Práce s dítětem na klíně? Nebojte se investovat do hlídání

Práce na home office má obrovskou výhodou – obejdete se bez hlídání. Celou dobu však bojujete s rozptýlenou pozorností a výčitkami, že se nevěnujete dítěti. Jak práci doma vyladit, aby všechno fungovalo? Vítejte ve vysoké škole mateřské efektivity.

Práce s dítětem na klíně? Nebojte se investovat do hlídání Zdroj: Halfpoint / Shutterstock, Inc.

Snažíte se soustředit na psaní důležitého e-mailu, váš malý pomocník se přitom dobývá ke klávesnici… a odesílá vaším jménem další nesmyslnou zprávu. Případně s vyplazeným jazykem dokončujete projekt, do toho pípá pračka s vypraným prádlem a vaše dítě vás tahá za triko a chce si hrát.

Home office mimo domov

Nenechte se zmást termínem „home office“, tedy v překladu „domácí kancelář“. Pracovat můžete všude, kde to vyhovuje vám i dětem – třeba v kavárně s dětským koutkem. Tento prostor funguje zejména, když váš malý drobek zkoumá všechno nové. Nebo ho přihlaste ho zájmového kroužku a pracujte během této doby. A stále testujte, co vám dvěma/třem/čtyřem… vyhovuje nejvíce.

Tablet není ostuda

„Nejvíc pomáhá, ač to nerada říkám, tablet. Snažím se, aby to bylo aspoň vzdělávacího typu – pohádky nebo hry,“ píše Ája, maminka dvou dětí. S tím souhlasí i Hanka: „U nás fungují neokoukané hračky a pak jednoznačně pohádky a písničky na tabletu.“

Z vašeho dítka nevyroste nemluvící asociál jen proto, že jste mu v dětství dávali do ruky tablet. Naše generace vyrostla na televizi, mnohem pasivnějším médiu. Vývoj vašeho drobečka závisí zejména na společném čase.

Proč si tedy vyčítat pár hodin týdně, když se dítěti věnujete celé dny na maximum? U pohádky mu nebude smutno a vy v klidu doděláte potřebnou práci – možná o celé hodiny dříve, než kdybyste každou chvíli odbíhala k hračkám. Tablet vás také zachrání ve chvílích, kdy nevyšlo hlídání a vy musíte do kanceláře nebo na schůzku.

Vyrazte mezi pracující mámy

Vyzkoušejte sdílené pracovní prostory pro maminky, které nabízejí různé coworkingy nebo rodinná centra. Součástí bývají dětské koutky a hlídací tety – můžete děti kdykoliv zkontrolovat, aniž by se vám dobývaly na klín. V Praze funguje například BabyOffice nebo MAM Prostor, v Horních Počernicích Mumraj, v Havířově Naše místo, v Brně Pastelka. V různých městech můžete také vyzkoušet kanceláře Ženy s.r.o., které mívají domluvené hlídání. Pomoct vám najít ten správný může mapa coworkingů pro maminky.

Coworking pro maminky ohromně usnadnil práci Áje, protože nemusela domlouvat jiné hlídání. Zato Hance se sdílené kanceláře neosvědčily: „Šíma chtěl, abych si s ním hrála, navíc byl v novém prostředí, kde se necítil dobře.“

Dohodněte se s další pracující maminkou, že se budete střídat v hlídání. Během týdne můžete mít dvě odpoledne, aniž byste zaplatila korunu navíc. Najděte se tady na eMiminu, třeba ve skupině podle vašeho místa bydliště.

Zdroj: Kaspars Grinvalds / Shutterstock, Inc.Zdroj: Kaspars Grinvalds / Shutterstock, Inc.

Buďte co nejméně u počítače

Často máme spojenou pracovní dobu se sezením u počítače. Jenže není potřeba, abyste seděla před monitorem celou dobu – přemýšlet o svých úkolech můžete i mimo něj.

Tuto myšlenku zmínila v rozhovoru konstruktérka Karolína: „Vymýšlet technické řešení můžu kdekoliv a kdykoliv, během uspávání nebo procházky. Až potom sedám k počítači, abych svůj nápad vizualizovala ostatním. To už vyžaduje dítko spící nebo bezpečně zabavené. Konstruuji povětšinou v noci, když Tonička spí. Ale když montuji nebo jdu do práce, potřebuji hlídání. Tyto pracovní dny plánuji dopředu, aby měli manžel nebo tchyně čas.“

S prací mimo počítač souhlasí i Hanka: „V mobilu mám aplikaci Basecamp, přes kterou komunikujeme s týmem. Na řadu věcí se nepotřebuju soustředit hodinu v kuse, takže můžu odpovídat ze hřiště nebo během vaření.“

Večery pro sebe a muže

Tento režim zná asi každá pracující máma – dítě večer usne a vy teprve začínáte pracovat. Samozřejmě občas není zbytí a po nocích musíte nějakou práci dohnat. Zkuste se ale tomuto modelu dlouhodobě vyhnout. Častá večerní práce vystrnadí společný čas s partnerem, což vztahu rozhodně neprospívá (natož abyste měla čas na sebe nebo kamarádky). Práce zkrátka nestojí za zničené manželství a pocuchané nervy.

Čas na soustředění vs. e-maily

Podnikáte? Máte opravdu hodně úkolů? Zkuste zavést rutinu pro soustředěnou práci. Dominika Špačková (známá jako maminkatelka) doporučuje pracujícím maminkám úseky 4×3 nebo 3×4. Co to znamená? Buď nerušeně pracujete 4× týdně 3 hodiny nebo 3× týdně 4 hodiny. Na tyto úseky potřebujete hlídání, zatímco běžnou komunikaci zvládnete bez něj.

O soustředění při práci ví Hanka ze skupiny Maminky podnikatelky: „S dětmi na klíně prostě neudělám nic. Mám pocit, že se pořádně nevěnuji jim ani práci. Takže pracuji, jen když mám hlídání nebo děti spí. Mám pravidlo, když malý usne, věnuji se zásadně sobě nebo práci. Žádné vaření nebo úklid.“

A co když na hlídání padne všechen váš plat? Tady je na místě zhodnotit, co potřebujete vy. Pokud vás zcela naplňuje čas s dětmi, zůstaňte s nimi doma a věnujte se jim na 100 %. Potřebujete-li ale mezi lidi, berte částky za hlídání jako investici do sebe (tedy udržení se v oboru a odpočinek od rodičovské rutiny). Raději vydělejte jen pár stovek navíc, než abyste vydělávala tisíce a byla na zhroucení.

Řekněte si o pomoc

Byla jednou jedna princezna, která měla uklizeno, navařeno, spící dítko, nalakované nehty, spokojeného manžela a k tomu vydělávala tisíce korun… A jak to zvládla? Na všechno měla lidi, kromě toho posledního.

Není zkrátka v lidských silách zvládat vše na maximum. Raději nečekejte, až úplně padnete vyčerpáním. Pokud jsou babičky daleko nebo nechcete nikoho obtěžovat hlídáním, oslovte cizí služby, aby vám ulehčily v ostatních povinnostech. Například si nechte dovést nákup nebo domluvte paní na úklid.

A jak bude vypadat váš home office?

Ano, někdy je práce s dětmi na klíně o nervy. Nicméně je potřeba zdůraznit, proč je home office pro mámy občas také vysvobozením. Jak píše Ája: „Někdy ženskou více vyčerpá samotné plánování, kdo kdy pohlídá a jak se s manželem vystřídá doma, než-li samotná práce s dětmi.“ A dodává ještě, že jí práce z domova ulehčuje situaci i v případě, když jsou děti nemocné a potřebuje s nimi zůstat celé dny, aby o ně pečovala.

A jak to máte vy? Sedí vám vaše malé na klíně, když pracujete? Napište nám do komentářů.

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
15205
17.2.18 12:48

S dcerou na kline by to fakt neslo. Deti proste miluji tlacitka vseho druhu :D Pracuju, kdyz spi nebo je manzel doma. Popripade, kdyz vidim, ze se zabrala do hrani, tak vseho necham a sednu si k tomu. Rano vetsinou vypravim starsi kluky a binec v kuchyni musi pockat, protoze dcera usne a ten klid vyuzivam k praci. Varim a uklizim, kdyz je vzhuru. Par dnu v tydnu jdu do prace a tam se snazim byt extremne efektivni, lidi kolem mne si obcas pokecaji u kavy, ja mam sluchatka a fotku dcery pred sebou, at si pripominam, proc si nedavat pauzy :mrgreen:, abych si mohla dovolit, byt s ni dalsi dny doma.

  • Zmínit
  • Nahlásit