Jak vybrat ten správný kočárek?

Pro nastávající maminku může být těžké zorientovat se v nabídce kočárků. Na co se zaměřit a na co určitě nezapomenout při výběru kočárku?

Jak vybrat ten správný kočárek? Kočárek vybírejte pečlivě. Zdroj: Baby Direct.

Rozdělení kočárků podle věku dítěte

  • Hluboký kočárek s korbou je vhodný pro novorozence. Důležitý je materiál. Děťátko musí být v teple, ale na druhou stranu je potřeba, aby korbička byla vzdušná. Pozor také na její rozměry.
  • Sporťák užijete pro dítě, které již sedí. Tento typ kočárku budete používat nejdéle, vybírejte proto pečlivě.
  • Kombinovaný kočárek je praktickou volbou. Používáte jej tak, jak zrovna potřebujete. Na trhu je široká nabídka dvoukombinací (hluboká korba + sportovní kočárek) nebo trojkombinací (korba + sporťák + první autosedačka).
  • Golfové kočárky, tzv. golfky, nabízí výrobci pro děti od dvou let. Mají jednoduchou, lehkou a velmi skladnou konstrukci. Pozor na polohování, ne všechny golfové kočárky lze nastavit do polohy vleže.
Sportovní kočárek budete používat nejdéle. Zdroj: Baby DirectSportovní kočárek budete používat nejdéle. Zdroj: Baby Direct

Základní otázky při výběru kočárku


Kde budu s kočárkem jezdit?

Žijete ve městě nebo na venkově, či dokonce na horách? Podle toho si vyberte kola a podvozek kočárku. Tvrdá plastová kola vystačí na městský povrch. Do přírody a nerovného povrchu vybírejte kola velká, nafukovací nebo se speciálně vyvinutou náplní a odpružený podvozek. Myslete také na to, že lépe se vám bude manipulovat s kočárkem, který má přední kola otočná. Jste-li sportovní typ maminky, v nabídce je poměrně dost kočárků i pro vás.

Jak často budu s miminkem jezdit automobilem a městskou hromadnou dopravou?

Pakliže máte v plánu hodně cestovat, je třeba vybrat kočárek, na který lze připevnit sedačku „vajíčko“ a zajímat vás bude i skladnost a váha kočárku. Od věci nejsou ani lehce odnímatelná kolečka pro snadné uložení kočárku do kufru auta.

Váha a nosnost kočárků


Bydlíte-li v 5. patře domu bez výtahu, pochopíte, že každé kilo je znát. Některé sportovní kočárky mohou vážit i pod 8 kg, jiné až 15 kg. Pro každého nemusí být váha kočárku důležitá, promyslete ale, zda pro vás ano. Váhu podvozku není třeba tolik řešit u kočárků „outdoorových“, v tomto případě vám totiž může vyšší váha přinést větší stabilitu v terénu.

Na nosnost myslete při výběru sportovního kočárku. Existují i kočárky s nosností do 22 kg, přičemž většina sporťáků je vyráběna pro děti do 3 až 4 let.

Při nákupech oceníte velký koš. Zdroj: Baby DirectPři nákupech oceníte velký koš. Zdroj: Baby Direct

Nezapomínejte na bezpečnost


Základem je kvalitní brzda kol. Pokud uvažujete o kočárku, se kterým budete i sportovat, oceníte i ruční brzda na rukojeti.

Bezpečnostní pás by měl být samozřejmostí u každého sportovního kočárku. Může být doplněn odnímatelným bezpečnostním madlem. Chcete-li mít ohledně bezpečnosti naprostou jistotu, zaměřte se na dodržení normy ČSN EN 1888 – 1.

Pár tipů navíc

  • Nastavitelná výška rukojeti může být podstatná v případě, kdy je jeden z páru rodičů výrazně vyšší než druhý.
  • Jste-li esteticky založení, není třeba se bát, že se vám kočárek za roky používání okouká. Moderní značky totiž nabízejí širokou škálu barevných stylů pro stříšky kočárků, které můžete měnit podle nálady.
  • Omyvatelnost textilní části kočárku je důležitá z praktického hlediska.
  • Pakliže se chystáte s kočárkem obstarávat nákupy, budete potřebovat velký koš a hodit by se vám mohla i možnost připnout nákupní tašku.
  • Cesty s dítkem v kočárku vám zpříjemní příslušenství ke kočárku.
Nastavitelná výška rukojeti se může hodit. Zdroj: Baby Direct.Nastavitelná výška rukojeti se může hodit. Zdroj: Baby Direct.

O výběru kočárku diskutujete velmi často

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Vybíráme kočárek 2019/2020

6.7.20 10:58
76

Výběr kočárku

30.9.19 15:02
19

Britax B-motion 4 plus - recenze

12.9.19 11:12
82

Velký výběr kočárků i příslušenství naleznete na stránkách FunBaby »

Přečtěte si také