Pořád má suchou pokožku? Pomůže olej, málo cukru a láska

Pořád svého drobečka mažete a přesto se mu pokožka vysušuje a reaguje citlivě? Maminky z diskusí radí zaměřit se na stravu, vybírat osvědčenou kosmetiku a zahrnout miminko péčí a láskou.

Pořád má suchou pokožku? Pomůže olej, málo cukru a láska

Pořádně namazat!

Kůže jako největší orgán na těle potřebuje péči, tím spíš u citlivé pokožky. Vše začíná ve vaně.

„Děti se suchou pokožkou většinou špatně snášejí časté mytí a koupání, jelikož voda dále narušuje jejich oslabenou ochrannou kožní bariéru. Vyhovují jim takové přípravky, které neobsahují mýdlo, dokážou naopak pokožce dodat chybějící lipidy a jsou testovány a schváleny speciálně pro suchou pokožku,“ doporučuje MUDr. Jarmila Seifertová.

Miminko proto nemyjte příliš často, ideálně každý druhý nebo třetí den. Přitom používejte přípravky bez obsahu mýdla - daleko více se osvědčily olejové pěny do koupele. Hned po koupeli jemně osušte a promažte celé tělo. Vyberte snadno se roztírající krém, abyste zbytečně pokožku nedřeli. Při mazání nezapomínejte ani na citlivá místa, například za ušima nebo v kožních záhybech. Pokud miminko reaguje často citlivě na kosmetiku, zkuste nejprve nový výrobek na malé ploše, třeba na ručičce. Předejdete tak nepříjemnému svědění celého těla.

Citlivá pokožka potřebuje i průběžně přes den lepší kosmetiku, aby se kůže nevysušovala a nedráždila. „Já měla vlhčené ubrousky na zadeček Nivea Sensitive bez parfému… po koupání na celé tělíčko Nivea Baby olej, na koupání všeho včetně vlásků Mycí gel Pure&Sensitive a na opruzeniny asi tři druhy krému,“ píše Clementine v diskusi Výrobky – pokožka miminka.

Zabírá tenhle krém? Nechcete riskovat? Velkým pomocníkem při výběru vám budou recenze dětské kosmetiky na eMimino.cz.

Založte si stravovací deníček

Pokud kojíte, jistě víte, jak je důležitá i vaše strava. Vše, co sníte, se totiž dostává do mléka. Citlivé pokožce miminka kolikrát pomůže vysadit složku z vašeho jídelníčku. Možná zjistíte, že vašemu dítěti nesedí oříšky nebo jídla, které obsahují mléko.

Vydejte se tedy metodou „pokus – omyl“ a postupně vyzkoušejte, které potraviny zhoršují stav kůže. Nejčastěji se projeví reakce na citrusy, ryby a mořské plody, vejce, buráky a jiné ořechy, bílkovina kravského mléka, obilniny, rajčata nebo sójová bílkovina. Pokud trpíte vy nebo miminko na ekzémy, pomáhá vysadit sladkosti.

„Malá je těžký atopik. Co nám opravdu pomohlo, je nejíst čokoládu. Je to největší alergen a opravdu vyvolává ekzém šíleně,“ píše nikitanikita v diskusi Co se vám osvědčilo na atopický ekzém u dětí?

Abyste si vše dobře pamatovala, zaveďte si na pár týdnů stravovací deníček. Vysaďte vždy jednu potravinu na aspoň tři dny a sledujte, zda potíže neustoupí. Pak zkuste potravinu znovu sníst. Pokud na ni pokožka miminka ten den zareaguje, máte jasno - tahle věc do jídelníčku nepatří. Alespoň prozatím.

Láska hory i ekzém přenáší

O pokožku miminka pečujete zvenku i zevnitř a pořád nic nepomáhá? Nevěšte hlavu, občas se pokožka zhorší kvůli počasí, ročnímu období, věku či okolnímu prostředí. Ale máme pro vás dobrou zprávu - ať se děje cokoliv, nejvíc pomáháte miminku tím, že tu jste pro něj.

„Všechny silné emoce (negativní i pozitivní) se mohou na pokožce projevit podrážděním.Neexistuje lepší protistresový program než mazlení, objímání, chování, hlazení a něžné doteky,“ říká MUDr. Seifertová.

Základem je tedy nejen spokojené miminko, ale i spokojená maminka. Soustřeďte se na věci, které se vašemu děťátku daří. To by bylo, aby poctivým mazáním a kopou lásky k tomu potíže nepřešly!

Diskuse, kde se dozvíte více:

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Přečtěte si také

Výsledky ankety: Jak vybíráme autosedačky a kočárky?

 • 16.12.19
 • komerční sdělení
Výsledky ankety: Jak vybíráme autosedačky a kočárky?

V dotazníku týkajícím se výběru autosedaček a kočárků odpovědělo 2 700 respondentů na otázky týkající se výběru autosedačky a kočárku. Jaké kupujeme autosedačky? Co je pro nás důležité při výběru...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
684
16.10.15 12:43

Olej se tedy rozhodne nedoporucuje. A uz vubec ne Nivea. Naopak se prokazalo, ze jeste vysusuje.
Exomega, Bioderma Atoderm atd. - to ma smysl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
303
13.10.15 00:54

Já naše kluky mazala krémem EXOMEGA od firmy A-derma…a to měli až opravdu atopickou pokožku…jsou tam výtažky z ovsa a je to opravdu „zázrak“ :-) Po mnoha pokusech tentokrát exém zmizel skoro „přes noc“. Ale je to KRÉM, ne MLÉKO.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10709
12.10.15 14:28

Já dávala nejdřív dětský, pak za studena lisovaný tuším slunečnicový, loupala se po všem.

Prostě nemohla mít olej.

Čímž nechci plošně doporučovat mléka, umím si představit, že jich řada není nic moc, ale v našem případě se teda osvědčila lépe než jakýkoli olej.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1231
12.10.15 10:32

@Slečna Ferka Já používám na záhyby olivový olej, rostlinný je nejšetrnější. Právě dětské jsou paradoxně plné chemie. No a opruzeniny nikdy…a to má faldíků…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1231
12.10.15 10:30

Nevím jaký expert to psal. Mě pediatr v porodnici a následně obvodní lékařka upozornili hl. nemazat! Jen tam kde se loupe a to ničím parfemovaným z reklamy, ale lenskou mast, max. modrou indulonou, domácí sádlo… a mýdlo používat občas.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10709
12.10.15 03:53

Nebudu komentovat ten konec, jen bych si dovolila podotknout, že olej může pokožku paradoxně VYSUŠOVAT. V rámci šetrnosti jsem dceru jako minimimino mazala právě olejem, a kůži měla suchou, skoro se loupala… a pak mi někdo vysvětlil, že to není tím, že by ji měla suchnou, ale naopak, tím olejem. Tak jsem začala mazat MLÉKEM na supercitlivou pokožku (Nivea, DM), mýt jen vodou (nebo max. jednou týdně nějakým gelem na supercitlivou pokožku) - a od té doby měla dcera až do odstavení celé tělo heboučké jak dětská prdýlka ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit