Fakultní nemocnice Na Bulovce (Centrum aktivního porodu)

Porodí sál s pohledem ze dveří. Porodní sál z jiného úhlu pohledu. Zdroj: Porodnice Bulovka.
+24

O klinice

Porodnický tým Nemocnice Na Bulovce klade důraz na individuální, profesionální a lidský přístup k těhotným a rodícím ženám. Personál porodnice podporuje přirozený průběh porodu, bonding a koncept minimální separace matky a dítěte. Úzce spolupracuje s Neonatologickým oddělením. Na Bulovce jsou připraveni na porod od 32. týdne těhotenství.

V roce 2019 vzniklo v rámci porodnice Bulovky Centrum porodní asistence, první v Čechách, kde se o fyziologický porod stará pouze porodní asistentka. CPA nabízí respekt k přání těhotné a rodící ženy, podporu přirozeného porodu, individuální přístup a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí.
Zároveň porodnice na Bulovce nabízí možnost ambulantního porodu.

Na oddělení šestinedělí, které prošlo v nedávné době rekonstrukcí, jsou k dispozici 4 nadstandardně vybavené pokoje jednolůžkové - za cenu 1 500 korun za noc. Dále pak 4 nadstandardní dvoulůžkové pokoje, kde je poplatek 450 korun za den. Zbylé pokoje jsou třílůžkové. Nadstandardní pokoje je možné si rezervovat při příjmu do porodnice.

Porodnice se snaží respektovat porodní plán ženy - vypracovala dotazník porodních přání, který vám usnadní vypracování porodního plánu. Doporučena je konzultace plánu předem, v rámci vyšetření v těhotenské poradně.

Doprovod blízké osoby při porodu je vítaný a neúčtuje se za něj žádný poplatek.

Na kurz přípravy k porodu se můžete přihlásit od 20. týdne těhotenství na tel. čísle 774 976 062. Obsah kurzu je rozdělen do 6 bloků přednášek a diskuzí. Cena za celý kurz činí 1 00 korun pro těhotnou ženu a v případě, že se účastní i její doprovod, dvojce zaplatí 1 500 korun.
Každý čtvrtek od 13 hodin probíhá prohlídka porodního sálu. Je zpoplatněna 200 korunami a domluvit si účast můžete na tel. čísle 266 083 281.
V úterý odpoledne a ve čtvrtek dopoledne je možné se zúčastnit cvičení pro těhotné. Poplatek je 100 korun za hodinu.
Porodnice také pořádá kurz Životospráva v těhotenství. Cena za seminář je 240 korun. Účast si můžete rezervovat na tel. čísle 266 083 230 (volejte ve všední dny mezi 10. a 14. hodinou).

Registrace k porodu probíhá ve 14. týdnu těhotenství.

Webové stránky a kontakty:

Přednosta
Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.
telefon: +420 266 083 202

Primář
MUDr. Peter Koliba
telefon: +420 266 083 229

Primář Neonatologického oddělení
MUDr. Martin Čihař
telefon: +420 266 083 247

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Peter Koliba

Oddělení šestinedělí: +420 266 083 201

Těhotenská poradna ambulance: +420 266 083 291

Centrum porodní asistence: +420 266 083 283

Adresa: Budínova 2, Praha 8 180 81

URL: http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/gynekologicko-porodnicka-klinika/

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Bulovka

Celkové hodnocení za 12 měsíců

4.0 Hodnoceno 7x

Ohodnoťe od 1 do 5 hvezd
Přidat zkušenost s porodnicí
7
12.04.22

Prvorodička registrována v Podolí, ale mimčo se rozhodlo zrovna, když se malovalo. Proto jsem zvolila mi nejbližší porodnici a to Bulovku. Byl to můj první porod, ale nemám z toho dobrý pocit. Po 38 hodinách bylo mimčo na světě - porod byl ukončen vexem.
Na kojení tam byla jedna sestřička která byla velice zlá na miminko, a ta ve mě vyvolala pocit, že jsem nemožná matka , která neumí nakrmit vlastní dítě.
A to jídlo- já jsem opravdu nenáročná, ale toto se nedalo.
Jinak všechno bylo v pořádku a moc milý personál např. dětské doktorky úplně zlaté.

01.01.22

Rozhodně doporučuji. Rodila jsem tu páté dítě, mám predchozí zkušenosti z Motola a z Podolí, ale tady fakt nejlepší. Klientský přístup, organizace, informace, podpora.. Lékaři zkušení, sestřičky ochotné, skoro se mi nechtělo domů (kde samozřejmě nebyl takový klid..).

13.09.21

Rodila jsem zde v srpnu 2021. Byla jsem velmi spokojená, personál skvělý, bylo o mě na porodním boxu 100% postaráno. Porodní box super - soukromí, čistota. Při samotném porodu jsem si mohla sama zvolit polohu, která mi bude nejvíc vyhovovat. Neměla jsem porodní plán, zcela samozřejmě personál nechal dotepat pupečník, bonding také zcela samozřejmý.

Oddělení šestinedělí - nevyšel na mě nadstandardní pokoj, což jsem nesla trochu těžce (dokonce mám pocit, že jsem na něm pak spatřila ženu, která byla nové příchozí, a mne tvrdili, že na nadstandard je čekací listina z již pobývajících žen včetně mě), sestry ženského oddělení povětšinou příjemné nebyly, ale tak to je všude.

Naprosto spokojená jsem byla s novorozeneckým oddělením - se vším poradily, pomohly, nic nebyl problém.

Porodnici doporučují, cítila jsem se v ní bezpečně, a to byl přesně důvod, který byl pro mě při rozhodování, kde rodit, ten nejdůležitější.

18.08.21

Rodila jsem v dubnu 2021, manžel naštěstí mohl být u porodu, ale návštěvy byly zakázané. I přesto, že náš syn nebyl žádný drobeček a porod mi dal docela zabrat, nakonec se na svět prodral a vše proběhlo v pořádku - porodnici Na Bulovce mohu tedy ze své zkušenosti určitě doporučit. Samozřejmě vždycky se najde někdo nebo něco, co vám nesedne, tak to prostě je, ale celkově hodnotím práci personálu dobře. Především neonatologické oddělení pracuje podle mě skvěle - samozřejmě někdo je vstřícnějsí, někdo méně - mají toho až nad hlavu, ale vždy se snažily zodpovědět všechny otázky, uklidnit, povzbudit.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Co bylo pro mě ale rozhodně k nezaplacení, byl jednolůžkový pokoj - je to samozřejmě nákladnější, ale pokud jen trochu můžete a pokoj bude volný, ta „investice“ se vám rozhodně vyplatí. Vlastní wc, sprcha, jídlo přinesou až na pokoj (nebylo špatné) - nemusíte nikam chodit, což je taky velké plus. V těch prvních dnech, které jsou samozřejmě náročné, mě drželo nad vodou, že máme já i miminko klid a soukromí - opravdu doporučuji.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

S sebou do porodnice doporučuji kruh na sezení, já osobně jsem si nemohla sednout ještě pěkně dlouho po návratu domů. Košile jsou k dispozici, můžete kdykoliv vyměnit za čistou, takže svoje jsem nepoužila vůbec. Určitě i síťované kalhotky, poporodní vložky (použila jsem jich opravdu hodně), krabičku papírových kapesníků, vložky do kojící podprsenky. Miminko nafasuje zavinovačku a obleček, který pak mění kus za kus, hodně to hlídají - není na škodu mít s sebou pár vlastních věcí, protože po čase mi začalo být nepříjemné si o každou maličkost říkat - vlhčené ubrousky (ty rozhodně, k dispozici nejsou), krém na opruzeniny, klidně i pár podložek, tampónů na ošetření pupíku, látkovou plenu i třeba vlastní dečku pro miminko. Příděl jednorázovych plenek mi stačil.

07.08.21

Relaxační pomůcky a volný pohyb mi byl umožněn jen v první době porodní. Druhou dobu porodní, cca 2h, jsem musela ztrávit proti mé vůli v pozici, ve které jsem nemohla dýchat a měla jsem křeče v nohou (v leže na boku) a za neustálého monitorování i přes to, že ozvy dítěte byly v normě. Na šestinedělí mi bylo dítě proti mé vůli a v rozporu s porodním plánem odebráno cca na 2h (a koupáno v rozporu s porodním plánem), i přes to, že ani jeden z nás nebyl v ohrožení života. Jen jsem byla unavená, ale bez dítěte stejně nebylo možné usnout, či odpočívat. Velmi arogantní chování zdravotníků při příjmu a při propouštění po ambulantním porodu. Naprosto nepoživatelná strava. Za úspěch považuji, že díky skvělé práci duly porod neskončil císařským řezem, o kterém personál uvažoval. Lidský a přirozený přístup k porodu, kterým se porodnice prezentuje jsem si představovala jinak, zřejmě jde jen o marketingový tah. Jediná mile se chovající osoba byla místní PA.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pořádnou zásobu jídla. Místní strava je nepoživatelná.

4999
05.08.21

S Bulovkou jsem měla tu nejlepší zkušenost. Personál byl velice ochotný, přátelský a příjemný - od příjmu, přes báječnou porodní asistentku (bohužel si nepamatuji jméno), až po oddělení šestinedělí.

Měla jsem to štěstí, že byl volný porodní apartmán, který si lze připlatit, a nelituji jediné koruny - od začátku jsem tam mohla být spolu s manželem, měla jsem k dispozici sprchu (tu jsem tedy využila až po porodu), toaletu, kuchyňku (muž si tam vařil kafe, čaj) a hlavně obrovskou vanu, díky které byla minimálně první polovina porodu daleko snesitelnější. Apartmán byl také super v tom, že byl poměrně izolovaný od okolí, trochu bylo slyšet z protějšího apartmánu (mají celkem dva), ale určitě tam bylo větší soukromí, než na klasickém boxu. Pokud budete mít tu možnost, moc ho doporučuji.

Naprosto mi nebyl nucen jakýkoliv „zásah“ do porodu, naopak jednu medikaci, kterou jsem původně chtěla, mi ve výsledku porodní asistentka spíše rozmluvila a zpětně jsem ráda, že jsem dala na její slova. Mohla jsem si libovolně vybrat polohu, ve které rodit, cokoliv mi bylo provedeno (např. prasknutí plodové vody) se mnou asistentka dobře probrala a necítila jsem se k ničemu tlačena, jak se někdy porodnicím vytýká. Vzhledem k bezproblémovému porodu, byl veden celou dobu jen právě porodní asistentkou. Po porodu jsem prakticky hned dostala miminko k sobě, manžel mohl přestřihnout pupečník, všichni 3 jsme měli ještě 2 hodiny po porodu pro sebe, kdy jsme mohli zůstat na místě, než mě s miminkem přesunuli na šestinedělí.

Na šestinedělí jsem byla na dvojlůžkovém pokoji, ale ve výsledku mi to nevadilo (původně jsem chtěla jednolůžák, ale bylo plno), druhá maminka byla milá, akorát ji trochu lituju, protože moje miminko bylo hodně uplakané. S čímkoliv jsem potřebovala pomoci nebo poradit, mi sestry pomohly, všechny byly moc ochotné. Akorát to mnohokrát zmiňované jídlo se vážně nedá, doporučuji zmobilizovat příbuzné, aby vám na návštěvu donesli něco na zub.

K dispozici bylo neomezené množství plenek, poporodních vložek a přebalovacích podložek. Látkovou plenku, zavinovačku a oblečky člověk dostane 1 sadu a pak mění „kus za kus“, při odchodu odevzdává. Taky každý vyfasuje k používání jeden kojící polštář.

Na to, jak je to veliká porodnice, Bulovka vcelku předčila má očekávání osobním a milým přístupem.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

přezůvky, perlan (nebo vlhčené ubrousky, jestli používáte - nejsou k dispozici), ručníky - hodí se 2 kusy, intimní gel vhodný po porodu, síťované kalhotky, něco na zub k porodu (i po něm), pár oblečků (v porodnici je k dispozici 1 sada a když vám ji mimino pokadí uprostřed noci, je pohodlnější použít vlastní, než se u sester shánět po nové), župan (dle ročního období), mastičku na bradavky (např. lanolin), pár látkových plenek

1
21.05.21

Velmi dobrá zkušenost s porodnicí. Příjem k porodu bez problémů, personál u porodu milý a vstřícný, pozitivní. Hodně mě povzbuzovali, hlavně v druhé době porodní, hodně chválili, že to jde dobře (bez nich bych asi neporodila). Na šestinedělí byly milé až na jednu vystresovanou sestru. Neonatologie - opět milé a přijemné sestřičky a doktorky, hodně povzbuzují a snaží se novopečené matce zvednout sebevědomí. Byla jsem sama na nadstandardu, pokoj hezký. Jídlo taky docela dobré.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

hodně dětských ubrousků na přebalovaní, hodně vložek do podprsenky

01.04.21

Rodila jsem zde dvakrát, 2016 a 2020. Byla to skvělá volba, ochotný personál a opravdový profesionálové. Milý přístup, hezké a čisté prostředí. Určitě se vyplatí připlatit si za nadstandardní pokoj pokud je k mání, soukromí s miminkem je k nezaplacení.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Těhotenskou průkazku, pantofle, hygienické potřeby pro sebe i miminko, nabíječku a dobrou náladu.
Košile jsou neustále k dispozici a můžete si kdykoliv vyměnit za čistou. Poporodní vložky a plenky pro miminka dostanete také. Možná doporučuji něco k snědku, já měla v šuplíku různé dobroty a přišly vhod :-)

01.03.21

Rodila jsem zde 3× (6/2017,7/2019,2/2021) a neměnila bych.
1.porod nepostupující ukončen akutním císařem po cca 36h, jediný problém byl s anestezioložkou, která mi nevěřila, že dala špatně epidurál (ale stane se, je to jen člověk) a jedna sestra na šestinedělí byla nepříjemná, u ni bych to neomlouvala, to byla prostě špatná povaha na práci sestry.
2. Porod vyvolávání, takže nástup na Bulovku den předem, pak bez komplikaci 5h.
3. Porod přirozeně 5h.

Až na 1. porod, kde se pokazilo víc věcí aniž by za to někdo mohl, musím Bulovku doporučit. Všechen personál od uklízeček po doktory perfektní, Covid necovid vycházeli se vším vstříc a i s úsměvem. Jediný problém je kvalita jídla, ale ta je špatná všude. Byla jsem jak na normálním pokoji pro 3, tak na nadstandardu pro 2 a vždy jsem byla spokojena.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Jsou potřeba doklady, síťované kalhotky, vlhčené ubrousky, ručník, pantofle, jídlo a dobrá kniha.

13.02.21

Zkušenost naprosto skvělá… Nemám vůbec co vytknout!!
Rodila jsem zde 6.8.2020, příjem na gynekologii 5.8.2020, kde mi zavedli balónek, který nepomáhal… Druhý den ráno v 8 jsem dostala tabletku a téměř hned jsem měla kontrakce po 3 min. Dala se to docela dobře zvládat.. V 10 jsem psala muži, že už může vyrazit.. Na sál jsem šla otevřená na 8cm, to už byli bolesti dost silné… Muž přijel kolem 10:30 a Matýsek se narodil v 10:45
Opravdu to bylo velmi rychle a klidně bych takový porod brala znovu.
Po odvozu na oddělení šestinedělí se mě sestřička ptala, zda nechci dvoulůžkový nadstandard, že je volný… Přesně to jsem si přála, takže jsem brala všemi deseti.
Všechen personál od sestřiček po lékařky byli úplně skvělý..vše vysvětlily, byly velmi ochotný a moc milý.
Za mě 100% spokojenost!!

Personál:

Už si nepamatuji

24
09.12.20

Velmi kvalitní péče jak na porodním sále, tak i na oddělení šestinedělí.

24.09.20

Jako první bych chtěla zmínit, že můj porod nebyl ideální a trval od samého začátku asi 21h. Ve 23h v pátek mi praskla voda a po dvou hodinách jsme vyrazili do porodnice. Chlapeček se nám narodil v sobotu ve 20:07.

V porodnici mě vyšetřili a udělali ultrazvuk mimča. Pak nám oznámili, že přítel může domů a já že půjdu na lůžkové, to jsme ale nechtěli, protože jsme chtěli být celou dobu spolu. Zeptali jsme se tedy na apartmán a ten byl volný a mohli jsme tam.

Apartmán za nás za oba úplně super, ještě jsme se na pohovce chvíli prospali a ráno začali slabší kontrakce. Jediným minusem apartmánu je to, že tam byla docela zima a ve vaně bych ocenila něco nafukovacího na opřeni hlavy či zad.

Celkově pak porod moc nepostupoval a kontrakce byly časté a silné, že jsem si řekla několikrát o úlevu od bolesti počínaje injekci do zadku po epidural.

Celkem se u nás vystřídaly asi 3 směny, jména všech si nepamatuju, nejčastěji za mnou chodila mladá slečna, co se asi zaučovala, ale byla moc příjemná, dále si pamatuji Adrianu Nerudovou, pokud uvažujete o své porodní asistence, ona je určitě dobrá volba, kdybych měla rodit znovu, určitě ji oslovím. Myslím, že je příjemnější tam mít jednoho člověka po celou dobu, na kterého už jste trochu zvyklí.

Úplně ke konci přišla starší sestra, se kterou jsme pak vše finišovali, byla celkem rázná, ale vše nakonec proběhlo v pohodě, i když byl malej chvilku modrej.

Přítel mohl být celou dobu u mě, podporoval mě a přestřihl pupeční šňůru.

Úplně nakonec mě paní doktorka sešívala, a to jsem cvičila s Aniballem, chvíli mazala hráz a duševně se na porod připravovala, realita pak byla trošku jiná.

Na oddělení šestinedělí to nakonec taky nebylo nejhorší. Jen mě překvapilo, že pro snídani jsem si měla dojít sama, i když jsem sotva chodila natož seděla, pak mi tedy sestra snídani donesla, když jsem byla nemohoucí. Jídlo, žádná paráda, ale vždycky jsem to snědla. Snídaně bílé rohlíky a chleba, obědy hnědé omáčky s přílohami a véča podobná.

Jinak miminko mi přivezli až odpo kvůli tomu, že mi nebylo nejlíp a ani jsem ho první noc u sebe nechtěla, abych si odpočinula a byla to dobrá volba.

S kojením sestřičky vždy pomohou, že začátku nám to moc nešlo, ale s pomocí jsme se to naučili.

Celkové bych porodnici doporučila, protože péče byla profesionální, většina sester příjemná, doktorky ochotně, všechno vysvětlí, na vše odpoví

Personál:

Adriana Nerudova, Veronika Šimanova

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

  • Pokud si vyberete apartmán, doporučuji teplejší obleceni, byla tam zima :) jinak to stojí za ty peníze
  • Pohodlnou noční košili, ty nemocniční jsou obrovský
  • Určitě poporodní kalhotky, pokud chcete své vlastní poporodní vložky a kruh na sezení !!! Bez toho bych tam nemohla ani do jídelny
07.09.20

Rodila jsem zde v Červenci.
Příjem do porodnice absolutně bez problémů sestřičky i doktorka milá a příjemná.
Pomalu jsem se otevírala takže jsem večer dostala léky na zmírnění bolestí a byla poslána na lůžkové spát. Druhý den od 8 ráno kontrakce, už semnou mohl být partner.
V půl 12 mi praskly vodu a okolo 14:30 jsme šli na porod.
Porod byl nepostupující, nechaly mě tlačit 2 hodiny v kuse, bez jakéhokoliv nástřihu či jiné metody kromě střídání poloh. Dcera se zasekla v pánve. Sešlo se u mě dohromady 6 lidí z personálu, po hodině a 3/4 Přiběhl primář, který personálu vynadal, že to nechali zajít daleko. Udělal nástřih a dceru vyndal vexem.
Bohužel dcera již nedýchala, hned po porodu jsem dceru již neviděla a převezli ji rovnou do porodnice K Apolináři.
Další nějaký doktor mě sešil, jak se později ukázalo špatně.
Převezli mě na šestinedělí, kde se mě každá sestra chodila ptát, kde mám svoje dítě a kolik potřebuji plen.
Druhý den v 8 ráno přišel nějaký další doktor, který mi oznámil, že je vše po takovém porodu v pořádku a že tím, že tam nemám dítě, je zbytečné, abych nadále zůstala v nemocnici. Tudíž mě po necelých 18 hodinách po porodu poslali domu.
Půl hodiny před tím, než pro mě dorazil přítel, mi bylo oznámeno, zda mohu opustit postel už teď a počkat na chodbě, protože nemají kam dát další maminky.
Doktor, který byl domluven s přítelem, že se sejdou a promluví si o tom, co se stalo na porodním sále, mi dal rychle podepsat zprávu a utekl.
Dohromady mě a mou dceru, kterou zachránili, dali do pořádku až u Apolináře.
Po tomhle príma zážitku už asi další dítě plánovat nebudu.

Personál:

Nepamatuji

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Jinou porodnici

16.08.20

Naprosto skvělý personál, vystřídalo se mnoho směn sestřiček i doktorek a až na úplné výjimky byly všechny skvělé! Velmi oceňuji práci personálu. Víc záleží na maminkách, jak to zvládají a zda jsou zvyklé si jen stěžovat. Můj porod nebyl ideální (ruptura 3.stupně) a jediné, co mohlo být lepší byla porodní asistentka. Měla jsem starší paní, která měla svůj jeden zažitý postup, a když jsem chtěla něco jiného, moc se jí to nezdálo. Pak když už mělo jít na věc, v podstatě přestala komunikovat a jen hlídala monitor. V podstatě by byl výsledek úplně stejný, jako kdyby tam vůbec nebyla. Pak když už byl problém, naštěstí přišla skvělá doktorka, která jasně říkala, co je třeba a proč. Celkově byla skvělá. Stejně tak paní doktorka, která si přebrala malého, aby ho rozdýchala. Obě se pak za mnou stavily na šestinedělí, i když určitě nemusely. Měla jsem speciální nízko-zbytkovou dietu a ani tak jsem si nemohla stěžovat. Mělo to svůj smysl, a když jsem v nemocnici, nemohu očekávat, že to bude jako v luxusní restauraci. Naopak jsem n ocenila, že mi jídlo donesli až na pokoj, mohla jsem ho sníst dle potřeby a pak ho zase odnesli. Prostě servis a péče personálu byla výborná. Myslím, že záleží hlavně na maminkách, některé si jsou schopné stěžovat na všechno. Já byla spokojená a všem, zejména paní doktorce Lincové, jsem vděčná za veškerou péči.

16.07.20

Rodila jsem zde na Bulovce v Květnu, přístup doktorky a porodní asistentky super, hodně mi pomohly a malá byla rychle venku. Sestřičky na novorozeneckém oddělení byli hodné, a vždy když byl problém a potřebovala jsem poradit, hned byly nápomocné. I s kojením pomůžou. Sestry na oddělení šestinedělí… spíš asi záleží na koho narazíte a jakou mají náladu.

Personál:

Nepamatuji si

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pevné nervy

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Poporodní vložky, jídlo, pití

699
01.07.20

Rodila jsem zde 7.7.2018. Měla jsem vyvolávaný porod. Příjem i lůžkové oddělení na gynekologii bylo super. Porodní asistentka ovšem moc příjemná nebyla dokud jsme tam byly samy, jakmile dorazil manžel a začalo se pohybovat více lidí okolo, byla jako příjemná a milá:-). Oddělení šestinedělí je náročné asi v každé porodnici. Měla jsem standardní pokoj, ale koupelna se záchodem pro 6 lidí (dva pokoje) je krapet nekomfortní, ale dá se. Měli jsme štěstí, že ani jeden pokoj nebyl plný :-). Přístup sestřiček je tak půl na půl. Ale pokud jsem se na něco ptala, vždy mi s ochotou odpověděly. Celkově hodnotím velmi kladně. Plánujeme druhé a určitě budu rodit zde. Už jen pro jejich přístup k porodu a skvělou neonatologii.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Absolvovat místní porodní kurz. A vzít si k srdci radu, že není dobré s bolestí při kontrakci bojovat, ale snažit se si uvědomit, že je správná a miminko se díky nim dostane na svět :-)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Jediné vlastní je potřeba vlhčené ubrousky pro dítě a síťované kalhotky pro maminku. Případně látkovou plenku, dávají jen jednu a vyměňují kus za kus a evidentně je toto otravuje:-)

15.06.20

Gynekologie - indukce porodu
Kvůli přenášení jsem 10 dní po TP nastoupila na oddělení gynekologie k vyvolání porodu. Vyvolání je první den indukováno mechanickou cestou (zavedení balonku do pochvy a jeho postupné roztažení) a teprve druhý den je indukováno prostaglandinovu tabletou. V případě že mechanický postup nezabere, zavádí se tablety postupně úměrně stavu připravenosti k porodu. Gynekologické oddělení bylo adekvátní běžnému nemocničnímu prostředí. Na pokoji jsme byly 3, všechny k indukci porodu. Personál velmi profesionální, občas ne úplně příjemný, ale neměla jsem pochybnosti o tom, že prováděný postup byl adekvátní.

Porodní sál
Ve chvíli kdy se porod rozběhl a byla jsem přesunuta do porodního boxu, ujala se mě porodní asistentka Klára Svobodová. Docházela za mnou během celého porodu a byla moc milá a snažila se mi jako prvorodičce poradit jak prodýchávat kontrakce, ulevit od bolesti a celkově mě podpořit, za což jí patří veliký dík!:) Na porodním boxu se mnou už také celou dobu mohl být přítel. Porodní box poskytuje komplet soukromí, řekla bych, že vybavení je také naprosto dostatečné - kromě porodnického lůžka, kde mi vždy PA natáčela monitor a probíhala vyšetření jsou tu balony, křeslo, šátky a samozřejmě koupelna se sprchou. Veliký dík patří i sestře a doktorovi z anesteziologie, kteří mi cca v polovině 1. doby porodní zaváděli epidurální anestezii. Stejně jako ostatní personál z gynekologického oddělení byli naprosto profesionální a zároveň moc příjemní. V samotném finále porodu měl můj chlapeček trochu horší ozvy a trvalo mu delší dobu, než se vydral na svět a začal křičet, takže jsem ho hned nedostala na tělo k bondingu, ale jako první si ho pochoval tatínek a já si ho pochovala až v zavinovačce. Vůbec to ale nehodnotím negativně, rychlost s jakou všechen personál reagoval na všechny situace mi přišla skvělá! Tímto moc a moc děkuji celému personálu porodnice za to, že je náš Matýsek na světě!!

Šestinedělí
Pobyt na šestinedělí trvá opravdu jen nejnutnější dobu, na začátku mi říkali, že to je minimálně 72 hodin, ale ukázalo se, že to může být i méně, když je vše ok… Sestry ze šestinedělí nebyly z nejpříjemnějších, ale bylo mi to celkem jedno… Každý den ráno je gynekologická vizita a doktory v podstatě zajímá, jestli se začla stahovat děloha, jestli se hojí šití, tlak, teplota, moč a stolice… a pokud je vše ok, pustí vás domů… Pokoje jsou standardy po 3 a pak nadstandardy 2 lůžkové a 1 lůžkové. Já byla na 2 lůžkovém a přišlo mi to naprosto ideální.

Novorozenecké
Novorozenecké oddělení je hned vedle šestinedělí a sestřičky tady jsou o moc příjemnější :). Jako prvorodička jsem si nechala ukázat úplně všechno od techniky kojení (s tím se teda moc nemažou a popravdě doporučuji si hned po návratu z porodnice sehnat dobrou laktační poradkyni na konzultaci, protože mně dítě úspěšně do pěti dnů od porodu rozžvýkalo bradavku) přes manipulaci s dítětem až po koupání a další péči. Sice si musíte o vše říct, ale sestřičky jsou ochotné a poradí. Všechno oblečení na miminka, plenky, přebalovací podložky atd. je k dispozici, vlastní nepotřebujete prakticky nic kromě vlhčených ubrousků a oblečení na cestu domů. Pokud je miminko v pořádku, nemá žloutenku nebo jiný problém, propustí vás domů jakmile přibere. Mně se laktace rozjela hned druhý den, takže nás pouštěli třetí den ráno, ale vím, že na oddělení byly maminky, které čekaly na propuštění třeba 5 dní…

Jedinou negativní věcí z celého pobytu v porodnici byly jednak omezené návštěvy kvůli koronaviru (plus směly být pouze v jídelně a na chodbě), ale to by mělo brzy snad ustoupit a jídlo, které je tedy hrozné - každý den k obědu univerzální omáčka na střídačku s bramborami, rýží a těstovinami a zbytek jídel jsou hlavně rohlíky a rohlíky - vyloženě výživově hodnotná strava kojící matky:D

Jsem moc ráda, že jsem si vybrala porodnici na Bulovce, personál byl opravdu skvělý a pokud někdy dojde na bratříčka nebo sestřičku, tak vůbec nebudu váhat v její opětovné volbě. Rozhodně doporučuji!

Personál:

PA Klára Svobodová, MUDr. Kabele, MUDr. Tisančínová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nemít přehnaná očekávaní a vše naplánované - ono to tak určitě nedopadne a pak byste jen byly zklamané:)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Kvůli koronaviru se nějak omezilo zásobování, takže jsme dostaly jen jeden balík asi 20 vložek, takže ty s sebou (ale normálně se prý dostávaly v neomezeném množství, tak to asi zase časem takto bude). Pak s sebou víc ručníků, na spodek jsem po porodu používala jednorázové papírové utěrky, aspoň troje jednorázové kalhotky a hned druhý den jsem poraněná místa začla mazat gelem z dubové kůry, který je boží. Na porodní sál doporučuji hroznový cukr a sladké pití bez bublin - jíst jsem nebyla schopná a tohle mi moc pomohlo. Jinak na šestinedělí vše dostanete - oblečení na miminko, věci na přebalování (kromě vlhčených ubrousků), noční košili atd. Takže jen běžné věci plus doporučím kruh na sezení a nějaké výživnější jídlo (resp. nechat si ho donést pak od návštěvy).

14.06.20

Rodila jsem zde v lednu své první mimčo. Navždy budu neskutečně vděčná veškerému nemocničnímu personálu, který mi pomáhal miminko na svět přivést i těm, kteří se o něj následně starali. To je pro mě samozřejmě nejdůležitější, ale také je důležité znát velký problém této nemocnice, než si vyberete jít sem rodit. Tím problémem je naprostá zahlcenost, což se odráží zejména v následném pobytu a péči na oddělení šestinedělí. Velký frmol a nedostatek soukromí už v těhotenské poradně mi měl napovědět, že tu něco není v pořádku.
Bulovka prý nevyhlašuje nikdy stop stav, tam bude asi zakopaný pes. Většina personálu, která očividně dělá naprosté maximum, je ve velkém stresu a občas si kvůli tomu neudrží zcela profesionální přístup.

POZITIVNÍ: Co hodnotím velice pozitivně, to byl samotný porod. Moc příjemný a vybavený porodní box s výhledem do lesa. Úžasná péče příjemných porodních asistentek, které se u mě během dlouhého porodu vystřídaly. Nakonec během samotného porodu mně i miminku velice pomohly dvě skvělé lékařky - malej byl „zašprajclej“ ručičkou, přesto vše dobře dopadlo. Po porodu malého ošetřili hned vedle mě, následoval bonding, což byl určitě nejlepší zážitek v životě. Bohužel si nepamatuji žádná jména personálu, byla jsem dost v transu:D Lékařky jdou pro úsměv nebo milé slovo daleko, ale to přičítám velkému stresu a za hlavní považuji jejich vysokou odbornost.
Sestřičky i lékařky na novorozeneckém jsou naprosto úžasné bytosti, které vždy pomůžou a vysvětlí - bohužel jsou také zahlcené a tak jsou nuceny dělat „instruktáž, jak na mimčo“ opět z rychlíku.
Nevím, jak to chodí jinde, ale tady toho hodně dostanete/bude zapůjčeno - vložky, plenky, oblečení pro mimčo (zapůjčené, mění kus proti kusu), zavinovačku a deku, noční košili, „uvítací balíček“ pro maminky s malými dárky (vč. dudlíku). Zapůjčí vám kojící polštář pro mimčo.

NEGATIVNÍ: Velice negativně hodnotím oddělení šestinedělí. Snažila jsem se od začátku vydobýt si nadstandard, ale bylo plno, některé maminky dokonce musely ležet na gyn oddělení a za miminkem docházet. Standard je třílůžkový pokoj, který je kombinovanou sociálkou propojen s druhým třílůžkovým pokojem. Tzn. 1 sprcha a 1 toaleta pro 6 ženských po porodu bez možnosti zamknout si dveře. Zcela určitě tuhle blbost vymyslel chlap…
Jídlo naprosto nejedlé až odporné - určitě doporučuji vzít si do porodnice svačinky, minerální vodu a nechat si přinést od návštěvy nějaké čerstvé výživné jídlo, které po porodu skutečně maminka potřebuje, aby se dostala zpět do formy a rozjela se jí laktace.
Režim je tu jak na vojně - od začátku vás tu honí sem tam, neustálé buzení na denním pořádku - neberou se tu příliš ohledy na to, v jakém šoku a vyčerpání se maminka třeba zrovna nachází.
Návštěvy můžou být pouze na chodbě a můžou přijít pouze ve stanovený čas bez výjimky (ani manžela jindy nepustí).
Absence jakéhokoliv soukromí.
Ale na druhou stranu mě to motivovalo neustále malého přikládat, aby přibral a my mohli co nejdříve domů:)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pokud bude na oddělení šestinedělí volný nadstandard, tak ho určitě berte všema deseti!

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vyplněné dokumenty, které obdržíte v poradně plus doklady
Připravit si na oddělení šestinedělí svačinky a požádat návštěvy o donášku čerstvého výživného jídla (k dispozici je společná lednička).
Do tašky s sebou - Tužku (taková blbost, ale já ji neměla a furt ji potřebovala:), jednorázové přebalovací podložky pro mimčo i pro sebe, toaletní papír, kapesníčky, jednorázové kalhotky (několik balení), pohodlné pantofle (které nekloužou a se kterými můžete i do sprchy), poporodní kruh, kojící podprsenky
Bavlněné rukavičky pro mimčo, dudlík
Pokud se chcete na šestinedělí vyspat, tak masku na oči
K porodu nějaký hroznový cukr, colu nebo podobně - něco pro dodání energie

05.06.20

18.4.2020 jsem v porodnici Na Bulovce v Centru porodní asistence prožila přirozený porod bez jakýchkoliv zásahů, medikací a bez poranění. Porodní asistentka Veronika Šimanová, která můj porod v rámci CPA vedla bez lékaře, byla velmi milá, podporující, pečující a zároveň profesionální, proaktivně se zajímala o moje porodní přání a díky ní pro mě byl porod krásným zážitkem.
Velmi pozitivně hodnotím také vedení kliniky v čele s profesorem Zikánem: podporují přirozený přístup k porodům, během koronaviru zavedli telefonickou poradnu i online školení, v době zákazu otců u porodu umožnili přístup otce k dítěti po porodu (v souladu s nařízením vlády) jako jedna z mála porodnic v ČR. Skvěle reagovali i na moji zpětnou vazbu po porodu.
I na oddělení šestinedělí jsme měli štěstí na velmi milý personál. Byla jsem velmi ráda, že zde nenutí žádný dril „kojit přesně po 3 hodinách, vážit před i po kojení“. Některé věci na šestinedělí by stály za zlepšení: navýšení kapacity oddělení (aby někdy nedocházelo k separaci matky od dítěte třeba na celý den), zrušit bezdůvodnou separaci při převozu z porodního sálu na šestinedělí, dávat jídlo vhodné pro kojící matky (nikoliv 2 rohlíky k snídani a 3 rohlíky k večeři).
Celkově máme z porodu i pobytu Na Bulovce pozitivní zážitek a rodila bych zde znovu.

Personál:

Veronika Šimanová, Alžběta Ivanová, Adriana Nerudová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Domluvit si konkretní porodní asistentku v rámci nadstandardní placené služby, abyste měly jistotu, že nenarazíte na někoho nepříjemného.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Kojící čaj, vlhčené ubrousky na přebalování, vložky do podprsenky, krém na bradavky, síťované kalhotky, přezůvky, jídlo (hlavně zeleninu, tu v jídlech vůbec nedostanete).
Na oddělení šestinedělí dostanete: poporodní vložky, plenky pro dítě, přebalovací podložku, půjčí vám oblečení pro dítě a noční košile.

02.04.20

Rodila jsem 17.1.2020 a porodnici jsem měla vybranou z důvodu blízkosti bydliště a proto, že má dětskou JIPku.
16.1.2020 mi praskla voda a proto jsem poznala i lůžkovou gyndu, protože si mě tam nechali. Naštěstí se mi samovolně rozjely kontrakce a nemuseli porod vyvolávat.

Ve stručnosti to lze zhodnotit takto:

  1. porady od 36 týdne těhotenství - 1- super (při hodnocení jako ve škole bych dala 1), ale musím podotknout, že jsem chodila do CPA (centrum porodní asistence). První návštěva v klasické ambulanci byla tak za 3 – rutinní. A doktorka úplně jak kolovrátek - říkala asi stále dokola totéž a když jsem se ji na něco zeptala, bylo vidět, že je vytržená z letargie a dokonce negovala to, co mi předtím řekla.
  2. lůžkové oddělení gynekologie - 2/3
  3. PORODNICE - 1*
  4. šestinedělí - 4
  5. neonatologické oddělení - 1

A teď konkrétně k jednotlivým oddělením:
CPA - má moc milé porodní asistentky, které vás v podstatě vyšetří úplně stejně jako doktor v běžné ambulanci, s tím rozdílem, že jsou mega milé a hodně vykládají co a jak a můžete se ptát, nač chcete. „Neumí“ jen ultrazvuk, takže pokud je dítě třeba větší, pošlou vás na UZ k doktorovi, který má službu v porodnici. Jo a velká deviza je, že se objednává na čas, a fakt v ten čas jdete na řadu. Když jsem byla poprvé v té „klasické“ ambulanci, mělo to 2 hodiny skluz…

Porodnice - ambulance
Je to zase jen a jen a lidech.
Když mi praskla voda, dojela jsem kolem 15:00 (mimochodem asi po 10 hodinách) do porodnice, měla službu ta stejná doktorka, jako mě vyšetřovala v té klasické ambulanci, a to už jsem si říkala - a jéje. Byla to totiž dost divná ženská - celkem nesympatická, úsměv nikde a důležitá (přitom byla mladá, tak do 35 let)… Jméno bohužel nevím.
Samozřejmě mě sprdla, kde jsem, že od prasknutí vody se má do porodnice dojet do 2 hodin. Řekla jsem ji - Co bych tady dělala? Navíc na Vás čekám 3 hodiny, to jsem pořád mohla sedět doma (bylo kolem 18:00). Byla potichu a řekla - teď už je to jedno.
Ptali se mne, zda mám porodní plán, tak jsem ji ho dala a musím říct, že jsem byla několikrát mile překvapená, že ho mají (u porodu) nastudovaný.
Tak si mě tam nechali, ačkoli jsem měla vizi, že půjdu na revers domů, když mi natočí monitor a bude OK. Ale docela hezky mi vysvětlila riziko infekce dítěte, že mi teď budou pravidelně dávat do žíly antibiotika, a kdybych jela domů a dostala infekci, plod by byl v ohrožení života. Tak jsem zůstala, ale záhy si na stránkách WHO přečetla, že ATB se podávají kvůli matce, že plod nedostane infekci nikdy a že je to v podstatě zbytečné…

Lůžková gynda
(pokoje po 3, nerenovované, stará okna, ze kterých hrozně táhlo, wc v pokoji, ale společné i pro druhý pokoj (takže pro 6 ženských).

Na oddělení lůžkové gynekologie byla naštěstí milá starší sestra, která mi řekla, jak to tam chodí a že mám jít spát. Jenže spát nešlo - pořád chodili buď za mnou nebo za kolegyňkou vedle k lůžku, která měla ten stejný „problém“. Snažili se být ohleduplní, zbytečně nesvítit a netřískat dveřmi - měla jsem v uších špunty, tak to docela šlo. Ve 2 se mi rozjely kontrakce a byla jsem šťastná! Ve 3 jsem to šla říct sestře, že jsou co 4 minuty a sestra - to si neměřte, to budete mít ještě dloooouho, já vás přijdu v 5 změřit monitorem. No ve 4 jsem to už nevydržela, kontrakce do 2 minuty a šla do sprchy a ta to ještě víc rozjela, tak jsem letěla za sestrou, prosila jsem ji, jestli by mě mohla poslat už do porodnice. Ona se smála, že jsem prvorodička, ať nespěchám, ale strčila do mě prsty (což doteď nechápu - vždyť není doktorka), následně do mě strčila ruku doktorka a do porodnice mě poslaly.

Porodnice
(6 porodních boxů, 2 porodní sály a 1 na císařské řezy, opravené, renovované, každý box má své wc a sprchu, dále je v boxu postel, křeslo a gynekologické křeslo (na které se rodí) + balon, stoleček a lampička, takže lze svítit intimně jen lampičkou).
V porodnici se mě ujala starší, milá porodní asistentka (Jindřiška Foldynová) a dovedla mě na pokoj, kde se evidentně před nějakou krátkou dobou rodilo, neboť tam ještě nebylo uklizeno. Tak to nějak rychle uklidily a daly mi klystýr. Na wc nebyl toaleťák… :sweat_smile: Ale držela jsem to, než ho donesly a udržela :slight_smile:
Sestřička mi ukázala ještě cviky, jak při kontrakci kroutit pánví, ať miminko sestoupí rychleji a pak se vystřídaly ve službě s takovou mladičkou blondýnkou, která se ani nepředstavila a několikrát řekla, že je „nová“, že se musí jít zeptat, což mi zrovna důvěru k ní nepřidávalo. Ale zvládla to perfektně:-)
Nejprve jsem cvičila, jak mi řekla paní Foldynová, pak mě přišel vyšetřit doktor a řekl, ať chvíli ležím na pravém boku, že se to urychlí - jenže mě to v té poloze hrozně nutilo tlačit! Tak jsem zeptala PA, zda můžu tlačit, řekla, že ano, ale ať si přelehnu z postele na to gynekologické křeslo.
Zeptala se mě, v jaké poloze chci rodit, tak jsem ji řekla, že na čtyřech nebo na boku. První jsem tlačila na čtyřech a ke konci na pravém boku. PA mi hezky vysvětlovala, jak mám tlačit.
Nechala mě sáhnout na hlavičku a to bylo velice motivující, že už je skoro venku:-). Tak ježe pár kontrakcí a 8:15 byl na světě.
Těsně ke konci porodu vstoupila do sálu ještě další PA a neonatoložka, velice milá paní doktorka. PA anděl – představila se, řekla, že jsem odvedla skvělou práci a do 10min určo porodím. Miminko bylo porodu fialové a doktorka ho odnesla odsát z dýchacích cest vodu. Volala tatínka, ať jde taky (měli jsme to v porodním plánu, takže zase za mě bezva).
Pak mi mimiko přiložila na bonding a moc hezky nám vysvětlovala, co se bude dít a pak nás nechali cca 1,5 hodiny o samotě.

Novorozenecké oddělení
Opravdu skvělý tým, vždy poradily, jak sestřičky, tak doktorky.
Jediné, co mě štvalo, bylo, že na vizity se chodilo pokaždé v jiný čas a probíhalo to tak, že sestra z šestinedělí zakřičela na chodbě, že „jde vizita“ a to znamenalo vysvléct miminka do naha (váží se a prohlíží). Rovněž se mi nelíbila manipulace s miminky - chápu, že je to jejich denní chléb, a asi ví, jak děti nejpraktičtěji uchopit, ale občas se to jevilo jako manipulace s hadrem…

Oddělení šestinedělí
Jsou tam jen 2 nebo 3 soukromé pokoje pro 1 a 2-3 soukromé pokoje po 2 holkách. Chtěla jsem nadstandard pro 1, kde může být i otec celou dobu - nedostala jsem, byl přetlak, dokonce některé maminky ležely na té lůžkové gyndě v jiném patře a miminka měly na neonatologickém oddělení.
Jinak oddělení šestinedělí bylo nejhorší z celého procesu. Pomocný personál (co vydává oběd, uklízí, atd) byl nejvíc bezohledný. Vůbec jim nevadí, že jsou tam miminka, dospělák to nějak přežije, ale i tak. Například převlékali postel po holce, která šla domů, a když to dělaly, tak tak bušily, třískaly a řvaly, že se samozřejmě moje miminko probudilo… Ale i sestry křičely na sebe na chodbě (třeba v 5 ráno) a smály se, třískaly dveřmi, nebo v noci nedovíraly dveře a pak šlo slyšet vše z chodby, atd…
Měly jsme s holkama na pokoji zážitek s pomocnou sestrou - přišla nám říct, že tam máme smrad a bordel. V tu chvíli jsem si připadala jak na táboře… Prý tam má moc věcí (kolegyňka u dveří měla hodně tašek, ale ne bordel) a postel jak pelech, ať si přestele… No my jsme stály s otevřenou pusou…
Opět vizita úplně debilní - vysvlečte se a sedněte si na vložku. Takže tam roztahujete v posteli nohy na všechny okolo… Doktor/ka to omrkne, sáhne vám na břicho, zeptá se, zda jste měla stolici, a jde… Ale pokud je problém, docela se zajímají a vysvětlují…
Na oddělení musíte zůstat minimálně 3 noci - a to je tak akorát - pak bych asi zešílela.
Pokoje jsou po 3 a opět WC a sprcha pro dva pokoje, takže pro 6. Ale musím říct, že se mi stalo za celou dobu jen cca 3×, že jsem čekala na wc nebo sprchu.
Jídlo - totální hrůza! Kojící maminky tu dostávají čerstvé pečivo (např. na večeři 3 koblihy!), teplá jídla bez chuti a v designu kejdy, horší než jídelna, snídaně většinou tavený sýr…

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

jídlo a pití na dobu do porodu

31.03.20

Dne 17. 3. 2020 se nám na Bulovce narodila dcera Amélie. Byla jsem jedna z posledních rodiček, která mohla mít doprovod u porodu, den na to přišel zákaz kvůli koronaviru. Touto „recenzí“ bych ráda podpořila a uklidnila budoucí maminky, které porod čeká v nejbližších dnech a zároveň moc poděkovala této skvělé porodnici, za úžasnou péči, kterou mi věnovali před porodem, při i po něm.
Na porod jsem se připravovala několik týdnů, domluvila jsem si úžasnou dulu Moniku Morsteinovou, se kterou jsem byla v kontaktu několik měsíců před porodem. Dále jsme s manželem absolvovali předporodní kurz, který se konal přímo v prostorách porodnice a v rámci centra porodní asistence jsem využila možnosti porodnice vybrat si svou porodní asistentku - Alžbětu Ivanovou, ke které jsem docházela do poradny od 37. týdne těhotenství a která se mnou byla i u porodu. Díky této přípravě jsem se porodu vůbec nebála, ba naopak.
16. 3. ve 23:00 mi začaly kontrakce. Ráno v 6 hodin jsem zavolala své porodní asistentce a vyrazili jsme směr Bulovka. Při příjmu jsem již nemusela vyplňovat žádné papíry, vše jsme s Alžbětkou vyřešily během pravidelných kontrol, porodní plán byl samozřejmostí.
Na porodním boxu jsem se mohla pohybovat, jak jsem potřebovala a měla jsem k dispozici koupelnu se sprchou a gymnastický míč. Porodní asistentka se mnou vše konzultovala a podporovala mě, jak jen mohla. Polohu pro 2. dobu porodní jsem si také mohla zvolit podle sebe, porodila jsem na porodním křesle na všech čtyřech. Dotepání pupečníku bylo samozřejmostí a dvouhodinový bonding taktéž.
V porodnici jsem strávila 3 dny a všichni jak na oddělení šestinedělí, tak na novorozeneckém i neonatologickém oddělení byli moc milí a podporující.
Jmenovitě bych chtěla moc poděkovat úžasné porodní asistentce Alžbětce Ivanové, paní doktorce Vavruškové z neonatologie a všem dalším, kteří se o nás starali, ale bohužel si už nevybavím jména.
Největší dík patří panu přednostovi Michalovi Zikánovi, který vede kliniku úžasným směrem (centrum porodní asistence), dělá všechno pro to, aby se zde rodičky cítily bezpečně a porodily co nejpřirozeněji a v neposlední řadě je to skvělý člověk, který má i v této těžké době stále úsměv na tváři.
Milé budoucí maminky, i když je pro vás myšlenka na porod bez partnera určitě velmi stresující, nebojte se. Přístup veškerého personálu v této porodnici je nesmírně lidský a podporující a pokud budu někdy znovu rodit, porodnice Bulovka bude jasná volba.

Personál:

Michal Zikán, Alžběta Ivanová, MUDr. Vavrušková…

1
13.03.20

Krátké shrnutí na začátek: Rodila jsem v říjnu 2019. Fyziologická těhotenská poradna super, porod dobré, oddělení šestinedělí bohužel za mě nic moc. Dětské sestry příjemné, ale působilo to na mě, že podpora kojení by mohla být lepší, sanitářky nepříjemné (alespoň ty, které jsem potkala já).

Pokud vás zajímá víc, můžete číst dál:D. Budu trochu srovnávat, protože se jednalo o můj druhý porod (předchozí byl U Apolináře). Kdybych si měla vybrat pro případné příště, znovu bych se na Bulovku bohužel asi nevrátila.

Začnu pozitivně. Ve fyziologické poradně je sestřička moc příjemná i navzdory frmolu, který tam má. Čekací doby dlouhé, ale to asi všude. Jestli máte doma starší ratolest, zajistěte si hlídání. Monitory natáčejí až v pozdější době, takže jsem se na svůj první monitor dostala až při vlastním porodu týden před termínem. Pro někoho výhoda, pro někoho nevýhoda.
Původně jsem chtěla rodit v rámci Centra porodní asistence, na základě informací na místě jsem ale zjistila, že jediný rozdíl oproti „normálnímu“ porodu je to, že nemusíte mít přítomného doktora - sály, oddělení šestinedělí a vlastně vše ostatní jsou stejné. Rozdíl je hlavně, když si zaplatíte osobní PA. Což určitě doporučuji prvorodičkám.

Co se týká porodu samotného, začátek byl pozitivní. Od večera jsem měla stahy. Ráno v 9 jsme jeli do nemocnice. Vyšetřili mě, natočili monitor, dokonce mi dali nějaký tampón, aby potvrdili, že mi neodtéká voda. Závěr byl, že všechno je v pořádku, pravděpodobně jen poslíčci. Stále byli milí, profesionální, netvářili se na mě jako na simulanta, nic myslím nezanedbali, takže palec nahoru. Jela jsem cca v poledne domů. I když jsem si byla jistá, že porod to už je. Moje vina je, že jsem se snažila vydržet doma co nejdéle, abych neměla ostudu a neposlali mě domů znovu. Ke druhému odjezdu jsem zavelela až v 6:15 večer a málem jsem rodila na chodbě. 7:10 byl malý venku. Nicméně, když jsem to pak konzultovala s kamarádkou PA, říkala, že je to standardní postup a v poledne by mě poslali domů v kterékoli porodnici vzhledem k tomu, jaký byl nález.

Slabší byla porodní asistentka. Na jméno si nevzpomenu, ale moc citlivá nebyla. Když jsem při vyšetřeních dělohy prosila, ať si můžu aspoň odložit dítě, že to bolí a mám strach, že syna upustím, buď neslyšela, nebo ignorovala. Zajímavé je, že u předchozího porodu poporodní vyšetření nebolelo. Když mi nešlo se vyčůrat, hrozila sestra, že mě zacévkuje:D. Taková rázná žena to byla. Když jsem se po porodu ptala po manželovi, kde je a zda by se mohli podívat, jestli už není před vchodem na oddělení (porod zmeškal, protože jel zaparkovat auto mimo prostor pro sanitky, kde mě vyložil), nikdo to neudělal. Tak se ke mně dostal až po půl hodině, kdy ho konečně napadlo zazvonit na sál samotného.

Zase ale musím uznat, že se mě asistentka aspoň zeptala, když mi chtěla píchnout oxytocin na placentu a nesnažila se mně nutit ležet při porodu na zádech. Podle toho, co říkaly ostatní, tak také na Bulovce opravdu čtou a neignorují porodní přání.

Bohužel slabým článkem je oddělení šestinedělí. Připadala jsem si trochu jako za „krále klacka“. Byla jsem na standardním pokoji po třech. Byl víkend, tak možná toho sestřičky měly nad hlavu. Podle domovního řádu byla večeře tuším od 6. Ve ¾ na 5 přišla sestřička a nerudným hlasem volá „večeře“, všechny tři jsme měly děti u prsu, takže dokojíme a půjdeme. Za 10 minut sanitářka ještě naštvanější klepala na dveře „jestli nepůjdete hned, odneseme vám to“ Tak jsme se za řevu dvou ze tří dětí sbalily a šly. Ve čtvrt na šest nám už zhasínala světla nad hlavou. Asi v sobotu večer potřebovala někde být. Každopádně jídelnu „zavírala“ dřív, než vůbec oficiálně večeře měla začít. Druhý den ta samá sestřička byla ráno velmi nepříjemná u okýnka na paní, která po porodu očividně sotva stála na nohou a jen se slušně zeptala, jak to tam chodí. Ve srovnání s přístupem u Apolináře „maminky, večeře, dokojte si a přijďte, budete to mít na stole. Kdyby se některá z vás necítila, přinesu vám to na pokoj.“ To je opravdu bohužel nebe a dudy. Možná chtějí lidi donutit k poptávce po nadstandardu, protože tam nebuzerují. O tom, že k večeři jsou jen rohlíky, jednou se salámem, podruhé se sýrem, nemluvím. Konec konců nikdo nečeká, že porodnice bude interhotel. Taky to mohlo být, ale obojí víkendovým provozem, v pondělí, když jsem odcházela, se jiná paní v okénku zdála milejší.

Další věc jsou návštěvy. Striktně je dodržována návštěvní doba 3-6 během které se ještě musíte stihnout i navečeřet (na pokoj se večeře v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ PROBOHA NOSIT NESMÍ!!!). Za 5 minut 6 nervózní sestřička naléhala, jak to, že ta návštěva už není pryč.

Dětské sestřičky byly milé. Plus je, že vás nenutí vážit před a po kojení. Super je i to, že když se na to cítíte, nechají vám hned po porodu dítě rovnou u sebe i přes noc.
Jinak je celkově přístup takový volnější a méně pečlivý/pedantský než u Apolináře, kde těch kontrol bylo skoro moc i na mě, která radši nikdy nic nezanedbá. Na pomoc s kojením bohužel maminky musí chodit za sestřičkami a zkouší kojit přímo tam na chodbě, což asi není nic moc, i když jsou sestřičky milé a snaží se. Na pokoj za námi kvůli tomu s radou sestřička nepřišla ani na první přisátí, ale možná to bylo tím, že jsme všechny tři byly druhorodičky.

Je fakt, že moje srovnání možná je neobjektivní tím, že podle všeho jsem u Apolináře měla štěstí. Jednak byla zrovna rekonstrukce oddělení a na šestinedělí jsme provizorně byly v „lepším“ a hlavně jsem měla obří štěstí na personál na sále, kde jsem nemohla vytknout ani ťuk.

Personál:

Nepamatuji si, na kartičce na památku není

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pokud je to prvorodička, hodně pomůže vlastní porodní asistentka (třeba v rámci CPA)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

  • nezapomenout vložky do podprsenky (a že mléko vytéká i z prsa, ze kterého zrovna nekojíte, takže je mít nasazené při kojení)
  • na bolavé rozedřené bradavky mi bezvadně zabíral čistý lanolin (po prvním porodu jsem dost dlouho hledala, co pomůže a tohle jediné zabralo)
01.03.20

Na Bulovke som rodila pred 10 dňami a bola som veľmi spokojná. Priviezla má sanitka a hneď sa má ujala pôrodná asistentka Jindřiška. Celý priebeh bol dosť rýchly, od príjmu po pôrod len 1hodina, ale Jindřiška bola naozaj skvelá. S kľudom v hlase mi hovorila, čo mám robiť a, ako to cele postupuje a nenechala sa rozhodiť mojimi stavmi núdze pri záverečných kontrakciách: D Dokonca mi sama navrhovala meniť polohu. Manžel nestihol k pôrodu prísť, takže mi dve sme boly naozaj taká dvojka. Musím ju naozaj vychváliť.
Následný pobyt na novorodeneckých bol OK, malí síce plný stav v, a tak som dostala miesto na 3 so spoločnou kúpeľňou pre ďalšiu 3, ale bolo to v pohode. Asi len 3× som stretla v kúpeľni inú mamičku. V lete to, ale môže byt v izbe peklo, lebo do izby svietilo celý deň priame slnko a na oknách nie sú žalúzie ani závesy.
Personál viacmenej príjemný, výnimky sa nájdu všade. Ku kojeniu mali zdravý prístup, všetko vysvetlia, ak bábo priberá ani ho nemusí mamička stále vážiť (v thomayerke sme vážili pred a po každom kojení).
Jedlo priemerne nemocničné, v kuchynke je chladnička.
Prvý pôrod som malá v Thomayerovej nemocnici, takže to môžem porovnať. Ak by som bola zas tehotná, uprednostním Bulovku.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dostanú všetko (plienky, popôrodné vložky) okrem vlhcenych obrúskov pre bábo a vložek do podprsenky.

11
20.02.20

Musím se podělit o dnešní zážitek z pohotovosti na Bulovce. Byla jsem tam již potřetí a doposud jsem na tuto nemocnici pěla jen samou chválu. Byli moc milí, vstřícní a vždy mě uklidnili a dodali pocit, že je určitě dobře, že jsem dorazila a že můžu kdykoliv znovu. Bojovala jsem vnitřně s jakýmsi proviněním a pochybností, zda můj stav vyžaduje návštěvu pohotovosti či nikoliv. Jsem prvorodička, tak moc nevím.. a doposud se na mě nikdo nezlobil. Ale DNES! To byla taková zkušenost, že už tam asi nikdy nepojedu. Jeli jsme do nemocnice na hospitalizaci, jelikož včera mi paní doktorka řekla, že by si mě tam klidně nechali, dali magnesium do žíly, ať se mi to trochu zklidní. (Tvrdnutí břicha 30× za den plus mínus, 26tt). Radila jsem se s PA na kurzech i s naší známou lékařkou od Apolináře než jsem vyjela na pohotovost a řekli mi, že to určitě není normální, ať klidně jdu. Včerejší doktorka prostě úžasná!!! Řekla mi, že bud si mě tam tedy nechají nebo klidový režim a magnezko doma s tím, že kdykoliv se mi to nebude zdát, mam přijet. OK - den poté - doma klidový režim a stejně - břicho furt tvrdé, tak jsem si sbalila věci a večer jsme vyjeli na Bulovku s tím, že si tam tedy chvíli poležím, protože takto už to mam 2týdny a magnezium jsem zkoušela už předtím.
Sestřičky opět úžasné. Ale pak přišla na řadu MUDr. Sýkorová. Přišla jsem do vyšetřovny, stála jsem tam, a tato slečna (odhaduji věk něco kolem 25let) asi po 5 vteřinách otočila hlavu od monitoru směrem ke mně. „Co máte za problém“. Takže znovu vysvětluji… A že jsem tam byla včera. A následovaly věty typu „A včera jste hospitalizovat nechtěla a dnes ano? Nechápu Vaše pohnutky..“ „Sundejte si kalhoty a vylezte na kozu“ (nechtějte slyšet ten tón… Člověk si připadal fakt trapně). Arogance, připadala jsem si jako totálně obtěžující simulant.
Následně mi řekla, že je to normální, že mi tvrdne břicho. Ptala jsem se, proč mi teda jiná doktorka den předtím řekla, že to rozhodně normální není, že mi TOLIK tvrdne ve 26tt a že je dobře, že jsem přijela. Ještě asi 4× mi řekla, že pořád nechápe, proč jsem včera nechtěla hospitalizaci a dnes jako chci… No furt dokola jak u blbejch..jinak to nedokážu nazvat. Pak už jsem pochopila, že s touhle mladou MUDr nemá význam se dál bavit. Ještě párkrát řekla, že mi tu hospitalizaci jako klidně napíše, když chci… Ale to už jsem absolutně o nějakou jejich hospitalizaci nestála v tomto prostředí.
No prostě nerozumím, co tahle slečna dělá na místě, na kterém „dělá“. Bohužel mi zkazila dojem z celé nemocnice Na Bulovce, ačkoli zbylý personál, se kterým jsem se tam setkala, byl naprosto úžasný. Takže pokud se tam dostanete pod ruce paní doktorce SÝKOROVÉ, nečekejte asi vlídný a lidský přístup. A snad se mi nezdál ani úplně profesionální:(

Personál:

Kateřina Sýkorová

Diskuze o této porodnici