Endometrióza a otěhotnění: Jak to jde dohromady?

Nemůžete otěhotnět? Máte velmi silné bolesti krátce před menstruací, během krvácení nebo ihned po jeho skončení? Důvodem neplodnosti může být endometrióza.

Endometrióza a bolest v podbřišku. Zdroj: IngimageEndometrióza a bolest v podbřišku. Zdroj: Ingimage

Endometrióza je onemocnění, které se vyskytuje u 40 až 60 % neplodných žen. Jedná se o onemocnění charakterizované přítomností endometriálních buněk (neboli buněk výstelky sliznice dutiny děložní) mimo dělohu – např. na vaječnících, tkáních a ostatních orgánech v okolí dělohy. Už lehčí formy endometriózy mohou ovlivnit plodnost.

Příčina endometriózy není přesně známá, ale může k ní docházet v průběhu menstruačního krvácení, kdy krev odtéká zpět přes vejcovody do dutiny břišní. S věkem se její průběh zhoršuje.

Příznaky endometriózy

 • Bolestivá menstruace, křeče
 • Bolest v zádech
 • Silné menstruační krvácení
 • Bolest při vyprazdňování
 • Ovulační bolest (bolest uprostřed cyklu při uvolnění vajíčka)
 • Pánevní cysty a jiné útvary
 • Bolest při pohlavních styku
 • Neplodnost
 • Opakované močové infekce

Co způsobuje endometrióza?

U endometriózy se mohou na vaječnících objevit cysty vyplněné krví, tzv. endometriomy a mohou negativně ovlivnit vývoj vajíčka a zabránit ovulaci.

Endometrióza způsobuje tvorbu srůstů v oblasti vejcovodů, které jsou méně průchodné až uzavřené a rovněž zhoršuje možnost uhnízdění oplodněného vajíčka.

Ženy s endometriózou mívají zvýšenou hladinu tzv. makrofágů, tedy buněk, které pravděpodobně snižují schopnost spermií pronikat k vajíčku.

Diagnóza endometriózy

Endometrióza se diagnostikuje prostřednictvím laparoskopického vyšetření (chirurgické operace). Při tomto výkonu se provádí malý řez v oblasti pupku, přes který se do břišní dutiny zavede nástroj s optikou, kterou lékař prohlédne dutinu břišní. Tato metoda umožňuje odběr tkání na histologické vyšetření.

Léčba endometriózy

 • Chirurgická operace – odstranění ostrůvků existující endometriální tkáně.
 • Hormonální léčba – zabránění působení estrogenu. Estrogen pomáhá rozšiřování endometriózy.

Přečtěte si podrobnosti k léčbě endometriózy. Také Vás bude jistě zajímat deníček Nečekané těhotenství s endometriózou.

Užívání hormonální antikoncepce umožňuje endometriózu pozastavit.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1090
19.11.16 18:38

HA není řešení

Opravdu neplatí, že HA endometriózu zastaví. Jsou typy endometriozy, jako je vnitřní infiltrující endometrióza rektovaginálního septa, na kterou HA, Visanne ani další hormonální léčba nezabírá a kromě operace, při které hrozí vývod, je v podstatě nejlepší volbou těhotenství. Jde to zjistit například expertním onkologickým ultrazvukem u Apolináře (můj případ)…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2.4.18 15:25

Endometrióza

Holky bude mi 35 let. Děti nemám. Před 6 lety sem byla na laparo cysty a tam mi zjistili endometriózu 2 stupně. Brala sem jen antinu. Tu už 3 roky neberu. Zase se mi vrátila už má 4 cm. Doktorka říkala ať zkusím otěhotnět nebo znovu na laparo. Jak se vám dařilo otěhotnět? Mám z toho strach ????????

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
7.5.18 11:15

Je mi 27, endometriozu mam už léta. Vyzkoušela jsem různé hormonální léčby od antikoncepce po umělý přechod, nic nepomohlo. Bolesti neustále, špinění, krvácení, bolestivý styk. Nakonec jsem šla na laparo (po 3 měsících injekcí - umělém přechodu) a během operaci mi odstranili levý vejcovod, cystu u vaječníku a když se chtěli vrhnout na tu endo, tak to nešlo. Vždy, když se toho dotkli, tak to strašně krvácelo. Prý zánět po celém břiše. Ted jsem několik měsíců po operaci a stále stejné bolesti, teď mám Luise HA a říkám si, co dál. Mám domluveného gastroentherologa a gynekologa, ale pořád si mě posílají mezi sebou. Děti nám ani jeden nedoporučili vzhledem k tomu, že neví, zda by to těm bolestem pomohlo a při těhotenství bych prý měla peklo. Na začátku ale říkali, že těhotenství by mohlo pomoci. Možná si nejsou jistí, zda ty bolesti jdou pouze od endo. Jsem z toho nešťastná. Loni mi odoperovali i část čípku pro rakovinu děložního č. Už tehdy mi říkali, že moje šance kvůli tomu budou nižší. Teď navíc nemám jeden vejcovod (ano, vím že mi stačí jen jeden), ale bolesti na obou stranách stejné i po odstranění cysty a HA. :(

 • Nahlásit
 • Upravit

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Endometrióza a otěhotnění: Jak to jde dohromady??

Mohlo by vás zajímat: