Banány: V čem jsou nám prospěšné a co si z nich ukuchtit?

Banány jsou nejoblíbenější cizokrajné ovoce – jsou chutné a zároveň bohaté na vitamíny a živiny, které vy i vaše děti potřebujete. Jejich pozitivní účinek na zdraví prokazuje i řada studií. Čím jsou prospěšné a co si z nich můžete připravit?

* Banány jsou lahodné a zdravé. / Zdroj: Fitrecepty.info.

Banán je zásobárna prospěšných látek

Ve 100 g banánu najdete přibližně 33 % doporučené denní dávky (DDD) vitamínu B6, 9 % DDD draslíku, 11 % DDD vitamínu C, 8 % DDD hořčíku, dále nezanedbatelné množství manganu, mědi, sacharidů a bílkovin.

Recept na rychlou banánovou přesnídávku »

Pro zdravý vývoj dětského organizmu

Všechny uvedené látky a minerály jsou důležité pro fungování lidského organizmu, u dětí navíc i pro jeho optimální vývoj. Vitamín B6 je potřebný pro nervový systém, draslík také pro srdce a svaly. Těm prospívá i hořčík, a to tím, že umí hospodařit s cukry a dalšími látkami a zajišťuje jejich vstřebávání v tkáních. No a konečně vitamín C, který je důležitým antioxidantem a posilovačem imunity, podporuje krvetvorbu, povzbuzuje a celkově dodává energii.

Recept na banánový koláč s tvarohem a arašídovým máslem »

Pro zdravá střeva a silnou imunitu

Banány obsahují velký podíl vlákniny (tzv. pektin a pomalu rozložitelný, rezistentní škrob), která je velmi důležitá pro zdravou střevní mikroflóru. Tu potřebují hlavně děti, protože rozmanitost prospěšných střevních bakterií je základem silné imunity (a funguje také proti průjmu). Vhodné jsou pro děti, které jsou náchylné k bakteriálním a virovým infekcím, v jejichž důsledku mohou trpět průjmy. Množství pektinu a rezistentního škrobu ale v banánech klesá s mírou zralosti, proto jsou lepší méně zralé, zářivě žluté banány.

Recept na amarantovou kaši s banánem »

Od kdy dávat banány dětem?

Často se objevuje otázka, zda jsou banány vhodné i pro hodně malé děti jako součást příkrmů. Výživoví poradci se vesměs shodují v tom, že děti do tří let by banány měly jíst méně, a že jako složka příkrmů kojenců by se neměly zařazovat vůbec. Důvodem je jeho sladká chuť, na kterou si miminka rychle zvyknou, a následně ji vyžadují.

Co z banánů dělají maminky z eMimina?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Jak v létě skladovat banány?

3.6.16 23:00
66

Banány - co se z nich dá udělat?

29.8.15 20:23
45

Jak zpracovat banány pro děti?

17.12.14 21:33
19

Jsou vhodné banány?

17.9.12 09:16
49

Dá za vyrobit BANÁNOVÁ PŘESNÍDÁVKA?

28.8.06 14:44
9

Podívejte se na další zdravé a chutné recepty nejen z banánů na stránce Fit recepty »

Autor:

Lucka v eMiminu začínala jako adminka a postupně se vypracovala až do obchodního/account týmu. V rámci toho se stará klienty a dohlíží na to, aby všechny kampaně běžely včas a v pořádku. Textuje také soutěže, testování a recenzní články. Ráda si také občas napíše receptový nebo jiný článek. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...