Seznam center asistované reprodukce a jejich recenze

Jak byli ženy a muži spokojení s lékařskou péčí? A narodilo se jim vytoužené miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých center asistované reprodukce.

Mapa a hodnocení

Endometrióza: Co to je a lze s ní vůbec otěhotnět?

Endometrióza je onemocnění, při kterém části výstelky dělohy, tedy děložní sliznice (latinsky endometrium) rostou tam, kde by neměly. Tedy mimo dělohu. Nejčastěji ve vaječnících nebo vejcovodech, v pánvi za dělohou, ve střevě či v močovém měchýři. Jsou zaznamenány dokonce případy, kdy endometrium roste v plicích nebo v mozku.

Ženu bolí břicho. Endimoetrióza jde ruku v ruce s bolestí různé intenzity. Zdroj: Canva
+11

Co je to endometrióza

Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace. Každý měsíc děložní tkáň (endometrium), kterou je vystlán celý prostor dělohy, roste, aby byla připravena přijmout oplodněné vajíčko.

Pokud k otěhotnění nedojde, tělo tuto výstelku vypudí jako menstruační krev. V případě endometriózy se tkáň usadila mimo dělohu a tělo ji nemůže dostat ven. Přesto se snaží endometria zbavit, krev nemá kam odtéct… a to samozřejmě bolí. A ne málo. Kromě bolestí může kvůli endometrióze vznikat zánět a v krajním případě mohou být poškozeny orgány v pánvi.

Kde všude se může vyskytnout

 1. Peritoneální endometrióza se nachází v dutině břišní, nejčastěji na pobřišnici. Tento typ endometriózy je nejsnáze rozpoznatelný. Na začátku jsou ložiska malá. Vlivem odlučované tkáně, která se hromadí a při níž vzniká lokální zánět, se ale zvětšují.
 2. Ovariální endometrióza je ta, kdy se její ložiska nacházejí na vaječníku. Ve většině případů při ní dochází k tvorbě pseudocyst neboli endometriálních cyst.
 3. Endometrióza rektovaginálního septa. O ní mluvíme tehdy, když se ložiska endometriózy nacházejí v přepážce mezi pochvou a konečníkem. Tato hluboká endometrióza je velmi bolestivá.
 4. Vnitřní endometrioza (adenomyóza). Nastane v případě, že žlázy z endometria vrůstají do děložního svalu. I v případě této varianty jde o záležitost velmi bolestivou.
 5. Extragenitální endometrióza je taková, která se nevyskytuje v genitální oblasti ženy. Může být v oblasti střev, močového traktu, plic a hrudníku a v dalších ojedinělých lokalizacích.
Žena sedí v posteli a drží si bolavé břicho, endometrióza.Máte bolesti při sexu? Možná trpíte endometriózou. Zdroj: Canva

Jak se projevuje endometrióza

Endometrióza je nepředvídatelná a její příznaky jsou rozličné. Bez přehánění se dá říci, že příznakem může být prakticky cokoliv. Jsou ženy, které ani netuší, že je tato choroba trápí, protože na sobě nepozorují ani jeden typický příznak. Pak jsou takové, které si prostě v životě zvykly na bolestivou menstruaci, břicho přeci „při tom“ bolí… A jiné, které pociťují bolest při sexu, se možná zamýšlejí nad obdařeností svého partnera. Příznaky se odvíjí od toho, kde se endometrióza nachází.

Jak bolí endometrióza:

 • těsně před menstruací a během ní,
 • při pohlavním styku,
 • při vyprazdňování, zejména při stolici (a to hlavně během menstruace),
 • mohou se objevit nevysvětlitelné bolesti zad,
 • přidává se také bolestivá ovulace.

Další příznaky endometriózy:

 • únava
 • nadýmání
 • zácpa

Velmi typická je pro endometriózu bolest různé intenzity.

Žena sedí na posteli a v ruce drží prášek a pohár s vodou.Jak funguje hormonální léčby endometriózy? Zdroj: Canva

5 způsobů, jak řešit endometriózu

Neexistuje lék. Endometrióza je onemocnění na celý život. Přesto existují postupy, které pomohou endometriózu zmírnit a její příznaky minimalizovat nebo úplně odstranit. Záleží na tom, jaké subjektivní potíže pacientka pociťuje. Zda jí trápí bolesti pouze v období menstruace nebo jde o bolesti dlouhodobé a nezávislé na fázi menstruačního cyklu.

1. Hormonální léčba

Slibuje účinnost až 75-95 %. U čtvrtiny až poloviny pacientek není ale bohužel její účinek delší než jeden rok. Také vnímavost k léčbě je individuální. Tato léčba je v podstatě uměle vyvolaná menopauza. Princip hormonální léčby spočívá v tom, že endometrióza potřebuje ke svému šíření hormon estrogen. Výskyt endometriózy může lékař potlačit podáním léků na snížení hladiny estrogenů.

Nejvíce úspěšná je hormonální léčba u ložisek peritoneálních, které se objevují na pobřišnici. Méně úspěšná je hormonální léčba při endometrióze ovariální a takřka bez efektu je tato léčba u postižení přepážky mezi pochvou a konečníkem.

Vedlejší účinek hormonální léčby je nedostatek estrogenů. Ten je pro ženy většinou nepříjemný. Často je provázen podobnými potížemi jako při přechodu: návaly horka, změny nálady, přibírání na váze. Všechny tyto problémy vymizí s ukončením léčby.

Problém nastává, když se posléze snaží pacientka otěhotnět. Hormon estrogen se totiž také podílí na otěhotnění a zachování těhotenství.

Ona a on u lékaře.Při podezření na endometriózu návštěvu lékaře neodkládejte. Zdroj: Canva

2. Hormonální antikoncepce

To umožní dostat nemoc částečně pod kontrolu. Ovšem lze k ní přistoupit pouze v období, kdy si žena nepřeje otěhotnět. Hormony v antikoncepčních tabletách zabraňují ovulaci (uvolňování vajíček), menstruace je při hormonální antikoncepci slabší a někdy se nedostavuje vůbec. Tyto faktory mají za následek menší tvorbu srůstů. Hormon progesteron, který je v tabletách také obsažen, způsobuje ubývání žlázových ložisek endometriózy.

3. Léčba otěhotněním

Pokud se při endometrióze podaří pacientce otěhotnět, pak jde o tu nejpřirozenější léčbu. Ve většině případů se s těhotenstvím výrazně zmenšují ložiska endometriózy.

4. Chirurgická léčba

Pomocí laparoskopie mohou být odstraněna ložiska choroby. Zákrok je prováděn často diagnostické laparoskopie. Nevýhodou chirurgického zákroku je ale návratnost endometriózy. Statistiky udávají, že přibližně jedna z pěti žen zjistí, že se endometrióza vrátila do dvou let od operace a až polovině se problém vátí během pěti let. Chcete-li otěhotnět, snažte se těsně po operaci.

5. Domácí léčba endometriózy

Sáhnout lze k léty ověřeným pomocníkům – bylinkám. Na straně žen mohou být i fyzioterapie, tradiční čínská medicína či akupunktura. Součástí komplexního přístupu k endometrióze je také psychologický aspekt, pomoci může právě i psycholog, terapeut. A zapomínat nesmíme také na stravu, která hodně ovlivňuje to, jak se žena s endometriózou cítí – různé přístupy ke stravě a speciální diety jsou také běžné.

Co konkrétně může pomoci?

 • Vojtěška pomáhá na dobrou srážlivost krve. Podporuje rychlé hojení díky vysokému obsahu vitamínu K a železa.
 • Vitamín E pomáhá odbourávat nadbytečný estrogen, a tím působí proti srůstům. Dávkování konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, abyste předešly předávkování.
 • Pomůže vynechání potravin, které zvyšují tvorbu estrogenu, patří mezi ně především sója, pšenice nebo citrusové plody.
Žena na vyšetření ultrazvukem.Expertní ultrazvuk endometriózu spolehlivě odhalí. Zdroj: Canva

Jak pozná gynekolog endometriózu

Diagnostika může být velmi obtížná. Podezření na endometriózu většinou pronese sama žena, případně její gynekolog v závislosti na popisovaných potížích a projevech, které ženu trápí.

Zobrazovací techniky pro diagnostiku endometriózy

 • Ultrazvuk. Ten je základním diagnostickým vyšetřením v případě endometriózy. Během něj lékař může objevit endometriózní cysty na vaječnících. Nález endometriózy může být také na děloze, pobřišnici a v septu mezi pochvou a konečníkem.
 • Magnetická rezonance je jedním z vyšetření, které se také pro diagnostikování tohoto stavu používá.
 • Pro vyšetření krve jsou odhaleny zvýšené známky specifických látek pro endometriózu.
 • Poslední možností diagnostiky je laparoskopie. To je operační metoda, při které v celkové narkóze kamerou napojenou na monitor lékař nahlíží do dutiny břišní. Velmi dobře tak zkontroluje všechny orgány malé pánve i celé dutiny břišní. Během procesu lze také ložiska endometriózy odstranit.
Těhotná žena sedí s dcerou na gauči a hladí miminko v bříšku.Riziko vzniku endometriózy zvyšuje těhotenství ve vyšším věku. Zdroj: Canva

Kolik žen má endometriózu

Jde o poměrně běžné onemocnění. Podle odborníků jí trpí přibližně jedna z deseti žen ve fertilním věku. Počet postižených žen se ale velmi těžko odhaduje, protože ne každá žena svou diagnózu má. Mnoho žen, ty šťastnější z nás, nemají ani žádné příznaky, nebo pouze malé, které považují za běžný projev cykličnosti ženského organismu.

Co zvyšuje riziko vzniku endometriózy:

 • Brzký příchod menstruace,
 • pozdější nástup menopauzy,
 • bezdětnost,
 • těhotenství ve vyšším věku,
 • krátký menstruační cyklus (kratší než 27 dní),
 • dlouhá menstruace (trvající déle než 8 dní),
 • silná menstruace,
 • podváha, nízké BMI,
 • roli může hrát i dědičnost.

Vyjmenovat lze i případy, kdy je riziko vzniku endometriózy významně nižší: pozdější nástup menstruace, užívání antikoncepce, porod více dětí, kojení, aktivní sport.

Jakmile se endometrióza objeví, pravděpodobně nezmizí až do menopauzy.

Žena si drží termofor na břiše. Endometrióza a bolestivá menstruace.Příčinou endometriózy může být tzv. zpětná menstruace. Zdroj: Canva

Proč onemocnění vzniká

Ani lékaři přesnou příčinu neznají. Existuje však řada teorií. Tou nejstarší, a několika studiemi potvrzenou, je implantační teorie. Podle ní může za výskyt endometriózy tzv. zpětná menstruace. Za normálních okolností se hormonálně změněná děložní sliznice odplavuje z dutiny děložní pochvou jako menstruace. Částečky endometria jsou však během menstruace vyplaveny vejcovody také do dutiny břišní. Podle implantační teorie zde může dojít k jejich zahnízdění, tedy implantaci (odtud název teorie).

Dalším možným vysvětlením vzniku endometriózy je přeměna (metaplasie) některých buněk v dutině břišní na buňky podobající se endometriu. Tato teorie předpokládá, že k této přeměně dojde po opakovaných zánětech v malé pánvi ženy nebo jako reakce na vyšší hladiny estrogenů.

Snaha objasnit příčinu endometriózy vedla i ke studiu souvislostí mezi endometriózou a změnou v imunitním systému ženy. A vznikla další teorie, imunologická, která je do jisté míry spojením dvou předchozích. Ta se domnívá, že žena trpící endometriózou má sníženou buněčnou imunitu nebo že má v těle přítomny protilátky proti endometriu. Obranný systém ženy nereaguje na výskyt ložisek endometria mimo dutinu děložní, a tím usnadňuje jejich zahnízdění (implantaci) nebo přeměnu (metaplasii).

V zásadě se ale dá říci, že se lékaři shodují na tom, že pravděpodobně se na vzniku endometriózy podílí celá řada faktorů. Geny, hormony, imunitní systém: to vše nejspíše hraje roli.

Těhotná žena s partnerem.Významným pomocníkem při otěhotnění s endometriózou je IVF. Zdroj: Canva

Jde otěhotnět s endometriózou?

V některých případech může endometrióza ztěžovat otěhotnění. Zánět, který může způsobovat, a nahromadění tkáně v místech reprodukčních orgánů mohou otěhotnění bránit nebo ztížit.

Předpokládá se, že až polovina žen s endometriózou má problémy s plodností. Čím závažnější je endometrióza, tím těžší může být otěhotnět. Dobrou zprávou ale je, že je zde pořád ještě zhruba polovina žen, které touto nemocí trpí a otěhotní bez potíží.

Proč má endometrióza negativní vliv na schopnost počít?

 • Anatomická překážka. Srůsty v dutině břišní zapříčiněné právě endometriózou mohou způsobit neplodnost. Omezují pohyblivost vejcovodu nebo ho rovnou přeruší či jinak naruší. Vajíčko pak neprojde a do dutiny děložní se vůbec nedostane.
 • Hormonální příčina je méně pravděpodobná. Některé výzkumy však ukazují, že ženy s endometriózou mají častější potíže s ovulací, s produkcí hormonu ve vaječníku a s vývojem vajíček ve vaječníku.
 • Tzv. LUF syndrom. To je porucha, při které nedojde k prasknutí folikulu, tedy jakéhosi obalu na vajíčko. Tím pádem není schopné se „dokutálet“ do dělohy a nemůže tak být oplodněno. Diagnóza se stanoví pouze ultrazvukem prováděným před ovulací a po ní (a porovnávání folikulů). Mechanismus, jakým by toto endometrióza mohla způsobit ale není jasný.
 • Poruchy imunitního systému u žen s endometriózou byly velmi pečlivě studovány. Zvýšená tvorba protilátek proti endometriu anebo snížená buněčná imunita ženy se ukazují být základem onemocnění. Není ale zcela jasné, zda zvýšení protilátek proti endometriu je příčina výskytu ložisek endometriózy anebo až její důsledek.
 • Změny v peritoneální tekutině. Každá žena má v malé pánvi fyziologicky malé množství tekutiny, kterou produkuje pobřišnice, což je výstelka dutiny břišní. Umožňuje posun tkání uložených v břišní dutině a má velký význam pro pohyblivost vejcovodů. Navíc obsahuje buňky, jejichž úkolem je likvidovat mikroorganizmy, spermie a buňky výstelky děložní, které se vejcovody dostanou do dutiny břišní při menstruaci. Pokud je funkce těchto buněk porušena, mohou se endometriózní buňky usazovat a později růst v dutině břišní. Peritoneální tekutina od žen s endometriózou často obsahuje látky, které mají negativní vliv na pohyb spermií, na schopnost spermie proniknout do vajíčka nebo na schopnost vejcovodu přiblížit se k vaječníku a vajíčko odchytit.

IVF s endometriózou

Endometrióza jedním z nejčastějších důvodů pro využití metod asistované reprodukce. Těhotenství je navíc nejlepší léčbou choroby. Proto zvolte IVF jako nejsnadnější a hlavně nejjistější způsob otěhotnění.

Pokoušíte se už nějakou dobu otěhotnět a bez úspěchu? Obraťte se na některou z IVF klinik. Pokud se snažíte více než 2 roky, je čas… Pokud je vaše endometrióza mírná, vaše šance na narození dítěte pomocí technik asistovaného početí jsou stejně vysoké, jako kdybyste endometriózu neměla.

Šance na mateřství u ženy s endometriózou zvyšuje včasné řešení problému – proto návštěvu lékaře neoddalujte.

žena s miminkemI ženy s endometriózou se mohou stát matkami. Zdroj: Canva

Zkušenost redaktorky

Odjakživa mám velmi bolestivou menstruaci. Dlouho jsem si ale myslela, že to tak prostě je, že tohle je úděl žen. Trvalo, než jsem zjistila, že to až tak normální není, že to způsobuje právě endometrióza. Definitivní diagnózu vyřkla paní doktorka na velmi pečlivém a ne moc příjemném vyšetření, tzv. expertním ultrazvuku, který jsem podstoupila na jedné z velkých pražských gynekologicko-porodnických klinik.

Zjištění, že za moje potíže může endometrióza a že můžu mít děložní sliznici v mozku, mě totálně vyděsilo. Pamatuju si, jak jsem kamarádce zoufale říkala: „Mám kousky dělohy až v mozku… a v plicích!“ Ale pak přišla úleva. Protože jsem alespoň věděla, proč trpím.

Bolest se stala běžnou součástí mého života. Naučila jsem se s ní ale pracovat, funguje teplo, klid, někdy prostě i analgetikum. Nejvíce mě trápí v období menstruace. Ale ani dny kolem poloviny mého cyklu, tedy kolem ovulace, nejsem bolesti ušetřena.

Otěhotněla jsem naštěstí přirozeně a poměrně snadno, dvakrát. Úspěšné bylo jen jedno těhotenství… Po prvním jsem musela na revizi dělohy, která nebyla dobře provedena, a prodělala jsem i vleklý bolestivý zánět dělohy. Tehdy jsem se bála, že už se mi nepodaří otěhotnět – vzhledem k endometrióze a téhle komplikaci.

Jsem nevýslovně ráda, že jsem k nepříjemné a bolestivé menstruaci nemusela řešit ještě její smutný následek, kterým se může stát právě neschopnost otěhotnět. Moc držím palce všem ženám trpících endometriózou, aby i ony brzy chovaly své miminko!

Já endomrchu, jak jí říkám, neléčím. Hormonální léčbu jsem odmítla… K tomuto kroku jsem ale dospěla snadno, mám blíže k přechodu než začátku menstruace, dítě mám a další neplánuju. Navíc netrpím tolik, abych musela sahat po drastické léčbě… Někdy z legrace říkám, že endometrióza je důvod, proč se těšit na přechod. Jakmile zmizí menstruační cyklus, zbavím se totiž i endometriózy. Definitivně.

Žena sedí na posteli a v bolestech se sklání ke kolenům. Endometrióza a bolestivá menstruace.Jaké jsou zkušenosti uživatelek z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz

Mám kamarádku, které zjistili endometriózu po prvním porodu. Jako léčbu ji doporučili těhotenství. Otěhotněla na povel, dnes má další dvě děti.
Já mám tuto diagnózu, endometrióza rektovaginálního septa mi byla zjištěna v mých 35 letech. Bohužel všechny příznaky jsem měla: bolestivá menzes, bolesti v období ovulace, bolestivý styk. Vše bylo kryto antikoncepcí, ale problémy se postupně zhoršovaly i tak. Před 2 lety jsem prodělala laparoskopickou operaci. Měla jsem i nějaké srůsty v pánvi. Zatím jsem bez problémů, díky antikoncepci brané vždy tři cykly v kuse. Naštěstí jsem děti měla relativně mladá - v mých 22 a 28 letech, otěhotněla jsem bez problémů. Otázkou je, jak by tomu bylo, kdybych těhotenství odkládala.
Ahoj! Endometrióza se potvrdí například laparoskopií. Jinak já trpěla danými problémy a dodnes trpím, endometriózu nemám a dodnes se neví, co mi bolesti způsobuje. Trpívám na cysty, ale ty nemám pořád. Takže tím to taky není. Přitom ty příznaky na tu endometriózu sedí. Ale díky za to, že to není.
Mně po laparo zjistili endošku prvního stupně. Doktor teda říkal, že to ani první stupeň nebyl, ale něco že našli. Otěhotněla jsem hned druhý cyklus po laparo. Když máš endo, neznamená to, že nemůžeš otěhotnět, záleží kde ji máš a v jakém rozsahu. Jako léčba je těhotenství nejlepší, protože se zbavíš menstruace, která vlastně endometriózu jen zhoršuje… Zda se objeví i po porodu těžko říci, je to sázka do loterie.
Já jsem šla na klasickou gynekologickou prohlídku. A doktor mi řekl že mám endometriózu hned z ultrazvuku, záleží, kde ji máš. Hleděla jsem na něho jak blázen. Nic mi nebylo. Až na to, že jsem měla bolestivou menstruaci, ale to jsem neřešila, měla jsem to několik let, prostě jsem si vzala pár brufenů a normálně jsem fungovala. Po dvou měsících čekání na laparku už mě to začalo bolet při styku, ale furt se to dalo. Po operaci se mi dost ulevilo.
Endometriózu mi zjistili při diagnostické laparoskopii. Byl tam předpoklad a doktor chtěl mít jistotu, případně to vyloučit. Ložiska endometriózy jsou vlastně kusy děložní sliznice uvolněné a následně „přilepené“ k orgánům, břišní stěně, střevům a tak dále. Vždy během cyklu se probudí a můžou způsobovat křeče a bolesti v místech, kde jsou. Z toho důvodu může vzniknou i mimoděložní těhotenství. S endoškou jdou ruku v ruce i srůsty, které také brání k přirozenému otěhotnění. Srůsty a endometrióza nejdou vidět na ultrazvuku (tkáň se na ultrazvuku prostě neobjevuje). Cysty a myomy však ano. Endoška je sviňa a je to s ní na dlouho nebo navždy…

Endometrióza je také častým námětem deníčků

Máte pocit, že i vás trápí velmi bolestivá menstruace?

Hlasovalo: 11

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Endometrióza - pomůže těhotenství?

8.4.22 06:52
42

Endometrioza - operace nebo rovnou IVF ?

18.11.21 21:38
12

IVF a endometrióza

18.11.21 09:59
28

Endometrióza a laparoskopie - podělme se o zkušenosti!

Anonymní
7.11.21 16:23
8

Endometrióza a otěhotnění

Anonymní
18.10.21 09:08
2

Endometrioza Brno

12.8.21 17:07
9

Endometrioza + bolesti + IVF

7.8.21 12:04
7

Endometrióza v těhotenství

20.7.21 20:03
3

Zafrila endometrioza

16.7.21 12:01
0

Operace ložiska endometriozy na vaječníku

18.6.21 20:04
9

Lázně po laparoskopii endometriózní cysty na vaječnících

11.3.21 13:40
8

Endometrióza a snažení o miminko

6.3.21 20:47
7

Endometrióza a jak na ní

27.2.21 14:00
3

Podezření na endometriozu a IVF

2.2.21 13:35
13

Zkušenost s Endometriózou

29.9.20 19:26
46

Endometrióza - visanne - přirozené těhotenství

22.7.20 11:21
1

Potíže po laparoskopii - jak se zbavit bolestí přírodní cestou?

Anonymní
12.7.20 17:56
25

Endometrióza

11.7.20 17:36
563

Máte zkušenosti s endometriózou?

28.6.20 19:23
8

Zvláští bolest v podbříšku, je to endometrioza?

17.6.20 14:36
3

Otěhotnění s endometriózou

9.3.20 06:29
999

Endometrioza v 19 letech - zkušenosti

6.6.19 20:48
8

Endometrioza a otěhotnění, povedlo se?

17.5.19 21:05
3

Snažení s endometriózou

8.6.18 10:53
673

Cysta na čípku - Endometrióza

23.4.18 21:56
8

Endometrióza ve střevech a těhotenství

30.3.18 19:45
6

Čekání na snažení - léčba endometriozy

26.10.17 13:07
10

Endometrióza - jak moc se jí obávat?

22.8.17 07:51
44

Endometrioza a šance na otěhotnění

29.8.16 12:03
20

Endometrióza - po operaci a IVF

18.7.16 09:06
7

IVF a endometrioza - jaká vyšetření?

26.4.16 13:26
3

FAQ

Co je endometrióza?

Onemocnění, které má souvislost s menstruačním cyklem.

Jak vzniká nedometrióza?

Příčina vzniku této nepříjemné nemoci není doposud objsasněna. Existuje však několik pravděpodobných příčin.

Jaké jsou příznaky endometriózy?

Především bolest a především v oblasti břicha. Může být různé intenzity.

Je možné s endometriózuou otěhotnět přirozeně?

Ano. Zhruba polovina žen trpící touto diagnózou dokáže otěhotnět přirozeně.

Je endometrióza léčitelná?

Velice obtížně, spíše ne. Rozhodně ne definitivně. Existuje ale řada přístupů k léčbě, které dokáží její příznaky významně zmírnit.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Endometrióza a otěhotnění: Jak to jde dohromady??