Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@WontTell píše:Špatně - správně by bylo chtěla tě zabít!
Mamíí, proč už nejezdíme k babčice?
Před 4 rokama ti dala kousek vánočky a mlíka, mrcha jedna!!!
@inkakřivák Hm, tak takové chování jde naštěstí úplně mimo mě. V rodině se navzájem dokážeme všichni respektovat a pokud řeknu, že dítě něco nebude jíst, nikdo nemá problém to respektovat. Ano, kdyby na mě tchyně nebo má matka zkoušely, že si s dcerou budou dělat co chtějí, bez mé přítomnosti by tam už nebyla. V první řadě nesu já zodpovědnost za dítě a pokud jejich chování by na ní zanechalo následky, odnesu to já. Dítě to přežilo, samozřejmě, ale ztráta důvěry se buduje těžko zpět. Pokud nedostane vnučku už nikdy na hlídání, bude to v první řadě její blbost. Tak snad jí ten kousek vánočky za to stál.
@stinga píše:
@LadyBrigit však brumík je dle reklamy úplně nejzdravější jídlíčko na světě
Nakonec jsem ho slupla já ![]()
Tchýne zakladatelky bude nejspíš podobné nátury, jako je moje tchýně.. Jen té mojí je 65 let. Když byly synovi 4 měsíce, tak mi vynadala, že jí syna nenechám hlídat na 4h, když jsem musela odjet pryč. Když jsem se jí zeptala, co by dělala, až bude chtít nakojit a bude plakat, tak stroze pronesla "však mu dám něco najíst, myslíš snad, že bych ho trápila hlady?"".
Ráda se chlubí tím, jak do manžela cpala od 3 týdnů piškoty rozmáčené v mléku. Jo, jsou ženský, který nepochopily, že tyto stravovací móresy byly překonány, a budou si trvat na svém, "vy jste to taky přežily, a jakej byl kluk zdravý dítě.. " ![]()
No a nejlepší na tom všem je, že to začíná u vánočky, a končí to u nehlídání samotnou babičkou.. protože prostě nerespektuje absolutně nic. Větu „já si s ním budu dělat, co budu chtít, sama jsem vychovala dvě děti, a vím nejlíp“, jsem si už taky vyslechla.
Jsou to osoby, které se v životě neomluví, naopak čekají omluvu od vás, za podle nich naprosto drzou a nepřiměřenou reakci cokoli vyčítat, ony to přeci myslely dobře!
U nás mimochodem nastal zlom tehdy, když tchánovci hlídali syna hodinu, když mu byl 1 rok, Měli výslovný zákaz pouštět k němu jejich nevychovaného zjančeného psa, kterého se syn bál. Samozřejmě to chtěli zlomit, nejlépe v naší nepřítomnosti. Když jsme pro kluka přijeli, co myslíte, že se dělo za scénu? Syn utíkal před psem s šíleným pláčem, babka za ním „ale neboj se, je to jenom pejsek“.. a syn se bojí psů doteď (6 let). Ale babička to přec vůbec nikdy nemyslela zle, a už vůbec nechtěla synovi ublížit. Jasně, já ale nebudu čekat, až se něco stane, při tchýniných nebezpečných experimentechna našich dětech. ![]()
An. W.
@BohunkaP ve trech mesicich alergika a astmatika nepoznas
U nas tomu nic nenasvedcovalo, vsechny starsi deti zdrave. Kdyby slo o prvni dite, tak bychom u dalsich dostali buhvijaka opatreni.
Ok, budu muset docist diskuzi, at se pobavim.
Nicmene pro me by bylo mleko a vanocka pro kojence duvodem videt rude, v tom se neshodneme.
Nejde o to vánočku jako takovou. Aspoň tedy já to nevnímám jako něco, na co to dítě umře.
Mně osobně jde o to nerespektování rodiče.
Ale já na to mám už alergii, jako někteří na snachy.
Protože mám tchyni taky nerespektující. Tedy jen v něčem, přesto pro mě dost zásadním směru.
Moje tchyně je hodná ženská s dobrým srdcem a mám ji ráda (radši než vl. matku), ale přesto jí nenechávám děti tak nějak bez dozoru.
Moje starší dítě má AE, čokoláda a kyselé ovoce je spouštěč ekzému.
Děcko má pak na předloktí mapy. Moje tchyně je relativně hodná, zdrav. sestra v důchodu, přesto nehodlala respektovat AE, a děcko cpala (doslova) ve velkém za našimi zády čokoládou. A i když jsem to zkoušela mnoho let po dobrém - prosila a domlouvala, nějak nechce chápat.
A neustále mi na to odpovídá, že když dětem nedá tu čokoládu, tak ji nebudou mít rádi. A tak neustále loví úplatky - peníze, čokolády,…
Nejde jí vysvětlit, že děti ji milují i bez té čokolády.
Je to tak půl roku, co se konečně za mě postavil i můj muž a své matce po X letech dost razantně řekl, že když to bude dělat pořád za našimi zády, nebudeme k nim děti dávat.
Načapal ji totiž v kuchyni, jak vytahuje obrovskou čokoládu, ulamuje a ještě děcko nabádala, aby bylo ticho, protože mamka s taťkou by zas vyváděli… ![]()
Ale hádejte, kdo „dostal sprda“ na kožním, když mi Dr. předepisoval locoid? Babička? Ha ha.
No, naštěstí je děcko už jakž takž rozumné a „necpe se“ do prasknutí. Tyhle „spouštěče“ občas má a měla, ale teď už má natolik rozum, aby nespořádalo třeba tabulku čokolády na posezení.
Teď zase děcka jezdit k babičce nechtějí, protože děda se s babičkou hádají. Ale hodně, urážejí se docela dost a děcka to nesnášejí.
My se s mužem nehádáme, takže to neznají a bojí se.
Zkusila jsem to minulý víkend. Tchánům jsem vysvětlila, proč děti nechtějí jezdit a prosila je, aby se teda přes víkend udrželi. Slíbili.
Přesto v neděli starší hlásilo, že babička zase ryla do dědy a zase se poštěkali. Tak, že děda radši utekl do lesa (je myslivec) a babička pak nadávala, že „dědek je na ni zlý.“
Další věc - když napomínáme (tedy napomínali jsme) s mužem děti (když byli malí), např.: „Petro, nehrab se babičce v kabelce! To se nedělá.“ (tehdy byly prckovi asi 3 roky).
A babička nás hned na to sjela, že jsme moc přísní a že nemáme děcka neustále dusit. Čili: my se snažili děcka vychovávat - ne řvaním nebo bitím, ale přesto jsme si dovolili děcka nějak usměrňovat. Přesto nás tchyně i s tchánem neustále „prcali“, že jsme na ně moc přísní.
Omlouvám se za elaborát, toliko můj postoj k nerespektujícím prarodičům vůči rodičům. Proto jsem někdy (možná, že ne vždy oprávněně) tak zaujatá.
![]()
@radúna Souhlas, dávno nejde o nějakou vánočku+mléko, ale o respekt tchyně vůči rodičům dítěte. Teď to bude něco, za pár měsíců/let zas tchyně nebude respektovat něco jiného.
Respekt - to zní hezky. A já nepopírám, že by se správně měli domluvit, rodiče i prarodič, a že by v tomto případě měla babička uznat právo rodičů dělat s dítětem po svém. Ovšem faktem je to, že ona si může dělat co chce - a za to musí samozřejmě nést následky. To je naprosto normální pravidlo. Tak jako vy si můžete dělat co chcete, byt by vám to třeba zkusili rodiče zakázat. Vy si to prostě smíte udělat - a pak nést následky. tak to je. Nelze přikazovat, lze se pouze domlouvat.
@radúna Samozřejmě u dětí s atopákem bych taky ječela jak zakousnutá cirkulárka, a pokud by mi babička řekla, že si může dělat co chce, kontrovala bych ihned ano, ale pak naše děcka tady nebudou. To je jasné. Ovšem zde, konkrétně u zakladetelky, zrovna tomu prohlášení až tak nevěřím. A navíc si myslím, že skutečně šlo tu vánočku řešit i jinak. Stejně jako si myslím, že to dítě toho nemohlo prostě sníst nějak mnoho. Nevím, ale tohle je můj názor - kolik snědlo vaše dítě příkrmu, když jste mu ho poprvé dali?
Takže znova - každý z nás má právo dělat své rozhodnutí - a současně nést za ně i odpovědnost. Asi tak. A já bych to brala tak, že pokud jsem se rozhodla nechat své dítě u babičky, nesu i já zodpovědnost za to, jak s ním bude zacházeno. A jestliže jsem ho tam nechala, tak asi předpokládám, že je babička naprosto v pohodě. Pokud vím, že není, a přesto tam děcko strčím, moje chyba.
Podle toho, co píšou ostatní, že nemusí být pravda to, co tchyně údajně prohlásila - tedy, že si bude dělat, co chce.
Protože to zakl. nepsala v úvodním příspěvku, vypadá to jako doplňující info, které se nemusí zakládat na pravdě, aby tchyně byla o něco černější…
Může to tak být, ale nemusí. Třeba to řekla, třeba ne. Třeba to byla obranná reakce na to, že ji její vlastní syn sprdnul. Možné to je.
Nebyli jsme u toho, takže to by mohla osvětlit jen zakladatelka. My pouze spekulujeme, jestli to řekla a v jaké situaci.
Škoda, že to zakladatelka už nevysvětlila a že se neozvala, jaké to mělo vyústění. Jestli zůstali na návštěvě, jestli odjeli, jestli si to nějak vyříkali,…
Našla jsem v knize tu jíšku
vytáhla jsem knihu Naše dítě, kterou mi před lety darovala tchyně, kniha je z roku 1964, takže ne nejnovější, ale na druhou stranu ani ne předválečná. podle ní se tedy mouka s máslem nepodává jako samostatný pokrm, ale ve formě odvaru se používá na ředění mléka. samozřejmě, pokud nestačí kojení, tak je preferováno mléko umělé (ani ne tak kvůli výživovým hodnotám, jako spíš že péče o dítě tehdy probíhala dle hesla „sterilita nade vše“), nicméně zřejmě v té době bylo nedostatkové nebo drahé nebo já nevím, prostě kravské se tam taky připouští.
a vyhrabala jsem i knihu z roku 1987, tedy už relativně novou (s ohledem na to, že tchyně má 19 leté dítě) a podle ní jídelníček tříměsníčího NEkojeného dítěte vypadal takto: 4× denně Feminar, 3/4 Sunar, výjimečně 3/4 plnotučné kravské mléko nebo neslazené kondenzované mléko, na oběd zeleninová polévka - nesolená, přislazená, včetně např. zelí či luštěnin, s jíškou (lépe ji smažit na rostlinném oleji než na másle), dopoledne mezi mléky šťáva z čerstvého ovoce. při zácpě lze přidávat odvar z ovesných vloček nebo z jíšky nebo čerstvé zeleninové či ovocné kašičky (vhodné jsou zejména banány, meruňky, jahody, mandarinky, pomeranče a grepy). přes noc minimálně osmihodinová pauza na jídlo.
@sagina píše:já netvrdím, že dávat kojenci vánočku je správné, ale dělat z toho kovbojku mi taky přijde podivné. zvlášť pokud jde o jednorázovou záležitost.
Tak podle tchýniny následné reakce bych neřekla, že jde o jednorázovou záležitost.
@majki.r o následné reakci nebylo v počáteční lamentaci nic psáno a popravdě já k ní ani nedočetla, jenom o ní vím z doslechu, co ji ostatní zmiňovali. řadím se k těm, kterým přijde jednak nepravděpodobné, že by něco takového zakladatelka nenapsala hned, ale i kdyby jo - spíš to považuji za normální obranu. snacha se synem na mne držkujou, já jim to vrátím
neříkám, že je to rozumná reakce, ale pro mne celkem pochopitelná.
@Jar Jar píše:
Podle reakcí na kousek vánočky soudím, že 1) dítě je mrtvé, 2) babička ubitá lopatou, 3) otec ve vazbě, 4) matka v blázinci, 5) zbylé děti v sirotčinci.
Já myslím, že ty reakce jsou spíš na tchýninu odpověď, bez reapektu a sebereflexe, než na to, že dala dítěti vánočku s mlékem.
@Svistice píše:
I můj dvouletý pochopil, že miminko pije mlíko od maminky a „naše“ jídlo ještě jíst nemůže, protože by ho bolelo bříško. A že až přijde ten správný čas, tak ho začneme krmit „normálním“ jídlem.
prokousavam diskuzi. Vytesat do kamene.Byla jsem plne kojena, vsichni moji sourozenci taky a ten Sunar na listky jsem dostavala misto nich ja, az do 6 let. Mamka sourozencum v 90.letech prikrmy zavarovala. Zadne moucne slichty ani tvaroh se syrovym vajickem jsme nedostavali, narozdil od stejne starych deti sousedky. I moje deti pochopily, ze mimino krmit nesmi.