Věřte, že bych strašně ráda odebírala na první dobrou děti rodičům fetakum apod., ale bohužel máme hromadu metodik, nepůsobíme samostatně, vše musí jít přes vedoucí, ze spisu musí být patrná zpravidla dlouhodobější spolupráce s rodinou a snaha o nápravu jejich situace všemi možnými jinými způsoby… metodicky jsme podřízení krajským úřadům a ministerstvu. Na ministerstvu sedí lidi totálně bez praxe v terénu, takže to podle toho vypadá- bohužel. Všechny naše návrhy projednávají soudy a soudci chtějí důkazy, hodně důkazů… A věřte, že lidsky si můžete tisíckrát říct, že tomu dítěti bude lépe jinde, ale když profesně víte, že to metodicky neobhajite, sakra si rozmyslite, jestli chcete mít na krku trestní stíhání za zneužití úřední pravomoci a špatný úřední postup…Jinak je pro mě chování některých rodičů k nepochopení stejně jako pro vás, s tím rozdílem, že se s tím v práci setkávám bohužel dnes a denně… Hezký večer a co nejméně takových zážitků :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
3.1.19 18:20

@Pov

Bohuzel v tom mamhodne spatnou zkusenost z OC v Praze. U vytahu tam stala holcicka a plakala,ptam se,co se stalo,ze se ji ztratila maminka. Tak ji odvedu na info,ohlasime,za chvili prileti ona maminka,serve me,serve sekuritaky, decko chnapne a leti pryc. Priste bych ji tam uz nechala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 19:16

@Pov to je taky síla, ale nepřekvapuje mě to, nedávno postihl mou příbuznou hypoglykemický šok, dlouhou dobu si ji nikdo ani nevšiml :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 19:18

@dedrichov děkuji za pochopení, fakt to na mě udělalo „silný“ dojem a to si troufnu tvrdit, že jsem toho viděla docela dost. :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 19:22

@aquawoman ptala jsem se proto, že ještě před pár lety jsem měla podobné názory, pak jsem při studiu prošla několika diagnostickými ústavy, domy ve vyloučených lokalitách, ubytovnami…a zjistila, že vše není takové, jak jsem si myslela

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 19:23

@Astyna88 To je tedy také síla, brr :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
3.1.19 19:28

@LDDL Máte můj velký obdiv, za to, co děláte. :potlesk: Všude je to o lidech a dovedu si představit, jak máte v řadě případů svázané ruce a přesně tak, nejlepší jsou „odborníci“, kteří něco rozhodují od stolu :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Pov
226
3.1.19 19:31

@Astyna88 no,takovy reakce jsou,ale to je jen vizitka rodicu!zapomenou nekde decko a misto aby byli vdecni,ze se mu nic nestalo,tak zachrance dostane pojeb! :D divna doba,divni lidi :think: ale ani za cenu servani bych ho tam nenechala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8
3.1.19 19:39

@Jadala děkuji, já tu práci miluji, ale je pravda,že jednoduchá není… jak na znalosti, tak na psychiku. Teď jsem navíc tehu, tak už mě čeká jen pár měsíců… snad :) :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6454
3.1.19 20:35

@aquawoman ještě před několika lety jsem si myslela totéž. Po pár osobních i pracovních zkušenostech jsem na tyto lidi změnila názor. Ano, existují výjimky, které se dokážou změnit, ale je jich opravdu velice málo.

Příspěvek upraven 03.01.19 v 20:38

 • Zmínit
 • Nahlásit
4.1.19 01:17

@Janli tak treba myho dedu bil jeho otec retezem a i jinak se k nemu choval hrozne, ale deda se ke svym detem choval celkem slusne. A kdyby ten muj pradecek podle logiky „takovy lide by nemeli mit deti“ dedu nemel, tak bych se ja nikdy nenarodila, a o takovych pripadech domnivam se psal anonymni tulipan. Takze se dost ztotoznuju s tim, co pise (diky tulipane). Neni to otazka toho, jestli si nekdo zaslouzi mizerne detstvi, ale toho jestli ma nekdo pravo zit navzdory tomu, ze se k nemu jeho rodice chovaji hrube. Chapu, ze „takovi lide by nemeli mit deti“ je tady na emiminu takovy vzity jazykovy obrat, a znamena neco jako „rada bych jejich deti zahrnula laskou, jen k nim tak mit rodicovska prava“, ale jsem rada, ze tu tulipan napsal(a), co napsal(a). :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16513
4.1.19 01:27

@malytlustyhroch tohle jsem nějak nepochopila… já jsem nepsala, že by neměli mít děti… já jsem toho názoru, že ty děti mají právo na šťastný život. Třeba u pěstounů.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1128
4.1.19 08:59

@LDDL Přeji hodně štěstí :kytka: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
4.1.19 09:15

@malytlustyhroch díky za pochopení :kytka:

 • Nahlásit