Fakultní nemocnice Na Bulovce (Centrum aktivního porodu)

Porodnický tým Nemocnice Na Bulovce klade důraz na individuální, profesionální a lidský přístup k těhotným a rodícím ženám. Personál porodnice podporuje přirozený průběh porodu, bonding a koncept minimální separace matky a dítěte. Úzce spolupracuje s Neonatologickým oddělením. Na Bulovce jsou připraveni na porod od 32. týdne těhotenství.

V roce 2019 vzniklo v rámci porodnice Bulovky Centrum porodní asistence, první v Čechách, kde se o fyziologický porod stará pouze porodní asistentka. CPA nabízí respekt k přání těhotné a rodící ženy, podporu přirozeného porodu, individuální přístup a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí.
Zároveň porodnice na Bulovce nabízí možnost ambulantního porodu.

Na oddělení šestinedělí, které prošlo v nedávné době rekonstrukcí, jsou k dispozici 4 nadstandardně vybavené pokoje jednolůžkové - za cenu 1 500 korun za noc. Dále pak 4 nadstandardní dvoulůžkové pokoje, kde je poplatek 450 korun za den. Zbylé pokoje jsou třílůžkové. Nadstandardní pokoje je možné si rezervovat při příjmu do porodnice.

Porodnice se snaží respektovat porodní plán ženy - vypracovala dotazník porodních přání, který vám usnadní vypracování porodního plánu. Doporučena je konzultace plánu předem, v rámci vyšetření v těhotenské poradně.

Doprovod blízké osoby při porodu je vítaný a neúčtuje se za něj žádný poplatek.

Na kurz přípravy k porodu se můžete přihlásit od 20. týdne těhotenství na tel. čísle 774 976 062. Obsah kurzu je rozdělen do 6 bloků přednášek a diskuzí. Cena za celý kurz činí 1 00 korun pro těhotnou ženu a v případě, že se účastní i její doprovod, dvojce zaplatí 1 500 korun.
Každý čtvrtek od 13 hodin probíhá prohlídka porodního sálu. Je zpoplatněna 200 korunami a domluvit si účast můžete na tel. čísle 266 083 281.
V úterý odpoledne a ve čtvrtek dopoledne je možné se zúčastnit cvičení pro těhotné. Poplatek je 100 korun za hodinu.
Porodnice také pořádá kurz Životospráva v těhotenství. Cena za seminář je 240 korun. Účast si můžete rezervovat na tel. čísle 266 083 230 (volejte ve všední dny mezi 10. a 14. hodinou).

Registrace k porodu probíhá ve 14. týdnu těhotenství.

Webové stránky a kontakty:

Přednosta
Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.
telefon: +420 266 083 202

Primář
MUDr. Peter Koliba
telefon: +420 266 083 229

Primář Neonatologického oddělení
MUDr. Martin Čihař
telefon: +420 266 083 247

Doporučují maminky porodnici Fakultní nemocnici Na Bulovce (Centrum aktivního porodu)?

Hodnoceno 229x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Peter Koliba

Oddělení šestinedělí: +420 266 083 201

Těhotenská poradna ambulance: +420 266 083 291

Centrum porodní asistence: +420 266 083 283

Adresa: Budínova 2, Praha 8 180 81

URL: http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/gynekologicko-porodnicka-klinika/

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Bulovka

07.09.20

Rodila jsem zde v Červenci.
Příjem do porodnice absolutně bez problémů sestřičky i doktorka milá a příjemná.
Pomalu jsem se otevírala takže jsem večer dostala léky na zmírnění bolestí a byla poslána na lůžkové spát. Druhý den od 8 ráno kontrakce, už semnou mohl být partner.
V půl 12 mi praskly vodu a okolo 14:30 jsme šli na porod.
Porod byl nepostupující, nechaly mě tlačit 2 hodiny v kuse, bez jakéhokoliv nástřihu či jiné metody kromě střídání poloh. Dcera se zasekla v pánve. Sešlo se u mě dohromady 6 lidí z personálu, po hodině a 3/4 Přiběhl primář, který personálu vynadal, že to nechali zajít daleko. Udělal nástřih a dceru vyndal vexem.
Bohužel dcera již nedýchala, hned po porodu jsem dceru již neviděla a převezli ji rovnou do porodnice K Apolináři.
Další nějaký doktor mě sešil, jak se později ukázalo špatně.
Převezli mě na šestinedělí, kde se mě každá sestra chodila ptát, kde mám svoje dítě a kolik potřebuji plen.
Druhý den v 8 ráno přišel nějaký další doktor, který mi oznámil, že je vše po takovém porodu v pořádku a že tím, že tam nemám dítě, je zbytečné, abych nadále zůstala v nemocnici. Tudíž mě po necelých 18 hodinách po porodu poslali domu.
Půl hodiny před tím, než pro mě dorazil přítel, mi bylo oznámeno, zda mohu opustit postel už teď a počkat na chodbě, protože nemají kam dát další maminky.
Doktor, který byl domluven s přítelem, že se sejdou a promluví si o tom, co se stalo na porodním sále, mi dal rychle podepsat zprávu a utekl.
Dohromady mě a mou dceru, kterou zachránili, dali do pořádku až u Apolináře.
Po tomhle príma zážitku už asi další dítě plánovat nebudu.

Personál:

Nepamatuji

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Jinou porodnici

16.08.20

Naprosto skvělý personál, vystřídalo se mnoho směn sestřiček i doktorek a až na úplné výjimky byly všechny skvělé! Velmi oceňuji práci personálu. Víc záleží na maminkách, jak to zvládají a zda jsou zvyklé si jen stěžovat. Můj porod nebyl ideální (ruptura 3.stupně) a jediné, co mohlo být lepší byla porodní asistentka. Měla jsem starší paní, která měla svůj jeden zažitý postup, a když jsem chtěla něco jiného, moc se jí to nezdálo. Pak když už mělo jít na věc, v podstatě přestala komunikovat a jen hlídala monitor. V podstatě by byl výsledek úplně stejný, jako kdyby tam vůbec nebyla. Pak když už byl problém, naštěstí přišla skvělá doktorka, která jasně říkala, co je třeba a proč. Celkově byla skvělá. Stejně tak paní doktorka, která si přebrala malého, aby ho rozdýchala. Obě se pak za mnou stavily na šestinedělí, i když určitě nemusely. Měla jsem speciální nízko-zbytkovou dietu a ani tak jsem si nemohla stěžovat. Mělo to svůj smysl, a když jsem v nemocnici, nemohu očekávat, že to bude jako v luxusní restauraci. Naopak jsem n ocenila, že mi jídlo donesli až na pokoj, mohla jsem ho sníst dle potřeby a pak ho zase odnesli. Prostě servis a péče personálu byla výborná. Myslím, že záleží hlavně na maminkách, některé si jsou schopné stěžovat na všechno. Já byla spokojená a všem, zejména paní doktorce Lincové, jsem vděčná za veškerou péči.

16.07.20

Rodila jsem zde na Bulovce v Květnu, přístup doktorky a porodní asistentky super, hodně mi pomohly a malá byla rychle venku. Sestřičky na novorozeneckém oddělení byli hodné, a vždy když byl problém a potřebovala jsem poradit, hned byly nápomocné. I s kojením pomůžou. Sestry na oddělení šestinedělí… spíš asi záleží na koho narazíte a jakou mají náladu.

Personál:

Nepamatuji si

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pevné nervy

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Poporodní vložky, jídlo, pití

214
01.07.20

Rodila jsem zde 7.7.2018. Měla jsem vyvolávaný porod. Příjem i lůžkové oddělení na gynekologii bylo super. Porodní asistentka ovšem moc příjemná nebyla dokud jsme tam byly samy, jakmile dorazil manžel a začalo se pohybovat více lidí okolo, byla jako příjemná a milá:-). Oddělení šestinedělí je náročné asi v každé porodnici. Měla jsem standardní pokoj, ale koupelna se záchodem pro 6 lidí (dva pokoje) je krapet nekomfortní, ale dá se. Měli jsme štěstí, že ani jeden pokoj nebyl plný :-). Přístup sestřiček je tak půl na půl. Ale pokud jsem se na něco ptala, vždy mi s ochotou odpověděly. Celkově hodnotím velmi kladně. Plánujeme druhé a určitě budu rodit zde. Už jen pro jejich přístup k porodu a skvělou neonatologii.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Absolvovat místní porodní kurz. A vzít si k srdci radu, že není dobré s bolestí při kontrakci bojovat, ale snažit se si uvědomit, že je správná a miminko se díky nim dostane na svět :-)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Jediné vlastní je potřeba vlhčené ubrousky pro dítě a síťované kalhotky pro maminku. Případně látkovou plenku, dávají jen jednu a vyměňují kus za kus a evidentně je toto otravuje:-)

15.06.20

Gynekologie - indukce porodu
Kvůli přenášení jsem 10 dní po TP nastoupila na oddělení gynekologie k vyvolání porodu. Vyvolání je první den indukováno mechanickou cestou (zavedení balonku do pochvy a jeho postupné roztažení) a teprve druhý den je indukováno prostaglandinovu tabletou. V případě že mechanický postup nezabere, zavádí se tablety postupně úměrně stavu připravenosti k porodu. Gynekologické oddělení bylo adekvátní běžnému nemocničnímu prostředí. Na pokoji jsme byly 3, všechny k indukci porodu. Personál velmi profesionální, občas ne úplně příjemný, ale neměla jsem pochybnosti o tom, že prováděný postup byl adekvátní.

Porodní sál
Ve chvíli kdy se porod rozběhl a byla jsem přesunuta do porodního boxu, ujala se mě porodní asistentka Klára Svobodová. Docházela za mnou během celého porodu a byla moc milá a snažila se mi jako prvorodičce poradit jak prodýchávat kontrakce, ulevit od bolesti a celkově mě podpořit, za což jí patří veliký dík!:) Na porodním boxu se mnou už také celou dobu mohl být přítel. Porodní box poskytuje komplet soukromí, řekla bych, že vybavení je také naprosto dostatečné - kromě porodnického lůžka, kde mi vždy PA natáčela monitor a probíhala vyšetření jsou tu balony, křeslo, šátky a samozřejmě koupelna se sprchou. Veliký dík patří i sestře a doktorovi z anesteziologie, kteří mi cca v polovině 1. doby porodní zaváděli epidurální anestezii. Stejně jako ostatní personál z gynekologického oddělení byli naprosto profesionální a zároveň moc příjemní. V samotném finále porodu měl můj chlapeček trochu horší ozvy a trvalo mu delší dobu, než se vydral na svět a začal křičet, takže jsem ho hned nedostala na tělo k bondingu, ale jako první si ho pochoval tatínek a já si ho pochovala až v zavinovačce. Vůbec to ale nehodnotím negativně, rychlost s jakou všechen personál reagoval na všechny situace mi přišla skvělá! Tímto moc a moc děkuji celému personálu porodnice za to, že je náš Matýsek na světě!!

Šestinedělí
Pobyt na šestinedělí trvá opravdu jen nejnutnější dobu, na začátku mi říkali, že to je minimálně 72 hodin, ale ukázalo se, že to může být i méně, když je vše ok… Sestry ze šestinedělí nebyly z nejpříjemnějších, ale bylo mi to celkem jedno… Každý den ráno je gynekologická vizita a doktory v podstatě zajímá, jestli se začla stahovat děloha, jestli se hojí šití, tlak, teplota, moč a stolice… a pokud je vše ok, pustí vás domů… Pokoje jsou standardy po 3 a pak nadstandardy 2 lůžkové a 1 lůžkové. Já byla na 2 lůžkovém a přišlo mi to naprosto ideální.

Novorozenecké
Novorozenecké oddělení je hned vedle šestinedělí a sestřičky tady jsou o moc příjemnější :). Jako prvorodička jsem si nechala ukázat úplně všechno od techniky kojení (s tím se teda moc nemažou a popravdě doporučuji si hned po návratu z porodnice sehnat dobrou laktační poradkyni na konzultaci, protože mně dítě úspěšně do pěti dnů od porodu rozžvýkalo bradavku) přes manipulaci s dítětem až po koupání a další péči. Sice si musíte o vše říct, ale sestřičky jsou ochotné a poradí. Všechno oblečení na miminka, plenky, přebalovací podložky atd. je k dispozici, vlastní nepotřebujete prakticky nic kromě vlhčených ubrousků a oblečení na cestu domů. Pokud je miminko v pořádku, nemá žloutenku nebo jiný problém, propustí vás domů jakmile přibere. Mně se laktace rozjela hned druhý den, takže nás pouštěli třetí den ráno, ale vím, že na oddělení byly maminky, které čekaly na propuštění třeba 5 dní…

Jedinou negativní věcí z celého pobytu v porodnici byly jednak omezené návštěvy kvůli koronaviru (plus směly být pouze v jídelně a na chodbě), ale to by mělo brzy snad ustoupit a jídlo, které je tedy hrozné - každý den k obědu univerzální omáčka na střídačku s bramborami, rýží a těstovinami a zbytek jídel jsou hlavně rohlíky a rohlíky - vyloženě výživově hodnotná strava kojící matky:D

Jsem moc ráda, že jsem si vybrala porodnici na Bulovce, personál byl opravdu skvělý a pokud někdy dojde na bratříčka nebo sestřičku, tak vůbec nebudu váhat v její opětovné volbě. Rozhodně doporučuji!

Personál:

PA Klára Svobodová, MUDr. Kabele, MUDr. Tisančínová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nemít přehnaná očekávaní a vše naplánované - ono to tak určitě nedopadne a pak byste jen byly zklamané:)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Kvůli koronaviru se nějak omezilo zásobování, takže jsme dostaly jen jeden balík asi 20 vložek, takže ty s sebou (ale normálně se prý dostávaly v neomezeném množství, tak to asi zase časem takto bude). Pak s sebou víc ručníků, na spodek jsem po porodu používala jednorázové papírové utěrky, aspoň troje jednorázové kalhotky a hned druhý den jsem poraněná místa začla mazat gelem z dubové kůry, který je boží. Na porodní sál doporučuji hroznový cukr a sladké pití bez bublin - jíst jsem nebyla schopná a tohle mi moc pomohlo. Jinak na šestinedělí vše dostanete - oblečení na miminko, věci na přebalování (kromě vlhčených ubrousků), noční košili atd. Takže jen běžné věci plus doporučím kruh na sezení a nějaké výživnější jídlo (resp. nechat si ho donést pak od návštěvy).

14.06.20

Rodila jsem zde v lednu své první mimčo. Navždy budu neskutečně vděčná veškerému nemocničnímu personálu, který mi pomáhal miminko na svět přivést i těm, kteří se o něj následně starali. To je pro mě samozřejmě nejdůležitější, ale také je důležité znát velký problém této nemocnice, než si vyberete jít sem rodit. Tím problémem je naprostá zahlcenost, což se odráží zejména v následném pobytu a péči na oddělení šestinedělí. Velký frmol a nedostatek soukromí už v těhotenské poradně mi měl napovědět, že tu něco není v pořádku.
Bulovka prý nevyhlašuje nikdy stop stav, tam bude asi zakopaný pes. Většina personálu, která očividně dělá naprosté maximum, je ve velkém stresu a občas si kvůli tomu neudrží zcela profesionální přístup.

POZITIVNÍ: Co hodnotím velice pozitivně, to byl samotný porod. Moc příjemný a vybavený porodní box s výhledem do lesa. Úžasná péče příjemných porodních asistentek, které se u mě během dlouhého porodu vystřídaly. Nakonec během samotného porodu mně i miminku velice pomohly dvě skvělé lékařky - malej byl „zašprajclej“ ručičkou, přesto vše dobře dopadlo. Po porodu malého ošetřili hned vedle mě, následoval bonding, což byl určitě nejlepší zážitek v životě. Bohužel si nepamatuji žádná jména personálu, byla jsem dost v transu:D Lékařky jdou pro úsměv nebo milé slovo daleko, ale to přičítám velkému stresu a za hlavní považuji jejich vysokou odbornost.
Sestřičky i lékařky na novorozeneckém jsou naprosto úžasné bytosti, které vždy pomůžou a vysvětlí - bohužel jsou také zahlcené a tak jsou nuceny dělat „instruktáž, jak na mimčo“ opět z rychlíku.
Nevím, jak to chodí jinde, ale tady toho hodně dostanete/bude zapůjčeno - vložky, plenky, oblečení pro mimčo (zapůjčené, mění kus proti kusu), zavinovačku a deku, noční košili, „uvítací balíček“ pro maminky s malými dárky (vč. dudlíku). Zapůjčí vám kojící polštář pro mimčo.

NEGATIVNÍ: Velice negativně hodnotím oddělení šestinedělí. Snažila jsem se od začátku vydobýt si nadstandard, ale bylo plno, některé maminky dokonce musely ležet na gyn oddělení a za miminkem docházet. Standard je třílůžkový pokoj, který je kombinovanou sociálkou propojen s druhým třílůžkovým pokojem. Tzn. 1 sprcha a 1 toaleta pro 6 ženských po porodu bez možnosti zamknout si dveře. Zcela určitě tuhle blbost vymyslel chlap…
Jídlo naprosto nejedlé až odporné - určitě doporučuji vzít si do porodnice svačinky, minerální vodu a nechat si přinést od návštěvy nějaké čerstvé výživné jídlo, které po porodu skutečně maminka potřebuje, aby se dostala zpět do formy a rozjela se jí laktace.
Režim je tu jak na vojně - od začátku vás tu honí sem tam, neustálé buzení na denním pořádku - neberou se tu příliš ohledy na to, v jakém šoku a vyčerpání se maminka třeba zrovna nachází.
Návštěvy můžou být pouze na chodbě a můžou přijít pouze ve stanovený čas bez výjimky (ani manžela jindy nepustí).
Absence jakéhokoliv soukromí.
Ale na druhou stranu mě to motivovalo neustále malého přikládat, aby přibral a my mohli co nejdříve domů:)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pokud bude na oddělení šestinedělí volný nadstandard, tak ho určitě berte všema deseti!

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vyplněné dokumenty, které obdržíte v poradně plus doklady
Připravit si na oddělení šestinedělí svačinky a požádat návštěvy o donášku čerstvého výživného jídla (k dispozici je společná lednička).
Do tašky s sebou - Tužku (taková blbost, ale já ji neměla a furt ji potřebovala:), jednorázové přebalovací podložky pro mimčo i pro sebe, toaletní papír, kapesníčky, jednorázové kalhotky (několik balení), pohodlné pantofle (které nekloužou a se kterými můžete i do sprchy), poporodní kruh, kojící podprsenky
Bavlněné rukavičky pro mimčo, dudlík
Pokud se chcete na šestinedělí vyspat, tak masku na oči
K porodu nějaký hroznový cukr, colu nebo podobně - něco pro dodání energie

05.06.20

18.4.2020 jsem v porodnici Na Bulovce v Centru porodní asistence prožila přirozený porod bez jakýchkoliv zásahů, medikací a bez poranění. Porodní asistentka Veronika Šimanová, která můj porod v rámci CPA vedla bez lékaře, byla velmi milá, podporující, pečující a zároveň profesionální, proaktivně se zajímala o moje porodní přání a díky ní pro mě byl porod krásným zážitkem.
Velmi pozitivně hodnotím také vedení kliniky v čele s profesorem Zikánem: podporují přirozený přístup k porodům, během koronaviru zavedli telefonickou poradnu i online školení, v době zákazu otců u porodu umožnili přístup otce k dítěti po porodu (v souladu s nařízením vlády) jako jedna z mála porodnic v ČR. Skvěle reagovali i na moji zpětnou vazbu po porodu.
I na oddělení šestinedělí jsme měli štěstí na velmi milý personál. Byla jsem velmi ráda, že zde nenutí žádný dril „kojit přesně po 3 hodinách, vážit před i po kojení“. Některé věci na šestinedělí by stály za zlepšení: navýšení kapacity oddělení (aby někdy nedocházelo k separaci matky od dítěte třeba na celý den), zrušit bezdůvodnou separaci při převozu z porodního sálu na šestinedělí, dávat jídlo vhodné pro kojící matky (nikoliv 2 rohlíky k snídani a 3 rohlíky k večeři).
Celkově máme z porodu i pobytu Na Bulovce pozitivní zážitek a rodila bych zde znovu.

Personál:

Veronika Šimanová, Alžběta Ivanová, Adriana Nerudová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Domluvit si konkretní porodní asistentku v rámci nadstandardní placené služby, abyste měly jistotu, že nenarazíte na někoho nepříjemného.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Kojící čaj, vlhčené ubrousky na přebalování, vložky do podprsenky, krém na bradavky, síťované kalhotky, přezůvky, jídlo (hlavně zeleninu, tu v jídlech vůbec nedostanete).
Na oddělení šestinedělí dostanete: poporodní vložky, plenky pro dítě, přebalovací podložku, půjčí vám oblečení pro dítě a noční košile.

02.04.20

Rodila jsem 17.1.2020 a porodnici jsem měla vybranou z důvodu blízkosti bydliště a proto, že má dětskou JIPku.
16.1.2020 mi praskla voda a proto jsem poznala i lůžkovou gyndu, protože si mě tam nechali. Naštěstí se mi samovolně rozjely kontrakce a nemuseli porod vyvolávat.

Ve stručnosti to lze zhodnotit takto:

  1. porady od 36 týdne těhotenství - 1- super (při hodnocení jako ve škole bych dala 1), ale musím podotknout, že jsem chodila do CPA (centrum porodní asistence). První návštěva v klasické ambulanci byla tak za 3 – rutinní. A doktorka úplně jak kolovrátek - říkala asi stále dokola totéž a když jsem se ji na něco zeptala, bylo vidět, že je vytržená z letargie a dokonce negovala to, co mi předtím řekla.
  2. lůžkové oddělení gynekologie - 2/3
  3. PORODNICE - 1*
  4. šestinedělí - 4
  5. neonatologické oddělení - 1

A teď konkrétně k jednotlivým oddělením:
CPA - má moc milé porodní asistentky, které vás v podstatě vyšetří úplně stejně jako doktor v běžné ambulanci, s tím rozdílem, že jsou mega milé a hodně vykládají co a jak a můžete se ptát, nač chcete. „Neumí“ jen ultrazvuk, takže pokud je dítě třeba větší, pošlou vás na UZ k doktorovi, který má službu v porodnici. Jo a velká deviza je, že se objednává na čas, a fakt v ten čas jdete na řadu. Když jsem byla poprvé v té „klasické“ ambulanci, mělo to 2 hodiny skluz…

Porodnice - ambulance
Je to zase jen a jen a lidech.
Když mi praskla voda, dojela jsem kolem 15:00 (mimochodem asi po 10 hodinách) do porodnice, měla službu ta stejná doktorka, jako mě vyšetřovala v té klasické ambulanci, a to už jsem si říkala - a jéje. Byla to totiž dost divná ženská - celkem nesympatická, úsměv nikde a důležitá (přitom byla mladá, tak do 35 let)… Jméno bohužel nevím.
Samozřejmě mě sprdla, kde jsem, že od prasknutí vody se má do porodnice dojet do 2 hodin. Řekla jsem ji - Co bych tady dělala? Navíc na Vás čekám 3 hodiny, to jsem pořád mohla sedět doma (bylo kolem 18:00). Byla potichu a řekla - teď už je to jedno.
Ptali se mne, zda mám porodní plán, tak jsem ji ho dala a musím říct, že jsem byla několikrát mile překvapená, že ho mají (u porodu) nastudovaný.
Tak si mě tam nechali, ačkoli jsem měla vizi, že půjdu na revers domů, když mi natočí monitor a bude OK. Ale docela hezky mi vysvětlila riziko infekce dítěte, že mi teď budou pravidelně dávat do žíly antibiotika, a kdybych jela domů a dostala infekci, plod by byl v ohrožení života. Tak jsem zůstala, ale záhy si na stránkách WHO přečetla, že ATB se podávají kvůli matce, že plod nedostane infekci nikdy a že je to v podstatě zbytečné…

Lůžková gynda
(pokoje po 3, nerenovované, stará okna, ze kterých hrozně táhlo, wc v pokoji, ale společné i pro druhý pokoj (takže pro 6 ženských).

Na oddělení lůžkové gynekologie byla naštěstí milá starší sestra, která mi řekla, jak to tam chodí a že mám jít spát. Jenže spát nešlo - pořád chodili buď za mnou nebo za kolegyňkou vedle k lůžku, která měla ten stejný „problém“. Snažili se být ohleduplní, zbytečně nesvítit a netřískat dveřmi - měla jsem v uších špunty, tak to docela šlo. Ve 2 se mi rozjely kontrakce a byla jsem šťastná! Ve 3 jsem to šla říct sestře, že jsou co 4 minuty a sestra - to si neměřte, to budete mít ještě dloooouho, já vás přijdu v 5 změřit monitorem. No ve 4 jsem to už nevydržela, kontrakce do 2 minuty a šla do sprchy a ta to ještě víc rozjela, tak jsem letěla za sestrou, prosila jsem ji, jestli by mě mohla poslat už do porodnice. Ona se smála, že jsem prvorodička, ať nespěchám, ale strčila do mě prsty (což doteď nechápu - vždyť není doktorka), následně do mě strčila ruku doktorka a do porodnice mě poslaly.

Porodnice
(6 porodních boxů, 2 porodní sály a 1 na císařské řezy, opravené, renovované, každý box má své wc a sprchu, dále je v boxu postel, křeslo a gynekologické křeslo (na které se rodí) + balon, stoleček a lampička, takže lze svítit intimně jen lampičkou).
V porodnici se mě ujala starší, milá porodní asistentka (Jindřiška Foldynová) a dovedla mě na pokoj, kde se evidentně před nějakou krátkou dobou rodilo, neboť tam ještě nebylo uklizeno. Tak to nějak rychle uklidily a daly mi klystýr. Na wc nebyl toaleťák… :sweat_smile: Ale držela jsem to, než ho donesly a udržela :slight_smile:
Sestřička mi ukázala ještě cviky, jak při kontrakci kroutit pánví, ať miminko sestoupí rychleji a pak se vystřídaly ve službě s takovou mladičkou blondýnkou, která se ani nepředstavila a několikrát řekla, že je „nová“, že se musí jít zeptat, což mi zrovna důvěru k ní nepřidávalo. Ale zvládla to perfektně:-)
Nejprve jsem cvičila, jak mi řekla paní Foldynová, pak mě přišel vyšetřit doktor a řekl, ať chvíli ležím na pravém boku, že se to urychlí - jenže mě to v té poloze hrozně nutilo tlačit! Tak jsem zeptala PA, zda můžu tlačit, řekla, že ano, ale ať si přelehnu z postele na to gynekologické křeslo.
Zeptala se mě, v jaké poloze chci rodit, tak jsem ji řekla, že na čtyřech nebo na boku. První jsem tlačila na čtyřech a ke konci na pravém boku. PA mi hezky vysvětlovala, jak mám tlačit.
Nechala mě sáhnout na hlavičku a to bylo velice motivující, že už je skoro venku:-). Tak ježe pár kontrakcí a 8:15 byl na světě.
Těsně ke konci porodu vstoupila do sálu ještě další PA a neonatoložka, velice milá paní doktorka. PA anděl – představila se, řekla, že jsem odvedla skvělou práci a do 10min určo porodím. Miminko bylo porodu fialové a doktorka ho odnesla odsát z dýchacích cest vodu. Volala tatínka, ať jde taky (měli jsme to v porodním plánu, takže zase za mě bezva).
Pak mi mimiko přiložila na bonding a moc hezky nám vysvětlovala, co se bude dít a pak nás nechali cca 1,5 hodiny o samotě.

Novorozenecké oddělení
Opravdu skvělý tým, vždy poradily, jak sestřičky, tak doktorky.
Jediné, co mě štvalo, bylo, že na vizity se chodilo pokaždé v jiný čas a probíhalo to tak, že sestra z šestinedělí zakřičela na chodbě, že „jde vizita“ a to znamenalo vysvléct miminka do naha (váží se a prohlíží). Rovněž se mi nelíbila manipulace s miminky - chápu, že je to jejich denní chléb, a asi ví, jak děti nejpraktičtěji uchopit, ale občas se to jevilo jako manipulace s hadrem…

Oddělení šestinedělí
Jsou tam jen 2 nebo 3 soukromé pokoje pro 1 a 2-3 soukromé pokoje po 2 holkách. Chtěla jsem nadstandard pro 1, kde může být i otec celou dobu - nedostala jsem, byl přetlak, dokonce některé maminky ležely na té lůžkové gyndě v jiném patře a miminka měly na neonatologickém oddělení.
Jinak oddělení šestinedělí bylo nejhorší z celého procesu. Pomocný personál (co vydává oběd, uklízí, atd) byl nejvíc bezohledný. Vůbec jim nevadí, že jsou tam miminka, dospělák to nějak přežije, ale i tak. Například převlékali postel po holce, která šla domů, a když to dělaly, tak tak bušily, třískaly a řvaly, že se samozřejmě moje miminko probudilo… Ale i sestry křičely na sebe na chodbě (třeba v 5 ráno) a smály se, třískaly dveřmi, nebo v noci nedovíraly dveře a pak šlo slyšet vše z chodby, atd…
Měly jsme s holkama na pokoji zážitek s pomocnou sestrou - přišla nám říct, že tam máme smrad a bordel. V tu chvíli jsem si připadala jak na táboře… Prý tam má moc věcí (kolegyňka u dveří měla hodně tašek, ale ne bordel) a postel jak pelech, ať si přestele… No my jsme stály s otevřenou pusou…
Opět vizita úplně debilní - vysvlečte se a sedněte si na vložku. Takže tam roztahujete v posteli nohy na všechny okolo… Doktor/ka to omrkne, sáhne vám na břicho, zeptá se, zda jste měla stolici, a jde… Ale pokud je problém, docela se zajímají a vysvětlují…
Na oddělení musíte zůstat minimálně 3 noci - a to je tak akorát - pak bych asi zešílela.
Pokoje jsou po 3 a opět WC a sprcha pro dva pokoje, takže pro 6. Ale musím říct, že se mi stalo za celou dobu jen cca 3×, že jsem čekala na wc nebo sprchu.
Jídlo - totální hrůza! Kojící maminky tu dostávají čerstvé pečivo (např. na večeři 3 koblihy!), teplá jídla bez chuti a v designu kejdy, horší než jídelna, snídaně většinou tavený sýr…

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

jídlo a pití na dobu do porodu

31.03.20

Dne 17. 3. 2020 se nám na Bulovce narodila dcera Amélie. Byla jsem jedna z posledních rodiček, která mohla mít doprovod u porodu, den na to přišel zákaz kvůli koronaviru. Touto „recenzí“ bych ráda podpořila a uklidnila budoucí maminky, které porod čeká v nejbližších dnech a zároveň moc poděkovala této skvělé porodnici, za úžasnou péči, kterou mi věnovali před porodem, při i po něm.
Na porod jsem se připravovala několik týdnů, domluvila jsem si úžasnou dulu Moniku Morsteinovou, se kterou jsem byla v kontaktu několik měsíců před porodem. Dále jsme s manželem absolvovali předporodní kurz, který se konal přímo v prostorách porodnice a v rámci centra porodní asistence jsem využila možnosti porodnice vybrat si svou porodní asistentku - Alžbětu Ivanovou, ke které jsem docházela do poradny od 37. týdne těhotenství a která se mnou byla i u porodu. Díky této přípravě jsem se porodu vůbec nebála, ba naopak.
16. 3. ve 23:00 mi začaly kontrakce. Ráno v 6 hodin jsem zavolala své porodní asistentce a vyrazili jsme směr Bulovka. Při příjmu jsem již nemusela vyplňovat žádné papíry, vše jsme s Alžbětkou vyřešily během pravidelných kontrol, porodní plán byl samozřejmostí.
Na porodním boxu jsem se mohla pohybovat, jak jsem potřebovala a měla jsem k dispozici koupelnu se sprchou a gymnastický míč. Porodní asistentka se mnou vše konzultovala a podporovala mě, jak jen mohla. Polohu pro 2. dobu porodní jsem si také mohla zvolit podle sebe, porodila jsem na porodním křesle na všech čtyřech. Dotepání pupečníku bylo samozřejmostí a dvouhodinový bonding taktéž.
V porodnici jsem strávila 3 dny a všichni jak na oddělení šestinedělí, tak na novorozeneckém i neonatologickém oddělení byli moc milí a podporující.
Jmenovitě bych chtěla moc poděkovat úžasné porodní asistentce Alžbětce Ivanové, paní doktorce Vavruškové z neonatologie a všem dalším, kteří se o nás starali, ale bohužel si už nevybavím jména.
Největší dík patří panu přednostovi Michalovi Zikánovi, který vede kliniku úžasným směrem (centrum porodní asistence), dělá všechno pro to, aby se zde rodičky cítily bezpečně a porodily co nejpřirozeněji a v neposlední řadě je to skvělý člověk, který má i v této těžké době stále úsměv na tváři.
Milé budoucí maminky, i když je pro vás myšlenka na porod bez partnera určitě velmi stresující, nebojte se. Přístup veškerého personálu v této porodnici je nesmírně lidský a podporující a pokud budu někdy znovu rodit, porodnice Bulovka bude jasná volba.

Personál:

Michal Zikán, Alžběta Ivanová, MUDr. Vavrušková…

1
13.03.20

Krátké shrnutí na začátek: Rodila jsem v říjnu 2019. Fyziologická těhotenská poradna super, porod dobré, oddělení šestinedělí bohužel za mě nic moc. Dětské sestry příjemné, ale působilo to na mě, že podpora kojení by mohla být lepší, sanitářky nepříjemné (alespoň ty, které jsem potkala já).

Pokud vás zajímá víc, můžete číst dál:D. Budu trochu srovnávat, protože se jednalo o můj druhý porod (předchozí byl U Apolináře). Kdybych si měla vybrat pro případné příště, znovu bych se na Bulovku bohužel asi nevrátila.

Začnu pozitivně. Ve fyziologické poradně je sestřička moc příjemná i navzdory frmolu, který tam má. Čekací doby dlouhé, ale to asi všude. Jestli máte doma starší ratolest, zajistěte si hlídání. Monitory natáčejí až v pozdější době, takže jsem se na svůj první monitor dostala až při vlastním porodu týden před termínem. Pro někoho výhoda, pro někoho nevýhoda.
Původně jsem chtěla rodit v rámci Centra porodní asistence, na základě informací na místě jsem ale zjistila, že jediný rozdíl oproti „normálnímu“ porodu je to, že nemusíte mít přítomného doktora - sály, oddělení šestinedělí a vlastně vše ostatní jsou stejné. Rozdíl je hlavně, když si zaplatíte osobní PA. Což určitě doporučuji prvorodičkám.

Co se týká porodu samotného, začátek byl pozitivní. Od večera jsem měla stahy. Ráno v 9 jsme jeli do nemocnice. Vyšetřili mě, natočili monitor, dokonce mi dali nějaký tampón, aby potvrdili, že mi neodtéká voda. Závěr byl, že všechno je v pořádku, pravděpodobně jen poslíčci. Stále byli milí, profesionální, netvářili se na mě jako na simulanta, nic myslím nezanedbali, takže palec nahoru. Jela jsem cca v poledne domů. I když jsem si byla jistá, že porod to už je. Moje vina je, že jsem se snažila vydržet doma co nejdéle, abych neměla ostudu a neposlali mě domů znovu. Ke druhému odjezdu jsem zavelela až v 6:15 večer a málem jsem rodila na chodbě. 7:10 byl malý venku. Nicméně, když jsem to pak konzultovala s kamarádkou PA, říkala, že je to standardní postup a v poledne by mě poslali domů v kterékoli porodnici vzhledem k tomu, jaký byl nález.

Slabší byla porodní asistentka. Na jméno si nevzpomenu, ale moc citlivá nebyla. Když jsem při vyšetřeních dělohy prosila, ať si můžu aspoň odložit dítě, že to bolí a mám strach, že syna upustím, buď neslyšela, nebo ignorovala. Zajímavé je, že u předchozího porodu poporodní vyšetření nebolelo. Když mi nešlo se vyčůrat, hrozila sestra, že mě zacévkuje:D. Taková rázná žena to byla. Když jsem se po porodu ptala po manželovi, kde je a zda by se mohli podívat, jestli už není před vchodem na oddělení (porod zmeškal, protože jel zaparkovat auto mimo prostor pro sanitky, kde mě vyložil), nikdo to neudělal. Tak se ke mně dostal až po půl hodině, kdy ho konečně napadlo zazvonit na sál samotného.

Zase ale musím uznat, že se mě asistentka aspoň zeptala, když mi chtěla píchnout oxytocin na placentu a nesnažila se mně nutit ležet při porodu na zádech. Podle toho, co říkaly ostatní, tak také na Bulovce opravdu čtou a neignorují porodní přání.

Bohužel slabým článkem je oddělení šestinedělí. Připadala jsem si trochu jako za „krále klacka“. Byla jsem na standardním pokoji po třech. Byl víkend, tak možná toho sestřičky měly nad hlavu. Podle domovního řádu byla večeře tuším od 6. Ve ¾ na 5 přišla sestřička a nerudným hlasem volá „večeře“, všechny tři jsme měly děti u prsu, takže dokojíme a půjdeme. Za 10 minut sanitářka ještě naštvanější klepala na dveře „jestli nepůjdete hned, odneseme vám to“ Tak jsme se za řevu dvou ze tří dětí sbalily a šly. Ve čtvrt na šest nám už zhasínala světla nad hlavou. Asi v sobotu večer potřebovala někde být. Každopádně jídelnu „zavírala“ dřív, než vůbec oficiálně večeře měla začít. Druhý den ta samá sestřička byla ráno velmi nepříjemná u okýnka na paní, která po porodu očividně sotva stála na nohou a jen se slušně zeptala, jak to tam chodí. Ve srovnání s přístupem u Apolináře „maminky, večeře, dokojte si a přijďte, budete to mít na stole. Kdyby se některá z vás necítila, přinesu vám to na pokoj.“ To je opravdu bohužel nebe a dudy. Možná chtějí lidi donutit k poptávce po nadstandardu, protože tam nebuzerují. O tom, že k večeři jsou jen rohlíky, jednou se salámem, podruhé se sýrem, nemluvím. Konec konců nikdo nečeká, že porodnice bude interhotel. Taky to mohlo být, ale obojí víkendovým provozem, v pondělí, když jsem odcházela, se jiná paní v okénku zdála milejší.

Další věc jsou návštěvy. Striktně je dodržována návštěvní doba 3-6 během které se ještě musíte stihnout i navečeřet (na pokoj se večeře v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ PROBOHA NOSIT NESMÍ!!!). Za 5 minut 6 nervózní sestřička naléhala, jak to, že ta návštěva už není pryč.

Dětské sestřičky byly milé. Plus je, že vás nenutí vážit před a po kojení. Super je i to, že když se na to cítíte, nechají vám hned po porodu dítě rovnou u sebe i přes noc.
Jinak je celkově přístup takový volnější a méně pečlivý/pedantský než u Apolináře, kde těch kontrol bylo skoro moc i na mě, která radši nikdy nic nezanedbá. Na pomoc s kojením bohužel maminky musí chodit za sestřičkami a zkouší kojit přímo tam na chodbě, což asi není nic moc, i když jsou sestřičky milé a snaží se. Na pokoj za námi kvůli tomu s radou sestřička nepřišla ani na první přisátí, ale možná to bylo tím, že jsme všechny tři byly druhorodičky.

Je fakt, že moje srovnání možná je neobjektivní tím, že podle všeho jsem u Apolináře měla štěstí. Jednak byla zrovna rekonstrukce oddělení a na šestinedělí jsme provizorně byly v „lepším“ a hlavně jsem měla obří štěstí na personál na sále, kde jsem nemohla vytknout ani ťuk.

Personál:

Nepamatuji si, na kartičce na památku není

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pokud je to prvorodička, hodně pomůže vlastní porodní asistentka (třeba v rámci CPA)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

  • nezapomenout vložky do podprsenky (a že mléko vytéká i z prsa, ze kterého zrovna nekojíte, takže je mít nasazené při kojení)
  • na bolavé rozedřené bradavky mi bezvadně zabíral čistý lanolin (po prvním porodu jsem dost dlouho hledala, co pomůže a tohle jediné zabralo)
01.03.20

Na Bulovke som rodila pred 10 dňami a bola som veľmi spokojná. Priviezla má sanitka a hneď sa má ujala pôrodná asistentka Jindřiška. Celý priebeh bol dosť rýchly, od príjmu po pôrod len 1hodina, ale Jindřiška bola naozaj skvelá. S kľudom v hlase mi hovorila, čo mám robiť a, ako to cele postupuje a nenechala sa rozhodiť mojimi stavmi núdze pri záverečných kontrakciách: D Dokonca mi sama navrhovala meniť polohu. Manžel nestihol k pôrodu prísť, takže mi dve sme boly naozaj taká dvojka. Musím ju naozaj vychváliť.
Následný pobyt na novorodeneckých bol OK, malí síce plný stav v, a tak som dostala miesto na 3 so spoločnou kúpeľňou pre ďalšiu 3, ale bolo to v pohode. Asi len 3× som stretla v kúpeľni inú mamičku. V lete to, ale môže byt v izbe peklo, lebo do izby svietilo celý deň priame slnko a na oknách nie sú žalúzie ani závesy.
Personál viacmenej príjemný, výnimky sa nájdu všade. Ku kojeniu mali zdravý prístup, všetko vysvetlia, ak bábo priberá ani ho nemusí mamička stále vážiť (v thomayerke sme vážili pred a po každom kojení).
Jedlo priemerne nemocničné, v kuchynke je chladnička.
Prvý pôrod som malá v Thomayerovej nemocnici, takže to môžem porovnať. Ak by som bola zas tehotná, uprednostním Bulovku.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dostanú všetko (plienky, popôrodné vložky) okrem vlhcenych obrúskov pre bábo a vložek do podprsenky.

11
20.02.20

Musím se podělit o dnešní zážitek z pohotovosti na Bulovce. Byla jsem tam již potřetí a doposud jsem na tuto nemocnici pěla jen samou chválu. Byli moc milí, vstřícní a vždy mě uklidnili a dodali pocit, že je určitě dobře, že jsem dorazila a že můžu kdykoliv znovu. Bojovala jsem vnitřně s jakýmsi proviněním a pochybností, zda můj stav vyžaduje návštěvu pohotovosti či nikoliv. Jsem prvorodička, tak moc nevím.. a doposud se na mě nikdo nezlobil. Ale DNES! To byla taková zkušenost, že už tam asi nikdy nepojedu. Jeli jsme do nemocnice na hospitalizaci, jelikož včera mi paní doktorka řekla, že by si mě tam klidně nechali, dali magnesium do žíly, ať se mi to trochu zklidní. (Tvrdnutí břicha 30× za den plus mínus, 26tt). Radila jsem se s PA na kurzech i s naší známou lékařkou od Apolináře než jsem vyjela na pohotovost a řekli mi, že to určitě není normální, ať klidně jdu. Včerejší doktorka prostě úžasná!!! Řekla mi, že bud si mě tam tedy nechají nebo klidový režim a magnezko doma s tím, že kdykoliv se mi to nebude zdát, mam přijet. OK - den poté - doma klidový režim a stejně - břicho furt tvrdé, tak jsem si sbalila věci a večer jsme vyjeli na Bulovku s tím, že si tam tedy chvíli poležím, protože takto už to mam 2týdny a magnezium jsem zkoušela už předtím.
Sestřičky opět úžasné. Ale pak přišla na řadu MUDr. Sýkorová. Přišla jsem do vyšetřovny, stála jsem tam, a tato slečna (odhaduji věk něco kolem 25let) asi po 5 vteřinách otočila hlavu od monitoru směrem ke mně. „Co máte za problém“. Takže znovu vysvětluji… A že jsem tam byla včera. A následovaly věty typu „A včera jste hospitalizovat nechtěla a dnes ano? Nechápu Vaše pohnutky..“ „Sundejte si kalhoty a vylezte na kozu“ (nechtějte slyšet ten tón… Člověk si připadal fakt trapně). Arogance, připadala jsem si jako totálně obtěžující simulant.
Následně mi řekla, že je to normální, že mi tvrdne břicho. Ptala jsem se, proč mi teda jiná doktorka den předtím řekla, že to rozhodně normální není, že mi TOLIK tvrdne ve 26tt a že je dobře, že jsem přijela. Ještě asi 4× mi řekla, že pořád nechápe, proč jsem včera nechtěla hospitalizaci a dnes jako chci… No furt dokola jak u blbejch..jinak to nedokážu nazvat. Pak už jsem pochopila, že s touhle mladou MUDr nemá význam se dál bavit. Ještě párkrát řekla, že mi tu hospitalizaci jako klidně napíše, když chci… Ale to už jsem absolutně o nějakou jejich hospitalizaci nestála v tomto prostředí.
No prostě nerozumím, co tahle slečna dělá na místě, na kterém „dělá“. Bohužel mi zkazila dojem z celé nemocnice Na Bulovce, ačkoli zbylý personál, se kterým jsem se tam setkala, byl naprosto úžasný. Takže pokud se tam dostanete pod ruce paní doktorce SÝKOROVÉ, nečekejte asi vlídný a lidský přístup. A snad se mi nezdál ani úplně profesionální:(

Personál:

Kateřina Sýkorová

31.01.20

Byla jsem přijata mimo termín porodu s prasklou vodou. Svou doktorku jsem viděla celkem jednou a to bylo první vyšetření a po druhé už v porodnici.
Zde nám byl přidělen sál a přítel mohl být celou dobu se mnou při kontrakcích. Bohužel ani doktorka ani asistentka mi nijak neporadily při kontrakcích.
Někdy v polovině, kdy kontrakce byly už velmi silné a bolesti v zádech, jsme se rozhodli pro analgetika nikoliv epidural. Blížila se 18h a mě bylo řečeno, že paní doktorce a asistentce končí služba a že odchází. Rozplakalo mě to, vždyť byla domluvená…
Odešla a za mě v tu nejbolestivější dobu přišel anděl v podobě paní asistentky Foldynové Jindřišky. Pomohla mi okamžitě zvládat kontrakce, mluvila se mnou klidně a řešila i můj strach. Dokonce se mnou tancovala a pak tedy přišel samostatný porod.
Bylo to bolestivé, ale díky Jindřišce zvládnutelné, děkuji ji za vše, takto se ke mně nikdo nechoval, cítila jsem lásku, pracovní nasazení a lidskost ve všech bodech.
Protože asistentka Jindřiška věděla, že nechci, aby přítel viděl mou krev, zahalila mne a zavolala ho, díky tomu byl v prvních fázích po porodu se mnou a mohl i stříhat pupeční šňůru. Neviděl šití, viděl naší dceru a mně mohl utěšit. Nemám slov jak paní Jindřišce poděkovat, je to Anděl na správném místě ❤️

Personál:

Jindřiška Foldynová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vzít si dostatek tekutin a najít si dopředu asistentku k porodu, která Vás dovede do konce i za cenu prodloužení její pracovní doby

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Všechny dokumenty, ale hlavně si vezmete víru, že vždy při Vás andělé stojí ❤️

24.01.20

Chci se podělit o pozitivní zkušenost v porodnici na Bulovce, kde jsem porodila v listopadu 2019. Před porodem jsme s partnerem absolvovali prohlídku porodního sálu, kterou doporučuji, bylo opravdu hodně prostoru pro dotazy a možnost seznámit se s postupy porodnice. Návštěvy poradny mohou být časově náročné, ale měla jsem pocit, že se lékaři snaží nic nepodcenit (kvůli nižší váze miminka jsem musela chodit každý týden na ultrazvuk).
K porodu jsme jeli na dvakrát - poprvé s pravidelnými kontrakcemi, ale s velmi pomalým otevíráním, i tak mi doktorka nabídla, že v porodnici můžu zůstat. Na podruhé už porod běžel poměrně rychle, porodní asistentky byly moc fajn a hodně mi pomáhali zvládat bolest. S mým souhlasem proběhl malý nástřih. Po narození chlapečka mi ho ihned přiložili na hrudník a po porodu jsme s ním 2 hodiny zůstali v porodním boxu.
Nejvíc pozitivně překvapená jsem byla na oddělení šestinedělí. Měli jsme štěstí na nadstandardní rodinný pokoj, kde mohl být celou dobu i přítel, který pomáhal s péčí o miminko a já se tak mohla rychleji se zotavit. Hlavně ale musím ocenit sestřičky, které se staraly o mě i o miminko. Dostala jsem spoustu užitečných rad, jak se starat o sebe po porodu a sestřičky mě naučili, jak miminko kojit (odcházela jsem rozkojená), držet a koupat. Jídlo sice nebylo nic moc, ale nadstandardním pokojům ho aspoň nosí přímo na pokoj.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Síťované kalhotky, vlhčené ubrousky

4
23.11.19

Za sebe bych porodnici Bulovka doporučila. Má zkušenost je spíše pozitivní. Nejdřív jsem docházela do fyziologické poradny, kde byly sestřička i všechny doktorky příjemné. Občas tam byl mladý doktor, kterého jsem ráda neměla, jeho vyšetření bylo hrubé a chování arogantní. Ohledně poradny, vždycky nás objednali na konkrétní hodinu, ovšem bylo to tam dost nevyzpytatelné, někdy jsem tam čekala 2 hodiny, jindy jsem přišla a šla jsem hned na řadu. Je dobré si tedy vzít svačinu, pití a něco na čtení.
Porod jsem měla vyvolávaný, takže to bylo celkem trápení. Na hekárně jsou dvě lůžka, což mě trochu mrzelo, protože tam se mnou nemohl být partner. Personál u porodu byl fajn, jména si tedy bohužel nepamatuji, ale snažili se mě podporovat, a vždy, než mi něco píchli, tak to se mnou konzultovali.
Na oddělení šestinedělí jsem měla nadstandard pro dvě lůžka, na pokoji byla lednice, což se vzhledem ke stravě v porodnici hodilo. Některé sestry zde byly trochu nepříjemné, hlavně ty co měly na starosti novorozence. Důležité je se nebát zeptat, a nenechat se odbýt. Hlavně ohledně kojení, to je občas komplikované a stresující. Co se týká jídla, tak to bylo nic moc, ale těch pár dní se to dalo vydržet. Co je skvělé, tak hodně věcí vám zde poskytnou jako noční košile, oblečení pro mimčo, plenky, vložky.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Rozhodně doporučuji vzít si balík neperlivých vod, ručníky, poporodní kalhotky, jídlo, kosmetika a vlhčené ubrousky.

07.11.19

Na Bulovku jsem se zaregistrovala ve 14.tt, s registrací nebyl žádný problém - pošlete mail, vyplníte dotazník a pak se musíte dostavit přímo do porodnice, kde si vás zavedou do systému.
Doporučuju navštěvovat předporodní kurzy vedené paní Šimánkovou, hodně se zde o porodnici dozvíte - jak fungují poradny, jak probíhají přirozené porody i CS, ukážou vám prostory porodních sálů i šestinedělí, takže budete vědět, do čeho jdete:-)
Co se týče poradny, byla jsem nejprve v poradně pro fyziologické těhotenství, kde mi ale potvrdili polohu KP, tak jsem začala navštěvovat poradnu pro riziková těhotenství. Vždy jsem byla objednána už na 8:00 a nečekala jsem snad ani minutu. Co mě překvapilo, tak do obou poraden si sestřička zavolá naráz i 4 pacientky a zde se přede všemi vyptává na poměrně intimní věci (odešla hlenová zátka apod.). Na monitoru jsme seděly dvě a dvě další těhotné na nás koukaly a čekaly, až se křivky naměří a přijde řada na ně. Sestřičky v obou poradnách ale byly příjemné. Doktorky trochu odměřené, ale v pohodě.
Co mě překvapilo bylo, že hned při příchodu na vyšetření k paní doktorce Mikšíkové v rizikové poradně mi bylo oznámeno, že vzhledem k velikosti plodu (odhad 2,8 kg) bych měla rodit přirozeně, což jsem vzhledem k rizikům pro miminko nechtěla. Když jsem to paní doktorce řekla, moc s pochopením jsem se nesetkala a od té doby se mnou moc nekomunikovala, jen mi dala papíry, ať si oběhám předoperační vyšetření. V tu chvíli jsem byla 38+0 a myslela jsem si, že odejdu s termínem CS, ale bohužel ne. Další poradna za týden…do té doby se mi ale porod rozběhl přirozeně. Po 9 hodinách bolestí, kdy jsem uznala, že se pravděpodobně nejedná o poslíčky, jsem jela na příjem na porodní sál. Sestřička byla super, naměřila hodnoty a dala mi podepsat souhlas k CS, který jsem ji řekla, že si přeji. Pak přišla paní doktorka, která mi začala CS vymlouvat, poslala mě domů (otevřená jsem v tu chvíli byla pouze na 2 cm) a dala mi s sebou papír se souhlasem k porodu přirozeně KP. Zde bylo vyjmenována kupa rizik, co se miminku při porodu KP může stát. Byla jsem nalomená to pod nátlakem podepsat, ale neudělala jsem to…strašně jsem se celou dobu o mimčo bála. Podruhé jsem na příjem jela po celkově 15 hodinách stále intenzivnějších a pravidelnějších bolestí. Je mi líto, že nevím jméno paní doktorky, která mě vyšetřovala - tak bolestivé vyšetření jsem snad ještě nezažila. A to nemluvím o jejím přístupu - když jsem jí opět oznámila, že preferuju CS, odpovědí mi bylo: „A co já s tím?“, pak mi řekla, že jediný, co pro mě může udělat je, že mě hospitalizuje a bude se čekat. Tak jsem opět jela domů s tím, že prý jde pravděpodobně jen o poslíčky (15 hodin pravidelných bolestí?). Do třetice se vyměnila směna, to už jsem měla kontrakce po 4 minutách a opět po mně chtěli podepsat souhlas s vaginálním porodem KP. Nepodepsala jsem a už jsem byla neoblomná, že mají veškerá předoperační vyšetření i podepsaný souhlas s CS, že nechápu, kde to vázne. V tu chvíli se přístup změnil a sekce se naplánovala za 3 hodiny až vylačním. Sestřička mi dala klystýr, vyšetřila mě a zjistila, že jsem otevřená už na 5 cm (takže se rozhodně o poslíčky nejednalo). Zavázala mi nohy, dala cévku, kanylu a šlo se na sál. Tam byl skvělý personál, hlavně paní anestezioložka byla naprosto skvělá. Utěšovala mě a byla moc hodná. Po 26 hodinách bolestí jsem se už celá třásla vyčerpáním a samozřejmě i strachem nejen o sebe, ale i o miminko. Mimčo bylo venku asi za 15 minut. Manžela nechali stát na chodbě, i když měl být přímo u ošetření miminka. Do teď lituje, že nešel přímo se mnou na sál, že tam by malýho viděl hned po narození jako já. Syna mi pak přinesli na opusinkování a krátké přiložení k prsu. Šití trvalo asi dalších 40 minut, to jsem dostala nějaký oblbováky, takže jsem část prospala.
Následná péče na JIP byla skvělá, sestřičky milé a nápomocné. Miminko mi vozili z dětského asi každý 4-5 hodin pouze na 10 minut. To mě trochu mrzelo, ale teď si to s mrňousem vynahrazujeme.
Na šestinedělí také velmi nápomocné sestřičky, za celou dobu se našla asi jen jedna trošku drsnější sestra, která se s nikým moc nepárala. Na dětském oddělení taky super personál, snažily se se vším poradit.
Jídlo katastrofa - snídaně a večeře čerstvé rohlíky. K obědu každý den UHO, ale dá se to přežít:-))

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vlhčené ubrousky, svačinky, vodu

05.11.19

Na Bulovce jsem rodila své druhé děťátko rok 2019, první jsem rodila v Podolí rok 2016, když to porovnám, za mě jasně Bulovka. Je menší, tím pádem mi přišel přistup personálu mnohem osobnější jak doktoři, tak sestry. Porody oba jsem měla přirozené, na Bulovce mi nabízeli epidural, ale ten mi nestihli dát, malý pospíchal na svět, ale personál byl skvělý, porodní boxy skvěle vybavený jako v Podolí, ale hlavní rozdíl pro mě byl v oddělení šestinedělí, v Podolí jsem cítíla velký tlak na kojení, museli jsme vážit děti atd. (rozkojila jsem se až doma, kde byl klid) na Bulovce tomu nechávali volný průběh a krásně jsem odcházela rozkojená..samozřejmě pokud člověk potřebuje poradit, není problém, sestry jsou velmi ochotné…poslední den, než nás pustili domů, jsme měli sezení nejdřív s gynekoložkou a poté s dětskou doktorkou..a dali nám pár rad do života, což v Podolí neexistovalo, na to by tam neměli čas.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Poporodní kalhotky, kojící čaj, vodu, vlhčené ubrousky pro mimi, vložky a plenky dávají každý den…

05.10.19

Zkušenosti mám velmi pozitivní. Rodila jsem v CAP - nemohu si vynachválit PA pí. Nerudovou. Při příjmu jsem měla jinou, která byla také fajn, ale jsem rada, že na další směně na mě čekala tato asistentka. Můj porod byl dlouhý, náročný. Díky její přítomnosti, radám, Péči a pomoci jsem porod zvládla… byla mi velkou oporou, věnovala se mi na 100%.. vřele všem doporučuji..
Oddělení šestinedělí byli také v pořádku. Sestřičky jsou velmi milé, se vším Vám velmi rády poradí. I když zrovna byla opravdu plná porodnice, měly dost práce, byly milé a ochotné.

Personál:

Adriana Nerudová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Určitě poporodní kruh, vlhčené ubrousky, jídlo, ručníky, pití - k dispozici je jen čaj a jídlo nestojí za nic..
balzám na rty..

1117
16.09.19

Předporodní kurzy: 8 kurzů, každý na 2-3 hodiny. Prvorodičkám doporučuji absolvovat kurz s porodníkem, pediatrem a prohlídku porodních sálů a šestinedělí. Ostatní hodiny s porodní asistentkou Šimánkovou jsou také velmi poučné a nasbírala jsem tam zajímavé informace. Jenom pozor na informace ohledně porodnice, vedení porodu, chodu na šestinedělí - některé z těchto informací nejsou aktuální.

Poradna 36. - 42. týden: V čekárně strávíte od 5 minut do 2 hodin, tak si radši vezměte něco na zábavu a určitě taky vodu! V poradně odevzdáte moč, změří vám tlak, poslechnou ozvy miminka (asi na minutku) a nahlásíte váhu z domova nebo se zvážíte. Do 38. týdne není gynekologická prohlídka nutná, je na vás. Od 39. týdne vám dělají monitory místo ozev. Do 40. týdne docházíte 1× týdně, poté 2× týdně. Sestra je strašně prima, má nervy z ocele! U lékaře v ordinaci strávíte ani ne 5 minut, jen se vás poptá, zda vás něco netrápí, cítíte miminko apod., v pozdějším stádiu vás rychle vyšetří. Na UTZ miminka jdete při první návštěvě a po uplynutí termínu porodu.

Příjem k porodu: Na kurzu nám bylo řečeno, že nejprve půjdeme na 20 minut na monitory a pak k lékaři. Nebylo tomu tak. Šla jsem rovnou k lékařce, která zkontrolovala, jak jsem otevřená a poté na UTZ koukla na miminko. Odevzdala jsem porodní plán, souhlasné prohlášení o jménu a ostatní dokumenty získané v první poradně a odvedli mě přímo na porodní box.

Porodní plán: Neměla jsem v něm nic nestandardního, ale stejně mě mrzí, že nebyl dodržen a to hlavně ohledně v tom smyslu, že mi nebyl podán Epidural.

Porodní box: Byla jsem na tom největším a to i s partnerem. Najdete tu stůl, židli, křeslo, sprchu (kde netekla teplá voda, ale max. vlažná, což bylo dost nepříjemné), WC, 2 umyvadla a samozřejmě porodní křeslo a box na miminko. Určitě si sem vezměte ručník! A taky vodu a občerstvení. Na kurzu nám řekli, že nesmíme jíst a pít a přitom při přijetí mi bylo oboje dovoleno. Na jídlo jsem tedy pomyšlení neměla, ale vody jsem vypila hodně.

Porodní asistentka: Chodila za mnou cca 1× za hodinu - buď jen poslechnout ozvy miminka nebo natočit celý monitor nebo mě vyšetřit. Nemohu říci, že mi byla nesympatická, ale necítila jsem z ní to, co bych čekala - tedy nějakou účast, empatii. A pozor pro maminky, které chtějí, aby tatínek ´nic neviděl´´. Musíte si ho uhlídat sama nebo se musí z cesty klidit on. Personál samozřejmě dělá svou práci a o to, jak to máte domluvené s taťkou se starat nebude:)

Samotný porod: Ačkoliv jsem si 2× výslovně řekla o Epidural, nebyl mi podán. Porodila jsem přitom asi až 7 hodin po příjezdu. Dostala jsem místo toho čípky, které nepomohly. Později jsem si řekla o Entonox (rajský plyn), ale také mi nepomohl. Konec porodu nebyl ze strany porodní asistentky a lékařky moc dobře zvládnutý. Nejprve jsem musela tlačit, aniž bych byla dostatečně připravená (9cm a kontrakce asi po 3 minutách), tak mě nechali chodit asi ještě 15 minut. Pak se přistoupilo k samotnému porodu, kdy mi byl podán oxytocin, ale miminku začaly padat ozvy a tak musel přijít miminko odrodit primář. Bylo u mě mnoho lidí. Dostala jsem kyslík, tlačili mi na břicho, udělali nástřih a nakonec se miminko narodilo. Bohužel jej museli vzít přes noc na JIP, jelikož mělo potíže s dýcháním.

I přesto, že mám pocit, že porodní asistentka a lékařka udělaly chybu, protože mě nechaly tlačit (a tím se vyčerpávat) moc brzy, jsem personálu vděčná, že mi s porodem pomohl co nejvíce to šlo a nakonec jsem já i miminko v pořádku.

Oddělení šestinedělí: Nemohu vytknout nic ani sestrám, co se starají o šestinedělky ani těm, co se starají o miminka. Personál na šestinedělí překonal má očekávání. Jedna sestra milejší než druhá. Většina velice ochotná, příjemná a nápomocná. Pobytu na šestinedělí jsem se bála a nakonec z toho mám moc hezký zážitek a budu na to ráda vzpomínat :)
Každý den vás čeká vizita maminky, vizita miminka. Sestry vám dají léky, poptají se, zda potřebujete pro miminko pleny, podložky nebo pro sebe vložky. Na novorozeneckém si můžete libovolně brát náhradní oblečky pro miminko. Potřebujete jen jeden vlastní a to na cestu domů. To vše si můžete během dne u sester libovolně doplnit.
Jídlo nebylo žádná katastrofa. Na nadstandardu (samotném i pro 2 maminky) jsou ledničky. Na pokoji pro 3 nevím. Určitě si nechte od návštěv koupit vody, v porodnici je k dispozici pouze čaj.
Návštěvy jsou od 15 do 18 a probíhají na chodbě.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Sprchový gel Herbalon
Jednorázové utěrky na spodek
2 ručníky
Ponožky
Sušenky/knackebrot (kdyby byl hlad)
Mast na bradavky

10.09.19

Pan gynekolog na Bulovce se svými klienty zachází jako s hloupými předměty. Když vás vaginálně kontroluje, není opatrný, aby vám neublížil. Celou dobu, kdy jste tam, má na tváři sarkastický úsměv. Nedbalým způsobem na břicho nanese tolik gelu, jako by se pokoušel vyprázdnit láhev kečupu. Není mi jasné, proč by se mladý lékař, jako je on, nyní choval, jako by nenáviděl své pacienty a svou práci, zejména při léčbě těhotných žen.

Personál:

Pavel Kabele

27.08.19

Moje zkušenost s porodnicí Bulovka je naprosto skvělá. Pokud se člověk připraví a počítá s různými variantami - nevysní si, že porod bude za hoďku hotový a že se nemůže stát nic jiného, s čím nepočítá, např. co se týká personálu, bude naprosto spokojený. Moc doporučuji pro prvorodičky navštívit předporodní kurzy, kde vás na vše připraví, jak to chodí v porodnici i na šestinedělí a pokud máte jakékoliv dotazy, určitě zde naleznete odpovědi. Tak jako tak budu vyzdvihovat jméno porodní asistentky Jindřišky Foldynové. Byla naprosto úžasná a pokud někdy bude další porod, ráda bych si ji zarezervovala v rámci Centra porodní asistence, které na Bulovce nyní nově vzniklo.
Abych začala od začátku. Okolo 13 odpoledne mi praskla voda. S manželem jsme dorazili na příjem asi tak za hodinu. Na příjmu mě dali na monitor a zkontrolovali ultrazvukem. Po cca hodině jsem se dostala na hekárnu, mezitím manžel odjel domů. Kontrakce začaly večer. Mezitím se vyměnila směna a přišla porodní asistentka Jindřiška Foldynová. Měla jsem štěstí, že jsem byla na hekárně sama, tak jsem večer okolo 21:00 mohla zavolat manželovi aby přijel a mohl se mnou být na hekárně. Pokud by přišla rodit ještě jiná maminka, bylo mi nabídnuto, že bych s manželem mohla být na chodbě, což mi nevadilo a klidně bych to uvítala. Nicméně se tak nestalo. Jindřiška Foldynová mi ukázala spoustu úlevových pozic a manžel mi u toho velice pomáhal. Měli jsme možnost použít míč i sprchu. Jelikož jsem se otevírala pomalu a kontrakce prožívala bolestivě, nabídli mi analgetika, která jsem přijala. Poté jsem se správně rozdýchala a mezi kontrakcemi dokázala i usnout. V 5.30 druhý den ráno jsem už byla otevřená a mohla jít na porodní sál - zde je taky míč a sprcha. Na porodním křesle jsem vyzkoušela několik porodních pozic - díky radám Jindřišky Foldynové a nemusela rodit v jedné pozici. Jelikož jsem měla krátké kontrakce, byl mi nabídnut Oxytocin v poslední době porodní, což jsem přijala. Poté ještě proběhl nástřih hráze, protože byl malý 2× okolo tělíčka obmotaný pupeční šňůrou a nešel tak snadno ven. V 6.50 přišel na svět můj syn. I když se v 7 střídala směna, porodní asistentka s námi zůstala a ještě říkala co přijde. Samotný porod proběhl skvěle. Manžel přestřihl pupeční šňůru, malého zvážili, změřili osušili a dali manželovi. Mě mezitím zašili, což bolelo více než porod, i když jsem měla místo umrtvené :) Pak proběhl 2 hodinový bonding na mém bříšku v naprostém soukromí s manželem. Pokud přišel personál, snažil se být tichý a ohleduplný. Manžel odjel a syna převezli na novorozenecké oddělení. V tu dobu rodilo hodně rodiček, takže jsem byla cca 4 hodinky na oddělení gynekologie, ale stejně jsem byla unavená, takže jsem tuto variantu uvítala.
Poté na oddělení šestinedělí jsem ještě odpočívala a večer si vyzvedla syna z novorozeneckého oddělení. Předání proběhlo skvěle, včetně vysvětlení co a jak bude a vysvětlení správné techniky kojení a předání ostatních informací. Chtěla jsem nadstandardní pokoj, ale bylo plno a dostala na pokoj třílůžkový. Nakonec mi to vůbec nevadilo, aspoň vždy se dalo s někým promluvit.

Co je super, tak na oddělení šestinedělí dostanete čistou košilku, které perou každý den a prodyšné vložky. Na malého dostane oblečení, pleny, přebalovací podložku.
Jídlo bylo v pohodě. Něco se dalo, něco ne, ale většina byla dobrá.
Sanitářka byla rázná žena se skvělým srdcem.

Musím pochválit celý personál. Od příjmu, porodu, po gynekologické oddělení, šestinedělí a novorozenecké. Jelikož jsem prvorodička, měla jsem spoustu dotazů a vše bez váhání odpověděli a pomohli jak má vše být. Jak řekla jedna asistentka - je to o lidech.

Ještě jsem po propuštění volala zpětně i na pohotovost ve večerních hodinách a vše také proběhlo v pořádku a poradili mi, co dělat se zánětem prsu.

Personál:

Jindřiška Foldynová, Hana Šimánková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vyplnit porodní přání a veškerou dokumentaci před nástupem. Na příjmu vám vyplňování půjde hůře než v klidu doma.
Ptát se a žádat, nečekat, že personál vysvětlí můj dotaz, pokud se nezeptám.
Navštívit předporodní kurzy nebo si alespoň prohlédnout hekárnu, porodní sál a oddělení šestinedělí, ať víte, do čeho jdete.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

gumové přezuvky
Vlhčené ubrousky na novorozence
síťované kalhotky, např. Molicare o číslo větší než máte klasické kalhotky.
toaletní potřeby - ručníky zvlášť na dolní a horní polovinu těla, šampon
těhotenské podprsenky
toaletní papír

19.08.19

Jedním slovem hrůza. Nikomu nedoporučuji na Bulovce rodit, pokud si nechcete připadat jako lidský odpad. Pokud ji zvažujete, doporučuji si najít chvilku a můj elaborát si přečíst.
Ale vezmu to od začátku. Ve 2 hodiny ráno jsem si zavolala sanitku, protože mi odtekla plodová voda (úplné jezero) a kontrakce jsem napočítala po 5 minutách. V sanitce se dokonce paní zděsila jak to, že jsem nevolala dřív, že bych jim mohla porodit už cestou. V porodnici na příjmu jsem nejdřív byla odbavena se slovy, že jsem tam zbytečně brzy, že jsem otevřená jen na dva prsty. No jelikož nerodím každý den, tak mi odtok vody a rychlé silné kontrakce přišly jako dostatečný důvod jet do porodnice. Nicméně tady jsem si vyslechla výčitky. Sestra, starší paní, která si akorát stěžovala, že jí bolí záda, změřila miminko a jala se mě hnát na hekárnu. Manžela ať pošlu domů, že dřív jak druhý den odpoledne to nebude. Dovnitř ho zkrátka nepustili. Cestou na lůžko jsem si vyslechla výčitky, že jdu pomalu (bohužel bolest byla silnější než já) a několikrát mi zdůraznila, že to moc prožívám (no opravdu to bylo silnější než já). Na lůžku mi něco píchla, že se mám vyspat. Opravdu jsem usnula, na chvilku. V 5 hodin ráno jsem jim začala rodit na hekárně. Nikdo mě nepřišel zkontrolovat, nikdo mi neukázal, kde mám zvonit, omámená jsem nebyla schopná ani křičet, jen jsem ležela, tlačila a doufala že se někdo objeví, netušila jsem, co se se mnou děje. Naštěstí se někdo objevil. Po 5 hodině se narodilo zdravé krásné miminko. Práce lékařky byla potom ukázková, tomu není co vytknout. Další sestra, která se během porodu objevila byla neskutečně milá, ale v člověku bohužel zůstane ten pocit ponížení od příjmů. Navíc manžel zmeškal všechno, co mohl, doma na židli, protože ho poslali nekompromisně pryč.
Další fáze na lůžkovém oddělení byla otřesná. Jako prvorodička jsem potřebovala pomoct, ale nikdo mi nepřišel ani dítě dát k prsu. Prostě ho přivezli ve vozíčku a na shledanou. Instinkt matky naštěstí zafungoval, ale člověk by ocenil nějakou péči ze strany personálu. Co se týká péče o matku bylo to ještě horší. Sestry naprosto znechucené a otrávené osoby, které neklepali, po vstupu do pokoje nepozdravili a informace neposkytli. Řekli mi jen, abych před prvním čůráním a sprchou zazvonila, že mi budou asistovat, abych neupadla. Zazvonila jsem a to byla chyba. Přišla sestra, kterou jsme nakonec přezdívali s maminkami na pokoji Mord. Vlezla se mnou do koupelny a já se začala sprchovat. Všechno šlo pomalu. Neudržela jsem se na nohou, kyčle v háji už od konce těhotenství, že jsem nemohla chodit, dole zašitá po porodu, bolesti všeho co na těle mám. Sestra mi několikrát vynadala, že mi to trvá, že si sedám, že na mě nemá celej den. V tu chvíli se slabá a emocionálně vyčerpaná ženská těsně po porodu cítí tak neskutečně ponížená, že i když je to několik měsíců zpět, cítím tu potupu pořád, když si na to jen vzpomenu. Jakýkoliv další servis ze strany sester na bodě mrazu. Jako příklad aspoň ještě uvedu, že nám na pokoji vyteklo umyvadlo, louže byla přes celý pokoj, nedalo se tam chodit s dětmi a slabé jsme se báli o to víc, že upadneme. Když jsme šli sestrám říct, co se stalo, odpověděly pouze „a co my s tím“. Bohužel hadr na podlahu jsme ani jedna s sebou neměla… Toť asi to nejdůležitější ze zkušenosti z porodnice na Bulovce. Nikdy víc.

Personál:

Prilis mnoho jmen

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nechystejte se, vyberte si jiné lepší a přívětivější místo

19.07.19

Zde má čerstvá zkušenost.
Porodní asistentky jsem zažila 3 - jedna příšerná, rozhodla se, že mi praskne vodu, což jsem měla jasně v porodním plánu uvedeno, že si to nepřeju. Oznámila mi to, až když ve mně měla ruku, aby zjistila, jak jsem otevřená. Otevřená jsem byla na prst a jakmile mi řekla, co chce udělat, začala jsem couvat a ona se urazila, že teda ne a odešla. Škoda, že se jako rodička cítím tak zranitelně, že v tu chvíli na to adekvátně nereaguji. Pochopitelně svědka na to nemám - prostě klasika. Druhá porodní asistentka byla moc hodná, citlivý přístup, moc šikovná a lidská - její jméno bohužel také nevím. No a třetí porodní asistentka, která mě dostala do péče a odrodila mě byla Jindřiška Foldynová, která je prostě naprosto fantastická. Moc se s tím nepáře, což je mi velmi sympatické. Věří si, protože má mnohaleté zkušenosti (35 let) a to bylo pro mě opravdu důležité. Můj předchozí porod skončil rupturou 3. stupně a nechtěla jsem dopadnout stejně, takže jsem to řešila s kdekým. Můj gynekolog doporučoval císaře, v Podolí mi doktorka řekla, že to půjde přirozeně, ale s nástřihem a porodní asistentky v Podolí řekly, že mi nikdo nezaručí, že se to nebude opakovat, ale že v klasické poloze s malým nástřihem jsou schopné tu hráz velmi dobře chránit. Porodní asistentka Jindřiška Foldynová mi řekla, že nebude nástřih ani ruptura 3. stupně a že můžu rodit v jakékoliv poloze. Poradila mi, jak zvládat kontrakce, takže než mě napadlo říct si o rajský plyn, byla malá na světě. Kontrakce se s jejím vedením staly úplně snesitelnými. Při druhé době porodní byla velmi opatrná, ale klidná a podporující. Výsledkem bylo pár kosmetických stehů - na šití ani nebylo potřeba umrtvení - vůbec jsem to necítila. Nástřih se nekonal. Porod hodnotím jako nejkrásnější zážitek v životě.

Vaří tam příšerně - je potřeba zajistit si jídlo, protože ačkoliv mi stačí vařené vejce, vařená mrkev, kus hovězího a vývar, tak jejich polévky byly pro mě zcela nepoživatelné a často i hlavní chod.

Oddělení šestinedělí: Péče o rodičku 1* - daleko lepší než u Apolináře. Péče o miminko katastrofa - jako druhorodičce mi to bylo v podstatě jedno, ale lituju všechny prvorodičky. Sestry neochotné a jejich přístup úplně otřesný. Byla jsem svědkem toho, jak učily maminky kojit na plastových židličkách, jak v čekárně a když jim to nešlo, tak místo toho, aby je podpořily, dali jim hned klobouček. V porodnici vedro k padnutí - děti propadlé fontanely z nedostatku tekutin, ale vodu pro miminko vám nedají - to jedině s cukrem - bez cukru ne. Prostě buď voda s cukrem nebo umělé mléko. Pupečník tam běžně sundavají. Jakmile řeknete, že ho chcete nechat odpadnout, už se na vás dívají skrz prsty. Sestry neochotné - před obědem vám ani neodpoví na otázku, protože jdou za chvíli papat, takže vás s dotazy radši přesměrují na pediatra při vizitě, která je za 10 hodin. Když zaťukáte na pediatra, aby vám odpověděl na otázku, tak se na vás vrhnou setřičky, jakože co si dovolujete ťukat, že pediatrička se ještě nenaobědvala. No prostě nažrat se, to je asi jádro jejich zaměstnání. Naštěstí pediatrička byla normální a velmi ochotná. Sestry nerozeznají výtok z vulvy novorozence od smolky, neporadí jak děti oblékat vzhledem k počasí, nemají problém dítě s pupečníkem koupat tak, že ho ponoří celé do vody, přestože by měl být až do odpadnutí v suchu a v podstatě nejsou schopné odpovědět na žádnou otázku. Dozvíte se od nich ale třeba to, že je žádoucí nechat miminko plakat. Poprosíte je, aby vám ukázaly jak odstříkat mléko ručně a jejich reakce? Dítě je nejlepší odsávačka. No prostě peklo. U Apolináře jsme měli posezení s laktační poradkyní a každá sestřička si k nám sedla sólo a poradila, pomáhaly nám s kojením na pokoji, ukázaly různé polohy - v půl třetí ráno jsem za nima šla a byly samý úsměv a nic nebyl problém. Prostě v tomhle byl Apolinář úplně zlatý. Novorozenecké na Bulovce mi vyrazilo dech.

Takže jak hodnotit? Kvůli Jindřišce Foldynové bych tam šla rodit znovu.

Personál:

Jindřiška Foldynová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Mít domluvenou laktační poradkyni, obrnit se na šestinedělí. Využít Centra porodní asistence a vzít si nadstandard.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Hodně jídla

12.05.19

Vyhněte se obloukem dr. Dvořákovi, šťoural se ve mě 14 dní před termínem v rizikovém pořádně, zcela bezdůvodně a dost hrubě, výsledkem bylo špinění, stres a praskla voda o tři dny později, vaginální vyšetření, pokud k němu není opravdu důvod, u mě nebyl, už bych příště důrazně odmítla!
Strávila jsem na hekárně bulovky dva dny, voda pryč a kontrakce nikde, vezměte si špunty do uší, ať v noci nastřádáte nějaké síly, hekárna je obklíčena porodními boxy a neustále budete slyšet rodičky. Pokud jste protichemická, tuto porodnici nedoporučuji, budou do vás furt něco přát a ani se neobtěžovat sdělit, co vám zas píchají do žíly, litovala jsem, že nemám k prvnímu porodu dulu - jste sama proti všem, nic nevíte, čekáte, co s vámi bude, malé se ven nechtělo a mně rodit taky ne. pokud vám odteče voda, je čirá a cítíte pohyby, nikam nespěchejte, já mohla strávit v klidu našeho bytu mnoho hodin, místo toho hekárna bulovka :(, ze strachu, abych něco nezanedbala, pak dr. rozhodla, že dostanu infuzi k vyvolání, že už nebudeme čekat, do hodiny nastoupily mírné kontrakce, otevření nikde, až po několika hodinách, kdy bolesti nebyly ještě tak silné, mi vnutili epidurál - nešel jim napíchnout, je to opravdu nepříjemná bolest do páteře, asi na čtvrtý pokus se to konečně podařilo s tím, že mám jen jednu dávku a připíchnout nepůjde, protože se nedaří zavést kanálek, nicméně po něm se porod rozjel, konečně!
Na hekárně jsou dvě lůžka, pořád se tu někdo střídal, nemáte klid, partner tam nemůže, jen ležíte a čekáte, co zas dostanete do žíly. Je to tam malé, tmavé, neútulné, k samotnému porodu doporučuju vzít si něco, do čeho se zakousnete, co můžete drtit zuby, mně to pomohlo v boji s bolestí, protože epidurál účinkoval jen chvíli, můžete zkusit entonox, za mě spíš bez účinku, nijak to neuleví, já drtila zuby ten náhubek v průběhu tlačení, připravte se na blbé poznámky některých sester či lékařek, “ježiš ona neví tohle a rozdíl mezi tamtím i tímhle”, šlo o bonding a ještě nějaký pojem, zaměnila jsem to. Porodem moje bolesti nekončily, čtyři hodiny po porodu se mi udělala sraženina v děloze - v propouštěcí zprávě o tom není ani čárka - mladá doktorka, kterých je bulovka plná, nevěděla co s tím. O půlnoci jsme jeli na ultrazvuk, měla jsem příšerné bolesti, jak na další porod. Jedna starší asistentka mi po cestě na chodbě rázně zmáčkla břicho, sraženina vylítla jak u řezníka a bylo po bolesti. Sledovali mi tlak a léky na srážlivost byly samozřejmostí, plus železo.
Na šestinedělí buďte průbojní, nikdo za vámi s technikou kojení běhat nebude, ptejte se, otravujte, jinak se nic nedozvíte.
Malá se narodila 40 hodin po odtoku plodovky krásně růžová a nezmačkaná. To vyvolání mě mrzelo, byl to dost stres, jestli za to mohl Dvořák, nebo by mi praskla i tak 10 dní před termínem, už se nedozvím. Jestli bych šla na bulovku znovu? asi ano, už vím co a jak, ale v příštím životě bych chtěla zkušenou dulu aspoň na telefonu při prvním porodu, jinak jste neználek v říši divů a nevíte, jak s nastalou situací naložit, podvolíte se nátlaku personálu ze strachu o miminko, přestože vnitřně víte, že chcete něco jinak. Porod byl stres a to by tak být zkrátka nemělo, nemocniční prostředí ho vyvolává samo o sobě, navíc když pak nejdou věci podle vašich představ, chce to zatnout zuby a vydržet! Chemický koktejl, co tam do mě za ty dva dny nalili, snad žádné vedlejší účinky neměl, nicméně počítejte s tím, že pokud vám to nepůjde, budou vás do porodu tlačit všemozně. Je to proti přírodě, ale co naděláte…

Personál:

nebudu zminovat

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Hlavně klidnou mysl, nenechat se vyvést z míry nepříjemným personálem, blbou poznámkou, všudypřítomnými porodními zvuky nebo tím, že tady nejste v hotelu a nebudete si diktovat

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Něco na zub a špunty do uší

Chystají se rodit v porodnici Bulovka

Žádná uživatelka zatím nepřidala chystaný porod v této porodnici

Diskuze o této porodnici